VERZOENEND GEBAAR NAAR BANI-SADR Olie Saoedi- Arabië duurder Weer Russen in Syrië vermoord Sadat: Russen weg uit Egypte PLO geweigerd door assemblee I „Rede Carter terugkeer naar koude oorlog” „Libië achter aanval op stad in Tunesië” „GEEN WEZENLIJKE BIJDRAGE VAN FRANKRIJK’’ Vergeten... Pokputje Gorki Geheimen? 1980 DINSDAG 29 JANUARI BINNEN- EN BUITENLAND 2 door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) tak ten 1 ing dat die den nle- ens lagt fte- ing eeft Za- lan- lua- AK aat- iou- lur- ele ers slij- lag- leid lee- WASHINGTON-TEHE- RAN. De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Za ken Cyrus Vance heeft giste ren de Iraanse leiders en met name Abdolhassan Bani-Sadr, de nieuwe president van Iran, aangeboden samen te werken om een einde te maken aan de Amerikaans-Iraanse crisis en de gijzelingsactie in Teheran. I trijfël Vance biedt Iran samenwerking aan Vance m (Van onze redactie buitenland) Overleg over zoutlozingen Rijn op niets uitgelopen President Sadat gisteren tijdens zijn toespraak in het Egyptische parlement. van de in md sen oor LZO ;elo idie :be- De van kzo ref- van MOSKOU. De Russische regering heeft gisteren bekend gemaakt, dat de 54- jarige wiskundige Goeri Martsjoek is be noemd tot vice-premier van de Sovjet unie en tot voorzitter van de staatscom missie voor wetenschap en technologie. Martsjoek volgt vice-premier Vladimir Kirillin op, die vorige week plotseling ont slag nam. Volgens het Russische persbu reau Tass werd Kirillin „overeenkomstig zijn verzoek van zijn taak ontheven”. „Wij hopen dat Iran zal besluiten tot het beëindigen van de crisis zodat het zich kan bezighouden met de ernstige bedrei gingen en problemen waarmee het wordt geconfronteerd”, aldus Vance. Die proble men zijn niet alleen binnenlandse, maar buitenlandse: met name de aanwezigheid van de Russen in Afghanistan, zo voegde de Amerikaanse bewindsman hieraan toe. Hij herhaalde dat de VS bereid zijn de onafhankelijkheid van Iran en alle andere landen in het gebied te ondersteunen. Vance zei overigens niet te kunnen voor den gisteren kritiek op Bani-Sadrs opmer king dat er in Iran niet twee machten naast elkaar mogen bestaan: de regering en de studenten. „Wij hebben het recht er andere standpunten op na te houden dan de regering”, aldus een woordvoerder van de studenten. Intussen heeft het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren de defi nitieve uitslag van de presidentsverkiezin gen bekendgemaakt. Bani-Sadr kreeg 75,7 procent van de stemmen, zijn naaste riva len Madani en Habibi 14,6 respectievelijk 4,8 procent. De opkomst bedroeg onge veer 64 procent. Begin maart kiest Iran een volksvertegenwoordiging. Overigens zal de rechtbank in Rotterdam op 10 maart een vonnis uitspreken in het proces dat de stichting Reinwater en drie Westlandse tuinders hebben aange spannen tegen de Franse kalimijnen. De rechtbank zal een oordeel vellen over de vraag of de zoutlozingen in de Rijn door de kalimijnen onrechtmatig zijn. gse •uik iui- ent. van len- als >rd- zei wet De Russen in Afghanistan, Sacharov in Gorki, de boycot van de Olympische Spe len... Wilt u wel geloven dat ik mij er gisteren, niet zonder enig schaamtegevoel, op betrapte dat ik al een paar dagen geen enkele gedachte, hoe terloops ook, aan de gegijzelde Amerikanen in Teheran had gewijd? Hoeveel weken is het nu alweer geleden dat de Amerikaanse ambassade werd bezet door de Iraanse studenten? Elke dag heb ik er wel even bij stilgestaan in gedachten, maar door alle consternatie over de Russische inval in Afghanistan, de verbanning van Andrej en Elena Sacha rov naar een voorstadje van Gorki, en de eis van Carter dat de Amerikanen verstek zullen laten gaan in Moskou tijdens de Olympische Spelen, was ik de vijftig gijze laars in Teheran even glad vergeten! )OS tot ntal i in ;d.” dr. cul- irti- len- on- op in □n- dn- art- 1 is ing de gen per ge- >od- rers ver- vijk n is het lere ieb- cht- aele :hte uit ane De de >en- ge- het jor- :eer -en, ien- lige .‘lei- het )US eeft ge- aor- age jele ssis- iaal is. De 1 is :en- rge- fge- (Van onze redactie buitenland) TUNIS. De Tunesische regering heeft Libië beschuldigd van medeplichtigheid aan de aanval die in het weekeinde door 200 goed bewapende mannen werd onder nomen op de stad Gafsa in het westen van Tunesië. Urenlange schietpartijen kostten aan twintig mensen en volgens oogge tuigen aan ongeveer honderd aanvallers het leven. Politieke kringen in Tunis houden het erop dat de aanvallers Tunesische gastar beiders in Libië waren, die in dit land een militaire opleiding hebben genoten. Het zou hierbij gaan om leden van het zogehe ten Tunesische Gewapende Verzet. Gewe zen wordt op de verslechtering van de betrekkingen tussen Tunesië en Libië sinds de mislukte „fusie” in 1974. Gisteravond werd in Gafsa een avond klok ingesteld, hoewel de stad in handen is van het Tunesische leger en geheel is afgegrendeld. De Algerijnse regering, eerder door Tu nis van de inval beschuldigd, heeft giste ren de verantwoordelijkheid voor de infil tratie afgewezen. Men betoogde, dat de aanval past in de officiële strategie van het Libische staatshoofd Khadaffi, die in september 1978 heeft gezegd dat hij open lijke en geheime acties zal ondernemen om de arabische eenheid te bevorderen en de politieke problemen in de arabische wereld op te lossen. De aanval van gewapende mannen richtte zich op vijf openbare gebouwen in Gafsa; de kazernes van leger en Nationale Garde, het hoofdbureau van politie, een school en een hotel. BRUSSEL. Het overleg in de internationale Rijncommissie over het zout in de Rijn is gisteren in Brussel op niets uitgelopen. In tegenstelling tot de verwachtingen hebben de Fransen geen con creet plan op tafel gelegd voor een oplossing van het zoutprobleem, waarvoor Frankrijk voor een belangrijk deel verantwoordelijk is. Vorige maand trok Frankrijk het zoutverdrag van 1976 terug, waarna de Nederlandse regering verontwaardigd haar ambassadeur in Frankrijk voor enige weken teru griep „voor overleg”. De verschillende mogelijkheden om het afvalzout van de kalimijnen in de Elzas weg te werken in plaats van in de Rijn te lozen, zullen nu de komende maanden opnieuw voorwerp van studie zijn. De Internationale Rijncommissie zal zich op 9 mei in Parijs voor de zoveelste maal over de plannen beraden, waarna spellen in hoeverre de verkiezing van Ba ni-Sadr tot nieuwe president van Iran van invloed is op de oplossing van de gijze lingsactie in Teheran, die nu al 87 dagen duurt. In een interview met het Franse dag blad Le Monde zei Bani-Sadr gisteren dat de Amerikaanse regering allereerst open lijk moet erkennen schuld te hebben aan misdaden die tijdens het bewind van de sjah zijn gepleegd. Voorts moeten de VS volgens hem erkennen dat Iran het recht heeft de ex-sjah en zijn aanhangers te vervolgen. Ook moet de Amerikaanse re gering beloven de onafhankelijkheid en soevereiniteit van Iran voortaan te respec teren, aldus Bani-Sadr. De Iraanse be windsman kondigde aan, dat hij Ameri kaanse journalisten spoedig toestemming zal geven terug te keren naar Iran. Bani- Sadr veroordeelde in het interview de Russische inval in Afghanistan, maar wees tegelijkertijd een Amerikaans aan bod tot hulp als „onaanvaardbaar” van de hand. Iran wil in geen geval de Amerika nen een voorwendsel geven opnieuw voet te zetten op Iraanse bodem, aldus Bani- Sadr. De studenten die de Amerikaanse am bassade in Teheran bezet houden lever- NICOSIA (UPI). Het gezagheb bende financiële blad Middle East Eco nomie Survey (MEES) heeft gisteren bericht dat Saoedi-Arabië zjjn prijs van ruwe olie met twee dollar per vat heeft verhoogd tot 26 dollar met terug werkende kracht tot 1 januari. Het Libanese dagblad, dat verschijnt in Nicosia, meldt dat de grote oliemaat schappijen die in Saoedi-Arabië wer ken, evenals onafhankelijke klanten van Saoedi-Arabië hiervan zaterdag op de hoogte zijn gesteld. Saoedi-Arabië loopt nu met zijn olie prijzen weer in de pas met de groep van gematigde olieproducenten van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC). Sinds de OPEC-con- ferentie van Caracas, een maand gele den, was de Saoedische olieprijs lager dan de prijzen die de gematigden in rekening brachten. (Van onze redactie buitenland) CAIRO. De Egyptische president Sadat heeft gisteren in het parlement ver klaard dat Russische deskundigen die werkzaam zijn in de Egyptische ijzerin- dustrie en de scheepsbouw het land moe ten verlaten. Naar aanleiding van de Russische inval in Afghanistan zal de diplomatieke staf van de Russissche ambassade in Cairo moeten worden verminderd van vijftig tot zeven personen: dezelfde omvang als de Egyptische ambassade in Moskou. De eer ste groep Russische diplomaten heeft Egypte eind vorige week al verlaten. In juli 1972 gelastte Sadat ruim 15.000 Russi sche militairen en technici het land te verlaten. De Russen vertraagden volgens hem de wapenleveranties aan Egypte. Sadat leverde in het parlement scherpe kritiek op de Arabische landen die de toenadering tussen Egypte en Israel kriti seren. Achttien landen hebben de d j- matieke betrekkingen met Cairo ve o- ken na het vredesverdrag tussen Egypte en Israel. Volgens Sadat zullen er stappen tegen deze landen worden ondernomen. Hij liet zich niet concreet over de te nemen maatregelen uit. In zijn toespraak van gisteren bena drukte Sadat nog eens zijn bereidheid de Verenigde Staten de nodige militaire faci liteiten te verlenen om, aldus Sadat, ieder Arabisch land aan de Perzische Golf beter te verdedigen tegen een eventuele aanval. De Egyptische president waarschuwde voor een verder opdringen van de Sovjet unie in dit gebied. Saoedi-Arabië maakt dit gevaar volgens Sadat alleen maar gro ter en speelt Moskou tegen Washington uit. De president leverde ook felle kritiek op Saoediarabische toestemming aan de Sovjet-Unie via het luchtruim wapens aan Zuid-Jemen te leveren. In Israel is verwarring onstaan over het Egyptische verzoek pas na 15 februari ambassadeurs uit te wisselen. In de ak koorden van Camp David is een datum opgenomen van 26 januari. Egypte heeft niet bekendgemaakt waarom om uitstel is verzocht. Herinnert u zich de berichten en foto’s nog over de zakken vol met post die door de Amerikanen naar de gijzelaars ge stuurd werden en die we dan de ambassa de zagen binnengaan? Zouden de postzak ken nog steeds uitpuilen, of komen er nu alleen nog maar brieven en ansichten van familie en kennissen van de gijzelaars in Teheran aan? Is de stroom post al verlegd naar Gorki, waar professor Andrej Sa charov en zijn vrouw Elena, ver van de bewoonde wereld, aan een soort apart heidspolitiek van de Sovjet-autoriteiten worden onderworpen? Als ik zeg: „ver van de bewoonde we reld”, wil ik niet suggereren dat Gorki een ontvolkte negorij is. Het is het voormalige Nizjni Novgorod, een romantische, exoti sche naam die niets méér beduidt dan Lage Nieuwstad, een stad met ruim 1 miljoen inwoners, geboortestad van de schrijver Maxim Gorki, wiens naam de stad in 1932 toebedeeld kreeg. Na Moskou en Leningrad is Gorki het grootste indu striële centrum in de Sovjet-Unie, verbo den gebied voor buitenlanders, maar geen negorij. Sinds 1918 ook een universiteits stad. Alleen zitten de Sacharovs niet in heh centrum, maar in het voorstadje Sjtsjerbinka, wat volgens mijn Russisch- Nederlandse woordenboek „pokputje” betekent. Het litteken van een pok. Een weinig uitnodigende naam... Het zou aardig zijn als we allemaal een bemoedigend briefje of een ansichtkaart je aan de Sacharovs stuurden. U schrijft eerst: Andrej i Elena Sacharov. Daaron der? kv. 3. Daaronder: Ulica Gagarina 214. Daaronder: Sjtsjerbinka 2. Daaron der: gorod GORKI. Daaronder: USSR. Kvartira 3 betekent: flat 3. Dan Gaga- rinstraat 214, Sjtsjerbinka 2 is wat Dui- vendrecht voor Amsterdam is, en gorod Gorki betekent stad Gorki. Twee dingen goed begrijpen. De kans dat Sacharov de brieven metterdaad krijgt, is onwaar schijnlijk. Toen Boekovski onlangs door een studentikoze Amsterdamse student gevraagd werd of hij indertijd, toen ei duizenden brieven naar zijn kampadres werden gestuurd, ooit iets onder ogen had gehad, vertelde Boekovski dat hij niet meer dan twee ansichten in handen had gekregen. Dan hebt u mijn brief die ik zeven jaar geleden stuurde dus ook niet ontvangen, concludeerde de student iet wat aangeslagen, onder hilariteit van het hem omringende publiek. De onwaarschijnlijkheid dat Sacharov uw brief of prentbriefkaart in de bus krijgt, moet u er overigens niet van weer houden er eentje te sturen. U moet Pok putje 2 maar beschouwen als de Russi sche Trevi Fontein. Van de film Roman Holiday herinnert u zich ongetwijfeld nog dat toeristen in Rome een muntstukje in de Fontana di Trevi plegen te gooien, omdat deze handeling hun weerkeer naar Rome zou bespoedigen. Dat geld ben je kwijt, en of je ooit nog eens naar Rome terugkeert, hangt van heel andere dingen af. Pokputje 2 is ook zo’n „wishing well”; baat het niet, het schaadt ook nauwelijks, uw ansicht is een van de postale wensen dat de Sacharovs weer snel naar Moskou terug kunnen keren. Bovendien komen al die brieven en ansichten terecht bij de man die de directe verantwoordelijkheid draagt voor de verbannen Sacharovs. Misschien konfiskeert hij ze wel om er heimelijk de postzegels af te weken voor zijn zoontje, waardoor het hem per brief nog eens ingescherpt wordt dat het lot van de Sacharovs ons niet onverschillig laat. Dat scheelt altijd. Hij wordt immers nu al met de nodige omzichtigheid behandeld. Heeft het Russische publiek niet te horen gekregen dat Sacharov atoomgeheimen aan het buitenland heeft doorgespeeld? Hoogste vorm van landverraad dus? Des ondanks krijgt hij, nog geen uur in Gorki, in een stad met grote woningnood, een flat toegewezen. Weliswaar in Pokputje 2, maar menige Gorkiaanse woningzoeken de zal het nu betreuren dat hij ook niet over atoomgeheimen beschikt die hij aan Amerika kan verraden... (Van onze redactie buitenland) STRAATSBURG/ATHENE. De as semblee van de Raad van Europa, een samenwerkingsverband van 21 Westeuro- pese landen, heeft gisteren een motie aan genomen die zich uitsprak tegen de komst van een vertegenwoordiger van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) naar Straatsburg. De Zweedse socialist Lidbom had voor gesteld een PLO-afgevaardigde een toe lichting op het PLO-beleid te laten hou den. Op initiatief van de Nederlandse christen-democraten Schoften en Mom- mersteeg werd dit voorstel echter ver worpen. In hun motie werd gezegd dat het ver zoek van Lidbom moet worden behandeld door het bestuur van de assemblee, zodat, vóór de assemblee erover stemt, de poli tieke commissie van de Raad van Europa nog een oordeel kan geven. Schoften en Mommersteeg vinden de tijd nog niet rijp voor een PLO-bezoek aan de assemblee. Tegen informele con tacten met de PLO hebben zij overigens geen bezwaar. De Griekse regering is gisteren akkoord gegaan met de vestiging in Athene van een PLO-kantoor. Omdat Griekenland vol gend jaar hoopt te worden toegelaten tot de Europese Gemeenschap is nog niet besloten diplomatieke betrekkingen met de PLO aan te knopen. Het is niet bekend of Griekenland nu, evenals de negen EG- landen, over zal gaan tot officiële erken ning van de staat Israel. zo spoedig mogelijk een ministersconferentie moet wor den belegd. Frankrijk drong gisteren bij de andere Rijnoeverstaten aan op de bouw van een zoutfabriek voor de verwerking van het afvalzout. Nederland, West-Duitsland en Zwitser land zouden daar voor vele miljoenen in moeten deelne men en bovendien een deel van de afzet van keuken- en strooizout moeten garanderen. Als gevolg hiervan zou de zoutlozing in de Rijn met 20 kg per seconde verminderen. Vooral Nederland en West-Duitsland zien weinig heil in dit plan, omdat de markt in beide landen al oververza digd is. De Nederlandse en Westduitse delegatieleiders (Van onze redactie buitenland) BEIROET. In Syrië, waar op het ogenblik de Russische minister van Bui tenlandse Zaken Gromiko op bezoek is, zijn tijdens het weekeinde weer twee Rus sen vermoord. Dit heeft het radiostation van de rechtse falangisten bekend gemaakt. Anderhalve week geleden werden in Sy rië twee Russische kolonels vermoord, en twee andere Russen bij overvallen zwaar gewond. In Syrië werken ongeveer 2.500 militaire adviseurs en technici uit de Sovjet-Unie. Volgens de Syrische autoriteiten zijn de aanslagen het werk van de religieus-natio- nalistische moslimbroederschap, maar deze organisatie zegt van niets te weten. Gisteren vergaderde Gromiko in de Sy rische hoofdstad Damascus met president Assad. Moskou wil met het bezoek de kritiek van de Islamitische staten op de Russische inval in Afghanistan wegne men. Gromiko zal ook overleg plegen met PLO-leider Jasser Arafat. ue Elzas, die aantasting van het van de bevo”.!: milieu vreest. Gisteren werd ook de mogelijkheid geopperd het afval zout te vervoeren naar de sodafabrieken in West-Duits land, die het als grondstof zouden kunnen gebruiken. De Westduitse afgezant had echter weinig oren naar dit plan. De Nederlandse delegatieleider A. de Graaff, plaats vervangend directëur-generaal van Rijkswaterstaat, was zeer teleurgesteld over de houding van de Fransen. Hij nam het hun vooral kwalijk dat zij gisteren geen voorstel op papier, hadden en geen wezenlijke bijdrage konden - leveren tot de oplossing van het zoutprobleem. vinden ook de prijs van 70 gulden per ton zout uit deze fabriek veel te hoog. De Franse delegatieleider stelde de bouw van een zoutfabriek echter als voorwaarde voor het nemen van andere maatregelen om het afvalzout op te slaan, zoals het terugbrengen naar de oude mijnen of het opbergen 'pp het land. Hiertegen bestaan overigens grote bezwaren De Iraanse centrale bank heeft intussen alle vestigingen van Amerikaanse banken die nog zaken deden in Iran, hun vergun ningen afgenomen. De openbare aankla ger van Teheran heeft aangekondigd dat er spoedig een proces komt tegen twaalf hooggeplaatste legerleiders onder het sjah-bewind. Canada heeft gisteren zijn ambassade in Teheran gesloten en het ambassadepersoneel teruggeroepen, om dat de ambassade niet meer normaal kon functioneren. De betrekkingen met Iran worden overigens niet verbroken. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. Uit de State of the Union, de rede die de Amerikaanse president Carter vorige week voor het Congres hield, is een duidelijke terugkeer naar de koude oorlog te proeven. Dit heeft het Russische persbureau Tass gisteren ge zegd onder verwijzing naar een lang arti kel in de Pravda, de krant van de commu nistische partij in de Sovjet-Unie. Het artikel in de Pravda stelt dat de interventie in Afghanistan in verband stond met een werkelijke bedreiging van de zuidgrens van de Sovjet-Unie. Cuba heeft gisteren zijn eerste recht streekse commentaar geleverd op de Rus sische interventie. De Amerikaanse maat regelen tegen Moskou als gevolg daarvan „bewijzen dat Washington de koude oor log wil terughalen”, aldus het partijblad Granma in Havanna. Tot gisteren had Cuba zich van commentaar onthouden, waarschijnlijk omdat het zijn onafhanke lijkheid tegenover de beweging van niet- gebonden landen, waarvan het voorzitter is, wilde bewijzen. President Karmal van Afghanistan heeft gisteren gesuggereerd dat de Ver enigde Staten en zijn afgezette voorgan ger Amin, plannen beraamden van Afgha nistan een springplank te maken voor een aanval op Iran. In een interview met Rus sische correspondenten in Kaboel zei Kar mal dat het afzetten van Amin tijdens een door de Russen gesteunde staatsgreep, een streep had gehaald door deze verra derlijke plannen. Tsjecho-Slowakije en Polen hebben gis teren geëist dat „imperialisten” en „hege- monisten in Peking” ophouden met hun „inmenging in de binnenlandse zaken van Afghanistan”. De eis stond in een gemeen schappelijk communiqué dat werd uitge geven na het bezoek van de Poolse partij leider Gierek aan Praag. Ook keerden zij zich tegen de „anti-Russische en anti-soci- alistische campagne”. Canada is bereid zijn leger met 16.000 man uit te breiden als de crisis rond Afghanistan zou verergeren, aldus de Ca nadese minister van Defensie Allan McKinnon gisteren. De Britse premier Thatcher verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat Engeland zijn hulp aan Pakistan opnieuw zal bekij ken en samenwerking met Turkije zal ontwikkelen om de stabiliteit in het gebied rond de Perzische Golf te vergroten. Amerikaanse troepen kunnen binnen een paar dagen in actie komen in de Perzische Golf, aldus de Amerikaanse mi nister van Defensie Brown gisteren.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3