Arron spreekt van staatsgreep van Libië uit Washington wijzigt koers Nieuw initiatief VS in gijzelingszaak Optreden Westduitse verboden Sacharov Tunesië wijst ambassadeur Oproep van stiefdochter neo-nazi’s ■i Rijke landen houden boot af adressenbestand Voorlopig geen gesprek Schmidt met Honecker Opsporing van terroristen via op UNIDO-top” Thatcher wil Noodlanding door PLO wil onder Na zeven jaar ongestoord optreden voorwaarden met Israël praten „foute” brandstof eensgezindheid om Afghanistan I’ DONDERDAG 31 JANUARI 1980 Spookrijder Rakelings Logisch W BINNEN- EN BUITENLAND r J ft.. n it korporaals) Boekoe-kazerne n t door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. De Suri naamse oproerpolitie heeft gisteren een eind gemaakt aan een protestactie van 240 op standige militairen (onderoffi cieren en korporaals) in- sbjsMembre in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo. Suriname maakt eind aan actie militairen Ril n M S I Hij bleek te zijn opgehouden door een ongeluk, veroorzaakt door een zogeheten „spookrijder”, die met hoge snelheid te gen de rijrichting in op de verkeerde baan had gereden en op een niets vermoedende, tegemoet komende auto was geklapt. Twee doden, één zwaargewonde, een me dedeling die hem dank zij de nieuwsdienst via de autoradio bereikte op een moment dat hij nog in de file zat, zonder precies te weten wat er aan de hand was. Toch was het, zoals later bleek, niet ver voor hem gebeurd. Als hij van Amsterdam op weg naar Den Haag iets harder had gereden dan hij toch al gewend is, zou het bepaald niet ondenkbaar zijn geweest dat hij er bovenop gereden was, te meer omdat hij doorgaans op de linkerweghelft rijdt. Die „narrower escape” van rabbijn Soe- tendorp werd nog overtroffen door de „narrowest escape” van een ander lid van het comité, dr. R. Th. Jurijens. Hij kwam meteen na afloop van de vergadering naar Soetendorp toe en vertelde dat de spook rijder hem rakelings gepasseerd was: bij de splitsing waar de weg enerzijds naar Wassenaar voert, anderzijds naar Rotter dam. Hij had nog in zijn achteruitkijkspie gel gekeken of er achter hem geen auto’s op de linkerweghelft reden, maar hij zag dat een tiental auto’s achter hem toevallig allemaal op de rechterhelft reden, iets wat hijzelf ook niet direct tot gewoonte had. Van de noodlottige afloop had hij niets gemerkt, hij hoorde er nu pas voor het eerst van, en begon zich enige zorgen te maken over het feit dat hij onmachtig was geweest iets aan de onvermijdelijke fron tale botsing te doen. „Wat had ik kunnen doen?” vroeg hij ons, „die auto was voor bij voordat ik besefte wat er gebeurde, ik had moeilijk kunnen stoppen of draaien om hem achterna te gaan Schuldgevoel zonder schuldIk had dat gevoel ook, toen ik afgelopen zondag naar Volendam reed en twee meisjes van een jaar of veertien op de vaart langs de N 10 zag schaatsen. En dat terwijl het de laatste tijd zo gedooid had! Ik was ze al voorbij gereden toen ik nog zat te overwe gen of ik even een paar keer nijdasserig op mijn claxon zou toeteren, en dan, als ze mijn richting uitkeken, een gebaar zou maken van: „vort! weg van dat ijs!” Maar ja, dacht ik, ze weten zelf natuur lijk ook wel dat het niet ongevaarlijk is, en als ik nu nog toeter is het enige effect dat de automobilist voor me denkt dat zijn uitlaat over de straat sleept, dus laat ik die rotmeiden maar aan hun gelukkige ge sternte overlaten. Twee bestuurders van de Bond van Mi litair Kader van de Surinaamse krijgs macht zijn gearresteerd. De actievoeren de militairen verlieten het kazerneterrein nadat zij hiertoe waren gesommeerd door de militaire politie en de gewone politie. De opstandige soldaten verlieten het kam pement na het dreigement van de oproer politie dat anders zou worden geschoten. In de buurt van de poort van de leger plaats kwamen de opstandige militairen onder het zingen van het Surinaamse volkslied weer bijeen. De politie gaf hen het bevel weg te gaan. De 240 militairen trokken vervolgens naar het nabijgelegen stadion, waar strijdliederen werden ge zongen. De acties van de soldaten volgden op het besluit van de Surinaamse regering eer gisteren, de zeven bestuursleden van de Bond van Militair Kader buiten functie te stellen. Twee van de bestuursleden kre gen bovendien licht arrest opgelegd. Het zijn de onderofficieren die na de actie in de kazerne werden gearresteerd. De maatregelen van de Surinaamse re gering tegen de bond zijn uitvloeisel van een al enige maanden slepend conflict tussen de Surinaamse onderofficieren, ge organiseerd in de Bond van Militair Ka der, enerzijds, en de legerleiding en de regering anderzijds. Bij de noodlanding bleven alle tien Ne derlandse inzittenden van het Cessna-za- kenvliegtuig als door een wonder ge- opvatting te hebben over de rol van leger in de samenleving”. Toen de stuurders weigerden in te gaan op verzoek van premier Arron om de Premier Arron zei gisteren op een pers conferentie dat de actie van de bond zo ernstig is, dat kan worden gesproken van een staatsgreep. „De Surinaamse regering zal zich verzetten tegen elke poging, de democratische staat in gevaar te bren gen”, aldus Arron. spaard. Het toestel werd volkomen ver nield. „Toen we pal na de start van hon derd meter hoogte brandend naar bene den vielen, rekende ik in gedachten af met de hele wereld”, aldus tweede piloot J. Moerenhout. De verwondingen van de tien mannen, op de piloten na in dienst van het bagger bedrijf Bos Kalis, vallen mee. Twee van SS. De organisatie vrijwel ongestoord Van officiële zijde in Washington is ver nomen, dat het gaat om een „pakketplan”, dat voorziet in overdracht van de gegijzel den aan een internationale instantie. Het (Van onze redactie buitenland) TUNIS. Tunesië heeft de Libische ambassadeur in het land, Essid Zenta- ni, verzocht Tunesië te verlaten. Voorts heeft de Tunesische regering haar am bassadeur in de Libische hoofdstad Tripoli, Hamed Ammar, teruggeroe pen. Dit heeft premier Nouira van Tu nesië gisteren verklaard. aanval op Gafsa ongeveer 300 Tunesi sche soldaten hebben gedood. De betrekkingen tussen Tunis en Li bië zijn gespannen, nadat een in 1974 gesloten akkoord tot eenmaking op niets uitliep. Frankrijk heeft na de gebeurtenis sen in Gafsa drie oorlogsschepen naar het westelijk deel van de Middellandse Zee gezonden. Van de zijde der Franse marine wilde men zich niet over het doel van de missie uitlaten. De enkele keer dat ik met de trein in plaats van met mijn auto ga, heb ik ook het gevoel dat ik het verdien verwend te worden. Ik neem eerste klas, en dinsdag had ik als extra verwennerij de detective Laidlaw’s jacht meegenomen. In een trein moet je lezen, anders kun je net zo goed met de auto gaan! Bovendien hoopte ik er op dat het spiegelglad zou worden, dan zouden al mijn opofferingen op een hoger plan zijn gebracht. Maar het werd niet glad. Die spookrijder moest aantonen dat ik er goed aan had gedaan de trein te pakken. „God is weer eens op onze hand geweest”, zei ik tegen Avraham Soeten dorp, „in jouw geval is dat logisch, maar in mijn geval.Ik voel me erg voorge trokken!” A ig n 1- t- ir le ie Is 1- i- P ;e r. P n !8 1- ■n it i- ■s It n ft v n n 1, n r- e il e n •n n ;n e- sr k >t n S i, d ie :e s- le k g ie it n Le te n 1. g e e It 1- n g hen werden gisteravond echter na aan komst op Schiphol per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Het vliegtuig kwam in het donker neer op een grasveld, in de buurt van een sporthal. Sporters hielpen met het blussen van de brand en het bevrijden van twee bekneld geraakte passagiers. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. Een aantal ontwikke lingslanden heeft de industrielanden er gisteren in New Delhi van beschuldigd dat het ze ontbreekt aan de politieke wil om op de verlangens van de arme landen in te gaan. Dit gebeurde op de achtste dag van de conferentie van de UNIDO (Organisatie voor Industriële Ontwikkeling van de Verenigde Naties), die nu al duidelijk in het teken staat van een slechts geringe bereidheid van de rijke landen „om de doelstelling van de UNIDO te verwezenlij ken” zoals de arme landen dat gisteren omschreven. Dit naar aanleiding van de Britse reac tie op het plan van de UNIDO om ernaar te streven dat de ontwikkelingslanden in het jaar 2000 een aandeel van een kwart in de industriële produktie hebben. Enge land reageerde op dit voorstel, overigens al aangenomen op de UNIDO-conferentie van 1975 in Lima, met de opmerking dat landen met een markteconomie geen plannen kunnen maken voor twintig jaar later. De ontwikkelingslanden verwachten, dat hun aandeel in de industriële produk tie van de wereld over twintig jaar hooguit dertien procent zal bedragen. (Zie ook pagina Economie) Drie leden van het Comité Olympische Spelen en Mensenrechten zijn dinsdag avond aan de dood ontsnapt. In het rijtje: „narrow escape”, „narrower escape” en „narrowest escape” kwam rabbijn Avra ham Soetendorp weliswaar pas op de tweede plaats, maar hij was degene die de andere twee er bewust van maakte, toen hij een uurtje te laat op de vergadering van genoemd Comité op het Binnenhof kwam binnenvallen. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Mevrouw Jankelevitsj, stiefdochter van de verbannen Russische Nobelprijswinnaar en dissident Sacha rov, heeft gisteren op een persconferentie in New York een beroep gedaan op de publieke opinie van de Russische autori teiten te eisen, dat Sacharov bezoek kan krijgen van vrienden. Soms moet je je eigen gelukkige ge sternte echter een handje helpen, vind ik, en daarom leek het me raadzaam die dinsdag met de trein naar Den Haag te gaan, want overdag nattesneeuwde het een beetje, als de wegen dan tegen mid dernacht gingen opvriezen reed je in het donker op een glijbaan in plaats van op een rijbaan. Uiteraard prefereer ik de privacy van de auto ver boven het gemak van de trein, want zo’n gemak is dat nu ook weer niet. Eerst vijf minuten naar de bushalte lopen, dat is gezond, zeggen ze. Dan tien minuten wachten op de bus, terwijl de auto’s op de N 10 langszoeven. Ik voel me dan altijd een beetje shabby: een lifter die de zekerheid van het open baar vervoer verkiest! Geen geld om een auto te bekostigen of te zenuwachtig om een rijbewijs te kunnen halen! (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben contact opgenomen met Iran over een Amerikaans plan om te komen tot de vrijlating van de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade in Teheran. De neo-nazi’s liepen rond in unifor men van de Reichswehr met het doods- kopteken van de heeft zeven jaar kunnen bestaan. Gisteren werd een Volgens de Bond van Militair Kader zijn de huidige moeilijkheden veroorzaakt, doordah de regering-Arron haar toezeg gingen aan het leger niet is nagekomen. Het gaat hierbij om de belofte een aantal vrijwilligers over te laten gaan in beroeps dienst. De Bond besloot tijdens een verga dering op de kazerne hierover een brief te schrijven aan de Surinaamse onderminis ter van Defensie Willemzorg. Volgens de legerleiding is dit in strijd met de gelden de regels. De briefschrijvers wordt voorts verweten, dat zijn hun brief niet aan de onderminister hadden mogen richten, maar gebruik hadden moeten maken van (Van onze redactie buitenland) NANTES. Een fout in de brandstof- voorziening is de oorzaak geweest van de noodlanding die een Nederlands vliegtuig dinsdag heeft moeten maken in de buurt van de Westfranse stad Nantes. Dit is gisteren vernomen van de Kamer van Koophandel in Nantes, die het beheer voert over het vliegveld. De tanks waren gevuld met kerosine in plaats van met benzine. de „geëigende kanalen”. Een en ander was voor het Surinaamse opperbevel aan leiding, twee bondsbestuurders onder licht arrest te plaatsen. Toen de legerlei ding niet van zins bleek deze straffen ongedaan te aken, zond het bestuur van de bond een telegram aan premier Arron, waarin opperbevelhebber Elstak en batal jonscommandant Essed ervan werden be schuldigd, „handelingen tegen de rege ring uit te lokken aan de vooravond van de algemene verkiezingen”, die op 27 maart worden gehouden. De bond liet ook weten, dat de regering „door de problemen voor zich uit te schui ven er blijk van geeft ten ene male geen het be- het be schuldigingen toe te lichten, besloot de regering de zeven bestuursleden op non- actief te stellen. (Van onze redactie buitenland) HAMBURG. Bij de opsporing van terroristen wordt in de Bondsrepubliek het adressenbestand van elektriciteits maatschappijen systematisch door de po litie doorgelicht. In verscheidene grote steden blijken de maatschappijen tiendui zenden namen en adressen van stroomge- bruikers uit de computer aan de recher che of politie-instellingen voor nasporing beschikbaar te hebben gesteld. Dat is on der meer het geval in Frankfurt, Neuren berg, München en West-Berlijn. In de Bondsrepubliek is een discussie gaande of de politie hiermee al dan niet de wet overtreedt. De recherche heeft vooral belangstel ling voor energiegebruikers die twee of meer adressen hebben en voor degenen waarvan naam en adres niet kloppen met die van degenen die de rekening voldoen. De politie hoopt daarmee woningen van terroristen op het spoor te komen. Deze zouden in het verleden dikwijls de huis baas hebben verzocht de stroomlevering via hem te laten lopen om zelf niet geregi streerd te worden, aldus de centrale re cherche in Hamburg. Met deze methode van opsporing zou den al enkele successen zijn geboekt. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. De Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO) is onder be paalde voorwaarden bereid deel te nemen aan de onderhandelingen over Palestijns zelfbestuur in de door Israel bezette gebie den. De Palestijnse burgemeester van Ga za, Rasjed-el-Sjawa, heeft dit gisteren in een vraaggesprek met radio-Jeruzalem meegedeeld. De PLO zou volgens de burgemeester met Israël, Egypte en de Verenigde Staten willen praten „als onze rechten erkend worden en als de onderhandelingen over autonomie zeker tot zelfbeschikking en tot stichting van een onafhankelijke staat leiden”. Israël heeft steeds verklaard aan zijn grenzen geen Palestijnse staat te zul len dulden. Sjawa verwierp in het interview het plan van Egypte eerst in de Gaza-strook en daarna in door Israël bezet Jordaans gebied Palestijns zelfbestuur in te voeren. De Amerikaanse afgezant Sol Linowitz heeft gisteren een half uur durend ge sprek gevoerd met een voormalig Jor daans gouverneur van Oost-Jeruzalem, het Arabische deel van Israëls hoordstad. Over de ontmoeting zijn geen bijzonder heden bekend gemaakt, maar aangeno men wordt dat over de toekomst van de Palestijnen is gesproken. LONDEN (DPA). Margaret Thatcher heeft gisteren gepleit voor een meer eens gezind standpunt van West-Europa ten aanzien van de Russische interventie in Afghanistan. Op een gezamenlijke pers conferentie met de Italiaanse premier Francesco Cossiga in Londen gaf zij als haar mening, dat West-Europa een betere manier moet vinden om snel en gecoördi neerd te reageren op gebeurtenissen zoals die in Afghanistan. Naar de Britse staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken Douglas Hurd gisteren meedeelde, wil Engeland een bijdrage tot een oplossing van het conflict in het Mid- den-Oosten leveren om te voorkomen dat de betrekkingen tussen het Westen en de Arabische wereld „voor onbepaalde tijd vergiftigd worden”. In een lezing voor het Britse genoot schap voor het Midden-Oosten verklaarde Hurd dat het bijleggen van het conflict steeds dringender wordt, aangezien het Westen en de islam zich gesteld zien voor een gemeenschappelijke bedreiging in de vorm van het Russische communisme. (Van onze redactie buitenland) BONN. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland en de Oost- duitse staats- en partijleider Erich Honec ker die van plan waren elkaar begin dit jaar te ontmoeten, hebben besloten geen datum voor hun overleg te noemen tot het internationale klimaat „gunstiger” is ge worden. De Westduitse regeringswoordvoerder Grünewald, die dit gisteren inBonn, be kend maakte, repte in dit verband echter niet van de kwestie Afghanistan en de huidige crisis in de betrekkingen tussen Oost en West. De christendemocratische fractie in het Westduitse parlement had na het ingrijpen van de Sovjet-Unie in Afghanistan de sociaal-democratische Bondskanselier dringend verzocht af te zien van zijn voorgenomen reizen naar Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie. Overigens zou volgens Kamer van Koophandel in Nantes de boordwerktuig kundige van het toestel getekend hebben voor de (foutieve) levering van kerosine, waardoor het personeel van de luchtha ven geen blaam zou treffen. (Van onze redactie buitenland) BONN. Met ingang van giste ren is de Westduitse neo-nazisti- sceh organisatie Wehrsportgruppe Hoffmann verboden. De in Beie ren opererende groepering telt naar schatting vierhonderd leden, onder wie voornamelijk jongeren. De beslissingen zijn genomen na de aanval op de Tunesische stad Gafsa afgelopen zondag, waarbij volgens of ficiële cijfers 41 mensen werden ge dood. Tunesië heeft Libië verantwoor delijk gesteld voor deze aanval. Pre mier Nouira verklaarde dat het, gezien de huidige situatie, onmogelijk is be trekkingen tussen beide landen op hoog niveau te handhaven. Een groe pering die zich „Het Gewapende Tune sische Verzet” noemt, heeft gisteren laten weten dat haar strijders bij de plan voorziet voorts in de instelling van een VN-commissie die een onderzoek moet instellen naar de Iraanse beschuldi gingen aan het adres van de afgezette sjah. Het Amerikaanse initiatief lijkt ingege ven door de overwinning van Bani-Sadr bij de Iraanse presidentsverkiezingen. De nieuwe president staat als gematigd be kend. Amerikaanse officiële kringen wil len niet zeggen, of op het moment al rechtstreeks contact met Bani-Sadr bestaat. De VS hebben tot nu toe het standpunt ingenomen, dat geen internationale com missie kan worden ingesteld voordat de gegijzelden zijn vrijgelaten. Het nieuwe plan wijkt echter af van deze koers. Canada heeft gisteren laten weten, niet zwaar te tillen aan het dreigement van de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotbzadeh dat Canada vroeg of laat zal boeten voor het uit Iran smokkelen van zes Amerikanen. Het zestal is intussen in de VS gearriveerd. De Canadese premier Clark verklaarde gisteren dat zijn rege ring geen speciale veiligheidsmaatregelen heeft getroffen voor Canadese ambassa des. Hij ontkende verontschuldigingen te hebben aangeboden aan Teheran voor de Canadese steun bij de ontsnapping van de Amerikanen. Het Amerikaanse Congres heeft giste ren met overweldigende meerderheid re soluties aangenomen waarin Canada wordt bedankt voor de gegeven steun. In Iran hebben zich gisteren hevige ge vechten voorgedaan tussen leden van de Revolutionaire Garde en Koerdische mili tanten. In de hoofdstad Teheran hebben onbekenden gisteren een aanval gedaan op een kazerne van de Revolutionaire Garde. Over doden of gewonden is niets bekend. deeld wegens het dragen van veiiaouen uniformen en verzet tegen staatsinstel lingen. De Westduitse regering heeft de Wehrsportgruppe Hoffmann in strijd met de grondwet genoemd. Minister Baum van Binnenlandse Zaken zei gisteren in het Westduitse parlement dat de neo-nazistische groe pering de Bondsrepubliek in het bui tenland een slechte naam heeft be zorgd. Volgens de bewindsman heeft het neo-nazisme West-Duitsland al ge noeg schade berokkend. In het parlement van de deelstaat Beieren heeft minister Tandler van Binnenlandse Zaken de hoop uitge sproken dat met het verbod van de Hoffmann-groep de aanhang van ex tremistisch rechts in de Bondsrepu bliek nu afdoende is getroffen. Hij be nadrukte wel dat in andere deelstaten extreem linkse groeperingen bestaan die voor de veiligheid even gevaarlijk zijn „zo niet gevaarlijker”, aldus Tandler. luchtafweergeschut, pantserwagen, karabijnen, kleine vuurwapens en munitie in verschillen de woningen van „Hoffmann”-leden door de politie in beslag genomen. De leider van de organisatie, Karl- Heinz Hoffman was vorig jaar in Neu renberg tot een jaar gevangenisstraf en drieduizend mark bóete veroor- De tien gehavende passagiers en bemanningsleden van het vliegtuigje, dat dinsdag bij het Franse Nantes een noodlanding moest maken, arriveerden gisteren op Schiphol. Als door een wonder overleefden alle inzittenden het ongeluk. De foto is vlak voor de aankomst op de Nederlandse luchthaven genomen. trijfël

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3