dit jaar opnieuw onder stoom NIEUW MUSEUM BLIJKT ENORME TREKPLEISTER rond de losplank burgerlijke stand 3 Furie uit Hollands Glorie nog 7 ‘i t Na restauratie door enthousiaste vrijwilligers I plan 1945 deze week s 1 Oogletsel door ijzerspat tijdens gietproces 5 MAANDAG 28 JANUARI IJMOND 1980 4 U W MAASSLUIS/IJMUIDEN. J VELSEN I I Museum m Zaterdagochtend is in het natio naal sleepvaartmuseum aan de Oude Havenklok in Maassluis een tentoonstelling geopend die geheel gewijd is aan de sleepboot- rederijen Bureau Wijsmuller uit Umuiden en Muller uit Terneu- zen. Echtgenotes van directeuren van beide rederijen hesen kloks lag half elf de twee rederijvlag- gen in top. Daarmee was de expo sitie die drie maanden zal du ren voor het publiek openge- s teld. Certificaten Rotterdam Maritiem ID HR uur uur uur 1.30 1.30 'eer dag 5.30 1.30 l u.: ED REINDERSMA Bureau Wijsmuller te kijk in Sleepvaartmuseum Maassluis 10 BüiRfikn. i iiTiTiiu 1 dag .30- sleepvaartbedrijven eens in het zonnetje te zetten, vandaar Muller en Wijsmuller”. Ge dag Verder moet aan boord nog een aantal verblijven onder handen worden genomen: aftimmeren met oude kraaldelen en bijwerken met een passend verfje. Stuurhuis en kaartenkamer zijn inmiddels voor een groot deel vernieuwd en bevinden zich in het stadium van afwerking. Het grootste karwei, dat de stichting „Hollands Glorie” nog te wachten staat is tevens het kostbaarste. rederijen vanaf het eerste aarzelende be gin tot de bloeiende bedrijven die het nu zijn. Wijsmuller met zijn 17 slepers en 450 opvarenden, Muller met zijn 16 boten waarop 100 man een stuk brood verdie nen. Wereldwijd bekende ondernemingen die beschikken over het modernste ber- gingsmateriaal. Beheerder A. Roest van het sleepvaart museum, een liefhebber van het zuiverste water, die al zo’n 50 jaar zijn hobby met hartstocht belijdt, heeft het verleden week druk met het rangschikken van alle mate riaal. Een reusachtig 2-schijfs lijnblok (toch nog een kleintje!) uit 1900, een oud schipperspatent, in 1887 verleend aan de overgrootvader van de huidige Muller- In een videopresentatie wordt een treffend beeld gegeven van de manier waarop een modern sleepboorbe- drijf functioneert. Onder mee zijn er zeer spectaculaire opnamen van klussen die tot de verbeelding spreken. Niet in de laatste plaats tot die van de landrot. Commissie algemene zaken. Het ver- gaderrooster voor het Velsense gemeente huis omvat voor komende week in totaal vijf commissiebijeenkomsten. De com missie algemene zaken komt maandag avond om zeven uur in vergadering bij een. Agendapunten: Een geldlening te ver strekken aan de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren (voor uitbrei ding Kerbertasiel) en wijziging van de nu geldende verordeningen, waarin vastge legd het punt „geheimhouding” voor on der meer commissiebijeenkomsten. Commissie ruimtelijke ordening. De commissie ruimtelijke ordening verga dert donderdagmiddag om vier uur. Bij ontbreken van de vergaderstukken ter redactie hierover niets naders. Overigens loopt het sleepvaartmuseum sinds de opening op 18 april 1979 als een trein. Tot dusver brachten ruim 12.000 mensen een bezoekje aan het knusse voor malige raadhuis van Maassluis, waar een schat aan documententatiemateriaal, mo dellen en curiosa ter bezichtiging staat opgesteld. Dat is buiten verwachting en bovendien gaat het niet zozeer alleen om sleepbootfanaten maar ook om „gewone” mensen en schoolkinderen, die eens een leuk museum willen bezoeken. Beheerder Roest: „We zjjn nu zelfs op genomen in de toeristische tips en hebben over het algemeen over belangstelling van de publiciteitsmedia niet te klagen”. De collectie, die in het museum te bezichtigen is mag ronduit uniek worden genoemd en begint zelfs zo’n omvang aan te nemen, dat het pand aan de havenkolk en Hoogs traat eigenlijk al weer te klein is. Roest: „De vitrines met modellen staan te dicht op elkaar om een goed overzicht te krij gen. Hiernaast staan een paar prachtige pandjes leeg, maar ja... de centen”. De financiën vormen nog steeds een teer punt voor het sleepvaartmuseum. De grote sleepvaartbedrijven gaven het mu seum een gezonde start mee en sindsdien is de zaak redelijk te exploiteren. Het benodigde geld komt tot dusver uit de entreegelden, de verkoop van foto’s en boekjes en de steun van de middenstand van Maassluis. Onder meer een spontane actie van de winkeliers leverde een fors bedrag op. str., itu- 88). ette (Van een medewerker) HET WAS VOOR DE HANDEL VORI GE WEEK weer moeilijk, doordat er aan de woensdagmarkt totaal geen aanvoer was vanuit zee. De weersomstandigheden maakten het pas mogelijk, zeker voor de kleine vaart, om woensdagmorgen naar GEHUWD: J. A. M. Fatels en C. Binkhorst, Heems kerk; J. van Egrnond en S. van Ginkel, Umuiden; J. van Doom en V. J. Lauwers, Umuiden; C. M. Kieftenbeld en M. de Haan, IJmuiden; J. S. Deelen en W. Maas land, Umuiden. OVERLEDEN: N. A. Groenendijk, echtgenoot van N. J. van der Wijden, Santpoort; A. van Min nen, weduwnaar van A. B. Krijger, Umui den; E. de Haan, weduwe van M. Schou ten, Umuiden; P. Molenkamp, echtgenoot van J. H. van der Riet, Umuiden. GEBOREN: M. A. van Kooten-Keizer, d„ Umuiden; J. I. Bakker-Vlietstra, z„ Santpoort; A. T. Freeke-ter Eist, d., Umuiden. ONDERTROUWD: G. J. Goessens en J. Korf, beiden Umui den; F. P. J. Walthaus en C. J. Alkemade, beiden Santpoort; P. A. M. Schoorl, Sant poort en A. C. Oudendijk, Driehuis; J. Klinkenberg en J. M. van IJzendoorn, beiden Umuiden. 15 )0 '0 10 aat, en 0.20 ter- i u.: Ehe 139). „A ige- en ten ten ia. bot oot- ong vee riet iuw ka- 6-5; hol 59- 106- en 12 I u,: tel. rion U,l 34 167 UK *0,-; 228 0 10,-; 10,-; iar- ars De collectie alles is in bruikleen groeit echter nog gestaag. Er is een goede samenwerking met het maritiem museum Prins Hedric Rotterdam en regelmatig duikt er ook nog het een en ander op uit privébezit. Naar de mening van beheerder Roest staat het vast dat er in de loop der jaren erg veel waardevols over de beginja ren van de sleepvaart geheel ten onrechte in de vuilnisbak is beland. Men wist vaak eenvoudigweg niet waar men met de boel heen moest. Roest is er echter ook van overtuigd, dat nog zeer veel waardevolle zaken onder het publiek zijn, voor geen geld te koop vanwege de emotionele waar de. Muller Temeuzen kan dat beamen. Een door dit bedrijf onlangs geplaatste advertentie, met de oproep om foto’s enzo voorts, leverde een schat aan negatieven op, die een zeer welkome aanvulling bete kenen van de tot dusver voorhanden zijn de fotodocumentatie over het bedrijf. Vandaar ook de verzuchting van beheer der Roest: gooi niets weg, maar bel of schrijf eerst mij: A. Roest, Schoenmaker- straat 75, Delft, 015-560186. ED REINDERSMA In het museum van Maassluis worden beide bedrijven in het zonnetje gezet. Aan de hand van foto’s, bergingsmateriaal, scheepsbellen, een telegraaf en tientallen modellen van sleepboten wordt een beeld gegeven van de ontwikkeling van beide Na de openingshandeling door mevrouw L. Wijsmuller bezoekt het gezelschap het nationaal sleepvaartmuseum in Maassluis waar twee sleepgiganten, Wijsmuller uit IJmuiden en Muller uit Temeuzen, tot 27 april te kijk staan. Het berghout van de „Furie” is hard aan vervanging toe en dat wordt een klusje van zo’n dertig mille. Dan moet er eerst wel geld op tafel komen. Want konden tot dusver de aankoop en alle restauraties uit de bijeengebrachte fondsen worden bekostigd, de bodem van de schatkist is nu echt wel in zicht. De stichting Hollands Glorie is van plan een speciale actie op touw te zetten om ook de laatste hindernis te nemen. Er is nog voor 50.000 aan certificaten te koop en men zal proberen die te plaatsen bij het bedrijfsleven. Daarnaast timmert men duch- ting aan de weg via de verkoop van prentbriefkaarten, T- shirts, een bouwplaat en posters. Verder heeft men enige hoop gevestigd op de bijdragen van donateurs. Kortom, de toekomst van de „Furie” ziet er hoopvol uit. Met één schaduwzijde op het hele gebeuren; Henk de Haas heeft er grote moeite mee. Er blijken een paar namaak-Furies rond te varen. Het komt voor dat sleepboten soms zelfs binnenvaartslepers wor den aangeprezen als zijnde de „Furie”, de originele sleepboot uit de serie „Hollands Glorie”. Om misverstanden te voorko men: de enige echte „Furie”, Nederlands laatste zeegaande stoomsleepboot ligt in Maassluis! Het verhaal is bekend: de stoomsleper „Holmvik”, in 1916 gebouwd in Martenshoek, vervolgens verkocht naar Zweden en in 1976 door de AVRO weer naar Nederland gehaald voor de opnamen van de tv-serie „Hollands Glorie”, belandde ondanks alle fraaie plannen voor behoud, toch bij de sloper. De Maassluisenaar Henk de Haas jr. redde de „Furie” (zo was het schip inmiddels gedoopt) op het nippertje van de snijbran der. Sinds begin 1978 spant de stichting „Hollands Glorie”, speciaal opgericht om Nederlands laatste zeegaande stoomsle per voor verdwijnen te behoeden en in oude luister te herstel len, zich in om het schip tot in de details te restaureren. Een haast onmogelijk lijkend karwei want souvernirjagers hadden het schip grondig geplunderd, en ook de tand des tijds had zich hier en daar niet onbetuigd gelaten. Een klein jaar geleden lag de „Furie” er wat troosteloos bij aan die Maassluise kade. De hele zaak was overhoop gehaald: een half gesloopt stuurhuis, een machinekamer in staat van ontmanteling, bemanningsverblijven, die nauwelijks voor hun doel geschikt leken. Nu maakt de „Furie” een heel andere indruk, er is het afgelopen jaar keihard gewerkt. De stichting Hollands Glorie, onder leiding van Henk de Haas jr. durft nu over de toekomst te praten. Eind augustus, begin september gaat de „Furie” officieel in gebruik. Welis waar zal het schip dan nog niet voor de volle honderd procent klaar zijn, maar er zal dan gevaren kunnen worden en het schip zal er presentabel uitzien. Al eerder zal de „Furie” voor het eerst in twee jaar de Maassluise haven verlaten voor een uitstapje. In het weekeinde van 30 mei zal het schip te zien zijn op de manLestatie Rotterdam Maritiem. Hoewel het dan wel in staat zaltzijn onder eigen stoom te varen, zal het toch naar Rotterdam worden gesleept. De echte primeur van het „zelf varen” wordt zorgvuldig bewaard tot de officiële ingebruikstelling. De Muller-Wijsmuller-tentoonstelling is de derde in het museum. Eerder waren er een algemene zeevaart-expo en een ten toonstelling gewijd aan de Rijnvaart ter gelegenheid van het feit dat het 150 jaar geleden was dat de sleepboot Hercules van Rotterdam naar Keulen voer en 75 jaar geleden dat de eerste sleepboot de afstand Rotterdam-Bazel aflegde. Waar om nu een expositie gewijd aan Muller en Wijsmuller? Voor beheerder Roest ligt het antwoord voor de hand: „Wie in de omge ving van Maassluis hoort praten over sleepboten brengt dit automatisch in ver band met Smit, dat is logisch. Wij vinden het een aardig en logisch idee om nu juist de andere Nederlandse internationale Commissie sociale zaken. Als laatste komende week vergadert donderdag avond om zeven uur de commissie sociale aangelegenheden in het Velsense gemeen tehuis. Projectleider B. van der Vegt van het Centraal Orgaan Bejaardenbeleid komt met informatie over het reilen en zeilen binnen deze beleidscommissie. Commissie onderwijs. De commissie onderwijs vergadert maandagavond om half negen in het Velsense gemeentehuis. Aan de orde komt na terugtrekking van de kandidaat Van Dorp opnieuw de be noeming van een schoolhoofd aan de openbare Moerbergschool (Kerkstraat, Oud-Umuiden). Commissie recreatie en toerisme. De commissie recreatie en toerisme komt woensdagmiddag om vier uur in vergadering bijeen. Het jaarverslag 1978 van de streek-VW Haarlem, waar onder Velsen, ressorteert wordt na inzage ter discussie gesteld. wat ook van de grootste scholsoorten ver meld moet worden. Door het binnenblij ven van de zuidvloot is dit deze week allemaal wel weer wat aangetrokken. Bo vendien zat de wind niet alleen in de lucht, maar was ook doorgedrongen tot de han- del die nu iets meer kocht dan men direct zee te gaan. De grote en sterkere bokken- dacht te kunnen verwerken of af te zetten, vissers voeren reeds dinsdagmiddag uit na het weerbericht dat door Schevenin- gen Radio omstreeks half vier uitgezon den werd. Dit weerbericht sprak wel van afnemende wind, maar dat betekende niet dat ook de woelige zee meteen al rustig was. De meeste bemanningsleden van de kotters, die met de kabels vissen, waren om die reden thuis gebleven tot het weer wat rustiger was geworden. Bovendien lokten de prijzen die in het begin van de week betaald werden nu niet bepaald om maar weer eens even gauw naar zee te gaan om een ladinkje bij elkaar te gaan schrapen. In de voorgaande week werden tientallen kisten wijting afgevoerd naar de visverwerkende industrie omdat de minimumprijs niet gehaald kon worden, UMUIDEN. Een 42-jarige inwoner van Umuiden is vorige week donderdag met oogletsel in het Amsterdamse Wilhel- minagasthuis opgenomen na een ongeval bij Hoogovens. Tijdens de aftap van Hoogoven 4 kreeg hij een ijzerspet achter zijn veiligheidsbril, wat ernstige brand wonden tengevolge had aan het linkeroog. In het Beverwijkse Rode Kruis Zieken huis, waarheen het slachtoffer aanvanke lijk vervoerd was, werd verder transport naar het Amsterdamse ziekenhuis wense lijk geacht. Op een scheepswerf in Maassluis, een goede honderd meter verwijderd van het sleepvaartmuseum, werkt iedere zater dag een ploeg vrijwilligers aan de restauratie van een monu ment: Nederlands laatste zeegaande stoomsleepboot. Een monnikenwerk is het, waarmee die vrijwilligers roestbik- kers, timmerlieden, electriciens en machinisten zich de laat ste anderhalf jaar hebben bezig gehouden. Vaak leek het een bijna hopeloze klus, maar nu is het eind toch in zicht: over zo’n maand of zeven zal de „Furie” weer varen. Rotterdam Maritiem belooft overigens een ware sleepboot happening te worden, omdat naast de „Furi” praktisch alle binnenvaart-stoomslepers van Nederland aanwezig zullen zijn. Maar voorlopig moet er nog stevig worden aangepakt: de stoomketel van de sleper is weliswaar goedgekeurd, maar binnenkort moeten onder stoom de veiligheid en de afsluiters worden getest ter verkrijging van het verplicht gestelde certifi caat. Dan is de machinekamer klaar, „Hoewel.Henk de Haas jr. benadert het met de nodig voorzichtigheid: „als je de zaak onder stoom zet en laat draaien weet je natuurlijk nooit wat je tegenkomt”. directie, schitterende modellen van bij voorbeeld de En Avant V, de Zeeland en de Groenland van Muller en de werkelijk perfecte miniaturen van de Wijsmuller- boten, bezittingen van de familie Wijsmul ler en een uniek scheepsjournaal uit 1911 door Joh. F. Wijsmuller hoogst persoon lijk bijgehouden tijdens een reis naar Su riname. DE VERWACHTING DAT ZICH AAN DE DONDERDAGMARKT WEL EEN HEEL stel spanvissers zou melden is be slist niet bewaarheid geworden.Wel kwamen er een paar bordervissers naar binnen en deze broeders kregen het wel „in de bek gegooid”. De paar kisten vis die ze buit hadden gemaakt werden met goud geld betaald. Waardoor er al een halve weekbesomming binnen gehaald werd door slechts enkele uren te vissen. De vrijdagmarkt was meteen al weer leuk bezet en mede door de bepaald niet gerin ge vangsten kon men al weer kopen wat men wilde. Zelfs waren er enkele kisten schelvis te koop, welke door de schepen gespecialiseerd in de platvisvisserij, wer den aangevoerd. Maar ook werden er aar dige spokkies kabeljauw door deze sche pen aangebracht, wat door de schepen die het van de rondvisvisserij moeten hebben nu niet bepaald leuk werd gevonden. Want de prijs van de kabeljauw en gul lag alweer beduidend lager dan aan de don- rl 3 0‘in s vlet DE KW 170 „Annie Hillina” van de rede rij Parlevliet en Van der Plas is druk doende, in zijn eentje, om een schip vis bij elkaar te krijgen in de noordelijke noord- zee. Afgelopen vrijdag werd van dit schip bekend dat er 650 kisten vis aan boord waren, waarvan zeker 400 kisten koolvis. Er werd nog dapper doorgevist en men zal proberen om aan de dinsdagmarkt de buit aan de man te brengen. Te hopen is dat de visserij in de noord rendabel kan worden aangepakt, zodat er meerdere schepen daar hun werkterrein gaan zoeken. VOOR DE REDERIJ KENNEMER- LAND was het vorige week een hard gelag om machteloos toe te zien dat het vlaggeschip van de rederij, de KW 39 „Johanna”, in brand stond. Door het wegspringen van een lasvonk kwam het vriesruim in brand te staan. Het vuur greep snel om zich heen zodat direct te hulp moest worden geroepen. Aan dek stonden ook nog enige vaten met diverse gassoorten zodat explosies niet denkbeel dig waren. Door snel ingrijpen liep dit echter met een sisser af. Met man en macht is men nu in de weer om het schip weer in de vaart te krijgen. De bemanning is zelfs ingezet om de voorbereidende sloopwerkzaamheden uit te voeren. Erg veel bedrading is er naast het visruim verloren gegaan. Herstel daarvan gaat ontzettend veel tijd kosten. TERWIJL WIJ DIT NEERSCHRUVEN BEREIKT ONS HET BERICHT dat woensdag is overleden de oud-directeur en oprichter van de Viserij Maatschappij Kennemerland de heer Tetman Hette Meyering, in de Umuider hallen welbe kend. Hij mocht de leeftijd van bijna 82 jaar bereiken. Terecht werd door de di rectie, commissarissen en personeel van genoemde rederij opgemerkt dat hij een enorme liefde voor de Nederlandse Zee visserij bezat en dan in het bijzonder voor de „Kenneerland”. De begrafenis heeft hedenmiddag in Katwijk plaats ge vonden. DE SCHEPEN WELKE NOG IMMER OP MAKREEL VISSEN aan de zuidkust van Engeland en Ierland gaan hiermede gewoon door en komen met de regelmaat van een klok binnen om hun buit aan de verschillende koel- en vrieshuizen af te leveren. De „Furie" nog in zijn element achter het sleepvaartmuseum in Maassluis waar het vaartuig momenteel nog voor een tijdrovende en ingrijpende opknapbeurt in dok ligt. i Hbo sa -.2

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5