ENQUETE WIJST UIT: Feyenoord ..helpt" PSV over de drempel I EN. Feyenoord biedt ton meer voor Vermeulen Li 3 Speerpunt fj K Te voorbarig REACTIES 1BI I I 13 1980 MAANDAG 28 JANUARI A- i i 1 f f if .1 iê' V, n. >1 JA s *1 :s- Vraagtekens M K 3 4 1 Moeizaam Bonden tegen boycot Spelen SF KIEF Jan Berteling: effect nihil j WATERSPORT: Het is L.>- JUDO: Het duurt nog een half jaar, voordat de Olympische Spelen gaan beginnen. Er kan dus nog van alles veranderen. Een beslissing op dit mo ment om de Spelen te boycotten, is daarom voorbarig. Het bestuur is der halve tegen een boycot. boycot. Het bestuur kan zich confor meren aan het standpunt van het NOC. KANO: Het bestuur van de kano- bond is unaniem tegen een boycot van de Spelen. Een boycot brengt het inter nationaal sportverkeer, dat zo moei zaam is opgebouwd, in gevaar. KRACHTSPORT: Er zijn geen Ne derlandse krachtsportatleten, die aan de Spelen deelnemen. Het bestuur heeft zich nog niet over een standpunt beraden. Maar als er geen andere uit weg is, dan zal de krachtsportbond zich wel moeten neerleggen bij een boycot. ROEIEN: Het bestuur van de roei- bond spreekt zich zeer voorzichtig uit: „Wij hebben liever geen boycot”. SCHAATSEN: Het bestuur van de schaatsbond is een principieel tegen stander van het gebruik van de sport als politiek pressiemiddel. SCHIETEN: Het bestuur van de schuttersassociatie is tegen een boycot. SKIÉN: Het bestuur van de Neder landse Ski Vereniging gaat zich bin nenkort beraden. Aangezien een boy cot van de Spelen in Moskou voor de skibond geen enkel gevolg heeft, was een spoedberaad niet noodzakelijk. meerd worden door het daarna kan een standpunt genomen. WIELRENNEN: Het bestuur noemt een boycot van de Spelen niet in eerste instantie de verantwoordelijkheid van de sport. Men wil eerst antwoord heb ben op vragen over de belangen van de sporters, het effect van een boycot en de solidariteit van andere landen, alvo rens een standpunt in te nemen. ZWEMMEN: Op dit moment is het bestuur niet bereid te aanvaarden, dat de sport als mikpunt dient te fungeren. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Terwijl in de Eindhovense ploeg de rust volledig was teruggekeerd in de eerste wed strijd na de Rijvers-periode, waarde bij de opponent de onrust grimmig rond. Twee uitspraken na de boeiende partij tekenden de sfeer. Eerst een van Piet Wildschut, die frank en vrij had lopen voetballen bij het collectief herboren PSV. Hij drukte zijn herstel plastisch uit met de woorden: „Het seizoen is voor mij nu pas begonnen”. Vervolgens René Notten, die optrad als de vertol ker van de gevoelens van minstens vijf van zijn ploeggenoten. „Ik ben op dit moment in staat om te zeggen dat ik aan het einde van het seizoen stop met voetballen. Dan kan Feyenoord ook die tweeëneen- halve ton niet meer voor me vangen, die ze voor me willen vragen. Als de club mij pijn kan doen, dan kan ik de club ook pijn doen”. Het zei niet alles, maar gaf wel een duidelijke indicatie van het verschil in instelling. Waar PSV („Opgelucht omdat er eindelijk duidelijkheid was”, aldus interim-coach Jan Reker) voor 100 procent was gemotiveerd, waarbij ook nog eens veel mee zat; daar kwam het beslist niet slecht voetballende Feyenoord op alle punten net dat beetje extra tekort. Dat gegeven liep als een rode draad door 90 minuten aantrekkelijk voetbal heen. PSV toonde zich doorlo pend feller en consequenter dan de partner, „en bovendien zat het ons niet tegen”, bekende Jan Reker (31), die overigens alleen tot het einde van dit seizoen hoofdcoach zal blijven en dan weer de rol van assis tent zal gaan vervullen. „Ik voel me nog niet rijp voor de top”. De combinatie van de factoren mazzel en motivatie bracht de Eindhovenaren het brok moraal waar al zolang vergeefs naar werd gezocht. Het zelfvertrou wen kreeg gistermiddag al in de eerste minuut een niet geringe injectie toen Paul Postuma op dat moment de eerste van zijn drie goals kon scoren. Die treffer leidde tot een chaos in de verdediging, die tien minuten duurde. Nadien ging het met de Rotterdammers wel iets beter, maar veel gevaar ging niet van hun acties uit. PSV gaf maar weinig ruimte en Feyenoord miste bovendien een inspirator als Wim Jansen. Een excuus kon dat echter nauwelijks zijn, omdat aan de andere kant belangrijke krachten als René van de Kerkhof, Adrie Koster, Adrie van Kraay en de later ingevallen Willy van de Kuylen ontbraken. Het was nauwelijks te merken, nu het Eindhovense collectief werkte als nooit tevoren. borst, zou Huyg later zeggen. Tegen zijn hand besliste Beek en dus een penalty. De leidsman had zich daarbij wel in de luren laten leggen door Geels, die onmiddellijk appelleerde. HIPPISCHE SPORT: Op 5 februari vergadert het bestuur van de Hippi sche Sportbond over een eventuele MODERNE VIJFKAMP: Het is nog te vroeg een standpunt over een even tuele boycot te bepalen. Het bestuur zal zich pas in de maand mei over een boycot uitspreken. HOCKEY: Een boycot van de Olym pische Spelen is in eerste instantie een politieke zaak. Pas later wordt het een zaak die de sport aangaat, maar dan zal het er niet meer toe doen wat de sport ervan vindt. Op een paar momenten na (een kopbal van Nielsen, die knap door Van Beveren werd verwerkt en een vrije kans voor Van de Korput, die de bal naar de tweede ring joeg) kwam het team zelden in echte moeilijkheden. Die kwamen pas na de pauze, toen achtereenvolgens Notten, de onbeheerste Troost en Petursson bijna niet te missen kansen om zeep hielpen en Feyenoord Nielsen naar de spits stuurde in een alles-of-niets- poging. „Maak je er dan een, dan is PSV nog rijp voor een nederlaag”, wist Notten. „Maar als je zulke kansen niet benut, is het logisch dat je ze zelf om de oren krijgt”, erkende Wijnstekers. Hetgeen dan ook ge beurde; nog twee maal via Postuma. Aan de sportbonden werd de vraag voorgelegd of men gehoor wil geven aan het verzoek van de regering geen atleten naar de Spelen in Moskou te sturen. De veertien bonden, die zich tegen een boycot uitspreken, vertegen woordigen de volgende takken van sport: atletiek, basketball, boogschie ten, boksen, hippische sport, judo, ka no, roeien, schaatsen, schieten, scher men, voetbal, watersport en zwemmen. Van deze organisaties drukt de roei- bond zich het meest voorzichtig uit. „We zien liever geen boycot”, aldus secretaris Van Hillen. De eerste keer snelde hij tussen Van de Korput en de teruggehaalde Troost door en scoorde beheerst 0-2; daarna stuurde hij in de herkansing (Willy van de Kerkhof was gestuit door Hiele) een zeer fraaie lob naar 0-3. Een -uitslag die de tegenstelling aan hét eind nog eens verscherpte. PSV kon opgelucht de terug keer van de rust omarmen en deed dat ook bij monde van Reker: „We gaan nu pakken wat er nog te pakken valt, want PSV zonder internationaal voetbal, dat kan natuurlijk niet”. De bonden, die zich eerst nog moeten beraden, omvatten de sporten: gym nastiek, handbal, hockey, krachtsport, moderne vijfkamp, skiën, volleybal, wielrennen en ijshockey. Deze organi saties zijn deels nog niet in de gelegen heid geweest met hun bestuur te overleggen en deels de mening toege daan, dat er nog te weinig gegevens bekend zijn om een besluit de Spelen al dan niet te boycotten te nemen. De tegenstanders van een boycot wij zen het verzoek van de regering met het argument „te voorbarig” van de hand. Men twijfelt ten sterkste aan het nut van een boycot. Daarbij wordt met name de Nederlandse boycot van de Olympische Spelen in Melbourne (1956) als voorbeeld genoemd. De afwe zigheid van de Nederlandse atleten uit protest tegen de Russische inval in Hongarije heeft toen geen enkel effect gesorteerd. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Een ruime meerderheid van de 23 sportbonden, die zijn aangesloten bij het Nederlands Olympisch Comité (NOC), wijst het verzoek van de regering de Olympische Spelen in Moskou te boycotten van de hand. Veertien sportorganisaties zijn tegen een boycot, terwijl de negen overige bonden zich eerst nader willen beraden alvorens een standpunt in te nemen. Geen enkele sportorganisatie stelt zich op dit moment achter het standpunt van de Neder landse regering. Dat is de uitslag van een bliksemenquête, die onze sportredac tie het afgelopen weekeinde onder de 23 sportbonden heeft gehouden. SCHERMEN: Het bestuur noemt een boycot op dit moment een voorbarige beslissing. Getracht moet worden sport en politiek zoveel mogelijk te scheiden. IJSHOCKEY: Voor het bestuur is er geen noodzaak snel een standpunt in te 'nemen, aangezien de Spelen in Moskou niet op deze tak van sport van toepas sing zijn. Men heeft het op dit moment te druk met de voorbereidingen voor Lake Placid. Later zal het bestuur een standpunt innemen. VOLLEYBAL: Het bestuur van de volleybalbond wil eerst nader geïnfor- NOC. Pas worden in- Bovendien vinden de tegenstanders van een boycot het onjuist, dat de sport als politiek speerpunt wordt gebruikt. De schade, die aan de sport wordt toegebracht, is groot. Het internatio naal sportverkeer, dat in tientallen ja- ren moeizaam is opgebouwd, komt op de tocht te staan. Ook menen sommige sportbonden, dat sport en politiek - waar dat maar enigszins mogelijk is - gescheiden dienen te blijven. Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité komt vanavond in vergadering bijeen om zijn standpunt („nu nog niet beslissen over een boy cot”) nader uit te werken. Dinsdag wordt dat standpunt ter kennis ge? bracht aan de regering en het parle ment. De Tweede Kamer wijdt donder dag een debat aan deze kwestie. VOETBAL: De KNVB noemt een boycotbeslissing op dit moment voor barig. Men wil bovendien weten welke andere middelen aangewend zullen worden om bij de Russische autoritei ten te protesteren. Ruud Gullit klimt hoog boven Sparta-verdediger Van der Heijden uit en kopt 3-3 achter Pim Doesburg. HANDBAL: Het Nederlands handbalteam neemt niet aan de Spelen deel. Wel zijn Nederlandse scheids rechters gevraagd in Moskou te arbi treren. Het bestuur van het handbal- verbond is nog niet aan een standpunt toe. DEN HAAG. Pierre Vermeulen van Roda JC zal definitief naar Feyenoord overgaan. Het is daarentegen niet zeker of Vermeulen dit seizoen al in competitiewedstrijden voor de Rotterdamse club kan uitkomen. Door een bepaling in het reglement betaald voetbal van de KNVB, dat zegt dat een speler na de eerste vrijdag van de maand maart niet meer voor zijn nieuwe werkgever mag uitkomen, is Vermeulen pas over twee maanden af. Dat zou dus inhouden dat Vermeulen pas eind maart bij Feyenoord aan de slag kan, maar daar alleen kan trainen omdat anders het reglement overtreden zou worden. Feyenoord en Vermeulen willen zoiets voorkomen. De Rotterdamse club heeft inmiddels 100.000 gulden meer voor Vermeulen geboden, waarmee het transfer bedrag inmiddels is opgelopen tot 700.000 gulden, om hem eerder in te mogen lijven. Vermeulen zelf heeft via de Vereniging van Contractspelers (WCS) een advocaat toegewezen gekregen van de Rechtskundige Dienst van de FNV, de heer Postma. Gezien het spoedeisende karakter van deze zaak zal de arbitrage commissie van de KNVB op korte-termijn uitspraak doen. Manchester United zal niet deelnemen aan het Rotterdam-voetbaltoemooi, dat op 8 en 10 augustus in de Kuip zal worden gehouden. Feyenoord is nu in onderhandeling met Arsenal, dat een toezegging laat afhangen van de strijd om de FA-cup. onjuist de sport als politiek pressiemiddel te ge bruiken. Er wordt geen rekening ge houden met de atleten, die zich jaren lang hebben ingespannen om aan de Spelen te kunnen dèelnemen. maar slaagde daar slechts in door Van der Gijp onderuit te halen. Strafschop besliste arbiter Jan Beek volkomen terecht. Geels knalde vanaf elf meter raak: 1-1. Strafschoppen. Jan Beek kon er bijna geen genoeg van krijgen. Nog twee keer zou hij in de eerste helft naar de beruchte stip wijzen. In beide gevallen moest er achter zijn beslissing een levensgroot vraagteken worden gezet. Haarlem mocht, via Kleton, de eerste elfmetertrap nemen. Kramer brak door, rukte op via de achterlijn en werd vervolgens aange tikt door Luuk Balkenstein, die echter ook de bal speelde. De tuimeling van Kramer was echter dermate fraai, dat Beek voor de tweede keer in vijf minuten naar de stip wees. Kleton scoorde. En weer ging Haarlem door. Aanval op aanval teisterde de Rotterdamse verdedi ging. Balkenstein kreeg de gele kaart van Beek, toen hij de doorgebroken Kramer vloerde. Hij was daarmee de tweede Spar taan, die het geel zag, want eerder had Weerdenburg al een prent gekregen na een grove charge tegen Pieter Huyg. Haarlem leek met 2-1 de rust in te gaan. Tot het noodlot toesloeg. Tot twee keer toe. De eerste keer drie minuten voor de rust. Een hoekschop van Van der Gijp werd door iedereen gemist. Ook door Rob Boersma en op de doellijn stond Ruud Geels, die dankbaar gebruik maakte van dat buitenkansje. Onder de schrille tonen van een fluitconcert zou Jan Beck even later de kleedkamer opzoeken, nadat hij Sparta een tweede strafschop had toege kend. Ten onrechte volgens velem Geels draaide om Masefield heen, wilde hetzelf de doen bij Pieter Huyg, maar tikte de bal tegen de lange verdediger op. Tegen zijn Onderstaand de reactie van de 23 sportbonden: ATLETIEK: Het bestuur vergader de zondagavond telefonisch en besloot een boycot af te wijzen. Het internatio naal sportverkeer wordt door een boy cot in gevaar gebracht. Bovendien is men tegen het gebruik van de sport als politiek speerpunt. Dinsdagavond heeft het bestuur van de KNAU een oriënterend gesprek met atleten. Een buitengewone unieraadsvergadering zal zich binnenkort over het standpunt van het bestuur moeten buigen. BASKETBALL: „Een boycot is een onverstandig middel. De sport wordt grote schade toegebracht. Bovendien is het effect van een boycot nihil. Dat is in het verleden gebleken”, aldus voor zitter Jan Berteling. BOKSEN: Hoewel er geen Neder landse boksers aan de Spelen zullen deelnemen, is het bestuur tegen een boycot. De politiek mag geen misbruik maken van de sport, luidt het stand punt van het bestuur. BOOGSCHIETEN: Voorlopig stelt het bestuur zich op het standpunt, dat de Spelen niet geboycot moeten wor den. Dinsdagavond praat de schutters- bond met mogelijke deelnemers aan de Spelen. GYMNASTIEK: De Nederlandse turnsters hebben zich niet kunnen kwalificeren voor Moskou. Het bestuur van het gymnastiekverbond zal zich neerleggen bij een besluit van het be stuur van het NOC. De arbiter werd vervloekt door alles wat Haarlem heette en de pauze van een kwartier was niet voldoende om de ge moederen te bedaren. Haarlem bleek in de openingsfase van het het tweede ge deelte nog van zijn stuk en speelde moei zaam. Slordig ook met veel onzorgvuldi ge passes. Het duurde slechts een vijftal minuten. Daarna nam Haarlem wraak op Beek en zichzelf. In de elfde minuut scoorde Ruud Gullit de gelijkmaker. Haar verlengde een korte vrije trap van Kleton met een hoge voorzet. Gullit klom boven iedereen en alles uit en kopte de bal binnen: 3-3. Haarlem was terug in de wedstrijd en was Jan Beek alweer vergeten. De zo veelste aanval over links werd via Martin Haar plotseling verlegd naar rechts, waar geen Sparta-verdediger te bekennen was. Keith Masefield was er wel en met een droge schuiver passeerde hij Doesburg voor de vierde maal. Het bleef allemaal erg aantrekkelijk. Lengkeek tikte-net over en Melgers ingevallen voor de wat ziek uit Spanje teruggekeerde, maar deson danks goed spelende Wim Balm speelde veel te kort terug („Ik had koude voe ten op Boersma. Geels heeft een neus voor dat soort situaties en sprintte in het gat. Rob Boersma zou kansloos zijn ge weest, maar de rossige topscorer van Sparta knalde in het zijnet. Sparta wilde, koste wat het kost, met een punt uit Haarlem vertrekken. Aanval len was derhalve het parool, maar daar- Haarlem boeit publiek (Van onze sportredactie) HAARLEM. De laatste keer dat Haarlem door het eigen publiek werd toegejuicht dateert van de vorige compe titie, toen tegen FC Den Haag het eredivi- sieschap werd verlengd. Dit seizoen kon den Barry Hughes en zijn mannen echter de toeschouwers nog niet enthousiast krijgen. Ook niet tussen half september en begin oktober, toen drie achtereenvol gende thuiswedstrijden (tegen NAC, Vi tesse en Willem II) in winst werden om gezet. Gistermiddag echter werd, na twee keer 45 minuten verrukkelijk voetbal en de sensationele 5-3 winst op Sparta, de naam van Haarlem minutenlang gescan deerd en verlieten 5500 tevreden toe schouwers het stadion aan de Jan Gijzen- kade. Er moet lang in de stoffige archieven worden gezocht om een dergelijke Haar lemse produktiviteit terug te vinden. Drie jaar geleden stuurde de ploeg ooit NEC met een 6-0 nederlaag terug naar Nijme gen. Er moet nög langer worden gezocht om zo’n wedstrijd als gisteren terug te vinden. Natuurlijk werden er fouten ge maakt. Logisch, want anders kan er on mogelijk een dergelijk doelpuntenfestijn ontstaan. De meeste fouten aan Sparta- zijde, dat tobt met blessures en met name verdedigend het alternatief voor Bert Jan sen (spierscheuring) niet voorhanden blijkt te hebben. Op de vleugels gaapten gaten als ravijnen en Haarlem maakte daarvan dankbaar en gretig gebruik. Ruimte op de vleugels is een kolfje naar de hand van Frank Kramer, die verreweg zijn beste wedstrijd van dit seizoen speel de en eindelijk, na zeer lang (17 duels) het voordeel van de twijfel te hebben gekre gen, het gelijk van Barry Hughes aantoon de. Hughes daarover: „Frank wist bij het ingaan van de winterstop hoe we over hem dachten. Ik ben in hem blijven gelo ven. Niet voor niets heb ik afgelopen zo mer steeds erop gehamerd dat we Kramer nodig hadden. Ik ben me, in het geval Kramer, steeds positief blijven opstellen. Maar de hele ploeg moest meewerken. Er is niemand blijer dan ik, nu hij zo’n goede wedstrijd heeft gespeeld”. Frank Kramer zelf bleef erg nuchter na zijn eerste goede optreden in Haarlem. „Het is met mijn type spelers altijd alles of niets. Geen zes of zeven, maar onvoldoen de of goed”. Het zou echter onjuist zijn om alle eer achter de naam van Kramer te schrijven. Vrijwel de gehele ploeg haalde een dikke voldoende. Uitzonderingen wa ren eigenlijk alleen Pieter Huyg, die beide strafschoppen van Sparta veroorzaakte en in iets mindere mate Gerrie Kleton, die op een enkele uitzondering na niet de juiste scherpte in zijn passes legde. Een oordeel te vellen over de verdediging is overigens een moeilijke zaak. Weliswaar lagen twee fouten aan de basis van de eerste twee Sparta-goals, maar echt moei lijk kreeg Haarlems laatste linie het niet. Dat kwam vooral omdat er veel, mas saal en gretig werd aangevallen. Tè mas saal, en tè gretig af en toe. Dat was bij voorbeeld het geval na het eerste doel punt. Een juweeltje overigens, want Mar tin Haar nam een voorzet van Wim Balm ineens op de slof. Omdat toen al bleek dat Sparta een te kloppen ploeg was, wilde Haarlem onmid dellijk doorstoten naar een nieuw succes. Keith Masefield assisteerde de oprukken de Frank Kramer. Toen die aanval stuk liep was er niemand die de rechterpositie van de kleine Brit overnam. Het gevolg was dat René van der Gijp de ruimte had. Pieter Huyg probeerde te corrigeren, r door ontstond er nog meer ruimte voor de Haarlem-aanval. Een kwartier voor tijd zag Abe van den Ban die ruimte en stuur de Kramer nog op eigen helft weg. Doesburg kwam uit zijn doel, maar werd door Kramer zeer knap buitenspel gezet. Het verlaten doel was daarna voor de ex- Volendammer een niet meer te missen roos. Het laatste kwartier bleef even opwin dend als de voorgaande vijf. Boersma voorkwam in een reflex het vierde doel punt van Geels, die kon inkoppen na een misser van Verkaik. Frank Kramer schoot naast en bood even later de kans aan Kleton die Doesburg met een katach tige reactie de bal corner zag stompen. Haarlem ging door tot de laatste minuut. Melgers kreeg daarin nog een kans en’ Haar knalde via de buitenkant van de paal naast. Dat was seconden voordat Beek een einde maakte een één van de meest enerverende voetbalduels op het Haarlem-terrein in vele jaren. Barry Hughes was uiteraard in en in gelukkig. „We hebben de afgelopen twee wedstrijden ook goed gespeeld. Nu is het eruit gekomen. De wil om te lopen, te bewegen is er. En er wordt positief gerea geerd. Als we zo blijven voetballen is er niets aan de hand. Ze gaan er hier alle maal aan. Heel lang vlogen er zwarte gieren boven dit stadion. Nu zweven er witte zwanen JAN VAN DER NAT Haarlem: Boersma; Masefield, Huyg, Verkaik en Van Leen; Gullit, Van der Ban, Haar en Balm (Melgers); Kramer en Kleton. Sparta: Doesburg; Van der Heijden, Balken stein, Weerdenburg, en Stuy van de Herik; Van Tiggelen, Blind, Van Gaal; Van der Gijp, Geels en Lengkeek.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13