Na verklaring voorzitters CDA-partijen IN' Betoging tegen ontruiming Groote Keyser Zl Demonstratie 2000 Arrestaties na In vrouwen tegen porno en textielzwendel V1 Enquête: helft Geen vermindering vindt loonpauze noodzakelijk hulp aan Indonesië Echtpaar verongelukt op voorrangskruising Wiegel twijfelt over kortingen op toeslagen Politieagent na roofoverval en dan dit noq 1 r ernstig gewond Protest tegen homo-maatregel I i L on Verkeer had last van gladheid Mo In Utrechts binnenstad Minister De Koning na rondreis: Pi 1 *1 4 .4 H is O M A MAANDAG 28 JANUARI 1980 BINNEN* EN BUITENLAND .d J Stakingsleider (Van ISL dent Haq, kistai bad rentit ters van 2 confe band in At Auschwitz-herdenking 6 5 Landbouw-RAI Strand vervuild Teengs Gerritsen DEN HAAG-HILVERSUM. Professor Bob Goud zwaard, een van de opstellers van het CDA-programma Niet bij brood alleen, heeft zich be schikbaar gesteld voor de kan didatenlijst van het CDA voor de volgende verkiezingen. Hij heeft dit gisteren meegedeeld. Mede naar aanleiding van het kernwapendebat van vorige maand in de Tweede Kamer overwoog Goudzwaard met een eigen (AR-)lijst uit te komen. (Van onze redactie binnenland) O z ft WEERRAPPORTEN -4 -11 Minister De Koning De kraakgroepen hebben aangekon- digd dat zij zich het komende jaar met hand en tand zullen verzetten tegen alle grote ontruimingen, ook wanneer die no dig zijn ten behoeve van stadsvemieu- wingsprojecten, zoals in de Kinkerbuurt en de Van Boetzelaerstraat. 9 3 2 20 18 15 -0 -3 -3 -3 -2 13 15 11 3 0 0 0.2 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0.2 5 0 0 28 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 1 0 0.3 0 0 0 0 0.2 0.1 0.1 o 0.2 0 1 0.4 De vrouwen zijn tegen porno omdat hierin, volgens hen, ieder respect voor de vrouw ontbreekt en omdat porno sugge reert dat vrouwen het op prijs stellen lichamelijk ten dienste van mannen te staan. Bovendien menen de vrouwen dat porno seksueel geweld bevordert. De directe aanleiding voor de demon stratie was een serie artikelen in het por- noblad Chick. De schrijver van de artike len verklaart hierin de oorlog aan de blijf- van-m’n-lijf-huizen. Dit zijn opvanghuizen voor vrouwen (en hun eventuele kinderen) die door hun man of vriend zijn mishan- SCHIPHOL (ANP). Minister De Koning van Ontwikkelingssamenwer king overweegt geen vermindering van de Nederlandse hulp aan Indonesië. Ondanks de sterk gestegen inkomsten die Indonesië dit jaar zal krijgen uit de export van olie blijft de komende jaren dit land volgens de bewindsman zo arm, dat buitenlandse hulp eerder vermeerderd dan verminderd dient te worden. Indonesië. Hij sprak van een gezonde situ atie in dit land. De Indonesische regering heeft onlangs een sluitende begroting ge presenteerd en de inflatie, het afgelopen jaar fors gestegen door de devaluatie, kan mogelijk dit jaar weer in de hand gehou- bedrag van 158 miljoen gulden aan Indo nesië ter beschikking gesteld. Minister De Koning heeft in Indonesië een aantal pro jecten bezocht dat met buitenlandse hulp EMMELOORD (ANP). Bij een verkeersongeval zaterdagmiddag op de Noordringweg bij Emmeloord in de Noordoostpolder zijn de 42-jarige P. Bonnen en zijn 40-jarige echtgenote uit Rutten om het leven gekomen. Drie kinderen van het echtpaar raakten gewond. Volgens een politiewoordvoerder gebeurde het ongeluk doordat op een kruising geen voorrang werd verleend. Het verkeer heeft vooral gisteren last gehad van gladheid. Met name op de snel weg Amsterdam-Utrecht ondervond het daarvan hinder. Om ongeveer half vijf gisternacht sloot de politie de afrit-Maars- sen af voor alle verkeer, nadat zeker tien auto’s van de weg waren geraakt. E. Wiebrands uit Oude Pekela mag zich weer laten inschrijven als lid van de Indu striebond FNV. Hij was op 5 oktober door het Federatiebestuur uit het lidmaatschap ontzet, omdat hij een staking had geleid bij de karton- en papierfabriek Brittannië in Oude Pekela. De staking was buiten de bond om en in strijd met een besluit van de leden georganiseerd. z z ozo z zo z z z z z z n -0 3 21 4 22 5 5 4 3 5 5 5 3 6 4 3 18 -3 0 4 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfbrt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis 13 2 13 10 (V pr: Afrik sië de bewa sischi verva de Z ria m RO een t nenki van c via ei kome jarige die ei in R< ders Volk: De der c haalc overt dom van nam stolei allan voerc omd; naars gen, Er germ slage V/ hanr vrou wett te pe vroe verzi zijn rech uitg; moe over De nog belie is opgezet. Behalve aan Indonesië heeft de minister tijdens zijn reis, die bijna vier weken heeft geduurd, bezoeken gebracht aan Thailand, Arusha (Tanzania) en New Delhi. Op chem< desisc verbir kritiel Ver makir Rhodi Britse ze kv spoor tussei gebru delen lan presk staan desië in ee blad 9 5 5 4 -15 1 0 —3 5 9 2 -12 6 -16 -2 -0 1 -21 -8 11 -20 -11 -8 85? ■Eiü, Naar aanleiding van een verklaring van de vier voorzitters binnen het CDA, Steen kamp (CDA). Van Zeil (KVP), De Boer (ARP) en Van Leeuwen (CHU), is Goudzwaard op dit voornemen terugge- (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM. Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken heeft zijn twijfels over het uitvoeren van de kortingen op de onregelmatigheidstoeslag voor ambtena ren. Hij zei dat zaterdagmiddag voor de TROS-radio. „De voorstellen van de rap- portagecommissie uit 1973 heb ik nog niet overgenomen en dit is voor mij nog geen gedane zaak. Ik sta zelf ook kritisch tegen over het voorstel”, aldus de minister. De kritiek van de politiebonden op het beperken van de onregelmatigheidstoe slag noemde hij heel redelijk en hij kon digde aan om met de ambtenaren in open en reëel overleg over de voorstellen te willen praten. Minister Wiegel vroeg zich ook af of de prijscompensatie van 1 juli wel door kan gaan. „Ik sluit niet uit dat de prijscompensatie van 1 juli helemaal niet door kan gaan”. Verder kondigde Wiegel aan dat binnen zes tot acht weken voor stellen zullen komen over verlaging van de aanvangssalarissen bij de overheid. Over de korting is bij de ambtenaren veel onrust ontstaan. Zaterdag werd in Am sterdam een protestvergadering gehou den, waarbij gedreigd werd met harde acties als de kortingen doorgaan. Dutman heeft als reactie op de uitspra ken van Wiegel voor de radio gezegd dat „de protesten kennelijk aan Wiegel niet voorbij zijn gegaan”. „Wiegel kan nu wel zeggen dat de voorstellen van ’73 dateren, maar hij heeft er tot nog toe geen eind aan gemaakt. Daaruit hebben wij afgeleid dat hij niet tegen de kortingen is”. Op de met knipperlichten beveiligde overweg tussen Vleuten en Woerden kwam zaterdagochtend de 60-jarige J. Fokker uit Vleuten om het leven. Dit ge beurde zaterdag ook in Wouw tussen Ber gen op Zoom en Roosendaal. Daarbij kwam de 28-jarige C. A. J. Voeten uit Kahnthout in België om. Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats in Amsterdam hebben gisteren de ex-gevan- genen van het concentratiekamp Ausch witz weer een herdenkingsreünie gehou den. De plechtigheid, die jaarlijks plaats vindt bij het door Jan Wolkers ontworpen monument „Nooit meer Auschwitz”, her innert aan het feit dat het vernietigings kamp op 27 januari 1945 werd bevrijd. Onder de sprekers was burgemeester Polak van Amsterdam. De plechtigheid werd besloten met een reünie in het Rai- congrescentrum. deld. Deze huizen zitten steeds boordevol en houden hun adressen geheim om te voorkomen dat mannen moeilijkheden komen maken. Chick is begonnen de adressen te publiceren, om de huizen on bruikbaar te maken. De demonstratie verliep rustig. Even dreigden moeilijkheden toen mannen vanuit een bar rotjes tussen de demon- strantes begonnen te gooien en naar het fototoestel van een vrouw grepen. Een nog maar nauwelijks begonnen vechtpar tij werd onmiddellijk door agenten de kop ingedrukt. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Uit een enquête van het onderzoekbureau Intomart in op dracht van NRC Handelsblad blijkt, dat ruim de helft van de bij dit onderzoek ondervraagde Nederlanders vindt dat de door de regering afgekondigde loonpauze noodzakelijk is. Meer dan de helft van de ondervraagden is het ook eens met die maatregel en denkt ook dat de loonpauze geen invloed heeft op het eigen inkomen. De meeste ondervraagden (68 percent) menen dat de overheid in de eerste plaats moet bezuinigen. Een klein aantal (9 per cent) wees het bedrijfsleven als eerste aan en 12 percent vindt dat de burgers in de eerste plaats moeten bezuinigen. Tot ac ties tegen de loonmaatregel blijkt uit de enquête maar 11 percent van de onder vraagden bereid te zijn. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Ongeveer 2000 vrouwen hebben zaterdagmiddag in de Utrechtse binnenstad gedemonstreerd tegen pornografie. De stoet vertrok even na twee uur op het Domplein en beëindigde de tocht daar ongeveer twee uur later. Er werden leuzen meegevoerd als: „Porno is de theorie, verkrach ting de praktijk” en „Vrouwen tegen seksueel geweld” en stencils uitgedeeld. Enige vrouwen zingen een strijdlied tij dens de demontratie tegen porno, zaterdag middag in Utrecht. Weer in binnen- en buitenland zw. bew. 1. bew. onbew. geh. bew. 1. bew. geh. bew. h. bew. 1. bew. mist onbew. sneeuw onbew. niet ontvangen onbew. onbew. mist onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. sneeuw niet ontvangen onbew. zw. bew. mist geh. bew. onbew. onbew. geh. bew. 1. bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. sneeuw onbew. onbew. 1. bew. 1. bew. z o zw ono windst. wnw w nnw wzw De minister heeft dit gisteren op Schip hol verklaard na zijn aankomst uit New Delhi. Nederland is voorzitter van de IG- GI, een groep van donorlanden die Indo nesië financieel steunt. De minister ver klaarde te zullen proberen deze landen te overtuigen van de noodzaak dat financië- den worden. Nederland heeft dit jaar een le hulp aan Indonesië in ieder geval op hetzelfde peil blijft. De Koning verklaarde de indruk te heb ben dat het momenteel niet slecht gaat in O zzo o windst. windst. windst. o nnw w ozo o n w nw n zzw n windst. z zzo zw Bij een verkeersongeval in Opmeer zijn gisternacht de 26-jarige F. Tensen uit Heerhugowaard en de 34-jarige T. P. Van der Heijden uit Middenmeer om het leven gekomen. Volgens de politie vloog de auto waarin zij zaten wegens gladheid uit de bocht. Na een betonnen muur te hebben geramd kwam de auto in de sloot terecht. De 32-jarige mevrouw H. Edink uit Swifterbant kwam gisternacht in Dronten om het leven. De auto waarin zij als passa- giere meereed raakte door de gladheid van de weg en kwam in een sloot terecht. De vrouw werd uit de auto geslingerd en overleed ter plaatse. In het gemeenteziekenhuis in Arnhem overleed zaterdagmorgen de 15-jarige Martin Watenweerde uit Velp. De jongen was vrijdagavond op de fiets tegen een tegemoetkomende auto gebotst toen plot seling het portier van een auto werd geopend. Bij een ongeval in het Gelderse Hattem verongelukte vrijdagavond de 14-jarige Pieter Konijn uit die plaats. De jongen stak vlak voor zijn ouderlijk huis met de fiets de weg over en werd daarbij aange reden door een auto. In Alteveer kwam gistermorgen de 23- jarige J. Duinkerken uit Slagharen uit het leven. Volgens de politie reed hij te hard, waardoor hij in een slip raakte en tegen een boom terecht kwam. Ook de 18-jarige J. van der Veen verongelukte gisternacht op die manier in zijn woonplaats Ruiner- wold. het xx/eerj Vooruitzichten voor woensdag, opgesteld door het KNMI: Toenemende bewolking. In de nacht eerst nog lichte vorst. Later regen en belangrijk hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor woensdag: aantal uren zon 0 tot 3. Minimumtemperatuur omstreeks 2 graden. Maximumtemperatuur omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 50 percent. Kans op een geheel droog etmaal 20 percent. M 3 De Landbouw-RAI in Amsterdam, die dit jaar voor de elfde keer werd gehouden, heeft een recordaantal bezoekers getrok ken. Tussen 21 en 26 januari bezochten 113.814 personen de landbouwtentoonstel ling. Twee jaar geleden waren dit er 113.120, aldus een woordvoerder. De Landbouw-Rai stond dit jaar speci aal in het teken van de automatisering binnen het landbouwbedrijf. De rijkspolitie te water in Zeeland en de rijkspolitiegroep Oostburg hebben giste ren een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de strandvervuiling bij Cadzand. Daar ontdekte de rijkspolitie gistermor gen dat het strand over ongeveer zes kilo meter ernstig vervuild was met afgewerk te olie. Het strand lag bezaaid met grote en kleine klonten olie. Volgens de rijkspolitie te water en de meldkamer in Dordrecht kan de olie al één tot anderhalve week geleden op de Noordzee overboord zijn gezet door een schip. De olie zou door de noordelijke windrichting op het strand terecht kunnen zijn gekomen. Tijdens een bijeenkomst zaterdag in Oegstgeest van het centrum ’40-’45, een centrum voor verzetsmensen en vervol- gingsslachtoffers, heeft de voorzitter van het centrum, H. Teengs Gerrtisen, af scheid genomen. Tijdens deze bijeenkomst werd Teengs Gerritsen benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Deze onder scheiding werd hem uitgereikt door pre mier Van Agt. Prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus bevonden zich ook onder de aanwezigen. (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN. Een politieman is za terdag ernstig gewond geraakt toen hij in Noord-Brabant probeerde een drietal ge wapende mannen aan te houden die in Sint Oedenrode een diamantslijperij had den overvallen. Bij de overval zou voor een half miljoen gulden aan diamanten zijn buitgemaakt. De overvallers konden worden gearresteerd. De buit is nog niet teruggevonden. Alle gemeente- en rijkspolitiekorpsen in Oost-Brabant en Noord-Limburg werden bij de achtervolging van de overvallers ingeschakeld, evenals de Algemene Ver keersdienst. Ook twee helicopters van de Dienst luchtvaart van de rijkspolitie wer den bij de klopjacht ingeschakeld. De speurtocht naar de daders werd be moeilijkt omdat de overvallers zeven keer van auto verwisselden. In alle gevallen werden de eigenaars van de auto’s onder bedreiging van vuurwapens gedwongen de sleutels af te geven. Bij de achtervolging werd één van de overvallers in zijn onderbeen geschoten. In het plaatsje Well schoot een man met zijn jachtgeweer op de overvallers, nadat zij bij hem hadden aangebeld, mogelijk om een auto te vorderen. Tijdens de daar opvolgende schotenwisseling werd nie mand gewond. De overvallers zijn in het verleden al eerder met de politie aanraking geweest voor gewapende roofovervallen. In het Brabantse Oss werd zaterdag een 23-jarige politie-agent ernstig gewond toen hij door een 27-jarige Ossenaar van uit een boerderij werd beschoten. De poli tie was naar de boerderij gegaan nadat een vrouw had gemeld dat ze door de man werd lastig gevallen. DEN HAAG (ANP). Naar schatting achthonderd betogers zijn zaterdagmid dag in een demonstratieve optocht door de Haagse binnenstad naar de Ameri kaanse ambassade getrokken om te pro testeren tegen het Amerikaans besluit geen inreisvisa te verlenen aan homosek suelen. Voor de ambassade werden de, soms kleurrijk uitgedoste demonstranten, toe gesproken door vertegenwoordigers van politieke partijen. Onder de sprekers be vond zich Bear Capron, de eerste homo seksueel die op grond van zijn seksuele geaardheid bij het Amerikaanse consu laat in Nederland zijn visum moest inle veren. Tijdens de protestactie werden leuzen geroepen als „Carter go homo” en „Carter flikker op”. Het „Valse nichtenkoor, trak teerde de menigte op het lied „Amerika is gesloten voor potten en voor poten”. De sprekers, onder wie de Tweede-Ka- merleden Harry van den Bergh (PvdA) en Ria Beckers (PPR), het Eerste-Kamerlid Kees IJmker (CPN) en de PSP-er Douwe Kalma, uitten allen felle kritiek op de Amerikaanse immigratiewet. Zij noemde de wettelijke regelingen, die het verstrek ken van inreisvisa aan homofielen verbie den, discriminerend en een schending van de mensenrechten. De verklaringen van de Amerikaanse ambassadrice in Nederland, Geri Joseph, die eerder deze week liet weten dat homo seksuelen in Nederland een ontheffing kunnen krijgen van de gewraakte wet, konden niets afdoen aan de kritiek van de politici op het bestaan van dergelijke be palingen. Deze toezeggingen van de ambassadrice was voor de WD-Homowerkgroep en de Tweede-Kamerfractie van de WD overi gens reden zich van deze demonstratie te distantiëren. komen. In de verklaring wordt onder meer het kabinet verweten tijdens het kernwapendebat het eigen voortbestaan belangrijker te hebben gevonden dan de kemwapenkwestie zelf. Uit de voorzittersverklaring conclu deert Goudzwaard dat het CDA in 1981 in all vrijheid alsnog moet kunnen beslissen over de plaatsing van de nieuwe NAVO- kemwapens in Nederland. Hij is het volle dig eens met de voorzitters dat de dissi denten binnen tijdens het CDA-congres in Dronten het CDA op een afkeurenswaar- dige wijze zijn behandeld. Dat de vier voorzitters deze mening delen èn in hun verklaring uitspreken heeft Goudzwaard positief verrast, zo liet hij gisteren weten. Goudzwaard zegt nog wel steeds twij fels te hebben of het CDA nu een nieuwe koers gaat varen, vooral gezien de kritiek die binnen christen-democratische kring op de voorzittersverklaring is geuit. De verklaring van de voorzitters binnen het CDA is voor de ARP-leden binnen de CDA-programcommissie aanleiding ge weest het werk te hervatten. In een verkla ring zegt het drietal Aantjes, Goudzwaard en mevrouw Laning-Boersema de be- In ee Russis< Afghar voorko bestaai toekon Hiervo „midd< tische gen”, j Als i neerlej boel zi zorgdheid van de voorzitters te delen over de besluitvorming in het parlement en de sfeer op het CDA-congres in Dronten. Uit onvrede met de gang van zaken rond het kernwapendebat had het drietal de werk zaamheden voor de programcommissie opgeschort. Door verschillende verklaringen is de zorg en twijfel omtrent de Nederlandse verantwoordelijkheid voor het moderni- j seringsbesluit inzake de kernwapens overigens niet weggenomen, aldus de ver klaring. Uit de voorzittersverklaring heeft het drietal wel afgeleid dat de CDA-frac- tie in het parlement volstrekte vrijheid van handelen heeft als het om al of niet plaatsing van de kernwapens gaat. Veel ARP-leden blijken ernstige twijfels te hebben over de voorgenomen fusie tus sen KVP, CHU en ARP. Uit een onderzoek van het bureau Lagendijk blijkt slechts 38 procent van de ondervraagde ARP’ers vóór het doorgaan van de fusie op 11 oktober te zijn. Zestig procent van de ARP’ers is voor uitstel van de fusie. Onder de KVP’ers is 53 procent voorstander de geplande fusiedatum te handhaven. Van de CHU’ers is 58 procent voor een fusie op 11 oktober. APELDOORN, ARNHEM (ANP). Diepgaand speurwerk van een speciaal daarvoor gevormd Gelders recherche team heeft geleid tot de arrestatie van een zestal personen. De gearresteerden worden ervan be schuldigd niet alleen in eigen land, maar ook in het buitenland, met name Spanje en Zuid-Korea, verscheidene fabrikanten van gerenommeerde confectiemerken voor vele miljoenen guldens te hebben opgelicht. Zij bestelden voor kapitalen aan goederen die tegen een speciale prijs aan de man werden gebracht maar betaal den de leveranciers niet. Twee van hen waren al eerder betrok ken bij een miljoenenzwendel, waarbij bedrijven in Nederland en België voor meer dan vier miljoen gulden werden opgelicht. AMSTERDAM (ANP). In Amsterdam is zaterdagmiddag massaal geprotesteerd tegen de dreigende ontruiming van de Groote Keyser, de gekraakte OGEM-pan- den aan de Keizersgracht. Naar schatting 2500 betogers trokken, gewapend met spandoeken en geëscorteerd door muziek- groepjes door de binnenstad om hun on genoegen te uiten over het „falend huis vestingsbeleid van de gemeente” en de „ontoelaatbare praktijken van speculan ten”. De demonstratie was georganiseerd door de Algemene Studentenvereniging Amsterdam (ASVA) met steun van ruim 150 Amsterdamse kraakgroepen, jongerenorganisaties, huurderscomites en wijkorganisaties. Einddoel van de tocht was de zes gekraakte OGEM-pan- den aan de Keizersgracht, waar verschil lende krakers het woord voerden. 18 18 DINSDAG 29 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.25 uur, onder 17.17 uur Maan op 15.06 uur, onder 06.17 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 01.26 uur en 13.52 uur Laagwater 09.40 uur en 22.06 uur Prof. Goudzwaard op CDA-kandidatenlijst

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2