REDERSSTANDPUNT GESTEUND IN BRIEF AAN MINISTER Forumdiscussie over streekplan IJmuidens tarief zeesportvissenj onverteerbaar TUINPLEZIER VOOR FLATBEWONERS Afscheid dokter Lampe druk bezocht Skwispd- F door Medina een naam die staat voor kwaliteit en service ook voor gemeente HET HOGE DUIN voor w ■L- fes»?”-’- BNKe» iTTEGELS t Wodan hoort" geen woord. 5 j Haart." vloert allesóók prijzen c 2 HUWELIJKS- FEESTEN ikeeê gwdükHi J WIJK aan ZEE Si 'J J LETRASET ART-MATERIALS ich. tte, i de Hoogstraat 10 - Tel. 023-3212 95 't straatje t/o de melkbrug 4 Gen. Cronjéstraat 4 Gr. Houtstraat 166 Anegang 27a (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De op IJmuiden geconcentreerde zeesportvisserij kan rekenen op gemeentelijke steun bij tot nu toe vergeefse po gingen de plaatselijke haventa rieven verlaagd te krijgen. Met het thans geldende tarief van 18 cent per kubieke meter scheeps- inhoud verkeren de reders in de ze piepjonge recreatiesector in een uitermate ongunstige concur rentiepositie ten opzichte van concurrende havens als Den Hel der en vooral Scheveningen. B. en W. van Velsen gaan in een brief aan minister Tuijnman van verkeer en waterstaat pleiten voor verlaging van het nu gelden de IJmuidense tarief dat door de betrokken reders zonder meer „moordend” wordt genoemd. Onjuist” moo'e des' tejf 'av.'- IJMOND (ADVERTENTIES) ia 2 Gezin Lampe bladert in het fotoboek Oud-patiënten nemen afscheid van echtpaar Lampe (ADVERTENTIE) r 30 wel een beetje een kwestie van inge- 90 35 30 70 30 30 inse otb- de ar- dat zijn ioor eeft van ima het der- i de ond ige- uit aan alist had .lien Den- ilijk □ge sbat irna -ide- dat nde tter- ■den ;ens Goed nieuws voor tuinliefhebbers in het IJmuidense Zeewijk. Voor 'gebruik door bewoners van enkele tientallen be- nedenflats stelt de gemeente binnenkort strookjes grond ter grootte van circa veertig vierkante meter beschikbaar. Met dit besluit, deze week voor B. en W. afge- kondigd, komt een eind aan langdurige gehakketak over het grondgebruik direct tegen de flats die in Zeewijk kort na 1970 Becijferd is dat door kottereigenaren met sportvissers aan boord (per schip en op jaarbasis) circa 25.000 aan havengel den moet worden neergeteld bij binnen komst in IJmuiden. Dat is een veelvoud van de bedragen die jaarlijks worden ge heven in Den Helder (6.750,-) en Scheve- ningen 2.160,-). Voor een steekhoudende vergelijking is uitgegaan van een schip van middelmatige omvang (326 bruto-re- gisterton), met per reis 100 man aan boord dat jaarlijks 150 maal de haven in en uit De tuingrond komt beschikbaar aan het Bramenvlak, Georgebos, Kleine Pan, Olmen, Lange Vlak, Zandkuil, Verbran de Val en Zwarte Mierenvlak. Een van de gelukkigen, woonachtig aan de laatste straat, is de heer J. A. Mol. Het goede nieuws is langs officiële kanalen nog niet in toen nog ongerept duingebied werden neergezet. gaat. Een wat scheef beeld door onderling afwijkende normen (netto- of bruto-in- houd dan wel scheepsoppervlakte) wordt daarmee rechtgetrokken. Maar KWISPELdoor geeft de moed niet op. Probeert onafgebroken de aan- In de aula van het Zeeweg Ziekenhuis te Velsen maakten ongeveer tweehonderd oud-patiënten van de gelegenheid ge bruik om afscheid te nemen van internist dokter C. F. J. Lampe. In ongedwongen sfeer drukten velen de arts en zijn vrouw de hand en wensten dokter Lampe veel succes in zijn nieuwe functie als Medisch directeur patiëntenzorg in zieken huis De Bevelanden te Goes. Een grote verscheidenheid aan geschenken mocht dokter Lampe in ontvangst nemen, als blijk van waardering. Later op de middag namen de personeelsleden afscheid in het restaurant van het ziekenhuis. In deze', tot in de uiterste hoeken bezette ruimte, richtte economisch directeur J. A. M. Maes het woord tot dokter Lampe. „In feite is je beslissing niet zo groot geweest als het wel lijkt. Je creërt ruimte voor je nijvere natuur, je opent mogelijkheden om je kennis van zaken te benutten. Het oude ziekenhuis in Goes, zo hebben wij uit goede bron vernomen, is in civiel-technische zin niet optimaal Een ijzig koude wind jaagt over het wandelgazon van het Heerenduinpark. Wodan’s blik verraadt: „merkwaardig dat jij met je kouwelijke koppie geen zin hebt om een stukje te hollen”. Dan is KWISPELdoor verslagen. Hij zet dé spurt er in en Wodan spurt mee. Bij de asielpoort gaat hij tegen de spijlen van het hek staan. Kwispelt stevig met zijn Als KWISPELdoor vriendelijk, gebie dend, smekend, uitnodigend en een bee tje bars de gehoorzaamheid van Wodan test is het resultaat wat povertjes. De huisgenoten hebben, behalve van het transport naar het asiel, weinig werk gemaakt van de opvoeding van deze zwarte jongen. Voor de traditionele plas behoefde Wodan duidelijk geen ommetje want ie dere boomstronk of verdorde graspol blijft onbesproeid. Wodan „houdt het lekker op”. Heeft in het asielverblijf waarschijnlijk al een vertrouwd pies- paaltje gevonden. Ten behoeve van havenactiviteiten bui ten de visserij kwamen in 1959 voor IJ muiden, een Staatsvissershaven, aanvul lende tarieven tot stand vastgelegd in een nieuwe wettelijke regeling. De handels vaart viel daaronder en pas sinds 1970, tegen wil en dank, ook de zeesportvisserij, veelal vanaf kotters beoefend. Directeur J. Oorebeek van het Staats- vissershavenbedrijf kan weinig waarde ring opbrengen voor de gemeentelijke opstelling in het geschil tussen het groep je halsstarrige reders en het rijk. „In de huidige tariefstelling worden niet-vis- sersschepen, naar mijn mening terecht, over één kam geschoren. Een gemeente lijke reductie op de vaste (haven)lasten ten behoeve van de sportvisserij buiten gaats lijkt de enige juiste consequentie van het nu ingenomen standpunt. Bijval is zonder zo’n financiële oppepper erg vrijblijvend en, als u het mij vraagt, weinig overtuigend”. staart als de verzorgster de poort opent. Kijkt nog eenmaal om naar KWIS en geeft dan een volkomen onverwachte kef. De wat onderbekoelde kennisma king lijkt toch een klein beetje te zijn omgeslagen in een minuscuul stukje vriendschap. Zo gaat dat bij honden. Zelfs als ze op het eerste gezicht niet zo „knap” en aanhankelijk zijn. Misschien Tijdens de bijeenkomst, die is georgani seerd door de afdeling Kennemerland van de liberale jongerenorganisatie JOVD ko men de NORON-locatie, de overloop van Kennemerland, de voorhaven van IJmui den en de afweging van milieu- en econo mische factoren aan de orde. De avond, die wordt gehouden in de gemeentezaal van de Doopsgezinde gemeente aan de Frankestraat 24 in Haarlem, begint om kwart over acht. Alle belangstellenden zijn welkom. r al eek. erd, Died k te me- lard nde vol- re- bouwde hondetrots. KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heeren- duinweg 8 in IJmuiden op een nieuwe eigenaar zitten te wachten. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. 's Zaterdags van 9 tot 1 uur. ben iter- .eta- ge- 1/eer ?on- Medina Donderdag koopavond tot 21 00 uur Amsterdam Hoofdweg 122* 128-Tel. 020-182956 J Naam: Wodam Leeftijd: 8 maanden Ras: bastaard spaniel. Soort: reu. Prijs: 80.- Inlichtingen: 02550-15744 <en- Cho- ;end itol- i en •ust- rart- .ur gelegd) uitgerust. Een bescheiden bijdrage in deze is wellicht op zijn plaats en kan jouw werkzaamheden daar mogelijk verlichten, mogelijk ook veraangenamen”, aldus de heer Maes. Aan dokter Lampe werd namens bestuur, directie en personeel een ge schenk overhandigd, in de vorm van een espresso-apparaat en een fotoboek. Vooral het fotoboek trok de aandacht, de hele familie Lampe bekeek vol aandacht de fotoreportage, een keuze uit de dia-serie „Kijk een Ziekenhuis” die werd gemaakt ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Zeeweg Ziekenhuis. Het echtpaar C. P. Klinge, (woonadres Lange Vlak 68) valt eveneens onder de nieuwe regeling. Tuinieren gaat voor hen inhouden: het poten van eenjarige plan ten en bloemen en straks ook wat overblijvend groen. Bloembollen zitten al in de grond want aan deze kant van het Lange Vlak is inmiddels al vooruitgelo pen op de tuintoewijzing. Een strook grond is Jfier al stilzwijgend voor eigen gebruik uitgespaard door verplaatsing van een ijzeren hek een eindje van het terras af. Een clandestiene situatie die binnenkort letterlijk wordt rechtgetrok ken. Met alle erfscheidingen op exact vijf meter van de woningen wil de gemeente een eind maken aan de tot dusver wat rommelige situatie. commissie economische aangelegenhe den. Een uitvoerig gemeenteblad, waarin over gehanteerde tarieven vergelijkende cijfers, diende als leidraad voor een ui terst oppervlakkige discussie. Drie IJ muidense reders zijn momenteel over de omstreden tariefstelling met de Staat der Nederlanden in een civiele procedure verwikkeld. Mr. L. P. Wytzes, raadsman voor het drietal, heeft het onderlinge verschil in tariefstelling met cijfermate riaal hard gemaakt bij de Haarlemse rechtbank waar de betalingskwestie vo rig jaar door de landsadvocaat aanhan gig is gemaakt. dacht te trekken van deze asieldespera- do. Aanvankelijk heeft dat nauwelijks succes. Wodam concentreert zijn aan dacht op een bouvierachtige soortge noot. De bouvier laat echter blijken an dere zaken aan zijn hoofd te hebben en niet „in” te zijn voor een soort spanie- lachtige blaffer. Wodan kijkt de „reus” na.„Jammer”, spreekt er uit zijn blik die hunkert naar een beetje vriend schap. tot hem doorgedrongen. Voor een uni form huurtarief (acht gulden per maand) mag hij zich binnenkort baas noemen op eigen erf. Met het vrijgeven van de tuin grond hanteert de gemeente als stan daardmaat vijf meter gerekend vanaf de achterkant van de flatwoningen. Als ge bruiksmogelijkheden noemt een duide lijk verheugde heer Mol „verbreding van het terras en eindelijk wat directer con tact met Moedertje Natuur”. Met de toe te wijzen vijf meter is hij dik te vreden. Wat daarachter aan begroeiing aanwe zig is duinvegetatie op licht golvend ter rein, wil hij per se ongerept laten. „Een natuurlijke entourage zonder wandelpa den die zeker voor de benedenflats ook als afscherming fungeert”. Onze privacy is met deze situatie ten zeerste gediend. Wodan is het „lot” te beurt gevallen overkompleet te zijn geweest in een ge zin. En daarom verhuisde hij recentelijk van de woning waar hij toch zijn eigen hoekje had in de eigen vertrouwde/Om geving naar het asiel. Eigenlijk nog wat verbaasd over de plotselinge verande ring van omgeving staart hij KWISPEL door wat onbegrijpelijk aan. Hij knip pert eens met zijn ogen tegen het bezoek en vindt dat eigenlijk ruimschoots vol doende genegenheid voor deze represen tanten van de grote-mensenwereld die hem zo ongevoelig de rug toekeerde. Wethouder Th. C. Witte van financiën kondigde dit woensdagochtend aan in de 1 tel. (02517)5943 (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De kersverse Haar- lemmermeerse WD-wethouder Will de Vrey, inspecteur voor de ruimtelijke orde ning in Noord-Holland en Utrecht ir. Von Bartheld, WD’er Dré Kraak uit de Haar lemse gemeenteraad, Provinciaal Staten lid Ina Klaasen (D’66) en Herman Rijs van Contact Milieubescherming Noord-Hol- land hebben zitting in een forum dat vrij dag 25 januari discussieert over het streekplan Amsterdam-Noordzeekanaal- gebied. waardoor de scheve verhouding ten op zichte van IJmuiden onvoldoende in beeld komt. Volstrekt onjuist noemde hij verder het al in 1977 door de minister gebruikte argument als zou in IJmuiden alleen ha vengeld en in Den Helder en Schevenin gen ook andere heffingen (kadegeld, toe ristenbelasting) betaald moeten worden. Voor de concurrerende havens gaat dit echter niet op. Een opmerking van de minister over een aantoonbare relatie tus sen in IJmuiden, Amsterdam en Zaandam geldende tarieven noemde commissie voorzitter Witte in dit verband niet ter zake doende. „De zeesportvisserij is een puur IJmuidense aangelegenheid. Am sterdam en Zaandam kunnen bij een na gestreefde tariefsverlaging ten behoeve van juist deze sector dus rustig buiten beschouwing blijven”. Hij zegde toe beide laatste „correcties” op de door Tuijnman gehanteerde feiten mee te nemen in de Velsense brief die binnenkort over de kwestie tot de bewindsman wordt gericht. Een woord van dank werd ook nog gesproken tot mevrouw Lampe, die nog tot september aan de school voor verpleegkun digen en ziekenverzorgenden blijft werken. Na een dankwoord van dokter Lampe was het een gezellig samenzijn van collega’s en oud-collega’s, die, samen met de oud-patiënten, dokter Lampe en zijn vrouw een onvergetelijke dag bezorgden. A. Schiltmeijer (PvdA) haakte met een pleidooi voor gelijke basisnormen voor althans de concurrerende havens in op kritische kanttekeningen van de wet houder bij recente ministeriële uitlatingen over de materie. Minister Tuijnman (ver keer en waterstaat) verwerkte in zijn ant woord eerder deze maand op kamervra gen over de tariefstelling cijfermateriaal dat wethouder Witte „onjuist of in ieder geval onvolledig” voorkwam. Tuijnman noemde tegenover het IJmuidense tarief van 18 cent bedragen van 15V2 en 5 cent per kubieke meter scheepsinhoud voor achtereenvolgens Den Helder en Scheve ningen. Witte sprak van te hoge bedragen voor de concurrerende havenplaatsen Tijdens de wandeling luistert hij wel naar de onafgebroken praatstem van zijn begeleider maar Wodan reageert er op op een manier die verraadt dat het hem allemaal wel gebakken zit. Ze heb ben hem in zijn jonge leven kennelijk wel meer iets beloofd. „Iets”, dat in ieder geval niet in overeenstemming is met zijn huidige asielverblijf en.dat knaagt. Zelfs bij een hond. De onvervalste honde-intelligentie komt boven als KWISPELdoor „ergens” in het wandelpark besluit asielwaarts te keren. Wodan zet de pas er in. Nodigt zijn begeleider middels een blik van ver standhouding tot een partijtje hollen. Maar daar heeft die begeleider op zijn beurt nou eens geen zin in. Een zwijgen de conversatie op de manier van „als jij niet wil luisteren, wil ik niet hollen”. Eigenlijk wel kinderachtig. In de IJmuidense Haringhaven afgemeerde kotters van rederij De Bruinvis, direct betrokkene bij het lopende geschil rond de haventarieven. Drie reders weigerden over 1977 afdracht van de naar hun oordeel exorbitant hoge heffing. Een rechtsgeding, aanhangig gemaakt door de Staat der Nederlanden, was het directe gevolg. M -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5