Advies van Ian Smith stem op Joshua Nkomo Boycot Spelen DamiatePers t Na besluit over Okto Ambtenaren naar huis door spaanplaatgas smeergeld van Kamerlid meldt busvluchtelingen Door crisis over Afghanistan Klachtenbureaus bijzondere synode in ziekenhuizen Adjudant van Mussert woont Gijsen hoopt op succes resultaten Voorwaardelijk akkoord AVR „McArthur kreeg Filippijnen” „Discussie over chips nog maar pas begonnen” „KABINET MOET WILDGROEI BEPERKEN” in W.-Duitsland „Onder hem ook plaats voor blanken” IJmuider Courant I ■KI D DONDERDAG 31 JANUARI 1980 BINNEN. EN BUITENLAND 4 Fin Bijeenkomst beëindigd 4 J (V< IJ] afde van tot 1 zich dooi ging Kerl wel cipe bept men lijks drijf nem van weg, 1* (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een meer derheid van de Tweede Kamer vindt dat de regering maatre gelen moet treffen om te voor komen dat de regelingen voor vervroegde uittreding (VUT) langzaam maar zeker leiden tot een algemene verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd. i.Jp Kamer wil grens aan vervroegd uittreden Staten Groningen staken bestuur ia.’ India waarschuwt voor kernoorlog DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije 155,00 M (Van onze redactie buitenland) SALISBURY/NEW YORK. De voormalige premier van Rhodesië, lan Smit, heeft zijn zwarte landgenoten vandaag opgeroepen bij de algemene verkiezingen eind februari, te stemmen op de vroegere guerrillaleider Joshus Nkomo. Zij wensen niet langer de bestuurlijke verantwoordelijkheid te dragen voor de gevolgen van de regeringsmaatregelen met betrekking tot de werkgelegenheid in Groningen en met name de beslissing van CDA-woordvoerder Weijers vroeg zich af of er niet een soort algemeen vrijwillig uittredingsrecht zou kunnen komen, ge koppeld aan leeftijd en arbeidsduur. Ook PvdA’er Van der Doef zei dat een algeme ne verlaging van de pensioensleeftijd on gewenst is. Zo’n verlaging is volgens hem ook nauwelijks te financieren. De WD’er De Korte zei dat de VUT peperduur wordt. Afghaanse functionarissen hebben gis teren bekend gemaakt, dat zij zondag twee Chinese militaire agenten gevangen hebben genomen. Volgens het bewind in Kaboel stuurt China geheime agenten naar Afghanistan om de bevolking tegen het regiem op te zetten. De assemblee van de Raad van Europa deeltijdwerkers moeten werken, te verbe teren. De Korte wees op de mogelijkheid van het werken in wisselweken. In dat systeem werken twee mensen ieder een week en zijn ze de week daarop vrij. Rusland-deskundige Shulman van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde gisteren in Washington op een hoorzitting van het Amerikaanse Congres, dat de VS de Sovjet-Unie eind vorig jaar ongeveer vijf keer hebben ge waarschuwd, dat de VS militair optreden van de Russen in Afghanistan zeer ernstig zouden opnemen. Volgens Shulman heb ben de Russen de situatie in Afghanistan enorm onderschat en gedacht dat zij be trokken zouden zijn bij een actie van ongeveer negentig dagen. Hij zei dat, ge zien de reacties in de wereld op de inval, de Russen „een misrekening van histori sche omvang” hebben gemaakt. Volgens de ambtenarenbond ABVA blijkt overigens uit een rapport van de Rijkspsychologische Dienst dat de VUT- regeling bij ambtenaren niet erg aanslaat. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. Premier Indira Gandhi van India heeft gisteren in een toespraak tot het Indiase parle ment gezegd, dat de hernieuwde kou- de-oorlogssfeer tussen de V.S. en de Sovjet-Unie in de kwestie Afghani stan kan leiden tot een kernoorlog. zal vandaag stemmen over moties waarin de Russische inval in Afghanistan wordt veroordeeld. Gisteren hebben woordvoer ders van de 21 lidstaten van de Raad van Europa vijf uur lang gedebatteerd over de kwestie-Afghanistan. In Argentinië is gisteren een Russische handelsdelegatie aangekomen om te spre ken over de aankoop van graan. De Ar gentijnse regering heeft onlangs laten we ten zich niet aan te sluiten bij het door president Carter van de VS afgekondigde graanembargo tegen de Sovjet-Unie. Het ministerie van Economische Zaken in Den Haag deelde gisteren mee dat de uitvoer van hoogwaardige technologie naar de Sovjet-Unie, die de Nederlandse regering in verband met de inval in Af ghanistan wil beperken, vorig jaar onge veer 200 miljoen gulden bedroeg. Intussen is vandaag in Wenen het overleg hervat tussen NAVO en War- schau-Pakt over wederzijdse evenwichti ge troepenvermindering in Europa. Waar nemers menen dat dit zogeheten MBFR- overleg stroef zal verlopen in verband met de gebeurtenissen rond Afghanistan. VATICAANSTAD (ANP). „Moge de op deze bijzondere synode nagestreefde en gerealiseerde communio (eenheid en gemeenschap, red.) van paus en bisschop pen resulteren in een gelovig aanvaarden van de kerk van Jezus Christus, zoals deze door de apostelen en hun opvolgers werd gegrondvest en verkondigd”. Dit zei bisschop J. M. Gijsen van Roer mond vanmorgen ter gelegenheid van de beëindiging van de bijzondere synode van de Nederlandse bisschoppen in Rome in een officiële verklaring. Gijsen zei te verwachten dat de door kardinaal Willebrands genoemde doelstel lingen van de synode metterdaad in ver vulling zullen gaan. In zijn openingstoe spraak zei Willebrands, de eerste gedele geerde voorzitter van de bijzondere syno de, dat het de bedoeling was „te komen tot pastorale voorstellen van concrete aard, die met de goedkeuring van de paus kunnen uitmonden in conclusies”. De kar dinaal vond het belangrijk dat de Rooms- Katholieke kerk beter en duidelijker naar voren zou komen als „communio”. In een extra Brandpunt-uitzending van uit Rome wordt vanavond om 23.15 uur via Nederland 1 speciale aandacht be steed aan de afsluiting van de bijzondere bisschoppensynode. Aan het woord ko men onder meer kardinaal Willebrands en een van de Nederlandse bisschoppen. De nu 65-jarige Dissevelt blijkt in een flat in het Westduitse Krefeld te wonen. Aanvankelijk bediende hij zich van de schuilnaam Wentholt, maar sinds het be gin van de jaren vijftig beweegt hij zich weer onder zijn eigen naam. Wegens collaboratie en het doden van een verzetsstrijder werd Dissevelt in 1949 tot twintig jaar gevangenisstraf veroor deeld. Dissevelt werd bij het einde van de oorlog geïnterneerd in een kamp bij Kerk rede. Hij wist daaruit echter te ontkomen en de wijk te nemen naar Duitsland. Hij kon dan ook niet anders dan bij verstek worden veroordeeld. Officier van justitie De Beaufort schat zijn kansen om Dissevelt alsnog onder de macht van de Nederlandse justitie te krij gen uiterst gering. Dissevelt heeft in 1956 de Duitse nationaliteit gekregen en kan derhalve niet aan Nederland worden uit geleverd. (Van onze redactie binnenland) WINTERSWIJK. Negentien ambte naren van de belastingdienst in Winters wijk zijn deze week naar huis gestuurd, omdat de lucht in hun van spaanplaat gemaakte noodgebouw niet langer was te harden. De ambtenaren, die inmiddels elders in andere afdelingen hun werk hebben her vat, klagen al twee jaar over hoofdpijn, slapeloosheid en prikkelingen van de slijmvliezen. Deze klachten zouden zijn veroorzaakt door vrijkomend formalde- hydegas in het noodgebouw. Het noodon- derkomen van de belastingdienst blijft voorlopig gesloten. De Dienst Rijksgebou- wen zal op korte termijn een onderzoek instellen. Dan wordt ook bekeken of de twee weken geleden aangebrachte verf laag enig positief effect heeft gehad. Dat v dat z schei, een a gema hond, gen v nljku bouw word verda van word Zo\ beho< dierei noem geme niet monc tegen moeti Omst doorj scher Sc dag Beve Stam won< in ee een c fract zieke Si straa kerk cont: geve rijsn bove van (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/GRONINGEN. Pro vinciale Staten van Groningen heb ben gistermiddag in meerderheid be sloten al hun werkzaamheden voorlo pig op te schorten. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Da: als d aangi Voi destf ten i zou verzc rent Velse klaar van ton t we b wikk mede wijk 150.0 berta intus Ir midc te Bi zilve van verd en k Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 1 De helft van de ambtenaren voelt niet voor vervroegd uittreden, veertig procent wel en tien procent weet het nog niet. Volgens ABVA-voorzitter Dutman is het geringe animo onder ambtenaren voor de VUT te wijten aan het te lage netto-per- centage dat laag bezoldigden na vervroeg de uittreding krijgen. Ook speelt volgens hem een rol, dat de ambtenaren na ver vroegde uittreding zelf voor hun ziekte kostenverzekering moeten zorgen. Reizigers hebben gemeld, dat gisteren op de luchthaven van de Afghaanse hoofdstad Kaboel tien transportvliegtui gen met Russische militairen en militaire voertuigen zijn geland. Van der Doef vroeg minister Albeda hoe de bewindsman de VUT nog als een „speerpunt” van zijn beleid kan aandui den. Volgens hem verstrekken de VUT- regelingen op lange termijn de volgens hem scheve verhoudingen tussen actieven en niet-actieven, en neemt de werkgele genheid erdoor af. De PvdA’er drong er bij de minister op aan, instrumenten te ontwikkelen om tot meer deeltijdbanen te komen en de voorwaarden waaronder (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Na het probleem van de zogenaamde „bootvluchtelingen” dreigt in Zuidoost-Azië een nieuwe vluchtelin genstroom: die van de „busvluchtelin gen”. In beide gevallen gaat het om Viet- namezen. De nieuwe stroom betreft msnsen die via Cambodja over land, meestal per bus, naar Thailand vluchten. Dat zegt het CDA-Tweede-Kamerlid Hans Gualthérie van Weezel, lid van het Comité Bootvluchtelingen, dat gisteren in Den Haag weer bijeenkwam. Nu de vlucht met vaak gammele bootjes over zee vrij wel aan banden lijkt gelegd, proberen nogal wat Vietnamezen over land naar Thailand te vluchten. Die vluchtweg is volgens Van Weezel vergemakkelijkt na de annexatie van een groot deel van Cambodja door het Vietna mese regiem. De Indiase premier beschuldigde de VS en China ervan, Pakistan te maken tot een groot wapenarsenaal met als excuus de invasie van de Sovjet-Unie in Afghanis tan. „Pakistan mag geen pion worden in het spel van de supermogendheden”, al dus Indira Gandhi. Zij kondigde aan, dat India alles zal doen om terugtrekking van de Russische troepen uit Afghanistan te bewerkstelligen. De Indiase premier on derstreepte overigens, dat India niets voelt voor „eenzijdige veroordelingen”. van de ministerraad van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, zei over inlich tingen te beschikken dat zich in verschil lende delen van Rhodesië maximaal 6.000 Zuidafrikaanse militairen bevonden. Vol gens Anthony Parsons was er „slechts een klein aantal geweest”. De Zuidafrikaanse troepen die op Rho- desisch grondgebied de Beitbrug bewaak ten aan de Zuidafrikaans-Rhodesische grens, zijn overigens gisteren teruggetrok ken, zo hebben Britse functionarissen in Salisbury meegedeeld. Een woordvoerder van lord Soames, de Britse gouverneur in Rhodesië, verklaarde dat Rhodesische troepen nu de verantwoordelijkheid voor de bewaking van de brug op zich hebben genomen. De aanwezigheid van Zuidafrikaanse troepen in Rhodesië stuitte op protesten van leiders van het Patriottisch Front, die vonden dat de Zuidafrikaanse militaire aanwezigheid indruiste tegen de overeen komst van Lancaster House. De Beitbrug - vormt de belangrijkste verbinding tussen Zuid-Afrika en Rhodesië. Dit bleek gisteren bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken. De Tweede-Kamerfracties van CDA, VVD en PvdA vroegen minister Albeda van Socia le Zaken, de VUT-regelingen te koppelen aan leeftijd en aan het aantal gewerkte jaren, teneinde de „wildgroei” van de VUT tegen te gaan. minister Van Aardenne dat de strokarton fabriek Okto moet sluiten. Dit laatste besluit heeft ook in de Twee de Kamer grote irritatie gewekt. Van avond wordt in de Kamer een spoeddebat over deze kwestie gehouden. Gedeputeerde Staten van Groningen stemden gisteren tegen de motie die op schorting van alle werk tot gevolg had, omdat zij wel met de regering wilden blijven praten. Commissaris der Koningin mr. Edzo Toxopeus, die gisteren aan het hoofd van een officiële Groningse deputatie met le den van de Tweede Kamer praatte, zei onder meer dat de mededeling over Okto de Groningse politici het gevoel had gege ven alsof er een bom insloeg. „Het stapelt zich op elkaar; Philips en Okto hebben verband want het speelt zich allemaal af in dat ene gebied Oost-Gronin- gen”. En: „De grootste aandacht is vereist voor Oost-Groningen. Ik vraag me af of er wel voldoende aandacht van de regering aan het gebied wordt gegeven”. In de Kamercommissie economische za ken duurde het gesprek over Okto van morgen nog steeds voort. De ministerraad komt vanavond in speciale zitting bijeen om zich over Okto te beraden. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 „Bij de verkiezingen kan de keuze tus sen Nkomo en de marxistische Robert Moegabe aan de orde komen en dan is Nkomo de betere oplossing”, aldus Smith vanmorgen. Hij voegde eraan toe dat on der Nkomo er ook plaats zou zijn voor de blanken in Rhodesië. Groot-Brittannië heeft gisteren op de zitting van de Veiligheidsraad van de VN over Rhodesië, Afrikaanse beschuldigin gen van de hand gewezen, dat het de wapenstilstandsakkoorden met voeten treedt. De Britse vertegenwoordiger, sir Antony Parsons, stelde dat Londen juist omstandigheden schept voor vrije en eer lijke verkiezingen op weg naar „echte onafhankelijkheid voor Rhodesië”. De Veiligheidsraad was bijeengeroepen op verzoek van een aantal Afrikaanse landen. De Liberiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Cecil Rhodes, voorzitter (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Micro-elektronica zal zich zeker op grote schaal in onze samen leving verbreiden. De discussie over de mogelijkheden en de gevolgen van de „chips” is echter nog maar pas begonnen. Minister Van Trier van Wetenschapsbe leid zei dit vanmorgen in Amsterdam bij de opening van een congres over micro- elektronica. Diverse remmende factoren, zoals de beschikbare geldmiddelen, zorgen er vol gens de bewindsman voor dat micro-elek tronica niet plotseling op grote schaal kan worden ingevoerd. Maar zelfs de geleide lijke introductie zal, aldus Van Trier, veel vergen van de aanpassingsmogelijkheden in onze samenleving. Het blijkt trouwens nog niet mogelijk alle gevolgen te overzien, zo gaf de minister toe. Ieder initiatief om meer opheldering te brengen is volgens hem welkom. Van Trier voorziet op dit gebied een grote verantwoordelijkheid voor de overheid. Hij benadrukte dat de overheid veel kan stimuleren. In onze vrije-markt- economie blijft echter een groot deel van de verantwoordelijkheid voor het be drijfsleven, aldus de minister. I (Vervolg van voorpagina) De naar het westen verbannen Russi sche dissident Boekovski heeft met elf andere in het Westen wonende lotgenoten een verklaring gepubliceerd waarin atle ten, begeleiders en regeringen-worden op geroepen de Spelen in Moskou te boycot ten of ergens anders te laten houden. In de gisteren in Londen gepubliceerde verklaring wordt gezegd dat de Sovjet- Unie het doorgaan van de Spelen zal ge bruiken als een bewijs van de rechtmatig heid van het Russische beleid. De verkla ring is onder andere ondertekend door de schrijver Andrei Amalrik, Alexander Ginzboerg, generaal Pjotr Grigorenko en Leonid Plioesjtsj. De Westduitse socialisten-leider Willy Brandt heeft in een vraaggesprek voor de Franse televisie ervoor gewaarschuwd dat de discussie over de Spelen het gevaar met zich meebrengt dat het werkelijke probleem politiek en veiligheid naar de achtergrond wordt geschoven. De in ternationale politieke situatie is op dit moment volgens Brandt op de Cuba-crisis na de meest gespannen sinds de Tweede Wereldoorlog. (Van onze red|actie binnenland) DEN HAAG. Van enige tientallen Nederlandse oorlogsmisdadigers die in dertijd hun straf ontgingep, heeft de Am sterdamse officier van justitie mr. jhr. L. de Beaufort de ver lijfplaats opgespoord. De Beaufort is speciaal elast met de opsporing van oorlogsmisdadigers die na de Tweede Wereldoorlog aan berechting wisten te ontkomen of zich wisten te ont trekken aan straffen die over hen zijn uitgesproken. Inmiddels is de verblijf plaats openbaar geworden van Leen Dis sevelt die in de oorlog adjudant was van ir. Mussert, de NSB-leider die na de oorlog wegens collaboratie geëxecuteerd is. BODEGRAVEN (ANP). Onder twee voorwaarden heeft het Gemeen schappelijk Vuilverwerkingsbedrijf Midden-Holland en Rijnstreek (GVB) een akkoord bereikt met de Afvalver werking Rijnmond (AVR). Dit is na een vergadering van het GVB bekendge maakt. Het GVB gaat akkoord met de prijs verhoging en de nacalculatie van de tarieven van AVR onder de voorwaar de, dat de nacalculatie uitsluitend aan vaardbaar wordt geacht voor dit jaar. Het GVB wil daarbij het recht hebben om elk jaar per 1 december een nieuwe verbintenis met de AVR aan te gaan. De tweede voorwaarde die het GVB heeft gesteld is dat uiterlijk in juni 1980 een bestuursstructuur bij de AVR of diens rechtsopvolger is geformeerd, waarbinnen het provinciaal bestuur van Zuid-Holland een veto-recht heeft. Voor de 32 gemeenten aangesloten bij het GVB betekenen de eisen van de AVR dat de kosten voor verbranding plus vervoer van het huisvuil in 1980 stijgen van ongeveer 60 gulden naar ongeveer 100 gulden per ton huisvuil. Volgens het dagelijks bestuur van het GVB betekent het genomen besluit een maximale stap om de AVR te redden en tot een vergelijk te komen. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 Vannacht om half drie werden de 36,5 ton hulpgoederen waaronder verkiezingsmateriaal voorZANU en ZAPU in het vliegtuig van Cargo Man geladen, voor transport naar de Rhodesische hoofdstad Salibury. Het materiaal van het Komitee Zuidelijk Afrika zou aanvankelijk 's middags met een andere maatschappij worden vervoerd, maar deze kreeg van de Rhodesische autoriteiten geen toestemming in Salisbury te landen. De maatschappij Cargo Man zou evenals haar zuster maatschappij Air Gabon nauw betrokken zijn geweest bij het doorbreken van het embargo tegen Rhodesië. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 ,tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal UTRECHT (ANP). Op korte ter mijn moet er een stichting patiënten vertrouwenswerk geestelijke gezond heidszorg worden opgericht met het doel, „patiëntenvertrouwenspersonen” in dienst te nemen die in de psychiatri sche centra kunnen zorgen voor een onafhankelijke behandeling van klachten. Dit adviseert een commissie die is ingesteld door het bestuur van de sub- sectie psychiatrie van de Nationale Ziekenhuisraad. Het bestuur heeft de hoofdlijnen van het advies inmiddels onderschreven en het gaat over de praktische uitvoering binnenkort overleg plegen met de psychiatrische centra. (Van onze redactie buitenland) BOSTON. Een Amerikaanse histori cus heeft documentatie gevonden, waar uit zou blijken dat generaal McArthur in 1942 een half miljoen dollar heeft gekre gen van de regering van de Filippijnen, wellicht in ruil voor een militaire voor keursbehandeling. De historicus, C. Petillo, zegt dat er een presidentiële opdracht is, ondertekend door Manuel Quezon toen deze president van de Filippijnen was, waarin bevolen i wordt het geld over te maken op McAr thurs bankrekening in New York. „Uit het document blijkt dat het geld dat werd overgemaakt, een gebaar van erken telijkheid was voor het advies van de generaal en zijn staf op een vroeger tijd stip”, aldus mevrouw Petillo in een telefo nisch interview. McArthur en zijn staf waren sinds 1935 militair adviseur van de Filippijnen, maar in juli 1941 waren zij weer als geregelde militairen in het leger opgenomen, aldus mevrouw Petillo. Dr. Petillo zei dat bepaalde orders van McArthur vanuit militair oogpunt bezien onverklaarbaar waren, tenzij zij waren ingegeven door loyaliteit jegens de Filip pijnen en vriendschap voor Quezon. In Manilla verklaarde de nu 81-jarige Filippijnse minister van Buitenlandse Za ken, C. Romulo, dat hij niets afweet van betaling van een half miljoen dollar aan McArthur door de Filippijnse president. „Ik weet er niets van en ik betreur dat twee helden die er niet meer zijn om zich te verdedigen, worden belasterd”, zo zei hjj.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4