OOK VEROORDELING SOVJET-UNIE bi EEN DOFFE DREUN c b( J1 Sacharov wil Man eerlijk proces Sneeuwval: files en aanrijdingen Umuider Courant Bemmelse Annie ADVISEURS TELEURGESTELD NAAR HUIS krijgt gratie Vangstverbod haring blijft van kracht Protest tegen Amoco-leidingen Heiloo afgewezen DamiatePers Aankoop Groote Keijser niet waarschijnlijk Franse assistentie bij ontruiming van moskee steelt” Boycot Spelen elektriciteit gg s harder aanpakken” „Carter moet Moskou 1 F SENATOR KENNEDY IN REDE: „Geen voorrang voor fietsers van rechts” DI1 DINSDAG 29 JANUARI 1980 VOLGENS WEEKBLAD LE POINT ANWB bepleit: LE 4 BINNEN- EN BUITENLAND H (Van onze redactie buitenland) ISLAMABAD. De islami tische conferentie in Islama bad heeft alle islamitische lan den opgeroepen Egypte poli tiek, economisch en cultureel te boycotten. VEI geme daga\ een openl werk plichl zittin legd. wet r ding derer Het t sanct verpl missi ten k (Vervolg van voorpagina) De conferentie van islamiti sche landen in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad heeft al le moslim-landen opgeroepen de Olympische Spelen in Mos kou te boycotten als de Sovjet- Unie niet onmiddellijk zijn troepen uit Afghanistan terug trekt. Een resolutie met deze strekking werd zonder tegen stemmen door de ministers van Buitenlandse Zaken aan genomen. fr u Islamitische landen (Van onze redactie buitenland) voor boycot Egypte (Vai (Van onze redactie buitenland) (Van onze Haagse redacteur) Eerste stemmingen synode 155,00 De fabriek in Oss waar Jurgens in 1871 als eerste ter wereld met de produktie van margarine begon, wordt gesloopt. Gisteren werd de 45 meter hoge schoorsteen opgeblazen, die met een doffe dreun op de grond terecht kwam. Een stalen wand, die diende om de explosie in te perken, werd met grote kracht weggeslingerd (zie foto links) Niemand raakte daarbij gewond. Dit is vandaag officieel in de Pakistaan se hoofdstad bekendgemaakt. Een desbe treffende resolutie werd op een voltallige vergadering goedgekeurd. Als reden voor de boycotoproep noemt de resolutie de normalisering door Egypte Gisteren werden de eerste stembriefjes ingeleverd over de 37 voorstellen, die betrekking hebben op de communio (de onderlinge verbondenheid van de bisschoppen en de geloofsgemeenschap) en over het pastorale werk van bisschoppen en priesters. Over de uitslag is niets meege- (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD. De deelnemers aan de bij zondere bisschoppensynode in Vaticaanstad zijn gisteren begonnen aan de stemmingen over de eindconclusies van het beraad over de situatie in, de Nederlandse kerkprovincie. Gisteren werd de Russische interventie in Afghanistan veroordeeld en de „onmid dellijke en volledige” terugtrekkeing van de Russische troepen geëist. Verder besloten de ministers de diplo- Kennedy verklaarde zich tegen sancties tegen Iran daar deze Iran „alleen maar in de Sovjet-invloedssfeer zouden kunnen drijven” en sprak zich ook uit tegen de registratie van alle dienstplichtigen die kunnen worden opgeroepen. onderzoek van de Verenigde Naties naar de klachten van Iran met betrekking tot de ex-sjah als mogelijkheid tot de oplos sing van de gijzelingszaak. deeld. Evenmin is bekend gemaakt hoeveel wijzigings voorstellen de deelnemers hebben ingediend. Verwacht wordt dat de discussie over deze amendementen nog wel enkele dagen in beslag neemt. De definitieve formulering van het slotdocument van de synode wordt pas in de tweede helft van deze week verwacht. Daarna worden de conclusies ter goedkeuring voorgelegd aan de paus. Enkele adviseurs van de bisschoppen hebben vlak voor hun terugkeer naar Nederland hun teleurstelling uitge sproken over de houding van de bisschoppen en van de leden van de curie. De bisschoppen hebben weliswaar hun beleid krachtig verdedigd, maar zij zijn teveel voor de Romeinse sfeer door de knieën gegaan, aldus deze van de Raad van State vindt dat de indie ners van de bezwaarschriften geen direct belanghebbenden in deze zaak zijn. Het rechtsprekend college wil niet ingaan op de inhoudelijk kant van de bezwaar schriften. PARIJS. Volgens het Franse weekblad Le Point is Frankrijk vorige maand betrokken geweest bij de ontruiming van de Grote Moskee in de heilige stad Mekka. adviseurs. Soms maakten de bisschoppen de indruk dat zij veel te veel onder de indruk waren van de paus, zo wordt gezegd. De bisschoppen moesten soms opmerkin gen van de curieleden slikken die in iedere normale vergadering door de voorzitter als niet terzake zouden zijn afgehamerd, aldus deze adviseurs. Zij zeggen pessi mistisch te zijn over de uitkomsten van het beraad en menen dat 1 -T uiteindelijke doel van de synode, het herstel van de eenheid onder de bisschoppen, niet is bereikt. Synodewoordvoerder Kouwenhoven liet de journalis ten gisteren weten dat er bij het beraad over de commu nio „meer sprake was van monologen dan van dialogen”. MOSKOU. In zijn eerste persverkla ring sinds de Russische autoriteiten An drei Sacharov vorige week uit Moskou hebben verbannen en hem een huis toewe zen in het voor buitenlanders verboden Gorki, 400 km ten oosten van de hoofd stad, heeft de dissidentenwoordvoerder zich bereid verklaard voor een rechter te verschijnen, mits deze hem een eerlijk proces wil geven. „Ik hoef niet met fluwelen handschoe nen aangepakt te worden”, aldus de 58- jarige winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede. Hij ontkende ten stelligste militai re geheimen aan het Westen verraden ten hebben. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije VEI Leije: eerde heeft js:: Het de ve sies, d schrif Velsei beurzt ningei IJ wer kist jauv ting 88 I Per kab 100- vier drie twe 86; 32-2 sch; 60-5 Prij 17,3 toni 14,8 14,6 On< voor i de ht voorg maal voorc stond merk ken ten t( In voors aan t M. vi liefsti gen. Per 11 2 45 2 74 KW 19.8 152 KW 27.8 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 DEN HAAG. De Raad van State heeft het protest van D’66 en een groep inwo ners van Heiloo tegen de aanleg van lei dingen door het Heilooër bos niet ontvan kelijk verklaard. De afdeling rechtspraak (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Carter moet de Sovjet-Unie harder aanpakken, de benzine moet direct op de bon en de regering dient ook onmiddellijk een drastische stop op prijzen, lonen en andere inkomens af te kondigen om de inflatie te beteugelen. Dit zei senator Kennedy gisteren onder meer in een toespraak voor de universiteit van Georgetown.' In de afgelopen weken is zijn kans om de presidentskandidaat van de democra ten te worden geslonken. In zijn rede zei hij hierover „dat hij nog maar pas was begonnen te vechten”. Carter heeft, door niet vastberaden te reageren op de aanwezigheid van Russi sche gevechtseenheden op Cuba de inter ventie in Afghanistan mogelijk gemaakt, zo zei Kennedy. Hij drong aan op verster king van de Amerikaanse marine en luchtmacht in het gebied van de Perzische Golf. Over Iran zei de senator dat Carters beleid evenzeer kan hebben geleid tot de gijzeling van de Amerikanen. Washington dient volgens hem op te roepen tot een 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Naar Sacharov in zijn gestencilde ver klaring meedeelde, is zijns inziens de door hem uitgesproken scherpe veroordeling van de Russische invasie in Afghanistan de directe aanleiding geweest voor de autoriteiten om hem uit Moskou te ver bannen. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Le Point naar Mekka gestuurd om de gedemoraliseerde troepen van de Sa- oedische Nationale Garde te reorgani seren en te voorzien van gasgranaten en explosieven. Met behulp van deze middelen werden de rebellen uiteinde lijk uit de moskee verdreven. Saoedi-Arabië zou Frankrijk hplp hebben gevraagd omdat de Verenigde Staten naar de mening van de Saoedi- sche leiders weinig doeltreffend optra den na de gebeurtenissen in Iran. Bo vendien bestond volgens Le Point de angst dat de Amerikanen hulp bij de ontruiming van de moskee in Mekka zouden aangrijpen voor een militaire interventie in geheel Saoedi-Arabië. Frankrijk betrekt meer dan een der de deel van zijn olie uit Saoedi-Arabië. Parijs levert op zijn beurt wapens aan Saoedi-Arabië. Een woordvoerder van de speciale anti-terreurbrigade van de Franse gen-' darmerie heeft geweigerd commentaar op het verhaal in Le Point te leveren. DEN HAAG. In een brief aan voorzit ter Dolman van de Tweede Kamer heeft de ANWB zich gisteren uitgesproken te gen een voorrangsrecht voor fietsers van rechts, zoals wordt bepleit in een motie die vanmiddag in stemming zou komen. De motie, die onderdeel vormt van de begro tingsbehandeling van Verkeer en Water staat, is ingediend door mevrouw Lam bers van D’66 en mede-ondertekend door De Hamer (PvdA) en Cornelissen (CDA). Volgens de ANWB zal de verkeersveilig heid op onaanvaardbare wijze in het ge drang komen, als de Kamer de motie aanvaardt. „Het is niet denkbeeldig”, al dus de ANWB, „dat het aantal verkeers slachtoffers onder fietsers door zo’n maatregel zal toenemen”. De ANWB wijst daarbij op het feit dat 55 procent van de ongevallen met fietsers op kruispunten gebeurt. „Men dient in verkeersregels re kening te houden met de duidelijke fysie ke verschillen tussen de verkeerssoorten”, aldus de organisatie. Aan een Kameruitspraak over invoe ring van de regel dat langzaam verkeer van rechts ook voorrang heeft, moet vol gens de ANWB eerst wetenschappelijk onderzoek voorafgaan. De ANWB vindt voorts, dat energie wordt verspild wan neer brandstofgebruikende voertuigen voor elke fiets van rechts zouden moeten stoppen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Het is niet erg waar schijnlijk, dat de gemeente Amsterdam de gekraakte panden van De Groote Keijser aan de Keizersgracht zal kopen. Dit valt op te maken uit de woorden van wet houder J. Schaefer, die de afgelopen week bezig is geweest met onderhandelingen over de aankoop. De gemeente kan maximaal 1,8 miljoen gulden bieden, maar de huidige eigenaar heeft laten weten dit bod te laag te vinden, aldus Schaefer. De wethouder heeft eerst gesprekken gevoerd met de directie van OGEM, die formeel nog eigenaar is van De Groote Keijser. In die gesprekken bleek dat de panden zijn doorverkocht aan de Chinese Middle East Real Estate and Investment Company, gevestigd te Hong Kong. Deze onderneming vindt 1,8 miljoen te weinig. Zolang de panden niet leeg zijn opgele verd, blijft de OGEM overigens juridisch eigenaar. De verbanning uit Moskou, niet van toepassing op zijn vrouw Helena, die gis teren de verklaring van haar man in Mos kou wereldkundig maakte, heeft in de woorden van Sacharov veel van „maffia- methoden”. De flat waarin Sacharov nu verblijft, staat onder permanente bewa king van KGB-agenten, die behalve zijn vrouw, niemand toelaten tot het apparte ment van de meest vooraanstaande bin nenlandse dissident die de Sovjet-Unie herbergt. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de Gemeen schap, wil het verbod om haring te vangen in de Noordzee met een jaar verlengen. De vangst op andere vissoorten, zoals ma kreel en kabeljauw, moet flink omlaag en de controle op het naleven van de vangst beperking moet strenger geschieden. Over deze voorstellen zullen de ministers van Visserij van de Europese Negen van daag een besluit nemen. De Nederlandse visserijminister Van der Stee drong begin december, in ver band met een lichte verbetering van de haringstand in de Noordzee, aan op een beperkte haringvangst op de Noordzee. Van der Stee eiste een klein quotum voor Nederlandse haringvissers. In zijn voor stel over vangstbeperkingen voor dit jaar toont het dagelijks-EG-bestuur zièh ech ter niet gevoelig voor de argumenten van de Nederlandse bewindsman. 5? T’ Van de 36 aanwezige landen toonden elf landen een zeker voorbehoud. Zij onthiel den zich van stemming. De Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft zich gisteren unaniem geschaard achter de standpunten van president-Carter en het Amerikaanse Olympisch Comité de Spe len in Moskou te boycotten. De commissie wil dat minister Vance van Buitenlandse Zaken er bij andere landen op aandringt zich bij het Amerikaanse standpunt aan te sluiten. Op het Internationaal Olympisch Comité (IOC) wordt het beroep gedaan op korte termijn in te stemmen met het voor stel de Spelen af te gelasten of naar elders te verplaatsen. Voorzitter Robert Kane van het Ameri kaans Olympisch Comité heeft verklaard dat zijn organisatie nog geen concrete plannen heeft voor een vervangend evene ment wanneer de Verenigde Staten niet naar de Spelen in Moskou gaan. Er wordt wel overwogen een sportontmoeting voor alleen Amerikaanse sportlieden te organi seren. Een aantal nationale olympische comi tés uit West-Europa is van plan in Frank furt over de boycot-kwestie te vergaderen. De Belgische regering heeft gezegd het besluit van het BOC wel naar de spelen in Moskou te gaan te zullen respecteren. Ook de Britse atletiekunie heeft verklaard een boycot af te wijzen. matieke betrekkingen met het bewind in Kaboel op te4 schorten en Afghanistan voorlopig te schorsen als lid van de bewe ging van islamitische landen. De vertegenwoordiging van Afghanis tan in de islamitische beweging blijft voorlopig onzeker nu de nieuwe organisa tie van de opstandelingen, de Islamitische Alliantie voor de Bevrijding van Afgha nistan, niet de status van waarnemer heeft gekregen, waarom ze had gevraagd. Om formele redenen is dit verzoek, zo verluidt uit kringen rond de conferentie, aangehouden tot de volgende routinebij- eenkomst van de islamitische beweging die voor april op de agenda staat, weer in Isalamabad. Het blad meldde gisteren dat de Saoediarabischè koning Khaled per soonlijk de Franse president Giscard d’Estaing heeft gevraagd behulpzaam te zijn bij het verdrijven van de bezet ters uit de moskee. De Grote Moskee, de heiligste plaats voor de islamitische wereld, werd op 20 november door een groot aantal, er is een cijfer van 1500 genoemd, overval lers bezet. Koning Khaled zou Giscard assisten tie hebben gevraagd nadat de bezet- tingsactie in het Saoediarabische leger sympathie had gewekt. Vijf Franse specialisten van de anti-terreurbrigade van de gendarmerie werden volgens (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De plotselinge sneeuw val heeft gisteren voor een groot aantal aanrijdingen gezorgd. In het westen van het land, waar de sneeuwval pas tegen het einde van de middag inzette, kwamen op de wegen bovendien lange files voor. De verkeerspolitie van Driebergen meldde op de weg Amsterdam-Rijswijk een file van liefst acht kilometer. Voor de Coentunnel richting Zaanstad stond zeven kilometer file. Tussen Haar lem en Alkmaar kwam het verkeer over een afstand van ongeveer zes kilometer maar langzaam vooruit. In het noorden en oosten van het land deden zich geen files voor, maar vonden wel zeer veel aanrij dingen plaats. Alleen in Drenthe vielen daarbij enkele licht gewonden. De gladheid van de wegen heeft van nacht in het Gelderse Zelhem de 54-jarige R. van Slageren uit Zevenaar het leven gekost. De auto van de man slipte en botste tegen een boom. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan de 45-jarige vrouw die bekend is geworden onder de naam Bem melse Annie. Zij werd in 1974 tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens doodslag op haar moeder. De verdachté is dit altijd blijven ontkennen. Het proces rond Bemmelse Annie heeft indertijd veel publiciteit getrokken. De vrouw was er in 1965 van verdacht haar vader door vergiftiging te hebben gedood. Zij werd daarvan in hoger beroep vrijge sproken. Tijdens de hoger-beroepzaak in zake de doodslag van haar moeder achtte de rechtbank wel voldoende bewezen dat zij daaraan schuldig was. Zij zou haar moeder de hersens hebben ingeslagen en gewurgd. van zijn betrekkingen met Israel. De con ferentie veroordeelde het feit dat Egypte diplomatieke betrekkingen met „de racis tische zionistische entiteit” heeft aange knoopt. Zij hekelde verder de „flagrante agressie tegen de rechten van het Pales tijnse volk „door Egypte, Israel en de Verenigde Staten. Tien landen van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid maakten een voorbehoud inzake de op roep tot een boycot van Egypte. Twee jaar geleden kregen de oliemaat schappij Amoco en de Gasunie vergun ning van het college van B. en W. van Heiloo voor het leggen van vijf leidingen via een tracé door het Heilooër bos. De regionale afdeling van D’66 vrgeg inder tijd om schorsing van dat besluit, maar de Raad van State wees dit af. De vijf leidin gen liggen intussen al geruime tijd in hetsgebied. GRONINGEN. De politie van Groningen heeft gisteren een 29-jari- ge man uit Groningen aangehouden, die wordt verdacht van diefstal van elektriciteit. De man had middels een zelf aangelegde leiding stroom afge tapt van een lamp in het portiek van de flat, waarin hij woonde. Deze elek triciteit werd aangewend voor huis houdelijk gebruik. Het was de woningbouwvereniging opgevallen dat de stroomkosten in het flatgebouw nogal waren opgelo pen. In samenwerking met de politie werd daarop een onderzoek inge steld. De man heeft tegenover de poli tie bekend slechts vier dagen van zijn zelf geschapen energiebron gebruik te hebben gemaakt. De woningbouw vereniging spreekt echter van vele maanden. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 .tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 79 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal WUUWiimaoi lïiuïiiiin

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4