Carter wint in Iowa Protest Kamer tegen homofielenverbod VS Trein ramt viaduct: en vlam Johanna 3 gewonden in vuur Personeel bezet Van Gelder-Wormer nijman Hchf^eklamc if lö a fpt Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken het woord is aan Brief morgen naar ambassadeur vandaag: Brood duurder 124 slachtoffers TASS: Evacuatie van Londenaren door gaswolk het weer Gesprek over haven-CAO Vliegen zeker 5 procent duurder Boeing van Iran Air stort neer: HAARLEM 1 <1 O „CARTER GIJZELT SPORTLIEDEN’’ „Sluiting moet niet doorgaan” L? Energie Felison The Specials En verder Nu en dan buien agenda pagina 9 In Rotterdam 4P fl I DINSDAG 22 JANUARI 1980 Kurt Tucholsky: B WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN te ere be- I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I l I I I I I I I I I I I I I I I 1 I I I I I I I I I 1 1 I I I I I I I pagina's Beurs ■■•■•••••••■■■•■■■•■■•■•■■•■■•■•■■a 10 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Kunst13 Plaatselijk nieuws5,7,9 Radio en televisie/Strips11 Sport15,17 Weerrapport2 70ste jaargang no. 66 I (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Het WD- tweede-kamerlid Keja heeft zich gisteravond uitgesproken voor een debat in de Tweede Kamer over een boycot van de Olympische Spelen in Moskou door Nederland. CDA-fractie- j voorzitter Lubbers blijkt, zij het onder twee voorwaarden, voorstander te zijn van zo’n boycot. Het kabinet vergadert vrijdag over dit onderwerp. (ADVERTENTIE) Exclusieve damesmode begijne boetiek [3 iet (Van onze redactie binnenland) VVD wil Kamerdebat 1 over boycot Spelen De Australische premier Fraser heeft in 19 Zie de kunstpagina a tot morgen- Lj j mulder Courant Weersverwachting avond: was de uitslag minder eenduidig. Toen 16 procent van de uitgebrachte stem men geteld was, lag George Bush, voormalig ambassadeur bij de Ver enigde Naties en ex-hoofd van de Cen trale Inlichtingendienst (CIA) op kop. navolging van Carter het Olympisch Co mité in zijn land verzocht de Spelen in Moskou te boycotten, indien de Russische troepen niet binnen een maand uit Afgha nistan zijn vertrokken. Hij zei er net als president Carter voorstander van te zijn om de Spelen voortaan in Griekenland te houden en stelde dat Australië een finan ciële bijdrage wil leveren om dat mogelijk te maken. (Van onze redactie binnenland) WORMER. Het personeel van Van Gelder-Wormer, onderdeel van Van Gelder Papier, heeft vanmorgen het bedrijf bezet. Het werk gaat ge woon door, maar de directie wordt niet toegelaten. Aanleiding voor de bezetting die is geor ganiseerd door de Industriebond FNV en CNV, zijn de plannen van de raad van bestuur van het concern, de vestiging in Wormer, waar 600 mensen werken, te sluiten. De werknemers hebben intussen geëist dat de raad van bestuur terugkomt op dit plan. Eerst moet volgens de werknemers (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Ruim honderd van de 150 leden van de Tweede Kamer hebben een brief ondertekend, waar in wordt geprotesteerd tegen het op nieuw van kracht worden van een wet die homofielen verbiedt de Ver enigde Staten binnen te komen. de VS stuurde met een protest tegen de oorlog in Vietnam, omdat de regering dit weigerde. De Stichting Felison die zich in Velsen en mogelijk wijde omge ving bezig houdt met het activeren van kunst en de belangstelling voor dat cultuurverschijnsel, heeft haar programma bekend gemaakt voor het komende jaar. In de Burgerzaal van het gemeentehuis zal het werk van Velsenaren de nodige aandacht krijgen. Ook in het filiaal van de bieb in Santpoort en in het noordelijke koetshuis van Beeckestijn zal Felison zorgen voor de nodige kunstzinnige happenings. Veel bewolking met nu en dan buien. Minimumtemperaturen onge veer plus 2 graden, middagtempera- turen rond 5 graden. Matige, aan de kust eerst af en toe harde zuidwes tenwind. Als er geen schapen meer zijn, wordt de wolf vegetariër. JIS nd it- ds n- Hij had ruim 5100 stemmen gekregen tegen bijna 4900 voor de gedoodverfde nummer één, Ronald Reagan. Tot een derde plaats bracht het de leider van de Republikeinse fractie in de Senaat, Howard Baker. Op hem brachten ruim 2600 partijle den hun stem uit, ruim 1000 meer dan de 1600 stemmen die John Conally, ex- gouvemeur van Texas (toen nog als Democraat) wist te verwerven. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Bij de Ceintuurbaan in Rotterdam-Noord is vanmiddag een passagierstrein ontspoord en tegen twee pijlers van een viaduct terecht gekomen. De machinist van de trein is als door een wonder aan de dood ontsnapt. De stuurca- bine werd volledig vernield. Volgens de conducteur zaten ongeveer honderd men sen in de trein. Twee passagiers raakten licht gewond. Zij werden, evenals de ma chinist, door de brandweer uit het trein stel bevrijd en naar het ziekenhuis ge bracht. De ravage is enorm. Volgens een woord voerder van de Spoorwegen is het onge luk mogelijk veroorzaakt door een ver keerde wisselstand, waardoor de trein op een doodlopend spoor terecht kwam en vervolgens het viaduct ramde. President Carter heeft gisteren in de State of the Union, zijn jaarlijkse boodschap aan het Amerikaanse Congres, een reeks maatregelen op militair gebied aangekondigd, ge richt op versterking van de Ameri kaanse defensie. Zie verder pagina 3. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Een grote overwinning voor president Carter een verpletterende nederlaag voor se nator Edward Kennedy: dat is de uit komst van de eerste rechtstreekse con frontatie tussen beide Democraten tij dens de plaatselijke partijraden in de grensstaat lowa. Hoewel vanmorgen vroeg nog niet alle uitkomsten uit de verre hoeken van dit uitgestrekte landbouwland bin nen waren, berekenden computers dat Carter ongeveer 60 procent van de Democratische stemmen zal krijgen, tegen 30 procent voor Kennedy. In het kamp van de Republikeinen worden afgewacht wat de resultaten zijn van het onderzoek naar de toekomstmo gelijkheden van Van Gelder-Wormer. „Doel van onze actie is niet het bedrijf kapot te maken, maar iedereen duidelijk te'maken dat wij de werkgelegenheid bij de vestiging in Wormer willen behouden”, aldus woordvoerder Boersma van de Industriebond FNV vanmorgen. Namens de raad van bestuur van Van Gelder deel de mr M. Olgers mee, dat de situatie bij Van Gelder-Wormer „zeer somber” is en dat daarin alleen verandering kan komen als het onderzoek naar de toekomstmoge lijkheden van bepaalde sectoren van de produktie zeer gunstig zou uitvallen. Vol gens hem zal dat onderzoek in de loop van de volgende maand zijn afgerond. Het Russische persbureau Tass heeft gisteren in een reactie op het plan van Carter gezegd, dat de president de Ameri kaanse sportlieden gijzelt. De Tsjechoslo- waakse krant Rude Pravo stelt in een commentaar: „Haat, hysterie en blindheid hebben zelfs de laatste resten van gezond verstand uit het Witte Huis weggenomen.” Staatssecretaris De Graaf van So ciale Zaken vindt dat de werkloos heidsregelingen in de komende vier jaar drastisch moeten worden her zien. Dit moet ertoe leiden dat oude re werklozen een hogere uitkering ontvangen, terwijl voor jongeren de uitkering zal verminderen. Zie verder pagina 2. LONDEN (Reuter). Duizenden inwo ners van Barking een voorstad van Lon den, zijn vannacht enige tijd geëvacueerd geweest na een brand en een reeks ont ploffingen in een chemische fabriek. Bij de ontploffingen kwam het zeer giftige cyanidegas vrij. Het gas heeft zich inmid dels grotendeels in de atmosfeer ver spreid. De brandweer was het vuur na twee uur meester maar het ontsnapte gas dwong de politie over te gaan tot de grootste evacua tie in Londen sinds de Tweede Wereld oorlog. Meer dan 4.000 mensen werden geëvacueerd en nog eens 4.000 werd aan geraden hun ramen en deuren te sluiten. Zij moesten zich gereed houden voor eva cuatie in het geval dat meer gas uit de fabriek zou ontsnappen. Bij de bestrijding van de brand in de fabriek zijn twaalf brandweerlieden ge wond geraakt. Over de oorzaak zijn geen mededelingen gedaan. DEN HAAG. De prijs van brood gaat morgen met vier cent omhoog. Oorzaak is de stijging van de loonkosten in de bakke rijen, waardoor de bakkers bij levering aan de levensmiddelenhandel meer moe ten berekenen. De minimumbroodprijs zal overigens niet worden verhoogd. Als gevolg van deze wet werd nog vorige week een tot Nederlander genaturaliseer de Amerikaan een visum voor de VS ge weigerd. De ondertekenaars komen uit bijna alle fracties. Alleen de fractieleden van SGP, GPV en Boerenpartij weigerden de brief te ondertekenen. Verwacht wordt, dat het aantal ondertekenaars nog zal groeien, omdat binnen het CDA nog beraad plaats heeft over deze kwestie. Twaalf christen-democraten hebben tot nu toe hun handtekening gezet. Morgen wordt de brief met de handteke ningen aangeboden aan de Amerikaanse ambassadeur in ons land, mevrouw Jo seph. Zij had vorige week te kennen gege ven niets te voelen voor het aannemen en doorgeven van een dergelijke brief, maar omdat nu ook uit andere landen soortge lijke protesten komen heeft zij haar me ning herzien. De brief is geadresseerd aan het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden. Kamervoorzitter Dolman (PvdA) wei gert de brief te ondertekenen. Hij vindt de actie voorbarig, omdat Kamerleden van PvdA en WD middels schriftelijke vra gen de regering al hebben verzocht te protesteren. Volgens Dolman gaat het om „een hoogst ongebruikelijk initiatief’, dat twaalf jaar geleden voor het laatst voor kwam, toen het parlement een brief naar Het zogenoemde affakkelen van 9 gas dat is het onbenut ver- branden van gas is een zaak die tot een minimum dient te worden beperkt. Daarom lijkt B het volgens de Raad van Toe- I zicht op Provinciale Nutsbedrij- I ven zinvol over te gaan tot uit- I breiding van de capaciteit van de PEN-centrale in Velsen- E Noord. Overtollig Hoogovengas I kan dan worden omgezet in S energie en behoeft niet te wor- w den opgeofferd aan de overi- S gens best fraaie illuminatie in de vorm van een vlam die ge- H paard gaat met het affakkelen van Hoogovengas. TEHERAN (Reuter). De Iraanse auto riteiten hebben helikopters gestuurd om de lijken op te halen van de inzittenden van de Iraanse Boeing 727 die gisteravond neerstortte in bergachtig gebied ten noorden van Teheran. Bij het ongeluk kwamen 116 passagiers en 8 bemannings leden om het leven. De Boeing van Iran Air stortte bij dichte mist neer op de met sneeuw bedekte El- borz-bergen tijdens een binnenlandse vlucht van de oostelijke stad Mashad naar Teheran. Naar verluidt bevonden zich onder de passagiers veel pelgrims die in Mashad, nabij de grens met Afghanistan, waren geweest ter herdenking van de dood van de profeet Mohammed. Het is niet bekend of zich buitenlanders aan boord van het verongelukte toestel bevonden. Rivlèradreef 5 Schalkwijk (naast C A) Anegang 11 Centrum Haarlem (t/o C A) bb Keja toonde zich gisteravond tijdens een spreekbeurt in Enschede fervent voorstander van een boycot van de zomer spelen. Hij voegde aan zijn woorden toe, dat sportlieden „niet gedwongen kunnen worden naar Moskou te gaan”. Als ande ren de Spelen boycotten moet Nederland volgen, zo vindt hij. CDA-fractieleider Lubbers liet gisteravond in het Brabantse Breughel blijken voorstander van een boycot van de Spelen te zijn op twee voorwaarden. Een dergelijke beslissing moet tot stand komen in overleg met de sportorganisaties, welke zich achter de beslissing moeten scharen. Bovendien vindt Lubbers dat niet eenzijdig door Ne derland tot een boycot moet worden overgegaan. Premier Van Agt voert vandaag overleg over een boycot van de Spelen met minis ter Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken en staatssecretaris Wallis de Vries van CRM over het voorstel van de Ameri kaanse president Carter om de Spelen te boycotten, indien de Sovjet-Unie haar troepen niet binnen een maand heeft te ruggetrokken uit Afhganistan. De Volksrepubliek China zal zich bij een eventuele boycot aansluiten zo is van morgen bekendgemaakt. Carter heeft in middels aan zijn voorstel toegevoegd, dat hij de Amerikaanse sportlieden desnoods via intrekking van hun paspoort van hun reis naar Moskou wil afhouden. De uitein delijke beslissing over een boycot ligt niet bij Carter, maar bij het Amerikaanse Olympisch Comité. Een Amerikaans ama- teurboksgezelschap vertrekt vandaag on danks de negatieve adviezen toch naar de Sovjet-Unie. De voorzitter van de Interna tionale Federatie van Amateurboksers heeft verklaard dat hij wil dat de jongens zich zelf op de hoogte kunnen stellen van de situatie in de Sovjet-Unie. (ADVERTENTIES) GENÈVE (ANP). Het luchtvervoer van passagiers en vracht op de routes buiten de Verenigde Staten wordt op 1 april naar alle waarschijnlijkheid vijf tot tien procent duurder. Dit is vernomen in Genève, waar ongeveer zestig bij de Inter nationale Air Transport Association (IA TA) aangesloten luchtvaartmaatschappij en vergaderen. De nieuwe tarieven moeten nog worden goedgekeurd door de regeringen van de betrokken landen. Ze zullen van regio tot regio verschillen maar in de meeste geval len eerder tien procent dan vijf procent omhoog gaan. Er is nog geen overeen stemming bereikt over een automatisch systeem van doorberekening van kosten stijgingen in de tarieven. Tijdens laswerkzaamheden is vanochtend omstreeks kwart voor elf aan de Trawler- kade in IJmuiden brand ontstaan in het voorruim van de hektrawler KW 30 Johanna eigendom van de rederij Kennemerland te Katwijk aan Zee. Het schip stond op het punt van uitvaren. Polytreen isolatiemateriaal vatte vlam door het overslaan van een vonk bij laswerkzaamheden. De Velsense brandweer, die met groot materieel uitrukte, werd in haar werkzaamheden belemmerd doordat zij moeilijk tot de brandhaard kon doordrin gen en er sprake was van hevige rookontwikkeling. Door de aanwezigheid van gasflessen in het ruim was er enige tijd sprake van ontploffingsgevaar. De schade aan de trawler is aanzienlijk en kan volgens een woordvoerder van de rederij meer dan honderdduizend gulden bedragen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het leven gaat snel en zeker in het genre van de pop en rock, zo consta teerde John Oomkes na het bijwonen van een concert in het Amsterdamse Paradiso. Daar luisterde en keek hij naar de Engelse 2-Tone-formatie The Specials. Een groep die multi-raciaal is samengesteld en waarbij de musici vanuit hun eigen culturele achter grond tot een nieuwe energieke mu ziek komen. Een muziekvorm als ge mengde cultuur, die verder gaat dan de invloed van de reggae bij The Police, Joe Jackson of zelfs Public Image Ltd. ROTTERDAM (ANP). Havenwerkge- vers en vervoersbonden hebben overmor gen in Rotterdam een eerste gesprek over een nieuwe CAO voor de haven, nadat bonden en werkgevers vorige week vrij dag eikaars vóorstellen hebben toegelicht. Volgens voorzitter Van Eldik van de bedrijfsgroep havens willen de Vervoers bonden FNV alvast praten over een aan tal niet-materiële zaken die niet vallen in onder de loonpauze. Het gaat dan bijvoor beeld om de omzetting van weekloon in maandloon. De vervoersbonden willen daarover de komende weken praten om na de Joon- pauze de harde noten te kraken: een bete re beloning voor vuil werk, beter loon voor de laagstbetaalden en twee procent loonsverhoging. Door de loonpauze kan volgens Van Eldik nu nog niet gesproken worden van „onderhandelen”, maar de gesprekken nu sluiten wel aan bij de onderhandelingen van straks. Als er een akkoord is bereikt over de niet-materiële zaken kunnen de vervoersbonden dat later aanvullen met een eis van loonsverhoging, aldus Van Eldik.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1