Vragen over gevolgen werkgelegenheid Bonn verwacht 01 I De Koning wil extra geld voor landen Derde Wereld st Albeda vraagt advies over zuivel en vlees Carter pessimistisch over werkloosheid asiviiïM r Op verzoek Tweede Kamer Jaarverslag aan Congres Assurantiebeurs A’dam-R’dam samengevoegd per computer niet goedkoper Voorstel tijdens conferentie in New Delhi w Bezwaren tegen vacaturebank Dagbladen in West-Duitsland minder groei CSM keert meer .1 dividend uit Bescherming voor buschauffeur Veel overwerk bij Waterstaat Werklozen in Suriname vooral beneden dertig F abrieksstamppot niet smakelijk i i ■st 21 1980 DONDERDAG 31 JANUARI ECONOMIE (Van onze redactie economie) tl F 4 Neusverkouden? Nasivin neusdruppels of -spray helpen u snel. Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker of drogist. Lees eerst de gebruiksvoorschriften. VLISSINGEN. In een brief aan de vaste Kamercom missie voor miliehygiëne heeft de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) kritische kanttekeningen geplaatst bij het voornemen van minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne in 1985 alle fosfaten in wasmiddelen te verbieden. (ADVERTENTIE) Felle kritiek FNV 1 op fosfaatbesluit van MERCK MERCK Juist vanuit een oogpunt van zorg voor eerd ie n, (ADVERTENTIE) t ivel L J 436,00 324.00 5,76 7.57 De FNV is verbaasd dat de regering op dit moment al met een dergelijke maatre gel komt. De problemen rond de werkge legenheid bij Hoechst in Vlissingen en de mogelijkheid tijdig fosfaatvervangende middelen in te voeren zijn volgens de FNV niet bestudeerd. In de door landelijk FNV-secretaris J. H. Terhorst ondertekende brief verwijt de FNV de regering bovendien dat met de WASHINGTON (ANP). President Carter van de VS is van mening dat een werkloosheidspercentage van vier en een inflatie van drie procent in 1983 niet haalbaar is. De bewindsman had dit vorige week aan de Tweede Kamer toegezegd tijdens het debat over de loonpauze. In zijn brief aan de Stichting van de Arbeid wijst Albeda erop dat het in beide Minister De Koning voor Ontwikke lingssamenwerking (inmiddels weer in Nederland teruggekeerd) heeft tijdens de tot 8 februari durende conferentie gezegd, dat hij niet veel heil ziet in het voorstel van de kant van de ontwikkelingslanden gedu rende de rest van deze eeuw een fonds van 300 miljard dollar, bijna 600 miljard gul den, bijeen te brengen voor het industria liseren van de Derde Wereld. Een dergelijk groot bedrag nastreven zal, gezien de houding van de belang rijkste rijke landen, alleen maar teleur stelling opleveren, aldus De Koning. Ne derland vindt dit niet praktisch, ook al omdat van de kant van de ontwikkelings landen in het geheel niet is aangegeven, hoe men dit geld denkt te besteden. DEN HAAG (ANP). De assurantie beurzen te Amsterdam en Rotterdam zul len worden samengevoegd tot een nieuwe beurs en deze zal worden gevestigd op een nieuwe plaats in Amsterdam. Een „commissie van wijze mannen”, ingesteld door de Vereniging Nederlands Assurantiebeurs (VNAB) heeft dit geadvi seerd aan het bestuur van de vereniging. Dit advies is bindend volgens de afspraak, die de commissie met het bestuur had gemaakt. 157.50 73.00 102,50 91.30 17,50 41.50e 185.50 26.40 77.10 44.20 110.00 56.00 67.80 77.00 16.00 91.00e 117.20 66.50 107.00 55.00 104.30 DEN HAAG (ANP). Nederland heeft tijdens de derde algemene con ferentie van de UNIDO, de organisa tie die zich bezig houdt met indu striële ontwikkeling, in de Indiase hoofdstad New Delhi voorgesteld, dat het Westen extra middelen ter beschikking stelt om de industriële ontwikkeling van de Derde Wereld te stimuleren. Nederland is zelf tot een dergelijke bijdrage bereid. ROTTERDAM (ANP). Het Rotter damse telexreclamebureau Data Services Holland is van plan een vacaturebank per computer te gaan opzetten. Volgens een woordvoerder van Data Services is men eind vorig jaar gestart met een proefpro ject in de Rotterdamse regio en bestaat er bij het bedrijfsleven een behoorlijke be langstelling voor deze nieuwe wijze van personeelswerving. Het ministerie van So ciale Zaken vraagt zich af, aldus een woordvoerder van het ministerie, of een dergelijke methode wel is toegestaan in de wet op de arbeidsbemiddeling. Bij het Rotterdamse bureau kunnen werkgevers hun vacatures aanmelden om deze, tegen betaling, op te nemen in de computer. Een belangstellende kan ver volgens telefonisch te weten komen welke vacatures er zijn op het terrein waarvoor hij belangstelling heeft. Volgens Data Ser vices is een dergelijk systeem aantrekke lijk, omdat gebleken is dat er nogal wat drempelvrees bestaat om arbeidsbureaus binnen te gaan. De woordvoerder van het ministerie bevestigt dat er bij arbeidsbu reaus van drempelvrees sprake kan zijn, maar vermoedt wel, dat de nieuwe metho de niet in de wet past. BONN (ANP). De reële groei van de Westduitse economie zal dit jaar 2,5 per cent bedragen. Dit staat in het econo misch verslag over het afgelopen jaar dat de Bondsregering gisteren heeft gepubli ceerd. Vorig jaar nam het nationaal inko men in de Bondsrepubliek nog toe met 4,4 percent. In het verslag zegt de Bondsrege ring verder dat de economie als gevolg van de jongste olieprijsverhogingen gco- tere risico’s loopt dan enige maanden ge leden. Toch is de regering van mening dat, mits de kostenstijgingen in West-Duits land zelf binnen de perken kunnen wor den gehouden het energieprobleem kan worden opgelost zonder blijvende schade voor de economie. De index van de consumptieprijzen zal dit jaar met 4,5 percent omhoog gaan, 0,4 percent meer dan vorig jaar. De Westduit se regering spreekt voorts de verwachting uit dat de werkloosheid dit jaar 3,5 per cent zal bedragen tegen 3,3 percent vorig jaar. Lonen en salarissen zullen dit jaar met ongeveer 6,5 percent stijgen (5,4 per cent vorig jaar). NiaMn* ndsen ed.) 172.00 De schilderij kreeg luchtr N Volgens de bewindsman zal het prakti scher zijn extra middelen ter beschikking te stellen om al op korte termijn, de indu strialisatie te helpen stimuleren. Dat geld zou dan bijvoorbeeld voor beroepsoplei dingen kunnen worden gebruikt en even tueel voor het deelnemen in het kapitaal van industriële ondernemingen in ontwik kelingslanden. In de toespraak, die minister De Koning in New Delhi heeft gehouden, heeft hij de aandacht gevestigd op de mogelijke gevol gen als het Westen niet genoeg zou doen in "'■■.■'Li met liefde wordt verricht. Er zijn natuur lijk taken zoals bijvoorbeeld het strooien van wegen waar overuren onverbrekelijk aan verbonden zijn. Structurele knelpun ten zitten volgens Tienstra bij de brug- en sluiswachters. De ambtenaren eisten vorige week van minister Tuijnman van Verkeer en Water staat minimaal 250 man extra personeel, „Juist voldoende om de knelpunten op te heffen”. Tienstra beaamt dat hij 250 nieu we personeelsleden zonder problemen kan onderbrengen. De minister heeft uiteindelijk besloten om 2,5 miljoen ter beschikking te stellen waarmee bij Rijkswaterstaat 100 extra vaste arbeidsplaatsen kunnen worden ge schapen. De bonden eisten er aanvanke lijk 1000, maar personeelschef Tienstra zegt in Kabo-post dat hij niet zo gauw zou weten waar hij 1000 man moet onder brengen. NASIVIN EEN HELE OPLUCHTING MERCK DEN HAAG (ANP). Minister Albeda van Sociale Zaken heeft de looncom- missie van de Stichting van de Arbeid gisteren alsnog een open advies gevraagd of de loonsverbeteringen in de zuivel- en de vleeswarenindustrie van de loonpauze kunnen worden uitgezonderd. werknemersorganisaties over deze pro blemen geen enkel overleg is geweest. De FNV is op zichzelf wel blij met de ernst die het kabinet maakt met het voor komen van de vervuiling van het opper vlaktewater, maar verschilt duidelijk met het kabinet van mening over de wijze waarop dat moet gebeuren. De FNV vindt dat een overleg met de fosfaatproducen- ten in ons land (Hoechst Vlissingen) op zijn minst noodzakelijk was geweest. „Op zichzelf is dit al onjuist, maar de FNV vindt het ook zeer kwalijk dat over deze zaken met de betrokken werknemersorganisaties geen enkel con tact is geweest. Laat staan dat zij, bij deze toch ook voor hun leden in die industrie belangrijke zaken, in het overleg zijn be trokken. De werkgelegenheidsconsequen- ties van het voorgestane beleid zijn dan ook volstrekt onderbelicht”, aldus de FNV. Van de regering wordt alsnog overleg geëist over de werkgelegenheid bij Hoechst en over de milieu-aspecten, alvorens het kabinet in deze zaak beslis singen neemt. AMSTERDAM (ANP). NV Centrale Suiker Maatschappij (CSM) heeft over het op 30 september 1979 afgesloten boekjaar een winst behaald van 22,6 mln, tegen het jaar daarvoor 17,5 mln. Voorgesteld wordt het dividend vast te stellen op 3,20. Daarvoor was dit 3 plus 10 pet. in aandelen. De jaarvergadering is op 14 maart. De stijging van de winst is voornamelijk toe te schrijven aan de in 1978 overgeno men levensmiddelenbedrijven van KSH die nu voor het eerst een vol jaar in de winst hebben bijgedragen. De gang van zaken op dit moment in het levensmidde- lenbedrijf is bevredigend ondanks de slechte resultaten van het bedrijf in Utrecht. In de suikerbietencampagne waarmee het lopende boekjaar begon en die 10 december eindigde werd 2.200.000 ton bie ten verwerkt tegen het jaar daarvoor 2.453.000 ton. De suikerproduktie was 320.000 ton (daarvoor 357.000 ton). Tegen over de kleinere suikerproduktie staan hogere opbrengsten van pulp en melasse. Parijse buschauffeurs worden voortaan tegen mogelijke agressie beschermd door een cabine van gepantserd glas. Bussen die hiermee zijn uit gerust worden ingezet tijdens nachtdiensten en op gevaarlijke routes". de werkgelegenheid voor de mensen van Hoechst wil de FNV dat een terugdringen van fosfaten in de wasmiddelen gefaseerd gebeurt. „Het beleid zal moeten worden afgestemd op de mogelijkheden van ver vangende werkgelegenheid in de regio waar thans fosfaatproduktie plaatsvindt (Vlissingen) en op de mogelijkheden van de wasmiddelenindustrie wat betreft toe passing van vervangers voor fosfaten”, aldus de brief. De FNV vindt dat er voor het kiezen voor een voorzichtige gefaseerde aanpak te meer reden is omdat de milieu-effecten van de terugdringing van de fosfaten in wasmiddelen zouden kunnen worden ge frustreerd door het ontstaan van andere knelpunten in het milieu van het opper vlaktewater. Gedoeld wordt op de aanwezige hoe veelheid stikstof en de mogelijke schade lijke effecten van het op grote schaal gebruiken van vervangende en dus fos faatvrije wasmiddelen, het uitblijven van soortgelijke bestrijdingsmiddelen en het uitblijven van een efectieve bestrijding van de zogenaamde illegale fosfaatlozin- gen door de landbouw. gevallen gaat om afspraken tussen orga nisaties van werknemers en werkgevers die nog niet in een al rechtsgeldige CAO waren vastgelegd. Ook kan volgens hem niet zonder meer worden aangenomen dat die afspraken al behoorden tot de feitelijk van toepassing zijnde arbeidsvoorwaar den. De minister zegt dat de loontechni- sche dienst van zijn departement op het ogenblik een onderzoek instelt naar de feitelijke situatie in de twee bedrijfstak ken. Er wordt naar gestreefd de eerste resultaten van dat onderzoek half februa ri beschikbaar te hebben Albeda wijst nog eens op de mogelijke precedentwerking van uitzonderingen. Dispensatie voor de loonpauze kan vol gens de bewindsman slechts in twee ge vallen worden verleend. In het eerste ge val dienen bijzondere redenen aanwezig te zijn om beide bedrijfstakken uit te zonderen van het besluit. In het tweede geval kunnen bepaalde arbeidsvoorwaar den, in dit geval toeslagen voor ongemak ken in aanmerking komen voor een alge mene vrijstelling. In het tweede geval wil minister Albeda ook graag weten hoe de looncommissie denkt over de beperkin gen die gezien de economische situatie aan een eventuele vrijstelling moeten wor den verbonden. Enschede (ANP). De PTT is niet be reid de posttarieven voor Nederlandse kranten naar West-Duitsland te verlagen. De Euregio, het grensoverschrijdend sa menwerkingsverband van Twente, de Gelderse Achterhoek en Westmünster- land, had daarop aangedrongen, omdat deze hoge tarieven een cultuurbarrière tussen Nederland en West-Duitsland bete kenen. De PTT vindt dat veel te zwaar uitge drukt. In een brief aan de Euregio merkt posthoofddirecteur J. D. Smeets op dat de meeste Nederlandse kranten in West- Duitsland tegen redelijke prijs te koop zijn. De Westduitse bladen zijn in Neder land overigens goedkoper, aangezien Westduitsland lagere tarieven berekent. digd teneinde de economische situatie zo snel mogelijk aan te passen aan een perio de waarin energie maar krap voorhanden is. Verder moet de internationale concur rentiepositie worden verbeterd. De Verenigde Staten moeten minder afhankelijk worden van energiebronnen en van de agrarische produktie buiten de VS. Een krap aanbod en prijsstijgingen van olie kunnen evenals misoogsten de economische positie van de VS in grote mate nadelig beïnvloeden. Carter bestem pelt de komende twee jaar als een „moei lijke overgangstijd”. Dit jaar voorziet hij een „milde’ re cessie. Verder heeft Carter de bedoeling de olie-invoer dit jaar nog verder te verklei nen. Hij stelde het Congres een invoerhoe- veelheid voor die 300.000 vaten (van 159 liter) kleiner is dan de 8,5 miljoen vaten per dag waarover men het verleden jaar eens werd op de topconferentie van de zeven belangrijkste Westerse indu strielanden in Tokio. Carter is bereid nog verder te gaan dan die 300.000 vaten als het Internationale Energie Bureau (IEA) aandringt op een „eerlijke en passende” verkleining van de olie-invoer. De laatste tijd heeft de Amerikaanse president er herhaaldelijk erop aangedrongen zuinig te zijn met energie. Hij zei er niet voor terug te schrikken een extra belasting te heffen op ingevoerde olie als de voor dit jaar gestelde hoeveelheid van 8,2 miljoen vaten per dag wordt overschreden. 47,60 36.50 25,10 215,00 134,50 76,40 53.00 138.00 37,60 52.50 75.30 111.00 89.90 97,50 134,50 94.00 110.00 40.70 59.00 145,00 55.00 55.00 45.80 66.50 103.00 46.50 139.00 42.50 45.70 127.50 I 32.00 55.30 126.50 110.50 60.50 H9.30 36.30 155.00 60.20 70,40 210,50 36.30 85.00 149,00 23.50 37,000 41,70 50.00 45.10 120.00 295.00\ 655.00 150.00 15500 I 255,50 Op het ogenblik is iets minder dan zes procent van de Amerikaanse beroepsbe volking werkloos; het afgelopen jaar werd het leven in de VS 13,3 procent duurder. Dat is dan ook de reden dat pas in 1985 misschien volledige werkgelegenheid en stabiele prijzen kunnen worden bereikt, aldus Carter gisteren in zijn economisch jaarverslag aan het Amerikaanse Congres. Carter heeft de volgende methoden van inflatiebestrijding in zijn hoofd: verklei ning van de staatsuitgaven moeten er vol gend jaar voor zorgen dat het begrotings tekort van 80 miljard gulden wordt terug gedrongen tot 32 miljard gulden. De stij ging van lonen en prijzen moet vrijwillig worden beperkt, terwijl vergroting van de produktiviteit moet worden aangemoe- De Koning heeft deze opmerking ge maakt, omdat er in de Derde Wereld steeds meer verbittering groeit over het ontbreken van een doeltreffend ontwikke lingsbeleid. Vooral na de UNCTAD-confe- rentie, die in mei van het vorig jaar in Manilla is gehouden, is de teleurstelling groot geworden over de geringe inspan ning, die het „rijke” Westen zich wil ge troosten voor de ontwikkelingsland en over de geringe bereidheid van het Westen de wereldeconomie te hervormen in het belang van de arme landen. de dringende industrialisatiebehoeften van de Derde Wereld te voorzien. Het gevaar bestaat, aldus de bewindsman, dat de Derde Wereld zich zou gaan afkeren van de geïndustrialiseerde wereld, als groep zou gaan streven naar ontwikkeling door eigen kracht en zich op die manier als groep van de rest van de wereld zou gaan isoleren. UTRECHT (ANP). Dat „Waterstaat” zijn taken nog altijd naar behoren ver richt is te danken aan de loyaliteit van het ambtenarenkorps. Ongeveer 2000 „Water- staters” werkten vorig jaar in totaal 320.000 overuren bij elkaar. Dit zegt M. Tienstra, hoofd personeelszaken van Rijkswaterstaat, in een interview met het blad Kabo-post van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel. Tienstra noemt dat „bijzonder veel”. Hij wijst er tegelijkertijd op dat het voor de ambtenaren zelf financieel aantrekkelijk is en dat een gedeelte van het overwerk PARAMARIBO (ANP). Gemiddeld 19 procent van de Surinaamse beroepsbe- volking is werkloos. Vrijwel allen zijn zij beneden de dertig jaar en hun gemiddelde leeftijd is twintig jaar. Dit staat in het rapport Huishoudens in 1 Suriname van het Algemeen Bureau voor de Statistiek (ABS) in Paramaribo. Het rapport vermeldt verder dat het opleidingsniveau van de werklozen laag is. „Tegenover een tekort aan geschoolde werkkrachten staat een leger van onge schoolde jeugdige werklozen”, aldus het rapport. Uit het ABS-onderzoek naar het oplei dingsniveau onder de bevolking blijkt dat 75 procent van de mensen boven 40 jaar die in Paramaribo wonen, alleen lager onderwijs heeft genoten. In het district- Suriname is dat percentage 95. Bij de jongste generatie (17 tot 19 jaar) zijn die percentages 18 respectievelijk 27 procent. De huishoudens in Paramaribo en om geving hadden in 1978 een gemiddeld maandinkomen van 730 gulden. Die in het district-Suriname beschikten over een ge middeld inkomen van 550 gulden. DEN HAAG. Stamppot uit de fabriek is ofwel schrikbarend duur, of het smaakt niet goed. Dat blijkt uit een onderzoek van het maandblad Koopkracht naar stamp pot uit blik, diepvries en vriesdroogblik. Blikken stamppot van Hero hebben te weinig inhoud om als maaltijd te dienen. Ze bevatten heel weinig vlees, en smaken bovendien slecht, aldus Koopkracht. Iglo-diepvriesmaaltijden smaken wel goed, maar zijn schrikbarend duur. Het gebruiksgemak stelt niet veel voor, want de maaltijden moeten een half uur wor den opgewarmd. Wonderstamppot van Maggi is volgens Koopkracht wel snel klaar, maar smaakt niet zo best. De klant moet er zelf vlees aan toevoegen. Maggi verwerkt doorgaans meer aard appelen dan groente in de stamppot. Iglo en Hero verwerken grote hoeveelheden aardappelen en groente, zoals gebruike lijk bij stamppotrecepten. Volgens Koop kracht heeft fabrieksstamppot zoveel na delen dat men het beter zelf kan maken. v -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21