n Geweld beheerst leven op Corsica Roodbruine horden rukken verder op DamiatePers S' INDUSTRIE ZORGENKIND VAN REGERING IJmuider Courant NOTITIES OVER: rR| Vc J I I MAANDAG 21 JANUARI 1980 M 4 fel Si J Noorse vrees met betrekking tot nationale economie door Feico Houweling Eind van geweld op Corsica niet in zicht door Frangoise Ledeboer Miljoen kakkerlakken overstromen ons land door onze redactie binnenland i hl 1 VE briek moei beke: afgei miljo in he tweei He in de zal k word wach tient; Pas weer „M meez kabe werk tenhi stuur onlar oblig een garar Lm O hl^:-^~/sARDINIË^Ti El IB HAUTE^WS^S CORSE^ Corte^ 1 CORSICA CORSEs b TT^—Ajaccio^ (IE SU Dj w, «dg ’■1 Noorwegen: gemengde V gevoelens voor 1980 ~50^*6 79 dFR ANKRIJK ITALIË. :Calvi: Eind 1978 kwam er een kentering in 155,00 De kakkerlak is volgens het Definitieve uitroeing onmogelijk CORSICA Miljoenen kakkerlakken heb ben bezit van ons land genomen. Met name Nijmegen schijnt een bijzondere aantrekkingskracht op het ongedierte uit te oefenen. Er zijn in Nijmegen nog maar weinig flatgebouwen, die niet zijn ont dekt door het kakkerlakkenleger. beeld flatgebouwen tot aan het randje van een zenuwinstorting te drijven. Schokkend zijn dan ook de verhalen van mensen, die de kakkerlakkenopmars van dichtbij hebben meegemaakt. ters, Marcel Lorenzoni geeft zijn wa pen in handen van een politieman. Het meest pessimistisch in zijn voorspellingen is de Noorse Industriefederatie. Deze stelt dat de groei van het bruto nationaal produkt, de som van alles wat de natie produceert, dit jaar met minder dan één procent zal stijgen. De belangrijkste landen waarmee Noorwegen handel voert zijn de Scandinavische landen, West- Duitsland en Groot-Brittannië. Dat zijn stuk voor stuk staten waar de gestegen olieprijzen zich duchtig doen voelen en die allemaal rekening moeten houden met gelijkblijvende of zelfs verminderende koopkracht. Voor Noorwegen betekent dit, dat de uitvoer naar deze landen kan verminderen. Die export bestaat vooral uit chemicaliën, vis, metalen en houtprodukten. De werkgelegenheid in de Noorse industrie, waarin een op de vier Noren werkzaam is, is sterk afhankelijk van deze uitvoer. Deze werkgelegenheid wordt dus rechtstreeks bedreigd. De Noorse regering is weliswaar ook niet laaiend optimistisch, maar voorziet toch een groei van 2,3 procent. De Noorse Exportraad vreest dat de zojuist genoemde afname van de uitvoermogelijkheden in de komende jaren zal doorzetten. Directeur Einar Magnussen kondigde in zijn nieuwjaarsrede deze maand dan ook een betekenisvolle beleidsombuiging aan: men zal zich meer gaan richten op de handelsbetrekkingen met de opkomende industrielanden in de Derde Wereld. Magnussen spreekt wat die landen betreft van „een grote uitdaging aan de Noorse exportindustrie”. Nog dit jaar opent zijn raad kantoren in Saoedi- Arabië en in China. De exporldirecteur zegt zich bewust te zijn van de voordelen die Noorwegen geniet, enerzijds door de betrekkelijk goedkope elektriciteit dank zij de waterkrachtcentrales en anderzijds dankzij het „zwarte goud” uit de Noordzee. Deze voordelen en het beleid van de regering, in hoofdzaak gericht op het versterken van de internationale concurrentiepositie, hebben de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) er zelfs toe gebracht voor Noorwegen een groei van het bruto nationaal produkt te voorspellen van maar liefst vier procent. En dat terwijl dit samenwerkingsverband tussen westerse industrielanden voor de overige lidstaten nauwelijks enige economische groei verwacht. De regering in Oslo, die zoals gezegd wat minder optimistisch is dan bijvoorbeeld de OESO, heeft aangekondigd dat onder de huidige omstandigheden geen wijziging van het beleid is te verwachten. De sociaal-democratische regering van premier Nordli voerde in het midden van de jaren zeventig een strak beleid, dat vrijwel geheel was gericht op volledige werkgelegenheid. Hiertoe werd geld geleend uit het buitenland met de toekomstige inkomsten van de Noordzee-olie als waarborg. Deze inkomsten bleken echter een stuk minder dan verwacht, vooral doordat de kosten van bouwproduktie en exploitatie van de booreilanden veel hoger lagen dan was berekend. Door veel geld in de industrie te pompen werd bereikt dat de werkloosheid een jaar geleden niet hoger was dan 1,6 procent (25.000 werklozen op een beroepsbevolking van 1,6 miljoen). Men is erin geslaagd de inflatie tussen de vier en vijf procent te houden, maar de Noorse kroon moest vorig jaar twee keer, eerst met acht en toen met twee procent, worden gedevalueerd. het beleid. Er werd een loon- en prijsstop afgekondigd, die pas op 31 december van het afgelopen jaar voorbij was. Werkgevers en werknemers werd verboden over lonen te onderhandelen. De vakbonden gingen hiermee akkoord in de hoop de werkgelegenheid te kunnen behouden. In deze tijd daalden de produktiekosten in het land voldoende om de exportpositie enigszins te waarborgen Dat is belangrijker dan op het eerste gezicht lijkt. De inkomsten uit olie en gas mogen in deze jaren een welkome steun voor de Noorse economie vormen, over enkele tientallen jaren valt deze steunpilaar weg. De Noorse regering,wil ten koste van alles voorkomen, dat het land in de loop van de jaren een economie krijgt die geheel op olie en gas is afgestemd. Zo’n mono-economie is gedoemd vroeg of laat ineen te storten. Daarom tracht de regering in Oslo nu, met behulp van de inkomsten uit de Noordzeebrandstoffen, industrietakken in het leven te roepen die op zich niets met olie en gas te maken hebben. Bedrijven uit het buitenland die willen deelnemen in de olieproduktie moeten investeren in de Noorse industrie. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije Het niet or fers O' rijtje reeks i Was rniljoe verhei nam l jaar la 1975 op, ei jaarve teur I jaar Wo hal ecc Op eve gel Sta ste: voc der biji nin siei Ve: gei hei I se 24 bes vie De eer de pla bu gei I aai ko; sei rea die VOl rei pla sta vai Nc hu Zeer veel geld zelfs. In Amster dam is nog steeds een rechtszaak gaande met als inzet de enkele tonnen, die een ontsmettingsactie heeft gekost. De gemeente Amsterdam, die de ontsmetting heeft uitgevoerd, wil de kosten verhalen op de woning bouwvereniging. Deze op haar beurt wentelt de hele zaak af op de bewoner. Want, zo stelt zij: de be woners hebben de plaag veroor zaakt. Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Sartène cn- kerlak in huis. Het diertje kan er op allerlei manieren komen. Na tuurlijk trekt vervuiling wel aan, maar er zijn andere mogelijk heden”. Hoewel de kakkerlak als een ernstige bedreiging moet worden beschouwd voor de volksgezond heid vanwege het overbrengen van ziektekiemen, lijkt het er meer op dat het kleine diertje het nog eerder op de geestelijke volks gezondheid heeft gemunt. Samen met zijn soortgenoten is hij in staat de bewoners van bijvoor- Het enige wat men tegen het beestenspul kan ondernemen, is een gebouw waarin ze zijn gesig naleerd van boven tot onder met gif bespuiten. Maar dat kost geld. Als voorbeeld noemt hij de hui dige supermarkten. De huisvrou wen zijn steeds meer gewend geen tas mee te nemen naar de super markten. De gekochte spulletjes worden doorgaans in een doos mee naar huis genomen. Lansu: „En daarin zit het gevaar nu juist. Vooral de dozen, die zijn gemaakt van ribkarton, vormen het groot ste gevaar. Daarin kunnen eitjes zijn gelegd, toen de dozen in Zuid- europese havens stonden te wach ten op verscheping”. Premier Nordli: zijn lach is breed, maar zijn zorgen zijn groot. Het booreiland Statfjord op het continentale plat van Noorwegen. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Maar Lansu vertelt dat men ook de medewerking van de bewoners nodig heeft. „Als je je huis goed schoon houdt ook op moeilijke plaatsen zoals onder de koelkast kan je een heleboel narigheid voorkomen”. Tevens wil hij een levensgroot vooroordeel uit de we reld helpen. Een gezin is zelfs al op de vlucht geslagen voor deze krioelende in vasie. De kakkerlakken hadden massaal bezit genomen van de vierkamerflat. F. M. L. Lansu van de Nijmeeg se afdeling ongediertebestrijding, die ten einde raad te hulp werd geroepen: „Het was onvoorstel baar. Terwijl ik toch heel wat ge wend ben, kreeg ik er zelfs nog kippevel van. Ze zaten op een ge geven moment overal. In de broodtrommel, de jampot, tussen het vleesbeleg en in de kasten van de flatwoning”. - - kwam de toeristische ontwikkeling maar ten dele ten goede aan de Corsicanen zelf en werd de bouw van een eigen universiteit eindeloos uitgesteld. Dit heeft veel kwaad bloed gezet, ook bij Corsicanen die het niet eens zijn met gebruik van geweld om in deze situatie verandering te bren gen. Naar schatting 60 percent van de bevolking is het min of meer eens met ideeën over zelfbestuur. Dit bleek onder meer uit het vrij algemene protest tegen het gebruik van geweld door de Franse politie tijdens de week van de gijzeling. Op 11 januari werd een staking gehou den. Vrijwel alle winkels en bedrij ven waren gesloten. Ook in de ha ven werd niet gewerkt. Op 13 janua ri werd bovendien een protestmars gehouden door ongeveer duizend Corsicanen. Minister Christian Bonnet van Binnenlandse Zaken verklaarde naar aanleiding van de gebeurtenis sen niet bereid te zijn tot onderhan- delingen over de Corsicaanse wen sen. Door deze houding zal Corsica ongetwijfeld op korte termijn weer in het nieuws komen door aan slagen. hoofd van de Nijmeegse afdeling ongediertebestrijding niet radi caal uit te roeien. Wel bereikt men de benadering van definitieve uit roeiing door „veroverde gebie den” van top tot teen te bespuiten. Dit dient evenwel na zes weken te worden herhaald, omdat dan de eitjes zijn uitgekomen. Als de be handeling goed gebeurt, kan het lang duren eer het kakkerlakken- invasieleger de kop weer opsteekt. Maar er zijn meer importmoge lijkheden voor de kakkerlak. Vol gens Lansu bijvoorbeeld het con tainervervoer. Als voorbeeld noemt hij een wijnimporteur, die een grote partij bestelt. In het zuiden van Europa wordt de han del in een grote stalen container geladen. Met kakkerlak en al krijgt de koper zijn bestelling voor de deur. Het kleine beestje kan zich met zijn zes pootjes razends nel verplaatsen en in feite is Lei den dan al in last. Volgens Lansu is dat maar ge deeltelijk waar. „Niemand haalt met opzet de kleine Duitse kak- „In gebouwen waar buitenlan ders wonen, krijgen de gastarbei ders altijd de schuld van een kak- kerlakkenplaag. Ze zouden dan niet hygiënisch genoeg zijn naar onze begrippen en de keuken zou altijd stinken. Deze verhalen krijg ik maar al te vaak te horen. Tij dens mijn speurtochten naar kak kerlakken, heb ik echter meer dan eens moeten constateren, dat de buitenlanders het schoner in huis hadden dan hun Nederlandse buren”. Premier Nordli zal dus proberen, omwille van werkgelegenheid en toekomst, de industrie verdere impulsen te geven. Loonmatiging is daarbij een woord dat ook in Noorwegen veel gehoord wordt. De Noorse vakorganisatie (LO) zegt wel iets voor vrijwillige matiging te voelen, zij het dat de koopkracht van de laagstbetaalden in elk geval moet stijgen. Begin april starten de centrale onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden, de eerste sinds twee jaar. Deze zullen in Noorwegen, ondanks de relatief betere vooruitzichten, met minstens evenveel spanning tegemoet worden gezien als in andere landen. ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180.70 233,00 0,80 De radicale afscheidingsbewe ging van het eiland Corsica heeft onlangs weer van zich doen spreken door een spectaculaire actie. Op woensdag 9 januari gingen leden van het Nationale Bevrijdingsfront voor Corsica, het FLNC, over tot de bezetting van hotel Fesch in Ajac cio, de hoofdstad van het eiland. Zij gijzelden daarbij vijftien gasten, die in de nacht van de donderdag op vrijdag daarop ongedeerd werden vrijgelaten. Omdat de Franse regering op geen enkele manier tegemoet wil komen aan de wensen voor een gro tere zelfstandigheid van het eiland, ziet het ernaar uit dat ook in de toekomst het aantal aanslagen niet zal verminderen. De aanslagen begonnen op grote schaal in 1975, toen de economische crisis in Frankrijk verergerde. De arts Simeoni bezette in dat jaar met leden van zijn Actie voor de Weder geboorte van Corsica, de ARC, de wijnkelder van een voormalige Frans-Algerijn, van wie bekend was dat hij fraudeerde. Bij de hero vering van de kelder werden twee politiemannen gedood. Simeoni be landde in de gevangenis en de ARC werd verboden. Toen Simeoni na achttien maan den weer vrijkwam, vormde hij de Unie voor het Corsicaanse Patriot tisme, de UPC. Deze organisatie wenst zich niet los te maken van Frankrijk, wil een eigen parlement met beperkte wetgevende bevoegd heden en streeft naar dit alles met vreedzame middelen. De FLNC daarentegen wenst een volledig onafhankelijk Corsica en schuwt geweld niet bij pogingen dit te bewerkstelligen. Leden van de FLNC hebben de verantwoordelijk heid opgeëist voor 700 aanslagen sinds 1976. De organisatie heeft haar activiteiten ook uitgestrekt tot het vasteland van Frankrijk. Er is ook een groepering gevormd die volstrekt tegen onafhankelijk heid is. Dit is de Francia, waarvan voornamelijk veel voormalige strij ders tegen de onafhankelijkheid van de vroegere Franse kolonie Algerije lid zijn. Nadat de onatnan- kelijkheidsstrijd van Algerije in 1962 voor Frankrijk in een neder laag eindigde, trok een aantal Frans-Algerijnen naar Corsica. De Francia gebruikt ook gewelddadige methodes. De ongeveer 50 leden hebben inmiddels de verantwoor delijkheid voor zeker 120 aanslagen opgeëist. Het handhaven van de orde wordt eveneens bemoeilijkt door de eeuwenoude traditie van de vendet ta, de bloedwraak. Het is op Corsica veelal gewoonte geweld met geweld te vergelden. De Corsicaanse wensen voor gro tere zelfstandigheid of volledige on afhankelijkheid staan overigens niet op zichzelf in Frankrijk. De Franse staat wordt volgens velen te sterk gecentraliseerd bestuurd. Het land is ingedeeld in 95 departemen ten. Aan het hoofd daarvan staat een prefect. Deze wordt per decreet door de minister van Binnenlandse Zaken benoemd. Alle financiële middelen worden aan de prefect verstrekt en Parijs geeft strakke bestuurlijke richtlijnen. In deze sfeer van ambtelijke en economische afhankelijkheid zijn veel groeperingen ontevreden ge raakt over de behartiging van hun belangen door het centrale gezag. Hun wensen variëren van autono mie tot meer aandacht voor taal en cultuur. Alleen in Bretagne en op Corsica hebben deze groeperingen naar de wapens gegrepen. De oorzaak op Corsica kan duide lijk worden gezocht in economische en culturele verwaarlozing door Pa rijs. Zo is veel goede grond terecht gekomen bij Frans-Algerijnen, BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ‘h b. -I Er is één westers land waar men zich iets minder zorgen maakt over de verhogingen van de olieprijzen dan in andere landen: Noorwegen. Verwacht wordt dat dit land als enige in West- Europa dit jaar een economische groei zal halen, zij het een kleine. Buiten Noorwegen kijkt men met enige jaloezie naar de olierijkdom die de Noren in de afgelopen twintig jaar in de schoot is gevallen. Oslo hoeft inderdaad niet, zoals ons land, te vrezen dat de economie ernstig wordt verzwakt door de verhoging van de olieprijzen die de OPEC-landen eind vorig jaar aankondigden. Het produceert immers zelf olie en op het ogenblik wel drie tot vier keer zoveel dan nodig is voor eigen verbruik. Maar de veronderstelling dat de internationale economische inzinking aan Noorwegen voorbij zal gaan is toch te optimistisch. De Noren zelf kijken met gemengde gevoelens tegen het pas begonnen jaar aan. Inflatie en werkloosheid zijn weliswaar laag en energie is betrekkelijk goedkoop, maar de gevolgen van de verminderde koopkracht van de handelspartners die wèl lijden onder de gestegen olieprijzen, zal zich zeker doen voelen, zo wordt gevreesd. Doordat ze zich vrij snel voort planten en door hun overbevol king steeds brutaler worden, ont zien ze niets of niemand op hun nachtelijke speurtochten naar voedsel. r - IÏ i— ir Beëindiging van de bezetting van

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4