Westduitser maakt zich niet druk Petescu in dienst bij DS sportpuntiq Thurau merkt niets Van Hanegem niet van dreigementen terug naar de VS Forest wint eerste duel om Supercup Rob Faase aan kop promotiegroep B in Scheidende Telstar-voorzitter Ton Zwikstra: I Ki en Li SwSIfii 23 SPORT Strategie *13 Sociaal -• «rf Ser fcrr fiii Val- ok s PETER HEERKENS iiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim^ iitiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu Ton Zwikstra: „Je zou mij inderdaad een afstandelijke voorzitter kunnen noemen. w- ge en >nder- keu- adka- :amer. ivaar- Koop- Bij de dames verloor Belle van Hund 0- 1, waardoor Hund de leiding van de En gelse Jackson overnam. In promotiegroep A kwam Van Scheltinga tot een snelle remise met Borm, die daarna verder kon gaan tegen de Engelsman Lee. Lee won deze partij, evenals zijn andere hangpartij tegen Wagman. Nu hij 7 uit 8 heeft kan geen enkele mededinger meer op gelijke hoogte met hem komen. Door in promotie- tiegroep B zijn partij tegen Van Manen te winnen is de eerste plaats thans in handen van Rob Faase. In de laatste ronde ont moet hij met wit VHS-speler Van Geet, die overigens slechts een half punt minder heeft. Het zal hier geducht spannen, want op de loer ligt ook nog de Deen Berg, die met Mrs Miles de degens moet kruisen. „Die Belgen”, aldus Thurau over zijn vroegere bazen en zijn advocaat, „hebben wel via allerlei berichten gezegd dat ze me voor de rechtbank zullen laten verschij nen, maar tot heden is er nog niets offici eel. Ik moet de eerste brief over een juridi sche procedure nog binnenkrijgen. Daar om maak ik me er ook maar niet druk over. Ik zie wel. Het enige wat ik zeker weet, is dat ik nooit de afkoopsom betaal die ze me vroegen: 100.000 Duitse mark. Mochten ze me daar ooit wel toe veroorde len, dan zal ik de Belgische grens niet meer overgaan om er nog te koersen”. Thurau ontkent overigens niet dat hij bij zijn vorige sponsor voor 1980 bijteken de, maar hij meent dat de omstandighe den zijn vertrek naar een andere wieler- stal wettelijk rechtvaardigen. In zijn nieuwe ploeg heeft Thurau be duidend zwakkere knechten dan hij de laatste jaren gewend was. „Toen wij op de markt kwamen”, aldus ploegleider Sjoerd De dag vóór de laatste ronde is bij de tienkampers in het Hoogovensschaak- toernooi per traditie een rustdag, die wordt gebruikt om afgebroken en achter stallige partijen te spelen. Het programma van Thurau gaat op een belangrijke plaats afwijken van wat hij gewend was en wat de meeste kopmannen doen: hij rijdt slechts een paar klassie kers. „De Tour de France wordt mijn hoofddoel”, aldus Thurau, „en daarom start ik in hooguit vier klassiekers: Mi- laan-San Remo, de Ronde van Vlaande- de Vries, „waren er niet veel coureurs meer vrij. Thurau heeft inderdaad niet de sterkste knechten die hij zich had kunnen wensen”. De deelnemers aan het Hoogovensschaaktoernooi kwamen gisteren traditiegetrouw op de rustdag in actie tijdens een zaalvoetbalwedstrijd. elk geval rekenen op veel krediet bij de (huidige) technische staf en de spelers groep want sinds Klaas Groen anderhalf jaar geleden tot het bestuur toetrad is de onderlinge verstandhouding aanzienlijk verbeterd en is er ook meer openheid gekomen in het te voeren beleid. De Sovjet-Unie, Olympisch en wereld kampioen ijshockey heeft gisteren in Gar- misch Partenkirchen de Westduitse ijs- hockeyslectie met 4-7 (0-3, 3-0, 1-4) versla gen. Nadat de Russen in het eerste kwart zeer gemakkelijk naar een 3-0-stand wa ren gereden, sloegen de Westduitsers in het tweede deel onverwacht hard terug en kwamen langszij. Het had er even de schijn van dat West-Duitsland voor de eerste maal na 38 nederlagen tot winst zou geraken. Maar daarna bewees de Sovjet-Unie opnieuw zijn grote kracht. De kritiek richtte zich destijds voor namelijk op de totale „uitverkoop” van getalenteerde en nuttige spelers, het geen er onder meer toe leidde, dat de Velsense vereniging twee seizoenen ge leden naar de eerste divisie afdwaalde. Weerlegt Ton Zwikstra: „Wij hebben Han Berger, trainer van FC Utrecht, toont zich verheugd over deze ontwikke ling. „Ik heb erop aangedrongen Van Ha negem voor ons te behouden en dat is gelukt. Zoals de zaken zich de laatste tijd bij ons ontwikkelen, was het voor mij belangrijk om de huidige groep bij elkaar te houden. Dat betekent niet dat Van Hanegem of wie dan ook een voor keursbehandeling krijgt, de sterkste ploeg staat in het veld. De praktijk wijst nu eenmaal uit dat je een spelersgroep van 17, 18 man nodig hebt. Wij zijn momenteel in de gelukkige omstandigheid een brede selectie te hebben, daarom is het blijven van Willem een goede zaak voor ons”. Van Hanegem: „Daarna is het welletjes, ik zal hier mijn carrière afsluiten. Voor mijzelf en mijn gezin is dit de beste oplos sing. De sfeer bij FC Utrecht wordt steeds beter, de laatste maanden zijn we naar elkaar toegegroeid. En uit Amerika kwa men geen concrete aanbiedingen, ik werd daar te lang op sleeptouw gehouden”. Die onmacht resulteerde in wat de Telstar-bestuurder „een van de twee dieptepunten” noemt in de afgelopen zestien jaar van zijn bewind: de terug keer naar de eerste divisie. De andere anti-climax was het vertrek destijds van trainer Jan Rab. „Die man had zijn hele leven bij ons mogen blijven. Hij paste nooit spelers zonder meer laten gaan. Ze zijn allemaal weggekocht door clubs, die met financieel aantrekkelijke aanbiedingen kwamen, waar Telstar nauwelijks iets tegenover kon stellen. Er zijn ook spelers verkocht, die nog een contract bezaten, maar Telstar is altijd een sociaal optredende voetbalorgani- satie geweest en we hebben ons altijd op het standpunt gesteld, dat je een positieverbetering van een werknemer niet in de weg mag staan. Tenslotte heeft een voetballer tussen de 18 en 30e de tijd om het te maken, dus is het hem niet kwalijk te nemen dat hij er in die periode zoveel mogelijk wil uithalen, niet alleen sportief, maar ook financi eel. Bij ons is het geen onwil geweest, maar onmacht”. NOTTINGHAM. Nottingham Forest heeft gisteravond op eigen veld de eerste wedstrijd om de Supercup tegen Barcelo na met 1-0 gewonnen. De Supercup wordt in twee wedstrijden (uit en thuis) betwist door de Europese kampioen bij de lands kampioenen (Nottingham Forest) en be kerwinnaars (Barcelona). precies bij Telstar. Hij koos echter voor FC Utrecht, omdat daar wel geld be schikbaar was voor het aantrekken van spelers en bij ons niet”. Die financiële mogelijkheden zijn er anno 1980 nog niet, al weet de club zich voor de komende drie jaar opnieuw ver zekerd van de jaarlijkse toelage van Velsen van 365.000 gulden. De voorwaar de is echter, dat in die periode moet worden aangetoond, dat Telstar, dat ge middeld slechts 1000 tot 1500 toeschou wers trekt, nog bestaansrecht heeft. De dwingende eis is dat het gemiddelde wordt opgetrokken naar 2500. diepe Nieu- 9 023- Springruiter Henk Nooren heeft zijn paard Pluco tijdens het concours hippi- que in Antwerpen geen doping toege diend. Tot die uitspraak kwam gisteren de strafcommissie van de Internationale Hippische Sportbond (FEI). Daarmee is Nooren van alle blaam gezuiverd. Nooren zou in Antwerpen zijn paard arsenicum hebben toegediend. De uitslag van het in Gent gehouden dopingonderzoek was po sitief. De contra-expertise, die in Nijme gen plaats had, leverde echter een nega tief resultaat op, waarop de strafcommis sie van de FEI een beslissing moest ne men. Nooren werd vrijgesproken. Mircea Petescu is gisteren als scout in dienst getreden van de Dordtse eerste- divisievereniging DS’79. De verbintenis geldt voorlopig tot 1 juli 1980. Mocht Petescu, die onlangs bij Sparta werd ont slagen, tussentijds een trainersfonctie aangeboden worden dan heeft de Roe meense oefenmeester de mogelijkheid het contract onmiddellijk te beëindigen. Bij DS’79 gaat Petescu, die in het verleden trainer is geweest van onder andere FC Dordrecht, nauw samenwerken met Jan van Daal, de begeleider van het eerste elftal, en jeugdtrainer Frans de Munck. TUS Langerwehe, een onbeduidende Westduitse amateurclub, heeft in het toer nooi om de Westduitse voetbalbeker voor een sensatie gezorgd. De amateurs ver sloegen in de tweede wedstrijd, de eerste was in Berlijn na verlenging in 0-0 geëin digd, de Bundesligaclub Hertha BSC met 2-1. Het nationale elftal van België heeft gisteravond in Brussel ter voorbereiding op een drietal vriendschappelijke inter landwedstrijden geoefend tegen Racing JET uit de tweede divisie. Het nationale team won met 5-0. Alle doelpunten wer den na de rust gescoord. Hennes Weisweiler, de 60-jarige trainer van 1. FC Köln, heeft zich gisteren voor drie jaar als coach verbonden aan New York Cosmos, waarvoor de Nederlanders Wim Rijsbergen en Johan Neeskens, als mede de Westduitser Franz Beckenbauer uitkomen. Hij kwam gistermiddag in Parijs tot overeenstemming met president Ertegun Behalve Joaquim Agostinho (vorig jaar derde in de Tour de France) en Jostein Wilmann (een talentvolle Noorse amateur die afgelopen seizoen als derde in de Klei ne' Tour finishte) telt deze nieuwe prof- groep geen renners van wie veel verwacht mag worden. Op Regis Ovion na, zijn de knechten onbekende Franse coureurs. Thurau: „Op papier had het beter gekund, maar ach wie weet stra erg duidelijk”. Ik ben op een leeftijd gekomen dat ik niet meer die soepelheid van geest kan opbrengen die in het ver enigingsleven past. Mijn leeftijd en erva ring geven mij de overtuiging dat be paalde voorstellen niet tot het gewenste resultaat zullen leiden. Wanneer ik tegen die voorstellen in zou gaan, vrees ik dat dat veel jonge medebestuursleden zou gaan frusteren. Ik ben bovendien niet zo kapot van in het vak vergrijsde be stuurders”, aldus de Telstar-voorman, die bestrijdt dat de negatieve ontwikke lingen by de club - de degradatie en het uitblijven van sportieve prestaties - zijn besluit hebben bespoedigd. „Ik ben niet uitgekeken op Telstar maar het lijkt me beter en verstandiger om plaats te ma ken voor een ander. Het is daarnaast mijn vaste overtuiging, dat Klaas Groen tot een uitstekende voorzitter kan uit groeien”. Hoewel de benoeming nog door de belangrijkste subsidiegever - de gemeente Velsen - en geldschieter Hoog ovens moet worden goedgekeurd, staat het vrijwel vast dat Klaas Groen de opvolger zal worden van Ton Zwikstra. De toekomstige Telstar-praeses kan in „Je zou mij inderdaad een afstandelij ke voorzitter kunnen noemen. Mede door de komst van een aantal nieuwe bestuursleden is die afstandelijkheid de laatste jaren nog groter geworden, om dat deze mensen zich veel meer met de spelers bezig houden. Overigens moet ik (Van onze speciale verslaggever) PARIJS. De van contractbreuk beschuldigde beroepsrenner Didi Thu rau, heeft tot heden niets gemerkt van het dreigement dat sponsor IJsboerke (zijn werkgever van de laatste twee seizoenen) hem via de rechter zal aanpakken. Uiterlijk totaal zorgeloos over deze affaire, presenteerde de blonde Westduitser zich woensdag in Parijs als de kopman van de nieuwe profploeg Puch, die onder leiding staat van de uit Heerenveen afkomstige Sjoerd de Vries en de ex-beroepsrenner Rudi Altig. (Van onze sportredactie) VELS EN. Wanneer voorzitter Ton Zwikstra na afloop van dit seizoen vertrekt bij Telstar, betekent dat voor de scheidende praeses een definitieve ontkoppeling van al zijn bindingen met de (betaalde) voetbalsport. Want behalve zijn afscheid bij de club, waar hij bijna zestien jaar de beleidslijnen uitzette en uitvoerde, raakte de 59-jarige Ton Zwikstra al in een eerder stadium - in november ’78 om precies te zijn - na een conflict rondom de invoering van de shirtreclame zijn positie als penningmeester in het sectiebestuur betaald voetbal kwijt. Rouwig om het verlies van die binding met het profvoetbal is Ton Zwikstra overigens allerminst. „Het contact met de voetballerij zal ik absoluut niet missen. Het ligt wel in mijn bedoeling voorlopig zoveel mogelijk thuiswedstrijden van Telstar en af en toe eens een ontmoeting van Haarlem te gaan bekijken, maar verder reikt mijn interesse niet. Ik ben trouwens toch nooit zo’n fervent voetbalfanaat geweest”. UTRECHT. Wim van Hanegem zal zijn voetballoopbaan niet in Amerika, maar in Utrecht afsluiten. De 35-jarige oud-international kwam gisteravond tot overeenstemming met FC Utrecht over een nieuw contract, zodat hij tot het einde van het volgend seizoen bij de club blijft voetballen. Charlie George heeft zijn debuut vooor Nottingham Forest van enige fleur voor zien. George, geleend van Southampton als mogelijke vervanger voor de naar Keulen vertrokken spits Woodcock, scoor de in de negende minuut van het duel tegen Barcelona de enige treffer: 1-0. Hij nam een voorzet aan en passeerde de Spaanse doelman Artola. Daarmee gaf George de agressieve dadendrang die Nottingham vanaf de aftrap aan de dag legde, uitstekend weer. Na de treffer bleef Nottingham het duel domineren, maar Artola en paal en lat stonden een grotere zege in de weg. In het laatste kwartier was de pressie op het Spaanse doel zeer krachtig. Schoten van Birtles, Bums en George werden echter gekeerd door het houtwerk. In de nerveu ze slotfase liep Zuviria een waarschuwing op na een overtreding tegen Robertson. Door de kleine nederlaag heeft Barce lona zich een goede uitgangspositie ver schaft voor de return, die volgende week dinsdag in stadion Nou Camp wordt ge speeld. ren, Parijs-Roubaix en Luik-Bastenaken- Luik”. „Het feit dat de Ronde van Frankrijk vanuit mijn woonplaats Frankfort ver trekt, is voor mij erg belangrijk. Daar wil ik dit seizoen alles op richten, om te proberen via een overwinning in de tijd rit als gele-truidrager Duitsland uit te rijden. Daar is het me dit jaar om te doen Een andere belangrijke hangpartij was in groep 3 Herard-Boersma. De Fransman benutte zijn kans om leider Kerkmeester wellicht nog te achterhalen. Herfst (Santpoort) kwam in 5B op gelij ke hoogte met de Duitser Pannenbacker door Schotanus te verslaan. De uitslagen luiden: Damesgroep: Belle-Hund 0-1 Promotiegroep A: Van Scheltinga-Borm rem., Lee-Borm 1-0, Lee-Wagman 1-0 Promotiegroep B: Van Manen-Faase 0-1, Mrs. Miles-Sellos 0-1 Groep 1 A: Greben-Mostertman 0-1 Groep 1 B: Holscher-Watson 0-1, Hart-de Rooi rem. de Zwart-Da Silva 1-0 Groep 2 A: Bührs-Melford rem., Aalbregt- v.Tuyl 1-0, Dubbeldam-de Vries 1-0. 2B: ten Kate-Wechsler rem., Klein-Hagen 1-0 Groep 3: Herard-Boersma 1.0, Boersma-v. Veelen rem. 4A: Mw. Van Walst-de Haas 0- 1 4B: Mondorf-de Vries 0-1, 5A: De Raad- Spfite 1-0, Schotanus-Herfst 0-1, 5B: Boersma-Weseman 1-0, Mw Stada-Boers- ma 0-1, 6B Gordijn-v. Mierlo rem. toegeven, dat ik wat dat betreft nooit heb overgelopen van innig contact met die groepering”. Vandaar ook, dat de in Santpoort woonachtige Ton Zwikstra zich volledig afzijdig hield, wanneer hem werd gevraagd een waardeoordeel uit te spreken over de kwaliteiten van het elitekorps van de club. Uit zijn mond viel altijd de opmerking op te tekenen: „Van voetbal heb ik geen ver stand”. Een dergelijk oordeel wenst Ton Zwikstra - in het dagelijks leven direc teur van een machinefabriek in Utrecht - over te laten aan deskundigen. Veront waardigd reageert hij dan ook wanneer het gevoerde beleid aan de orde komt. „Er is ons vaak het verwijt gemaakt dat er bij Telstar een wanbeleid is gevoerd. Dat ontken ik echter ten stelligste. Der gelijke kretologie was meestal afkom stig van sportjournalisten, die niet ge kweld werden door enige kennis van zaken en supporters, die doorgaans al leen met ongenuancheerde kritiek kwa men. Men vergeet, dat wij de tering naar de nering moeten zetten en ons geen schulden kunnen veroorloven, onverant woorde investeringen evenmin, want de gemeente Velsen en Hoogovens moeten onze begroting goedkeuren”. jrach- ;arlem >n P larlem serter- i twee vloer tje- ol direk- i- en kelder Ondet of in 76 te ‘f ge- Ton Zwikstra: „Ik ben niet zo somber over de toekomst van Telstar. We zitten nog in een opbouwfase. Ik ga er van uit dat de prestaties beter worden en dat een hogere klassering en eventueel een periode-kampioenschap mogelijk moe ten zijn. Dan komen er ongetwijfeld weer meer mensen. Ik ben er van overtuigd dat we dat toeschouwersaan tal van 2500 wel zullen halen”. AD HEESBEEN De eerste wereldkampioenschappen atletiek zullen in 1983 in Stuttgart of Hel sinki plaats vinden. Er hebben zich geen andere steden kandidaat gesteld. Enige maanden geleden werd ook Tokio nog als mogelijke organiserende stad genoemd. De internationale atletiek federatie (IAAF) zal op 10 maart tijdens de voor jaarsvergadering in Parijs een beslissing nemen. van Cosmos. Weisweiler krijgt een salaris van 700.000 mark (meer dan 770.000 gul den) per jaar. Bij 1. FC Köln verdiende hij rond 300.000 mark. Op straffe van een dwangsom van 25.000 gulden per dag of per overtreding moet Simon Tahamata zich houden aan een door hem ondertekend contract met de firma Borsumij Sport BV, die sportar tikelen op de markt brengt onder de naam Adidas. Borsumij heeft deze eis op tafel gelegd tijdens het kort geding dat gister morgen diende voor de president van de rechtbank in Haarlem. De uitspraak is op 6 februari. Ton Zwikstra volgde wat dat betreft een geheel andere strategie en bemoei de zich in tegenstelling tot zijn aan staande rempla^ant aanzienlijk minder met de technische zaken. Zegt Ton Zwikstra: „De belangrijkste taak van een voorzitter is te zorgen voor een goede organisatie. De technische zaken behoren tot de verantwoordelijkheid van de trainers, zoals onder meer het aantrekken en/of het afstoten van spe lers. Alleen het kopen van nieuwe spe lers is uit financieel oogpunt een zaak van het bestuur. Verder dient die be moeienis niet te gaan. Klaas Groen heeft wat dat betreft andere opvattin gen. Hij krijgt zijn kans om het op zijn manier te doen. Ik ben van mening dat een voorzitter niet zo nadrukkelijk tus sen de spelers moet staan. Ik sta in dat standpunt vrij alleen, dat weet ik, maar ik zie het betaalde voetbal als een on derneming en die moet je dan ook als zodanig leiden”. vak vergrijsde bestuurders” f In tegenstelling tot datgene wat Ton Zwikstra bijna anderhalf jaar geleden op de bondsvergadering van de KNVB moest ervaren, is van een gedwongen vertrek bij de Velsense eerste divisie- club geen sprake. Integendeel. Zijn be sluit om zijn functie bij Telstar neer te leggen lag volledig in de lijn der ver wachting en kwam afgelopen maandag avond tijdens de besloten bestuursver gadering dan ook bepaald niet als een verrassing licht Ton Zwikstra toe. „Het was bij het bestuur veel langer bekend, dat ik plannen had op te stappen. Maar dat voornemen heb ik al meer gehad, maar er was altijd wel iets wat mij er van weerhield dat ook te doen. Bijvoor beeld in de periodes dat het slechter ging met de club (onder meer na de degrada tie in het seizoen ’77-’78 - red.), maar dan vond ik toch iedere keer opnieuw dat ik dat niet kon maken. Het gaat nu redelijk goed met Telstar en aangezien penning meester Klaas Groen bereid is gebleken mijn taak over te nemen heb ik besloten er definitief een punt achter te zetten”. Over de beweegredenen, die tot die beslissing hebben geleid, is Ton Zwik- „Ik ben niet kapot van in het p< w* «->■

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23