EEN UITERST POPULAIRE VORSTIN NEEMT AFSCHEID Koningin worden in een sterk veranderde wereld „We blijven in uw midden” 99 99 VAN BIJBAAN NAAR FULL-TIME BETREKKING 6 1980 VRIJDAG 1 FEBRUARI BINNENLAND (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. „Sinds eer gisteren ben ik geroepen tot een taak die zo zwaar is, dat niemand die zich ook maar een ogenblik heeft ingedacht haar zou begeren, maar ook zo mooi dat ik alleen maar zeg gen kan: wie ben ik, dat ik dit mag doen?” Wie ben ik, dat ik dit mag doen de rust op paleis i Greet Hofmans, de eerste echte crisis voor koningin Juliana. Zij kwam in het leven van de koningin na de geboorte van de laatste prinses, Marijke Christina. De koningin had tijdens haar zwangerschap van deze prinses roodvonk gehad en het gevolg daarvan was, dat haar dochter vanaf de geboorte aan een ernstige oog kwaal leed. Bezorgd om haar kind, wilde de konin gin ook heel andere wegen dan die van de officiële wetenschap volgen. Prins Bern- hard introduceerde Greet Hofmans aan het hof, die hij had leren kennen via een relatie uit het voormalig verzet, generaal Koot. Zorgen over haar dochters waren de volgende klippen. Dat begon in 1964, toen prinses Irene te kennen gaf dat zij de regel uit het Wilhelmus „de koning van Hispa- niën heb ik altijd geëerd” letterlijk wilde opvatten. Haar huwelijk met prins Carel Hugo van Bourbon Parma, kroonpreten dent in Spanje, viel als een steen in de tot dan toe rimpelloos schijnende oecumeni sche vijver. De uitverkorene, Claus von Arnsberg, was Duitser, zeker toen nog een nationali teit die bij velen in het land niet lekker viel, om het genuanceerd uit te drukken. Want Irene, protestants gedoopt en op gevoed, wilde rooms worden. Kardinaal Alfrink doopte haar in het geheim op nieuw, en zij trouwde zonder dat daar enig familielid bij aanwezig was in de kerk van Varia Magiore in Rome. Dat betekende dus massa’s protesten en rookbommen tijdens de bruiloft die in 1966 in Amsterdam werd gevierd. „Rook bommen?”, vroeg de koningin na de plechtigheid, „Zijn die er geweest? Daar heb ik niets van gezien”. Een moederlijke vrouw, die openstaat voor vernieuwingen, zonder het goede uit het verleden te willen loslaten. Een vrouw die zich oprecht bezorgd maakt als het met haar gezin, met Nederland, met de mensheid een verkeerde kant op dreigt te gaan. Dat is het beeld dat Nederland van zijn scheidende vorstin heeft. bestaat eerder geneigdheid om de rol van het staatshoofd te verminderen dan de grondwettelijke ruimte die er is, ook te respecteren. En mensen die Beatrix een beetje menen te kennen, achten het niet onmogelijk dat Nederlands nieuwe konin gin weleens weinig geneigd zal kunnen zijn over zich heen te laten lopen. Wat haar daarbij deels goed van pas kan ko men, deels in haar nadeel kan werken, is de vasthoudendheid die zich ook uit in kleine dingen. „Al vijftien jaar hetzelfde kapsel”, is een opmerking in die richting. Het leek er in ’76 even op dat de Lockheed- zaak, zo gedetaileerd beschreven in het rapport van de commissie Donner, het einde zou betekenen van de monarchie. Dat gebeurde dus niet, maar juffrouw Hofmans had met haar merkwaardige deels religieuze, deels occulte, en in ieder geval sterk pacifistische ideeën een gewel dige invloed op de ontvankelijke en door de geboorte van haar jongste dochter uit haar evenwicht gebrachte koningin. Ook een politieke invloed (zo kreeg de oorlogs misdadiger Willy Lages gratie, dank zij de koningin, maar eigenlijk dankzij Greet Hofmans), en daar ging het dan ook mis. werd prinses Juliana lid van de Raad van State. In datzelfde jaar, 1927, liet ze zich inschrijven als studente aan de universi- teit van Leiden. Drie jaar lang volgde ze hier colleges Nederlandse letterkunde, volkenrecht en fenomenologie der gods diensten. De prinses liet zich in het woelige stu dentenleven niet onbetuigd. Ze werd een enthousiast lid van de Vereniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden (WSL). en was blij verrast toen bleek dat een door haar anoniem ingezonden lied uitgekozen werd tot jaarlied. De prinses rondde in 1930 haar studie af met het in ontvangst nemen van het haar verleende eredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte. Haar promotor professor Johan Huizinga zei daarbij onder meer: „Wanneer een vraag van alle kanten beke ken scheen, dan kwam meer dan eens de prinses met een ,ja, maar”, dat onaange raakte gronden aanroerde en al het ver worvene weer op losse schroeven zette. Aan uw oordeel, prinses, had het hart altijd deel.” Juliana zelf was er nuchterder onder. Later zei ze over haar promotie: „Ik heb nooit het gevoel gehad dat verdiend te hebben. Het was een schijnvertoning.” Wat de promotie in ieder geval betekende, was het eind van een aantal zorgeloze jaren: ze woonde in die tijd met een aantal vriendinnen in een villa te Katwijk. De prinses had inmiddels de zoals men dan zegt huwbare leeftijd bereikt, en het Op 3 mei 1945, na een afwezigheid van vijf jaar, betrad prinses Juliana weer va derlandse bodem. Ze werd op het vlieg veld opgewacht door prins Bernhard met wie ze naar Soestdijk reed. Dat paleis had tijdens de oorlog dienst gedaan als her stellingsoord voor Duitse officieren. gonsde dan ook van de geruchten over eventuele kandidaten. Daar kwam in sep tember 1936 een einde aan toen de verlo ving werd aangekondigd van Juliana met Bernhard Leopold Frederik Everhard Ju lius Koerd Karei Godfried Pieter zur Lip- pe Biesterfeld. Koningin Wilhelmina kondigde in een radiotoespraak zelf het voorgenomen hu welijk van haar dochter aan. En de prin ses voegde daar onder meer aan toe: „Hoe kan ik u beschrijven, wat een blij moment het Voor mij is, mijn verloofde voor te kunnen stellen? Ik ben heel gelukkig. Na dat wij elkander in de loop van dit jaar in alle stilte heel goed hebben leren kennen. Het eerst ontmoetten wij elkaar in de wintersport, daarna herhaalde malen hier in het land, tenslotte onlangs in de bergen. Geleidelijk aan zijn we het samen eens geworden, en wel zéér eens.” Op 7 januari 1937 trouwde het jonge paar. Hevige zorg, toen de prins-zakenman op 29 november van datzelfde jaar bij een ernstig auto-ongeluk betrokken raakte. Zijn hele leven zouden de gevolgen daar van merkbaar blijven. Volgde: dochters! Beatrix (1938), Irene (1939) en Christina (1947) werden geboren in paleis Soestdijk, waarvan een vleugel als huwelijksgeschenk van het Neder landse volk, geheel nieuw werd ingericht en gemeubileerd. De derde dochter, Mar griet, werd in 1943 in Ottawa geboren. Aan laatstgenoemde geboorte waren enige juridische moeilijkheden voorafge- Van haar gaat het verhaal dat zij in 1948, bij de eerste confrontatie met de toen amper een jaar oude prinses, na gebed en meditatie had gezegd: „Marijke zal weer zien. God zal haar het volle licht in de ogen teruggeven binnen twee jaar”. En in 1948 nam ze definitief de plaats van haar moeder in, die al sinds een jaar te lijden had van een niet erg beste ge zondheid. Op 14 oktober 1947 was prinses Juliana al bij een zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal plechtig beëdigd als regentes van het Koninkrijk. plichtsgevoel” toe. plus een zuiver oordeel waardoor ze goed haar weg tussen de moeilijkheden zal weten te vinden. Die moeilijkheden zullen haar niet be spaard blijven, want in het parlement (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Nederlands nieuwe koningin: Er is jaren over gefiloso feerd wanneer het zo ver zou zijn. Op haar 42ste jaar is het voor Beatrix dan zo ver en gaat ze beginnen aan de taak waar haar moeder aan begon toen ze drie jaar jonger was. Beatrix was toen tien jaar. „Ik herinner me erg veel details” heeft ze over de inhuldiging van haar moeder eens verteld. „Het was immers het eerste officiële ge beuren waar wij als kinderen bij betrok ken waren en dat heeft echt een hele grote indruk op ons gemaakt. Misschien wel het meest in de Grote Kerk, waar ik met mijn zusje Irene en mijn beide grootmoeders zat om te luisteren naar de rede die mijn moeder uitsprak, waarin ze onder andere als haar eerste grote taak, mijn grootmoe der de Militaire Willemsorde verleende, wat als een echte verrassing aankwam”. Beatrix anno 1980: vrouw in een wereld waarin weinig over lijkt van wat velen in die eerste naoorlogse jaren bewoog. Een vrouw die opmerkelijk weinig op de voor grond trad, maar een vrouw die onder de dekmantel van soms een stralende lach, soms een nauwelijks verborgen hooghar tigheid, heel omlijnde persoonlijke opvat tingen koestert over het moderne koning schap, over haar voorbereiding ook op de troonopvolging. Over de persoonlijke opvattingen van ppinses Beatrix over het koningschap en haar toekomstige rol daarin is niet iedereen altijd even optimistisch geweest. Met name niet in politiek Nederland. Zo schreef in 1965, in de rumoerige voorbe reidingstijd van het huwelijk van Beatrix met Claus von Arnsberg de toenmalige fractieleider van de Partij van de Arbeid, G. M. Nederhorst, dat hij zich ernstige zorgen maakte „over kroonprinses Bea- Maar daarmée was Soestdijk niet weergekeerd. Op 26 augus tus 1976 moest premier Den Uyl die diep ingrijpende, voor velen uiterst aangrij pende redevoering houden met daarin on dermeer de woorden: „Samenvattend komt de commissie tot het oordeel dat Zijne Koninklijke Hoogheid, in de overtuiging dat zijn positie onaantast baar, en zijn oordeel niet te beïnvloeden was, zich aanvankelijk veel te lichtvaar dig heeft begeven in transacties die de indruk moesten wekken dat hij gevoelig was voor gunsten”. Koningin Juliana tijdens de toe spraak via radio en televisie waarin zij aankondigde in april af te treden. Maar nee. Bij de volgende Prinsjesdag stonden er langs de route in Den Haag al weer duizenden die speciaal voor de prins voor het eerst gekleed in jacket in plaats van uniform waren gekomen. En zo kan je spreken van liefde van een volk voor zijn koniging, dan is die merkbaar sterker geworden na '76. trix, wier eigenzinnigheid in toom zal moeten worden gehouden”. Dat was in de dagen dat er in Nederland strijd woedde over de vraag of de kroon prinses wel kon trouwen met een Duitser die actief bij de Duitse Wehrmacht had gediend in de Tweede Wereldoorlog. Een verwoede discussie die nog extra werd aangewakkerd toen bekend werd dat het huwelijk, blijkbaar op uitdrukkelijke wens van de prinses, in het „lastige” Am sterdam zou worden gesloten, de stad die zo veel van haar joodse burgers tijdens de bezetting had verloren. Zoals Juliana en Beatrix Nederland lang hebben laten wachten op het moment van hun geboorte allebei tot de laatste van de maand, zodat geboortebekers en wandborden waardeloos dreigden te wor den zo heeft ook het moment van de troonswisseling lang op zich laten wach ten. Lang in die zin, dat er voortdurend geruchten zijn geweest over een ophan den zijnde troonsafstand, en naar klassiek gebruik werden die geruchten bij tijd en wijle ontzenuwd. „Koningin Juliana blijft de komende jaren aan als staatshoofd”, verklaarde de Rijksvoorlichtingsdiénst in maart 1979, maar in volle discretie heeft prinses Beatrix al jaren dagelijks gewerkt aan haar voorbereiding op het koning- Met de volgende korte toespraak maakte koningin Juliana haar aftre den gisteravond bekend: Landgenoten. Het is op deze avond dat ik alle Nederlanders een medede ling wil doen. Deze avond van de veijaardag van onze dochter Beatrix. Bij iedereen die oud wordt, doet vroe ger of later het nuchtere feit zich voor dat de krachten gaan afnemen en dat zo iemand z’n taak niet meer kan volbrengen als voorheen. Dan komt er een moment dat het ook niet meer verantwoord is die langer uit te oefe nen. Zo voel ik dat voor mij het ogenblik nadert mijn taak als uw koningin neer te leggen. Mijn opvolg ster, onze dochter Beatrix, is tot het overnemen daarvan goed voorbereid en ze zal deze aanvaarden. In overleg met haar hoop ik af te treden op 30 april aanstaande, op mijn ver jaardag. dat er een erepromotie aan te pas kwam zoals destijds bij haar moeder. In 1963 verkoos Beatrix het kasteeltje Drakesteyn boven de ouderlijke woning paleis Soestdijk, en een paar jaar later, in mei 1965, luidde een foto van haar en „een man” gearmd wandelend in de paleistuin, de rumoerige verlovings- en huwelijkspe- riode in die op 10 maart 1966 zijn bekro ning vond in een huwelijk in Amsterdam, waarbij achter de Gouden Koets van het bruidspaar een rookbom ontplofte als sig naal van groeperingen die het niet namen, dit huwelijk van Beatrix met een man die zich sindsdien ontwikkeld heeft als onge twijfeld de meest populaire van de vier schoonzoons van koningin Juliana en prins Bernhard. Op 27 april 1967 werd Willem Alexander geboren, binnenkort de eerst gerechtigde tot de troon; daarna volgden Johan Friso op 25 september 1968 en Constantijn op 11 oktober 1969. Drie zoons bezorgen, zeker als ze jong zijn, de meeste vrouwen royaal dagwerk. Moeder Beatrix voor het normale dag werk flink geholpen; dat wel heeft daarnaast veel gereisd en intensief werk gevonden in de voorbereiding op haar toekomstige taak. Een man als Drees schreef haar eens een „geschiedkundig De opschudding over dit huwelijk was nauwelijks geluwd of Margriet en Beatrix deden van zich spreken. Margriet vond haar Pieter, en daar kon niemand echt bezwaar tegen hebben, maar de keuze van Beatrix deed wel erg veel stof opwaaien. derziekenhuizen en plotsklaps hun naam ren, trouwde in 1975. Koot kende juffrouw Hofmans als iemand die door middel van gebed gene zing trachtte fe vinden voor zieken en gebrekkigen. Hij was er heilig van overtuigd dat Grèet Hofmans, met haar kennelijk occulte krachten, ook voor Ma rijke Christina wat zou kunnen bereiken. M’n dochter en ik zijn ons bewust dat deze schikking veranderingen moet meebrengen in onze vele af spraken in de loop van dit jaar en we zullen trachten daarvoor goede op lossingen te vinden. Ik wil vanavond volstaan met deze zakelijke medede lingen. Ik voel dat ik een juiste beslis sing heb genomen en ik hoop dat u er begrip voor zult hebben. We blijven in uw midden, m’n man en ik. En ik hoop de voldoening te mogen ervaren mij in de toekomst nog enigszins nut tig te kunnen maken in onze samenle ving. Het is nu nog niet het moment om uiting te geven aan de gevoelens die in mij leven en daarom zou ik mij willen beperken tot de nuchtere zake lijkheid alleen. Al wat ik wil vragen is, na mijn aftreden uw steun en vertrouwen te geven aan uw nieuwe koningin. schap. Een opvolging die Beatrix zelf om schreven heeft als „een bestemming”. Die voorbereiding is in feite 42 jaar geleden begonnen op de 31e januari 1938, toen in paleis Soestdijk geboren werd: Prinses Beatrix Wilhelmina Armgard, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Prinses Von Lippe-Bies- terveld. Als peuter van goed twee jaar. moesten zij en haar zusje Irene in de meidagen 1940 door haar ouders worden meegenomen naar Engeland vanwaar ze met haar moeder en Irene naar Canada doorreisde. Als meisje van zeven kwam ze in augustus 1945 in Nederland terug. Nog ver weg van de itroon, want zelfs haar moeder was nog prinses, en op de werk plaats van Kees Boeke in Bilthoven leerde ze in een totaal ander onderwijspatroon dan destijds haar moeder en grootmoeder iets kennen van de stromingen in een zich ontwikkelende maatschappij. Na een gymnasiumopleiding aan wat later het incrementum van het Baarns Lyceum is geworden, ging ze in 1956 stu deren aan de rijksuniversiteit in Leiden: sociologie, rechtswetenschappen, econo mie, parlementaire geschiedenis, staats recht. Ze studeerde af in 1961 en haalde haar meestertitel (vrije studierichting zonder De prins, met zijn nauwe relaties met Amerikaanse en Engelse legerautoritei- ten, was uiteindelijk degene die de dingen in beweging zette. Een commissie van drie wijze mannen, Beel, Gerbrandy en Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, onder zocht, wikte, woog en gaf de koningin het onvermijdelijke advies: breek met Greet Hofmans. „Vervolgens heeft hij zich toegankelijk getoond voor onoirbare verlangens en aanbiedingen van de kant van Lockheed. Tenslotte heeft hij zich laten verleiden tot het nemen van initiatieven die volstrekt onaanvaardbaar waren en die hemzelf en het Nederlandse aanschaffingsbeleid bij Lockheed en, zo moet er thans aan wor den toegevoegd, ook bij anderen, in een bedenkelijk daglicht moesten stellen”. De constatering dat er foto’s bestaan van gebeurtenissen met vijf jaar tussenruimte waarop Beatrix dezelfde jurk aan heeft, is er nog zo een. Zuinigheid? Stabiliteit? Onverschilligheid voor de manier waarop ze overkomt? Lak aan public relations? Zeker is dat ze er niets voor voelt als trendvolger van veel politici de publiciteit te zoeken. Welbewust neemt zij het risico, daardoor onbekend en dus onbemind te zijn. Voor Beatrix staat behalve een grote staatkundige verandering nu een grote persoonlijke verandering als iets onver mijdelijks voor de deur. Van het intieme Drakesteyn naar het imposante, kostelijk en kostbaar gerestaureerde Huis ten Bosch in Den Haag. Met de verbouwing daarvan heeft zij zich intensief bezigge houden, uit persoonlijke interesse en om dat ze dat werk als „bijbaantje” van haar moeder gekregen had. Maar belangrijker dan haar intrek op Huis ten Bosch is haar aanvaarding van haar verantwoordelijkheden als koningin. Over een paar maanden heeft het Neder landse volk een nieuwe koningin. Ze zullen nog wel eens wat met elkaar te stellen hebben voor Willem Alexander of wie dan ook aan de beurt is als staatshoofd. gaan. Men krijgt nu eenmaal de nationali teit van het land waar men is geboren. Daarom werd met grote nauwgezetheid een formulering in een speciale wet opge nomen, die bepaalde dat de plek waar de geboorte plaats zou vinden, op dat mo ment Nederlands grondgebied was. Dat dat hele kleine stukje in Canada lag, kwam door de oorlog die voor ons land op dat moment al weer drie jaar duurde. Prinses Juliana had op 12 mei 1940 met haar twee kinderen vaderlandse bodem verlaten. De laatste dochter, Marijke, die op een goede dag besloot zich Christina te noe men zodat honderden kleuterscholen, kin- revalidatieschepen moesten verande- Die laatste regel, deze vraag die Juliana zichzelf stelde op de dag dat ze van prin ses koningin werd, vormen ongetwijfeld de meest historische woorden die de ko ningin die binnenkort weer prinses wordt, op haar naam heeft staan. En ze zijn tekenend voor die karakterei genschap van Juliana die al haar biogra fen als een van de meest in het oog sprin gende beschrijven: haar eenvoud, haar bescheidenheid. Dat was des te meer opvallend toen Juliana op 6 september 1948 haar moeder opvolgde. Want koningin Wilhelmina was een vrouw met een heel andere persoon lijkheidsstructuur. De „Moeder des Va derlands”, „de enige kerel onder de bui tenlandse politici in ballingschap in Lon den”, zoals Churchill dat zei, was een harde, autoritaire, vaak arrogante vrouw. Dan was haar opvolgster en dochter Juliana heel anders. Ze was er al helemaal niet zo erg blij mee, dat ze drie jaar na de oorlog de kroon moest ovememen van haar moeder, die deze vijftig jaar had gedragen. Dat betekende niet alleen een zware verantwoordelijkheid, maar ook een ver blijf in een gouden kooi, altijd in het middelpunt van de belangstelling staan, beperkingen voor het gezinsleven: haar jongste dochter Christina was net een jaar eerder geboren. Maar niettemin stond ze daar toch, op die zesde september „Wie ben ik, dat ik dit mag doen?” De woorden stierven weg in de Amsterdamse Nieuwe Kerk, bij de ver enigde vergadering van Eerste en Tweede Kamer. Velen waren diep onder de indruk. Juliana Louise Emma Marie Wilhelmi na. Dat was de reeks namen waarmee het kind werd gedoopt, dat op 30 april 1909 geboren was als dochter van koningin Wilhelmina en prins Hendrik. De reeks was even lang als beroemd, en kon alleen maar een last betekenen voor de draag ster ervan. Juliana, naar Juliana van Stolberg, Louise van Louise de Coligny, de vrouw van prins Willem de Zwijger, Emma, naar haar grootmoeder, die als jong meisje trouwde met de toen al niet meer zo jonge koning Willem III van Nederland, Marie naar de grootmoeder van vaderszijde Ma rie van Mecklenburg Schwerin en Wilhel mina tenslotte, niet alleen naar haar moe der, maar ook naar de minstens even militante echtgenote van stadhouder Wil lem V die bij Goejanverwellesluis voor goed een alleszins repectabele positie in de geschiedenis verwierf. Haar moeder wilde vermijden dat Julia na net zo’n geïsoleerde en Spartaanse opvoeding zou krijgen als zijzelf gehad had. Contacten met leeftijdsgenootjes vond de koningin uiterst belangrijk. Daar om zorgde ze ervoor dat haar dochter I samen met andere kinderen les kreeg op Huis ten Bosch. Dat zullen ongetwijfeld kinderen van i stand zijn geweest, en dat was degene die Juliana les gaf, ook. Niemand minder dan de pedagoog Jan Ligthart de schrijver van de vermaarde boekjes over Ot en Sien I gaf de koningin adviezen op het gebied van onderwijs en opvoeding van Juliana. De uiteindelijk toch eenzame jeugd I werd gesleten in koude paleizen als het Koordeinde en Huis ten Bosch, waar tot na de oorlog nog kachels gestookt werden en het sanitair in de slaapkamers bestond uit lampetkannen en kommen. In de barre winters foto’s laten zien dat de prinses dan schaatste op de vijvers rond Huis ten Bosch moest ’s morgens eerst het ijs in de kannen gebroken worden. Even na haar achttiende veijaardag -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17