Ondernemers schrijven protestbrief Via K.M.B. O.-experiment geen Gered uit zinkende ^8 kwispd- door ÜÜlJ Het Motorhuis IJ mond VOOR SNELLE BESLISSERS Wie is er nou expert in Amerika-reizen? Even een „Vlekje” wegwerken NAAM: Vlekje Waar vind ik’n lekker plekje in de zon? f veilingen beverwijk doorbraak naar „mannenberoepen” „kever” 11 NOG EEN PAAR REKORDS NOG ENKELE ASCONA’s Meisjes geweerd bij opleiding scheepsgezel UW VOORDEEL KAN OPLOPEN TOT 2000.-! tl 1 ill® 9 J T I J Beverwijk, Koningstraat 40/42, hoek Markt, telefoon 02510-29162 IJmuiden, Wijk aan Zeeërweg 107-113, telefoon 02550-23450 Protestbrief n Nog enkele nieuwe Opels Ascona en Rekord tegen oude prijzen zonder BVB en prijsverhoging Wagons-lits Reizen natuurlijk! (30 reisbureaus in Nederland). Wij weten veel, regelen alles en boeken alles. Wagons-lits Reizen, Kruisweg 51, Haarlem, Tel. 023-319505. L. Tegenhanger Integratie Ook dat weten ze bij Wagons-lits Reizen (30 reisbureaus in Nederland). Wij weten veel, regelen alles en boeken alles. Wagons-lits Reizen, Kruisweg 51, Haarlem, Tel. 023-319505. L Breed scala [O Ma J i Weinig bezwaren omwoners tegen woonwagenstandplaats aanwezige Enkele w I (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) schap t aan: De zaal in het ontmoetingscentrum „De Nieuwe Slof’ was donderdagavond matig (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. - De aanwezige bewo ners van het gebied rond de Brink brach ten woensdagavond tijdens een voorlich tingsbijeenkomst van de gemeente over de inrichting van een woonwagenstand plaats slechts weinig bezwaren naar vo ren. De avond had een rustig verloop en bracht het informatiepanel bestaande uit de wethouders J. Camfferman en C. J. M. Hienkens en welzijnswerker de heer C. Hamer niet tot hoofdbrekens. Dit was grotendeels het gevolg van de afwezig heid van een groep ondernemers met ves tigingen aan de Brink die inmiddels het college van B. en W. in een brief op de hoogte hebben gesteld van hun bezwaren. Een van de buurtbewoners wees op de Heemskerkse situatie waar verschillende kleine woonwagenwijkjes in de gemeente zijn aangelegd nadat het rijk tot decentra lisatie van de grote woonwagencentra be sloot. Alle in Heemskerk en Beverwijk onder te brengen woonwagenbewoners zijn afkomstig van het centrum aan de Communicatieweg in Heemskerk dat ge heel van de woongebieden geïsoleerd ligt. Steeds werd van gemeentezijde bericht dat de tijd voor dergelijke besprekingen niet rijp was. Nu komt het college plotse ling met het plan de industriële bestem ming te wijzigen in een woonbestemming zonder de Koninklijke Nederlandse On dernemers Vereniging, de Kamer van Koophandel en het ministerie van econo mische zaken daarin te kennen, aldus de brief. De ondernemers geven voorts aan dat door de bestemmingsplanwijziging hun de mogelijkheid tot uitbreiden wordt ontnomen. vroeger de Leao-school was gevestigd, aan de hand van een pakket van voor waarden uitgekozen en heeft de volledige instemming van de toekomstige woonwa genbewoners. Het protest van de 12 ondernemers is niet gericht tegen de bouw van het woon wagencentrum maar tegen de bestem mingswijziging van het terrein aan de Brink. De briefschrijvers hebben het col lege laten weten niet terug te deinzen Meer bezwaren kan het college ver wachten uit het bedrijfsleven aan de Brink. Woensdag ontving het college een brief, ondertekend door 12 ondernemers, waarin heftig wordt geprotesteerd tegen de gevoerde procedure. Drie jaar lang hebbende ondernemers aangedrongen op een gesprek met de gemeentevertegen- woordigers over de ontwikkelingen op het industrieterrein aan de Brink. KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerkbertasiel aan de Heeren- duinweg 8 te IJmuiden op een nieuwe eigenaar zitten te wachten. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. ’s Zaterdags van 9 tot 1 uur. 3 t je BEVERWIJK. De noteringen op de veiling waren woensdag als volgt. Bloemen: anjeis 40-85, trosanjers 320, Israëlische anjers 40-60, anthurium 85- 125, blauwe druif 150, forsythia 50-100, freesia 20-52,' narcissen 15-23, orchidee 16- 35, roos 60-110, babyroos 20-60, tulpen 25- 50. Planten: cineraria 140-230, primula 60- 130, gem. planten 80-150, grote gem. plan ten 500-800. Groente: boerenkool 54-72, seldery 52- 70, breekpeen 34-42, knolseldery 24-36, prei 97-163, sla 15-22, uien 31-50, waspeen 73-84, witlof 11-139, champignons 103-120, gesneden boerenkool 65-75. Aanvoer: sla 18.000 stuks, prei 12.000 kilo, boerenkool8100 kilo, uien 17.000 kilo. (ADVERTENTIE) 55 HD 5' LEEFTIJD: IVz jaar RAS: bastaard SOORT: jongeman PRIJS: 80 gulden INLICHTINGEN: 02550-15744 Dwalend door Beverwijk, in een ver schrikkelijke sneeuwbui, is Vlek door iemand opgemerkt en naar het asiel ge bracht. Een zwerver dus. Al is dat niet te zien aan z’n mooie zwart-wit gevlekte vacht. Dat Vlek de huiselijkheid ontzet tend heeft gemist is duidelijk te merken. KWISPELdoor krijgt geen lengte om de gegevens van Vlek even op te schrijven. Vlek wringt zijn snuit steeds onder zijn arm en kan niet genoeg krijgen van de genegenheid die KWIS voor hem toont. Ook tijdens de wandeling springt Vlek onafgebroken tegen KWIS en de foto graaf op, om vooral maar aandacht te krijgen. Met een zwak zonnetje in de rug wordt een plek gezocht om deze viervoeter te vereeuwigen. Eerst vindt Vlek het wel aardig, maar al vlug verandert zijn bui en luid blaffend probeert hij de foto graaf te verjagen. Tevergeefs, Als KWIS gehurkt naast Vlek gaat zitten, neemt deze de gelegenheid waar om bij KWIS op schoot te kruipen. Tevreden vleit hij zich zo dicht mogelijk tegen KWIS aan en heeft duidelijk geen plan om dit zo juist verworven plekje te verlaten. Waar een hondekoekje al niet goed voor is. Vlek laat zich er makkelijk door verlei den. De wandeling wordt, na deze korte onderbreking, weer voortgezet. Vlek is niet het type hond, dat de riem bijna uit de hand van zijn begeleider trekt. Rustig loopt hij mee, af en toe de oortjes om hoog, als hij in de verte een soortgenoot waarneemt. KWIS voert het tempo een beetje op en weldra stuiven Vlek en KWIS over het landje. De voetballende jeugd staakt zijn spel en slaat het tafreel gade. Pas als KWIS helemaal uitgeput op een bankje neerstrijkt, blijkt ook Vlek het end in en uit z’n bek te hebben. Na een minuutje rust gaan ze terug naar de vertrouwde omgeving van het asiel. Nog even halt. KWIS heeft zijn babbel voor Vlek al weer klaar, om hem er toe te bewegen, de gevraagde positie in te ne men. Zitten lukt aardig, maar dan vindt Vlek dat hij nodig weer eens aangehaald moet worden en kruipt wederom bij KWISPELdoor op schoot. Een echte schoothond dus. De terugweg vindt hij blindelings en de verzorgster begroet hij uitbundig. De resterende hondekoekjes krijgt hij in z’n hok, als hij na zit te denken over de fijne wandeling, die hij achter de rug heeft. Ook voor mensen op leeftijd is Vlek een waardige huisgenoot, die, in een gezin waar de nodige aan dacht voor hem is, duidelijk laat merken hoe dankbaar hij hiervoor is. De KWISPELdoorhond van vorige week vind een thuis in Beverwijk. Een werknemer van Beverol aan de Pijpka- de in Beverwijk slaagde er woensdag even na het middaguur in met een snelle duik in het koude water een automobilist uit zijn te water geraakte voertuig te redden. Deze was nadat de onfortuinlijke bestuurder, ook een werknemer van Beverol, zich vergiste in de stand van de versnellingshandel pardoes vanaf de kade het water ingereden. Met medewerking van twee duikers van de Beverwijkse brandweer stond de wagen een uur na het hachelijke avontuur weer op het droge. Op de foto de kever in de takels. Voor de nieuw beroepsopleiding ontbre ken straf gehanteerde toelatingseisen. Voor de opleidingen elektricien en bank werker wordt een MAVO-diploma als on dergrond wenselijk geacht. Voor de koks- en kantooropleiding volstaat lager be roepsonderwijs („liefst B-richting”). Al leen bij het onderdeel scheepsgezel staat in het prospectus simpelweg „volledig la ger onderwijs” vermeld. „Voor de eerste vier cursussen wordt nergens met het goudschaaltje gewogen. Tweederde van de huidige deelnemers schiet op het punt van die vooropleidingen te kort”, zegt de heer A. Arends, projektleider voor het gloednieuwe cursuspakket. „De cursus duur, normaliter twee jaar, wordt in zo’n geval tot drie jaar verlengd”. De opleidingen zijn als tegenhanger be doeld voor de in wezen sterk conjunctuur gevoelige vakcursussen uitgaande van het bedrijfsleven. Jarenlang stelde de indu strie op het punt van de bedrijfsopleidin gen numeriek beperkingen. Door perso- neelsschaarste in een aantal sectoren is op dit moment weer een stijgende vraag waarneembaar van voor nog op te leiden bezet met een groep bewoners van het woongebied rond de Brink, woonwagen bewoners en welzijnswerkers van het woonwagencentrum aan de Communica tieweg in Heemskerk, ambtenaren en raadsleden. Na een kort overzicht van de voorgeschiedenis en een verklaring van het decentralisatiebeleid van de regering in zake de woonwagencentra duidde wet houder J. Camfferman op de mogelijkhe den bezwaren in te dienen. Officieel ligt deze mogelijkheid pas open nadat het woonwagenbestuür een bouwaanvraag indient. De raad zal zich in eerste instantie buigen over de noodzakelijke wijziging van het bestemmingsplan dat thans het gebied als industrieterrein bestempeld. bewoners zette (ADVERTENTIE) In de stuurgroep zijn naast een breed scala van onderwijsvormen uit het gebied IJmond ook de diverse zuilen vertegen woordigd. Betrokkenen zijn naast eerder genoemde Visserijschool, de Streekschool voor Beroepsbegeleidend onderwijs in Velsen-Noord, de scholengemeenschap pen De Brink en De Die (vestigingen in Beverwijk en Heemskerk), in Beverwijk verder de scholengemeenschap De Blin- kerd, het Bakhuis Roozeboom-Instituut en de Wenckebach-MTS en tenslotte drie vormingscentra die de vormende vakken in de opleiding voor hun rekening nemen. Het grote verschil in opleidingsniveau is met name binnen de grotere cursusgroe pen een handicap gebleken. Coördinator A. Arends: „Voor een echt individuele aanpak biedt de door het ministerie aan bevolen groepsgrootte van maximaal achttien nauwelijks mogelijkheden. Des ondanks kan ik van een geslaagde start spreken.” UMOND. In het gebied IJmond startte vorig jaar augustus een experi mentele onderwijsvoorziening voor 16- 18-jarigen onder de roepnaam K.M.B.O. (Kort Middelbaar Beroeps Onderwijs). Een half jaar ervaring is opgedaan met een vijftal vakopleidingen met stuk voor stuk nadruk op de praktijk. Jongeren met aansluitingsproblemen binnen onderwijs of bedrijfsleven werd keuze geboden uit de vakrichtingen administratie, instel- lingskok of -kokkin, scheepsgezel, elek tricien en tenslotte onderhoudsbankwer- ker. Een nieuwe tot voor kort onbekende opleidingsmogelijkheid openstaand voor zowel jongens als meisjes. Door de korte aanlooptijd, en dus geringe propaganda, bleef de deelname (52 cursisten in totaal) i ver beneden het getal 108 voor deelname I door het ministerie van onderwijs als maximum gesteld. Daarnaast kwam ronduit slecht uit de verf de doorbraak van de meisjes op het punt van beroepskeuze waarop door de initiatiefnemers min of meer gerekend was. De scheepvaart bleek een onneem baar mannenbastion voor vijf meisjes die aanmelding voor het onderdeel scheeps gezel (bij de IJmuidense School voor Vis serij en Scheepvaart) niet gehonoreerd zagen. Als motief voor afwijzing gold te genstand in de rederswereld. Op de (koop vaardijschepen, waar in het tweede cur susjaar praktijk wordt opgedaan, ontbre ken afzonderlijke vrouwen- en mannen- verblijven. Op dat punt strandde de aan melding van meisjeskandidaten voor dit In deze voorwaarden speelden voorzie ningen als makkelijk te bereiken scholen en winkelcentra een grote rol. De geringe afstand tussen de Brink en het woonwa gencentrum aan de Parallelweg berust op een toevalligheid. Daarnaast gold, in de woonwagenbewoners tijd dat het plan voor een centrum aan de m j j_ Brink wer(j geboren, deze als een tijdelij ke lokatie. cursusonderdeel dat tenslotte met vijftien mannelijke deelnemers van start ging. Vertrouwd terrein voor meisjes bleek wel de kantooropleiding (in totaal 14 deel nemers) en ook de kokscursus waarvoor 8 jongeren inschreven. Elektrotechniek en metaalbewerking (bankwerkers-oplei- ding) waren als nog steeds exclusieve mannenaangelegenheid hekkesluiter met achtereenvolgens 10 en 5 deelnemers. jeugdig personeel. Toenemende zuig kracht van de metaal- en elektrotechni sche industrie wordt als tweede oorzaak genoemd van de tegenvallende deelname aan de nieuwe K.M.B.O.-opleidingen. Voor de experimentele opleidingen sprong vorig jaar mei het licht op groen met verstrekking van een rijksvergoeding van 239 per leerling waaraan de begelei dende stuurgroep overigens dik te kort komt. Optredende tekorten zijn inmiddels weggewerkt door extra-vergoedingen uit de onderwijspot van het rijk. vraagtekens bij de integratiegedachte van B. en W. door twee kampen van behoorlij ke omvang in één woongebied te plannen. Op circa 200 meter afstand van de moge lijke lokatie aan dé Brink ligt het centrum Aagtenpoort waar 18 wagens geplaatst zijn. Dit woonwagencentrum, dat eerst als tijdelijke voorziening werd aangelegd, zal binnenkort als permanente vestigings plaats worden voorgedragen. Hierdoor is volgens enkele sprekers geen sprake van een optimale decentralisatie en zal de inte gratie van de 1 slechts beperkt blijven. Tevens werd de aandacht gevestigd op de slechte staat waarin het woongebied rond de Brink zich bevindt. De wijk is langzamerhand achteruit gegaan en verkeert in een staat die geheel niet florissant is te noemen. Volgens de heren Camfferman en Ha mers is deze lokatie, op de plaats waar Zowel de opkomst als de bezwaren van de bewoners van het gebied rond de Brink waren woensdagavond gering. Het panel kon ruimschoots voor een gerechtelijke procedure tegen aan de gevraagde informatie voldoen terwijl de bezwaren niet tot hoofdbrekens leidden. de gemeente. •T' k.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9