Overleg Landbouwschap-Van der Stee Aantal winkels neemt weer toe I maakt rijden MINISTER HEEFT PLANK MISGESLAGEN Politiekritiek op pistoolmunitie F r* „Alcohol-tester niet veiliger” werk in CAO-overleg” L „Ook investeringen en Jurist in proefschrift: van „goedkope vlag”- varen mislukt Extra belasting op overwinst oliemaatschappijen Conferentie over Ei-pel-machine 99 19 DONDERDAG 24 JANUARI 1980 ECONOMIE Federatie voor alcohol en drugs: k'3 DEN HAAG, ringsplan voor (Van onze redactie economie) Het Landbouwschap heeft een energiebespa- de Nederlandse glastuinbouw dat moet leiden tot een krachtig en totaalbeleid voor energiebesparing in deze sector. In het plan gaat het Landbouwschap uit van een periode van tien jaar, waarin de glastuinbouw het energieverbruik tot 40 percent van het huidige verbruik gaat terugdringen. UTRECHT (ANP). De federatie van instellingen voor alcohol en drugs heeft ernstige kritiek op de door een Enkhuizer firma voor het grote publiek in de handel gebrachte alcohol test-computer, waarmee de automobilist zelf kan testen of hij te veel gedronken heeft om te rijden. Niet dat het apparaat niet betrouw baar is, maar het suggereert volgens de federatie dat er een veilige con- sumptiegrens voor alcohol is en dat wordt bestreden. ft glastuinbouw 5? 5 5 Rijexamen moet op de i Het Landbouwschap is van mening, dat juist de extra inkomsten uit de aardgas prijsverhoging althans voor een deel be stemd moeten worden voor energiebespa rende methoden in de land- en tuinbouw. Juist daarover wil men met minister Van der Stee van Landbouw een hartig woord je gaan praten. Het lijkt het Landbouw schap de beste oplossing, dat het ministe rie van landbouw dat deel van de verhoog de aardgasinkomsten dat bestemd moet worden voor energiebesparende metho den in de landbouw, onder beheer krijgt. LEEUWARDEN. Minister Tuijn- man van Verkeer en Waterstaat kon digde in mei vorig jaar aan dat een rijexamen „nieuwe stijl” zou wórden ingevoerd, waarmee een verbetering van de rijopleiding zou moeten wor den gestimuleerd. De netto rijtijd op het examen zou worden gesteld op dertig minuten; aanvragen voor het eerste examen zouden veel sneller worden behandeld; de kandidaten zouden kunnen rijden op hun beken de routes en het meerijden van de eigen instructeur zou worden bevor derd. Fase gelooft dat verbreding van het CAO-overleg de vakbonden meer mede verantwoordelijk maakt voor de gang van zaken in bedrijfstak en onderneming. De bonden kunnen dan, meer dan thans, met recht hun achterban ervan overtuigen waarom bepaalde CAO-afspraken zijn ge maakt. De verantwoordelijkheid kan niet meer naar anderen worden doorgescho ven. Het leidt ertoe dat de keus tussen I De woordvoerder van de rijschoolhou ders komt daarmee meteen op de ideeën die er bij hem en zijn vakgenoten liggen over het vernieuwen van het‘examen. „Wij vinden, dat de rij-instructeur tijdens het examen naast de kandidaat moet zitten. Hij weet beter dan wie ook hoe goed de kandidaat rijdt. De examinator zou dan heel goed achter in de auto kunnen zitten om de kandidaat te beoordelen. Na het examen zou de mening van de rij-instruc teur mee moeten wegen bij de uitslag. Pas dan krijgt het zin dat een instructeur meerijdt. Wij zijn er ook van overtuigd, dat een dergelijke maatregel voor veel betere resultaten kan zorgen. Wij weten uit de praktijk, dat vele kan didaten door pure zenuwen (er zit een vreemde man naast hen) de gekste fouten maken die tijdens de les nooit zijn voorge komen. Een onredelijke situatie waar no dig iets aan veranderd moet worden. Het is toch te gek dat in Nederland maar dertig procent van de kandidaten voor de eerste keer slaagt, terwijl dat percentage in Duitsland bijvoorbeeld op tachtig ligt. Dat ligt toch gewoon aan het verkeerde systeem hier, want je gelooft toch niet dat de mensen daar beter kunnen rijden?” Heine Drenth kan zich over deze zaken erg opwinden. Hij vindt het bijvoorbeeld ook belachelijk dat iemand kan slagen voor praktijk, terwijl hij zakt voor theorie. „Hoe kan iemand goed rijden als hij de theorie nog niet onder de knie heeft”, zo stelt hij. Volgens Drenth moet ook dat onderdeel van het examen nodig eens op de helling. „Laat iedere zeventienjarige TILBURG (ANP). Het overleg over CAO’s kan een nieuwe impuls krijgen door ook het beleid ten aan zien van investeringen en werkgele genheid ter sprake te brengen. Dit stelt mr. dr. W. J. P. M. Fase (35) in zijn proefschrift Vijfendertig jaar loonbeleid in Nederland, waarop hij vandaag promoveert aan de katholie ke hogeschool in Tilburg tot doctor in de rechtswetenschappen. het,examen. Daar wordt echter door vrij wel niemand gebruik van gemaakt om de doodeenvoudige reden dat de instructeur er toch maar voor pietsnot bij zit. Alleen de examinator bepaalt of de kandidaat rijvaardig is en hij alleen. Juist dat zou moeten veranderen, daar ligt een taak voor de minister”. vast beginnen met het volgen van een theoriecursus (rijden mag pas met acht tien jaar en geen dag eerder). Laat hen eerst een theorie-certificaat halen voor ze aan rijles mogen beginnen. Het geven van praktische les wordt dan ook een stuk gemakkelijker”, aldus Drenth. De BAN-woordvoerder noemt overi gens wel één positief onderdeel van het rijexamen-nieuwe stijl. De wachttijd voor het eerste examen is inderdaad van vier a vijf maanden teruggebracht tot acht a tien weken. „Daar zijn we wel mee ingenomen, want er kan nu aangevraagd worden als een kandidaat werkelijk rijp is voor het examen. Vroeger werd wel eens te vroeg omvang van collectieve sector (overheid suitgaven en sociale voorzieningen) legt de regering haar beleid voor aan het par lement. Drenth ziet als enige goede oplossingen voor zijn branche: het afschaffen van de wegenbelasting, het BTW-tarief verlagen naar vier procent en het niet berekenen van de zogenaamde bijzondere verbruiks belasting. „De minister kan dus alle kan ten op, als hij werkelijk de kwaliteit van de rijopleiding wil verbeteren en stimule ren”, aldus Heine Drenth. Dat stellen hoofdinspecteur L. Koning en adjudant H. Hendriks van de Arnhem se gemeentepolitie in een artikel in het jongste nummer van het Algemeen Poltie- blad. Zij pleiten voor de. invoering van de zogenoemde „stopkogel”. Deze in West- Duitsland ontwikkelde munitie voldoet het meest aan de gestelde eisen, aldus de twee politiefunctionarissen. Waar de bezwaren van de instellingen voor alcohol en drugs zich ook op richten is het feit dat het risico dat iemand een forse boete (of erger) oploopt kennelijk wordt gezien als het probleem bij uitstek van overmatig drankgebruik. In de wer vende reclame-teksten van de firma die het apparaat in de handel brengt, kan de potentiële koper dan ook lezen dat hij met behulp van de testcomputer forse bekeu ringen kan ontlopen. EINDHOVEN (ANP). De voorlopig voor het nieuwe dienstpistool Walther P-5 voorgeschreven 9 mm parabellum „vol- mantef’-munitie voldoet geenszins aan de gestelde gebruikerseisen en is zeer zeker niet veiliger dan de munitie die nu nog in gebruik is. „Een Rechte zaak, omdat de rijschoolhou ders nu gedwongen worden in de richting van vijftig gulden per les om nog tot een redelijk inkomen te kunnen raken. De minister heeft nu al toegestaan dat per 1 maart veertig gulden per les wordt gere kend. Wij beseffen dat dergelijke tarieven de mensen zo langzamerhand wel kunnen afschrikken. Er zullen dan beslist ook andere maatregelen moeten worden geno men, want de rijschoolhouders kunnen geen stukje van hun inkomen meer mis sen. Het is nu al zo dat de meeste collega’s zestig uren per week moeten werken om redelijk te verdienen. Ook dat komt het lesgeven niet ten goede”. Een belangrijk deel van de inspannin gen zal volgens het Landbouwschap ge richt moeten zijn op verbetering en her bouw van het bestaande glasareaal. Hier toe zal jaarlijks een investeringsprogram ma moeten worden uitgevoerd van 300 a 400 miljoen gulden. Het Landbouwschap vindt, dat de overheid een belangrijke bijdrage moet leveren aan het plan. De nu voorgestelde energietoeslag van 10 pro cent in de wet op de investeringsrekening (WIR) voor bedrijfsgebouwen is volgens het Landbouwschap totaal onvoldoende. Volgens het Landbouwschap zal de toe passing van extra stimulerende maatrege len van de overheid om energie te bespa ren alleen gericht moeten worden op ver betering en vervanging van het bestaande areaal. Daarbij zal nog bezien moeten worden of er bij de bouw van nieuwe kassen normen gesteld dienen te worden, gericht op energiebesparing. Als sluitstuk van het energiebesparingsplan pleit het Landbouwschap voor een regeling die een gehele of gedeeltelijke afbraak van kas sen bevordert. Een regeling die zo moge lijk in samenhang met een totale bedrijfs beëindiging wordt opgezet. De landbouworganisaties zijn de laatste tijd verbolgen op de ministeries van Eco nomische Zaken en van Volkshuisvesting, die begin vorig jaar de subsidiekranen voor energiebesparende methoden defini tief hebben dichtgedraaid. De organisa ties zeggen, nog nooit officieel op de hoog te te zijn gesteld van het motief van de maatregel. Uit onderlinge contacten is ge bleken, dat de ministeries de subsidies hebben gestopt omdat er een regeling in de WIR zou worden opgenomen. Volgens het ministerie van Volkshuis vesting ging men er toen van uit, dat deze WIR-regeling op 1 juli van het afgelopen jaar van kracht zou worden. Tot op heden heeft het parlement nog geen beslissing daarover genomen. „Het is een zaak die voor ons ook moeilijk is te verkopen”, aldus het ministerie. Ook op financieel gebied is er bij de rijschoolhouders nogal wat ongenoegen. Een deputatie van de instructeurs heeft daarvoor al 14 november vorig jaar een demonstratie gehouden in Den Haag, waar een petitie is aangeboden aan staats secretaris Hazekamp. De rijschoolhou ders hebben daarin de minister verzocht om verlaging van het BTW-tarief van 18 naar 4 procent. Op 17 december kreeg de BAN echter bericht dat de minister er niet voor voelt om problemen in een bepaalde sector op te lossen door middel van éen verlaging van het BTW-tarief. DEN HAAG (ANP). Aan de grote daling van het aantal winkels in ons land van enige jaren geleden schijnt een einde te zijn gekomen. Evenals in 1978 is in het afgelopen jaar het aantal verkoopplaatsen in de detailhandel toegenomen. Volgens de gegevens van het Centraal Registratiekantoor De- tailhandel-Ambacht bedroeg de groei van het aantal winkels in het afgelopen jaar 1600. In 1978 waren er 1400 ver koopplaatsen bijgekomen. Ter verge lijking: in 1973 daalde het aantal ver koopplaatsen met 4000, in 1974 met 2700 en in 1975 met 3600. Wel zette zich de achteruitgang voort van het aantal winkels, die in onze dagelijkse levensbehoeften voorzien, zoals groentezaken (min 100), bakkers (min 75), drogisten (min 75), kruide- Fase stelt onder meer, dat de coördina tie van de eisenpakketten niet via werkge vers- en werknemerscentrales dient te lo pen, maar vié planning van hetgeen leeft op het niveau van de bedrijfstakken en ondernemingen. Hij blijft pessimistisch over de kans op centrale CAO-akkoorden, onder meer door de afbrokkelende macht van de vakcentrales. Na indiening van de rijksbegroting, die het middellange termijnbeleid voor het betreffende jaar concreet maakt, gaat de overheid dan met de werkgevers- en werknemerscentales overleggen om te ko men (tot een centraal akkoord. Daarbij wordt gelet op de wensen van de bedrijfs takken en ondernemingen. Vervolgens vinden daar de CAO-onderhandelingen plaats, aldus de procedure die Fase schetst. I Twee jonge Westduitse uitvinders heb ben een ei-pel-machine uitgevonden. Het prototype dat zij hebben ontwikkeld, kan 3.000 eieren per uur pellen. Kosten van de machine zijn ongeveer zesduizend gul den. Overigens kunnen de jonge uitvin ders na het vele proberen geen hardge kookte eieren meer zien. De wetgever heeft de maximumgrens op 0,5 promille vastgesteld, maar er zijn volgens de federatie mensen die heel wat minder nodig hebben om een gevaar op de weg te vormen. Het apparaat geeft trou wens pas het rode licht bij 0,8 promille. Wetenschappelijk onderzoek heeft uitge wezen dat zowel het reactie- als het waar nemingsvermogen wordt aangetast bij een bloedalcoholpromillage van tussen de 0,5 en de 0,8. Blijft de „blazer” beneden de 0,8 promille, dan krijgt hij van het appa raat in feite het groene licht om aan het verkeer deel te nemen. Het is volgens de federatie een illusie te veronderstellen dat een rood lampje mensen er van weer houdt, achter het stuur te gaan zitten. „Alcohol veroorzaakt een afname van het vermogen tot zelfkritiek, verhoogt het ge voel van zelfvertrouwen en remt angstge voelens”, aldus de federatie. Het werkelijke probleem van overmatig alcoholgebruik ligt op het sociale en medi sche vlak, een alcohol test-computer lost die problemen volgens de federatie niet op. Het is een stuk techniek waarmee de gevolgen worden bestreden en niet de oorzaak. Het alcoholprobleem wordt daarbij als een gegeven geaccepteerd. aangevraagd en dat kwam het percentage geslaagden niet ten goede. Nog beter zou echter zijn, dat de wachttijd terug zou kunnen worden gebracht tot vier a zes weken”, vindt rijschoolhouder Drenth. De Belangengroep Auto- en motor- rijschoolhouders Nederland (BAN) vindt het de hoogste tijd worden dat er werkelijk iets verandert aan het rijexa men in ons land. De rijschoolhouders zijn bijzonder teleurgesteld over de re sultaten van het rijexamen-„nieuwe stijl”, dat op 1 november vorig jaar is ingevoerd. Volgens de rij-instructeurs is er sinds november nauwelijks iets veranderd en is er zeker geen sprake van een verbetering van de oude situ atie. GENÈVE (Reuter). De 58 landen die de afgelopen dagen in Genève hebben deelgenomen aan de conferentie over maatregelen tegen de uitwassen van het varen onder goedkope vlag zijn het niet eens geworden. De tegenstellingen tussen de afgevaardigden van de industrielan den en de ontwikkelingslanden bleken onoverbrugbaar. De vergadering was georganiseerd door de UNCTAD, de Wereldhandelsconferen tie van de Verenigde Naties. De voorstel len die aan de orde zijn gekomen zullen nu worden voorgelegd aan de scheepvaart- commissie van de VN. Deze komt in sep tember bijeen. Het varen onder goedkope vlag houdt in dat schepen en rederijen in de indu strielanden worden geregistreerd in lan den waar niet zoveel belasting behoeft te worden betaald en waar voor de scheep vaart in het algemeen minder strenge be palingen gelden. Dat levert aanzienlijke kostenbesparingen op. De Westerse rede rijen menen alleen op deze manier te kunnen blijven concurreren. Dat gaat dan vooral ten koste van rederijen in de arme landen. Het zijn overigens voornamelijk arme landen die van de registratie van schepen uit de industrielanden profiteren, bijvoorbeeld Liberia, Panama, Singapore en Cyprus. WASHINGTON (Reuter). Na negen maanden touwtrekken heeft een gemeen schappelijke commissie van Huis van Af gevaardigden en Senaat overeenstem ming bereikt over het voorstel van presi dent Carter om een extra belasting in te stellen op de overwinst van oliemaat schappijen, in Amerika „windfall profits” genoemd. De commissie moet nog wat tegenstel lingen tussen eerder in het Huis en de> Senaat aangenomen voorstellen wegwer ken, maar in principe is men het eens geworden. Er komt een belasting van zeventig per cent op olie die nu al wordt gewonnen en van dertig percent op olie uit nieuwe re serves. Op die manier moet de ontsluiting van nieuwe reserves worden bevorderd. Voor de grote geïntegreerde oliemaatschappij en gaat de belasting in bij een verkoop prijs van dertien dollar per vat van 159 liter. Voor de onafhankelijke olieprodu- centen begint de heffing bij 16,55 dollar per vat. „Al deze zaken hebben in de praktijk niets om het lijf’, zegt Heine Drenth, die zelf een rijschool bezit en die sinds november ervaring heeft met het examen-nieuwe stijl. „De minister en het CBS hebben de plank mis-geslagen, want in feite is de situatie nog net zo als een jaar geleden. De rijtijd op het examen is bijvoorbeeld altijd al een half uur geweest. Op papier was dat 45 minuten, maar daiar ging altijd een kwartier af voor het naar de auto lopen, de ogentest en het praatje met de exami nator. Over het bekend maken van de examenroutes zijn ook misverstanden ontstaan. Het CBR heeft een aantal routes op papier gezet waaruit de examinatoren een keus kunnen maken. De examenkandi daat weet dus nog helemaal niet welke route hij moet rijden. De instructeur kan wel met een klant steeds een van de routes rijden, maar daardoor is niets veranderd, want vroeger waren de instructeurs ook wel op de hoogte van de routes die werden gevolgd”, aldus Drenth. De secretaris van de BAN vindt het ook een lachtertje dat de minister op de voor gestelde wijze het meerijden van de in structeur tijdens het examen wil stimule ren. Drenth: „Al sinds 1975 mag een gedi plomeerde rij-instructeur meerijden op loonsverbetering en werkgelegenheid minder valt te ontgaan. In zijn -bredere, vorm zal het CAO-overleg een permanen- ter karakter moeten krijgen. De bedrijfstakken en ondernemingen moeten volgens Fase de ontwikkelingen die zij voorzien ten aanzien van werkgele genheid, investeringsniveau, rendements- en arbeidsvoorwaardenontwikkeling vastleggen in een indicatief rapport. Mede op basis hiervan kan de overheid haar sociaal-economisch beleid voor de mid dellange termijn ontwikkelen. Na advies van de Sociaal-Economische Raad om trent de verdeling van de economische groei over looninkomen, rendement en I Het plan zal in fases uitgevoerd moeten I worden. Het Landbouwschap wil binnen- I kort met minister Van der Stee van Land- I bouw gaan praten over een verdere uit- I werking van het plan. Het investeringsprogramma zal volgens I het Landbouwschap ruim ondersteund I moeten worden door middel van I overheidsbijdragen uit de meeropbreng- I sten van het aardgas. Onderzoek, onder wijs en voorlichting dienen nog meer dan voorheen te worden gericht op besparing van energie, waarmee het bedrijfsleven I de laatste jaren al intensief bezig is. Het I overheidsbeleid voor de glastuinbouw zal I vooral toegespitst moeten worden op de bevordering van experimenten voor ener- j giebesparing. Daarbij dient volgens het Landbouwschap een brede toepassing in 1 de praktijk te worden nagestreefd. De energiekosten bedroegen in de glas- I tuinbouw vorig jaar naar schatting 700 I miljoen gulden. Dat is ongeveer 25 pro- I cent van de totale kosten die de glastuin- I der gemiddeld maakt. Het staat vast, dat de energiekosten verder zullen oplopen en dat binnen een paar jaar meer dan een I miljard gulden aan energiekosten wordt I besteed. Een ontwikkeling, die een strin- I gent energiebesparingsbeleid vereist als I de tuinbouw ook in de jaren ’80 werkgele- genheid wil blijven bieden aan ten minste I 70.000 mensen. Het Landbouwschap ziet II een dergelijk beleid tevens als een nood- I zaak voor een blijvende bijdrage van de II glastuinbouw van bijna 25 percent aan het I totale netto-overschot op de handelsba- lans. De glastuinbouw heeft op het terrein I van de energiebesparing al veel gedaan. I In de periode 1974-1978 is een besparing I bereikt van ruim 13 procent per hectare. I Vooral in de laatste jaren heeft het be- drijfsleven zijn inspanningen om energie besparing te bevorderen opgevoerd. Jaar- lijks betaalt de glastuinbouw bijna een miljoen gulden aan het Energiebespa- I ringsfonds van het Landbouwschap. niers (min 200), melkzaken (min 75) en slagers (min 60), maar daar stonden stijgingen tegenover van zaken in an dere branches. Zo kwamen er bijna 300 zaken in gebruikte en ongeregelde goe deren bij en een kleine 100 antiekza ken. Het aantal ijszaken steeg met 140, het aantal boekwinkels met ruim 200 en het aantal bloemenzaken met bijna 300. Het aantal handelaren in autoac- cessoires breidde zich met 160 uit en het aantal zaken in hout en houtwaren met ruim 100. helling” Plan voor forse besparing op energie in Volgens BAN-secretaris Heine Drenth uit het Friese Sint-Jacobiparo- chie is door de maatregelen van minis ter Tuijnman (Verkeer) en de Stichting CBS (Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen) zelfs al leen maar verwarring ontstaan bij het publiek. Drenth wil die verwarring graag uit de wereld helpen. Hij wil daarnaast eens uit de doeken doen hoe de rijschoolhouders zelf denken over een grondige wijziging van het huidige systeem van rijexamens.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19