Locatie voor nieuwbouw draagt pasklare bestemming politienieuws Velsenaren op voorgrond bij exposities in Burgerzaal veilingen beverwijk „Hoogste tijd voor maatregelen tegen clandestiene bewoning” hciven- berichten e t deVilcLex* WBang&Olufsen ’nfleuropkikker is altijd welkom Stilte doorbroken rond J Wij denken anders Vitaenkeranderledes Villa Nooitgedacht” DINSDAG 22 JANUARI 1980 IJMOND 4 Gevarieerde tentoonstellingsagenda Felison jCJ n Uitzichtloos doeld voor de tegenwoordige be huizing. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het Boerlagehuis, een gezinsvervangend tehuis aan de Heerenlaan in IJmuiden-Oost, wordt binnen afzienbare tijd ver vangen door nieuwbouw elders binnen de IJmuidense bebou wing. Als bouwlocatie is hiervoor Verwondering Zwaarwegend Hoe anders, willen wij u graag tonen en... laten horen. ■F inmiddels aangewezen een ter rein aan de Burgemeester Ram- bonnetlaan in IJmuiden, thans in gebruik als parkeerplaats. Met de bestemming „bijzondere bebou wing” is deze nu nog open ruimte op maat gesneden voor de nieuw bouw die als vervanging is be- (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. Circa twintig Velsense kunstenaars zullen hun werk exposeren op de eerste tentoonstelling die Felison dit jaar organiseert in de Burgerzaal van het Raadhuis. Onder het thema „De Velsenaren” zal deze expositie een staalkaart vormen van kunst uit eigen gemeen te. Gedurende de zomermaanden zal in dezelfde omgeving de blik gericht zijn op „Aardewerknijverheid in Nederland van 1876 tot 1940”, een reizende expositie van de Dienst Verspreide Rijkskollekties. In het najaar zal het publiek de gelegenheid krijgen van nabij een blik te werpen in het Scheepvaartarchief van de IJmuidenaar Arie van der Veer. Onder het thema „Langs sluizen en Havens”, waaronder hij tevens tal van jaren publiceert in onze bladen, zal een overzicht worden gegeven van door hem gemaakte foto’s van vissersschepen en publicaties over dat onderwerp. Geautoriseerd B&O-dealer: fleurop de blije bloemen bezorger Toeverlaat lllggs i® 7 Bewoners van Boerlagehuis na herhuisvesting uit isolement (ADVERTENTIE) 00 aak- n de ifge- aats- ok- lena, itno- rien- 90 85 00 70 00 80 mis- oon- iario op egd. t le- satie pen. een ver- van ajan ’den r de idhi. ouw Jute izoi, lent eep aan (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Aankoop van de riante woning Kanaalstraat 234 in 1978 leidde tot een jaarlijkse kapitaalslast van circa dertigduizend gulden waarvan tot op heden geen cent is teruggevloeid in de Velsense gemeentekas. Het Velsense CDA-raadslid H.van Leeuwen verbindt aan die vaststelling, in schriftelijke vra gen aan B. en W„ een brok kritiek op het gemeentebeleid tot dusver ten aanzien van het bewuste pand. Benzine. Uit de tank van een gepar keerd staande auto aan de Ladderbeek- straat in Velsen-Noord en uit een zelfde type auto aan de Schutterstraat in IJmui- den is respectievelijk dertig en tien liter ‘benzine gestolen. Inbraak. In het afgelopen weekend is ingebroken in het magazijn van een su permarkt aan de Loggerstraat in IJmui- den. Door forcering van een deur is men binnengedrongen. Uit een bureaulade is een geldkist met tweeduizend gulden mee genomen. Brandje. De Beverwijkse brandweer kwart! maandagochtend omstreeks tien minuten voor acht in actie om een bran dende zak met een elektrische deken, ma tras en een dekbed in een box onder een woning aan de Oranjestraat in Beverwijk te blussen. Zondagavond had de bewoner de zak in de box gezet nadat hij eerder de door onbekende oorzaak in brand geraak te elektrische deken zelf had geblust. De inhoud van de zak is echter weer gaan smeulen. Zijn verwijt aan het adres van B. en W. geldt allereerst het ontbreken van een duidelijke bestemming toen het pand (voor een bedrag van 3,5 ton) gemeente- eigendom werd. Onverantwoord lange leegstand en uiteindelijk clandestiene be woning door krakers waren daar volgens het CDA-raadslid het onvermijdelijke ge volg van. Gevraagd wordt om toepassing van de wettelijke middelen die de gemeen te voor beëindiging van de werderrechte- lijke bewoning ten dienste staan. De situa tie zoals die sinds het optreden van een drietal krakers, op 24 augustus van het vorig jaar, voortduurt wordt ook tegen over de „illegale woningzoekenden” in Velsen als volstrekt onaanvaardbaar ge kwalificeerd. De „bezetting” wordt letterlijk een aan fluiting genoemd voor de rechten van de Velsense woningzoekenden die tot nu toe wél de strikt wettelijke wegen bewan delen. Het college wordt vervolgens in overwe ging gegeven het pand na ontruiming, in afwachting van de „de definitieve bestem ming”, beschikbaar te stellen voor hoog- genoteerden” op de Velsense lijst van wo ningzoekenden De vraagstelling gericht tot het college betekent een doorbraak van de maanden lange stilte rond de kraakaktie die op 24 augustus 1979 door drie Velsense jonge ren met huisvestingsproblemen op touw werd gezet. Het pand Kanaalstraat 234 Als beheersinstantie voor het Boerla gehuis treedt op de in Utrecht gevestigde „Algemene Stichting Verzorging en Ver pleging van Zwakzinnigen,” kortweg aangeduid als ASVZ. Instandhouding van enkele tientallen gezinsvervangende „Huisvesting ten behoeve van jongeren is voor het pand een ideale bestemming. Verbouwing is overbodig en gezamenlijk zijn de woonkosten met gemak op te bren gen”. De woning, officieus inmiddels beti teld als „Villa Nooitgedacht”, werd vorig jaar door de gemeente ter bewoning aan geboden aan het vijf leden tellende gezien Oosterman. wordt momenteel door zes Velsenaren van deze categorie bewoond. Kees Hof spreekt als „man van het eerste uur” zijn verwondering uit over de rol van de ge meente die zich de afgelopen maanden tegenover de krakers volstrekt passief op stelde. Burgemeester P. J. Molendijk is krachtens de Woonruimtewet bevoegd ontruiming te gelasten. Desnoods met de sterke arm. De Oostermans, destijds nog woonach tig aan de Bloemstraat in Oud-IJmuiden, zouden daarmee woonruimte vrijmaken voor groenteboer J. de Graaf. Diens win kelpand aan het Koningsplein stond toen al in het kader van een voortgaande wijk renovatie op de nominatie voor sloop. Het echtpaar Oosterman lieten de verhuizing naar de Kanaalstraat afspringen op de stookkosten en de grootte van het bewuste pand, dat maar liefst tien vertrekken telt. Kees Hof is voornemens het college bin nenkort per brief opnieuw te attenderen op de uitzichtloze situatie waarin de leden De Velsenaar Koos Kamp fungeert als leider van het Boerlagehuis dat opzij van de Heerenlaan in dichtbebost duinterrein ligt. De geïsoleerde ligging was een van de overwegingen meespelend bij de nieuw- bouwplannen. Ten behoeve van 23 vaste bewoners werd dit gezinsvervangend te huis in 1970 geopend in een bestaand gebouw: Het van rond 1930 daterende Huize Slingerduin. De oorspronkelijke be stemming was privéwoning (ten behoeve van Hoogovensdirecteur Ir. G. A. Kessler). Het pand draagt desondanks de allure van „een inrichting” iets waar beheerders van deze speciale woonvoorzieningen nu juist vanaf willen. Koos Kemp: „De lig ging temidden van de woonbebouwing, als levend onderdeel van de wijk, is ele mentair volgens de huidige maatstaven. Nog twee zwaarwegende motieven somt hij op voor een verhuizing die na rijp beraad binnen afzienbare tijd op handen is. Onderhoud van het vooroorlogse „ge bouw vergde mede door toegepaste uit zonderlijke materialen steeds grotere be dragen. Aan de opening in 1970 ging een ingrijpende en uitermate kostbare ver bouwing vooraf. Op de tweede (zolder)- van de kraakploeg en andere woningzoe kende jongeren zich in Velsen bevinden. „Wonen is ons goed recht Leegstand een regelrechte schande” gold destijds als motto voor de kraakaktie dat sindsdien nog niets aan kracht heeft ingeboet. Een uitweg zoeken de krakers zodra de situa tie daarom vraagt langs juridische weg. Kees Hof: „Geweld bij een onverhoopte ontruiming lost niets op. De indruk heeft inmiddels bij ons postgevat dat het ge meentebestuur dit standpunt deelt”. De bewoners (leeftijd tussen 22 en 63 jaar) zijn merendeels afkomstig uit de gemeen te Velsen. Allen zijn in meer of mindere mate geestelijk gehandicapt. Voor een goed inzicht in een „alternatie ve woonsituatie” als in het Boerlagehuis iets naders over de bewoners. Bij plaat sing geldt als kriterium niet de verstande lijke ontwikkeling maar de „sociale intel ligentie” waarover de kandidaat beschikt. Vooruitlopend op het schetsontwerp staat voor de nieuwbouw inmiddels een programma van eisen op papier. Voor het gebouw aan de Heerenlaan dat vrijkomt na de overstap naar de nieuwbouw is nog geen bestemming be kend. De gemeente Velsen heeft als eer ste koopgegadigde voorkeur voor een blijvende sociale bestemming. Velserduinweg 173 - IJmuiden Tel. 12346 tehuizen her en der in het land is slechts één facet van de activiteiten die de stich ting ontplooit binnen de sector zwakzin nigenzorg. i de bij die ilrij- haar liase t de rne- it de neer nste •en. Het ministerie van CRM hamert daar bij voortduring op. Stelt dit bij nieuw te zet ten projekten zelfs als eis voor subsidië ring.” het hout sade i die eeft. ober gke- jaar i de it en i. Het pand Kanaalstraat 234, na de kraakaktie vorig jaar augustus weer in redelijk bewoonbare staat gebracht. De sporen van vandalisme, resultaat van een half jaar leegstand, zijn volledig uitgewist. Glasschade is hersteld en de boardplaten konden daarmee weg voor de vensteropening. Het noordelijk koetshuis van Beecke- stijn is tijdens de exposities waaraan nog apart aandacht zal worden besteed geopend van dinsdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur. De Stichting is telefonisch bereikbaar onder nummer (02550)-16700. DeDeensewrmgeveravanbeeöengeluicl WjWfnli.~.m verdieping kwamen afzonderlijke ka mers; eenpersoons of voor meer bewoners gezamenlijk. Een zit-slaapkamer voor ie dere bewoner is momenteel een doodnor male eis waaraan aan de Heerenlaan on danks de uitgekiende verbouwing van destijds niet kan worden voldaan. De be heersstichting werd vorig jaar voor de moeilijke keus gesteld: tenuitvoerlegging van een verbeteringsplan dan wel radi caal kiezên voor nieuwbouw. Mede uit financiële overwegingen kreeg het laatste uiteindelijk de voorkeur. (ADVERTENTIE) Kernpunten daarin: Situering van een relatief groot aantal kamers op straatni veau, voor oudere bewoners, afzonderlij ke kamers voor alle huisgenoten en ten slotte de beschikbaarheid van liften tus sen de etages, een voorziening die aan de Heerenlaan totaal ontbreekt. Een pasge- opend gezinsvervangend tehuis in het Alkmaarse Hoefplan (Alkenhoef, even eens onder ASVZ-directie) gaat voor de nieuwbouw aan de Burgemeester Ram- bonnetlaan als voorbeeld dienen. In het kader van de taak die het ruim 25- jarige Felison zich stelt bevorderen van de beeldende kunst in de gemeente Velsen zullen de activiteiten het komende jaar weer niet beperkt blijven tot genoemde drie exposities in de Burgerzaal. Het noordelijk koetshuis van Beeckestijn zal niet minder dan zesmaal van decor wisse len. Ook van de bescheiden expositiehoek van de nieuwe bibliotheek aan het Burge meester Weertplantsoen in Santpoort zal door Felison dankbaar gebruik worden gemaakt. Voor de eerste expositie in het koetshuis van Beeckestijn zal een keuze worden gemaakt uit werken van de heer J. H. M. Rolink uit Velsen-noord. Het accent zal liggen op werk van expressionistische kunstenaars als Lucebert, Y. van Theijs, Hannes Postma en Jörg Immendorf. Het thema van de tweede expositie is nog niet bekend. Wel van de derde. Her man Geerdink’s werk, lithografieën in kleur van min of meer betekenisloze beel den, zal te kijk hangen naast ingekleurde etsen van Pieter Holstein waarvan het thema luidt: „Illusie van het platte vlak”. „Autonome beelden als stijlverschijn sel” is het thema van de inmiddels wel haast traditionele expositie van sculptu ren. Hoewel de kunstenaars nog niet zijn benaderd wordt gedacht aan werk van Tony Andreas, Jan Goossen, Evert Stro bos, Leo Vroeg in de Wey en anderen. i De vijfde tentoonstelling valt samen i met het Velserbeekfestival. Felison wil tijdens dat gebeuren enkele performances laten uitvoeren. Tegelijkertijd zal op de zolder aandacht worden besteed aan het verschijnsel. Deze combinatie van gelijk tijdige activiteiten werd gestart tijdens de tentoonstelling „Vrouwenwerk” uit 1979. De laatste expositie „Idealen en Alter natieven” heeft betrekking op architek- tuur en stedenbouw en worden betrokken l op de situatie in Velsen. L- 4 Groenten: boerenkool 59-90, selderij 38- 68, breekpeen 30-43, knolselderij 14-35, prei 117-153, uien 33-50, waspeen 60-69, witlof 90-116, champignons 110-116, gesne den boerenkool 80-89, bloemendaalse gele kool 49-73. Aanvoer: boerenkool 1500 kilo, prei 9800 kilo, uien 30.000 kilo. Bloemen: anjers 30-65, trosanjers 250, Israëlische anjers 25-43, blauwe druif 145, freesia 16-34, gladiool 27-35, hyacinten 40, narcissen 10-19, nerinen 60-110, roos 40-90, babyroos 20-50, statice 30-50, tulpen 20-35. Planten: cyclamen 350-650, st. paulia 80- 100. Een staf van negen mensen fungeert via een continue-dienstrooster doorlopend als steun en toeverlaat voor de bewoners. Wie zelfstandig een huishouding voert wordt in onze ingewikkelde samenleving her haaldelijk voor veelal ingrijpende beslis singen geplaatst en kan voor missers ver antwoordelijk worden gesteld. Koos Kemp noemt deze twee punten als voor waarde voor zelfstandigheid waaraan door geen van de bewoners kan worden voldaan. Vanuit het Boerlagehuis reizen de meeste bewoners dagelijks naar de sociale werkplaats De Tunnel in Velsen- Noord voor hun categorie de grote werk- verschaffer. Voor ouderen die niet meer kunnen voldoen aan daar gestelde presta tienormen (minimaal een derde van de normale produktie) bestaan in Wijk aan Zee en Haarlem dagverblijven waar de arbeidsprestatie nog slechts zijdelings een rol speelt. Fleurop Interflora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginnegracht 135, 2514 AM Den Haag. Het gezinsvervangend tehuis Alkenhoef in het Alkmaarse Hoefplan. Bouwplannen voor een identiek gebouw zijn voor IJmuiden in voorbereiding. Het parkeerterrein ten noorden van de Lange Nieuwstraat aan de Burgemeester Bambon- netlaan. Met de bestemming bijzondere bebouwing" staat hier niets de voorgenomen nieuwbouw in de weg. VRIJDAG AANGEKOMEN: Prinses Margriet, Plymouth; Eco Marina, Antwer pen, IJmuiden; Alida Gorthon, Gavle; Es sex Shore, Cont.Plat, IJmuiden; Heljo, Emden; Cam Bubinga, Le Havre; Tafel berg, Rotterdam; Kenrix, Antwerpen, IJ muiden; Henning Maersk, Coryton; Har- tebeest, Cont.Plat, Velsen; Salland, Ant werpen; Molar Venture, Rotterdam; Fol ium Supplier, Bremen; Claude, Dor drecht; Tuskar Rock, Swansea; Spring buck, Cont.Plat, Velsen; Stirling Rock, Cont.Plat, IJuiden; Fretherne, Hull. VRIJDAG VERTROKKEN: Steinburg, Belfast; Garthnewijd, BRemen; Oste- strom, IJmuiden, Rotterdam; Eva Oden, Gent; Bernard Schulte, Marokko; Djati- barang, Antwerpen; Westfalia, Antwer pen; Neptunus, IJmuiden, Peterhead; Margreet, IJmuiden, Peterhead; Tafel berg, Esbjerg; Pantheo, Antwerpen; Reh- dingen, Antwerpen; Tafelberg, Esbjerg; Pantheo, Antwerpen; Nordfels, Coatzaco- alcos; Carpe Diem, Tonnay Charente, IJ muiden; Hartebeest, Con.Plat, Velsen. ZATERDAG AANGEKOMEN: Sacele, Creeksea, IJmuiden; Pluto, Peterhead, IJ muiden; Stirling Brigg, Cont.Plat, IJmui den; La Fayette, Bremen; Sol Tulia, Rot terdam, Velsen; Antartica, Parr; Kent Shore, Cont.Plat, IJmuiden; Jemrix, Ro chester, IJmuiden; David Dorman, Par; Molara, Hamburg; Adviser, Hamburg; Karin Knorr, Great Yarmouth; Atlantic, Darrow; Taxiarchis, Liverpool; Saturnus, Lerwick; Y. Bunker; Sambre, Delfzijl; Da na Futura, Gothenburg; Hartebeest, Cont. Plat; Wera Jacob, Darrow; Zeeleeuw, Noordzee, IJmuiden; Challanger, Ham burg; Alliance, Sauda, IJmuiden; Karen Winther, Antwerpen, IJmuiden; Pax, Klaipeda. ZATERDAG VERTROKKEN: Trans Baltic, Hamina; Essex Shore, IJmuiden, Cont.Plat; Titan Service, IJmuiden, Cont .Plat; Abel Santa Maria, Noordzee; Auda- cia, Brest; Alida Gorthon, Kirkenes; De pendent, Goole; Vela, Stavanger; Trans word Sailor, Londen; Brigit B, IJmuiden, Kopenhagen; Folium Supplier, Tron- them; Giannis M, Trontheim; Claude, Em- mingham; Kenrix, Whitby; River Adoni, Las Palmas; Patroclus, Hamburg; Heljo, Cardiff; Epivan Koutyukh, Brake; Saltul- la, Boulogne, Velsen; Springbuck, Cont .Plat, Velsen; Fretherne, Hull; Norfolk shore, Contplat, IJmuiden; Atlantid, Jacksonville, IJmuiden; Tuskan Rock, Antwerpen; Suhaila, Marseille; Ksar Chellala, Algiers; Azores Star, New Cast le; M. H. Thamrin, Duinkerken; HarlesieL Mariestad, IJmuiden; La Fayette, Antwer pen; Moler Venture, Boston; Dana Futu ra, Gothenborg. ZONDAG AANGEKOMEN: Norfolk Shore, Cont Plat, IJmuiden; Perelle, Swansea; Skauvann, Tubarao, IJmuiden; Stint, Brmen; Breant, Iggesund; Torste, Briton Ferry; Carl Frigast, Holmstadt, Zaandam; Haico Holwerda, Grange mouth, IJmuiden; Free Enterprise, Do ver; Vera Rambo, Vastervik, Zaandam; Subro Valour, Boston; Bernd, Hamburg; Maasborg, Hamina, Zaandam, Capella, Mantyluoto; Loretta, Honfleur; Dominen- ce, Par; Stove Trader, Port Kembla; Titan Service, Cont.Plat; IJmuiden; Pep Spica, Kappeln; Hans Lehman, Stralsund, Velsen. ZONDAG VERTROKKEN: Zeeleeuw, Noordzee; Renate, Kolding; Challenger, Gothenburg; Eco Marina, Rotterdam, IJ muiden; Jemrix, Rochester, IJmuden; Stint, Bremen; Breant, Iggesund. MAANDAG AANGEKOMEN: Zama Maru, Yokohama; R. Torgelow, K0ge, IJmuiden; Springbuck, Cont.Plat, Velsen; Serenell, Swansea. ..„■.t

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5