in het kort Onze toeristenwervers blijven in opspraak Amerika roodgloeiend van de pers in (toeristische notities (door udo bt-iys^ 1980 VRIJDAG 1 FEBRUARI 25 m ra ■■■hmbmmmm ^■■MMl 4 JJ O o S J: 7 I larlem ME NBT-directeur Joop Strijkers: felle kritiek. te- ■MMMMBMMMMMM ■Ml - BIZAR GENOEG liggen er door de teruglopende economie nieuwe achten ig niet >n. Als jeven I -show taterie i BTIi nsteda Jen 'per uitgewerkt. Dat is de missing link tussen promotion en sales”. Minder gunstige vooruitzichten ziet hij ook voor Spanje en Portugal, iderh EINIG Vel- 2550- DE TOEKOMST ZAL LEREN hoe het verder zal gaan. Prins Claus becijferde bij de opening van de Vakantiebeurs dat het gat in onze vakantiebetalingsbalans inmiddels met rasse schreden is opgelopen tot een recordhoogte van 5,3 miljard. Dat het evenwicht mijlenver weg is, VAN UITGEVERIJ Het Spec trum ontvingen we twee nieuwe deeltjes in de Reiswijzer-reeks, die respectievelijk de Bondsrepubliek Duitsland en Schotland tot onder werp hebben. De prijs is om en nabij de vijf gulden per (zeer een voudig uitgevoerd) deeltje. Slechts tien percent van alle Nederlandse vakantiegangers kent de taferelen zoals op deze foto: wachten op Schiphol op weg naar het beloofde (vakantie)land. o.a.; n ooi' B.V., ?4973;| .25 .50 co. Sie- WAS- f 450; brom- i, pri- fel. kansen voor het binnenlands toeris me. De vaderlandse reisorganisato ren, niet de inkomende tour operators, hebben dat nieuwe gat al ontdekt en zijn in hun gidsen, die nog niet zo lang geleden enkel bol stonden van mooi bloot aan verre witten stranden, ook bungalows, appartementen en hotels in eigen land gaan opnemen. Want niet al leen de teruglopende economie, doeld, zoals de uitgever het ook omschrijft, als een praktische en theoretische introductie van Ameri ka. Max Dendermonde, ook al een Amerikakenner bij uitstek schreef het voorwoord en herinnert er nog eens aan dat je door een Amerika- reis nog geen Amerikakenner bent. NOG EENS AANDACHT voor Amerika door een uitgave van Ideeboek in Amsterdam, die in de serie Schweppes Reisbibliotheek kwam met „Amerika, een eerste verkenning” van de Engelse reis journalist Nigel Buxton. De Neder landse vertaling is van Roelie Meier. Buxton doorkruist het onme telijke land van noord naar zuid en oost naar west en geeft zijn indruk ken puntig weer. Het boek 24,50) lijkt niet zo zeer bedoeld als reisgids hoewel het (uiteraard) wel infor matie geeft over bezienswaardighe den onderweg, maar is eerder be- OP DE VRAAG welke landen we dit jaar zullen gaan ontdekken heeft directeur Engelen van de hierboven al genoemde bond ook een antwoord. Frankrijk en West- Duitsland zullen weer „toppers” zijn, echt autovakantielanden met korte afstanden en een aantrekke- I lijk preispijl. Ook weer in trek zijn jrant Oostenrijk, België en Luxemburg HOEWEL VEEL PUBLIKATIES telkens weer de indruk geven dat het merendeel der Nederlanders per vliegtuig op vakan tie gaat, is het tegendeel waar. Van het totaal aantal vakantiegangers kiest zelfs nog geen tien percent voor het vliegtuig. De verwachtingen voor dit jaar onder strepen die cijfers nog eens: van de 8,2 miljoen Nederlanders die er dit jaar op uit trekken, boeken er „slechts” 750.000 voor een georganiseerde vliegvakantie. Geen wonder dus dat de reisorganisato ren hard vechten om de verdeling van die niet al te grote koek en zich, nu het vliegend met vakantie gaan zich duide lijk gestabiliseerd heeft - zich energiek storten op het eigen autotoerisme en op het ooit eens vrijwel afgeschreven bus- en treintoerisme. en Italië. Een slecht seizoen voorziet hij voor Joegoslavië, met een weer weet men ook bij het NBT. Gloed nieuwe chef voorlichter Fred Racké liet zich tijdens deze zomer daar over nog ontvallen: „Die negatieve reis- en verkeersbalans krijgen we nooit meer in evenwicht”. Een op merkelijk manifest voor iemand die vers in een nieuwe baan begint. slag voor Griekenland omdat velen via Joegoslavië daarheen reizen. in het Nederlandse Congresgebouw in Den Haag wordt op zaterdag 9 en zondag 10 februari door de Stichting Numismatica 1977 een muntenbeurs gehouden, waaraan een tentoonstelling is verbonden van gildepenningen uit de 17 en 18e eeuw. De openings tijden zijn van 10 tot 17 uur... De Stichting Kamp en Reiswerk VCJC (3512 LC Utrecht, Nieuwe Gracht 25, 030-315271) heeft haar brochure „Zomer ’80” uitgegeven, met een aantal land- en watervakanties. De kampen van de Stichting zijn bedoeld voor jongeren van 12 tot en met 25 jaar... HET IS NIET ZO VERWON DERLIJK dat de uitgevers met grote alertheid inhaken op het toe ristische ontdekken van de Ver enigde Staten van Amerika. De gidsen en reisboeken rollen dan ook verwoed van de persen. De in Bloemendaal gevestigde uitgeverij Gottmer die eerder veel succes had met „New York Stad voor Ne derlanders” van Jos en Wilma de Wit, maar dat nu is uitverkocht is gestart met een reeks „Zie Ame rika Nu”, die uiteindelijk uit twaalf delen gaat bestaan. „En daarmee coveren we heel Ameri ka”, aldus uitgever Peter Gottmer. Al verschenen zijn „New York - Washington DC”, „Florida”, en „San Francisco - Los Angeles - Las Vegas”. Aparte delen over Boston, Chicago en Texas zijn in voorberei ding en verschijnen over enkele maanden, daarna volgen andere delen van de VS. de WD Eindhoven is met een origineel idee op de markt gekomen, althans wat de lage landen betreft en organiseert deze zomer, in samenwerking met de Vlaamse zusterorganisaties in Achel en Lommel, meerdaagse huifkartochten door de Nederlandse en Belgische Kempen. Onderweg wordt overnacht in hotels en per dag wordt gemiddeld twintig kilometer afgelegd. Een vijfdaags arrangement komt op 395 gulden per persoon, voor de eerste en de tweede deelnemer, de derde rijdt voor 230 gulden mee. Er zijn ook driedaagse arrangementen. De WV’s Eindhoven en Kempenland (Stationsplein 24, 5611 AC Eindhoven, 040-449231) verstrekt alle inlichtingen over de tochten, die vanaf 1 april (het is geen grap) gaan rijden... Lekker, weg in eigen land” heet de brochure die het Nationaal Bureau voor.. Toerisme heeft uitgegeven. Er komen 124 arrangemen ten in aan bod voor een paar dagen (of langer) wegwezen in eigen land. De gids geeft een volledige opsomming over prijzen en accom modaties en is gratis verkrijgbaar bij de WV’s... nog een andere gids is vers verschenen en dat is die van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia, die met een aantal Spaanse vakantietips komt. Campingreizen met lijndienst zijn er nieuw in, de variabele vakantie (zelf het aantal dagen bepalen) wordt er in herhaald, evenals het fly/drive-arrangement, wat wil zeggen heen vliegen en een auto bij aankomst... luchtvaartbureau Benelux (Carlton House, Vijzelstraat 2-18, Amsterdam, 020-230751) heeft ook een nieuw programma op de markt gebracht met cursussen Engels en sport op het eiland Malta. Volgens het bureau staan de cursussen onder supervisie van het ministerie van Onderwijs... nieuw is ook het programma van Prim Eire, dat sinds kort onder de vleugels van Evenementsreizen in Heemstede werkt. Er is een flink aantal variaties bedacht wat het vervoer ter plaatse betreft: fietsend, per huifkar, luxe cruises en een dormobiel, weer eens een nieuw woord voor een camper, terwijl u zich natuurlijk ook comfortabel in een bungalow of hotel ter ruste kan leggen... Sauerland bij de Oosterburen is ook bij Nederlanders populair. Reden genoeg voor de Verkehrszentrale een drietalige brochure uit te geven, waar in alles verteld over mogelijkheden, accommodaties, prijzen en ga zo maar door. De brochure in het Nederlands dus, Frans en Duits is kosteloos verkrijgbaar via Touristikzentrale Sauer land, Postfach 1460, D 5790 Brilon, telefoon 02961-91229. Niet verge ten vooraf even 09 en 49 te draaien, anders krijgt u heel iemand anders aan de lijn... ook in eigen land worden door de verschillende provinciale WV’s elk jaar trouw alle ditjes en datjes op een rijtje gezet. Limburg deed dat ook weer, onder de noemer Limburg uw gast vrouw Grenze(n)loos. Bij de WV-kantoren voor ƒ2,50 verkrijg baar... fïetsenthousiasten en wandelaars kunnen ook deze zomer weer hun hart ophalen op de Veluwe en in de Achterhoek, want de samenwerkende Provinciale en Streek-VW’s in Gelderland en Overijssel hebben voor dit soort lieden opnieuw tochten uitgezet. Er zijn twee nieuwe bij: een rond het achtkastelendorp Vorden en wandelen en klootschieten in de Gelderse Achterhoek. Die laatste is alleen mogelijk in groepsverband. De speciale fiets- en wandelkrant is te krijgen bij de WV’s. In de krant is een boekingsformulier afgedrukt... en dan voor de wintersporters: tot en met Pasen nog zijn de sneeuwberichten voor Zwitserland te horen op een speciaal tele foonnummer in Amsterdam: 020-253089. En dan laat Adelboden in datzelfde land nog weten dat de hotelhouders aldaar voor skiërs die voor twee weken geboekt hebben de derde week de skipas betalen. Het hotel blijft wèl voor eigen rekening, dat is namelijk weer hun truc... DE REISBOEKEN (een deeltje kost 22,50) worden geschreven door dr. A. J. van Zuilen, die twintig jaar in Amerika werkte als corres pondent van Nederlandse en Belgi sche weekbladen. Hij studeerde ook in Amerika, onder meer rechten, en promoveerde in 1977 aan de Univer- siteit van Amsterdam tot doctor in de sociale wetenschappen op een proefschrift over de Amerikaanse mediawereld. Van Zuilen heeft de reisboeken onderverdeeld in ver schillende hoofdstukken. Gaat daarbij uiteraard zeer uitvoerig in op de toeristische attracties, maar besteedt ook veel aandacht aan praktische informatie, die zeker van nut is voor mensen die voor de eerste keer de grote plas overste ken. Verder heeft hij in de boekjes ook een uitgebreide woordengids opgenomen. Een tip: dit soort boek jes ruim voor uw vertrekdatum ko pen en thuis uitvoerig bestuderen, dan hebt u er het meeste aan. OP DE VAKANTIEBEURS, die verleden week een drietal hallen bank van de Jaarbeurs in Utrecht vulde, ravan. werd opnieuw duidelijk hoe peil- loos diep de kloof is die door de jaren heen over de toeristenwer ving is ontstaan tussen het Natio- naai Bureau voor Toerisme ener zijds en de reisorganisatoren die istlew rich bezighouden met het inko- wlt mend toerisme anderzijds. Met zo veel woorden ook demonstreerde zo’n reisorganisator die afkeer van het vanuit Den Haag opererende Nationale Instituut, toen NBT-di recteur Joop Strijkers met een bij- na-reverence en een en al hoffelijk- a h heid prins Claus, die de beurs offi cieel opende, in de Nederlandse stand welkom heette. „Haalde ie de buitenlanders ook maar zo dapper binnen”, klonk het toen smalend. i HOE TREKT NU het overblijven- de legertje toeristen er op uit? De H ANWB heeft dat een beetje uitgevo- I geld en komt tot het volgende resul taat. Daarbij dient wel vermeld te U iworden dat de mensen die twee- taaal per jaar op vakantie gaan, in I het totaal ook dubbel voorkomen, dus is het niet zo dat er 8,2 miljoen verschillende mensen op uit trek ken. Van de 8,2 miljoen vakanties wordt 40 percent in eigen land be steed, dat is 3,3 miljoen man. De overige 4,9 miljoen gaan naar het buitenland. Van hen gaat dit jaar naar schatting 70 percent, dat is 3,4 miljoen, met de eigen auto. Van hen heeft weer 40 percent, dat is 1,3 miljoen, een tent of caravan bij zich. De resterende 2,1 automobilis tengezinnen zoeken hun eigen weg of gaan met een verzorgde autoreis. Van de overige 1,5 miljoen naar het buitenland trekkende vaderlanders gaan er 750.000 met een georgani seerde vliegvakantie. De overigen zoeken het zelf uit en gaan met een georganiseerde bus- of treinreis. Nog geen tien percent van vakantiegangers de lucht maar ook de politieke onrust in de wereld, beweegt menigeen de vrije daagjes dichter bij huis op te maken. Ook mr. J. A. T. Cornelissen, de nieuwe man aan de top bij het NBT, die per 1 mei directeur wordt en in januari 1982 de geducht bekritiseer de, nu 61-jarige Joop Strijkers zal opvolgen, die dan nog tot zijn pen sionering als adviseur aan het NBT verbonden zal blijven, heeft die be weging geconstateerd. „DE MENSEN BESEFFEN het nog niet, maar ze zullen in de toe komst de tering meer naar de ne ring moeten zetten”, zei hij dezer dagen in een interview. Dan ook zal de vraag worden gesteld waarop moet worden bezuinigd en als dat gebeurt op de zomervakantie in het buitenland ziet Cornelissen nieuwe kansen voor het binnenlands toeris me. „En die moeten wij oprapen. Het NBT zal daarbij onder meer een coördinerende taak krijgen, en natuurlijk zullen we het toeristische produkt nog feller moeten gaan ver kopen. Per slot van rekening: veel Nederlanders kennen hun eigen land slecht”. „Het mes gaat voor de toerist aan twee kanten snijden”, waarschuwt hij in een interview in het Algemeen Dagblad, meer vrije tijd voor velen (vervroegde uittre ding, werkeloosheid, korter werken enz.) en naar verhouding minder geld. We zullen al die mensen nog duidelijker dan nu al gebeurt moe ten helpen om in eigen land vakan tie te vieren”. ALLES UITEINDELIJK in het ongewisse dus, maar nogmaals bi zar dat mogelijk de slechte econo mische situatie van ons land zal moeten zorgen voor het eerherstel van het Nationaal Bureau voor Toe risme. HIJ BESCHRIJFT het gevoel in die ene hotelkamer, het idee dat je wel ergens bent in Amerika, maar feitelijk nog nergens. „En dat u heel lang moet reizen om iets van dat waanzinnige grote, fraaie, lijke, ont roerende, hardvochtige, hartver- overende, schitterende en nimmer eindigende land te leren kennen. Eerst Amerika zien en dan sterven. Daar word je heel oud bij. Geloof het van iemand die het heel lang doet en nog maar net begonnen is”. En dat gevoel zal, met Dendermon de, wel iedere Amerikaverkenner mee huiswaarts torsen. HET NATIONAAL BUREAU voor Toerisme is zich danig bewust van die kritiek. „Maar die hebben lHorh j we al sinds onze oprichting in 1968. Dat hou je”, aldus een woordvoer der. Onlangs nog kwamen de grie ven ook op papier terecht in de vorm van een vertrouwelijke notitie aan het ministerie van economische zaken. De notitie was afkomstig van de sectie Inkomende Touroperators van de Algemene Nederlandse Ver eniging van Reisbureaus en bevatte niet veel goeds. Sterker nog, het was een keiharde motie van wan trouwen en onomwonden werd ver klaard: „Zonder een radicale om mekeer in de aanpak is er geen Uitzicht op het zinvol voortbestaan Van de ANVR”. VOORAL INTERN HEEFT de notitie veel stof doen opwaaien, toen Elseviers Magazine wat later de notities ook nog eens in de open baarheid wist te .brengen, was het hek helemaal van de dam. Strijkers met zijn boeltje kon wel inpakken. Die storm is inmiddels geluwd. Al thans volgens drs. Gerard Cou- vreur, de directeur van de ANVR. H;j zei deze week: „Er zijn gesprek ken met het NBT geweest. De posi tieve weg is weer ingeslagen”. MAAR DE KANKERAARS blij ven. David Mol, die zich met een eigen „toko” vanuit Den Haag ook bezig houdt met toeristenwerving, maar geen lid is van de ANVR- sectie, die de vertrouwelijke notitie aan Economische Zaken opstelde: „De samenwerking tussen het NBT en het toeristische bedrijfsleven functioneert niet zoals het moet zjjn. Het bedrijfsleven voelt zich teveel gekapittelt. Er zijn in het ver leden talrijke initiatieven genomen die de NBT niet verder ondersteun de”. Met voorbeelden komt Mol niet op tafel, maar hij is rotsvast van mening dat het NBT het bedrijfsle ven meer inspraak moet geven in de planning en het beleid”. MOL OOK: „Holland is als land eigenlijk een groot Madurodam, de attractie er aan is dat het zo klein is. Je kan op een dag in de Noordzee ïwemmen, het Rijksmuseum zien en bijvoorbeeld ooit nog even de Euromast doen. Je kan zoveel zien in een dag, dat kan nergens ter wereld. Dat wordt te weinig naar voren gebracht: je kan hier veel meer doen, voor veel minder geld. We zijn in werkelijkheid niet zo duur, maar dat wordt niet ten volle Particuliere toeristenwerver David Mol: Holland is als land eigenlijk een groot Madurodam". gezien het prijsniveau en de sterk gestegen kosten van de vliegreis. ioorter 'pe tf 19. 11 i rlamp imp 3 0231 et 2SI lelmo* h. Als h )0 u .eiden

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25