VIDES zet luister Van Gelder Papier onder curatele van ABN BODEWES EN HUIJSER PLAATSELIJKE GROOTMEESTERS •s bij aan herdenking Robert Stolz bbJ Mk' rw plein 1945 deze week "1 A nt i M 5 MAANDAG 21 JANUARI 1980 4 IJMOND Met serie opvoeringen operette „Frühjahrs parade” ermee in de Velser Schouwburg. door Henk Dam nederlagen ^4 VELSEN-NOORD. Papierfa briek Van Gelder zit in serieuze moeilijkheden. Deze dagen werd bekend, dat het concern over het afgelopen jaar een verlies van 54 miljoen heeft geleden, 24 miljoen in het eerste, en 30 miljoen in het tweede halfjaar. Het is nog maar de vraag of er in deze situatie veel verandering zal komen. Voor dit jaar en 1981 worden tenminste verliezen ver wacht die in de orde van enkele tientallen miljoenen zullen liggen. Pas over twee jaar zou het dan weer wat beter kunnen gaan. „Maar dan moet nog wel alles meezitten. Een kleine kink in de kabel en een bedrijf met 4600 werknemers stort als een kaar tenhuis in elkaar.” Zo zei be stuurslid drs. A. E. van Veen dat onlangs op een vergadering van obligatiehouders: „We zitten in een zeer kritische fase met geen garantie voor een goede afloop.” Drama - j&i Ontslagen is toch een geweldig leuk inter mezzo,” aldus De Nijs. De Uitgeester magistraat deed in ieder geval mee. De Bever- wijkse en Velsense burgemees ters A. J. Hubers en P. J. Molen dijk kwamen alleen maar kijken. Helaas echter op een moment dat de schaakstrijd al voorbij was! Velsen deed het helemaal niet bied moeten de gemeentelijke po litici terug naar „af’. Alleen de Castricumse socialist Harry Poeze haalde een dikke voldoen de met twee overwinningen en een remise. De burgemeester van Uitgeest, H. J. de Nijs had bijzon der veel schik, maar successen? Ho maar! „Ach, wat hindert dat. Ik schaak voor mijn plezier. Dit De uitslagen: Velsen-Castri- cum/Uitgeest Heemskerk wijk 1-3; Heemskerk Uitgeest-Beverwijk kerk-Beverwijk Primeur uitslagen: 21lz-l1l2; Velsen- 3-1; Velsen-Bever- Castricum/Uitgeest- U/z^Uz; Castricuml 1-3; Heems- 1-3. De eind stand: 1. Beverwijk 6 pnt.; 2. Vel sen 4 pnt.; 3. Heemskerk 2 pnt.; 4. Castricum/Uitgeest 0 pnt. Enkele persoonlijke resultaten: C. Bode wes 3 pnt.; Q. Huijser 3 pnt.; H. Poeze 2l/z pnt.; J. van Dijk 2l/2 pnt. en IJ. Keemkink 2 pnt. (Van een onzer verslaggeefsters) UMUIDEN. Op 25 augustus 1880 werd in het Oostenrijkse stadje Graz de wereldberoemde componist en dirigent Robert Stolz geboren. De herdenking van de honderdste geboortedag van deze in 1975 overleden grootmeester van de operette en walsmuziek gaat ook in IJmuiden niet onopgemerkt voorbij. Het IJmuider Operette Gezelschap „VIDES” haakt op het eeuwfeest in met een serie opvoeringen van Robert Stolz’ operette „Frühjahrs Parade”. Op 17, 18 en - bij een goede kaartverkoop - ook op 21 april staat „VIDES” ES slecht. De combinatie van ambte naren en raadsleden met inval lers zoals IJ. J. Keemink twee winstpartijen) wist hoe de pion nen moesten worden gezet. Di recteur sportzaken Aad Wede meijer bleek behalve een uitste kend internationaal honkbalar- biter ook een prima schaker te zijn. Als teamleider zette hij zijn ploeggenoten op het goede spoor door de faming van burgemeester De Nijs met behulp van zijn da me en een eenvoudig pionnetje volledig schaakmat te zetten. Heemskerk had gelukkig de CDA’er Q. B. Huijser in zijn gele deren, want anders had deze ge meente wel thuis kunnen blijven. Huijser speelde als een plaatse lijke grootmeester. Misschien dat de grote schaakmatadoren, slechts luttele meters van de een voudige gemeenteschakers ver wijderd, wat van hun magische krachten op hem afstraalden, feit blijft dat het Heemskerker raadslid als groot strateeg zijn stukken zelfverzekerd over het bord schoof en hiermee zijn te genstanders in grote verlegen heid bracht. De score? Honderd procent! De belangstelling van de vele schaakliefhebbers ging in het ge zellige schaakpaleis De Moriaan dan wel niet uit naar de raadsle den en de parlementariërs, die om het Parlementair kampioen schap streden, het nam niet weg dat de IJmondteams een prima WIJK AAN ZEE. Bodewes grinnikte even. „Die loper deed het ’em. Even verschoven en Nijs sen zat in de problemen.” De Be- verwijkse wethouder had vrij dag en zaterdag in De Moriaan in Wijk aan Zee zijn pionnen, lopers en al zijn andere schaak stukken op de goede vakjes van het schaakbord staan. In de strijd om de IJmondtrofee be haalde hij in zijn drie partijen de volle winst en had hiermee een belangrijk aandeel in de overwinning van het Beverwijk- se gemeentelijke schaakteam. Voor de tweede maal in successie sleepte Beverwijk de IJmond- wisseltrofee in de wacht door Velsen, Heemskerk en een Cast- ricum/Uitgeestcombinatie ver nietigende nederlagen toe te brengen. Het minst succesvol was Ca stricum/Uitgeest. Mag de onder linge samenwerking uitstekend worden genoemd, op schaakge- - Papierfabriek Van Gelder aan het Noordzeekanaai. Wisselvallige bedrijfsresultaten markeerden weg naar noodsituatie jr ie Deutschmeister” eis ing IJmondiale schaakkrachtmeting in igis .De voordeel tens ien. nd >5,00 iur ur ?en tuit Commissie economische zaken. Woensdagmorgen, vanaf ’s morgens half tien, vergadert de commissie economische zaken in het stadhuis. Op de agenda staat onder meer de eventuele aanpassing van de haven- geldtarieven voor sportvissers in het Staatsvissershavenbedrijf. Er blijken sterk afwijkende havengeldtarieven voor sportvissersvaartuigen te wor den gehanteerd in vergelijking met bijvoorbeeld Den Helder en Scheve- ningen. Het voorstel aan de commis sieleden is er bij de minister van Verkeer en Waterstaat op aan te drin gen, dat die verschillen worden opge heven. Raadsvergadering. De maandelijk se raadsvergadering is op donderdag 24 januari in het gemeentehuis. Een beslissing over het aanstellen van een vierde stafkracht voor het buurthuis De Spil zit er niet in. B. en W. hebben een dergelijk besluit opgeschort tot de behandeling van het meerjaren plan 1980-1984. De discussie over de buurthuizen is dan mogelijk ook af gerond. Een kwart miljoen vragen B. en W. aan de raad voor de voorbereidende kosten ter ontwikkeling van De Vel- serbroek, waarvoor twee externe bu reaus worden ingeschakeld. Een kre diet van 150.000,- wordt gevraagd voor de twee eerste fasen van voorbe reiding van hetverkeerscirculatie plan voor de gemeente. Op de agenda staat verder onder meer de aankoop van de gereformeerde kerk in Velsen- Noord en de verbouwing tot buurt huis. Tot deze maatregelen werd besloten na een aantal uitvoerige studies, waarbij on der meer het Amerikaanse bureau McKin sey werd geraadpleegd. Vooral de situatie op de wereldmarkt voor cellulose bleek oorzaak van de ontstane narigheden. De prijs van deze grondstof was na de energiecrisis omhooggeschoten, en het resultaten uit haar geschiedenis kan beha len, al zullen de cijfers van 1974 niet worden geëvenaard.” Wedemeijer (rechts) in grote vorm tegen De Nijs (links). Het drama van 1979 kennen we inmid dels: 54 miljoen verlies, en de Algemene Bank Nederland (ABN) heeft het hele bedrijf, machinepark, terreinen, fabrie ken, voorraden en debiteuren in beheer genomen. Daarmee staat de Raad van Bestuur van Van Gelder vrijwel onder curatele: voor elke beslissing moet toe stemming bij de bank worden gevraagd. Ontslagen hangen in de lucht. Het be drijf in Wormer, waar 400 man produktie- personeel werkt, zou wel eens als eerste kunnen vallen. Wormer, de plaats waar de eerste molens van Van Gelder draaiden. Maar voor sentiment is geen plaats bij een miljoenenverlies. Wat te zeggen over de toekomst? Zeker is, dat Van Gelder vooralsnog een crisis- gevoelig bedrijf blijft. Dat komt niet al leen door de celluloseval, of door het feit dat er mondiaal een overproduktie aan Ook 1977 bracht verlies, en wel 28 mil joen. In 1978 werd datzelfde bedrag, 28 miljoen dus, aan winst genoteerd! Gevolg van de op dat moment zeer lage prijzen van pulp en een forse teruggave van te veel betaalde verontreinigingsheffing. papier is. Er zijn ook de miljoenen verslin dende investeringen aan waterzuiverings installaties, die aan steeds hogere eisen moeten voldoen. Het produktieproces van papier vraagt veel energie en is dus gevoe lig voor fluctuaties op deze markt, die, zoals bekend, hevig in beweging is. Daarop werd aansluiting gezocht bij de Amerikaanse papiergigant Crown Zeller- bach, een van de grootste papierfabrikan ten ter wereld, waarmee al samenwer kingsverbanden bestonden. Crown Zel- lerbach mag zich vanaf begin 1972 de eigenaar noemen van 50 procent van de aandelen van Van Gelder. Met het in huis halen van het buitenlandse bedrijf verloor Van Gelder het recht om langer het predi kaat „Koninklijke” te voeren. Naast interne maatregelen heeft het be drijf ook extern soelaas gezocht voor de zich opstapelende problemen. In 1971 hing een fusie met dat andere grote Ne derlandse papierbedrijf, Koninklijke Ne derlandse Papierfabriek (KNP) in Maas tricht, in de lucht. Bij deze fusie zou de kleinere, maar goed lopende KNP een bod uitbrengen op de aandelen van het grotere. Het ging echter niet door. 15,90 45,85 50.00 30,70 33,00 0,80 p31 r i, n >op t gte t val ide de „Die mee. ;n en rse In het jaarverslag over 1978 stond ech ter: „Als we op korte termijn de vooruit zichten bezien, dan moeten we uitgaan van de realiteit dat er in grote delen van de Europese papierindustrie nog steeds een overcapaciteit bestaat. Een redelijke oplossing voor deze problemen zal zeker niet voor het begin van de jaren ’80 in zicht komen.” Het verschijnsel „verlies” is het bedrijf niet onbekend. Wie de verlies- en winstcij fers over de afgelopen tien jaar op een rijtje zet, komt tot een merkwaardige reeks getallen. Met al die maatregelen ging in de loop der jaren een tamelijk drastisch verlies aan arbeidsplaatsen gepaard. Het con cern, dat in 1966 nog 7600 werknemers telde, had er in 1970 6500, in 1974 6000, drie jaar later 5600 en nu dan 4600, een getal dat de komende maanden zonder al te veel twijfel wel verder zal dalen. Een afnemende vraag en moordende buitenlandse concurrentie hadden daar alles mee te maken. Er moest gedurende 1,5 maand werktijdverkorting voor het gehele personeel worden aangevraagd. De neergaande lijn maakte in 1976 een nog scherpere curve naar beneden; 1976 moest met een nadelig saldo van 38 mil joen gulden worden afgesloten. Op dat moment dreigde er iets als pa niek. 1977 was nog maar enkele weken oud, toen Van Gelder een pakket maatre gelen aankondigde waardoor 1100 ar beidsplaatsen zouden moeten verdwijnen met name bij de bedrijven in Apeldoorn en Rotterdam. Het bedrijf heeft het in de loop der jaren gezocht in reorganisaties, in modernise ringen en een verhoogde efficiency. In Renkum werd vorig jaar nog een uiterst moderne fabriek voor krantenpapier in gebruik genomen, een van de grootste ter wereld, en in ieder geval de modernste van Europa. was voor Van Gelder nog eens extra nade lig, dat het bedrijf voor de levering van cellulose vrijwel helemaal afhankelijk was van Scandinavische leveranciers. Probleem is namelijk, dat deze fabri kanten van cellulose zich ook bezighou den met papierproduktie. Dat papier wordt tegen afbraakprijzen op de markt gebracht, iets dat gemakkelijk kan, omdat de prijs van cellulose kunstmatig hoog wordt gehouden. Bodewes (links) ook tegen Nijssen onge naakbaar. Liberaal Koch (links) en socialist Mostert: evenwichtige partij. Ook het jaarverslag dat even tevoren was verschenen, ademde een positieve gezindheid. Zo schreef de directie: „De papierprijzen in Nederland zullen de ko mende jaren verder oplopen. De conjunc- tuurverbetering die in de tweede helft van dit jaar mag worden verwacht, heeft waarschijnlijk onmiddellijk een gunstige invloed op de vraag. De uitbreiding van de produktie kan hiermee echter geen gelijke tred houden. De komende jaren zal de vraag derhalve het aanbod overtreffen.” Daarom trof het zeer onaangenaam dat 1975, een jaar dat over het eerste halfjaar nog goed was voor een winstje van 0,4 miljoen, uiteindelijk een verlies opleverde van 25 miljoen gulden. der Leek en Ingrid Zwee- dijk. De muziek wordt ge speeld door het Goois Ope rette Orkest onder leiding van Edwin Wolf. De ballet ten worden verzorgd door de groep van mevrouw Grete Kieser uit Amster dam. Inlichtingen over de operette en over „VIDES” - welke vereniging op de val reep nog graag versterking zou willen hebben van eni ge tenoren en bassen - zijn verkrijgbaar bij secretaris B. Klein, Zandkuil 5 te IJ- muiden, tel. 02550-10935. Was er in 1969 nog een winst van 16,2 miljoen gulden, het jaar daarop werd een verlies van 3,7 miljoen genoteerd. In 1971 nam het verlies toe tot 8 miljoen, om een jaar later weer af te nemen tot 8 ton. 1973 leverde 8,1 miljoen gulden winst op, en 1974 maar liefst 39 miljoen. Op de jaarvergadering van mei 1975 zei direc teur R. Sundstrom over het toen lopende jaar dat het bedrijf „een van de beste ■■Of' Castricumse socialist Poeze, klaarwakker, prestatie hebben geleverd. Be- langrijker voor hen was mis schien wel, zoals de commissaris der koningin drs. R. de Wit bij de prijsuitreiking zei, „dat de ver schillende gemeenteraadsleden elkaar eens op een andere wijze leerden kennen, dan het geval is bij de dorre commissie- en ge meenteraadsvergaderingen. De commissaris der koningin R. de Wit (links) overhan digt wethouder C. Bodewes de IJ- mondtrofee. Op een script van Ernst Marischka maakte de Ber- lijnse regisseur Henry Kös- terlitz in 1934 de film „Frühjahrs Parade”, waarbij Robert Stolz de muziek schreef. Het lever de hem de Gouden Médail le van de Biennale van Venetië op. In 1941 werd „Spring Parade” ten be hoeve van de Amerikaanse markt opnieuw opgeno men. Stolz - inmiddels naar Amerika gevlucht - compo neerde wederom de ach tergrondmuziek, waarvoor hij ditmaal met een Oscar werd onderscheiden. De derde verfilming dateert uit 1953: script-schrijver Ernst Marischka produ ceerde de nieuwe bewer king en gaf de film de titel De operette „Frühjahrs Parade”, gebaseerd op de drie voorafgaande films, beleefde zijn wereldpre mière in 1964. De door Stolz gecomponeerde ope rette zou elf jaar lang blij ven draaien in de Wiener Volksoper. In Nederland was de operette nog niet eerder te zien. De nationale primeur gaat echter rake lings aan de meus van „VI DES” voorbij: een zuster vereniging uit Enschede gaat in maart met die eer strijken, precies een maand vóór het IJmuider gezelschap z’n eerste uit voering in de Stads- De operette „Frühjahrs Parade” (één van de vijf tig operettes, die Robert Stolz componeerde naast zijn oeuvre van ruim twee duizend zangnummers, melodieën ten behoeve van de Weense IJsrevue en filmmuziek) is afgeleid van de films. schouwburg Velsen op de planken zet. De regie van de „VI- DES”-opvoeringenreeks is in handen van de bekende Stolz-regisseur Rudi Vögh- ler, die wordt geassisteerd door Greta van der Halm. Dirigent is Edwin Wolf. Medewerkenden aan de operette, die zich anno 1900 grotendeels afspeelt in het Weense pret- en wan delpark het Prater, zijn on der meer Ans Poppe, Cle mentine Wolf, Alex Duma- rie, Kees Borger, Berty van Dankzij VIDES wordt ook in IJmuiden aandacht be steed aan de honderdste geboortedag van de vermaarde oomponist/dirigent Robert Stolz. van Beverwijk beslecht (Van één onzer verslaggevers) ft ft ft O

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5