Ondanks royale nederlaag Navratilova: Record voor Full Speed biedt aan Ria Visser op 3000 m. OG behoorlijk partij Bloemendaal matig Bennebroek behoudt aansluiting vrij hopeloos Perspectief van dames Phoenix Titel in zicht voor Kruispunt I Wat wordt Haarlem-Sparta? Dries van Wijhe dolt met concurrentie wereldtitel Uw Kunstgebit voelt U de gehele dag niet! Speel mee in delbto w 99 99 AANSTAAND WEEKEND DINSDAG 22 JANUARI 17 1980 SPORT 16 Met die uitslag hebt u uiteraard geen moeite. Die hebt u dus alvast goed. Kostbaar sn shirt Dan je. et- leer- uw kans in de Tbto-Gelijk Wie niet meespeelt, wint nooit. Jos Hermens Ik heb nooit geluk gehad Jos Hermens: „Hoop nog niet opgegeven" iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiii llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vooral collectief is BATO veel sterker”. 5~ I 1 JANUARI (ADVERTENTIE) Daarmee doelde de Full Speed-coach op de eerste fase van het tweede bedrijf. Met een treffer kort voor en één kort na de rust had Ineke van Kessel de binnen vijf tien minuten opgelopen 0-3 achterstand gereduceerd tot een marge van één doel punt. In de defensie werden de taken bij Full Speed toen goed verdeeld, maar aan vallend beging de IJmuidense equipe kostbare fouten. „Maar helaas ontbrak het ons aan rust en overleg in ons spel”. Aan het woord Jos Hermes, tot voor enkele dagen nog prijkend op de lijst van Olympische kandidaten, maar nu „afgevoerd” voor Moskou. Beter gezegd, de deze week 30 jaar geworden Nijmege- naar schrapte zichzelf van de lijst omdat het hem nu heel duidelijk is dat zijn blessure niet tijdig genezen zal zijn om zelfs nog maar te kunnen hopen op een Olympisch optreden. „Al langer had ik in mijn achterhoofd om in januari te beslissen. In die maand zou ik dan probleemloos moeten kunnen trainen. Ik kan echter nog nauwelijks trainen. Als ik een poosje gelopen heb, is het weer strompelen geblazen. Het gaat echt niet”, heeft Jos Hennes moeten constateren. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN. „Je staat er inderdaad wel eens bij stil. Je bent er ook wel eens bang voor dat het misschien weleens helemaal afgelopen kan zijn. Als ik alleen ben in de bossen bijvoorbeeld, als ik fiets, dan ben ik daar wel eens mee bezig. Bovendien zie je regelmatig de andere jongens lopen, dat doet je wel wat. Maar dat betekent niet dat ik de hoop heb opgegeven om toch nog eens, in ’81 bijvoorbeeld, alles recht te trekken”. „Al heeft dit niets te maken met de operatie die ik vorig jaar in Amerika aan beide achillespezen heb ondergaan. Dat was een operatie aan de slijmbeurzen. Die operatie is geslaagd, maar nu zit het wat hoger en ook dieper in de pees, die er zo op het eerste gezicht goed uitziet, ook veel sterker is geworden. Het moet dus binnenin zitten. Misschien is bij het schoonmaken ervan nog wat achterge- (Van onze hockeymedewerker) HAARLEM. In de tweede klasse van het herenzaalhockey werd dit weekeinde geduelleerd door Bennebroek, Haarlem en Zandvoort. Bennebroek hield aanslui ting met de titelpretendenten Schey- beeck en FIT door twee keer te winnen: 4- 1 tegen Zandvoor en 4-2 tegen Haarlem. Haarlem versloeg daarop Zandvoort: 4-1. In de tweede klasse van de afdeling Haarlem is de situatie op de ranglijst door het merkwaardige competitieschema zo langzamerhand tamelijk onoverzichtelijk geworden. Het aantal gespeelde wedstrij den per team verschilt soms aanzienlijk, hetgeen vooral aaan de kop dé duidelijk heid allesbehalve bevordert. In de derde klasse startte Strawberries slecht. Eerst werd met 10-5 van Hennes verloren en ook tegen Terriërs stonden de Velsenaren er bij rust nog slecht voor. „Of het weer een operatie wordt? Ik weet het nog niet. Al zal nu wel duidelijk moeten worden wat er precies aan de hand is. Samen met een orthopeut moet ik gaan bekijken wat nog mogelijk is. Zeker is dat ik niet alleen weer wil lopen, „Een nieuwe reis naar Amerika zit er niet in, omdat dat wel erg kostbaar is. Ik geloof ook niet dat het zinvol is; het is dit keer iets heel anders dan waarin Leach gespecialiseerd is. Toch zal er wat moeten gebeuren. Nu de dwang weg is, omdat ik nu toch van moskou moet afzien, wil ik het rustig gaan be kijken”. Nog heel vaak wordt hij gevraagd door clubs, bijvoorbeeld voor het lossen van het startschotl Zelf is hij ook actief in contacten met zijn buitenlandse colle ga’s van wie velen al dankzij Hermens’ goede relaties in zijn woonplaats in actie kwamen. stofterrein. Bovendien doet hij wat radi owerk. „Maar ik zal toch meer gericht aan een vaste baan moeten denken. Mis schien inderdaad bij die firma waar ik op de loonlijst sta, of bij het Amerikaan se schoenenconcem waardoor ook ik gesponsored wordt. Ik wil-wel graag in de sport blijven”, vertelt Jos Hermens, die ondanks zijn lange blessureperiode altijd populair is gebleven. „Ik heb de publiciteit nooit bewust gezocht, maar ik geef toe dat ik door mijn emotionele uitspraken graag geci teerd werd. Zelf verbaas ik me erover dat velen me nog zo goed kennen. Het komt nog steeds voor dat ze me op straat herkennen”. Het liefst zou de Nederlandse sport man van het jaar ’75 echter weer zien dat al die mensen hem weer op de baan in actie zien. „Ik wil vóór alles weer lopen”, klinkt het en weer valt de naam van Carlos Lopes, de atleet die in Mon treal alleen voor Lasse Viren hoefde te buigen. „Ik hoef echt nog niet te wan hopen”. Leah Müller-Poulos dook op de duizend meter 0,39 seconden onder het wereldre cord van de Russin Tatjana Averina: 1.23,07. Deze tijd werd echter niet als officieel wereldrecord erkend, omdat de Amerikanen hun selectiewedstrijden al leen en zonder officiële baanwisselingen reden. Wel werd het als baanrecord geno teerd. Beth Heiden werd met 1.23,66 twee de op deze afstand. (Van onze biljartmedewerker) HAARLEM. In de biljartcompetitie van de FBHO kan in de klasse D deze week de eerste kampioen bekend worden, maar dan moet Kruispunt 2 wel met 7-1 winnen van Weltevreden 2. achter, maar Van ’t Hek is daar weer van de partij. Ondanks onze amateuristische aanpak moeten we er wel in zien te blij ven”, zegt Bloemendaal coach Cees Beve lander’, „anders missen we volgend jaar de aansluiting met de dan landelijke competitie”. Onnodig balverlies resulteerde tot vijf keer toe in een Haarlemse break-out, met evenveeldoelpunten als gevolg. „Dat vier de doelpunt heeft ons uiteindelijk ge nekt”, vond Peter van Kessel, die BATO tipt als de nieuwe kampioen. „Onze Gezel len is mij toch wel wat tegen gevallen. Stand: BATO 11-17, Onze Gezellen 11- 17, Concordia 2 10-13. Concordia (H) 9-12, HVH 9-7, Umond 2 9-6, Wijk aan Zee 2 8-5, Full Speed 11-1. Joke van Rijssel eindigde als negende in 4.43,69, Sijtje van der Lende als tiende in 4.44,46. De stand: Nieuw-Vennep 11-18, ADO 9- 15, KIC 9-11, Odin 2 9-10, de Blinkert 2 8-8, Concordia (H) 2 7-5, Onze Gezellen 2 9-5, ZVM 2 10-0. Stand: klasse A: Ingrid 1 17-82; Bol werk 1 17-80; Hoekje 1 17-74. Klasse B: Haarlem-W. 2 17-86; Telesc. 1 17-75; DOK 2 17-71. Klasse C: DWK 2 17-93; Hoekje 3 15-70; Ast. 2 17-70. Klasse D: Kruisp. 2 16- 85,;Haarlem-W. 4 16-75; DWK 4 16-72. De Canadees Gaetan Boucher reed op de 500 meter heren een Canadees record: 37,93. Dan Immerfall, afgelopen week einde op de kortste sprintafstand nog sneller dan Eric Heiden, werd tweede in 38,04. dat ongedaan kon maken. Maar Agnes Komin bracht de Bloemendaalsen weer naast de Amsterdamse dames. Ten koste van veel energie. Conditioneel lukte het niet meer bij HBS. Pinoké kon zo ver in de tweede helft nog een enorme produktie afleveren: 2-12. In de derde klasse bestreden Eechtrop en Bennebroek elkaar en Magnus. Eech trop en Bennebroek deelden net als in de voorgaande wedstrijd de punten, al werd er nu minder gescoord: 3-3. Bennebroek haalde tegen Magnus bij lange na niet het niveau van de eerste wedstrijd. Toen werd een 13-3 zege behaald. Nu werd door een te lakonieke instelling weliswaar gewon nen, maar het werd slechts 5-2. Eechtrop deed het beter tegen de dames uit Schagen. Nans Sluyters was goed op dreef en Annemiek van den Berg schoot vier maal raak: 8-2. Haarlem-West 4 kan Kruispunt alleen nog bedreigen als het deze week de volle winst van 8-0 behaalt op DWK 3. Maar gezien de krachtsverhoudingen lijkt dat onmogelijk. In de hoogste klasse A kon Ingrid 1 zijn koppositie handhaven door met 4-4 gelijk te spelen tegen nummer twee op de rang lijst, Bolwerk 1. Voor Bolwerk speelde IJs Warmerdam een goede partij tegen Rinus van Oei. In de zestiende beurt scoorde Warmerdam 77 caramboles en was Van Oei verslagen. In de B-klasse leed leider Haarlem-West 2 een gevoelige nederlaag van 6-2 tegen DOK 2. (Van onze handbalmedewerker) UMUIDEN. De race om het afdelingskampioenschap zaalhandbal bij de dames gaat zich de komende weken toespitsen op een tweestrijd tussen de teams van BATO en Onze Gezellen. Aan dat gegeven heeft Full Speed zondag j.l. niets kunnen veranderen. De Umuidense dames konden in de Zeewijkhal tegen Onze Gezellen niet voor een stunt zorgen (2-8). Het betekende naast de vrijwel onont koombare degradatie de tweede in suc cessie van het team van coach Peter van Kessel, ook de tiende nederlaag van Full Speed in dit zaalseizoen. Toch ver dient de ploeg een compliment voor de wijze waartop aan Onze Gezellen Partij werd geboden. „Tot zo’n zeven acht minuten in de tweede helft heb ik zelfs serieus gedacht aan een verrassing”, ver klaarde Peter van Kessel naderhand. „Ik heb me echt nog niet afgeschreven voor de topsport, al kan ik de maat schappelijke keuze niet zo lang meer voor me uitschuiven. Zo lang je hoop hebt op een vrij spoedig herstel doe je dat, nu ga je je toch meer bezighouden met je toekomst”, aldus Jos Hermens, wiens naam voorkomt op de loonlijst vnn een firma die actief is op het kunst- DAVOS. Ria Visser heeft tijdens internationale schaatswedstrijden te Da vos gisteren het Nederlands record op de 3000 meter dames verbeterd. Ze kwam tot 4.34.54, waarmee ze het oude record van Sijtje van der Lende met bijna vijf seconden verbeterde. Van der Lende reed op zestien januari 1977 in Madonna di Campiglio een tijd van 4.39,15. De Ameri kaanse Beth Heiden won de afstand in 4.32,60, slechts 1,6 seconden boven het wereldrecord, dat in handen is van de Russin Galina Stepanskaja met 4.31,00. (Van onze hockeymedewerker) HAARLEM. Bloemendaal is geen zaalhockeyspecialist. Dat bleek dit weekeinde weer eens in de Spaarnehal, waar de Bloemendalers voor de tweede maal in zeer korte tijd voor Klein Zwitserland op een fikse nederlaag werden getracteerd, al viel die nu wat kleiner uit dan de eerste keer: 4-8. Tegen Pinoké ging het beter. Tot werke lijk de laatste seconde zat er een overwin ning voor Bloemendaal in, maar op het scheiden van de markt mocht Pinoké nog een Strafcomer nemen en dat betékende de gelijkmaker: 6-6. Ook een goed team gaat pas goed zaalhockey spelen als er in de zaal getraind wordt. Die accommodatie heeft Bloemendaal niet. Als gevolg daarvan moet de ploeg in de zaal met matige prestaties genoegen ne men, waar andere clubs juist dankzij die indoor-trainingsmogelijkheid tot uitste kende verrichtingen komen. Bloemendaal mist spelers die over speciale zaalhockey- capaciteiten beschikken fen bovendien is strafcornerspecialist Theo Doyer niet van de partij. KZ liet daarentegen een gedisci plineerd en tactisch beter spelletje zien. Niettemin deden de Bloemendalers Cees Jan Diepeveen, Ad Boelaars en Ronald Jan Hein het goed. Boelaars tekende voor het leeuwedeel van de Bloemendaalse productie, onder meer door het benutten van drie straf- pushes. „Bloemendaal staat er niet al te best voor. Kampong staat wel een punt (Van onze volleybalmedewerker) HOORN. Wat gisteren in wezen als één van de allerlaatste kansen kon wor den beschouwd op prolongatie van het derdedivisieschap is voor het damesvol- leybalteam van Phoenix uitgedraaid op een complete afgang. De wedstrijd tegen mede-degradatiekandidaat TOG leverde een kansloze driesetsnederlaag op. „We zijn volledig weggespeeld”, bekende ook trainer Wim Tamis. „Op een manier die niemand van ons had kunnen ver wachten”. De wetenschap dat drie teams aan het eind van de rit de gedwongen terugkeer moeten maken naar het districtsniveau, maakt de positie van hekkesluiter Phoe nix alleen maar uitzichtlozer. „Ons per spectief is zo langzamerhand inderdaad vrij hopeloos”, licht Wim Tamis de situa tie toe. „Het enige positieve vind ik op dit moment dat de speelsters de animo bezit ten om per week een extra-training in te lassen”. Oefening baart kunst, maar of die spoedcursus Phoenix nog van dienst kan zijn lijkt hoogst twijfelachtig. In de eerste set tegen TOG openbaarde zich namelijk weer het bekende Phoenix-euvel: verkeer de passes. Van enige lijn in de aanvalsop- zet was dan ook geen sprake. Een 9-1 achterstand, resulterend in 15-7 setverlies Begrijp me goed; ik heb daarvan geen moment spijt gehad, maar een feit blijft dat ik op geen enkel groottoemooi sterk heb kunnen draaien. In Praag had het dan moeten gebeuren en toen moest ik uitstappen”, aldus Jos Hermens, voor wie de lijdensweg toen pas begon. En nog is het einde niet in zicht, al is dan de operatie van de Amerikaanse arts Leach geslaagd. Coen Schön en Dion Gigengack lukte dat ook. Strawberries moet elke week met een ander team aantreden. Dat maakt het moeilijk constant te spelen. Tegen Her mes werd eerst de leiding genomen, maar toen Hermes overnam stortten de Velse naren in. Tegen Terriërs begon Strawberries goed. Daarna dreigde het door nonchalan ce toch mis te gaan. Strawberries ging defensief in de fout. Terriërs profiteerde via vijf goals op rij. Na rust toonden de Velsenaren beterschap. Er werd goed ge combineerd. Dat leverde een ruime pro duktie op, onder meer door een fraaie actie van Jan Willem Guttelings. Bij de dames had eersteklasser HBS een zwaar weekeinde, omdat de ontmoeting met koploper Pinoké op het programma stond. Nadat in de daaraan voorafgaande strijd tegen HIC na een ongelukkige start onnodig verloren was (2-8), werd tegen Pinoké verrassend geopend. Door een strafbal van Joke van der Horst nam HBS de leiding. Het duurde lang voor Pinoké EERNEWOUDE. „Dolle” Dries van Wijhe heeft gisteren in Eernewoude de voorlopig laatste marathon-schaats- wedstrijd op natuurijs gewonnen. De schaatser uit Oosterwolde legde de 100 kilometer af in 2 uur 45 minuten en 10 seconden. Jan-Roelof Kruithof, die als tweede eindigde, had een achterstand van ruim vier minuten op Van Wijhe. Johan Wardenier werd derde. De uitslag is: 1. Dries van Wijhe (Oosterwol de) 2 uur 45 min. 10 sec.; 2. Jan-Roelof Krui thof (Havelte) op 4 min.; 3. Johan Wardenier (Marknesse); 4. Jan-Wemer Pol (Ruinerwold); 5. Anne Postmus (Lutjegast); 6. Albert Weijs (Hasselt); 7. Teun Busser (Britsum); 8. Jos Niesten (Heemskerk); 9. Wim Vos (Kockengen) en 10. Cees Vermeulen (Benthuizen). Daarna werden de zaken echter recht gezet zodat met 9-6 winst kon worden afgesloten. Vierdeklasser Rood Wit is al kampioen. Tegen Badhoevedorp werd te weinig samenspel vertoond. Dat leverde een 4-2 nederlaag op. Ook tegen Uitgeest kwam Rood Wit niet zo sterk voor de dag, maar desondanks werden de Uitgeestena ren onder de voet gelopen: 10-2. Zandvoort startte fanatiek tegen Benne broek. Dat betekende een voorsprong voor Zandvoort. Bennebroek wist het tij bijtijds te keren. Hierdoor werd toch een vrij ruime overwinning geboekt. Tegen Haarlem kwam Bennebroek op een 3-0 voorsprong. Toen ging het minder. Haar lem kwam tot 3-2 terug. Defensief had Bennebroek de zaken beter voor elkaar, waardoor Bennebroek uiteindelijk de partij in zijn voordeel kon beslissen. Te gen Zandvoort deed Haarlem het beter. De ploeg wilde iets laten zien. Dankzij Nieuw Vennep versloeg eergisteren Odin 2 met 16-4 en bleef daardoor kop- loopster. De positie van ADO, dat voor de tweede achtereenvolgende week niet speelde (en ook aanstaande zondag niet in actie komt) blijft echter rooskleuriger. emotionele beschuldiging aan het adres van Lasse Viren. Ja, die bloeddoping- affaire. Emoties die in ’72 bij de Olympi sche Spelen van München bij mij ook een grote rol speelden. Na de aanslag op de Israeli’s hoefde het voor mij niet meer. Ik ben toen naar huis gegaan. maar dat ik eigenlijk ook weer zal moe ten kunnen lopen. Ik ben wel verplicht om door te zoeken, ook al heb ik al bij vier of vijf artsen aangeklopt”. Na zolang aan topsport te hebben ge daan moet je immers aftrainen. Inder daad zou dat fietsend kunnen, maar ik heb gemerkt dat dit ook een flinke belas ting is. Het liefst blijf ik natuurlijk lopen, maar dan zal het toch in orde moeten komen met die achillespees”. Weer is het gesprek ongewild in de richting van een noodgedwongen afslui ting van de topsportcarrière gegaan. „Ik weet van mezelf dat m’n conditie nog erg goed is. Ik ben geestelijk fris. Wat dat betreft is het wel eens goed als je er een tüd uit bent. Al duurt het nu wel erg lang. Gelukkig heb ik voorbeelden van atleten die na zo’n lange periode en zelfs nog langer, sterk terugkomen. Neem de Portugees Lopes. Hij had ook proble men met de achillespees en is er wel twee, misschien wel drie jaar uit ge weest. Nu loopt hij weer geweldig. Dat is echt wel een stimulans voor me”. PARUS. Martina Navratilova is Chris Lloyd-Evert opgevolgd als we reldkampioene tennis. Een jury, be staande uit de oud-topspeelster Marga ret Court, Margaret Dupont en Ann Jones, koos de in de Verenigde Staten wonende ex-Tsjechoslowaakse als beste speelster in 1979. De uitverkiezing van Navratilova was vooral gebaseerd op de prolongatie van haar Wimbledonti- tel en de overwinning op de Amerikaan se Tracy Austin in Maryland tijdens de Grand Prixfinale. Navratilova moest bij de bekendma king door ITF-voorzitter Philippe Cha- trier in Parijs, verstek laten gaan omdat zij momenteel een toernooi speelt in Chi cago. De uitverkiezing van de 23-jarige, linkshandige speelster is een „zege” voor het aanvallende tennis. Björn Borg werd vorige week gekozen tot wereldkampioen. De Zweed werd dat ook in 1978. bleven”, gist Jos Hermens, nog steeds werelduurrecordhouder. Maar daar naast prijkt op de nationale recordlijst zijn naam alleen nog maar achter de wat incourante afstand van drie kilometer. Op de andere baannummers werd Her mens onttroond door een andere, ook al veel geblesserde Olympische kandidaat: Gerard Terbroke. Al bijna anderhalf jaar tobt Hermens nu met niet voor topsport geschikte achillespezen. Al sinds de Europese kampioenschappen van Praag ’78, waar hij in de finale draaide als een trein en samen met Gerard Tebroke op weg leek naar een medaille. Ook daaraan denkt de Nijmegenaar nog wel eens terug. „Was die blessure toen maar een dag later gekomen. Eigenlijk heb ik nooit geluk gehad. In het jaar van Praag dacht ik dat ik aardig door had wat voor mij de beste traning was. Dit in tegenstelling tot de Olympische Spelen van Montreal in ’76. Ik trainde toen teveel, al blijf je met de vraag zitten waarom het kort voor die Spelen nog wel goed ging en in Montreal niet”. „In Montreal kwam daarbij nog die (ADVERTENTIE) Geen vrees meer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat, Dentofix, het speciale moderne poeder s morgens een weinig op de plaat gestrooid houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaangename smaak. Dentofix verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en nie zen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Bij apotheken en drogisterijen. „„1, (ottoxtoto Zo behoort handbal natuurlijk niet gespeeld te worden. Irmgard van Rixel (Full Speed) „verliest op punten" van een OG-speelster. Het zal Full Speed niet meer dan een vrije worp opleveren. was het gevolg. Omdat Phoenix ook verdedigend geen voldoende scoorde (Tamis: „het blok hing steeds op de verkeerde momenten voor het net”.) beperkte TOG de partij zonder al te grote inspanning tot de minimale lengte van drie sets: 15-7, 15-7 en 15-10.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17