In regeringsblad Izvestia Bisschoppensynode zou later eindigen Ophanging motor DC-10 in orde Pas deel conclusies klaar laatste deel Tito weer snel wapenexport naar Baskenland Regering België Concurrentie wordt vervalst in Belgisch drugsschandaal westelijke Sinai Japanse generaal gaf informatie door over China weer voltallig Weer arrestaties EG dreigt VS met tegenactie bij invoerstop staal Israel ontruimt aan de slag Zuid-Afrika” Gesprek Küng- Schillebeeckx „CIA organiseert Eis twaalf jaar tegen Lischka Caféhouder in doodgeschoten Ft” 3 DONDERDAG 24 JANUARI 1980 Gorki Trotski Kolakovski Breken BINNEN- EN BUITENLAND I door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) r r n MOSKOU. Het Russische partijblad Izvestia heeft in een commentaar op de arrestatie en verbanning van de dissi dent Sacharov naar Gorki, de natuurkundige een „verrader” genoemd. Hij werd verder be schuldigd van het doorgeven van staatsgeheimen aan diplo maten. e i- >t s 1 Sovjet-Unie noemt Sacharov I 1 r ►t 1 t r 3 f 1 99 9 9 t EG legt WIR-regeling lam 5 d r 1 t 3 e Sacharov en zijn vrouw hebben inmid dels in een telegram laten weten dat zij het goed maken. Familieleden ontvingen het telegram gisteravond. verdediging van ons land betrof. In de gesprekken met hen flapte Sacharov er verscheidene keren dingen uit die door elke staat worden beschouwd als zijnde belangrijke geheimen”, aldus Izvestia. Dergelijke schade was er de oorzaak van dat vorig jaar mei een DC-10 met 273 mensen aan boord verongelukte bij de Amerikaanse stad Chicago. Het onder zoek naar de oorzaak van de ramp heeft zes maanden geduurd. Destijds zijn vele toestellen van het type DC-10 aan de grond gehouden, omdat werd gevreesd dat er sprake was van constructiefouten. dijk, ICI in Rotterdam, Shell-Pemis en Philips-Eindhoven. -r i- i 3 a t t r De Poolse filosoof Leszek Kolakovski die in zijn „Geschiedenis van het marxis me” de discussie tussen Kautski en Trots ki aanhaalde, plaatste bij Trotski’s uit spraken het volgende commentaar: „Hier uit blijkt dat het criterium van de „histori sche juistheid” van een beweging of een staat te vinden is in het feit dat de erdoor uitgeoefende onderdrukking effectief is. Noske heeft inderdaad het communisme in Duitsland niet uitgeroeid. Maar Hitler roeide dat wel uit. Daaruit blijkt dus, volgens Trotski’s regel (die zeer algemeen is gesteld) dat Hitler „de belangen van een historische ontwikkeling diende”. Stalin liquideerde trotskisten in Rusland en „zij verdwenen”. Daaruit blijkt dat Stalin te gen Trotski de historische vooruitgang vertegenwoordigde”. i t S t 1 e i- e 1 1 e i e e t- k n r- f- e 1, r- r_ ►r 5) l. s BRUSSEL. In Brussel zijn gistermor gen twee leden van de Belgische drugsbe- strijdingsbrigade gearresteerd in verband met het aan het licht getreden drugs schandaal, dat dinsdag leidde tot de aan houding van de chef van het Belgische bureau voor drugsbestrijding, Leon Fran- ?ois en nog twee politiemannen. Nog steeds worden leden van de drugsbrigade verhoord door de recherche. Meer arres taties van politiefunctionarissen worden verwacht. In het hoofdstuk „Het einde van het democratisch-socialisme is Oost-Europa” van Michel Korzec schrijft deze over de pennestrijd tussen Kautski enerzijds en Lenin en Trotski anderzijds. In 1919 schreef Kautski de brochure „De dicta tuur van het proletariaat”, waarin hij de praktijk van de leninistische dictatuur vanuit de socialistische traditie bekriti seerde, waarop Lenin antwoordde met het geschrift „De proletarische revolutie en de renegaat Kautski”. Blijkbaar bevredig de dit antwoord Kautski maar half, want in 1920 schreef hij de tweede brochure, „Terrorisme en Kommunisme”. Ditmaal kreeg hij als antwoord een gelijknamige brochure van Trotski, en ik citeer nu verder Michel Korzec: De negatieve beslissing gold de Eindho- vense sigarettenfabriek Philip Morris, die een grote projectentoeslag van 6,2 miljoen gulden aanvroeg voor een nieuwe fabriek die een totale investering vergde van 165 miljoen gulden. De aanvraag voldeed aan de belangrijkste voorwaarden, namelijk: het totale investeringsbedrag was meer dan dertig miljoen gulden, bij het bepalen van de WIR-toeslag was rekening gehou den met het aantal arbeidsplaatsen dat zou worden geschapen en de toeslag was niet meer dan vier percent van de totale investering. Bij het aanvragen van goedkeuring bij de Europese Commissie werd het verzoek echter afgewezen. Dit gebeurde op 31 juli van het afgelopen jaar. De commissie redeneerde, dat een lidstaat alleen subsi- RIFIDIM (DPA). Twee dagen voor de officiële overdracht aan Egypte heeft Israel gisteren het laatste deel van de westelijke Sinai ontruimd. Daarmee is de in het vredesverdrag vastgelegde voor waarde voor het aanknopen van normale betrekkingen tussen Israel en Egypte ver vuld. De teruggave van het oostelijke deel van het schiereiland, dat door Israel in 1967 werd veroverd, moet volgend jaar zijn voltooid. Israel heeft een nieuwe nederzetting op de bezette westelijke Jordaanoever geves tigd. Deze ligt op een heuveltop die uit kijkt op het Palestijnse dorp Azoun, aldus officiële kringen gisteren. De ministerraad van de Arabische Liga heeft gisteren in een buitengewone verga dering besloten het mandaat van de arabi- sche vredesmacht in Libanon met ingang van zaterdag zes maanden te verlengen. De Libanese president Sarkis had daarom gevraagd. Toen ik op 4 januari bij de post het „Eerste jaarboek voor het democratisch socialisme” (in de serie Links Klassiek) aantrof, kon ik nog niet bevroeden dat ik er drie weken later een bruikbaar citaat in zou aantreffen dut ik op de arrestatie en verbanning naar Gorki van Andrej Sacharov kon toepassen. Wat ieder wel denkend en ook normaal denkend mens zich momenteel afvraagt, is immers waar om de leiders van de Sovjet-Unie, na eerst al die bruuske confrontatie met het Wes ten via de inval in Afghanistan, daar bove nop nog eens het provocerende gebaar maken zo’n beetje de enige overgebleven woordvoerder van de dissidenten ver van Moskou te verbannen. Je kunt zeggen: dat is natuurlijk een reactie op president Carters dreiging de Olympische Spelen te boycotten, maar wie een beetje goed kan rekenen, zal toch denken dat de Russische inval in Afgha nistan gecompenseerd werd door de Ame rikaanse dreiging met die boycot, zodat de heren musici nu weer zo’n beetje gelijk stonden. Door Sacarov te verbannen lijkt de Sovjet-Unie het initiatief voor een in ternationale boycot van de Olympische Spelen in Moskou van de VS te hebben willen ovememen! De Europese Commissie heeft al eerder laten weten, dat de plannen van de overheid om middels de WIR-toeslagen selectieve investeringen te bevorderen, strijdig worden geacht met de concurren- tiebepalingen in de Gemeenschap. De mi nisters Van Aardenne van Economische Zaken en Albeda van Sociale Zaken trachtten de commissie er destijd van te overtuigen dat dit niet het geval was. De commissie eiste toen het recht van goed keuring. Een EG-deskundige verklaarde gisteren desgevraagd: „We hebben des tijds gezegd dat we de uitvoering van de WIR op dit punt zouden stopzetten als de betrokken bedrijven geen specifieke te genprestatie leveren”. Posterijen. Zijn partijgenoot De Groeve is benoemd tot staatssecretaris voor de Franse Gemeenschap. Verder vond in het kabinet-Martens een aantal verschuivin gen plaats. Martens kan rekenen op de steun van 140 van de 212 parlementsleden. WASHINGTON (UPI). Het overkoe pelende Amerikaanse Bureau voor de luchtvaart heeft gisteren een officieel rap port gepubliceerd, waarin wordt vastge steld dat de motorophanging van het vliegtuigtype DC-10 fundamenteel in orde is. Het bureau stelt een klein aantal wijzi gingen voor aan deze ophanging om te voorkomen dat door onderhoudswerk schade kan ontstaan. die mag verlenen aan het bedrijfsleven als er een bijzonder regionaal belang of een specifieke noodsituatie in een bepaalde sector van het bedrijfsleven in het geding is. Zo niet, dan zouden de WIR-toeslagen kunnen leiden „tot ernstige verstoringen van de concurrentieverhoudingen in de EG”. Philip Morris is bij het Europese Hof van Justitie in beroep gegaan tegen het besluit van de Europese Commissie. Een uitspraak wordt niet voor juli verwacht. De overige aanvragen waarover de com missie nog geen besluit heeft genomen, maar waarbij eveneens een negatief oor deel dreigt, betreffen investeringsplannen van Shell-Research in Amsterdam, DSM- Heerlen, Rockwell en Melik Herkenbosch, Polaroid in Enschede, Tetrapak in Moer- Europees parlement een protestcommuni- qué aan de Russische ambassadeurs in de lidstaten. De Amerikaanse president Carter heeft gisteren de verbanning „een slag voor de aspiraties van de gehele mensheid” ge noemd. Hij zei dat de dissident welkom is in de Verenigde Staten. Al eerder had Zwitserland Sacharov asiel aangeboden. Afkeurende reacties werden verder uit gesproken door de regeringen van Frank rijk, Italië en Oostenrijk. De CPN keurde de maatregel eveneens af. Sacharovs standpunten worden op dit moment ken nelijk niet met argumenten en debat be streden maar langs de weg van een straf maatregel, aldus een woordvoerder van de partij. Een dergelijke methode van bestrijding is volstrekt vreemd aan de opvattingen van de CPN over socialisme en democratie, zo zei hij verder. De voorzitter van de Assemblee van de Raad van Europa, de Nederlander De Koster, heeft gisteren bekendgemaakt dat de Assemblee volgende week een „spoed debat” zal houden over de verbanning van Sacharov. De negen landen van de Euro pese Gemeenschap zullen binnenkort een gezamenlijke stap tegen de Sovjet-Unie ondernemen, zo hebben welingelichte kringen in Londen laten weten. Gisteren stuurde de politieke commissie van het (Van onze redactie buitenland) TOKIO. De hoofdfiguren in het Ja panse spionageschandaal, generaal-ma joor Yoekihisa Miyanaga, heeft tegenover politiefunctionarissen bekend dat hij ge heime inlichtingen over China heeft door gespeeld aan Moskou teneinde te helpen een oorlog te voorkomen. Dit is gisteren in Japanse politiekringen vernomen. De generaal-majoor werd afgelopen vrijdag samen met twee agenten van de Japanse geheime dienst gearresteerd op verdenking van spionage voor de Sovjet- Unie. Miyanaga zou tijdens het verhoor heb ben gezegd, dat hij vond er goed aan te doen geheime gegevens over China in handen te spelen van de Russen, opdat de spanningen tussen deze twee landen zou den verminderen en een oorlog, die ook Japan niet onberoerd zou laten, zou wor den voorkomen. WASHINGTON (Reuter). De voorzit ter van de Europese Commissie Jenkins heeft de Verenigde Staten gevraagd de invoer van staal uit de EG niet te beper ken. Indien dit wel gebeurt, kan de EG soortgelijke maatregelen nemen, zoals een beperking van de import van kunstve zels uit de VS. Jenkins zei dit gisteren tijdens zijn be zoek aan Washington, waar hij onder meer sprak met de Amerikaanse minister Klutznick van Handel. Er gaan binnen de VS al geruime tijd stemmen op de staalim- port vanuit de EG te beperken om de eigen staalindustrie niet verder in moei lijkheden te laten komen. (Van onze redactie buitenland) BELGRADO. De Joegoslavische pre sident Tito geneest zo snel dat verwacht wordt dat hij zijn werk over enkele weken weer kan hervatten. Dit heeft een hoge partijfunctionaris in Joegoslavië gisteren verklaard. Tito mocht gisteren op eigen verzoek voor het eerst even het bed verlaten. Zit tend op een stoel ontving hij in het zieken huis van Ljubljana zijn beide zoons. Dat Tito de amputatie van zijn linker been goed heeft doorstaan en snel ge neest, wordt ook bevestigd in de officiële medische bulletins. Volgens Tito’s artsen is de periode van onmiddellijk gevaar nu voorbij. Overigens heeft Bulgarije gisteren be richten tegengesproken over het samen trekken van Russische troepen op Bul gaars grondgebied bij de grens met Joe goslavië. (Van onze redactie economie) BRUSSEL/DEN HAAG. De Eu ropese Commissie heeft de toepas sing van de wet investeringsrekening (WIR) voor een belangrijk deel lam gelegd, door de zogenoemde grote- projectentoeslagen, subsidies voor investeringen waarmee veel arbeids plaatsen zijn gemoeid tegen te hou den. De commissie is van mening dat deze vorm van overheidssteun con currentievervalsend werkt. De Europese Commissie heeft tot nu toe één aanvraag definitief afgewezen en voor zeven andere aanvragen dreigt het zelfde lot. Het gaat om WIR-subsidies van een totaal bedrag van meer dan vijftig miljoen gulden. BRUSSEL (Reuter/AFP/AP). De Bel gische premier Martens heeft de twee ministers van de Waalse taalpartij FDF, die tijdens de regeringscrisis vorige week uit het kabinet zijn gezet, vervangen door een Waalse christen-democraat en een Waalse socialist. Ook op de vrijgekomen post van staatssecretaris is een Waalse socialist benoemd. De christendemocratische mevrouw Goor (PSC) is benoemd tot minister van het Brusselse Gewest. De socialist Baud- son (PS) is benoemd tot minister van „Sommige wijsgeren vragen ons: wat voor garanties bieden jullie voor de bewe ring dat uitgerekend jullie partij de belan gen van een historische ontwikkeling dient? Door anders partijen te vernietigen of ze in de illegaliteit te dwingen, maakten jullie een politieke wedijver onmogelijk en heb je jezelf beroofd van de mogelijk heid om de juistheid van jullie beleidslijn te toetsen”. In antwoord op deze vraag (die door Lenin werd vermeden) schreef Trotski: „Zo’n gedachtengang komt voort uit een puur liberale opvatting over het verloop van de revolutie. In een periode, dat alle antagonismen (onderlinge confrontaties, red.) een open karakter krijgen en de politieke strijd snel overgaat in een burge- rorlog, heeft de heersende partij uitste kend materiële criteria voor de toetsing van de eigen lijn, onafhankelijk van de verspreiding van mensjewistische kran ten. Noske onderdrukt de communisten, en zij blijven groeien. Wij hebben de mensjewieken en de socialisten-revolutio- nairen geliquideerd en zij zijn verdwe nen. Dit is voor ons een afdoend crite rium”. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD. Een groep progressieve rooms-katholieke theo logen onder wie de Nijmeegse hoogle raar Schillebeeckx en zijn Westduitse collega Küng (wiens leeropdracht on langs op last van het Vaticaan is afgenomen) is tijdens het weekeinde in Munster bijeen geweest om bespre kingen te voeren. Dit is vernomen in Nederlandse katholieke kringen in Rome. De theologen willen stappen ondernemen bij het Vaticaan om de onderzoeksprocedure van de Vati caanse Congregatie voor de Geloofs leer naar de rechtzinnigheid te veran deren. Ze wensen bij die onderzoeken onder meer inzage van de stukken en de mogelijkheid zelf verdedigers aan te wijzen. President Tito van Joegoslavië mocht gisteren even uit bed. Zittend in een rolstoel ontving hij in het ziekenhuis zijn zoons Zarko (geheel links) en Miso. Het blad stelt dat Sacharov dikwijls „intensieve en onofficiële bijeenkomsten „met meestal Amerikaanse diplomaten en journalisten hield”. Daartoe behoorden mensen die vooral geïnteresseerd waren in het vroegere werk van Sacharov, dat de (Van onze redactie buitenland) TORONTO. Het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken en de Ame rikaanse inlichtingendienst (CIA) hebben via een Canadese onderneming wapenle- veranties aan Zuid-Afrika mogelijk ge maakt. Dit ondanks de sancties die de Verenigde Naties hierop hebben gesteld. Dit heeft de Canadese radio-omroep CBC gisteren gemeld. De Canadese on derneming, Space Research Corporation, in de staat Quebec zou stalen onderdelen uit de VS hebben ontvangen en deze per schip via Spanje naar Zuid-Afrika hebben gezonden. Daar werden zij gebruikt voor de fabricage van 155 mm granaten en kanonlopen. Een aantal van dergelijke transacties zou vorig jaar hebben plaats gevonden. Volgens CBC had de CIA ver nomen, dat Zuid-Afrika 50.000 artillerie granaten nodig had. Ds Amerikaanse in lichtingendienst probeerde die toen te le veren door de sancties van de VN te omzeilen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gaf toestemming de onderdelen van ruw staal te leveren aan de Canadese onderneming, toen dit bedrijf officieel verklaarde dat het niet om wapenonderdelen ging. (Van onze redactie buitenland) KEULEN. In het proces in Keulen over de deportatie van joden uit Frank rijk tijdens de Tweede Wereldoorlog, is gisteren tegen de oud-SS’ers Kurt Lischka en Herbert Hagen ieder twaalf jaar geëist en tegen Ernst Heinrichsohn vijf jaar. De 70-jarige Lischka, de 66-jarige Hagen en de 59-jarige Heinrichsohn worden be schuldigd van medeplichtigheid aan de dood van minstens 73.000 joden. Vandaagdedag zou Kautski aan Brezjn- jev kunnen vragen: „Waarom vernietigen jullie de Democratische Beweging in de Sovjet-Unie en dwingen juffie Sacharov in de illegaliteit te gaan? Daarmee beroven juffie jezelf van de mogelijkheid om de juistheid van juffie beleidslijn te toetsen”. Brezjpjev antwoordt daar blijkbaar op: „Wij hebben uitstekende materiële crite ria voor de toetsing van de eigen lijn, ook zonder dat Sacharov zijn ongenoegen te genover westerse correspondenten kan spuien. Met chicanes en belemmeringen alleen red je het niet, je moet die luitjes gevangen zetten, verbannen of het land uitzetten. Alleen op die manier kun je de Democratische Beweging breken!” Is Sacharovs verbanning dus inderdaad „historisch juist”? De Democratische Be weging in de USSR werd geenszins tot staan gebracht door de verscheping naar het Westen van Solzjenitsyn, Boekovski, Amalrik en al die anderen. Ik ben bang (maar niet doodsbang) dat Trotski onge lijk had. „Daarin komt een bijzonder interessan- te passage voor waarin de toenmalige bevelhebber van het Rode Leger als volgt de vernietiging van de socialistische oppo sitie in Rusland rechtvaardigt”: (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD. Goedinge- lichte kringen bij de bijzondere bis schoppensynode in Rome verwach ten dat het beraad van de bisschop pen, in aanwezigheid van de paus, zaterdag niet kan worden afgesloten, zoals oorspronkelijk de bedoeling was. De synode zelf zal vermoedelijk uitlo pen tot dinsdag. De officiële sluiting, die zal geschieden met een eucharistieviering door de paus en de bisschoppen en een persconferentie van kardinaal Wille brands, zal vermoedelijk pas woensdag plaatsvinden. Een deel van de eindconclusies van de synode zal echter vandaag al klaar zijn. De woordvoerder van de Nederlandse bisschoppen bij de synode, Henk Kou- wenhoven, sloot gisteren overigens niet uit, dat de bisschoppen vandaag en mor gen de nog resterende onderwerpen zo snel behandelen dat de synode toch zater dag zou kunnen worden beëindigd. Uit een gisteren verstrekt communiqué blijkt dat het Vaticaan nogal moeite heeft met het systeem der pastorale werkers in ons land. Het Vaticaan vreest dat dit sy steem de roepingen tot het celibataire priesterschap nadelig beïnvloedt. Ook is het bang dat de leken in de war zouden kunnen raken over de taken van priester en de pastoraal werker. In het communi qué wordt gezegd, dat een pastoraal wer ker tijdens de eucharistieviering niet mag preken. Dit is uitsluitend voorbehouden aan de priester of diaken. De Nederlandse bisschoppen hebben laten weten wel be grip te hebben voor de opvattingen van het Vaticaan over de rol van de pastorale werkers. Zij wijzen erop, dat het nooit hun bedoeling is geweest, de pastorale wer kers als een soort priesters te pousseren. Overigens vinden de bisschoppen dat de pastorale werkers een aantal werkzaam heden goed opvangen nu er nog steeds een tekort is aan priesters. De discussie op de synode over de pries teropleiding heeft geleid tot het voorstel, dat de Nederlandse bisschoppen een com missie zullen instellen die zal nagaan of de verschillende vormen van priesteroplei ding in ons land voldoen aan de normen. Op basis van de conclusies van deze com missie zullen de bisschoppen dan de nodi ge maatregelen nemen. Uit het communi qué blijkt, dat men de huidige situatie in ons land wat betreft de priesteropleidin gen, niet bevredigend vindt. verrader” (Van onze redactie buitenland) MADRID. Twee gemaskerde man nen hebben gisteren in Baracaldo, in Spaans Baskenland, een 55-jarige eige naar van een bar ontvoerd en later dood geschoten. Zijn bar werd kort geleden in een Spaans tijdschrift aangeduid als een trefpunt van rechtse extremisten. Drie dagen geleden pleegde een rechtse organisatie een aanslag op een café in Baracaldo, waarbij vier mensen de dood vonden. trijfel O

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3