Nc ssn. van Per spoor heel Nederland door Voor de halve prijs op reis Zes a achthonderd gevallen geslachtsziekte in 1979 Ander adres voor rijbewijzen en paspoorten F o BESTUURSLID F. IJSSELMUIDEN BEZORGD OVER TOEKOMST RECREACTIESCHAP BSf S] Op zaterdag 16 febman of zondag 17 februari 1980 V< IN KENNEMERLAND EN DE IJMOND Ij ■M D O DONDERDAG 24 JANUARI 1980 6 IJMOND s V 3 Ai F. het 41 In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen kunnen wij onze abonnees weer een unieke „Spoordag” aanbieden. Een dagkaart 2e klas kost u nu slechts f 19,- (i.p.v. 37.50) een kinderkaartje (4 t/m 9 jaar) f 12.- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Geslachtsziekten zijn de laatste jaren weer in opmars. Recent onderzoek heeft uitgewezen, dat landelijk het aantal gevallen in de tienduizenden loopt. De meest voor komende geslachtsziekte gonorrhoea is na griep de tweede aandoening in het rijtje infectieziekten. In Kenne merland en de IJmond liepen in 1979 minstens 423 mannen en vrouwen geslachtsziekte op. Het gaat hier om de geregistreerde gevallen. Aange zien geslachtsziekte een „verborgen” kwaal is nemen de deskundigen van de Haarlemse GG en GD, die als centrum-GGD is aangewezen in het kader van de geslachtsziektebestrij- ding, aan, dat een aantal van 600 a 800 gevallen reëler is. Een en ander blijkt uit het jaarverslag 1979 van de afde ling geslachtsziektebestrijding van de GG en GD, dat dezer dagen ver schijnt. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Voor paspoor ten en rijbewijzen kan het pu bliek niet langer terecht in de twee oude villa’s aan het Flora park. De provinciale griffie, die deze documenten verstrekt, is na melijk deze week verhuisd naar een hypermodern kantorencom plex aan de overkant van de straat. Daar, op de hoek van de Dreef en Meesterlottelaan, zijn nu verschillende administratieve afdelingen van het provinciale bestuursapparaat ondergebracht. ,-:w (Van een onzer verslaggevers) HALFWEG. In het dagelijks bestuur van het recreatieschap Spaamwoude is ongerustheid ontstaan over de toenemende greep die de provincie op het be heer van het recreatiegebied dreigt te krijgen. Met name het bestuurslid F. IJsselmuiden vreest dat het beheersbureau gaat afglijden tot een provinciale dienst. Zijn bezorgdheid wordt gedeeld door de Velser afgevaar digde in het dagelijks bestuur, mevrouw A. van Heel-Montijn. 'fdao^ j M Spaarnwoude” komt teveel P in handen van provincie h Het Ago-complex. T Ai. ■i t'?..- Wj. De uitbreiding van het aantal part-ti mers was een andere oorzaak van de behoefte aan meer kantoorruimte. In de loop der jaren werden verschillende vil la’s in de buurt van het provinciehuis aangekocht en ingericht als kantoorruim te. Nu het niet meer lukte nog meer pan den voor dat doel aan te kopen, werd besloten uit te wijken naar het imposante Of het er ooit nog van zal komen, is de vraag. Griffier Harinck is er van overtuigt dat er de eerste tien jaar nog geen sprake van eigen nieuw bouw zal kunnen zijn. Bovendien vraagt hij zich af of het wel zo gunstig is om alle ambtenaren in één kantoor onder te brengen. „Dan krijg je een tweede Mariastichting en dat wil nie mand”. Aan de mogelijkheid om het be- met een nieuwe huisvesting niet langer gewacht kon worden. In hetzelfde complex (ingang Hazepa- terslaan) is de Economisch Technologi sche Dienst ondergebracht, die tot voor kort inwoonde bij de Provinciale Planolo gische Dienst aan de J. J. Hamelinckweg. Daar zal voor de ETD worden nieuwge bouwd. Ged. Oude Gracht 82 Haarlem (Centrum) Soendaplein - Haarlem (Noord) Californiëplein Haarlem (Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 Heemstede Lange Nieuwstraat 427 - IJmuiden Zeestraat 18 - Beverwijk de gemeentes genoeg mensen die zo’n functie kunnen en willen uitoefenen,’, al dus IJsselmuiden, die zich in zijn betoog gesteund wist door mevrouw Van Heel. Het bestuur ging overigens wel akkoord met de benoeming van de heer W. de Ruiter tot secretaris en de heer C. Hoogen- dijk tot penningmeester. Op voorstel van de voorzitter werd afgesproken, dat de rol van de provincie binnen het recreatie schap en eventuele kritiek daarop tijdens een volgende vergadering aan de orde zal komen. genwoordigers van de gemeenten gespro ken wordt. Maar hoewel die gemeenten in 1976 dus al een toenemende greep van de provincie op het beheer van het recreatie gebied afwezen, is de heer IJsselmuiden allerminst gerust op een goede afloop. 1 hu va rei De heeft bezw; Dit v punt, moet De deze deels wijk, prijsA nauw nen tisch ee de oi Pi hc Sé Griffier C. Harinck is in zijn nopjes met het nieuwe onderkomen. Al jaren kampte hij met een enorm ruimtegebrek, waaraan nu voorlopig een eind is gekomen. Het aantal ambtenaren op de griffie maakte de afgelopen jaren als gevolg van de toe name van het werk een spectaculaire groei door. In 1972 bedroeg het aantal personeelsleden nog 308. Dat zijn er nu al 429. (V BïV verrij tiena) ningin bewm zijn c overv geledi met d Var derd hond» koopt wers Bij kerk, verze V Hol opt jaa toti E Hei gro eer iu: tin Nu (151 kt 1 hei No vri eei fei spi I.ii be ve St IJ he en fei F ijl De onbekendheid met geslachtsziekten is nog altijd groot, ondanks het feit dat de seksuele vrijheid groter is geworden en het praten over sex de laatste jaren meer in de belangstelling staat. Joke van der Putte, de verpleegkundige die bij de GG en GD dagelijks met geslachtsziektebe- strjjding bezig is, heeft moeten constate ren dat vooral jonge mensen van niets weten. Ouderen zijn wel beter op de hoog te, maar schamen ziph nog steeds voor seksueel contact en zéker voor één van de nare gevolgen ervan: het oplopen van een geslachtsziekte. Het kost veel moeite pa tiënten ervan te overtuigen, dat de bestrij ding van de ziekte slechts doeltreffend kan zijn als zij meewerken aan zogeheten ''ontactonderzoeken. De provincie huurt de panden van het verzekeringsconcern Ago voor een dikke miljoen gulden per jaar. Bovendien is nog eens 6,4 miljoen gulden uitgegeven om de accommodatie voor gebruik door de overheidsdienst geschikt te maken. Op de dag van afstempeling kunt u op dit kaartje zoveel sporen als u maar wilt (onderbreking van de reis is toegestaan) door geheel Nederland. Hoewel die kritiek nu voor het eerst in het openbaar is uitgesproken, blijkt de wrevel over die rol van de provincie al langer te bestaan. Volgens IJsselmuiden al vanaf het moment dat een speciale werkgroep de aanbeveling deed, om een gezamenlijk beheers- en onderhoudsap- paraat voor de projecten Spaamwoude, Twiske en Alkmaardermeer op poten te zetten. Dat was in 1975, toen de Werk groep Beheer en Exploitatie Recreatiege bieden een aantal modellen aandroeg voor de vorming van zo’n apparaat. In de werkgroep zaten (en zitten) naast een ver tegenwoordiger van het ministerie van CRM, alleen ambtenaren van de pro vincie. staande griffiekantoor in de richting van het Frederikspark door te trekken, kleven weer andere bezwaren. „Het zou een muur tussen de griffietuin en het Frede rikspark opwerpen. Bovendien willen we liever niet aan die tuin komen. Dat is iets heel bijzonders. Zonde om aan te tasten”, aldus Harinck. Pas wanneer de provincie alle villa’s in de omgeving in handen heeft, zal een architect bestuderen wat de mogelijkhe den voor eigen nieuwbouw zijn. Voor het zover is zal de provincie het eens moeten worden met de gemeente Haarlem en ver der is het noodzakelijk dat het bestem mingsplan ter plaatse wordt aangepast. Het Ago-complex is voor een periode van tien jaar gehuurd. In het complex zijn niet alleen de afdeling paspoorten en rij bewijzen ondergebracht. Ook de diensten welzijn, waterstaat, en personeelszaken hebben er onderdak gevonden. In het ge bouw zijn verder archiefruimten, een kluis en vergaderzalen beschikbaar. Het personeel kan er profiteren van een mo derne kantine en een parkeergarage in de kelder. De kaartjes zijn uitsluitend verkrijgbaar bij onze kantoren: Haarlems Dagblad: halve de GG en GD (Zijlweg 2 in Haailem, tel. 319026) de Stichting Veilig Vrijen Bloemenhove (Herenweg 215 in Heemste de, tel. 289896), het Dr. Rutgershuis (Mid denweg 143 in Haarlem, tel. 257360) en alle huisartsen. Het Rutgershuis onderzocht vorig jaar honderd mensen, van wie er 15 geslachtsziekte bleken te hebben. Bij de Stichting Veilig Vrijen werden ruim 20 gevallen van geslachtsziekte geconsta teerd. Overigens veranderen de spreek uren van deze stichting op 1 februari. Men kan dan van dinsdag tot en met vrijdag terecht van 16 tot 17 uur, maar wie dan niet kan en op andere tijden komt wordt ook geholpen. De werkers van de stichting zijn van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur telefonisch bereikbaar. Voor lichting verstrekken over geslachtsziek ten is slechts één taak van de stichting. U kunt er ook aankloppen voor andere in formatie over seksualiteit, anticonceptie en abortus. Contactpersonen zijn Ellen van de Broek en Rina Verhoog. De meest voorkomende geslachtsziekte in Nederland (Kennemerland en de IJ- mond: in 1979 vorig jaar 326 geregistreer de gevallen) is gonnorhoea, in de volks mond druiper genoemd. Daarnaast kent men syfilis, ook bekend staand als lues of harde sjanker. In Kennemerland en de IJmond 97 maal geregistreerd in 1979. Drie andere geslachtsziekten zijn schim- complex dat de Ago aan de Dreef heeft neergezet. De voorkeur is steeds uitgegaan naar eigen nieuwbouw langs de Paviljoenslaan en Kleine Houtweg. Alle administratieve afdelingen van de griffie zouden dan bij elkaar onder dak gebracht kunnen wor den. De meeste villa’s die in dit gebied staan, zijn al eigendom van de provincie. Met de eigenaren van drie panden kon echter geen overeenstemming worden be reikt. Zij, onder welke Het Roode Kruis, wilden hun onroerend goed niet van de hand doen. Griffier Harinck vertelt dat „Die werkgroep bestaat bijna geheel uit ambtenaren van de provincie. Zij zijn aan ’t discussiëren en bereiden adviezen voor, terwijl de gemeenten bij dat overleg ont breken. En zo’n advies is al een halve beslissing, want als er een uitgebreide nota ligt, dan ga je daar niet zomaar in strepen”, meent IJsselmuiden. Hij voegt er overigens aan toe, niet tegen een provinciale inbreng bij het be heer van het recreatiegebied te zijn. Wel zegt hij ervoor te willen waken, dat de provincie zich op terreinen gaat bewegen waarvoor de gemeenten verantwoordelijk zijn. „Ik heb grote bezwaren tegen een feitelijk provinciaal beheer binnen de ge meentegrenzen. Als bakker moet je geen fietsen gaan verkopen”, meent IJsselmui- den. Hij vindt dan ook dat de gemeenten, die bij het recreatiegebied Spaamwoude betrokken zijn, deze kwestie op korte ter mijn eens in de raad aan de orde moeten stellen. „Ik heb het gevoel dat de meeste gemeenten niet in de gaten hebben dat het beheersbureau gaat afglijden tot een pro vinciale dienst”, aldus IJsselmuiden. Hij wijst daarbij ook op een clausule in de benoemingsbrief van de personeelsle den van het beheersbureau. Daarin staat, dat wanneer het recreatieschap een offi- O 4f 13 *^4. ^3 H ber van het vorig jaar) lie personeelsleden met behoud van de rechtspositie, overgaan in dienst van het schap. „Ons is dus een onafhankelijk beheersbureau in het vooruitzicht gesteld en niet een bu reau, waarin ambtenaren van de provin- IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: Deze speciale kaartjes zijn dus NIET verkrijgbaar bij de. N.S.-Stationsloketten. Het bestuur van de Stichting Recreatie gebied Spaamwoude stemde er begin 1977 mee in, dat twee modellen nader onderzocht zoüden worden. In het eerste model waren administratie, onderhoud en beheer van de drie projecten in één dienst samengebracht. Op zakelijke basis zou dan voor gespecialiseerde hulp een be roep op de provincie gedaan kunnen wor den. Het andere model voorzag in de op richting van een gemeenschappelijke dienst, die voor de drie projecten onder meer het beleid zou uitstippelen. Het be heer en onderhoud zou in dat geval in handen van de recreatieschappen zelf blijven. Tijdens een bespreking van de plannen van de werkgroep, in december 1976, we zen de gemeenten Haarlem, Velsen en Haarlemmermeer wel al op het gevaar, dat de provincie teveel taken van de ge meenten zou gaan ovememen. Men zei te vrezen dat ze niet voldoende zouden kun nen meedenken over beheer en exploitatie van het recreatiegebied. Alleen Amster dam zag voordelen in een nauwere samen werking met de provincie. In de afgelopen drie jaar is door de werkgroep verder gedokterd aan de plan nen, waarover in februari weer met verte- cie het voor het zeggen hebben”, stelt IJsselmuiden. Ondanks zijn kritiek is hij ook bereid de hand in eigen boezem te steken. Zelf heeft de gemeente Haarlemmerliede en Spaam woude, waar IJsselmuiden burgemeester ciële status krijgt, (dat gebeurde in decern- van is, namelijk ook verzuimd om de vinger aan de pols te houden. Was dat wel gebeurd dan hadden de plannen mogelijk in een eerder stadium bijgestuurd kunnen worden. „Maar het is nog niet te laat. We Ikunnen beter nu wat op de trom slaan dan helemaal niet”, vindt IJsselmuiden. Eind vorige week, tijdens de vergade ring van het recreatieschap, kwam de kritiek voor de eerste maal aan de opper vlakte. Dit naar aanleiding van de verkie zing van twee provinciale ambtenaren tot secretaris en penningmeester van het re creatieschap. „Ik heb niets tegen de perso nen zelf, maar ik ben bang dat de provin cie het beheer naar zich toe gaat trekken”, zei IJsselmuiden afgelopen vrijdag. „Ik ben een beetje huiverig voor overheersing door de provincie en bovendien zijn er in mels, trichomonas en schaatnluis Voor al deze ziekten geldt, dat zij tegenwoordig gemakkelijk en pijnloos bovendien, zo als gesteld, gratis en anoniem behan deld worden. Ook al heeft men geen klachten: geslachtsziekten gaan nooit vanzelf over. Onbehandelde gonnorhoea kan tot aan tasting van de geslachtsorganen en sterili teit leiden; bij syfilis is het eindstadium verlamming, krankzinnigheid, aantasting van vitale organen. Men kan er zelfs aan sterven. Schimmels en trichomonas zijn minder ernstige geslachtsziekten, maar deze kwalen dienen ook door een arts behandeld te worden. Schaamluis of plat jes kan men zelf bestrijden met Noury- pharma-hoofdwater, verkrijgbaar bij de drogist. Zeer belangrijk bij met name syfilis is de nacontrole, ook een taak van de GG en GD. Geslachtsziekten loopt men op bij sek sueel contact. De ziekten worden veroor zaakt door bacteriën. Deze nestelen zich in de slijmvliezen, bijvoorbeeld die van mond, anus, urinebuis en baarmoeder- hals. Schaamluizen zijn geen bacteriën, maar kleine beestjes. Het zijn met name de eerste verschijnselen waar men op moet letten: bij gonnorhoea bij de man een gelige, etterige afscheiding uit de pe nis en een branderig gevoel bij het plas sen; bij de vrouw moeilijk plassen, jeuk en overmatige afscheiding. Bij syfilis ontstaat op de plaats van de besmetting een niet pijnlijk zweertje, dat na verloop van tijd verdwijnt. De ziekte is dan niet verdwenen. Alleen behandeling met de juiste medicijnen garandeert gene zing. Er zijn nog altijd mensen, die denken dat je geslachtsziekte opdoet door een vieze wc te gebruiken of uit het glas van een ander te drinken. Een fabeltje, waar mee Joke van der Putte geregeld te maken krijgt. Hygiëne is weliswaar belangrijk, maar ook met een schoon lijf kan iemand een geslachtsziekte krijgen. Dit zijn speurtochten naar mensen, met wie de patiënt seksueel contact heeft ge had en die mogelijkerwijs reeds besmet waren of besmet zijn. Schaamte weer houdt, zo heeft Joke ervaren, mensen er ook van tijdig naar een arts te gaan. En juist dat tijdig gaan is van wezenlijk be lang bij de aanpak van geslachtsziekten. Hoe eerder men er bij is, hoe beter. Dat velen slecht geïnformeerd zijn blijkt wel uit het feit, dat in de periode mei-eind december 1979 bijna achtduizend keer het speciale informatie-telefoonnummer van de GG en GD gedraaid is. Wie nummer 023-320202 kiest krijgt een antwoordappa raat aan de lijn. Op die manier kan ieder een zich anoniem laten voorlichten. Jan Hilarius, stafkracht van de GG en GD, hoopt dat de voorlichting over sek sualiteit en daaraan gekoppeld over ge slachtsziekten op scholen verbetert na de komst van de Haarlemse GVO-consulen- te. GVO staat voor gezondheidsvoorlich ting en -opvoeding. Per 1 februari gaat de consulente, Sylvia Bom, aan de slag. Hoe wel Joke van der Putte het houden van informatieve praatjes op scholen waar bij dan gebruik wordt gemaakt van een diaserie op zich nuttig acht, is het haar opgevallen dat de kinderen in feite weinig met de informatie kunnen doen. Het is eerst nodig, stelt Joke, dat op scholen voorlichting over seksualiteit een Griffier Harinck betreurt het dat de diensten verspreid over de stad hun werk moeten blijven doen. Hoewel een ambte lijk stuk, dat hij ondertekende, spreekt over nadelige effecten voor de interne communicatie en sociale contacten van het personeel, gelooft de griffier dat het daarmee in praktijk wel zal loslopen. Ook gaat decentralisatie altijd ten koste van de serviceverlening aan het publiek”. Toch hoopt de griffier dat nu verschil lende diensten aan de Meesterlottelaan zijn ondergebracht de burgers de weg naar de diensten gemakkelijker zullen vinden. Het gebouw ligt op een steenworp afstand van het provinciehuis en de entré is zo aantrekkelijk mogelijk gemaakt. Daarbij is rekening gehouden met min-' der-valide bezoekers. Er zijn geen drem pels of trappen, zoals bij de oude villa’s. geïntegreerd onderdeel van het lespakket wordt. Nu is de incidentele voorlichting nog te veel, vindt Joke, een spannend extra lesuur. Seksualiteit is nog te veel iets bijzonders, iets waarover gegiecheld wordt als Joke verschijnt, terwijl sex en het beleven ervan als iets gewoons zou moeten worden beschouwd, aldus Joke van der Putte. De GG en GD fungeert als centrum- GGD voor dertien gemeenten: Aalsmeer, Bennebroek, Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Haarlemmermeer, Haar lemmerliede en Spaamwoude, Heems kerk, Heemstede, Hillegom, Uithoorn, Velsen en Zandvoort. De activiteiten heb ben zich vorig jaar geconcentreerd op Haarlem; komend jaar gaat de GG en GD in de andere gemeenten meer aan de weg timmeren. De voorlichting zal daar geïn tensiveerd worden. Ook gaat de GG en GD proberen de controle van de mede werksters van sexclubs en huisvrouwen die mannen ontvangen te vergroten. Deze vrouwen kunnen zich, zoals iedereen trou wens, gratis en anoniem laten behande len. Indien men dat niet wenst, wordt de huisarts niet op de hoogte gesteld. De behandeling wordt uitgevoerd door der matologen, naar wie de GG en GD en andere hulpverlenende instanties verwij zen. Die hulpverlenende instanties zijn be- Provinciale griffie verhuisd t. JVC MK -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6