Claus vertrouwde figuur in Nederlandse samenleving r Beatrix koningin als akte van abdicatie getekend wordt Jl Zes symbolen van het koningschap in Nederland Pri s; I B- F VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 18 VI BINNENLAND PRC st I l (Vai Dl Wilh die had nieu huis wen: (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Prinses Bea trix wordt koningin op het mo ment dat haar moeder de Akte van Abdicatie tekent. „De Ko ning is dood, leve de Koning”, is het principe dat in onze Grondwet gehuldigd wordt. Dit geldt ook bij troonsaf stand. Volgens onze staatsre geling heeft het afstand doen van de troon ten opzichte van de opvolging hetzelfde gevolg als overlijden. De inhuldiging van de nieuwe koning zoals die in de Grondwet is gere geld, is dan juridisch gespro ken ook zonder betekenis. Wel is daarover vastgelegd dat de ze moet geschieden in een, bin nen de stad Amsterdam ge houden, openbare vergade ring van Eerste en Tweede Ka mer tezamen. iiiiiiiiii I I iiiiiiiiiii Hij zei onder meer: „Ik weet, dat sommi- ters verantwoordelijk zijn. Staatsrechte lijk betekent deze regel dat zij niets te vertellen heeft. Toch heeft koningin Julia na ontegenzeggelijk invloed op de gebeur tenissen gehad en dat zelfde zal straks ook voor prinses Beatrix gelden. Weliswaar moet alles wat zij zegt en doet gedekt zijn door de ministers, maar de persoonlijk heid van de koningin kan ertoe leiden dat ze veel ministers ertoe krijgt haar daden en uitspraken te dekken. Die befaamde ministeriële verantwoor delijkheid voor de daden van de leden van het Koninklijk Huis geldt voor alle leden van het Koninklijk Huis. Dit brengt auto matisch de vraag met zich mee wie daar van lid zijn. Hierover is vele jaren gedis cussieerd. Pas verleden jaar zomer heeft het kabinet-Van Agt hierover een wetsont werp bij de Tweede Kamer ingediend. Dit de keuze van de prinses in de Nederlandse samenleving hebben losgemaakt. ’s Avonds sprak Claus voor radio en tv een dankwoord uit. In het wetsontwerp zoals dat nu ter tafel ligt, is ervan uitgegaan dat de Koning hoofd is van het Koninklijk Huis, en dat degenen die volgens de Grondwet koning kunnen worden lid zijn. Ook de echtgeno ten van deze leden worden beschouwd als lid van het Koninklijk Huis. Momenteel zijn er negen troonopvolgers: de nu 42- jarige prinses Beatrix, haar drie kinderen en prinses Margriet met haar vier kin deren. Prinses Irene is sinds haar huwelijk met Don Carlos Hugo de Bourbon Parma als troonskandidaat komen te vervallen. Ze heeft bij haar huwelijk vrijwillig afstand Op ana e op zi weinij hij bt hoogs tie in Teg sentir van i konin heid, lijkhe het s telt, I ting, deels „He ment; een t het, i graad, langs van h RO’ een d volgir coma meesl prof, uur vi Oranj zich a „Ik b chie. Pro staats in Ro list, z len. 2 Beatri „Ik d lezen maar brach dit verleden ongedaan maken, maar ik zou graag willen vragen ons de kans te geven om samen met u allen aan een nieuwe toekomst te bouwen". Toen Claus Beatrix leerde kennen, in juni 1964, was hij werkzaam op het minis terie van buitenlandse zaken in Bonn. Hij hield zich daar bezig met de ontwikke lingshulp voor de Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara. In 1958 was hij in Duitse buitenlandse dienst getreden. Hij werd derde, later tweede secretaris op de ambassade in Ciudad Trujillo (thans San to Domingo). Van 1961 tot 1963 was hij tweede ambassade-secretaris in Abidjan, Ivoorkust. Claus wilde als jongeman aanvankelijk werktuigkunde studeren. In verband met de overbevolking van de universiteiten kon hij in 1947 niet ingeschreven worden. Hij ging praktijkervaring opdoen in een machinefabriek bij Hamburg. Eind 1948 besloot Claus zich te laten inschrijven aan de universiteit van Hamburg in de facul teit der rechten en staatswetenschappen. Zijn assessor-examen deed hij in 1956 nadat hij praktijkervaring had opgedaan op een advocatenkantoor. In die periode maakte hij een studiereis van vier maan den naar de Verenigde Staten. In 1957 nam hij met succes deel aan een vergelij kend selectieexamen voor de Duitse bui tenlandse dienst. In 1963 is Claus terug in Bonn. Een jaar later is hij te gast op een klein dinertje voor wat vrienden bij graaf Oeyenhausen. Speciale gasten zijn twee nichtjes van de graaf, de prinsessen Beatrix en Margriet. Het is hier, zeiden Beatrix en Claus op hun verlovingsdag, dat zij elkaar voor het eerst werkelijk gezien en leren kennen hebben. Volgens Beatrix hadden ze nog nauwe lijks gedacht over verloven toen de Am sterdamse fotograaf John de Rooy op 1 mei 1965 vanaf een wandelweg in de bossen fond kasteel Drakensteyn Beatrix al wandelend naar haar hond Joris hoor de roepen. De fotograaf richtte zijn tele lens, omdat Beatrix niet alleen liep, ze had de handen ineengestrengeld met een on bekende heer. Zijn identiteit werd spoedig bekend. Een jaar nadat Claus arm in arm „be trapt” werd met de Nederlandse kroon prinses, keerde hij als Nederlandse prins terug van de huwelijksreis in Mexico. Hij probeerde zich snel vertrouwd te maken met de Nederlandse samenleving en koos de ruimtelijke ordening in de breedste zin gen van u met ons huwelijk geen vrede kunnen hebben. Ik kan u slechts verzeke ren, dat ik hier volledig begrip voor heb, omdat ik weet dat het Nederlandse volk in de laatste oorlog onzegbaar veel leed en groot onrecht is aangedaan. Niemand kan is echter nog steeds niet in behandeling genomen. Algemeen werd aangenomen dat Koningin Juliana niet wilde aftreden voor deze zaak geregeld was. nia of regalia, bewaard in de zilverkluize: van paleis Noordeinde in Den Haag. Be halve de kroon zijn dat de scepter, <k rijksappel, het rijkszwaard, het rijksvaan del en omdat het in Nederland om eet constitutioneel koningschap gaat, ook di Grondwet. De symbolen worden bij de inhuldi gingsplechtigheid in de Amsterdams Nieuwe Kerk zelfs niet mèegevoerd in dt stoet, maar op een zogenaamde credensta fel naast de zetel, de troon, uitgestald. Dt symbolische betekenis van de voorwer pen gaat tot in de verre oudheid teruj maar oud zijn de Nederlandse regalia niet. Ze dateren uit 1840 toen koning lem II werd ingehuldigd. De regalia die bij de «inhuldiging vat Willem I, de eerste Nederlandse koning waren gebruikt, vond de zoon niet koninlt lijk genoeg. Ze waren voornamelijk vat verguld koper gemaakt. De symbolen vat het koningschap die Willem II door Haag se en Amsterdamse edelsmeden het ma ken en die nu nog in gebruik zijn, zij aanzienlijk kostbaarder. De Nederlandse rijkskroon is een zoge naamde open kroon. Ze bestaat uit eet gouden hoofdband en acht gebogen ban deaus samenkomend in gouden wereldbol met kruis. De kroon is royaal bezet me robijnen, saffieren, smaragden en parels Het sieraad is opgevuld met rood fluweel. De rijksscepter is een lange staf vat zwaar verguld zilver, ter lengte van een el (69 cm), bewerkt met palmetten en eindi gend in een Corinthisch kapiteel waarop een rijksappel met kruis te zien is. Weinig doet de tegenwoordige vorm denken aai de afkomst, namelijk de lange wandel- of herdersstaf, vergelijk de huidige bis schopsstaf. De Nederlandse rijksappel bestaat uit een gladde vergulde bal, die de aardbol voorstelt, gevat in een antieke rand var. goud en ingelegd met edelstenen. Voor de inhuldiging van koningin Julia na in 1948 is een geheel nieuw exemplaar van de volledige bijgewerkte Grondwet vervaardigd, een staal van Nederlandse bindkunst zoals dat heet. Het boek was gevat in roodfluweel, goud op snee en met een zwaar verguld rijkswapen op beide zijden, opgesierd met gouden kwasten en gezet: in de nieuwste letter van de grafi sche kunstenaar S. H. Roos. Twee attribu ten worden wel in de inhuldigingsstoet meegedragen. Dat zijn het rijkszwaard, embleem van wereldlijk gezag, gedragen door een hoge militair en het rijksvaandel eveneens gedragen door een hoge militair Het vaandel hangt aan een vergulde speer en is van witte moiré zijde, waarop het rijkswapen is geschilderd en die afgezet is met franjes van goud en Nassau’s blauw Het zwaard bestaat uit een antiek lemmet, de greep is met rood fluweel bekleed en met kostbaar gesteente en goud ingelegd. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. De Nederlandse konin- gen dragen geen kroon, maar zij hebt® er wel een. Zjj wordt met de andere sym bolen van het koningschap, ook wel insig Daa hartev stuur evenn bleef tijd vt aan et tinger Haag pen guldei Den presid herhai zich z aandr; trix w den h lijken dat qi te do: gezin grens Hui drach derik eerste prach rondu het w toen I en An lër te overle Vee Bosch einde sloper een g ander ternai worde 1944 t een la Het f gehad Voc Bosch zegge zijn r trix’ 1 Claus von Arnsberg met prinses Beatrix in 1965 bekend werd is zijn gehele doop ceel gelicht. Met name werd in het onder zoek naar zijn doen en laten in de Tweede Wereldoorlog werd niets aan het toeval overgelaten. In Nederland was namelijk een storm van verontwaardiging en protest losge barsten over de keuze van de prinses. Vooral de Joodse gemeenschap en het verzet hadden er zeer grote moeite mee. Het werd een zeer roerig jaar en het ongenoegen manifesteerde zich in span doeken tijdens koninklijke introductiebë- zoeken. Teksten als „republiek” en „mijn fiets terug” logen er niet om. Ook de monarchie kwam weer volop in discussie. Doelend op de openhartige me ningsuiting rond Beatrix en haar verloof de citeerde Eerste Kamervoorzitter Jonk man een uitspraak van koningin Wilhel mina: „In een land met beperkte vrijheid is voor Oranje geen plaats”. Op 28 juni 1965 verlóófde jonkheer Claus van Arnsberg (toen 38) zich met prinses Beatrix (toen 27). Er gingen voor het Nederlandse hof ongebruikelijke persconferenties met binnen- en buiten landse media aan vooraf. Claus zei dat de Tweede Wereldoorlog een zeer ongelukki ge periode was in de Duitse geschiedenis. „We kunnen ze niet wegvagen. We zullen ze niet vergeten. We moeten, tezamen met onze buitenlandse vrienden, de lessen uit deze periode en gebeurtenissen trekken die het onmogelijk maken dat in de toe komst waar ook in de wereld zoiets weer gebeuren kan”. Eind 1965 gaven Eerste Kamer en Tweede Kamer de grondwette lijk vereiste toestemming voor het huwe lijk. Claus verkreeg de Nederlandse natio naliteit. Op 10 maart 1966 werd het huwelijk voltrokken in Amsterdam, maar de hoofd stad wilde het huwelijk niet van harte. Er was voor Nederlandse verhoudingen ex treem veel politie op de been. Er hingen nogal wat vlaggen halfstok en de gouden koets met het bruidspaar ging op weg naar de Westerkerk schuil achter de wolk van een rookbom. Door zijn huwelijk met Beatrix werd Claus lid van het Koninklijk Huis en van jonkheer prins. Sindsdien heet hij officieel Claus, Georg, Willem, Otto, Frederik, Geert, prins der Nederlan den, jonkheer van Arnsberg. Op de huwelijksdag werden door zowel burgemeester Van Hall als ds. Kater en prins Bernhard in toespraken toespelin gen gemaakt op de hevige discussies die (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Prins Claus, die door zijn huwelijk iri 1966 met Bea trix Nederlander werd, stamt uit de Duitse landadel. Zijn vader, Claus von Arnsberg, trad als rentmeester in dienst op het landgoed Dotzingen bij Hitzacker in Noord-Duitsland. Claus senior trouwde met de dochter van de •landheer, barones Gosta von dem Bussche-Haddenhausen. Uit dit hu welijk werden zes kinderen geboren. Claus, geboren op 6'september 1926 in Dotzingen, was de enige zoon. Heel jong ging hij met zijn ouders mee naar Afrika. Het toenmalige Tanganjika (thans Tanzania) stond onder Duits be heer. Vader Von Amsberg zocht een nieu we toekomst op een sisalplantage. Van 1933-1937 bezocht Claus de lagere school, in Duitsland en in Lushoto (Tan ganjika). Van 1938 tot 1943 verbleef hij op het internaat Baltenschule in Misdroy (Duitsland) om daarna anderhalf jaar de middelbare school van Bad Doberan te bezoeken. In die tijd werd hij voor twee maanden opgeroepen voor de arbeids dienst in Konigsborg Neumark. Na het behalen van het einddiploma van de middelbare school moest Claus in dienst. Van juli 1944 tot maart 1945 was hij ingedeeld bij de reserve-pantserafdeling in Neuruppin. In die tijd was hij drie maanden voor een pantseropleiding in Viborg, Denemarken. Van maart 1945 tot mei 1945 maakte Claus deel uit van de 90e pantserdivisie in Italië. Aan gevechtshan delingen heeft Claus niet deelgenomen. Begin mei werd hij door de Amerikanen krijgsgevangen gemaakt. Dat was in Me- rano. Hij kwam terecht in een kamp bij Brescia en trad daar op als chauffeur en tolk. In september 1945 brachten de Ame rikanen hem als tolk naar een kamp in Amersham in Engeland. In december van dat jaar volgde het ontslag uit krijgsge vangenschap. Hij ging terug naar het landgoed van zijn familie in Duitsland. Claus wilde gaan studeren en moest, zoals alle jonge mannen in die tijd, een door de geallieerden ingestelde zuiveringscom missie passeren. Net als de meeste leeftijdgenoten was hij via zijn school automatisch lid geweest van de nationaal-socialistische jonge renorganisaties Jungvolk en Hitlerju- gend. Het oordeel van de commissie was „nicht betroffen”. Toen de relatie van gedaan van haar rechten op de troon. Datzelfde geldt voor de jongste dochter van koningin Juliana, prinses Christina (32 jaar). Volgens ditzelfde ontwerp blijft koningin Juliana ook na haar troonsaf stand op 30 april lid van het Koninklijk Huis. WANNEER PRINSES Beatrix op 30 april het koningschap heeft overgenomen van haar moeder, is haar oudste zoon prins Willem-Alexander automatisch Kroonprins, met als titel Prins van Oran je. In de Grondwet is geregeld wat er moet gebeuren als koningin Beatrix door om standigheden zoals bijvoorbeeld ernstige ziekte niet in staat zou zijn om te regeren. Dan moet, bij de wet, een regent benoemd worden om het regeringsgezag tijdelijk waar te nemen. Deze regeling geldt tot de Prins van Oranje achttien jaar is gewor den. Vanaf die leeftijd wordt hij automa tisch meerderjarig en regent van rechts wege. Bij het lezen van de tekst van de Grond wet zijn er nog veel herinneringen te vin den aan de tijd dat de koning veel meer persoonlijke macht had. Hoofdstuk zes van de Grondwet heet ook nog steeds „Van de macht des konings”. In die af deling worden tal van taken aan de koning(in) toegeschreven. Zo zou haar het oppergezag over de krijgsmacht zijn toebedacht en het opper bestuur van de buitenlandse betrekkin gen. Ook tërmen als „commissaris der koningin”, „koninklijk besluit” en „konin klijke onderscheiding” suggereren dat de koningin staatsrechtelijk heel wat macht uitoefent. Ook hier geldt echter dat er niets gebeurt zonder de uitdrukkelijke wil van het kabinet Sterker nog, alle daden zijn van het kabinet afkomstig. Het enige belangrijke politieke recht dat de koningin heeft, is de benoeming van een formateur of informateur tijdens de kabinetsformatie. Lange tijd werd aange nomen dat de koningin was gebonden aan de adviezen van de fractieleiders, maar de formatie van het kabinet-Den Uyl heeft aangetoond dat de invloed van de konin gin niet gering hoeft te zijn. Toen werd, na de mislukte formatie-Ruppert, Burger tot formateur benoemd zonder dat eerst nieu we adviezen van de fractieleiders ge vraagd werden. Algemeen wordt aange nomen dat de koningin sterk heeft aange stuurd op de vorming van de rooms-rode coalitie-Den Uyl. De traditionele inhuldigingsplaats is de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Daar legt de koningin de eed (of belofte) op de Grond wet af. Na het afleggen van deze eed wordt ze in dezelfde vergadering gehul digd door de Staten-Generaal. Eerste-Ka- mervoorzitter Prof. dr. Th. Thurlings spreekt als eerste de door de Grondwet voorgeschreven plechtige huldigingsfor- mule uit, die vervolgens door elk van de parlementsleden beëdigd of bevestigd wordt. Koningin Juliana kan volgens onze Grondwet tot haar dood aanblijven. Nie mand kan haar verplichten troonsafstand te doen. Ze kan dus ook zelf de datum voor de troonsafstand vaststellen. De troonsopvolging is geen zaak die door het kabinet „geregeld” moet worden. Konin gin Juliana zal er echter zeker wel met het kabinet over gesproken hebben, al was het alleen maar om de noodzakelijke voorbereidingen te treffen. Dat prinses Beatrix haar moeder op volgt, vloeit voort uit artikel 11 van onze Grondwet. Dit zegt dat het koningschap wordt voortgezet „in de oudste linie van het koningshuis” hetzij langs mannelijke, hetzij langs vrouwelijke lijn. De eerstaan- gewezene voor de troonopvolging van ko ningin Beatrix is haar oudste zoon Prins Willem-Alexander, die nu twaalf jaar is. De volgende kroonpretendenten zijn prins Johan Friso (11 jaar) en prins Con- stantijn (10 jaar). Daarop volgen prinses Margriet (37 jaar) en haar kinderen Mau- rits (11 jaar), Bemhard (10 jaar), Pieter Christiaan (7 jaar) en Floris (4 jaar). De regeling dat het koningshuis moet worden voortgezet in de oudste linie van ons koningshuis, is pas in 1963 in de Grondwet opgenomen. De eerdere rege ling hield in dat als Beatrix eerder zou overlijden dan Juliana, de troon zou overgaan op de kinderen van Margriet en dus niet, zoals nu, op een van de kinderen van de kroonprinses. Prinses Beatrix zal straks bij haar troonsaanvaarding een modern koning schap aantreffen met als grondregel dat de koningin onschendbaar is en de minis- als werkterrein, met :als zwaartepunt de problemen rond het leefklimaat. In 1967 werd hij lid van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening en lid van de nationale raad van advies voor de ontwik kelingshulp. De derde wereld heeft de sterke belang stelling van Claus. Hij werd voorzitter van de Nationale commissie voor ontwikke lingsstrategie 1970-1980. De taak van deze commissie is de Nederlandse bevolking voor te lichten over de ontwikkelingssa menwerking voor het tweede tienjaren plan van de Verenigde Naties. In 1974 werd hij voorzitter van de stichting Ne derlandse Vrijwilligers. In die kwaliteit bezocht hij regelmatig „de mensen in het veld". Claus was trouwens veel op reis, mees tentijds met zijn vrouw. Hij legde meer dan tachtig buitenlandse bezoeken op alle continenten af. Dit verhinderde hem niet de Nederlandse taal behoorlijk onder de knie te krijgen. Op een bijeenkomst met Neerlandici verzuchtte hij dat het na der tien jaar Nederlanderschap niet meeviel: „Ik weet het wel: de Nederlander is niet zuinig met zijn complimenten wanneer een buitenlander zijn best doet om zijn taal te leren. Maar door de complimenten heen is het goed je vermogen tot zelfkri tiek op peil te houden. In mijn geval is dat gemakkelijk: met drie schoolgaande en niet te autoritair opgevoede kinderen, wordt deze zelfkritiek voortdurend aange- wakkerd: „Papa, dat is geen Nederlands”, of „Wat bedoel je eigenlijk” zijn reacties uit kindermonden die er niet om liegen. En dan te bedenken dat onze kinderen veel later met het leren van hun taal, onze taal, zijn begonnen dan ikzelf’! Prins Claus werd een vertrouwde fi guur in de Nederlandse samenleving. Zijn opvattingen zijn van deze tijd, ook die over zijn eigen functie. Hij heeft er wel eens moeite mee om zijn eigen mening voor zich te houden. Zo zei hij ooit: „De leden van het Koninklijk Huis zullen wat betreft inspraakmogelijkheden wel altijd onderaan de lijst staan. Dat is wel eens moeilijk te accepteren. Je zou soms dolgraag iets willen zeggëh over een bepaalde zaak. Doodgewoon offl- dat je meent iets zinnigs naar voren te kunnen brengen. Maar in verreweg de meeste gevallen hoed je je daarvoor, om dat er wellicht interpretaties aan worden gegeven die niet je opvattingen maar je status als lid van het Koninklijk Huis in het geding brengen”. 2.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 18