Meer over troonopvolging De Wit: Emotie bij verklaring van koningin Verlies KLM in derde kwartaal 11,9 miljoen 32 rechercheurs vanderpol DANKBAARHEID OVERHEERST IN REACTIES Vaart met LPG-tankers Levenslang geëist tegen Siert Bruins moet gereglementeerd Celstraf voor Amsterdamse het woord is aan... vandaag: Pastoraal Centrum wijst besluiten synode scherp af haw Eltna Plast bv airconditioning agenda pagina Verhuizing Nooitgedacht MacBeth Joh. J. Ph. v. d. Tak En verder Morgen regen GESCHIKTE RUIMTE IN HAARLEM BARENDS IKDfóO Koningschap 2000 VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 zoekt schröder CHACHA pagina's VOOR OP TE RICHTEN MUSEUM Vandaag publiceren wij zes extra-pagina’s naar aanleiding van het gisteren aangekondigde aftreden van koningin Juliana: Politieke reacties „Wie ben Ik, dat Ik dit mag doen” Beatrix koningin als akte van abdicatie getekend wordt Huis ten Bosch wordt Beatrix’ fraaie kantoor Uit het leven van Juliana (fotopagina) Regionale fotopagina- ..pag. 4 pag. 17 pag. 18 pag. 19 pag. 21 pag.23 30 en 31 25 2 15 15 ON THE RADIO DONNASUMMER WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 70ste jaargang no. 75 Kunststof konstrukties PERSPEX PLEXIGLAS Ruiten en dubbele beglazing GRANDIOZE OPRUIMING van lederen jacks, tassen, lam- my coats KORTINGEN van 10 tot 50% DE LEERSHOP Spekstraat 1, tel. 322187 Gen. Cronjéstraat 141 Tel. 270850 Haarlem (ADVERTENTIE) Verantwoorde kinderschoenen Beurs26 Binnen- en bultenland2,3 en 4 Economie27 Eigenhandig29 Filmpagina11 Filatelie15 Gastenhoek9 Kunst ■•■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a 13 Medische diensten6 Plaatselijk nieuws5,6,7 en 9 Puzzel15 Radio en televlsle/Strlps14 Schrijvende lezers10 Toerisme Weerrapporten Weg en wiel Zee-viswijzer Laadbegrenzing, loodsdwang en vaarverbod (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Er zal een grens moeten worden gesteld aan de inhoud van LPG-tankers en er zullen verkeersbeperkende maat regelen moeten worden getroffen op het Noordzeekanaal en bij de sluizen van IJmuiden. In geval van calamiteiten kunnen de ge volgen van een explosie namelijk zo ernstig zijn dat gebouwen op de nabijgelegen walkant ernstig kunnen worden beschadigd en de bevolking zware verwondigen kan oplopen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/SOESTDIJK. Koningin Juliana heeft Neder- ind gisteren volkomen verrast met haar besluit op 30 april, op aar 71-ste verjaardag, de troon over te dragen aan haar oudste ochter Beatrix. Algemeen werd gesproken van het best bewaarde „geheim jn Soestdijk”. Desondanks was gisteravond van grote opwin- ing geen sprake. Alom overheerste in de reacties dankbaar- eid voor het 32-jarig koningschap van Juliana en vertrouwen 1 de toekomstige koningin Beatrix. Koningin Juliana: IJmuider Courant (Van een onzer verslaggevers) Aftreden verrast Nederland (ADVERTENTIES) Zie de kunstpagina Tel. 023-322008 r DANSCENTRUM „Ik heb altijd het gevoel gehad dat zij geheel zelfstandig zou besluiten wan neer zij haar taak zou neerleggen. Ik mening dat de continuïteit van het ko ningschap volledig is verzekerd door de wijze waarop haar dochter op haar taak is voorbereid. vind het aangrijpend dat zij het kenbaar heeft gemaakt op de verjaardag van haar dochter. Ik ben altijd getroffen door de menselijke wijze waarop zij haar taak heeft uitgeoevend, geënt op de indruk die haar moeder heeft gemaakt en waaraan zij zelf een stuk menselijk heid heeft toegevoegd”, aldus De Wit. keerden. Ook prinses Irene bracht de dag op Soestdijk door. De nieuwe koningin zal haar residentie kiezen in Den Haag. Zij zal in september haar kasteel Drakensteyn verruilen voor het paleis Huis ten Bosch aan de Bezui- denhoutseweg, terwijl zij haar kantoor krijgt in het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde. Dit laatste paleis zal zij overi gens pas over enkele jaren betrekken. Beide paleizen worden al geruime tijd gerestaureerd. Tot die conclusie komt hoofdredacteur J. M. Bannink van de Nederlandse Loods, Vannacht eerst opklaringen en lichte g vorst met minimumtemperatuur van J 0 graden in het zuidwesten tot min 5 graden in het noordoosten. Overdag Svan het westen uit enige tijd regen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw. Temperatuur oplopend tot ongeveer ■plus 5 graden. Tot krachtig of hard ■toenemende zuidwestenwind, later ■draaiend naar noordelijke richtingen. De commissie die de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles voor bereidt wil dat de Spelen van Moskou dit jaar al naar Los Angeles worden verplaatst. Dit verzoek is gericht aan de Amerikaanse president Carter en aan het Internationaal Olympisch Co mité (IOC). Volgens de commissie is er in Los Angeles nu al voldoende accommodatie gereed voor het hou den van sobere Spelen. Zie ook pagina 3. danstlp Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: v Spaarnwouderstraat 36 Tel. 023-322220 Kloosterstraat 7 Tel. 023 - 261502 (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De rechtbank in Am sterdam heeft vanmorgen twee recher cheurs uit de hoofdstad veroordeeld tot twee, respectievelijk een half jaar gevan genisstraf wegens hulp aan de onderwe reld. De 33-jarigs rechercheur die twee jaar kreeg, werd schuldig bevonden aan het geven van tips aan inbrekers over plaat sen waar wat te stelen viel. Zijn 39-jarige collega kreeg zes maanden wegens het opmaken van een vals proces-verbaal. Te gen de recherceurs was respectievelijk drie en twee jaar geëist. KINDERVOETSERVICE bloemendaalseweg 27S/ov«rveen tel (023 259491 HAARLEM. Commissaris van de koningin in Noord-Holland, drs. R. J. de Wit, heeft gezegd de verklaring van de koningin met emotie te hebben aange hoord. De Wit zegt het volledig eens te zijn met de door de vorstin uitgesproken Sport NASSAUSTRAAT 1 MOCK KRUISSTRAAT HAARLEM (Van onze streekredactie) AMSTELVEEN. De KLM heeft in het derde kwartaal van het lopende boek jaar (oktober-december 1979) een verlies geleden van 11,9 miljoen gulden. Dit is 2,1 miljoen meer dan in hetzelfde kwartaal van het vorige jaar. Hiermee is het totaal resultaat over de eerste negen maanden van het lopend boekjaar gekomen op een winst van 80,1 miljoen. Dit is aanzienlijk lager dan de winst over dezelfde periode gedurende 1978-79. Toen bedroeg de winst 143,2 mil joen. Uit de toelichting op de kwartaalcij fers blijkt dat deze achteruitgang ten op zichte van het vorig jaar vooral is te wijten aan de voortgaande stijging van de brand stofprijzen. Aanpassing van de vervoers- tarieven waren onvoldoende deze verlie zen te compenseren. Het passagiersver voer steeg met 11 procent, het postvervoer met 12 procent en het chartervervoer met 6 procent. In de politieke reacties op de verklaring van koningin Juliana overheerste, van ui terst links tot uiterst rechts, lof over de wijze waarop de vorstin haar functie als staatshoofd heeft vervuld. „Zij is een heel bijzondere koningin, omdat zij zo vol strekt gewoon is”, zei PvdA-leider Den Uyl. De politici zijn van mening dat prin ses Beatrix bijzonder goed op haar nieu we ftinctie is voorbereid, zowel door haar eigen activiteiten (zij woont wekelijks de zittingen bij van de Raad van State) als door haar moeder. Over de wijze waarop prins Claus als prins-gemaal gaat functioneren (hij heeft nu nogal wat nevenfuncties) zal nog overleg tussen de nieuwe koningin, Claus zelf en het kabinet worden gevoerd. Ook in het buitenland is verrast gerea geerd op de aankondiging van het aftre den. De Belgische premier Martens noem de koningin Juliana een „vorstin met een grote volksverbondenheid”. Verdi heeft met zijn opera MacBeth iets duivels in de zin gehad. Hij vond dat er een huivering door de zaal zou moeten gaan. Op dat punt is de Nederlandse Opera Stichting te kort geschoten naar de mening van onze muziekcriticus. MacBeth ging don derdagavond in Scheveningen in première. Het besluit kwam gisteren - op de 42-ste sjaardag van prinses Beatrix - zelfs »r de ministers uit het kabinet-Van Agt t een verrassing. Zij werden pas om zes gr in een speciale kabinetszitting op de oogte gesteld. Alleen premier Van Agt en het vakblad voor Nederlandse loodsen. Per vaarroute schrijver noemt naast het Noordzeekanaal onder meer de Wes- terschelde en de Rijnmond zullen maxi maal toelaatbare scheepsgrootten vah LPG-tankers dienen te worden vastge steld. Voor het Noordzeekanaal en de Westerschelde zou dat beperkt moeten blijven tot 25.000 kubieke meter per gas tanker. In het vaargebied van de tankers zal verder een loodsdwang van kracht moe ten worden voor alle schepen terwijl het scheepvaartverkeer met gastankers ge staakt zou moeten worden bij windkracht acht of een zicht van minder dan 3.000 meter. Met het oog op het toenemende verbruik van LPG-gas is het volgens Ban nink noodzakelijk dat nu grenzen worden gesteld aan wat aanvaardbaar wordt ge acht op het gebied van LPG-vervoer. Voor de Rijnmond-Maasvlakte binnen- lokatie wordt de maximaal toelaatbare scheepsgrootte van LPG-tankers gesteld op 70.000 kubieke meter, voor de buitenlo- katie van dat gebied op 125.000 kubieke meter. HAGEN (ANP). De openbare aankla ger bij de rechtbank in het Westduitse Hagen, Klaus Schacht, heeft vanmorgen levenslange gevangenisstraf geëist tegen de ex-SD’er Siert Bruins, Schacht acht bewezen dat Bruins op 25 april 1945 sa men met August Neuhauser de onderge doken joodse broers Meier en Lazarus Sleutelberg in Delfzijl heeft doodgescho ten. Ook tegen Neuhauser eiste Schacht levenslange gevangenisstraf. Hij acht in beide gevallen medeplichtigheid aan moord bewezen. Voorts eiste Schacht on- middellijke inhechtenisneming van beide verdachten, omdat er naar zijn oordeel gevaar bestaat voor vluchten. Het is nog niet bekend wanneer de rechtbank uitspraak doet. De zes jongeren in het kraakpand Kanaalstraat 234 in Oud-IJmuiden („Villa Nooitgedacht”) trachten hun woonsituatie de schijn van legaliteit te geven door reservering van een maandelijks huurbedrag. Van overmaking van een symbolisch huurbedrag 250 per maand) wordt melding gemaakt in een schrijven aan het Velsense college. Gepleit wordt daarin voor bewoning door jongeren tot het tijdstip van sloop, de uiteindelijke bestemming van dit in 1978 aangekochte woonhuis. Zie verder de plaatselijke pagina's. Iiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiim Het is moeilijk en waarschijnlijk ook terbodig om aan de nu losgebarsten iroom van loftuitingen die Soestdijk om pelt, nog iets toe te voegen dat een leuw element bevat in de massale waar- ertng voor de wijze, waarop koningin uliana haar taak als staatshoofd heeft Hvuld. Beter lijkt het, uit die algemene tentelijkheid een voor de hand liggende brclusie te trekken: koningin Juliana is dank zij haar veelzijdige gaven en haar jrstelijk menselijk karakter, in geslaagd it koningschap een ^eer oorspronkelij- e, tijdeigen inhoud te geven, waardoor et zichzelf als onmisbaar en zeer vrucht bar karakteriseerde. Velen vermoeden dat het koningschap in verdwijnend instituut is, omdat het in flerlei opzicht niet meer past in de staat- undig-maatschappelijke ontwikkelin- en, de veranderde gezagsopvattingen en e realiteitszin van de volken. Men kan ihter stellen dat traditionele instituten echts verdwijnende instituten worden, Kiien zij door degenen die zij omkleden iet meer waar kunnen worden gemaakt, et koningschap zal niet zozeer verdwjj- m omdat het te oud is, maar omdat het I een zeker tijdsgewricht zichzelf tot ver fijning doemt. Er zijn op de wereld niet tel beroepen die in hun bestaansrecht zo (lledig afhankelijk zijn van de wijze jaarop zij vervuld worden, als het ko- Ingschap, dat in de letter van de grond- ■et een dood ding is, maar telkens op touw tot leven en wasdom kan worden (wekt door de vervuiler van het ambt. Dat koningin Juliana het Nederlandse Bningschap een nieuw, tijdeigen leven Beft geschonken, staat boven alle twijfel. De weemoed om haar heengaan is on- ‘rmijdelijk vervuld van onzekerheid ten inzien van haar opvolgster. Dat is geen ‘brek aan vertrouwen, maar een gebrek in helderziendheid. Ook prinses Beatrix in op dit ogenblik niet volkomen zeker |n van haar vermogen om het haar door fopvolging toegevallen ambt met zoda- Ige eigen karakteristiek te bevruchten, it het zich onproblematisch handhaaft I de komende samenleving. Het vertrouwen in de nieuwe koningin echter gebaseerd op zeer duidelijke idere zekerheden. Prinses Beatrix heeft in beroepsopleiding van 42 jaar achter B rug. Zij heeft ruim 25 jaar stage gelo- Bn. In welke andere belangrijke functie- ileidmg ziet men een zo gedegen, de (hele mens omvattende en doorwrochte iorbereiding zich voltrekken? De daar- )or geschapen condities zijn optimaal, lijven echter over het eigen, zeer per- lonlijke karakter, het totale complex van lenselijke eigenschappen, de persoonlij- B begaafdheid om de maatschappij te Bgrijpen en te volgen in haar snelle evo- itie, de invloeden van het milieu in gezin, itie en wereld. De ervaring zal prinses eatrix en ons leren of het koningschap in kwart eeuw na nu opnieuw herboren jn bestaansrecht zal hebben bevestigd 1 weer meekan, de jaren 2000 in. „Prinses Glimlach” maakt de stellige druk dat zij dat denkt te kunnen waar- aken. Illllllllllllllillllllllilllllllllllllllllllllililiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiii vice-premier Wiegel wisten er al eerder van. Het is nog niet bekend op welke manier de abdicatie (troonsafstand) op 30 april en de daarop volgende inhuldiging van de nieuwe koningin zullen plaatsvinden. Wel schrijft de Grondwet voor, dat dit moet gebeuren in Amsterdam in een openbare vergadering van de Staten-Generaal. Koningin Juliana maakte haar aftreden zelf om acht uur via alle Nederlandse radio- en televisiezenders, alsmede de We reldomroep bekend. Vanuit paleis Soest dijk zei zij, „dat bjj iedereen die oud wordt, zich vroeger of later het nuchtere feit voordoet dat de krachten gaan afhe- men en dat zo iemand zijn taak niet meer kan volbrengen zoals voorheen. Dan komt er een moment, dat het niet meer verant woord is die langer uit te oefenen”. Minister-president Van Agt sprak kort na koningin Juliana een verklaring uit, waarin hij de genegenheid, waardering en dankbaarheid van het Nederlandse volk jegens de vorstin benadrukte. „Koningin Juliana, prinses Beatrix, in het bijzonder in de komende tijd wensen wij u heil en zegen toe’” Onmiddellijk na de toespraak van de koningin kwamen enkele tientallen men sen samen voor de hekken van paleis Soestdijk. De wachtenden kregen later op de avond nog een glimp van hun aan staande nieuwe vorstin te zien, toen prin ses Beatrix, prins Claus en hun kinderen, die de avond op paleis Soestdijk hadden doorgebracht, in hun auto huiswaarts Ik vraag me wel eens af wat zo’n hoofdredacteur eigenlijk de hele dag doet. Een gigantische papierwinkel (80.000 dossiers) verhuist binnenkort van twee adressen in Beverwijk naar één centraal gebouw ten behoeve van de IJmondiale belastingdienst. Inspectie en ontvangst van de directe belastingen voor „Groot-IJmond” (Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Cas- tricum en Uitgeest) en ook Akersloot worden hier geconcentreerd. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het Diocesaan Pasto raal Centrum in Haarlem, het bureau voor pastorale zorg in het bisdom, wijst de besluiten van de bisschoppensynode in Rome scherp af. In een eerste reactie zei plaatsvervangend directeur Th. Zunne- beld vanmorgen „machtsingrepen te vrezen”. Het lijkt er volgens hem op dat „de klok zal worden teruggedraaid”. „Maar”, aldus Zunnebeld, „de scheiding der geesten is niet te herstellen. Hij vreest dat veel gelo vigen na deze synode de kerk de rug toe keren. „Ik verwacht dat veel mensen den ken dat de maat nu vol is”. Het is volgens het Diocesaan Pastoraal Centrum ook „duidelijk dat de vrees voor invloed van leken is bevestigd”. (Zie ook natftna 2)

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1