Meer dan tachtig premières in Rotterdam en Amsterdam Haarlem Film Oscar uit Die Blechtrommel Elsevier GEEF SPORTACCOMMODATIES AAN GEHANDICAPTEN «I 1 is eigenlijk een anarchist Tess: visueel onberispelijk Film International avontuurlijk iWI Ig Puzzel mee - Elk weekend Aktie „Klavertje Vier” Het boek van de tv-serie De laatste uitdaging Het protest van een drie-jarig jongetje tegen de grotemensenwereld door Pieter van Lierop A AMSTERDAM. Fran<?oise Sagan heeft in haar hoedanigheid van ex- juryvoorzitster van het festival van Cannes, onlangs wereldkundig ge maakt dat de festivaldirectie de jury onder druk had gezet, om de Gouden Palm aan Apocalypse Now te verle nen, terwijl de juryleden Die Blech trommel wilden onderscheiden. Het compromis dat er toen uit kwam rol len, hield een gedeelde Gouden Palm voor beide films in. Maar als morele winnaar van Cannes ’79 moet dus toch Volker Schlöndorffs Die Blech trommel worden aangemerkt. Deze film ging vorige week meervoudig in Nederlandse première, en de gebeur tenis bracht Schlöndorff naar Am sterdam voor een confrontatie met de pers. Toen in Rotterdam op donderdag 31 januari het startschot klonk voor de negende Cinema International en ongeveer gelijktijdig films begonnen te draaien in Kriterion, Filmstudio, Venster en Achterom klonk de echo van dat vertreksein door tot in Amsterdam waar The jncïusl Movies en Kriterion klaar stonden om de eerste Rotterdamse premiè- m pro res op te vangen. FILM s. Natassia Kinski als Tess en Leigh Lawson als haar echtgenoot d n van villen door i. En g dat e het t dan hraat leten paar mere latuur- n ver- ie die aanlei- ier iets ermen )or de lopen le weg r wie! t den- overal er op- gedrag drem- m van ijvoor- e weg >ep op atuur- Het is dat er ntensii /erkw nquêt moet naan Het geven bleek dus in de loop der jaren attractief voor filmmakers en dat is ach teraf wel verklaarbaar. De handeling con centreert zich rond een knappe boeren dochter die langs een omweg tot de ont dekking komt dat ze van adel is, een informatie die rijke perspectieven voor haar opent. Ze gaat, vooral op aandringen van haar vader, poolshoogte nemen bij haar, naar verondersteld wordt, welge stelde familie, komt achter de teleurstel- Terecht hebben vorige filmbewerkers van Tess of the d’Ubervilles de wat moei lijke titel die bovendien niemand meer herinnert aan het literaire hoogtepunt uit de laat-Victoriaanse periode, veranderd in Tess of the stormy Country, daarmee zowel doelend op het stormachtige graaf schap waarin zich het verhaal afspeelt als op het door het noodlot opgejaagde leven lende waarheid dat deze tot de verarmde tak van het adellijk geslacht behoort en houdt aan het bezoek een kind over na verkracht te zijn door een van haar edele familieleden. Het kind sterft en ten einde raad huwt ze een jongeman die haar ech ter in de steek laat als hij hoort van haar vroeger leven. Van die elementen heeft Polanski uit voerig profijt getrokken in een visueel onberispelijke film die wat traag en voor spelbaar verloopt maar drie uur lang blijft boeien door zijn emotionele inhoud. Zoals Polanski in zijn persconferentie uit eenzette, deze eeuw heeft weinig grote van de tragische Tess die misschien zoveel gelukkiger zou zijn geworden als ze nooit van haar adellijke afkomst had gehoord. Maar bij Hardy is de mens gedetermi neerd, hij kan niet ontkomen aan zijn noodlot, door de schrijver omschreven als de „imminent will”, een innerlijke wil. Men kan begrijpen dat Polanski op zoek naar, een onderwerp voor een film die hij aan zijn vermoorde vrouw kon opdragen, in de roman van Thomas Hard}' de levens elementen heeft aangetroffen die hem sterk aantrokken, de onontkoombaarheid van het fatalistische gebeuren, de rol van het landschap dat hem in de beschrijving van Hardy deed denken aan het Poolse platteland, zoals hij dat in en na de oorlog als jeugdige onderduiker in de oorlog had leren kennen, en de grote liefde die Tess bond aan haar tweede man. De film van Terrence Malick (Bad Lands) volgt een drietal jonge werkzoe kenden die de sloppen van Chicago ont vlucht zijn voor arbeid in de open lucht. Ze krijgen werk aangeboden bij een he renboer die het zelf niet lang meer zal maken volgens de dokter. Hij toont be langstelling voor het meisje in de groep en dit brengt de broer en ook de verloofde van deze Linda tot het plan haar uit te huwelijken aan de rijke grondbezitter in de hoop dat deze binnen niet al te lange tijd haar zijn bezittingen aan zijn jonge vrouw zal nalaten. Het komplot komt echter uit en in een gevecht tussen de boer en Linda’s broer wordt de eerste gedood. Het drietal vlucht achterna gezeten door de politie die de moordenaar neerschiet. De wat al te sen sationele intrige is voor regisseur Malick vooral aanleiding om een beeld te schep pen van een stuk historische werkelijk heid: het ontstaan van een nieuwe orde in het wilde westen. Daarvan brengt Malick op dramatische wijze verslag. liefdesdrama’s in de literatuur opgele verd. Men moet teruggrijpen naar de tweede helft van de vorige eeuw om ro mantische verhalen te vinden waarin de handelende personen uit durven komen voor hun gevoelens, In die zin is Tess een ongewone verschij ning in de bioscopen waar over het alge meen geweld, sensatie en contactstoornis de boventoon voeren en de liefde alleen maar haar uitdrukking vindt in min of meer potsierlijke bedscènes of erotische voorlichtingsspelletjes. Die zal men dan ook bij Polanski niet aantreffen. De titel rol wordt gespeeld door de jonge Natassia Kinski. (In Bellevue en Du Midi, Am sterdam). 1ROE iaarle DRT, irlem HAM, arlem IGEN. larlem SSER aarlem looi b „Dog vegen jm te wisse- rover. arvaat ecten. atgas- it het omen [rond, n dus doen aduc- u wel In de moet „Hier r met oet u Gebonden 27.50 i Bi) elke boekhandel 1 Tess voelt dat ze steeds meer haar greep op de complicaties en gebeurtenissen om haar heen begint te verliezen en ten einde raad en als om aan haar man te bewijzen dat ze met het verleden heeft afgerekend, vermoordt ze haar verkrachter en min naar, in de hoop daarmee haar huwelijk gered te hebben. Wat natuurlijk een waan idee is want nu gaat de politie zich met haar bemoeien... Nieuw op de Haarlemse bioscoopagen da deze week is Days of Heaven, een schoonheid van een film die de sfeer oproept van het Amerikaanse platteland anno 1916. Het rijke westen is pas ontslo ten, arme dagloners, meestal in groepen zwerven door de „graanschuur” van het land en bieden hun diensten aan bij het binnenhalen van de oogst. Die Blechtrommel is een verfilming van de gelijknamige en meest fameuze roman van Günter Grass. Een ongelooflijk moei lijke opgave is die verfilming geweest, omdat het boek niet alleen ontzettend lijvig is (500 dichtbedrukte bladzijden), maar vooral omdat het handelt over zoiets schier onverfilmbaars als een 3-jarig jon getje, dat uit protest tegen de grote-men- senwereld weigert om door te groeien en dan, verder uitgerust met een blikken trommel en het vermogen om glas stuk te krijsen, de opkomst en val van het Derde Rijk als stoorzender gaat begeleiden. Met de ontdekking van de 12-jarige Da vid Bennent, een als gevolg van een ziekte in zijn natuurlijke groei gestoord zoontje van de acteur Heinz Bennent, leek het castingprobleem doeltreffend opgelost. Maar er waren meer haken en ogen, zo legt Schlöndorff uit: „Er zitten twee kan ten aan de oorspronkelijke roman, die enerzijds een realistische, epische schilde ring is, maar zich anderzijds laat lezen als een sprookje. Het lijkt ietsje op het sprookje van Duimelot bijvoorbeeld. Er zitten nogal wat onrealistische gebeurte nissen in het verhaal en we zijn begonnen met te bestuderen wat Grass voor ogen heeft gestaan. Hij heeft zelf gezegd, en dat is ook meteen herkenbaar, dat hij een schelmenroman heeft willen schrijven. Zoiets als Simplicissimus in de Duitse in on a dod an. O,,, gen zoals ook in het verleden al te ibandji [eïnter ‘biedei eeft ei 's kun; edigenl n egels plaats! 5er var.! dingeu[ empeli oor de of gaas ste waj etijded laatste horden or zou )ouwdl neer en ant de an del literatuur, of de boeken van Rabelais in Frankrijk. Zeg maar een bewust niet- psychologische, discontinue aaneenscha keling van episoden, met allegorische la dingen”. „We vroegen ons toén af, waar zoiets met film eerder was aangepakt en toen kwamen we vanzelf in de perioden terecht van de stomme film, zowel de Duitse films van voor de Eerste Wereldoorlog als de Amerikaanse films van Buster Keaton. We hebben geprobeerd in die stijl te fil men, met zo weinig mogelijk camerabe wegingen. Het eerste deel van de film, dat speelt nog voor Oskar de hoofdpersoon geboren is, werd door cameraman Igor Luther gefilmd met een camera uit 1928, met slingeraandrijving. Zodat het verhaal over de grootouders ook gestileerd werd tot de flakkerende beelden van oude films. En aan het einde van de film is dat opnieuw gebruikt, maar dan om met de schimmigheid het sprookjeselement weer te benadrukken”. „We hebben ons ook een paar keer ver keken op de mogelijkheden bepaalde zij takken uit het verhaal er toch nog in te werken. Dat hebben we bijvoorbeeld ge probeerd met de geschiedenis van de jood Feingold, die Treblinka wist te overleven als desinfector, iemand die lijken met lysol moest besprenkelen. Het bleek ons niet mogelijk dat relaas adequaat te ver filmen en onder te brengen in het geheel. Zo is er heel veel wat is komen te verval len, omdat de mogelijkheden bij zelfs een film van ruim tweeëneenhalf uur er toch te beperkt voor zijn. Andere motieven en lijnen zijn gesneuveld, omdat ze te per soonlijk waren voor Günter Grass of te typerend voor het moment, 20 jaar gele den, dat Grass terugblikte op wat ook typisch zijn eigen verleden was”. Er zijn iets van 20 jaar verstreken tus sen de eerste publicatie van Die Blech trommel en de uiteindelijke film. Schlön dorff gelooft beslist dat de film er heel anders uit had gezien als hij ook meteen 20 jaar geleden gemaakt zou zijn. ma Palace, Het Geheim van Bear Island in Lido, De Vier Vuisten op Safari in Luxor en Die Ehe der Maria Braun in Studio. Studio heeft wel een andere film in de nachtvoorstellingen ingezet, een erg ver zorgde en uitgebalanceerde verfilming van een novelle van Heinrich von Kleist, De Markiezin van O. Het verhaal dat zich in 1799 afspeelt gaat, kort samengevat, over een jonge, knappe weduwe die kort na een invasie van Russische troepen in de stad waar zij bij haar ouders inwoont, zwanger wordt. Zij weet niet te zeggen wie de vader van haar kir.d is, ze heeft niets onvertogens gedaan en lijkt volkomen eerlijk als ze deze uitspraken doet. Niettemin stuurt een verontwaardigde vader haar de deur uit en trekt de markiezin met haar kinde ren zich terug op haar landgoed. Door middel van een oproep in de kranten vraagt ze de vader van haar ongeboren kind zich te melden om zodoende haar van verdere schande te bewaren. De op lossing van het mysterie volgt dan en is in alle opzichten een verrassing. In de Filmschuur kan men, zoals vorige week al gemeld werd op 1 en 2 februari nog Wajda’s epos Het Land van de grote Belofte zien, een kroniek van enkele fami lies in de stad Lodz aan het einde van de vorige eeuw toen de industriële revolutie een grote maatschappelijke omwenteling teweeg bracht. Het programma dat van 6 tot en met 9 februari loopt onder de verzameltitel Het Atoom Syndroom omvat twee films over het gevaar van kerncentrales, respectieve lijk een verslag over de betogingen van 1977, tegen de centrale in Bockdorf en een onthullend document van Jack Willis en Saul Landau, getiteld The nucleair Gang. "Ergcbcuren hier nftn inde>uuri schappij willen afwijzen en tegelijkertijd die maatschappij via protesten willen bij sturen. Maar het ontbreekt Oskar aan een programma. Hij is feitelijk een anar chist, zoals eigenlijk ieder kind een anar chist is. Men kan dus niet zeggen: Oskar Matzerath is al een soort Cohn-Bendit”. „Oskar is dus eigenlijk veel meer ver want met het protest van de vijftiger ja ren. Ik weet niet of dat in Nederland ooit bestaan heeft, maar in Duitsland was dat heel sterk het geval. Ik herinner me de tijd dat ik 15 jaar was, de Adenauer-periode, toen Duitsland weer gemilitariseerd werd. Je had toen een beweging die nergens deel aan wilde hebben: politiek, maar zonder mij! Een leger, maar ik doe niet mee. Een passief protest vanuit de particuliere mentaliteit. Oskar is ook zo, regressief in feite, sympathiek misschien, maar niet een goed voorbeeld. In een film van 1959 zou je tegen dit soort zaken dus heel anders hebben aangekeken. En dat is ook de reden dat Oskar centraler in de hande ling is komen te staan. De film bespiegelt meer, de roman vertelt meer”. Enige tijd geleden verspreidde zich het gerucht dat Schlöndorff plannen had om een volgende film te gaan maken, met als producent zijn oude, Nederlandse vriend Rob Houwer. „Ja, dat heb ik ook gelezen, in een KLM-vliegtuig, in de Holland He rald. Nou, dat is dus grote onzin. Ik loop op het ogenblik met twee filmplannen rond. Aan het eerste is al gewerkt, het gaat waarschijnlijk Deutschland im Winter he ten en ik werk eraan samen met Alexan der Kluge en nog een paar anderen. Dat project bedoelt min of meer in te haken bij Deutschland im Herbst. Het wordt een soort documentaire over Duitsland gedu rende deze winter, dat wil zeggen: Duits land voor de verkiezingen. Het fenomeen Strauss wordt erin behandeld, maar ook het fenomeen van de „Groene beweging”, en of er eigenlijk wel keus is frissen Schmidt en Strauss. Het wordt niet echt een polemische film, maar een zonder veel commentaar laten zien van zaken en ge beurtenissen die de televisie niet bereiken. We gaan geen propaganda maken voor één kandidaat, daar is de situatie niet naai-”. „In de tijd dat Grass zich achter Willy Brandt opstelde, toen hebben we daar allemaal aan meegedaan. Maar dit keer kun je geen campagne voeren voor iemand, Schmidt bijvoorbeeld, hooguit te- tisch bewegingspatroon waarmee het beeldvlak gevuld is en dat tot visuele hoogtepunten leidt waaraan een over- esthetisering niet vreemd is. Maar de stijl is origineel en herkenbaar en draagt on verbiddelijk het stempel „Janscó”. Er zijn ook minder opzichtige, meer alledaagse Hongaarse films op het festival te zien, zoals Familie Nest van Béla Tarr over de woningnood die families dwingt bij elkaar in te wonen, of Gelukkig Nieuw jaar van Rezso Szörény over een nieuw jaarsfeest dat door te veel drankgebruik in het honderd dreigt te lopen. Bij de Polen is natuurlijk Andrzej Waj da de meester. Zijn Demoiselles de Wilko (nu ook in het Amsterdamse Kriterion te zien) vertelt het verhaal van Wiktor Rubin die na jaren van afwezigheid terugkeert naar het landhuis in midden-Polen waar hij in zijn jeugd z’n vakanties doorbracht. Hij hoopt iets terug te vinden van de gezelligheid, de vriendschap en genegen heid die hij zich uit die tijd herinnert, maar die hooggespannen verwachtingen I Charles Boost BHMNNBMMNHNHNHi moeten wel op een teleurstelling uitlopen. Bijzonder aardig, vooral door zijn origi neel gegeven is Amator van Krzystof Kiés- lowski waarin Filip Mosz een handcamera koopt om alles vast te leggen over het kind dat zijn vrouw verwacht, maar zo geobse deerd raakt door het filmen dat hij zijn gezin vergeet en een gelukkig huwelijk op een scheiding uitloopt. Een nieuwe ontdekking van Bals is de Japanner Shohei Imamura van wie drie films The Insect Woman uit ’63, The pro found Desire of the Gods (’68) en Venge ance is Mine (’79) al dadelijk de eerste dag in ’t Venster vertoond waren maar zeker nog wel een herhaling op het nog niet geheel vaststaand programma zullen vinden. Dit zijn enkele korte aanwijzingen om de veelzijdigheid van het Rotterdamse lar n i s doa er spn entua ld sne’ i dren iweni en al len va vilde! moete t trad losrijk vant i r mina. lit is t I zijn o het ne s dier. KHOF laar Ier Zo vertoonde The Movies donderdag- grotel middag Eboli van de Italiaanse filmer oo Francesco Rosi die 's avonds in het Rot- ege terdamse Kriterion draaide en had in het „In 1959 had men het boek dus veel letterlijker kunnen verfilmen dan nu. Ik zelf heb het boek eigenlijk pas drie jaar geleden gelezen en heb toen gezien dat de figuur van Oskar, zo klein als hij is, eigen lijk toch een soort grootvader was van de protestbeweging van '68. In beider verzet zitten de overeenkomsten van een maat- 1 urf" programma te demonstreren, onvolledige indicaties, want de films van Straub zijn niet genoemd en de documentaires die Tom Brandon uit gevonden materiaal sa menstelde over de jaren dertig en de grote depressie in de VS, en de allercharmant- ste studie van Jean-Pierre Gorin over een tweeling, twee meisjes die in Califomië opgegroeid zijn in een Duits-Amerikaans milieu en in de taalverwarring een eigen taaltje ontwikkeld hebben dat als een ach terlijk gebrabbel bij de volwassenen overkomt met alle opvoedingsproblemen van dien. Tot Gorin ontdekt dat de meis jes hoogst intelligent zijn en de geheimtaal zeer logisch overdacht is. Er is dus iedere dag van alles te zien in Rotterdam, tien dagen lang. Men kan zich daarvoor een groot passe-partout voor ƒ90,- aanschaffen dat vrije toegang tot alle voorstellingen van het hele festival geeft, of een dagkaart voor 22,- dat die rechten geeft voor een dag. Men kan zich laten leiden door een uitvoerige en geïllus treerde programmaboekje of willekeurig binnenvallen (ƒ6,50 per voorstelling). Er is altijd wat te doen in een van de theaters, men komt altijd wel iemand tegen die men kent, is het Antonioni niet dan kan het Pierre Clément, Miklós Jancsó, Jean-Pier- re Gorin of misschien wel Marco Ferreri zijn. Film International is een avontuur lijk festival. Amsterdamse Kriterion de voorpremière plaats van Les Demoiselles de Wilko van Andrzej Wajda die dezelfde avond ook in Rotterdam draaide. Waar in het verleden als regel het beste van Film International een uitlaat vond in de filmcircuits, begint er nu een door braak te komen in de richting van de bioscopen, een gang van zaken die trou wens toch al aan de gang was in die zin dat „de bioscoop” er op het ogenblik niet voor terugdeinst films uit het circuit te pro grammeren (zie het Amsterdamse Tu- schinski en de Haarlemse Studio met Die Ehe der Maria Braun). Dat het aantal films op Film Internatio nal stijgt en stijgt wordt onderstreept door het voorlopige programma, door de onverzadigbarige festivaldirecteur Huub Bals voor Rotterdam ontworpen en dat laat zien hoe daar in ieder der vier betrok ken zalen iedere morgen, middag en avond tenminste vier films gedraaid wor den en dat tien dagen lang. Wat tot de voorzichtige raming leidt dat er een royale 80 films op dit festival in première zullen gaan, waarbij het accent is komen te lig gen iemand: Strauss! Maar ik vind het niet mijn taak als filmer om als waarschuwer op te gaan treden. Ik heb het een keer min of meer gedaan, met Katharina Blum. Maar ik behoor niet tot de mensen die doodsbenauwd zijn dat Duitsland op nieuw leeft in een soort laatste dagen van Weimar”. „En dan is er het plan voor Kopf Gebur- te, waar Günter Grass en ik over lopen na te denken; een film die deels fictie wordt en deels reportage. Grass schrijft het op dit moment en in juni zal dat concept worden gepubliceerd. Het gaat over de reis van een jong, Duits lerarenechtpaar naar Azië. Naar de Derde Wereld. Die twee vragen zich af of ze een kind willen hebben, ja of nee. Het thema reflecteert enerzijds het ineenschrompelen van het Europese bevolkingstotaal en anderzijds de bevolkingsexplosie in Azië. Het gaat dus eigenlijk over de relatie tussen de Bondsrepubliek en de Derde Wereld”. „Grass en ik reizen sinds de Gouden Palm van Cannes af en aan over de we reld, en het is de bedoeling dat onze reiser varingen in deze nieuwe film terecht zul len komen. Een poging te komen tot een Noord-Zuiddialoog om het even modieus te benoemen. Het spitst zich toe tot een moment waarop Günter Grass zich voor stelt, dat men in een schoolklas opmerkt: de Duitsers sterven uit en hoe moet de wereld dan verder zonder Duitsers. Het tegenbeeld van die scène wordt dan in Shanghai gevonden, waar Grass zich eensklaps de vraag stelt: als die 850 mil joen mensen hier geen Chinezen waren, maar Duitsers, hoe zou de wereld er dan uitzien?” „Ja het is waar, in mijn laatste films sluipt eindelijk eens wat meer humor bin nen. Als ik vroeger zei dat mijn filmidool eigenlijk Billy Wilder is, dan keek men mij altijd verbijsterd aan. Misschien ga ik die persoonlijke voorkeur in de toekomst be grijpelijker maken”. Op zoek naar een romantisch liefdes verhaal dat hij wilde verfilmen ter nage dachtenis aan zijn in 1969 gruwelijk ver moorde vrouw Sharon Tate, stuitte Ro man Polanski op de haast vergeten En gelse auteur Thomas Hardy (1840-1924) die talloze romans heeft nagelaten waar van alle zich in het graafschap Dorset aan de Zuid-Engelse kust afspeelden en sterk regionaal gebonden waren. Twee ervan hebben de tijd overleefd en zijn zelfs verfilmd geworden: Far from the madding Crowd door John Schlesinger in 1967, en Tess of the d’Urbervilles dat zelfs viermaal in het verleden model stond voor een film (tweemaal met Mary Pickford) waarvan de laatste keer met Janet Gaynor in 1932. constaterem viel op de Poolse, Hon gaarse, Japanse en Duitse film, produk- ties die meestal het bedrijf links laat liggen. Voeg daarbij het Antonioni-retrospec- tief van 9 films met als hoogtepunten II Grido, La Notte (al vertoond op de eerste dag), L’Awentura, L’Eclisse en Deserto Rosso; en vijf premières van Nederlands werk met onder meer De Meester en de Reus van Johan van der Keuken, De on voltooide Tulp van Frans van der Staak en White Line Fever en Ten past Six. De belangstelling zal ook ongetwijfeld uitgaan naar de nieuwe Wim Wenders, □order. Lightning over Water, in de USA gemaakt. Een Film International zonder Miklós Janscó is haast ondenkbaar. Dit jaar is hij vertegenwoordigd met een tweeluik, Hon gaarse Rapsodie 1 en 2, waarvan deel 2 dat in de oorlog speelt, Allegro Barbaro heeft gekregen. Maar Janscó filmt geen historie, hij vertaalt gebeurtenissen in al legorische voorstellingen die dan weer de vorm van ballet dan weer van een bewege lijk cirsus aannemen, waarmee de bedoe lingen duidelijk worden gemaakt. Er is voortdurend sprake van een mathema- ADVERTENTIES) Gebleven zijn Apocalypse Now in Cine- VOLKER SCHLÖNDORFF

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11