Cl- agenda I Noord-Holland wil straftarief F Het Hollands landschap is slecht onderhouden Renovatie warmbandwalserij gericht op milieu, kwaliteit en werkgelegenheid I voor drinkwater niet betalen Kwaliteit van IJsselmeerwater kan wel worden verbeterd 1 I haven- berichten I Werkgroep moet verlies voorkomen produktiemethode bij Hwgowns DO 6 IJMOND J 99 Personeel Te 5 t Kwaliteit Belasting gemoeid zijn van circa 240 miljoen gulden. Dat is aanmerkelijk u^“"dwals.jDe goedkoper dan de bouw van een nieuwe wals die tenminste een QQ investering van 1 miljard gulden zou vergen. Beverwijk Heemskerk Sr 99 BLOEMENDAAL. De slechte kwaliteit van het water van het IJsselmeer kan een bedreiging vormen voor de drinkwatervoor ziening in Noord-Holland. Vooral het stijgen de zoutgehalte en de fosfaatbelasting zijn voor het Provinciaal Waterleidingbedrijf voor Noord-Holland (PWN) een grote zorg, zegt ir. J. Haasnoot, technisch adjunct-directeur van het PWN. Velsen-Umuiden Kl X -Z MlMB DONDERDAG 31 JANUARI 19 80 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een technische produktieverandering aan Warm bandwalserij-! bij Hoogovens zal het mogelijk maken over enkele ratuurbeheersjng”. jaren rollen staal af te leveren met een gewicht van 14 ton. Dat is het dubbele gewicht van de rollen die momenteel door die walserij worden geproduceerd. Met de wijziging zal niet alleen tegemoet worden gekomen aan de marktvraag. Ook een aantal zaken betreffen de werkomstandigheden, milieu, werkgelegenheid, produktie en kwa- wikkeling die Hoogovens zal moeten liteit zal er door worden gegarandeerd. Met de ingreep zal een bedrag vangen door het installeren Warmbandwalserij-I bij Hoogovens n (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland willen haast maken met de organisatie van vrij willig landschapsbeheer in de pro vincie. Een werkgroep moet onder zoeken of al in 1980 gebieden in Noord-Holland in vrijwillig land schapsbeheer kunnen worden ge bracht. Gedeputeerde Van Gelder heeft dat woensdag meegedeeld in de vergadering van de Statencom missie voor Natuur- en Landschap- bescherming en Openluchtrecreatie. houden bij het plaatsen van cabines en bedieningspanelen. Ook wordt overwo gen om éénmanscabines te combineren om het bedienend personeel uit zijn soci aal isolement te halen. Evenzo wordt ge streefd naar het opheffen van „staande” functies. De overschakeling van stookolie naar aard- en kooksovengas zal de overlast van zwaveldioxyde (SO2) in de hallen dras tisch verlagen. Bovendien zullen de gere noveerde installaties onderhoudsarm zijn. Dat betekent dat het gebruik van smeer middelen kan worden beperkt maar wil nog niet zeggen dat er geen extra vuil werk voorkomt bij het verrichten van onderhoud. Voor de bediening van de vernieuwde warmbandwalserij zal het personeel mid dels applicatiecursussen worden bijge schoold. Een op te richten Werkgroep Personeel zal zich daar onder meer mee bezig houden. Reeds wordt er rekening gehouden met het feit dat ook nieuw per soneel zal moeten worden ingezet. Die mensen zullen het totale overzichtelijke produktieproces van dit moment niet meer kunnen aanleren. Daarom zullen aan nieuwkomers hogere opleidingseisen moeten worden gesteld. Gedacht wordt aan een LTS- of VAPRO-basis voor pro- duktiepersoneel met eventueel een MTS- niveau voor de mensen van de Technische Dienst. De kwaliteit van het IJsselmeerwater moet zo goed mogelijk gehouden worden, omdat het PWN volgend jaar in verband met de toenemende behoefte op grote schaal water aan het IJsselmeer gaat onttrekken. Naar ver wachting zal rond de eeuwwisseling jaarlijks ongeveer 260 miljoen kubieke meter water nodig zijn voor de bevolking in Noord-Holland en de IJmondindustrie. Hiervan zullen de Hoogovens 67 miljoen kubieke meter water per jaar gebruiken. Ten behoeve van het PWN en de waterleidingen van Amsterdam zal de nv Watertran- sportmaatschappjj Rjjn-Kennemerland (WRK), die nu 150 miljoen kubieke meter water per jaar uit de Lek haalt en via duininfïltratie aan de waterleidingbedrijven le vert, volgend jaar bij Enkhuizen een pompstation in werking stellen dat 110 miljoen kubieke meter water aan het IJsselmeer jaarlijks kan onttrekken en voorzuiveren. Met dit project is een bedrag van rond de 400 miljoen gulden gemoeid. Het is nog niet zeker waar in het IJsselmeer een spaarbekken komt ten behoeve van de drinkwatervoor ziening. De commissie spaarbekken, die in 1975 werd ingesteld, zal over enkele maanden haar eindrapport uitbrengen. Volgens de heer Haasnoot worden drie moge lijke locaties genoemd: in de zuid-westhoek van het Markermeer, de zuidkant van het IJsselmeer en het Ketelmeer. Het bekken zal een inhoud krijgen van 250 miljoen kubieke meter water en een oppervlakte beslaan van 6000 hectare. Fries Oan ’e E vrijdaga Velser K wordt h< toneelav De Rank Umuide Wesp z’n werk verlegge heeft he repetitie bedoelir premièn Ook sta: enkele s progran het ver! voorste] het tijde opgevo» mevrou Rf (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Naar zich laat aanzien kan „niet tijdig” worden begonnen met de infiltratie van water in de duinen in Zuid-Kennemerland. De minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft namelijk nog geen vergunning verleend voor de onttrekking van drinkwater uit de duinen. En deze beslissing moet aan de infiltratie vooraf gaan. Een en ander zal betekenen, dat Amsterdam nog na 1982 water moet leveren aan Haarlemmer meer, Aalsmeer en Uithoorn en wel voor een hoger „straftarief’. Gedeputeerde Uff vraagt zich af of het wel rechtvaar dig is, dat de kosten van de vertraging (het „straftarief’) worden verhaald op de participanten in de leveringsovereen- komst, die aan de vertraging schuld hebben. Zaten hetWitt zien mei landmai is gema; en weid over eer op het p woonon natuur, i water, blikt hij zijn bes1 stadsuit stad trel Nedi vijfents Kamen vrijdag Engeln leiding solistis Godfri» Austbö nr. 15 ii Divert! Amade van Jos Dirig geboor opleidi Parijs,I ook de pianist opleidi York, I\ reperto tot avai Hooges de Ver< cellists Orkest, Cit; Noord is het i weten: exped terrein werelc duikbi Wanne indet verooi vindt. Frank vindt» het be op her van de sterrei Suthe: Christ gebas< bestse In de Gumb wilde alsinz deelne uiteen verspe niema in hun In Cit: geënt IT8 Bij de opdracht voor de studie heeft de commissie de opdracht meegekregen vooral de huidige kwaliteit en het produk- Het produktieniveau van Warmband walserij-! zal na de produktieverandering 1,5 miljoen ton staal op jaarbasis blijven. De fabricage van grotere rollen wordt mogelijk door het plaatsen van een tus- senhaspel („Coil box”) in de bestaande walsgroep. Een tussenfase waarbij het heetgloeiende plaatmateriaal wordt opge rold. Op de plaats waar dat gebeurt zal zeer zeker sprake zijn van toenemende warmtestraling. Bij het haspelen van de koude plaat, dus aan de eindfase, wordt als gevolg van de grotere-rollenfabricage een toenemende geluidsoverlast ver wacht. Hiermee zal rekening worden ge- tieniveau te handhaven. „Warmwalsen”, aldus de technici, „is vanuit produktie- en kwaliteitsoogpunt een kwestie van tempe- Verder zal de dikteregeling aan het ein de van de wals moeten voldoen aan be paalde marges. Verwacht wordt dat de aan die marges gestelde eisen in de toe komst zullen worden verscherpt. Een ont- i op- o i van een auto- Een ad-hoc-commissie uit de onderne mingsraad heeft zich uitvoerig bezig ge houden met de problematiek rond deze renovatie. Haar bevindingen heeft zij ge bundeld in een rapport en is met enige kanttekeningen van de ondernemings raad de directie van Hoogovens ter hand gesteld. Betreffende de personele aspec ten blijkt de werkgelegenheid van 380 man tot het jaar 2000 gegarandeerd. In geval van nieuwbouw zou het aantal ar beidsplaatsen met tenminste 180 zijn ver minderd. Zoals gemeld heeft het Contact Mi lieubescherming Noord-Holland on langs een positief advies uitgebracht over de invoering van vrijwillig land schapsbeheer. In een rapport werd er op gewezen dat veel kenmerkende Hollandse landschappen door achter stallig onderhoud teloor dreigen te gaan. Te denken valt aan landschap selementen als knotwilgen en riet land, die vroeger een economische functie hadden en daardoor in stand werden gehouden. GS denken dat de discussienota, die het CMN over deze materie heeft opgesteld een belang rijke leidraad kan zijn bijxde op bouw van de organisatie van het vrij willig landschapsbeheer. Het college heeft besloten een werkgroep op te richten, die moet nagaan hoe groot de behoefte is aan vrijwillig landschapsbeheer. Er zou een lijst moeten worden gemaakt van landschapselementen, die door ach terstallig onderhoud of gebrek aan beheer verloren dreigen te gaan. De werkgroep zou voorts moeten nagaan of er voor vrijwillig landschapbeheer genoeg vrijwilligers zijn te vinden. Ook moet de bereidheid van grondei- BIOSCOPEN EN THEATER Kennemer I, Zeestraat, donderdag 20.00 uur „Race naar de schroothoop”. Kennemer II, Zeestraat, donderdag 19.30 uur, „Escape from Alcatraz". Luxor I, Breestraat, donderdag 19.00 en 21.30 uur „De vier vuisten op saferi”. Luxor H, Breestraat, donderdag 19.00 en 21.30 uur „Quadrophenia”. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 25555, brandweer 22922, milieuklachten 96000. Centrale bibliotheek, Kerkstraat 44, vrijdag 14.00-17.00 en 18.30-21.00 uur, volw. en 15.00- 17.00 uur jeugd. Jeugdbibliotheek Meerestein, K. Smithstraat 110a, vrijdag 15.30-17.00 uur. Dienstencentrum voor bejaarden. Kerk straat. Maandag t/m vrjjdag geopend van 09.00- 17.00 uur. Spreekuur leiding vrijdag 10.00-11.00 uur. Stichting school- en beroepskeuze NH, Plein 1945 nr. 90 gebouw De Beurs 4e etage. Spreek uur dokumentatiecentrum, na tel. afspraak elke vrijdag 14.00-16.00 u., tel. 02550-19142. Door sanering van de Rijn, afleiding van het kwelwater uit de Wieringermeer en defosfatering van het afvalwater kan het probleem worden opgelost. Ondanks herhaalde- lijk aandringen van de watermakers bij de betrokken overheden om tot deze maatregelen over te gaan, is er nog niets gebeurd waardoor de kwaliteit van het IJssel meerwater is verbeterd. Ten gevolge van de chloridelast van de Rijn is het water van het IJsselmeer de laatste jaren steeds zouter gewor den. Via de IJssel komt jaarlijks 1800 miljoen kilogram chloride in het meer terecht. In de helft van de tijd wordt de grens van 200 milligram per liter, die op de eerste ministersconferentie over de Rijn in 1972 in Den Haag werd vastgesteld, ruim overschreden. Het internationale Rijnoverleg heeft echter niet tot een vermindering van de zoutlozingen geleid. Als de kalimij- nen overeenkomstig het zoutverdrag 60 kilogram afval- Voor Amsterdam betekent een en ander intussen een goudmijntje, zo meent de gedeputeerde. Er is namelijk afgespro ken, dat de levering van duinwater door Amsterdam vanaf 1977 telkens elk jaar met twintig percent zou worden vermin derd. Voor de hoeveelheid water, die bo ven deze jaarlijks kleinere hoeveelheid duinwater zou worden geleverd, moet een „straftarief’ worden betaald. De regeling houdt in, dat na 1982 de totale door Am sterdam te leveren hoeveelheid water zal worden afgenomen tegen een straftarief. Nu de vergunning voor ontrekking van water aan het niet tot de Amsterdamse Waterleidingduinen behorend duinge bied uitblijft, gaat het er naar uit zien dat inderdaad water geheel voor „straftarief’ moet worden afgenomen. Behalve tot hogere kosten (negen A tien miljoen gulden per jaar) zal vertraging in de infiltratiewerkzaamheden leiden tot een nog ernstiger verdroging van de dui nen en dus een verarming van de duinna- tuur. Er wordt namelijk meer water aan de duinen onttrokken dan er in de vorm van neerslag in komt. De verdroging had volgens Uff al geleid tot de dood van verschillende fraaie hoge bomen in de duinen. De gedeputeerde poneerde zijn mening woensdag in de vergadering van de Sta tencommissie voor Natuur- en Land- schapsbescherming en Openluchtrecrea tie. Uff kwam daarmee opnieuw lijnrecht te staan tegenover een belangrijke groep Statenleden, die met de infiltratie willen wachten tot de diepe put-infiltratie tech nisch mogelijk wordt. Tegenover de door Uff genoemde verdroging van de duinen staat bij open infiltratie namelijk de aan tasting van de duinnatuur door Rijnwa ter, dat weliswaar gezuiverd is, maar waarvan onduidelijk is, of het toch niet vol giftige stoffen zit. Uitstel van de open infiltratie en afwachten tot de putinfiltra- tie mogelijk zou worden, door verlenging van het leveringscontract van Amster dam. De beëindiging van de levering werd destijds beargumenteerd met een toen nog verwachte sterke groei van de Am sterdamse bevolking. De voorspellingen zijn intussen door de feiten achterhaald. De bevolkingscijfers van Amsterdam ne men namelijk steeds meer af, wat bete kent dat men water overheeft in plaats van te kort. Ook in de raad van toezicht op de pro vinciale bedrijven en in de Statencommis sie voor de milieuhygiëne is deze kwestie al uitvoerig aan de orde geweest. Het zit er dik in dat de Staten er in de komende begrotingsdebatten nog stevig over zullen discussiëren. Moties over de infiltratie zaak zijn al aangekondigd. Ook een prin cipiële discussie over Milieu Effect Rap portage (MER) kan worden tegemoetge- zien. genaren om medewerking te verle nen aan vrijwillig landschapbeheer worden nagegaan. Vervolgens moet worden bekeken of er voor het vrij willig landschapbeheer een organisa tie in het leven moet worden geroe pen en zo ja hoe die organisatie er uit zou moeten zien. Tenslotte zou het werkgelegenheidsaspect van een en ander aan een nadere beschou wing moeten worden onderworpen. En er zou moeten worden bekeken voor welke subsidies men in aanmer king komt. Volgens Van Gelder hebben zowel het ministerie van CRM als dat van Sociale Zaken bereidheid getoond om het project met subsidie te helpen. De werkgroep moet volgens GS zijn samengesteld uit vertegenwoor digers van Staatsbosbeheer, het Pronvinciaal Waterleiding Bedrijf van Noord-Holland, Contact Milieu bescherming Noord-Holland, de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonu menten, de Stichting het Noordhol- landsch Landschap, Stichting Goois Natuurreservaat, het Landbouw schap, de drie Hollandse Landbou worganisaties, Gewestelijk Arbeids bureau, Landelijk Overleg Vrijwillig landschapbeheer, Stichting Natuur en Milieu, IVN regio Noord-Holland, ANWB, Vereniging van Nederlandse Gemeenten, Provinciale Planologi sche Dienst, Provinciale Griffie, Pro vinciale Waterstaat, Vereniging van Noordhollandse Landschappen en het ministerie van CRM. Omdat het werken met een dergelijke grote groep wat onpraktisch zal zijn zal uit het midden van deze groep en kern groep worden gevormd. BIOSCOOP EN THEATER City L Kennemerlaan, donderdag 20.00 uur: „Het geheim van Bear Island”. City II, Kennemerlaan, donderdag 20.15 uur: „Escape from Alcatraz”. Witte Tejater, Kanaalstraat, donderdag 20.30 uur in filmhuis „Que viva Mexico”. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Pieter Vermeulenmuseum, Ma. t/m vrij. 9.30- 17.00 uur. Museum Beeckestijn, Rijksweg Velsen-Zuid. 18e-eeuwse stijlkamers Di. t.m zo. 14.00-17.00 en 10.00-12.00 uur. Gemeentehuis, tel. 19000. Bezichtiging op werkdagen van 10.00-12.00 uur. Ruïne van Brederode, Velserenderlaan, Sant poort-Zuid. Dinsdag t/m zondag 09.30-12.00 en 13.00-16.00 uur te bezichtigen. Gesloten tot 1 maart. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033, Ongevallen dienst 23355. Hoogovens 02510-96000. Brand weer Santpoort 370750, voor Velsen-Noord en IJmuiden 20750. Telefonische Hulpdienst, bereikbaar dage lijks van 19.00-04.00 uur ’s nachts, zaterdag en zondags van 11.00-04.00 uur ’s nachts onder nummer 023-326655. Algemene Hulpdienst Velsen, iedere werk dag van 9.00-11.30 uur, tel 02550-18888. Centraal Orgaan Bejaardenbeleid, Centraal Bureau, Abelenstraat 1, IJmuiden op werkda gen van 9.00-10.00 uur. TeL 12464. Gezinsverzorging, hulp aan bejaarden en langdurige zieken, Velserduinweg 52, IJmui den. Maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur. Tel. 02550-11830 of 22169. Sociale Dienst, Spaamestraat 2, IJmuiden, maandag t/m vrijdag 9-10.30 uur nieuwe cliën ten, voor andere cliënten ook op afspraak, tel. 02550-19124. Handenarbeidcentrum Velsen, Andreaweg. Velsen-Noord. Open: dinsdag t.m. vrijdag 9.30- 21.30 uur maandag 13.30-21.30 uur, zaterdag 9.00-12.00 uur. Centrale Bibliotheek, Plein 1945. Donderdag 19.00-21.30 uur. Vrijdag 14.30-17.30 en 19.00-21.30 uur. Centrale Jeugd- en Tienerbibliotheek, Wil- lemsbeekweg 96. Vrijdag 15.30-17.30 uur. Filiaal Santpoort, Crocussenstraat 1, vrijdag 10.00-12.30 en 19.00-21.30 uur. Filiaal Dmuiden-West, Zeewijkplein. Don derdag 19.00-21.30 uur volw. en tieners, vrijdag 14.30- 17.30 u. alle leeftijden. Filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 177, donderdag 19.00-21.30 uur volw., vrjjdag 14.30- 17.30 uur alle leeft. Dienstencentrum Zee- en Duinwijk, Zeewijk plein 260, tel. 20650 donderdag 19.30 uur klaver- I jas- en biljartclub, 14.30-16.00 uur zangkoor, 18.00 uur eten voor alleenstaanden. Stichting alg. maatschappelijk werk, De Noostraat 4, IJmuiden. Spreekuur dag. van 9-10 uur. Tel. 10661. Stichting school- en beroepskeuze NH, Plein 1945 nr. 90 gebouw De Beurs 4e etage. Spreek uur dokumentatiecentrum na tel. afspraak, elke 1 vrijdag 14.00-16.00 u., tel. 02550-19142. Creativiteitscentrum Umond, Clara Stem school, Moerbergplantsoen, donderdag 20.00- 22.30 uur tekenen en schilderen, textiele werk- vormen, vrjjdag 10.00-12.00 uur instuif voor ou deren, De Abeel, Abelenstraat 1, IJmuiden. Buurtcentrum Zeewijk, Dennekoplaan 289, tel. 21494, donderdag 20.00-22.00 uur tekenen en schilderen, VOS-cursus en batikken, vrijdag 13.30- 16.30 uur WAO-handvaardigheid en spel. Buurthuis De Brulboei, Kanaalstraat 228, tel. 10652, donderdag 19.30-22.30 uur vormen met brooddeeg, 20.00-22.00 uur schildercursus, 20.00- 23.00 uur kienen (lx per twee maanden), vrjjdag 9.00-11.30 uur peuterspeelzaal, 11.30-13.30 uur uur broodje Brulboei, 16.00-17.30 uur werken met klei en gips. Uff en diens partijgenoot Kramer (ook PvdA) kregen in de commissievergade ring nog onenigheid over de vraag of in de MER over de infiltratie een zogenoemde „nul-variant” was opgenomen. Deze vari ant moet aangeven wat de gevolgen zijn voor het milieu als bepaalde ingrepen achterwege blijven (in dit geval dus het achterwege blijven van waterwinning en infiltratie). Kramer was van mening, dat de „nul-variant” niet in de MER was opge nomen. Uff daarentegen vond van wel, omdat de bestaande toestand (onttrek king van water en verdroging) wel dege lijk in de MER was beschreven. Het CDA-Statenlid Achterstraat viel de gedeputeerde bij, dat de principiële beslis sing over de infiltratie al was genomen in 1975. In de begroting van het PWN was daar toen een bedrag van veertig miljoen gulden voor uitgetrokken. Achterstraat memoreerde dat de Staten het volledig aan zich zelf te wijten hadden, als men vond dat de toen genomen beslissing niet zorgvuldig genoeg tot stand was gekomen. „We hebben toen een hele middag zitten leuteren over een of andere folder, de beslissing over de infiltratie is daarna in acht minuten afgedaan”, aldus Achter straat. Ook bij de aankoop van het duingebied van Andriessen heeft de infiltratie voorop gestaan. Uff: „Er is toen nauwelijks over gesproken. Iedereen was blij dat de Ken- nemerduinen nu niet hoefden te worden aangetast. Men kon voor de infiltratie uitwijken naar de verlaten aardappelveld jes aan de overkant van de Zeeweg”. Volgens Uff hadden de Staten zich vooral blij getoond met de aankoop, omdat er fietspaden naar zee konden worden aan gelegd. De gedeputeerde vermocht de twijfels bij de tegenstanders van de infiltratie niet weg te nemen. Men betoogde dat thans nieuwe gegevens beschikbaar waren en dat er alle reden was om het contract met Amsterdam met name de kwestie van het „straftarief’ te herzien. Gezien de hele voorgeschiedenis en wat er in andere commissievergaderingen al allemaal over is gezegd, vermeed men evenwel een al te harde confrontatie. Er is over deze zaak, zoals Achterstraat opmerkte, al veel kruit verschoten en de rest wilde men kennelijk droog houden tot het begrotingsdebat op 18, 21 en 25 februari. zout per seconde zouden opslaan, dan is het effect op de chloridebelasting van het Usselmeer 11 kilogram per seconde minder. Ofschoon de heer Haasnoot vindt dat sanering van de Rijn een primaire aangelegenheid is, moet Nederland ook zelf bezien welke maatregelen genomen kunnen worden om de zoutbelasting van het Usselmeer terug te dringen. Als het kwelwater uit de Wieringerpolder, dat jaarlijks 510 miljoen kilogram zout met zich voert, niet meer op het Usselmeer wordt geloosd, zal het chloridege- halte met 40 milligram per liter omlaag gaan. Hierdoor zal het aantal overschrijdingen van de 200 milligram- grens worden gehalveerd. Deze maatregel levert meer effect op dan wanneer de kalimjjnen hun 60 kilogram afvalzout per seconde niet meer op de Rijn zouden lozen. In 1977 drongen PWN en het provinciaal bestuur van Noord-Holland er bij de regering op aan het kwelwater uit de polder naar de Waddenzee af te voeren in plaats van op het Usselmeer te lozen. Tot nu toe heeft de overheid daar nog niet op gereageerd. De grootste zorg van het waterleidingbedrijf is het fosfaat, dat via de Rijn wordt meegevoerd. Het slib in het Usselmeer is thans zo belast dat een explosieve algen- groei onder bepaalde omstandigheden mogelijk is. Dit kan ernstige gevolgen hebben voor de drinkwaterberei- ding. Het PWN pleit dan ook voor defosfatering bij de zuivering van het afvalwater naast een beperking van de lozing op de Rijn, zoals in het chemieverdrag is voorzien. Buurthuis De Planeet, Mercuriusstraat 56, tel. 14441, donderdag 19.00-20.30 uur tafeltennis- club jeugd vanaf 8 jaar en hobby- en zaagclub 6- 14 jaar. Buurthuis De Spil, Rembrandtlaan 45, tel. 10186, donderdag 19.30-21.30 uur bloemschik ken, vrijdag 9.30-11.30 en 13.30-15.30 uur peuter- speelzaal, 9.30-11.30 uur Hindeloopen schilde- i ren, 9.30-11.30 en 13.30-16.30 uur biljarten voor ouderen, 16.00-17.30 uur hobbygroep jeugd 9-12 en 12-15 jaar. Buurtcentrum De Mei, Geelvinckstraat 26, Velsen-Noord. Donderdag 19.00-20.00 uur judo - 14-16 jaar, 20.30-22.30 uur trimmen gemengd, 19.00-20.00 uur schaken 10-16 jaar, 19.30-22.00 I uur tekenen en schilderen voor beginners, vrij- dag 9.15-11.15 uur peuterspeelzaal, 13.30-17.30 uur jongerencafé. Badhuis Snelliusstraat, vrijdag 11.00-19.00 uur. Recreatlebad „De Hoogeberg”, Trompstraat, donderdag 21.00-22.30 uur gemengd zwemmen, vrijdag 9.30-10.20 uur gemengd zwemmen, 6.45- 8.00, 12.00, 16.00-17.30, 19.30-20.45 gemengd zwemmen, 9.00-18.00 uur peuterbad 6.45-22.00 uur solarium. BIOSCOPEN EN THEATER Cinema Marquette, Ruysdaelstraat. Donder dag 20.00 uur „De twee missionarissen”. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 41444, brandweer 32121, milieuklachten 96000. Openbare bibliotheek, Kerkweg 45, vrjjdag 14.00-17.00 en 18.30-21.00 uur volw., 15.00-17.00 jeugd. Filiaal Beneluxlaan, Beneluxlaan 205-207, vrijdag 14.00-17.00 en 18.30-21.30 volw. 15.00- 17.00 en 18.30-21.00 jeugd. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Maandag t/m vrjjdag 10.00-12.00 en 13.15-16.45 uur. Dinsdag aangekomen: Oktavius, Dantzig; Fridel, Rochester, Umuiden; Priola, Kor bach; Paulina Brinkman, Antwerpen, Umuiden; Larina, Sepetila Bay; Irena Dan, Darrow; Lilly-Högeness, Umuiden; Hartesiel, Le Treport, Umuiden; Prze- myls, Gdansk; Borussia, Bremerhaven Ragna, Felixtowe; Radmoti, Labrian; Kreuzturm, Cont. Plat., Velsen; Tor Bri tannia, Suezhaven; Wilhelmina V, Midd lesborough; North Pole, Mostaganum, Umuiden; Multitank Holsatia, Antwer pen; Sisak, Antwerpen; Fürstenberg, Vlis- singen; Adriatic, Rotterdam. Dinsdag vertrokken: Arend, Velsen, Rotterdam; Pampana, Bremen; Wera Ja cobs, Hamburg; Gaviota, Umuiden, An- naba; Vela, Rotterdam; Pluto, Umuiden, Peterhead; Amsterdam, Hamburg; Ujung Raja; Wismar; Friesenstein, Antwerpen; Mount Crist, Rotterdam; Bremen, Ham burg; Bremerhafen, Hamburg; Satumus, Umuiden, Tananger; Theoharis, Umui den, Mantazis; Subro Vesta, Umuiden, Rotterdam; Hille Sassen, Antwerpen; Overseas Harriette, Philadelphia; Taxi Archis, Algiers; Rjjnborg, Zaandam, Delf zijl; Mount Pelion, Umuiden, Tubarao; Transhelm, Noorwegen; Ragna, Zeebrug- ge; Yevgeniy Nikonov, Rotterdam; Vite- gra, Delfzijl; Leonid Teliga, Stettin; Dol fijn I, Kolding; Fridel, Poole, Umuiden. Woensdag aangekomen: Siggen, Hami- na; Norfolk Shore, Cont. Plat., Umuiden; Stirling Brigg, Cont. Plat., Umuiden; Griend, St. Peter Port; Eemsborg, Manty- luoto, Zaandam; Fethiye, Istanbul, Umui den; Good Master, Hamburg, Umuiden; Jemrix, Rochester, Umuiden. Woensdag vertrokken: Holsten Trader, Hamburg; Howdendyke; Titan Service, Cont. Plat., Umuiden. investering die daarmee is gemoeid is nog niet ingecalculeerd in het huidige projekt. Nieuwe verwarmingsmethoden zullen de plakken beter doorverwarmen en bre dere plakken uit de continue-gietinstal- latie zullen smaller kunnen worden ingewalst. Voor aansluitende produktiefasen als Koudband en Vrtinnerij hebben de 14 tons rollen het voordeel van het ontbreken van een lasnaad. Die ontstaat wel als twee 7 tons rollen aaneen worden gelast. Ook het externe milieu zal gebaat zijn met het verlaten van stookoliegebruik bij de nieuwe warmbandwalserij. De uitstoot van zwaveldioxyde (SO2) en stikstofoxy- de (NOX) zal drastisch worden vermin derd. Hoogovens verwacht reeds in het begin der tachtiger jaren een verminderde vraag naar kleine rollen. Ter voorkoming van een onevenredig hoge kostprijs van het eindprodukt voor interne doeleinden hoopt men de gerenoveerde Warmband walserij tegen die tijd volledig in gebruik te hebben.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6