Pinters klacht over verloren gegane spontaniteit: CNO kraakt nota orkestenbeste] van federatie Waarde vol werk Bernini ontdekt McCartney mocht ons land niet in Acteursechtpaar dupe van diefstal 3 spanning bij concours van poppenspelers Concertgebouw orkest gaat niet naar Rusland Dustin Hoffman kritische winnaar Gouden Globe Sfeer van feestelijke MARIASTICHHNG WIJZIGING BEZOEKTIJDEN Viooldagen: hoog niveau Kleurcontrasten op NPO-F amilieconcert I Rembrandt verkocht VANAF VRIJDAG 1 FEBRUAR11980 d ii tl 9 MAANDAG 28 JANUARI 1980 8 Wayenberg overdonderend in pianoconcert van Liszt Toeloop van publiek ver boven verwachting DAGELIJKS BEZOEK TUSSEN 16.3(M9.30 uw (KEUZE BEZOEK) 'f4 KUNST Uitgezonderd: 1. HARTBEWAKING 2. INTENSIVE CARE 3. KR AAM AFDELING 16.30- 17.00 u. Algemeen bezoek 19.30- 20.00 u. Algemeen bezoek 18.30- 19.30 u. Vader bezoek 4. KINDERAFDELING 18.00-19 00 u. en op afspraak. Extra bezoek voor ouders op zondag van 9.30-10.30 u. Broertjes en zusjes hebben toegang op de normale bezoekuren. R.K. ZIEKENHUIS HAARLEM JOHAN VAN KEMPEN Anne-Wil Blankers en Guido de Moor in Bedrog bij de Haagse Comedie (foto Pan Sok). erd ALMA POST. el (Van onze kunstredactie) dsen ed.) 171,50 126,00 318,00 5.70 7.45 De beeldjes zijn zesduizend gulden per stuk waard, aldus de ontwerper Nico Jong. Volgens hem zullen ze moeilijk ver koopbaar zijn. Hij sluit niet uit dat het echtpaar het slachtoffer is geworden van een grap of van een verzamelaar. AMSTERDAM (ANP). Uit de woning in Amsterdam van het acteursechtpaar Kitty Janssen en André van den Heuvel zijn eind vorige week twee Bouwmees- terprijzen (voor toneel) gestolen. Het gaat om twee bronzen beeldjes: de Arlechino, die Van den Heuvel in 1965 kreeg en de Colombina, waarmee Kitty Janssen vier jaar later werd onderscheiden. Dit heeft de zakelijk leider van het Con certgebouworkest; A. M. van Dantzig, za terdag meegedeeld. De onderhandelingen betroffen een serie van zes concerten die in september 1981 gegeven zouden wor den in Moskou en Leningrad, onder lei ding van dirigent Bernhard Haitink. AMSTERDAM (ANP). Het Concert gebouworkest gaat voorlopig niet meer naar de Sovjet-Unie. Op grond van de recente politieke ontwikkelingen heeft het bestuur van het orkest deze week besloten de onderhandelingen met het Russische staatsimpressariaat over een toernee in 1981 af te breken. Het ministerie van justitie had de mare chaussee opdracht gegeven McCartney niet toe te laten, omdat het gebruikelijk is dat iemand, die uitgewezen is eerst naar zijn land van herkomst terugkeert. SANTA ANA (AP). In Californië is zondag een doek van Rembrandt, getiteld Portret van een zittende vrouw, voor 240.000 dollar van eigenaar verwisseld. Tweede concert Familieserie Noord- hollands Philharmonisch Orkest. Di rigent: Jerzy Katlewicz. Solist: Da niel Wayenberg, piano. Programma: Humperdinck, Liszt, Ibert, Bizet. Con certgebouw Haarlem, 27 januari 1980. x tN iri De kritiek richt zich vooral tegen het pleidooi van de federatie om op grote schaal deeltijdfuncties in te voeren, ten einde orkestmusici in de gelegenheid te stellen ook zelfstandig kamermuziek te spelen. Volgens het CNO getuigt dit voor stel van weinig realiteitszin, omdat invoe ring van deeltijdfuncties de orkesten voor onoverkomelijke organisatorische proble men zal plaatsen. Bovendien is de publie ke belangstelling voor kamermuziek ui terst beperkt, en zal het niet makkelijk zijn de subsidiëring voor een dergelijk project in goede banen te leiden, aldus het CNO. 48.00 39,50 25,00 198,50 124.80 68.00 49,70 137,00 38,00 50,00 71,00 105,20 85,00 85.80 134.00a 96,00 111,00 41,80 59,00 144.50 54,50 50.50 43,50 61,50 103,00 50.00 138.00 42.00 46,50 125,00 31,50 51.10 129,40 110,00 53,50 119,90 38,00 140,50 60.30e 69,10 191,00 36,00e 88.00 148,20 23,50 35,50e 41,50 45,10e 45,40 122,20 285,00 148,00 155,00 255.50 11.00-11.30 u. 19.00-19.30 U. 11.00-11.30 u. 19.00-19.30 u. 14.15-15.15u 158,50 68,20 102.50 89,80 15,10 44,00 175,70 25.50 74,00 44.50 107,50 49,10 64,90e 79,50 14,70 95,00e 110.50 65,00 104,50 53,80 105,50 (Van onze kunstredactie) LONDON. Een vermist portret van Paus Gregorius XV, dat vervaardigd werd door de grote barok-beeldhouwer Giovanni Lorenzo Bernini en waar schijnlijk ruim twee miljoen gulden waard is, werd onlangs verkocht voor 240 Engelse ponden (ruim 1.000) door een Londense antiekwinkel. 1je in de lucht gegooid, terwijl de beide families lachend toekeken. Bij Emma ligt het minder uitgesproken. Haar carrière is later begonnen en nog fris, zij heeft een jong kind. Haar reacties zijn ook natuurlijker, je krijgt zelfs de indruk dat ze op sommige momenten echt van Jerry houdt. In de vierde van de negen scènes waar uit het stuk bestaat lijkt Pinter zijn me ning te geven over een maatschappij waarin mensen tot Roberts en Jerry’s Poppentheater Jozef van den Berg uit Herwijnen. Het accent van het concours lag op het element improvisatie en zo had de Haar lemse poppenspeler Jan Nelissen, initia tiefnemer van deze manifestatie, het ook bedoeld. Marijke Kots en Rien Baart- mans, twee andere poppenspelers uit Haarlem, waren Nelissen bij de organisa tie behulpzaam geweest. Het was aanvan kelijk de bedoeling dat de voorstellingen afwisselend in de bovenzaal en de tuinzaal van het Concertgebouw zouden worden De winnaars van het Improvisatieconcours Poppenspel 1980, met Haarlems burgemeester drs. J. Reehorst. V.l.n.r. Jozef van den Berg (Publieksprijs), Frank Kooman (Concoursprijs), burgemeester Reehorst en Koos Wieman (Extra prijs). (Foto Paul Vreeken). De 37-jarige musicus gaf op Schiphol een korte persconferentie, waarin hij zei zijn aanhouding in Japan te wijten aan de stugge wetgeving in het land. Hij ver klaarde zijn vrijlating uit het feit dat de Japanse autoriteiten de beschuldigingen tegen hem hadden ingetrokken. Volgens het CNO is de studie een „haas tig en pretentieus opgezet” werkstuk, dat een nieuwe visie op het orkestenbestel tracht te geven zonder acht te slaan op rapporten en adviezen die eerder op dit gebied zijn uitgebracht. lachers op zijn hand bracht. Kees Coolen maakte van Robert een cynicus, die op een enkel ingehouden moment (b.v. de eetscène met Jerry) zijn verborgen leed liet horen. Hoe het weï moet zou ik niet kunnen omschrijven, maar in dit stuk maak je de dieper verborgen betekenis kapot als Jerry en Robert uitgesproken karakters hebben. Misschien geeft de Pu- bliekstheater-voorstelling van hetzelfde stuk, die half februari in première gaat, hierover uitsluitsel. Voor de verschillende settings van de negen scènes werd een draaitoneel ge bruikt omkranst met plastic gordijnen. Als die voor onechtheid stonden was het een adequaat middel, maar wel een beetje een Paul Gallis-cliché. De jaartallen wer den apngegeven door cijferborden boven de toneelopening. De vertaling van Gerrit Kouwenaar klonk goed, verschillen met het Engels lagen voor zover ik dat na kan gaan aan de intonatie. worden. Een discussie over de verschillen de reacties van jongens- en meisjesbaby’s vervolgt hij met een lofzang (van Robert) op de omgang van sexegenoten. Elders uit Robert ook vaag homosexuele neigingen ten opzichte van Jerry. Bedoelt Pinter dat streverige carrièredrang en de in onze streken gewende benadering van de twee sexen samenhangen? Mijns inziens wel en het maakt zijn stuk zeer actueel. schema tenslotte toch werd overschreden. Pas tegen middernacht volgde de prijsuit reiking. Burgemeester drs. J. Reehorst reikte aan concourswinnaar Frank Kooman de concoursprijs uit, een beeldje van de Haarlemse beeldhouwer Servaes Nelis sen, beschikbaar gesteld door initiatiefne mer Jan Nelissen. De Haarlemse burge meester toonde zich enthousiast over deze unieke dag voor het poppenspel en zei bij de overhandiging van de prijs: „Als dit concours voortaan jaarlijks gehouden zal worden, dan mag dat wat mij betreft best in Haarlem”. AMSTERDAM (ANP). De studie over symfonie-orkesten, die onlangs door de Federatie van Kunstenaarsverenigin gen is gepubliceerd, is ook door het Con tactorgaan van Nederlandse Orkesten met „gemengde gevoelens” ontvangen. Het CNO schaart zich hiermee aan de zijde van de Kunstenaarsorganisatie NW en de Nederlandse Toonkunste naars Bond, die al eerde ongezouten kri tiek op het rapport hebben geleverd. HOLLYWOOD (AP). „Onderschei dingen zijn onzinnig”, zo zei Dustin Hoff man zaterdagavond nadat hij een Gou den Globe had gewonnen als beste acteur in 1979. Daarmee zet je getalenteerde mensen tegen elkaar op. Zij die verliezen doet dit veel pijn en voor de winnaars is het leuk. „Kramer vs Kramer” werd uitgeroepen tot de beste film van het jaar. Sally Field won voor haar rol in „Norma Rae” de Gouden Globe voor de beste actrice. Bette Midler won twee prijzen: die van de beste nieuwe actrice van het jaar en die van de beste actrice in een musical of komedie. De film „Breaking Away” werd win naar in de categorie musical of komedie en Peter Sellers werd uitgeroepen tot bes te acteur in die categorie. (ADVERTENTIE) Terugspoelend ontdekken we dat er meer liefdesbedrog in het spel is dan dat van Emma en Jerry tegenover Robert Robert bedriegt ook Emma. Bovendien bedriegen Emma en hij Jerry, doordat ze hem in de waan laten dat Robert van de affaire Emma-Jerry niets afweet. Belangrijker dan deze bedriegerijtjes is echter het zelfbedrog van de personages, die hun verhoudingen bespreken alsof het die van anderen betreft. Pinter heeft een stel volslagen van zichzelf vervreemde welvaartsmensen beschreven. Hun dialo gen bestaan uit clichés van een gesprek dat ze niet raakt, en waarin ze soms een structurele fout maken. „Hoe gaat het met je zoon?” vraagt Emma. „Dat is fout”, zegt Jerry, ,je hoort eerst maar mijn vrouw te vragen”, Pinter gebruikt, zoals blijkt, een nieuw soort taal. Van de barrières vol small-talk, waaronder in zijn vroegere stukken de problematiek verborgen zit, is niets over. In Bedrog wordt zonder franje over de driehoeksverhouding gepraat. De afstandelijkheid van het eigen ik doet denken aan de personages van de Duitse auteur Botho Strauss. Een verschil is echter dat die hun psychische gesteld heid vrijmoedig bespreken. Pinters mo derne welvaartsmensen zijn zover nog niet. Hun problemen moeten we conclude ren uit aanwijzingen in de tekst, wat deze toch weer een Pinteriaanse dubbele bo dem geeft. Robert en Jerry lijken naarma te hun ster in het maatschappelijk verkeer steeg, zelf steeds meer verkild te zijn. Roberts enige moment van vreugde in het stuk is Yeats lezen op een verlaten eiland, een stuk jeugdsentiment. Jerry koestert de herinnering aan een spontaan gebaar van zichzelf: toen ze beiden jonge vaders waren heeft hij een keer Roberts dochter- Voorstelling: Bedrog (Betrayal) van Harold Pinter. Gezelschap: De Haag se Comedie. Vertaling: Gerrit Kouwe naar. Regie: Jo Dua. Dekor en Kos tuums: Raymond Renard. Dramatur gie: Herwig Claes. Met: Anne-Will Blankers, Guido de Moor, Kees Coolen en Paul van Gorcum. Première: 26 januari in de Koninklijke Schouw burg in Den Haag. Haagse Comedie laat essentie liggen DEN HAAG. Pinters nieuwste stuk Bedrog (Betrayal 1978) gaat ogenschijnlijk over de afwikkeling van een driehoeksverhouding. In werkelijkheid is er veel meer aan de hand. Dat meer heb ik in de voorstel ling van de Haagse Comedie echter niet teruggevonden. De personages zijn materieel wel varend. Robert is uitgever, zijn vrouw Emma drijft een galerie en Jerry, de minnaar, is persagent van succesvolle moderne schrijvers. Het stuk begint in 1977, als de verhouding van Emma en Jerry al twee jaar afgelopen is en loopt dan sprongsge wijs terug naar het jaar waarin ze begonnen, 1968. Die omgekeerde volgorde dient om onze aandacht te scherpen voor de reacties van de be trokken en vrijwaart het stuk natuur lijk tevens van de vorm van een sim pele overspelgeschiedenis. anders terug had dan een al even geweldig en luid applaus. De door Jan van der Waart vanaf een op het podium geinstalleerd keukentafeltje gesproken inleidingen, maken deze fami- lieconcerten erg gemoedelijk. De lengte van het muzikale gedeelte zou dan echter beter iets kunnen worden bekort, om de waarschijnlijk wel gewaardeerde toelich tingen niet als te uitgebreid te gaan ervaren. gegeven. De opkomst van het publiek was echter zo groot, dat vrijdag moest worden besloten de grote zaal voor het improvisa tieconcours te gebruiken. De deelnemen de poppenspelers, gewend aan optredens in kleine intieme ruimten, hebben dat sportief opgevat en hun angst dat hun spel met toch relatief klein uitgevallen arties ten in zo’n reusachtige ruimte verloren zou gaan bleek ongegrond. Er was een grote wisselwerking met het publiek, dat vol geestdrift op de voorstellingen rea geerde. Een ander gevolg van het feit dat alle voorstellingen nu achter elkaar in één ruimte werden gegeven, was dat het tijd- Evenveel aandacht en met evensucces vol resultaat, werd er door de musici besteed aan de overige programma-on- derdelen. Interessant om twee muzikale denkwerelden te zien contrasteren, in de muziek van respectievelijk Humperdinck en Ibert. Humperdincks muziektheater-illustra- ties bij Hansel und Gratel, uit 1893, zijn zwaar van de symboliek en ondanks dat het de behandeling van een sprookje be treft, bloedserieus. Iberts als Divertisse ment samengestelde toneelmuziek uit 1931 daarentegen, biedt in de parodistisch geaarde aanpak, een intelligent maar soms half verveeld en vooral luchtig spel. Beide karakters, respectievelijk typisch Duits en typisch Duits en typisch Frans, werden door Katlevicz en het NPO uitste kend getroffen. Wat het, voor een groot deel zeer jonge publiek aangaat, boeiden vooral Iberts originele instrumentaties (waaronder het gebruik van een politie- fluitje) de aandacht. Tussen Humperdinck en Ibert stond in dit programma de figuur van Liszt, dit maal in grimmiger gedaante voorgesteld dan ooit. Diens Pianoconcert nr 1 in Es, kreeg in solistische handen van Daniël Wayenberg namelijk een uitvoering waar in het accent op vurigheid en hartstochte- lijk geweld werd gelegd, waarbij de hier voor Liszts doen toch al extra karig gedo seerde lyriek, praktisch werd verwaar loosd. Men kreeg een overdonderende uitvoe ring van opgeschroefd dynamisch niveau, zowel in solo- als orkestspel, waarvan het publiek, zoals voor de hand lag, niets De koper was de eigenaar van een kunstgalerie in New York. Het doek zal naar Amsterdam worden overgebracht om daar een certificaat van echtheid te krijgen. DEN HAAG. De 11-jarige Marleen Asberg uit Nijmegen en de 13-jarige Isa belle van Keulen uit Uithoom-Mijdrecht hebben zaterdag in het Koninklijk Con servatorium in Den Haag in de onder scheiden rubrieken de vioolprijs lordens- Baronesse Sweerts de Landas gewonnen. Jury-voorzitter Herman Krebbers sprak van een hoog niveau van het spel van alle 44 jongens en meisjes van tien tot vijftien jaar die aan de viooldagen hebben meege daan. In de categorie tot en met twaalf jaar werden twee tweede prijzen toegekend aan de 10-jarige Odette Burger uit Overloon en aan de 12-jarige Paul Reijn uit Haaksbergen. Bij de andere groep was er een tweede prijs voor Thérèse van Zweden (13) uit Uithoorn en een derde prijs voor Cecile Huynen (14) uit Schaes- berg. In de jury zaten nog mevrouw Davina van Wely, Piet ’t Hart, Gerard Hettema, Louis de Ruijter en Rogier Starreveld. Krebbers klaagde na afloop over de opleidingen. Hij bepleitte een hogere or- kestopleiding. Hij noemde het ideaal als er in Nederland een nationale orkest- school zou zijn onder leiding van twee of drie belangrijke mensen. Hij kreeg bijval van andere juryleden voor dat idee. De juryleden vinden verder dat in de muziekvakstudies te weinig tijd is voor de praktische en te veel voor de theoretische vakken. Daar lijkt het hoofdvak ernstig onder, was hun mening. Verschillende ju ryleden wezen op bezuinigingen in het onderwijs en op het verlagen van het niveau bij toelating van leerlingen tot de vakstudies. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Het eerste Improvisatieconcours Poppenspel, zaterdag in het Concertgebouw, is in een sfeer van feestelijke spanning verlopen. Door het grote enthousiasme bij poppenspelers en het massaal opgekomen publiek, groeide het concours uit tot een aantrekkelijke manifestatie waarbij de nadruk lag op de grote inventiviteit en veelzijdigheid van het poppentheater in ons land. Maar liefst tien poppentheaters, afkomstig uit alle delen van het land, traden er verdeeld over de middag en de avond op voor een geestdriftig publiek. Als winnaar van het Improvisatiecon cours werd de Haagse poppenspeler Frank Kooman door de jury aangewezen. Voor de extra prijs, beschikbaar gesteld door de Nederlandse Vereniging voor het Poppenspel, kwam Koos Wieman uit Rot terdam in aanmerking. Het publiek, dat geheel los van de jury per stemformulier een eigen oordeel kon geven, koos voor In de voorstelling heb ik deze noch andere betekenissen van het stuk kunnen terugvinden. Als de Haagse Comedie be oogde meer te spelen dan de bovenste laag van de tekst heb ik dat in ieder geval niet gezien. Anne-Wil Blankers liet nog de meeste ruimte voor interpreteren omdat ze Emma bescheiden speelt en geen stem pel op de rol drukt. Guido de Moor maak te van Jerry een enfant terrible. Zijn ver bazing over Pinters vervreemdende tek sten liet hij soms meeklinken, wat de HAARLEM. De gevoelige en tenslotte ook zo feestelijke klanken ttow Bizets Carmen-suite beëindigden, in verzorgde en kleurrijke uitvoering, het NPO-concert van deze zondagmiddag. LONDEN/SCHIPHOL. De Engelse rockmusicus Paul McCartney is zaterdag op zijn terugreis van Japan, waar hij twaalf dagen in voorarrest verbleef op beschuldiging dat hij marihuana het land had willen binnensmokkelen, naar Enge land door de marechaussee de toegang tot ons land geweigerd. De Wings-leider wilde met zijn gezin enige uren in het hotel Schiphol Hilton doorbrengen om later op de dag met een privétoestel de thuisreis te kunnen aanvaarden. De Londense krant The Times deelde afgelopen weekeinde mee dat het portret in 1978 werd verkocht door Christie’s voor 85 Engelse ponden (ca. ƒ360) als „een portret van een paus” aan de antiekwin kel. Een boekhandelaar, Nicholas Mei- nertzhagen, kocht het portret van de han delaar, omdat hij „iets nodig had om zijn spaarzaam gemeubileerde flat op te fleuren. Toen Meinertzhagen in een boek over de geschiedenis van het pausdom bladerde, zag hij een foto van het bronzen beeld van Gregorius XV door Bernini, dat iedentiek was aan zijn portret. De echtheid van zijn aankoop is inmiddels bevestigd door het Londense Victoria en Albertmuseum, waar het nu ook in bruikleen is geïnstal leerd. Bernini maakte drie portretten van Gre gorius XV in 1621, twee in brons en een in marmer. Het marmeren portret is nog vermist. 4 «ootfÜBBBfi - W»

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9