IN JAARLIJKSE BOODSCHAP AAN CONGRES Winnares van Vredesverdrag Rhodesië in gevaar Gemenebest: troepen Z.-Afrika moeten weg Nobelprijs overleden Deense regering wil bevriezing defensiebudget Thatcher dringt aan op nieuwe gespreksronde Intrekking van aanklacht tegen Sanjay Gandhi Toch hoger salaris voor EG-personeel Versnelde industrialisering ontwikkelingslanden PLO roept op tot staking in arabische wereld Lt DINSDAG 22 JANUARI 1980 Wittewrongel Clowns Stewardessen Engelen Lampekappen Priksleedje 3 BINNEN- EN BUITENLAND land iw aille acht test land raad plan door Nico Scheepmaker^ >veld (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. President Carter heeft gisteren in de Sate of the Union, zijn jaarlijkse boodschap aan het Amerikaan se Congres, een reeks maatregelen op militair gebied aangekondigd, gericht op de versterking van de Amerikaanse de fensie. De ambitieuze maatregelen dienen ook tot versterking van de verdediging van de Amerikaanse bondgenoten, zowel in Europa als in andere gebieden van de wereld. Carter wil versterking Amerikaanse defensie ,55 9 9 New Delhi begonnen Bij een eerdere gelegenheid heeft de Britse premier al laten weten dat beperkte aanwezigheid van Zuidafrikaanse militai ren, namelijk bij de Beitbrug, een belang rijk verbindingspunt tussen Rhodesië en Zuid-Afrika, noodzakelijk is om de brug in geval van een guerrilla-aanval te kun nen beschermen. De Zuidafrikaanse troe pen zouden hier al lange tijd zijn gelegerd. Zowel Ramphal als de voormalige guer rillaleider Nkomo hebben zich gekeerd tegen het feit dat de Britse gouverneur in Rhodesië, Lord Soames, gebruik maakt van hulptroepen. Volgens Ramphal zijn deze troepen 23.000 man sterk en staan zij vijandig tegenover de vroegere guerrilla strijders. Nkomo dreigt de Veiligheids raad van de Verenigde Naties te hulp te roepen als deze hulptroepen niet worden teruggetrokken. Gisteren zijn de eerste van de naar schatting 200.000 Rhodesische vluchtelin gen naar hun land teruggekeerd. Er is een plan dat voorziet in de terugkeer van de vluchtelingen voor de verkiezingen van eind februari. Het gaat om 26.0000 vluch telingen uit Botswana, 150.000 uit Mozam bique en 50.000 uit Zambia. De twee voorstellingen die Joost van den Vondel in 1654 mocht meemaken voordat „Lucifer” op aandrang van de kerkeraad door de burgemeesters van Amsterdam verboden werd, werden ver levendigd door vernuftige machinerieën waarin figuren kónden stijgen en dalen, en door een apparaat dat de bliksem kon imiteren. Door het drijven van dominee Wittewrongel c.s. (de naam alleen al is het waard na ruim drie eeuwen nog vermeld te worden) waren alle kosten voor een „groot toestel”, en de „costelijkcke en kunstighe toneelhemel” met „beschildert zwerck”, vergeefs geweest. Om de beheer ders van de schouwburg, het Wees- en Oudemannenhuis, terwille te zijn schreef Vondel daarom het stuk „Salmoneus”, waarin alle vernuftige attributen alsnog gebruikt konden worden, en Vondel zelf de rol van Samson speelde, omdat hij zich het genoegen niet wilde laten ontgaan om de heren van de kerk via Samsons uit spraken alsnog op hun nummer te zetten. De eerste druk van „Lucifer” in duizend exemplaren was door het verbod overi gens in een week uitverkocht, zodat er in 1654 nog vijf drukken moesten volgen. Een Jan Wolkers-achtig succes, als je be denkt dat Nederland toen niet meer dan ongeveer 1,7 miljoen inwoners telde, en Amsterdam niet meer dan 125.000! Er zullen vandaagdedag weinig of geen Ne derlandse toneelstukken in een zo hoge oplage verkocht worden, ondanks het po tentieel zoveel grotere publiek. theek ëder- ek in heeft nboe- of in ve is i van er 25 ligen al in 'ijgen e ad- s, ter- zelfs KOPENHAGEN (AFP). De sociaal democratische minderheidsregering van Denemarken heeft gisteren de vier oppo sitiepartijen in het land een voorstel ge daan de militaire uitgaven voor de jaren 1981-1985 te bevriezen. ■Smit ■ne is kuto- ATZ) idt te i vra- eijer. ierbij t ge- iging enta- Jjoen otter- wet- nciën in zij o 2,5 ■n dat ig de hoog m op ivatie n zei elen. ■rster- p het 1982 nister t. Het ipple- tpunt 11 aan >p die tijdig rking trand 1 met ersei- aning veel m als van ikke- teren d om ealen r Ne- nstig, lings- is het •com- king. Kuij- >n de raad ur te :t het len te ienio- colle- or de ndge- t, be- i 109 an op haald ir een lil te nlijke zond- niem voor zo- orge- i, dat ilden m de an de trijfël De golf van sympathie met de slachtof fers en een woedeuitbarsting over de ge welddaden in Noord-Ierland mondden uit in een vooral door vrouwen gesteunde vredesbeweging, die bekend werd onder de naam „Moeders van Vrede”. Stichters waren Mairead Corrigan, zuster van me vrouw Maguire en Betty Williams. Zij kregen in 1977 de Nobelprijs voor de vrede. NEW DELHI (Reuter). Het centrale onderzoeksbureau in India heeft gisteren een aanklacht wegens corruptie ingetrok ken tegen Sanjay Gandhi, de zoon van de Indiase premier Indira Gandhi. Het bu reau deelde mee dat er niet voldoende bewijs was gevonden. De aanklacht betrof de onwettige arres tatie van twaalf douanebeambten die een onderzoek hadden ingesteld naar een ex portfirma met de naam „Indira Internati onal” gedurende de 21 maanden van de noodtoestand die destijds door mevrouw Gandhi was afgondigd. Tegen Sanjay Gandhi zijn nog een tien tal andere aanklachten in behandeling wegens overtredingen tijdens het bewind van zijn moeder tussen 1975 en 1977. Uitgangspunt was, dat engelen wezens in een geslachtsloze hemel zijn, maar hoe beeld je dat uit met geslachtsrijpe acteurs en actrices? Engelen met grote vleugels zoals Vondels tijdgenoot Rubens ze schil derde waren natuurlijk uit den boze, want die zouden ons te veel aan engelen doen denken. Er is gedacht aan vliegenierspak- ken, aan de outfit van Heli’s Angels (het woord zegt het al), aan clowns die immers ook zo geslachtsloos als de pest zijn, maar uiteindelijk werden het Godot-achtige, met bolhoedje gewapende wezens, en de een vond dat passend en de ander niet. Niemand weet echter hoe engelen en tuin kabouters er in werkelijkheid uitzien, zo dat het altijd een gok blijft. Bij tuinkabou ters overigens minder dan bij engelen, krijg je wel eens de indruk. Ook in het verleden gaven de toneelcri tici zich zelden klakkeloos gewonnen waar het de verschijningsvorm van de engelen betrof: „De kostuums van Doeve waren in principe heel fraai, maar de gestileerde vóór aan de schouder gedra gen vleugeltjes leken te veel op insignes van de Nederlandse Spoorwegen. De rei van engelen deed even denken aan een sportief clubje van KLM-stewardessen”. (H. A. Gomperts in Het Parool van 30-4- 1956). Eind en, is wijze reigd lister i zijn dit in n het Ast. /erle- at zij s. Zo n ge- Tijdens de laatst gehouden wetenschaps conferentie van de VN is al gebleken dat de industrielanden weinig ervoor voelen om geld beschikbaar te stellen waar ze zelf geen toezicht meer over hebben. In Havanna veroordeelde de „Groep van 77” verder wat zij noemde de „onaan vaardbare praktijken van de multinatio nals”. Ook was de groep teleurgesteld over het ontbreken van de politieke wil in de ontwikkelingslanden zelf om iets te doen aan de internationale economie. Ver der werd overeengekomen dat de ontwik kelingslanden tegen het jaar 2000 dertig procent in handen zouden moeten hebben van de wereldhandel en -produktie. De 119 ontwikkelingslanden zijn er voorts voorstander van dat in de indu strielanden fabrieken worden gesloten en worden overgebracht naar de landen van de Derde Wereld. De industrielanden zijn hier duidelijk niet erg happig op. In Ha vanna werd verder gesteld dat de indu strielanden er weinig voor voelen doelstel lingen in te voeren die betrekking hebben op de economie in haar geheel, zoals in de Sovjet-Unie. De UNIDO-conferentie in New Delhi roept nu op tot „een radicale herziening van de historische patronen van de ont wikkelingsstrategie” om de vijfentwintig procent die in Lima werd genoemd te halen. In een schriftelijke verklaring stelt de UNIDO dat de internationale gemeen schap nu moet kiezen tussen ongecontro leerde veranderingen in de wereldorde en enige vorm van toezicht op die verande ringen teneinde opbouwend te werk te kunnen gaan. De UNIDO stelt zich ten doel om de overschotten van de olieproducerende landen over te hevelen naar de ontwikke lingslanden. Er moet een fonds worden gesticht van ongeveer 500 miljard dollar, gevormd uit bijdragen van de leden van de Verenigde Naties om de industrie in de Derde Wéreld te helpen. Verder stelt de UNIDO dat er een instituut moet worden opgericht om de overdracht van techni- De andere voormalige Rhodesische gu errillaleider, Moegabe, zei gisteren in een. interview met het Zuidafrikaanse dag blad Johannesburg Star Newspaper dat hij zijn soldaten uit de bestandskampen waarin zij verzameld zijn zal terugtrekken als hem blijkt dat deze kampen „door vijandelijke strijdkrachten zijn omsin geld”. Binnen een week zou hij naar Rho desië terugkeren om zelf poolshoogte te nemen, zo kondigde hij aan. Hij zei verder na een eventuele overwinning bij de ver kiezingen een coalitie te willen vormen met Nkomo. Ook zei hij de betrekkingen met Zuid-Afrika niet te zullen verbreken. UNIDO-conferentie in Nadat ik, op 4 januari, de opvoering van Vondels „Lucifer” had gezien, heb ik op het Nederlands Theater Instituut in het Lucifermapje alle recensies nagelezen die sinds de opvoering in 1910 door Willem Royaards van alle Lucifer-opvoeringen bewaard zijn. Mijn interesse was natuur lijk gewekt door de voorstellingen zelf, maar ook dank zij de vrijdagse nabespre king, waaraan, onder leiding van drama turg Guus Rekers, een kleine honderd bezoekers deelnamen. Het was zo makke lijk door Vondel aangegeven: Het Tooneel is in den hemel”, maar hoe reali seer je dat? Hoe kleed je de engelen aan? Het comité, het hoogste orgaan van het Palestijnse verzet, wil daarmee aantonen dat de akkoorden van Camp David „de eenheid van het arabische en Palestijnse verzet niet hebben kunnen breken”. Het Palestijnse verzet heeft de akkoorden van Camp David, die twee jaar geleden wer den gesloten tussen Egypte, Israel en de Verenigde Staten, steeds aangemerkt als „verraad”. Overigens heeft de Jordaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marwan al-Qas- sem, gisteren gezegd dat arabische lan den een internationale campagne zullen lanceren om steun te verkrijgen voor een alomvattende, rechtvaardige en blijvende vrede in het Midden-Oosten. De campag ne zal volgende maand worden gevoerd door 16 arabische delegaties met uitslui ting van Egypte. Britse staalarbeiders hielden gisteren een demonstratie in Sheffield. De leider van de mijnwerkers, Arthur Scargill (in het midden met een wit overhemd aan) voegde zich bij de stakers. Er is nog geen toenadering tussen beide partijen in het conflict rond de loonsverho ging voor dit jaar. Carter, geeft in zijn State of the Union, die hij morgen zal voorlezen in het Congres, aan, dat het defensiepro- gram is gebaseerd op vier hoofdpunten: versterking van het militaire potentieel dat de VS- strjjdkrachten in staat stelt in geval van crisis snel in Europa te interveniëren; het oprichten van een snelle interventiemacht die President Carter zwaait naar de deelnemers van een conferen tie van religieuze omroepers, gis teravond in een hotel in Washing ton. Gisteren maakte hij zijn State of the Union-boodschap bekend. In de komende vijf jaar zullen de tactische luchtstrijd krachten er 1700 toestellen bijkrijgen. De nieuwe snelle interventiemacht kan ook worden gebracht naar crisis haarden buiten Europa, dankzij de oprichting van een nieuwe vloot transportvliegtuigen voor de lange afstand en de bouw van nieuwe vliegdekschepen. Het Amerikaanse staatshoofd kondigt verder aan, dat de VS hun aanwezigheid in het Caribisch gebied gaan uitbreiden door de militaire manoeuvres in dit gebied op te voeren en meer verkenningsvluchten boven Cuba te houden om de Russische militaire activiteit daar in de gaten te houden. Volgens militaire bronnen in Washington zal de nieuwe zware Amerikaanse tank XM-1 zeer spoedig in produktie worden genomen. Voor het eind van de jaren tachtig moet het Amerikaanse leger 7000 van deze tanks in gebruik hebben. Wat de binnenlandse politiek van de VS betreft, wil Carter dit jaar belastingverlaging. Wel wil hij de al eerder aangekondigde belasting op oliewinsten doorvoeren. Hij kondigt verder een plan aan voor werkverschaffing voor een half miljoen jonge Amerikanen, een nieuw program ma voor overschakeling van olie op steenkool en een noodplan voor benzinerantsoenering. maximaal 100.000 man kan inzetten in elk gebied van de wereld; modernisering van het kemwapenarsenaal met de versnelde produktie van de cruise-raket vanaf volgend jaar, de ontwikkeling van de nieuwe intercontinentale MX-raket, de lancering van nieuwe Trident-onderzeebo- ten en het handhaven van de strategische bommenwer pers van het type B-52; ontwikkeling van een marinemacht in de jaren tach tig, die 550 schepen zal omvatten en die als taak zal krijgen de vitale verbindingsroutes te beschermen. Óm het programma te verwezenlijken vraagt Carter van het Congres akkoord te gaan met een militaire begroting, voor 1981 van ruim 300 miljard gulden, wat neerkomt op een verhoging van vijf procent vergeleken met de begroting voor dit jaar. President Carter versterkt in zijn boodschap aan het Congres ook details over de wijze waarop de VS denken de defensie van West-Europa te versterken en een snelle interventiemacht op te richten. Het Amerikaanse leger gaat in West-Europa een veel grotere hoeveelheid zwaar materieel installeren, het gaat zijn bewapening moderni seren en zijn organisatie verbeteren om veel sneller gevechtstroepen te kunnen overbrengen. (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Het uitvoerend comité van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft gisteravond opgeroepen tot een algemene staking in de hele arabische wereld en de door Israel bezette gebieden om te protesteren tegen de normalisering van de betrekkifigen tussen Egypte en Israel. Ook de kostuums die Johan de Meester ontwierp voor de door hem geregisseerde voorstelling in 1940 vonden weinig gena de: .Belzebub als opperhoofd der Si oux. een Gabriël uit den Turkschen harem.de bleeke engelen in pyama- broek.te vaak naar revue of een soort Oostersch sprookje zweemt; of, op zijn kwaadaardigst gezegd, te veel naar zij- denlampekappen-kunstnijverheid. En in 1930 heette de engel Michaël uitge dost te zijn als een Marker boerin, en verschenen de engelen in „brave Kerst- boomconfectie. sche kennis van noord naar zuid te rege len en dat de export van goederen uit de ontwikkelingslanden moet wojden ge vrijwaard van protectionisme. De industrielanden hebben al laten we ten geen toezeggingen te kunnen doen aangaande de overdracht van technologie omdat daardoor particuliere ondernemin gen schade zouden lijden. LONDEN (DPA). De moeder van de drie kleine kinderen, wier dood in augus tus 1976 tot de stichting van de Noordierse vredesbeweging leidde, is gisteren dood in haar woning in Belfast aangetroffen. De politie vermoedt dat de 34-jarige Anne Maguire zelfmoord heeft gepleegd. De drie kinderen vonden de dood toen een auto met vluchtende terroristen na een schietpartij met de politie uit de koers raakte en hen overreed. Hun moeder werd daarbij zwaar gewond. kingskas om een staking van het raads- personeel te kunnen financieren. De Nederlandse regering die kort geleden voor ons land een loonpauze van twee maanden afkondigde, is het er totaal mee oneens dat het Europees personeel (dat toch al niet tot de slechtst gehonoreerden behoort) een derde verhoging van netto 3,5 procent krijgt. De huidige economische situatie laat geen forse loonstijging toe en men is bang dat de Europese salarisverho ging invloed zal hebben op de nationa le situaties. De Europese Gemeenschap heeft in de periode 1975-1978 een bedrag van ruim 2,44 miljard gulden uitgegeven aan voedselhulp of hulp na rampen. 13 procent van dat bedrag ging naar de met de EG geassocieerde landen in Afrika, het Caribische gebied en in de Stille Oceaan. 87 procent ging naar landen die niet met de Gemeenschap geassocieerd zijn. Dat heeft de Europe se Commissie meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen uit het Euro pees parlement. LONDEN (UPI)- De Britse premier Margaret Thatcher heeft er gisteren in afzonderlijke gesprekken met de staken de metaalbonden en met het staatsbedrijf British Steel op aangedrongen dat beide partijen de onderhandelingen hervatten. De 125.000 Britse metaalarbeiders zijn sinds 2 januari in staking. Aanvankelijk eisten ze 17 procent loonsverhoging, maar later werd de eis verhoogd tot 20 procent. British Steel bood aanvankelijk twee pro cent, en steeg later tot negen procent, afhankelijk van wat er met een produkti- viteitsverhoging verdiend zou kunnen worden. Na afloop van de gesprekken deelde minister van Werkgelegenheid James Pri or mee: „We zeiden tegen beide partijen: ga in godsnaam terug naar de onderhan delingstafel en praat verder.” Maar tevens heeft de premier laten weten dat de rege ring geen geld beschikbaar stelt om tot overeenstemming te komen. Gesprekken met de regering hebben verder geen zin, de partijen moeten er zelf uitkomen, aldus Prior. Directeur Charles Villiers van British Steel zei dat hij zal proberen de onderhan delingen opnieuw op gang te brengen, waarbij het bedrijf mogelijk tot 12 pro cent loonsverhoging zou kunnen gaan. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. Gisteren is in New Delhi een conferentie van de UNIDO, de Organisatie voor Industriële Ont wikkeling van de Verenigde Naties, begonnen. Afgevaardigden uit meer dan honderd landen zijn drie weken bijeen om de mogelijkheden van een versnelde industrialisering in de ont wikkelingslanden te bespreken. Op het ogenblik bedraagt de bijdrage van de ontwikkelingslanden aan de indu striële wereldproduktie negen procent; volgens berekeningen van het secretari aat van de UNIDO zal dat in het jaar 2000 niet meer dan twaalf procent zijn. Op de vorige UNIDO-conferentie, in 1975 in Li ma, had men zich ten doel gesteld om aan het eind van deze eeuw de ontwikkelings landen vijfentwintig procent in de wereld produktie te laten bijdragen. De directeur van de UNIDO, Abd El Rahman Kahn, verwijt de industrielanden zich niet t^ hebben gehouden aan hun financiële ver plichtingen. Ook de „economische wereld crisis” staat volgens hem de industriële ontplooiing van de ontwikkelingslanden in de weg. De „Groep van 77”, 119 ontwikkelings landen, heeft zich de afgelopen maand in Havanna voorbereid op de conferentie. De landen werden het er toen over eens dat er aanzienlijk meer moet worden geïn vesteerd in de industrialisering. De Cu baanse president, Fidel Castro, op het ogenblik voorzitter van de groep van meer dan tachtig niet-gebonden landen, eiste vorige maand dat er de komende tien jaar meer dan 300 miljard dollar naar de ont wikkelingslanden overgebracht werd. De „Groep van 77” is het er al over eens dat in het jaar 2000 een fonds moet zijn opgericht van ongeveer 300 miljard dol lar, meest in de vorm van leningen door de ontwikkelingslanden zelf. Het toezicht op deze gelden zou moeten worden uitgeoe fend door de landen van de Derde Wereld. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Het personeel van de Europese Gemeenschap pen krijgt een netto salarisverho ging van 3,5 procent. Dat besluit is gisteren tegen de zin van Neder land en België in, genomen in de Europese Ministerraad in Brussel. De Nederlandse minister van Land bouw en Visserij Van der Stee, ver klaarde in de raad dan ook dat Neder land geacht wil worden tegen dit be sluit te hebben gestemd. De Belgische minister, Lavens, sloot zich bij Neder land aan. De kwestie van de Europese salaris sen kwam in de raad aan bod als een punt waarover niet meer gediscussi eerd kon worden. Met het besluit is voorkomen dat het personeel van de Europese ministerraad in staking ging. Andere Europese ambtenaren (die van de Europese Commissie bijvoorbeeld) hadden ruim een week geleden al be sloten vijf procent van hun salaris af te staan voor de vorming van een sta- Royaards gebruikte in 1910 ook een „groot toestel”, maar dat was blijkens enkele recensies minder costelijck en kun- stigh. In Het Volk schreef A. dat Lucifers wagen herhaaldelijk stokte en slechts lachsuccessen bereikte, en Barbarossa schreef in De Telegraaf: „Er is nog een requisiet: de wagen van Lucifer. „De duvel op rollen”, hoorde ik hem in de pauze noemen. Twee pilaartjes als rug en daartegen een zetel, het geheel op wieltjes en rails. Eerst derailleerde het ding en in het derde bedrijf staakte het op het moment suprème, als Lucifer aan het hoofd der oproerige Lucideristen Michaël tegemoet trekt. Royaards bedacht zich niet lang, stapte uit, schreed de trappen af, de coulissen in en hij deed dit met zooveel waardigheid, dat het overbodige van het malle priksleedje duidelijk bleek”. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De secretaris-gene- raal van de Gemenebest, Shridath Ramphal, heeft in een brief aan de Britse premier Thatcher geprotes teerd tegen de aanwezigheid van Zuidafrikaanse troepen in Rhodesië. Het vredesverdrag komt volgens Ramphal hierdoor ernstig in gevaar.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3