Wespetheater «Tompoes Magische Erwtensoep de Vilder Nederlands Kamerorkest Carlsberg Jazzhuis Velsen Sieraden The Turning Point Quadrofenia L’imprecateur w muziek^ ijmond c UIT formatie theater I 1> V giro 50500 Amsterdam Xfll f^Bang&Olufsen I 7 ll i! s"'h de Leprastichting WW I DONDERDAG 31 JANUARI 1980 Wij denken anders Vitaenkerandertedes tentoonstellingen I UITFORMATIE 6 I i Hoe anders, willen wij u graag tonen en laten horen. Redactie Joke Dieben-Frerichs Telefoon 02550-15389 4 6 ’BW Duidelijkheid I Goede leprabestrijding vereist ook uw hulp. Waar gaat het om? Geautoriseerd B&O-dealer: (ADVERTENTIES) >.00 uur 1.30 reer Ethjopisch leprapatjentje met verkrampte hand raat ler- reer t/m lur, 1.30 Twee fameuze leden van de Instant Composers Pool: Misha Mengelberg (rechts) en Han Bennink. ien; nty- Fries toneel. De Friese vereniging Oan ’e Dünkant uit Castricum verzorgt vrijdagavond een voorstelling voor de Velser Krite Fryske Trou. Opgevoerd wordt het spel „Jonge Jan”. De toneelavond wordt gehouden in gebouw De Rank aan de Kon. Wilhelminakade in Umuiden en begint om 20 uur. Wespetheater. Het Wespetheater gaat z’n werkterrein van Haarlem naar Velsen verleggen. In het Witte Tejater Velsen heeft het gezelschap een nieuwe repetitieruimte gevonden en het is de bedoeling dat hier in het vervolg ook de premièrevoorstellingen gegeven worden. Ook staan er voor de nabije toekomst enkele speciale projecten op het programma. Het Wespetheater boekte in het verleden in Velsen successen met de voorstellingen „Sleurdans Dovemans” en het tijdens het Velserbeekfestival opgevoerde „Geheime liefdesleven van mevrouw Rozeman”. City Theater, Umuiden. Het in de Noordelijke Ijszee gelegen Bereneiland is het reisdoel van een Amerikaanse wetenschappelijke expeditie. Het is de expeditieleden niet toegestaan, op het terrein te komen waar in de tweede wereldoorlog de Duitsers duikbootbunkers hebben aangelegd. Waimeer twee wetenschappers zich toch in de buurt wagen, wordt een lawine veroorzaakt waarbij één van hen de dood vindt. De ander, de Amerikaanse bioloog Frank Lancing, gaat op onderzoek uit, vindt een gigantische goudschat en dat is het begin van een nieuwe reeks aanslagen op hem en op verschillende andere leden van de expeditie. De film met een sterrenbezetting met onder meer Donald Sutherland, Vanessa Redgrave, Christopher Lee en Barbara Parkins is gebaseerd op Alistair Macleans’ bestseller „Bereneiland”. In de zondagmatinee draait „The Gumball Rally”, het verhaal van een wilde autorally dwars door Amerika met als inzet een kauwgomballenmachine. De deelnemers zijn exentriekelingen, die in Zaterdagavond in het Witte Tejater Velsen: het Wespetheater met ..Het verboden verhaal van de landman". Er valt een traan op de tompoes. Annie M. G. Schmidt’s nieuwe tragi komedie handelt over een doodzieke de als volkomen vluchtveilig beschouwde gevangenis van Alcatraz, deze week geprolongeerd. „The Turning Point”, de cyclusvoorstelling, handelt over twee balletdanseressen (Shirley MacLaine en Anne Bancroft) van wie de één ooit voor haar carrière en de ander voor een man en een gezin heeft gekozen. Als beide vrouwen elkaar najaren weer ontmoeten, blijkt de jaloezie wederzijds: de gehuwde vrouw vraagt zich af hoe hoog haar ster in de balletwereld gestegen zou zijn als zij niet getrouwd was en kinderen had gekregen, terwijl de ander haar positie als solodanseres ziet wankelen onder de druk van de aanstormende jeugd en zich afvraagt, hoe zij de eenzaamheid in de toekomst te lijf zal moeten gaan. Het obsederende thema uit deze vrouwenfilm is door regisseur Herbert Ross knap uitgewerkt en het spel van Maclaine en Bancroft maakt „The Turning Point” tot een lust voor het oog. Stadsschouwburg Velsen. Een pomo- produkt uit Scandinavië vult het bioscoopdoek in de Stadsschouwburg onder de weinig verhullende titel „Escortservice op z’n Deens”. In de matinee „Sjors en Sjimmie en de rebellen”, een Nederlandse jeugdfilm waarin twee boeven Sjors ontvoeren in de hoop van Sjimmie een losgeld te ontvangen. Met dat geld willen ze een detectivebureau openen. Dat vinden Sjors en Sjimmie zo’n goed idee, dat ze hen het geld lenen. Als de kersverse detectives bij hun eerste opdracht de van wie de bekendste zijn Han Bennink (slagwerk), Misha Mengelberg (piano), Nédly Elstak (trompet), Radu Malfatti (trombone) en Sean Bergin (saxen). Met de oprichting van de Instant Composers Pool werd in de herfst van ’67 de basis gelegd voor de actuele geïmporteerde man, die een einde aan zijn bestaan wil maken voor dat bestaan voor hem totaal ondragelijk wordt. Hij ontmoet naast praktische ook emotionele bezwaren. Met wrange humor worden in „Er valt een traan op de tompoes” de reacties van de drie vrouwen uit de omgeving van de patiënt behandeld: zijn vrouw, zijn vriendin en zijn dochter. Met Nell Koppen, Trudy Labij, Marlies van Alcmaer, Wim Kouwenhoven en Flip van Duyn. De voorstelling wordt zaterdagavond gegeven in ontmoetingscentrum De Nieuwe Slof aan de Kerkstraat in Beverwijk en begint om 20 uur. Bij de organiserende Stichting Theater Beverwijk zijn geen kaarten meer verkrijgbaar. Moment in Oost-Graftdijk. Gedurende de gehele maand februari is de tentoonstelling „Moment in Oost- Graftdijk” te zien in het bibliotheekfiliaal aan de Beneluxlaan in Heemskerk. Oost- Graftdijk is een nietig plaatsje aan het Noordhollandsch Kanaal. Het omvat een kerk, een pleintje, een straat, een dijk en niet meer dan vijftig huizen en boerderijen. De laatste eeuw is er in Oost- Graftdijk niet meer gebouwd en daardoor heeft het verder niet bijzonder fraaie of interessante dorp z’n karakter van een typisch Noordhollandse nederzetting met een bevolking van vissers, boeren en handwerkslieden behouden. Fotograaf Kees de Gooyer registreerde het dorp zoals het er in de winter van ’77-’78 uitzag: nog nauwelijks aangeraakt door de twintigste eeuw. De beste al in de problemen raken, zijn het wederom Sjors en Sjimmie die te hulp schieten. muziek in Nederland. De kern van de Pool werd aanvankelijk gevormd door Misha Mengelberg, Willem Breuker en Han Bennink. Talloze binnen- en buitenlandse jazzmusici schaarden zich in de loop der jaren bij dit vooruitstrevende orkest. Breuker verliet het ensemble in ’73, maar Mengelberg en Bennink zetten de activiteiten voort. Kaarten voor het ICP-concert, dat om 21 uur begint, zijn vanaf 20.30 uur verkrijgbaar aan de kassa van het Witte Tejater. Conus. In de lijn van Gruppo Sportivo ligt de act van de Tielse formatie Conus, die zaterdagavond een optreden verzorgt in de Beverwijkse Alpha Sociëteit. Nu de Gruppo is weggevallen,maakt Conus furore in het Nederlandse clubcircuit. De twee jaar geleden opgerichte band omvat gitaren, drums en keyboards. Voor de vocalen tekent de blonde zangeres Beppie, die op gezette tijden wordt bijgestaan door verschillende tentoonstelling is samengesteld door de Tentoonstellingsdienst van de Culturele Raad Noord-Volland en wordt gesubsidieerd door de Gemeenschapsraad Heemskerk. Expositie sieraden. De Amstelveense kunstenares Ellie Saiyd ontwerpt en maakt al jaren sieraden van uiteenlopende materialen. Tijdens een verblijf in het Midden-Oosten en Afrika werd ze onlangs zo getroffen door de grote verscheidenheid aan schitterende stoffen, kleurrijke kralen en sierstenen, dat ze prompt deze exotische materialen ging verwerken, waarbij ze de Afrikaanse vormentaal als uitgangspunt nam. Een keuze uit door Ellie Saiyd vervaardigde sieraden werd door de Filmhuis Heemskerk, De Jausheeren. Een recente film (1979) van Jean-Louis Bertucelli staat deze week op het programma van het Filmhuis Heemskerk. „L’imprecateur” is gebaseerd op het gelijknamige boek van René-Victor Pilhes. Met een groot beeldend vermogen schetst Bertucelli het eomputerdenken binnen de top van een multinationale onderneming en de verrassende ontknoping zet aan het eind van de film alle nachtmerries en spookbeelden weer op losse schroeven. De filmvertoning begint zondagavond om 20.30 uur. De piano-solist bij het concert van het Nedelands Kamerorkest. Hakon Austbö. groepsleden. Het repertoire van Conus omvat voornamelijk eigen werk. Aanvang van het optreden in het sociëteitsgebouw aan de Moensstraat 21.45 uur. Alle delen van het lichaam lenen zich om versierd te worden, vindt Ellie Saiyd, maar haar voorkeur gaat uit naar hoofdsieraden. Honderden kralen en siersteentjes uit Turkije en Marokko verwerkt ze in fraaie kapjes. Maar daarnaast vervaardigt ze bijvoorbeeld tevens complete buikdanskostuums, waarvan er ook een op deze tentoonstelling te zien is. Filmhuis Velsen, Witte Tejater. Veertig jaar geleden maakte Serge Eisenstein in opdracht van een Amerikaans producent de eerste opnamen voor „Que viva Mexico”. Toen de film bijna klaar was, kreeg de Russische cineast ruzie met z’n geldschieters omdat hij te veel materiaal zou verschieten. Eisenstein gooide het bijltje erbij neer en Upton Sinclair mocht de film afmaken. Tevens werd een nieuwe titel verzonnen: „Time in the sun”. Onlangs is de film door een vriend van Eisenstein naar zijn richtlijnen opnieuw gemonteerd. „Que viva Mexico” is de film die Eisenstein in zijn hoofd had. Vanavond is de nieuwe montage te zien in het Filmhuis Velsen, aanvang 20.30 uur. Volgende week vertoont men daar „Brokdorf, en beter vandaag aktief dan morgen radio-aktief”, van Nina Gladitz. Velserduinweg 173 - Umuiden Tel. 12346 dag 7.00 dag .00- uur. Inlichtingen over de kaartverkoop verstrekt de Stichting Theater en Muziek Velsen, tel. 02550-15743/15789. Calrsberg. De nu drie jaar bestaande Beverwijkse band Carlsberg begint de laatste tijd aardig aan de weg te timmeren. De single „All the presidents men”, getrokken van hun debuut-elpee „No credit cards” haalde de top veertig. Promotie-werk in Duitsland leverde hen een contract op als voorprogramma- groep voor de in april geplande Duitse toernee van Uriah Heep. Een nieuwe elpee staat alweer op stapel en half februari komt hun volgende single uit, „Yellow Light”, gevolgd door verschillende televisie-optredens. Carlsberg, met Gerard van Dooren (basgitaar, zang), Rob Kruisman (gitaar, zang, sax), Bart Terlaak (drums) en Jaap Castricum (sologitaar, zang), speelt gedreven rockmuziek in de stijl van Dire Straits. Vrijdagavond treedt de formatie op in jongerencentrum Donkey Shot aan de A. Verherentstraat in Heemskerk. Aanvang 21.30 uur. Zaterdag draait de drive-in show Caroline in Donkey Shot. Aanvang 20 uur. Instant Composers Pool. Het Jazzhuis Velsen, gevestigd in het Witte Tejater aan de Kanaalstraat, ontvangt vrijdagavond de Instant Composers Pool. Dit toonaangevende orkest bestaat op dit moment uit negen gevierde jazzmusici, werken. De aarde wordt achtergelaten of platgewalst om als vloer te dienen voor de huizenheuvels en het snelverkeer. Dieren worden ondergeschikt gemaakt aan een technische samenleving, waarin bijna alles op consumptie is gericht. Na afloop van de voorstelling, die om 20.30 uur begint, is er gelegenheid om met de spelers van het Wespetheater na te praten over de inhoud van „Het verboden verhaal van de landman”. Inlichtingen over de kaartverkoop zijn verkrijgbaar bij het bureau culturele zaken, tel. 02550- 15743/15789. Luxor Theater, Beverwijk. Luxor prolongeert „Ds vier vuisten op safari” en voegt daar „Quadrofenia” aan toe. p/a Koninklijk Instituut voor de Tropen Mauritskade 63,1092 AD Amsterdam Telefoon (020) 938973* 56, nis- a 6- lein ;ek- ->lke :rk- .00- 1.00 207, ..00- Magische Erwtensoep. Koning Hoep put al zijn bestuurskracht en wijsheid uit een speciaal bereide erwtensoep, waarvan het recept in een zeldzaam kookboek staat. Als dat boek gestolen wordt, is de koning ten einde raad en hij stuurt onmiddellijk zijn kok op onderzoek uit. Na diverse confrontaties met ongure personen, indianen en zelfs een soepfabriek komt de kok met het kookboek weer in het paleis terug. Dit is het basis-gegeven van „Koning Hoep en de Magische Erwtensoep”, dat kindertheater PLOK zondagmiddag speelt in het Witte Tejater Velsen. De Om het bezit van een goudschat draait het in „Het geheim van Bear Island Regisseur Franc Roddam heeft in deze muzikale film (Roger Daltrey, John Entwistle en Pete Townshend van The Who tekenden voor de composities) de tijdsfeer raak getroffen. In de matinee draait „Batman ’66”, eveneens een brokje jeugdsentiment. Zaterdagavond is de groep opnieuw in het Witte Tejater aan de Kanaalstraat te zien met „Het verboden verhaal van de landman”, een voorstelling, die speciaal is gemaakt voor de bewoners van water en weidenrijke streken. Het stuk gaat over een man die geboren en getogen is op het platteland. Hij is erg aan zijn woonomgeving gehecht; hij kent de natuur, de eigenaardigheden van land en water. Aan het begin van de jaren tachtig blikt hij terug en vertelt over de zaken die zijn bestaan bedreigen makelaars, stadsuitbreiding, kinderen die naar de stad trekken om déér te gaan studeren en aat, ien, .45- agd 2.00 Er zijn nog zoveel miljoenen lepra patiënten, die geholpen moeten worden. Dat het niet altijd even goed loopt met de hulpverlening, dat hebben wij gemerkt. Daar was en is veel deining over. Verwarring alom. Ongeacht wat anderen deden, wij van de Leprastichting te Amsterdam pakken het lepra- probleem serieus en deskundig aan, zoals wij dat al 13 jaar lang doen. De deining heen geleid tot minder financiële hulp aan de lepra bestrijding dan verwacht werd Dit willen wij ter gelegenheid van Wereldlepradag toch duidelijk stellen. Wie zijn nu het slachtoffer: de leprapatiënten,.... en J sen, Ja- An- ien, ung jen; am- nus, mu ien, >en; taxi )elf- rao; rug- fite- Dol- ai. tel.' ■ük- ter- Ide- oor >-12 K - Nederlands Kamerorkest. Het vijfentwintigjarige Nederlands Kamerorkest opent zijn jubileumtoemee vrijdagavond met een concert in de Engelmunduskerk te Velsen-Zuid. Onder leiding van Christof Escher en met sofistische medewerking van cellist Godfried Hoogeveen en pianist Hakon Austbö worden uitgevoerd de Symfonie nr. 15 in G, het pianoconcert in Es en het Divertimento nr. 11 in D van Wolfgang Amadeu Mozart en het Celloconcert in D van Joseph Haydn. Dirigent Escher volgde in zijn geboorteplaats Zurich een cello- opleiding. Directie studeerde hij in Siena, Parijs, Salzburg en Venetië. Hij volgde ook de NOS-dirigentencursus. De Noorse pianist Austbö kreeg zijn muzikale opleiding onder meer in Parijs, New York, München en Londen. Zijn repertoire vermeldt van vroeg-klassiek tot avant-garde muziek. Godfried Hoogeveen studeerde in Amsterdam en in de Verenigde Staten. Hij is als eerste solo- cellist verbonden aan het Residentie Orkest. Aanvang van het concert 20.15 De Leprastichting is gevestigd in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam en is dé nationale organisatie die lepra patiënten helpt, ongeacht ras, religie of politiek. Bepaalde projekten worden medegefinan cierd door de Nederlandse overheid. Maar ook uw hulp blijft onmisbaar. Het gaat om de bestrijding van lepra. Lepra wordt veroorzaakt door een bacterie die de zenuwen aan tast. Lepra is stiekem. Hoe eerder je het merkt en er wat aan laat doen, hoe beter het is. Lepra maakt gevoelloos en daardoor kun je ernstig verminkt raken. Minstens 15 miljoen mensen, vooral in de derde wereld, lijden nog aan lepra. Eén van de geneesmiddelen, het DDS, blijkt de laatste tijd in veel gevallen niet meer opgewassen te zijn tegen de leprabacterie. Gelukkig maar dat er nog andere, zij het veel duurdere, middelen zijn. Duidelijk is dat hulp nu meer dan ooit noodzakelijk is. ri I DeOeensewrmgevesvanbeeldengeluid Tentoonstellingsdienst van de Culturele Raad Noord-Holland samengevoegd tot een collectie, die onder auspiciën van de Stichting Tentoonstellingen Beverwijk gedurende de gehele maand februari te zien is in de centrale bibliotheek aan de Kerkstraat in Beverwijk. 26, jdo a a J Scène uit Annie M. G. Schmidt's nieuwe tragi-komedie „Er valt een traan op de tompoes" voorstelling is bestemd voor kinderen tot circa twaalf jaar. De toeschouwertjes hebben een groot aandeel in het verloop van het stuk, dat door twee spelers wordt opgevoerd. Theo en Berend maken gebruik van een open kleedkamer en geven het stuk via simpele kleding- changementen gestalte. Aan de hand van door de kinderen aangegeven situaties wordt het preciese spelverloop al improviserende bepaald. Aanvang van de voorstelling 14.30 uur. Inlichtingen over de kaarverkoop zijn verkrijgbaar bij het Bureau van de Velser Gemeenschap, tel. 02550-15789/15743. zig; tor- >en, ena len; rze- ven ian; Bri- idd- um, ver- His- imi- ien; uiteenlopende voertuigen politie- nui- - versperringen negeren in hun niets en ien; niemand ontziende haast, de competitie in hun voordeel te beslissen. der, I In City 2 wordt „Escape from Alcatraz”, rice, I geënt op een authentieke ontsnapping uit F

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7