Afhankelijk van stappen Moskou Libanon meldt aanval Israel 1 Winters schilderij in Aerdenhout Zuiveringsheffing 20 cent Fosfaten moeten uit wasmiddel verdwijnen VS: nog geen maatregelen scheepsbotsing tegen Iran Zwikstra stapt op bij Telstar Patria sluit Vermoedelijk veel doden na nijman lichtrekiame Synode eindigt donderdag IFi Meubelfabriek "teSé Oisterwijk toonaangevend in eiken lö v.J^mmmedeby DE 3 SEKONDEN WET VAN HANSNEL J het woord is cion... vandaag: HAARLEM I B1 agenda pagina 7 Muziek Af en toe neerslag iwr w Mimwwïïiiiriik voor exclusieve Herenmode Misplaatste gebaren h€t \X/€€f Geheim En verder HANSNEL SELECT UMUIDEN - i I DINSDAG 29 JANUARI 1980 (ADVERTENTIE) F Wim Kan: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 72 11 I 2,3 en 4 13 5,6 en 7 9 pagina's (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Het besluit van het kabinet-Van Agt het Nederlands Olympisch Comité (NOC) te adviseren niet naar de Olympische Spelen in Moskou te gaan is niet definitief. Er zijn slechts twee soorten reklame: De Snelle en de Dode. Snelle reklame wordt binnen 3 sekonden bewust gezien. Anders is die reklame morsdood. Dus reklame werkt óf snel óf helemaal niet Bel snel Ben van der Kolk om uw produkt van de dood te redden. Beurs Binnen* en buitenland Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips Sport15 en 17 Weerrapporten2 J*,/ HR ’I (Van onze redactie buitenland) en boycot Spelen niet definitief Zie verder pagina 4 Weersverwachting tot morgenavond: 8 t llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll <N 01 In een brief aan de Tweede Kamer schrijven minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken en staatssecretaris (Van onze sportredactie) VELSEN. Ton Zwikstra legt aan het einde van dit seizoen zijn functie als voor zitter van de eerste-divisieclub Telstar neer. De Telstar-praeses acht na vijftien jaar de tijd gekomen plaats te maken voor een ander. Ton Zwikstra, die eerder na een contro verse rondom de shirtreclame zijn positie als financieel deskundige van de KNVB kwijtraakte, heeft het bestuur gister avond van zijn voornemen op de hoogte gebracht. Als opvolger wordt genoemd penning meester Klaas Groen, die bij afwezigheid van Ton Zwikstra diverse taken van de voorzitter waarnam. AMSTERDAM (ANP). De biscuitfa briek Patria in Amsterdam gaat dicht. Waarschijnlijk eind maart al zal de fa briek zijn poorten definitief sluiten. Wat er met de 90 werknemers (onder wie veel vrouwen) gaat gebeuren is nog onzeker. De vakbonden hebben zich bij de sluiting neergelegd, zo liet vandaag desgevraagd bestuurder T. Simonis van de Voedings bond FNV weten. Weinig enthousiasme in de Com missie Algemene Zaken waar de le den zich mochten uitspreken over een absolute geheimhoudingsplicht voor commissieleden. Die commis sieleden wilden wel eens weten op welke zaken die voorgestelde plicht betrekking zal hebben. Terugkoppe ling naar de fractie wordt Ónmogelijk enhet hele voorstel is in strijd met het zo actuele streven naar de zo immer geprezen „openheid”. Zie verder de plaatselijke pagina’s Gerrit Komrij De wereld is nog niet vergaan, maar er wordt aan gewerkt. Veel bewolking en af en toe regen, in het Noorden en Oosten mogelijk ook sneeuw. Minimumtemperatuur van plus 3 graden in Zeeland tot 0 graden in Groningen. Middagtempe- ratuur rond 5 graden. Matige zuid westenwind. Grote Houtstraat 59 - Haarlem Tel. 023-321965 (Van onze redactie buitenland) ST. PETERSBURG. In de monding van Tampa Bay in Florida is gisteravond een kotter van de Amerikaanse kustwacht gezonken na een aanvaring met een tan ker. Ongeveer de helft van de 53 beman ningsleden van de kotter wordt vermist. Toen de botsing plaatsvond was de kot ter, die voor herstelwerkzaamheden in dok had gelegen, op weg naar zijn thuis haven, Galveston in Texas. Zevenentwin tig opvarenden van de kustwachtboot werden door schepen in de buurt opge pikt. De kustwacht wist niet precies hoe veel man aan boord van de kotter waren, maar deelde mee dat het er gewoonlijk 53 zijn. De tanker zit aan de grond, maar heeft geen noemenswaardige schade op gelopen. Omtrent de precieze toedracht van de aanvaring tast men nog in het duister. De FNV wil in de laatste week van februari in het hele land demonstra tieve bijeenkomsten houden tegen de door de regering afgekondigde loonpauze van twee maanden. De federatie waarschuwt voor een „ui termate grimmige” reactie indien de vrijheid van onderhandelen van de vakbeweging na afloop van de loon pauze verder wordt aangetast. Zie pagina 2 vanmorgen de berichten over de inval de beschietingen tegengesproken. Voor de 6.000 soldaten van de VN-troe- penmacht in Zuid-Libanon is de alarmtoe- stand afgekondigd. Een woordvoerder van de vredesmacht zei vanmorgen de berichten over het binnenrukken van Is- BEIROET/TEL AVIV. De Libanese radio heeft gisteren gemeld, dat een Israë lische legerbrigade met ruim honderd tanks, pantser- en andere voertuigen gis teren Libanees gebied is binnengetrok ken. De troepen zouden de Zuidlibanese plaatsen Marjeh, Sahel-Rumeisch en Ain- Ebel hebben bezet. Volgens het radiostati on van de falangisten in de Libanese hoofdstad Beiroet bevinden zich eenhe den van de Israëlische marine voor de Libanese havenplaats Sidon. Ook zou een plaatsje ten zuiden van de havenstad Ty- rus onder vuur zijn genomen. Israel heeft De Hoogoven Harmonie heeft een nieuwe dirigent. Dat is de 37-jarige Wybren Valkema (foto). Afgestu deerd aan het Stedelijk Conservatori um in Groningen. Trompetleraar en adjunct-directeur aan de muziek school in Sneek en succesvol diri gent van tal van muziekgezelschap pen. Excelsior te Scharnegoutum en KNF-Jeugd Road Band en de Harmo nie te Wolvega. t VATICAANSTAD (ANP). De specia le synode van de Nederlandse bisschop pen eindigt donderdagochtend. Ter afslui ting zal paus Johannes Paulus een mis met de bisschoppen in de Sixtijnse Kapel opdragen zie verder pagjna 4. Het kort geding dat de dichters Gerrit Kouwenaar, Lucebert, Remco Campert en Bert Schierbeek hebben aangespannen tegen uitgeverij Bak ker, heeft nogal wat stof doen op waaien. De dichters protesteren erte gen dat de uitgever hun poëzie heeft opgenomen in een door Gerrit Kom rij samengestelde bloemlezing, ter wijl zij daarvoor geen toestemming hebben gegeven. Zij eisen vernieti ging van de exemplaren van het boek die nog bij de uitgever zijn. Een interview met Gerrit Komrij die de stap van de vier Vijftigers als een persoonlijke rancune ziet. Zie de kunstpagina. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft van morgen verklaard, dat de VS de economi sche strafmaatregelen tegen Iran op nieuw hebben opgeschort. De sancties, die Iran moeten dwingen de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade in Teheran vrij te laten, zijn om praktische redenen uitge steld, aldus het ministerie. Volgens waarnemers houdt het uitstel verband met de verzoenende houding van de VS tegenover het Iraanse bewind, met name tegenover de nieuwe Iraanse presi dent Bani-Sadr. In een van zijn „verzamelde werken” over militaire aangelegenheden uitte veld maarschalk Helmuth von Moltke de ver zuchting: „Een van de eerste vereisten die de militaire stand in een land moet vervul len om aanzien en macht te verwerven, is de creatie van een vijand. Zonder Vijand is de soldaat ten dode opgeschreven”. Dat de soldaat ook mét een vijand ten dode is opgeschreven, liet Von Moltke onvermeld, maar de dood die hij bedoelde was niet de lichamelijke, de eervolle dood op het slagveld, maar de dood der nutte loosheid. Zonder vijand krijgt de militaire stand het odium van overbodigheid. De creatie van een vijand is niet alleen voor op macht beluste militairen belangrijk. Ook de politiek, het politieke aanzien dat zich verheft op de fundamenten van het nationalisme, heeft een vijand nodig om zich te kunnen afzetten en de erepalm van kracht en betrouwbaarheid te kunnen verwerven. Toch is die stelling van Vont Moltke duidelijk verouderd en voor onze tijd te eng. Er is door een voortschrijden de democratisering en een vervaging van de nationale grenzen onder druk van een economische en wetenschappelijke inter nationalisatie een groter, massaler verlan gen naar vreedzaam samenleven ont staan, de militaire stand heeft zijn natio nale belangrijkheid en machtspositie gro tendeels verloren, de politiek heeft een grotere verantwoordelijkheid aanvaard voor het totale welzijn, de oorlog heeft zijn doelmatigheid verloren door de gruwe lijkheid en massaliteit van de vernieti gingswapens. Men creëert niet meer met opzet een vijand, maar de politiek-maat- schappelijke stelsels leiden wel tot het j ontstaan en voortbestaan van essentiële j vijandigheid der ideologieën. En als natio- nalisme, superioriteitswaan en economi sche structuren zich vereenzelvigen in machtsblokken, explodeert de vijandig heid tussen deze blokken onherroepelijk in die gebieden waar zij bij de voortduren de uitbreiding van hun invloeden tegeno ver elkander komen te staan. De oorlogstonelen van de laatste jaren Vietnam, Korea, Afrika, Midden-Oos- ten spelen zich in die invloedsgebieden af. Afghanistan zal niet het laatste gebied zijn waar het Sovjetrussische en het Ame rikaanse nationalisme, gemengd met eco nomische belangen, vuurspattend met el kaar in botsing komen. Dat kan op oorlog uitdraaien, maar die is in niemands be lang. Vandaar dat de vredelievende krachten van de wereld toch sterker zijn dan de overspannen en dolgedraaide drij vers naar wapengeweld. Er is geen alter natief dan een opnieuw beginnen van alle mogelijke pogingen tot ontspanning en verzoening. En aangezien de Sovjetrussi sche dictatuur ook de Russische mens zelf meesleept in agressieve avonturen, zou een intensieve poging tot verdieping van de contacten tussen die Russische mens en de buitenwereld nu dubbel nodig zijn. Er zjjn daarvoor veel meer en betere mo gelijkheden dan de verpolitiekte Olympi sche Spelen. Als de Nederlandse regering echter in haar ijver om de Amerikanen te believen het mes gaat zetten in culturele contacten met mensen uit de Sovjet-Unie, handelt zij in strijd met haar internationale taak als vredelievende katalisator in de verhou dingen der volken. Zij doet dan het omge keerde van wat juist in deze omstandighe den tot ondergraving van de Sovjet russische dictatuur zou kunnen leiden. De twijfelachtige eer van haantje de voorste te zjjn met lege gebaren is veel minder waard dan een praktische bijdrage tot vermenselijking van een regime, dat niet in de laatste plaats vele Oosteuropeanen een gruwel is. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI Telefoon 02550-17050 Postbus 86 IJmuiden Hansnel Select is een divisie van Hansnel Reclamemakers - Ridderkerk Kabinet: advies (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. In 1983 moet het fosfaatgehalte in wasmiddelen zijn gehalveerd ten opzichte van de huidige situatie. Deze afspraak heeft het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne ge maakt met de Nederlandse Vereniging van Zeepfabrikanten. Minister Ginjaar van Volksgezondheid wil dat in 1985 hele maal geen fosfaten meer in wasmiddelen zitten. Hij heeft dit vorig jaar juni al aangekondigd in een nota. Fosfaten zijn schadelijk voor het milieu. Ze zorgen voor een sterke algengroei in stilstaande oppervlaktewateren, waar door het zuurstofgehalte van dat water daalt en vissen en planten dreigen te ver stikken. Volgens het ministerie kunnen de fosfa- IJmuider Courant ten de komende jaren geleidelijk worden vervangen door andere stoffen die niet schadelijk zijn voor het milieu. Nog dit jaar wordt op elk pak wasmid delen van twee kilo een heffing van 20 cent gelegd. Dit geld wordt gebruikt voor de financiering van zuiveringsinstallaties die het oppervlaktewater van fosfaten ontdoen. Per 1 januari mogen witwasmiddelen nog maar acht procent fosfaten bevatten en op 1 januari 1983 vijf procent. Voor bontwasmiddelen zijn deze cijfers respec tievelijk twaalf en zeveneneenhalf procent. Hoewel alweer op veel plaatsen verdwe nen, viel gisteren een grote hoeveelheid sneeuw. Op de grens van Aerdenhout leverde dat dit schilderachtig tafereel op. Overigens had de sneeuwval voor het verkeer negatieve gevolgen. Zie daarover de berichtgeving op pagina 4. Wallis de Vries van CRM dat de mogelijk heid wordt opengehouden het standpunt te herzien als de omstandigheden zich op korte termijn, in positieve zin wijzigen. Gedoeld wordt op het terugtrekken van Russische militairen uit Afghanistan. De Amerikaanse president Carter heeft geëist dat de Russen half februari moeten zijn teruggetrokken. Een groot aantal westerse landen heeft zich stilzwijgend achter dit standpunt geschaard. Het Nederlands Olympisch Comité heeft gisteren in een brief aan de Kamer opnieuw benadrukt dat op dit moment een besluit de Spelen in Moskou te boycot ten voorbarig is. De brieven van kabinet en NOC komen donderdag ter sprake in een speciaal Kamerdebat. Twee dagen later organiseert het NOC in samenwerking met de Nederlandse Sport Federatie (NSF) voor alle Neder landse sportbonden in Amsterdam een bijeenkomst over de boycot-kwestie. Na afloop overlegt het NOC met de 23 „olym pische” bonden over de wijze waarop de deelnemers aan de Spelen bij de besluit vorming moeten worden betrokken. Volgens de fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer, Lubbers, heeft het kabinet-Van Agt juist gehandeld door het NOC te adviseren niet naar de Spelen in Moskou te gaan. Een boycot is volgens hem een van de weinige signalen die zal doordringen tot grote delen van de Russi sche bevolking. Bovendien, aldus Lubbers, zijn totalitai re regimes dubbel gevoelig voor propa- ganda-tegenvallers. „Als het tot een boy cot komt, moet dat zo breed mogelijk gebeuren. Het mag niet alleen een con frontatie zijn van de rijke westerse lan den, maar ook de houding van de moham medaanse wereld en de arme landen is van groot belang”. raelische troepen in Zuid-Libanon niet te kunnen bevestigen of ontkennen. Ten noorden van Beiroet hebben van morgen christen-milities elkaar bescho ten. President Sarkis van Libanon heeft zijn kabinet bijeengeroepen om de toe stand te bespreken. Eergisteren en giste ren zijn schietpartijen gemeld tussen christen-milities en Palestijnen. Overigens heeft Egypte gisteravond een eigen plan ingediend voor Palestijns zelf bestuur in de bezette arabische gebieden. Israel heeft laten weten, het plan af te wijzen omdat het „een blauwdruk voor een Palestijnse staat is”. V. fr

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1