FME-voorzitter in gesprek met Albeda S Oud getouw Nieuw stelsel preferenties Grote olievlek in Vorig jaar meer faillissementen Tarievenstop vrije beroepen Almelo: regering 'moet ingrijpen Caribisch gebied Regering wijst Philips op wet tegelvloer? INSAID ECONOMIE Pvd A-parti j bestuur Kleine ondernemer heeft het moeilijk” VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 27 ECONOMIE door Prof. dr. F. Hartog 1J 'llMl iltl tóz' u (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De werkgevers in de metaal vinden dat het bij een eventuele nieuwe loon maatregel mogelijk moet zijn dat kostenstijgin- gen die voortvloeien uit de voorgeschreven wijziging van de arbeidsvoorwaarden, worden gecompenseerd door andere, kostenverlagen de maatregelen per bedrijfstak of onderne ming. Dat is noodzakelijk, omdat de loonkos ten per eenheid produkt dan niet toenemen of althans achterblijven bij het concurrerende buitenland. 1; 1 2! n (ADVERTENTIE) N EG niet echt royaal met voorkeurstarieven loteer aim. De Hollandse ziekte il t i« li 00 00 76 57 4 II 2S 19 IS 2S 44 32 t I» s Het stelsel werd in 1971 ingevoerd voor een periode van tien jaar, waarbij echter de ministerraad van de EG al in 1975 te kennen gaf, het stelsel na afloop van de oorspronkelijke termijn te willen voort zetten. De preferenties komen neer op verla gingen van het tarief van invoerrechten, soms tot volledige vrijstelling van invoer recht toe. In de landbouwsector gelden nu verlagingen voor 310 produkten. In de industriesector betekenen zij een volledi ge schorsing van de douanerechten op alle In het Textielmuseum te Enschede, dat begin volgend jaar wordt vervangen door een nieuw, is tot en met 28 april de expositie Industriële Revolutie te bezichtigen. Een attractie is een Jacquard-getouw uit de 19e eeuw. (Van een juridisch medewerker) HAARLEM. Wasmachines en elektrische speelgoedtreinen mogen zonder invoerrechten onbeperkt uit Oeganda en de Malediven in ons land worden ingevoerd. Dat is een van de gevolgen van het feit dat Oeganda, de Malediven en nog een groot aantal andere ontwikkelingslanden vallen onder een stelsel van algemene prefe renties die de Europese Gemeen schappen met hen zijn overeenge komen. sche en sen. dit euvel aan. II I 13 HAVANNA. Vanaf de westkust van Cuba drijft een grote olievlek in de rich ting van de Golf van Mexico. De olie is afkomstig uit de Griekse tankboot Prin- ’■60 >.50 >.10 >.00 .50 '.40 '00 .00 .60 '50 .30 .00 .00 .50 .50 .80 .00 .70 .60 .00 .00 .30 .30 50 CO 2C 00 50 70 50 00 30 50 50 50 00 30 00 20 80 50 30 00 90 50 )0b 00 90 50 90 90 90 90 90 50 ’.50 VOO \50 .30 ’.50 VOO >.50 '.70 ’.10 '20 \00 '.50 ’.80 ’.00 VOO OOd .20 .50 .50 .50 .30 12 12 II ló Tot deze conclusie leidt een onderzoek I naar de betalingsdiscipline in Nederland, dat een werkgroep van studenten van de economische faculteit van de Erasmus Universiteit heeft uitgevoerd in opdracht van Dongelmans financiële diensten te Den Haag. De grotere voorzichtigheid blijkt ook uit het feit, dat meer krediet- waardigheidsonderzoeken werden uitge voerd (4,4 procent meer dan in 1978). Metaal: compensatie bij loonmaatregel DEN HAAG (ANP). De kleine on dernemer moet het hoofd bieden aan een grote hoeveelheid zorgen en pro blemen. Dat viel op te maken uit de rede die voorzitter P. J. Greep van het Algemeen Verbond van Ondernemers in het Schildersbedrijf (AVOS) giste ren hield tijdens de viering van het 100- jarig bestaan van de bond. Vooral de overheid schiet in veel zaken tekort, zo bleek uit Greeps woorden. Zij reageert volgens hem niet als het bedrijfsleven problemen aandraagt als beunhazerij, aftrekbaarheid van on derhoudskosten aan eigen woningen en een lager BTW-tarief op schilder- verliest zo zijn geloofwaardigheid. Het kan dan gaan als bij de man die voor een bepaald tijdstip de ondergang van de wereld voorspelde. Toen dat niet uitkwam zei hij: ja, het is uitgesteld. Maar de volgende keer kwam er nie mand meer kijken. Toch zitten we wel moeilijk. De collectieve uitgaven moeten op den duur omlaag en tegelijk kan dat niet. Tegenover het percentage van 64,2 aan collectieve uitgaven bedraagt de som van de belastingen en sociale pre mies 54,3 procent van het nationale inko men. Daartussen gaapt een gat van rond 10 punten (het gat van Nederland zo men wil). Dat gat wordt nu nog voor de helft overbrugd door de aardgasbaten. De andere helft is het begrotingstekort, dat ook onrustbarend hoog is. Nemen we dit alles in aanmerking, dan zal niet te ontkomen zijn aan voort durende belastingverhoging, en dat ter wijl het belastingpeil in ons land al nage noeg het hoogste van de wereld is. Dat ondermijnt de financiële positie van het particuliere bedrijfsleven en daarmee de werkgelegenheid. Bovendien is de belastingschroef al nagenoeg dolge draaid. De overheid verliest in belang rijke mate haar greep op de belasting plichtigen. De schapen laten zich wel scheren, maar niet slachten. Als derde punt is er de nadelige in vloed van het aardgas op de werkgele genheid. Deze loopt hoofdzakelijk via de wisselkoers van de gulden. Die is hoog opgejaagd door de sterke vraag naar guldens om ons aardgas te betalen. Dat heeft onze uitvoer extra duur gemaakt. In de jaren ’70 is de koers van de gulden rond 35 procent meer gestegen dan ge middeld de wisselkoersen van onze con currenten. Die stijging komt als kostenfactor bovenop de loonstijging in guldens. In tal van uitvoerartikelen kunnen wij daarom niet of vrijwel niet meer concur reren. Het aardgas heeft als uitvoerpro- dukt dan ook veel andere uitvoerpro- Voorzitter W. J. ter Hart van de vereniging voor de metaal- en electrotechnische industrie FME, heeft dit standpunt deze week in een gesprek met minister Albeda van Sociale Zaken naar voren gebracht. De FME, partner bij de onderhandelingen voor de CAO- grootmetaal, vindt overigens dat zij zelf de verantwoordelijkheid moet bljjven dragen voor het arbeidsvoorwaardenbeleid in de bedrijfstak. Op 18 februari is hierover met de vakbonden het eerstvolgende gesprek in de Raad van Overleg voor de Metaalin dustrie (ROM). De werkgevers hebben in de ROM een nota over pet arbeidsvoorwaardenbeleid 1980 op tafel gelegd. Ook daarin staat dat materiële verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden, waaronder arbeidstijdverkorting, zullen moeten plaatsvinden op basis van ruil of inlevering. Ter Hart heeft tegenover Albeda zijn bezorgdheid geuit dat een dukten verdreven. Voor de produktie van aardgas is veel minder arbeid nodig dan voor de verdreven uitvoerproduk- ten. De uitvoer levert daarom tegen woordig minder werkgelegenheid op. Als ook wat dit betreft de aardgasop brengst gaat teruglopen, zullen we weer meer van ons werk moeten leven. Kun nen we dan de koers van de gulden niet verlagen? Zo eenvoudig is het niet. De keerzijde daarvan is stijging van de in voerprijzen in guldens. Door de index- clausules in de collectieve arbeidsove reenkomsten lopen ook de lonen extra op. Na verloop van tijd is de verbetering van de concurrentiepositie aan de uit- voerkant dan weer ongedaan gemaakt. Alleen komt er zo meer inflatie. Dat hebben de Engelse en Amerikaanse er varingen ook geleerd. Niet alles in de economie werkt naar weerskanten sy- metrisch. Zo zullen we vermoedelijk nog jaren onder het aardgas gebukt gaan. Of, in de beeldspraak waarmee we zijn begon nen: we hebben nog heel wat Hollandse ziekte onder de leden. cess Anne-Marie, die vier dagen geleden voor de Cubaanse kust strandde. Volgens het Cubaanse persbureau Prensa Latina zijn al duizenden tonnen van de 59.000 ton olie aan boord in zee gestroomd, waardoor Cuba een ernstige vervuiling door olie beleeft. Toen het schip maandag 200 meter uit de Cubaanse kust aan de grond liep, stoot te een van de ruimen lek. appels, peren, komkommers en dergelijke vallen er geheel buiten, ook in de tijd dat er geen Europese produktie bestaat. In derdaad, aquariumvissen mogen vrij wor den ingevoerd, maar bij de invoer van honing uit ontwikkelingslanden moet al tijd nog 25 procent invoerrecht worden betaald, terwijl het normale (dus „niet- preferente”) tarief 27 procent bedraagt. In de industriële sector ziet men hetzelf de. Naar aanleiding van de mogelijkheid wasmachines of elektronische treintjes uit Oeganda in te voeren zei een vertegen woordiger van de Europese Commissie onlangs dat het feit, dat invoer uit een land van industriële produkten zonder dat invoerrecht wordt geheven, toch wel eens tot vestiging van industrie in die landen kan leiden. Bij de zogenaamde gevoelige produkten ligt de zaak geheel anders. Het is inder daad mogelijk bijvoorbeeld handschoe nen, wanten, kousen en sokken zonder invoerrecht uit Macao te importeren. Ech ter, de totale hoeveelheid is slechts 1000 kilo. Daarvan is het contingent voor de hele Benelux 105 kilo, en voor Ierland 10 kilo: het doet denken aan een grap. Voor een groot aantal produkten be staan dergelijke zeer kleine contingenten, die dan ook jaarlijks op 2 januari om streeks 8 uur 15 verdeeld zijn onder die importeurs die ’s morgens vroeg al voor de deur van de ontvanger der invoerrech ten stonden te wachten. De kans dat men een gedeelte van het invoerrechtvrije contingent krijgt is dus zeer klein, en er is niet één handelaar die in zijn calculaties daarmee rekening houdt. Een enkele importeur heeft een voordeel, maar noch ontwikkelingsland noch consument hebben er profijt van. Bovendien moet men om van de preferen ties gebruik te kunnen maken beschikken over de nodige juist ingevulde documen ten, waarvan de afgifte een groot aantal ontwikkelingslanden zulke problemen op levert, dat zij daardoor niet in aanmer king komen voor begunstiging. Eind mei zal de Europese Commissie met voorstellen moeten komen voor een nieuw stelsel van algemene tariefprefe- renties, die uiterlijk eind november van dit jaar zullen moeten worden goedge keurd om 1 januari 1981 in werking te kunnen treden. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het kabinet zal bij de raad van bestuur van Philips aandringen op een ruimhartige toepassing van de Wet op Ondernemingsraden. De regering vindt dat de inspraak van de werknemers ten aanzien van de reorganisatieplannen zo optimaal mogelijk moet zjjn. Minister Albeda (Sociale Zaken) ver klaarde dit gisteren tijdens een mondeling overleg van de vaste Kamercommissies voor Economische en Sociale Zaken. De bewindsman deed zijn toezegging, nadat diverse Kamerleden hadden gewezen op de nog al beperkte mate van openheid die Philips tot nu toe heeft betracht. Zij plaatsten ook vraagtekens bij de manier waarop de groepsondememingsraden en de centrale ondernemingsraad bij het re organisatieplan zullen worden betrokken. De regering zal Philips tevens wijzen op zijn verantwoordelijkheid voor continue ring van de werkgelegenheid in regio’s waar Philips met overheidssteun naar toe is gehaald. In 1979 werden de toegestane betalings termijnen gemiddeld met 39,4 dag overschreden. Dit heeft voor het Neder landse bedrijfsleven geleid tot een verlies van 2,1 miüard gulden (gerekend bij een gemiddelde rentestand in rekening-cou- i rant van 10 procent). Voor 1978 waren I deze cijfers respectievelijk 36,1 dag en een i- verlies van 1,7 miljard gulden. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft het afgelopen jaar als gevolg van het leveren aan insolvente en dubieuze afnemers twee L miljard gulden moeten afschrijven tegen 2,1 miljard gulden in 1978. Neen, dit is niet de medische rubriek. „Hollands” staat hier ook voor „Nederlands”. Dat komt doordat de uitdrukking uit het buitenland stamt. Dit komt straks nog aan de orde. Het gaat over de wijze waarop wij ons aardgas in de economie hebben verwerkt. Van deze bodemschat hebben we al veel plezier gehad. Ook nu stelt zij ons in staat, de verhoging van de olieprijzen grotendeels op het buitenland af te wentelen door aanpassing van de prijs van het uitgevoerde aardgas. Maar alles heeft zijn keerzijde. Het aardgas heeft tegelijk ook zoveel proble men opgeworpen dat de Engelsen zijn gaan spreken van Hollandse ziekte („Dutch disease”). Nu bedoelen de En gelsen, als ze iets met „Dutch” aandui den, nooit iets moois. Men denke aan „Dutch courage” (jenevermoed), „Dutch comfort (schrale troost), „Dutch lunch” (waarbij ieder voor zichzelf betaalt). Soms hebben de buren je vrij aardig door! In Engeland staat men voor het zelfde probleem wat betreft de verwer king van de eigen olie in de economie. Daarom heeft men veel belangstelling voor onze aardgaservaringen. Het aardgas heeft vooral betekenis voor de uitvoer, de rijksfinanciën en, indirect, de werkgelegenheid. Het eerste kwam in de aanloop al ter sprake. De beide andere punten vormen het voor naamste onderwerp van de rest van dit verhaal. De invloed op de rijksfinanciën is vrij belangrijk. Het overgrote deel van de aardgasopbrengst vloeit in 's rijks schatkist. Dat zijn de heffingen op de aardgaswinning, de winsten van de overheidsdeelneming en de vennoot schapsbelasting op de particuliere aard gaswinning. Samen beloopt dit ruim 10 procent van de totale belastingop brengst. Al dat geld is door het rijk „veiju- beld”. Het is toegevoegd aan de algeme ne middelen en dat heeft vooral de uitga ven in de sociale sfeer sterk opgevoerd. In 1960 bedroegen de collectieve uitga ven (overheidsuitgaven en sociale verze- keringsuitkeringen samen) 36,3 procent van het nationale inkomen. Voor dit jaar eindprodukten en halffabrikaten, maar binnen jaarlijks vastgestelde hoeveelhe den. Het beheer daarover is minder streng naar gelang de gevoeligheid van het ge lijkvormige produkt dat door de eigen binnenlandse industrieën van de EG wordt vervaardigd. De waarde van het aanbod aan de EG van preferenties bedroeg voor het afgelo pen jaar 7500 miljoen Europese Reken Eenheden (1 ERE 2,70). Men beoogde hiermee alle ontwikke lingslanden te helpen door hun export te verhogen, hun industrialisering te bevor deren en hun tempo van economische groei te versnellen. Men kan zich voorstellen dat de export van verse, maar ook van verwerkte land- bouwprodukten voor ontwikkelingslan den, zeker voor de minst ontwikkelde, van primair belang is. Het aanbod van de EG 310 produkten omvattend, lijkt heel wat. Echter, wanneer men ziet om welke pro dukten het gaat en wat de tariefsverlagin gen soms inhouden, kan men de kritiek van importeurs en ook van de consument begrijpen. Produkten, waarvoor een Eu ropese marktordening geldt, bijvoorbeeld wordt een percentage van 64,2 voorzien. De overheid heeft op grote schaal voor Sinterklaas gespeeld. De vraag is dan altijd: waar is zwarte Piet? Het aardgas raakt een keer op en dan is een zo hoog peil van collectieve uitga ven niet houdbaar. Maar het kan ook niet naar omlaag, want iedere uitgaven post wordt op het moment zelf een ver kregen recht. Als het kabinet maar naar een bepaalde uitgavenpost wijst komen de spandoeken al te voorschijn. Daar voor bezwijkt het parlement bijna altijd. Collectieve uitgaven hebben veel ge meen met tandpasta: men krijgt het heel gemakkelijk de tube uit, maar er nooit meer in. Zelfs als percentage van het nationale inkomen stijgen de collectieve uitgaven nog steeds door. Ondanks het matigingsstreven van het kabinet ligt het percentage voor dit jaar weer hoger dan dat van vorig jaar. In dit verband is er een voorspelling van de Amerikaanse econoom en Nobel prijswinnaar Milton Friedman. Hij stelt dat voorheen ontwikkeld land een aan deel van de collectieve uitgaven van 60 procent een bovengrens vormt. Zou het nog hoger stijgen dan werkt er in zulk een land volgens hem niets meer goed. Maar als we naar ons land kijken is er bij het passeren van het kritieke punt toch geen ramp gebeurd. Het geeft pro blemen, maar er is niet iets als een fatale grens. Daarom moet men met zulke voorspellingen voorzichtig zijn. Dat geldt vooral als men, zoals Friedman, tegenstander van collectivering van de economie is. Anderen kunnen nu im mers stellen: zie je wel, het kan best. Men fonds kdiv. ed 00 Hl i DEN HAAG (ANP). In het afgelopen jaar is het aantal faillisementen met onge- f veer veertien procent toegenomen. Voorts t, is de betalingsdiscipline verslechterd. R Desondanks is het verlies op insolvente en F dubieuze debiteuren kleiner geworden, t Dit komt kennelijk doordat leveranciers r wat voorzichtiger zijn geworden met het verlenen van krediet. t ALMELO. De Almelose gemeente raad heeft gisteravond tijdens een extra ^Vergadering besloten er bij de minister- raad op aan te dringen zo snel mogelijk reen einde te maken aan de acute bedrei ging van het waterwingebied. De Almelose bestuurders zijn hiertoe ^overgegaan omdat door het ontbreken J van een wettelijk geregelde coördinatie de ’aanpak van de broomverontreiniging in fhet grondwater op dit moment onmoge- f lijk blijkt. Oorzaak is volgens de raad dat hierbij twee gemeenten (Almelo en Wier- den waar zich de bron van de vervuiling en het waterwingebied bevinden), de pro- vincie en het rijk (via de Inspectie voor de Volksgezondheid en Milieuhygiëne) be etrokken zjjn. DEN HAAG (ANP. Het PvdA-partij- bestuur meent dat er bij de noodzaikelijk geachte „drastische” herverdeling van de inkomens een tarievenstop voor de vrije beroepen moet komen. Ook wil het partij bestuur afroming van de extra winsten van de oliemaatschappijen en verhoging van het staatsaandeel in de gas- en olie winning. De eisen zijn neergelegd in een ontwerp resolutie, te behandelen op de zaterdag in Den Bosch te houden partijraadsvergade ring. In het ontwerp wordt verder aange drongen op beperking van de rente-aftrek op hoge hypotheken. Naar het oordeel van het partijbestuur moet „onverminderd” worden vastgehouden aan het totstandko men van een „volwaardige” postbank. loonmaatregel na de loonpauze bepalend zal zijn voor de richting waarin de arbeidsvoorwaarden zullen worden ontwikkeld en bovendien maxima op deelgebieden zal inhouden. In de praktijk zal dit betekenen dat een anders gericht akkoord onmogelijk wordt en dat de toegestane maxima als norm gaan gelden. Daardoor zijn de nog vast te stellen CAO-voorwaarden reeds van te voren bepaald, zowel qua richting als qua hoogte en leiden onderhandelingen over een ander akkoord niet meer tot het gewenste doel, aldus de werkgevers. Technisch gesproken is het volgens Albeda niet onmogelijk dat aan de wensen van de metaalwerkgevers ten aanzien van een loonmaatregel tegemoet wordt gekomen. De minister heeft dit in het gesprek met Ter Hart laten weten. De bewindsman heeft volgens de FME-voorzitter veel begrip getoond voor de moeilijke positie van de metaalindustrie. Het draait in de metaal vooral om de loonkosten per eenheid produkt, aldus Ter Hart in een toelichting. Die zjjn in een belangrijk naastgelegen land, West-Duitsland, nog altijd tien procent lager dan in Nederland. De FME-voorzitter wil bij de CAO-onderhandelingen dan ook bijvoorbeeld spreken over maatregelen die de arbeidsproduktiviteit verhogen. Er is een niet te verwaarlozen verschil tussen de uren die werkelijk produktief worden gemaakt en de uren die worden uitbetaald. Ter Hart meent dat op dat punt de touwtjes we) eens wat strakker aangetrokken kunnen worden. Dat kost volgens hem niets en daar kan dan iets anders tegenover worden gesteld. Ook vraagt de FME-voorzitter zich af of er voor de werkne mers niet een aantal verworvenheden van tien, vijftien jaar geleden bestaan waar zij nu maatschappelijk gezien heel anders tegenaan kijken. Op die punten iets inleveren zou ruimte kunnen scheppen voor verbeteringen elders, aldus de mening van Ter Hart. Insaid Badhoevedorp. Vlierstraat 257 Insaid Oisterwijk. Heusdensebaan/SÖ-'- werk. Uit het wetsontwerp aansprake lijkheid hoofdaannemer blijkt volgens Greep wel een algeheel onbegrip voor bepaalde bedrijfstakken. Hij pleitte er ook voor dat het sociale premiestelsel vereenvoudigd wordt, zodat de ondernemer niet „part-time als belastingontvanger en administra teur van de overheid hoeft op te treden. Daarbij”, aldus Greep, „wordt de am bachtsman ook steeds gestoord met andere zaken zoals inspraak, aanspra kelijkheid, verborgen werkgelegen heid en of dat nog niet genoeg is, moet hij ook actief mee richting geven aan veranderingen in de samenleving. Hij moet er middenin staan om tijdig te weten welke maatregelen hij moet ne men om ondernemer te kunnen blijven”.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 27