NSF: besluit pas na overleg Westduitsers vermist in Afghanistan I z o o Kamermeerderheid voor loonpauze Tl ar1 ZFR: eigen bijdrage zorgvuldig afwegen Damiate Pers Tuijnman tevreden over tempo” „Ook niet In antwoord op kritiek Kamer PvdA fel tegen maatregel Panama ontkent arrestatie sjah IJmuider Courant Carter: Beter IRA-lid sterft na hongerstaking systeem voor mobilisatie Voorlopig geen ontruiming van Groote Keyser Bouw premie- koopwoningen bleef achter Bezetting Van Gelder voorbij Nederlander vrij na gijzeling in Zuid-Libanon „Pornopaleizen” beklad met verf „Ook denken aan werkgelegenheid" Sen WM. DONDERDAG 24 JANUARI 1980 4 BINNEN* EN BUITENLAND D O w W® BOil -> (Vai VEI gecon kan steun ginge rievei het tl cent inhou ze p: een u rentie concL der e en "W brief verke voor de IJ betroi „moo (Van onze binnen- en buitenlandredactie) DEN HAAG. De Neder landse regering heeft volgens welingelichte kringen in Den Haag het voornemen het Ne derlands Olympische Comité te verzoeken geen atleten naar de Olympische Spelen in Mos kou te sturen en zal proberen de EG- en NAVO-partners voor dit standpunt te winnen. at <1 Olympische Spelen Zie ook pagina 2 De uitgebrande Westduitse vrachtwagen naast de verkeersweg van Kaboel naar Pakistan. De chauffeur is spoorloos. Een Afghaan staat erbij. DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije 155,00 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regeringspartijen CDA en WD steunen de loonmaatre gel van de regering, zo bleek gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer over de loonpauze van twee maanden die op 10 januari werd afgekondigd. Van de oppositiepartijen steunden alleen D’66 en de kleine rechtse partijen de maatregel. Secretaris Van Zijl van de Nederlandse Sportfederatie (NSF) heeft gisteren ge- gulden, dat is een stijging van tien percent per jaar vergeleken met de voor het afge lopen jaar geraamde kosten. Zeventig percent van de totale kosten wordt gevormd door lonen en sociale las ten. Per percent loonstijging stijgen de kosten van de gezondheidszorg in 1984 met één miljard gulden, aldus Berends. Hij zei verder, dat de ZFR overleg voert met de ziekenfondsen om te bekijken of de premiestijging van de vrijwillige zie kenfondsverzekering dit jaar lager kan blijven dan de voorgestelde 14,2 percent. (Van onze redactie buitenland) LONDEN.Een lid van het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) is vannacht in de gevangenis gestorven aan de gevolgen van een hongerstaking. Dit is meegedeeld door het ministerie van Binnenlandse Zaken in Londen. De 56-jarige Patrick Conlon zat een twaalfja rige gevangenisstraf uit wegens het ver vaardigen van explosieven. Sinds decem ber van het vorig jaar was hij in honger staking. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat heeft zich gisteravond verdedigd tegen de kritiek die het parlement op zijn beleid uitte, met de opmerking dat hij ook niet altijd tevreden is „over het tempo waarin de zaken hun beslag krijgen”. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Onbekenden hebben gistermorgen in Zuid-Libanon een water- wagen van het Nederlandse UNIFIL-deta- chement gekaapt. De chauffeur werd ge gijzeld en pas in de loop van de dag weer vrijgelaten, nadat de UNIFIL-leiding con tact had gezocht met majoor Haddad. invoering van een strippenkaart voor al het openbaar vervoer in stad en streek. Deze kaart die per 1 mei wordt ingevoerd, maakt het mogelijk in een bepaald gebied van tram, trein, bus en metro gebruik te maken. Invoering van de nieuwe abonne menten zal met ruime publiciteit gepaard gaan. Deze nieuwe kaart zal de bestaande meerrittenkaart vervangen en kan vol gens de minister in de toekomst ook re- tourbiljetten overbodig maken. Voordeel van de nieuwe kaart is, dat geen aparte kaarten voor verschillende aantallen zones (in Amsterdam, Rotter dam en Den Haag) hoeven te worden aangeschaft. De verkoop in de wagens wordt tot het uiterste beperkt. Met kracht sprak Tuijnman zich uit tegen uitstel van de werkzaamheden aan de Oosterscheldedam, zoals de socialist Van Thijn had voorgesteld. De PvdA had met dit uitstel 102 miljoen gulden willen besparen om de uitvoering van de amen dementen van deze partij, die gezamenlijk 165 miljoen gulden zouden kosten, moge lijk te maken. Vanmiddag ging het debat over Tuijnmans begroting verder, waarna zou worden gestemd over de amende menten. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Goed het IJ door b nedenf strookj veertig dit bes kondig gehakk tegen i Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Ook over de plaats waar de nieuwe glasvezelvliesmachine wordt gebouwd zal geen besluit worden genomen voordat de studie openbaar is gemaakt. De machine maakt ondertapijt en zou volgens de werknemers het overgrote deel van de werkgelegenheid kunnen verzekeren, in dien hij in Wormer zou worden geplaatst. Weth kondig (Van onze redactie buitenland) PANAMA, TEHERAN. Panama heeft gisteren officieel ontkend dat de sjah van Iran is gearresteerd. Wel heeft Panama Iran laten weten dat het bereid is het Iraanse verzoek om uitlevering te onder zoeken. Dit stond in een verklaring van de Panamese president Royo die gisteravond door een woordvoerder werd bekendge maakt. Eerder op de dag hadden de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotb- zadeh en radio-Teheran gezegd dat de Panamese regering de sjah had laten ar resteren. President Royo deelde mee dat de sjah een vrij man is en dat hij voor zijn eigen veiligheid wordt bewaakt door agenten. De artsen die de gisteren in het zieken huis opgenomen geestelijke leider Kho meini behandelen, hebben vanochtend verklaard dat de toestand van de ayatol lah bevredigend genoemd kan worden en dat er geen reden bestaat voor ongerust heid. Khomeini heeft last van hart klachten. Gisteren bespraken minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken, premier Van Agt en staatssecretaris Wallis de Vries van CRM de mogelijkheid van een boycot. De maatregel zou een protest moe- (Van onze redactie binnenland) AMSTELVEEN. Eigen bijdragen van ziekenfondsverzekerden moeten met de grootste voorzichtigheid worden gehanteerd. Alle vóór- en nadelen van dat systeem moeten zeer zorgvuldig tegen elkaar worden afgewogen. Dit zei voorzitter H. Berends van de Ziekenfondsraad (ZFR) vanmiddag in zijn nieuwjaarstoespraak in Amstelveen. Eigen bijdragen hebben alleen effect op de kostenontwikkeling in de gezondheids zorg als daardoor veranderingen optre den in de mate waarin men gebruik maakt van voorzieningen, aldus de ZFR-voorzit- ter. Bij het nemen van maatregelen tot kostenmatiging mag volgens hem het werkgelegenheidsaspect in deze sector (250.000 mensen) niet uit het oog worden verloren. Afgelopen jaar is het verstrekkingspak- ket van de ziekenfondsen nauwelijks uit gebreid. Wel worden sinds 1 januari van dit jaar het kruiswerk en de instituutspsy- chotherapie uit de algemene wet bijzonde- I re ziektekosten (AWBZ) betaald. Staatsse- cretaris Veder-Smit van Volksgezondheid zal binnenkort de ZFR advies vragen over het onderbrengen van de financiering van de bureaus voor levens- en gezinsmoeilijk heden in de AWBZ. Berends merkte in zijn toespraak op, dat de kostenstijging in de gezondheids zorg in de jaren zeventig aanmerkelijk lager is geweest dan in de jaren zestig. Enerzijds is dat een gevolg van minder sterke stijging van de honoraria en tarie ven, anderzijds van een geringere groei van de mate waarin men gebruik maakt van voorzieningen. De totale kosten voor ziekenfonds- en AWBZ-verzekering wor den voor 1984 geraamd op 28,1 miljard WORMER (ANP). De bezetting van de papierfabriek van Van Gelder in Wor mer is gisteravond opgeheven, nadat de directie de eisen van de werknemers had ingewilligd. Er zullen geen besluiten wor den genomen over het bedrijf voor dat de studie naar toekomstmogelijkheden van de met sluiting bedreigde vestiging gereed is. Dit zal naar verwacht volgende maand het geval zijn. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur -3 ten vormen tegen de Russische militaire inmenging in Afghanistan en de arrestatie en verbanning van de Russische dissident Sacharov. Morgen bespreekt het voltalli ge kabinet de kwestie, terwijl volgende week de sportorganisaties worden ge raadpleegd. De WD heeft gisteren in een brief sportbeoefenaren, het Nederlandse Olym pisch Comité en de aangesloten sportor ganisaties verzocht af te zien van deelne ming of medewerking aan de zomerspe len. Eerder had D’66 al zo’n oproep ge daan. Na voorzitter Van Thijn heeft nu het gehele bestuur van het Comité Olym pische Spelen en Mensenrechten zich voor een boycot uitgesproken. Het werk van het comité zal echter doorgaan, zo is mee gedeeld. Met name de oppositiepartijen hadden Tuijnman vooral verweten dat de ontwik keling van het openbaar vervoer veel te langzaam gaat. Tuijnman wees hierbij op de beperkte financiële middelen die hem ter beschikking staan en zei bovendien dat hij probeert „in een behoedzame po ging processen te beïnvloeden, die bij fors ingrijpen alleen maar frustraties ople veren”. Hij vergeleek in dit verband de besturen van verkeer en waterstaat met een rups voertuig: „Alles grijpt er in elkaar. Wan neer je de ene rupsband stilzet, beïnvloedt dat de rijrichting van het hele voertuig”. Dit leverde hem de opmerking van de PvdA’er Van Thijn op, die zei dat dit precies hetgeen is wat met verkeer en waterstaat gebeurt. „Het draait in cirkel tjes en komt nergens terecht”, aldus Van Thijn. Tuijnman deed de Kamer een aantal toezeggingen in antwoord op de stroom van voorstellen tot wetswijziging (amen dementen) die waren ingediend. Hij be loofde maatregelen om de vervoerscapa citeit van de Nederlandse Spoorwegen te vergroten en wees hierbij op het grote aantal bestellingen voor nieuwe voertui gen dat is gedaan. Het aantal trams in Den Haag en Amsterdam wordt uitgebreid en er komt een nieuw soort abonnement, het zogenaamde ster-abonnement, inplaats van de huidige trajectabonnementen. De meeste aandacht trok zijn plan voor (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De bouw van met name de duurdere premie-koopwoningen stag neert. Er zijn vorig jaar bijna 5500 minder bouwvergunningen voor deze huizen af gegeven dan de 28.300 die in het bouwpro gramma waren opgenomen. Er werden in totaal 100.539 beschikkingen voor gesub sidieerde woningen en vergunningen voor de vrije sector afgegeven. Het bouwpro gramma mikte op 105.800, aldus vandaag het ministerie van Volkshuisvesting. Niet alleen het aantal afgegeven vergun ningen bleef achter bij de verwachtingen, ook het aantal gereed gekomen huizen zat aanzienlijk onder het programma van 106.000. Er zijn vorig jaar maaj ongeveer 80.000 huizen gebouwd als gevolg van de lange vorstperiode. De afgifte van bouw vergunningen is echter niet aan weersom standigheden onderhevig. De stagnatie in de afgifte van vergunningen voor de bouw van vooral premie-koopwoningen wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door de onzekere economische situatie, waar bij mensen aarzelen een woning te kopen. Daarnaast is het vaak moeilijk een ge meentegarantie, nodig voor 100 percent hypotheek, los te krijgen. UTRECHT (ANP). De actiegroep Vrouwen tegen Porno heeft vanmorgen een aantal „pornopaleizen” in Utrecht met verf beklad. Daarbij moesten onder meer enkele pornowinkels aan de Amster- damsestraatweg, een grote sexclub aan de Weerdsingel en een bioscoop aan het Vre- i denburg het ontgelden. De actiegroep be schouwt porno als een van de duidelijkste vormen van vrouwenonderdrukking. Zaterdag wordt in de Domstad een de monstratie tegen porno gehouden. Deze betoging zal zich in het bijzonder tegen het blad Chick richten, dat volgens de actiegroep op een „smerige en laaghartige manier oproept tot geweld tegen vrouwen die juist voor lichamelijk geweld uit hun eigen huis hebben moeten vluchten”. Chick heeft mannen opgeroepen de ge heime adressen van Blijf-van-mijn-Lijf- huizen door te geven, zodat het blad die kan publiceren. (Vervolg van voorpagina) Carter kondigde vannacht verder aan, dat hij het Congres zal vragen akkoord te gaan met een registratiesysteem voor Amerikanen tussen 18 en 26 jaar. Daar door zal de regering kunnen beschikken over gegevens over beschikbare man kracht die in geval van nood, met goed keuring van het Congres, kan worden opgeroepen. De maatregel is volgens Car ter niet bedoeld om de in 1973 afgeschafte dienstplicht weer in te voeren. „Ik hoop dat dat niet noodzakelijk zal worden, maar wij moeten wel op die mogelijkheid zijn voorbereid”. Het Amerikaanse minis terie van Defensie deelde onlangs mee, dat de strijdkrachten moeilijkheden on dervinden bij het werven van voldoende vrijwilligers. Het Congres heeft verdeeld gereageerd op het verzoek tot invoering van het registratiesysteem. Carter maakte in zijn toespraak voorts bekend, dat de VS samen met andere landen bezig zijn Pakistan meer economi sche en militaire steun te verlenen. Deze maatregelen hangen samen met de Russi sche interventie in Afghanistan, een buur land van Pakistan. De Amerikaanse presi dent kondigde voorts wetsontwerpen aan over hulp aan Midden-Amerika, een han- delsovereenkomst met China, regelingen betreffende de mensenrechten, nieuwe wetgeving op het gebied van de Ameri kaanse inlichtingen en veiligheidsdien sten. Uit de eerder deze week bekend gemaakte passages uit de State of the Union bleek dat Carter de defensieuitga- ven met vijf procent wil verhogen en een omvangrijke interventiemacht wil vor men die kan optreden in gebieden waar zich crises voordoen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De ontruiming van de zes gekraakte OGEM-panden aan de Amsterdamse Keizersgracht is op de lan ge baan geschoven. Diverse raadsfracties hebben gisteren bij burgemeester Polak erop aangedrongen een krachtdadige uit zetting door de mobiele eenheid van de politie te voorkomen. De gemeente Am sterdam heeft inmiddels staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting opnieuw ge vraagd naar mogelijkheden de panden aan te kopen. In een eerder stadium kets ten de besprekingen met de OGEM af op een te hoge vraagprijs. zegd dat pas na „adequaat nationaal en internationaal overleg” een besluit zal worden genomen. „De sport is er niet alleen om politieke boodschappen aan te nemen”, aldus van Zijll. De Westduitse minister van Buitenland se Zaken Genscher wil dat een beslissing over een boycot van de Spelen in EG- verband wordt genomen, terwijl zijn ambtgenoot Baum van Binnenlandse Za ken een spoedbijeenkomst over dit onder werp heeft gevraagd van de Raad van Europa. De Franse regering heeft aange- kondigd zich niet te zullen aansluiten bij de landen die voorstander zijn van een boycot van de Spelen. Het Internationaal Olympisch Comité is volgens de Franse regering de enige aangewezen organisatie om zich over een boycot uit te spreken. Intussen heeft de regering van Joego slavië zich tegen een boycot als pressie middel op Moskou uitgesproken en heb ben de Olympische Comités van Portugal en Joegoslavië de uitnodiging om deel te nemen aan de Spelen officieel aanvaard. Ook de voormalige ambassadeur van de VS bij de Verenigde Naties, Andrew Young, heeft zijn twijfels over de wense lijkheid van een boycot uitgesproken. De Amerikaanse Congrescommissie voor Buitenlandse Zaken heeft zich uitge sproken voor een verplaatsing van de zomerspelen naar een ander land. De pre sident van het Amerikaanse Olympische Comité zei gisteren, dat hij tegen een boycot is, maar dat zijn organisatie wat dat betreft geheel alleen staat. (Van onze redactie buitenland) KABOEL. Twee Westduitse vracht wagenchauffeurs worden sinds gisteren vermist, nadat hun wagen op ongeveer 100 kilomter ten oosten van de Afghaanse hoofdstad Kaboel is overvallen. Dit is bekendgemaakt door de Westduitse am bassade. Ooggetuigen verklaarden, dat de vrachtwagens volledig uitgebrand naast de verkeersweg stonden, die van Kaboel naar Pakistan loopt. Er waren duidelijke tekenen dat een hinderlaag was opgezet. Over een afstand van een kilometer lagen grote keien op de weg. De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de EG, heeft gisteren beslo ten ongeveer 28 miljoen gulden beschik baar te stellen voor spoedeisende hulpver lening aan Afghaanse vluchtelingen in Pakistan. De uitvoer van melkpoeder naar de Sovjet-Unie is stopgezet. Joegoslavië wil dat de Verenigde Naties buitenlandse inmenging in de zaken van onafhankelijke landen krachtig veroorde len, aldus de regering in Belgrado. Zo’n document wordt „dringend nodig” geoor deeld. Nieuw-Zeeland heeft vandaag de am bassadeur van de Sovjet-Unie uitgewezen, omdat hij grote sommen geld uit Moskou doorgegeven zou hebben aan de op Mos kou georiënteerde Socialistische Eenheidspartij. Dit heeft minister-presi dent Muldoon meegedeeld. De Britse omroeporganisatie BBC heeft haar op de Sovjet-Unie gerichte uitzendin gen in de Russusche taal met een half uur per dag verlengd, „om het Russische volk in tijden van internationale spanning, zo als momenteel het geval is, meer informa tie te verschaffen”. De nieuwe Indiase regering van premier Indira Gandhi heeft zich gisteren in haar beleidsverklaring ernstig bezorgd ge toond over de toestand in Afghanistan. De PvdA diende gisteren een motie in, waarin de loonpauze wordt afgekeurd. Deze kan echter niet op een meerderheid in de Kamer rekenen. In de motie wordt de regering verweten de loonmaatregel te hebben getroffen zonder samenhang met maatregelen in andere inkomenscatego rieën en de prijzen. WD-woordvoerder De Korte wees er gisteren in de Kamer op, dat zijn fractie voorstander is van bezuinigingen tot vijf of zes miljard gulden, maar dat dit on haalbaar wordt geacht. Daarom zei hij genoegen te willen nemen met de vier miljard gulden aan ombuigingen van overheidsuitgaven die minister Andries- sen van Financiën voorstaat. De PvdA’er Kombrink noemde die vier miljard echter „onnodig, voorbarig en inhoudelijk ramp zalig”. De socialistische woordvoerder zei bo vendien te verwachten dat deze bezuini ging een terugval in de binnenlandse be stedingen tot gevolg zal hebben. Hij pleitte daarom voor een stimulering van die be stedingen, wat ombuigingen overbodig zou kunnen maken. Volgens CDA-woordvoerder Van Amelsfoort is zowel ombuigen als matigen noodzakelijk. Hij pleitte voor een snellere verhoging van de aardgasprijzen voor buitenlandse afhemers. Zijn partijgenoot Weijers wees erop, dat een beperking van de collectieve uitgaven een vermindering van de groei van de werkgelegenheid in de collectieve sector tot gevolg zal hebben. Weijers waarschuwde dat juist deze sec tor in de jaren zeventig heeft bijgedragen tot handhaving van de werkgelegenheid. Het plan dat de regering wil maken om gezamenlijk met de werknemers en werk- 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 ,tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 gevers de economische problemen aan te pakken kan volgens Weijers niet meer dan „een voorzet” zijn, maar mag ook niet vrijblijvend worden. WD-woordvoerder De Korte heeft voorgesteld de lonen tot en met december te bevriezen op het niveau van 10 januari, toen de loonpauze werd afgekondigd. De gestegen energieprijzen moeten volgens de liberaal niet in de prijscompensatie worden opgenomen, maar er zou wel ruimte moeten blijven voor een selectieve herziening van de beloningsverhoudin- gen, zoals tot voor kort in de zuivelindus- trie werd besproken. Voor dergelijke her zieningen kan volgens De Korte een loon stijging van nul tot een procent worden besproken. De Industriebond FNV zegt in het or gaan ZIN, dat de regering vraagt om arbeidsonrust door aan te kondigen dat de prijscompensatie per 1 juli gevaar loopt. De bond spreekt van een „gecombi neerde aanslag op de vakbeweging” en stelt dat de bonden dit niet over hun kant kunnen laten gaan. Kabinet wil boycot :x~

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4