Voddeweven is Verbeterde verstekbak oud textiel nieuw jasje geven Pas op voor het doolhof Oproldoos unieke vondst MATERIALEN I BOREN IN STEEN ACHTIGE 4 Een maaier kopen? if Plakkend ondertapijt n s II Dft 1 )urar em 10 rond Het is altijd plezierig om, als je iets wilt kopen, ruime keuze te hebben. Het kan echter ook wel eens een beetje te gek worden. Wie bijvoorbeeld een ga zonmaaier wil aanschaffen, heeft in Nederland de keuze uit nèt nog geen honderd merken: het zijn er welgeteld 99, waarin totaal 877 types verkrijg baar zijnl Dat lazen we in een vakblad voor de ijzerwaren handel. IS f 1 Zo goed als elke doe-het-zelver is vertrouwd met het boren in muren; daarvoor heeft hij immers zijn boorma chine, en in elke dhz- of gereedschap- penzaak kan hij zgn. steenboren ko pen. Over dit gereedschap, zowel als over de manier waarop ermee moet worden gewerkt, bestaan nogal wat misverstanden. En helaas kan lang niet elke verkoper van steenboren werkelijk zinnige antwoorden geven op de vragen die de argeloze doe-het- zelver in zijn ontwetendheid (en vanuit nieuwsgierigheid) stelt. uur lem. lp jr. autogordelband. Simpel, maar doeltref- van 1 '•sg m Bij sommige steen- of betonboren is de «rk. Informatie g en woon i. Als leven erliedsr irt. 02 boorschacht is bevestigd. Oververhitting is dan ook funest voor de steen- en beton- Zo wordt er op ogenschijnlijk nogal verwarrende wijze gesproken over steen en betonboren. Die twee begrippen wor den dan, ook in de winkel gemakshalve op één hoop geveegd. Toch is daar wel ver schil tussen. Het voor de consument meest aansprekende verschil is domweg de prijs. Maar zonder vakkundige voorlich ting is dat verschil nauwelijks te recht vaardigen. Aan alles komt een eind, zeggen we wel eens. Maar dat einde kunnen we met een beetje goede wil verder voor ons uitschui ven dan we meestal doen. De laatste jaren is de recycling (het opnieuw gebruiken van dure of zeldzame grondstoffen) sterk toegenomen. Een goed voorbeeld hiervan vinden we in de papierindustrie, waar men van oud papier weer nieuw maakt. Toch is de gedachte van „iets opnieuw gebruiken” of verwerken in een nieuw gebruiksvoorwerp al heel oud. over voordat u voldoende materiaal bij elkaar verzameld hebt. Dat verzamelen is overigens best een prettig werkje. De techniek van het voddeweven is erg eenvoudig en kan zowel door beginnende als gevorderde weefsters beoefend wor den. In verschillende plaatsen in Neder land worden door creatieve groepen of particulieren lessen in het voddeweven gegeven. Voor informatie hierover kunt u meestal bij de plaatselijke VW terecht. Maar er zijn nog andere manieren om met het voddeweven aan de slag te gaan. Eind vorig jaar is bij uitgeverij Kosmos het boek „Voddeweven - oud textiel tot nieuw verweven” van Mac en Ruth Thia- dens uitgekomen. Het boek kost 32,50 en dat is het zeker waard. Er staat en schat aan informatie over het voddeweven in, met veel ideeën en voorbeelden. De gespecialiseerde gereedschappen handelaar heeft een handig en informa tief boekje voor u beschikbaar: het Boor- boekje van Skil, waarin over alle mogelij ke boorklussen (ook in andere materialen dan steen) nuttige tips staan. De veiligste weg is toch altijd nog: koop steen- of betonboren van een in prijs her kenbare kwaliteit. Die extra kosten wor den beslist beloond. Alleen als u in gemak kelijke, „zachte” materialen moet boren (met een uitsluitend draaiende beweging) is het goedkope steenboortje zijn geld waard. Een reeks betonboren van diverse diame ters waarin de hardstalen snijplaat duide lijk zichtbaar is. Een handmaaier is al voor een prijs van rond de honderd gulden te koop, zo’n „statusmaaier”, waarmee zelfs het milli meteren van een voetbalveld een klusje van niets is, komt op minstens een kleine 3000 gulden tot zelfs meer dan 13.000 gulden! Zulke apparaten hebben uiter aard alleen zin wanneer u een onafzien baar gazon zou hebben.en die komen in ons land weinig voor. In Amerika ligt dat anders, en wie zich daar een beetje respec teert, zit zaterdags op zo’n luxe maaima- chine relaxend het gras te fatsoeneren. Inzake de juiste keuze van een maaier is het wel verstandig u goed te laten voor lichten. Het meest objectieve advies krijgt u uiteraard bij een handelaar die een vrij groot assortiment in huis heeft. En u merkt gauw genoeg of de man die u te woord staat, inderdaad verstand van het onderwerp heeft. Let vooral op de onder- houdsfactor: is de manier zelf schoon te maken en te smeren? En vraag ook of de leverancier over een slijpservice beschikt. Nu staan al die 99 merken (gelukkig) niet bij elke handelaar in de winkel. Hij beperkt zich meestal tot enkele merken. Daaruit een verstandige keuze maken is dan echter toch vaak nog een lastige zaak. Wat de types betreft, lopen de maaiers uiteen van de heel eenvoudige handmaai er, waar je „lekker trimmend” achteraan moet lopen, tot sophisticated apparaten als zitmaaiers, die wel een beetje op speel- goed-tractoren lijken. Naast een gewone „gazonroller”, die voor de meeste huiselijke grasveldjes vol doende is. kan een kantenmaaier zijn nut hebben. Die kantjes kunnen met de gewo ne maaier niet goed bewerkt worden. Kantenmaaiers zijn er tegenwoordig in handige, lichte uitvoeringen met lange steel, werkend op een (oplaadbare) accu. Op veel gebieden wordt gebruik gemaakt van "tweekanten-plakbaarheid” om materialen aan elkaar te hechten. Meestal gaat het om kleine dingen, zoals foto’s in een album of affiches op een muur. Er is nu een toepassingsmogelijkheid in groter verband: voor het leggen van vloerbedekking op ondervloeren of vloerbe dekking zoals PVC, linoleum of parket. De ondergrond moet dan wel goed droog en schoon zijn. Men legt het ondertapijt met de kleefizijde op de ondergrond (de bovenkant wordt beschermd door folie, dat men er aftrekt als men de eigenlijke vloerbedekking gaat leggen). De gehele vloer wordt met de zogeheten Quick-Lift van Thomsit (importeur Henkel in Amstelveen, postbus 625) belegd. Als dat gebeurd is kan de op maat gesneden vloerbedekking worden aangebracht. Timmeren is er niet meer bij. Wanneer men gaat verhuizen of van vloerbedekking wil veranderen kan men de vloerbedekking met de Quick-Lift oprollen (wel folie aanbrengen aan de onderzijde om beschadiging van de ondergrond te voor- - komen). niet al te snel, omdat al les vast zit. De naam van deze verstekbak is HBS i dam - Onvt leditat, ixruimi voor i -or Mi - 31JWE be- hou- lam >N- -32241 er leid, riem. sn. Inte - hebt u niet met een werkelijke kwaliteits- boor te maken. De kans op uitbreken van de snijplaat is bij deze goedkopere soor ten vrij groot. En als het dan een „gerol de” boorschacht betreft, dan heeft de boor waarschijnlijk na een paar karweit jes zijn rechte lijn verloren, zodat hij gaat „zwabberen”. Op het oog zijn beide niet van elkaar te onderscheiden. Ze bestaan uit een zgn. boorschacht (spiraalvormig) en een hard metalen snijplaat die in de punt van de boor is aangebracht. Hardmetaal is een van de hardste materialen; bijna zo hard als diamant. Dus heel wat anders dan gehard staal. Het hardmetalen snijplaatje, door sintering gevormd uit wolfram, is een aan het materiaal van de boorschacht „wezensvreemd” element, met totaal an- dere fysische eigenschappen. Het is via de hardsoldeertechniek in de boorschacht bevestigd. Gelukkig gaan we steeds meer inzien dat we een beetje zuinig moeten zijn met de dingen die moeder aarde ons geeft. En dan denken we niet alleen aan de energievoorraden in de vorm van aard olie en aardgas. Het geldt ook voor andere materialen die de natuur ons biedt en die we nodig hebben om te kunnen leven. Zo is het bewaren en verzamelen van oude kleren, lakens en lappen in de Scan dinavische en Oosteuropese landen een eeuwenoude gewoonte. Wanneer de lap penmand na een tijdje voldoende gevuld was, werden de lappen aan repen ge- i* scheurd, eventueel geverfd en daarna op en wek o h'aLt het weeftoestel verwerkt tot nieuwe kle ren, kleden, gordijnen, enzovoort. Bij verkeerd gebruik (te hoge snelheid, te lang doorboren) kan de snijplaat los raken uit de boorschacht. Hitte is een vijand van zowel hardmetaal zelf, als van de soldeerlaag waarmee de snijplaat in de auiuiiugc ötccil- Ui UCLUHUU1CI1 is uc snijplaat goed zichtbaar, door zijn afwij kende kleur. Maar bij vele andere zijn zowel de boorschacht als de snijplaat van een aanlokkelijk nikkellaagje voorzien, zodat die snijplaat nauwelijks, of zelfs helemaal niet opvalt. Om het in gemakkelijk begrijpelijke ter men te vertalen, kan daarover het volgen de gezegd worden: een steenboor is in principe bestemd voor het draaiend boren in niet al te harde materialen, dus vanaf gipsbouwblokken tot gewone baksteen. Een betonboor is berekend op kloppend (en tegelijkertijd draaiend) boren in harde materialen: klinkers, beton e.d. leeft n en rui tp tot Nieu 't 23 L; Om u enig idee te geven wat er zoal mogelijk is, volgen hier een paar voorbeel den: vloerkleed, loper, vloermat, hang mat, kussenovertrek, riem, autostoelbe- kleding, tuinstoelen, matras, beddesprei, traploper, pianoloper, gewoon een mouw loos vest, jasje, weekendtas, bretels, hon- deriem, sjaals, wandbekleding, wandkle den, verschillende soorten weefsels, kleureffecten enzovoort. boor. Listigaards die een te hoog opgelo pen temperatuur willen bestrijden door de boor in water af te koelen, merken dan wel meteen dat hardmetaal daar erg slecht tegen kan: de snijplaat wordt bros, en hij kan zelfs scheurtjes oplopen die hem in stukjes doen splijten. Dat betekent dan helaas dat het boorgat onbruikbaar is geworden, én dat er een nieuwe boor moet worden aangesproken! Voor de kwaliteit van de boor is ook de fabricagetechniek bepalend: goedkope boren worden „gerold”, dat wil zeggen dat ze vanuit rondstaal worden getordeerd in een spiraalvorm. Daarbij treedt een zeke re vervorming in het materiaal op. Kwali- teitsboren echter worden gefreesd; de spi raal wordt „uitgesneden”. Het verschil is op het oog praktisch niet waarneembaar; zelfs een vakman kan 'dat niet zo maar vaststellen. Je moet er bijna wel een erva ren metallurg voor zijn. Wat echter wél gauw te zien is, als het op het bepalen van boorkwaliteiten aan komt: is de snijplaat duidelijk breder dan de diameter van de boorschacht? Dat komt bij de goedkopere steenboren wel voor. Een kwestie van materiaalbespa- ring. Onzin, eigenlijk, want die paar kwartjes of guldens die u op een boor uitspaart, vindt u ongetwijfeld terug in de frequentie waarmee u nieuwe boren moet kopen. De snijplaat van een steen- of betonboor móet iets buiten de diameter van de boorschacht vallen, om vastlopen in het gat te voorkomen, maar als dat verschil groot is (dus direct zichtbaar) dan De schrijfsters besteden bovendien aan dacht aan het verzamelen, scheuren en verven (zowel synthetisch als plantaardig) van de vodden, het ontwerpen van patro nen, kleurkeuze, benodigd gereedschap en natuurlijk het weven zelf. Het boek is prettig en duidelijk geschreven, leuk geïl lustreerd en heeft veel kleurenfoto’s. Kortom, als je het zo doorbladert, krijg je gewoon zin om het zelf te gaan doen! De kwaliteits-betonboor, waarmee u kloppend kunt boren in de hardste steen soorten, heeft een zgn. negatief geslepen snijplaat. Voor de leek ook niet op het oog zichtbaarDe beroepsmensen die dat - in één oogopslag kunnen vaststelleh, zijn trouwens ook vrij dun gezaaid. Tot slot een tip voor het kloppend boren in harde materialen, zoals beton: geef stevige druk op de boormachine. Bij te weinig druk gaat de hardmetalen snij plaat „poetsen” in het boorgat. Dan „snijdt” hij niet, en slijt sneller. Verstek 80. Fabrikant is Segerink, postbus 26, Denekamp. dg, opr Tel. 02 In Nederland werd deze techniek vroe ger vrijwel niet beoefend. Tegenwoordig is dat anders. Mede door de belangstelling voor het ambachtelijk weven is de popula- riteit van het zogenaamde voddeweven groeiende. Geen wonder, want met deze leuke vrijetijdsbesteding zijn werkelijk prachtige dingen te maken. De grondstof is erg goedkoop: o doet er alleen een tijdje Een handigheidje met betrekking tot de beken de verstekbak (om nauwkeurig onder ver stek, hoeken te kunnen zagen): ’n dubbele klem- inrichting, waarmee het te behandelen mate riaal muurvast gezet kan worden. De voordelen zijn duidelijk: het hout kan niet verschuiven in de verstekbak; de linker hand is vrij om de ver stekbak tegen de rand van de werkbank te drukken; er kan precies gewerkt worden, ook bij rondhout, staalrondstaf enz.; latten voor regel werk, lijsten enz. kunnen per stel klem worden ge zet en gezaagd; de zaag- geleidesleuven sluiten Televisiemakers als uitvinders en een oud-directeur van het OGEM-concern fend, als ’’uitvoerder”. Die merkwaardige combinatie ligt aan de basis van een zakelijke successtory; die van de collega-televisiemaker Gied Jaspers Rolykit. Uitvinder is de TV-regisseur (o.a. van de film Rufus) Samuel Meijering. Met en Barbara Stroink vormt hij het bureau Golden Inventions (Gouden Uitvindin- Om te beginnen met het produkt waar gen), dat de ontwerpen van Meijering het in eerste instantie om gaat: de Roly- exploiteert. Meijering speelde met de kit is een uiterst handige opbergdoos of gedachte dat er toch een handiger op- opbergeilinder of opbergroller, hoe men bergsysteem moest zijn te vinden dan het ook maar noemen wil. Het is een wat er tot nu toe op de markt was. Hij oprolbare box, waarin men allerlei klei- ging fröbelen met karton. Uit zijn han- ne spullen naar soort en maat kan op- den kwam de kartonnen oproldoos, die bergen en handig meenemen. Uitgerold nu in commerciële vorm Rolykit heet en is de Rolykit een lange opbergbak met van slagvast materiaal is gemaakt. Een vakjes, die men naar eigen believen kan simpel idee (maar zo is het altijd met uitzetten. Alles ligt overzichtelijk en zo goede uitvindingen), dat technisch en voor het grijpen. Heeft men het karwei zakelijk verder werd ontwikkeld door gedaan of is men uitgespeeld (het kan de Zaanse zakenman E. J. van der Mo- niet alleen dienen als spijkerbak, als len, direkteur van Vandermolen BV in rommelbak, als verband- of naaidoos, Purmerend. Na anderhalf jaar experi- maar ook als speelgoedopbergtrommel) menteren is de roldoos - begin maart - dan rolt men de zaak gewoon op. Alles op de markt. Inmiddels is in zestien blijft op zijn plaats. Aan een handvat landen (o.a. de VS en Japan) patent pakt men ”de hele handel” op en loopt aangevraagd. De fabricage van het pro- er mee weg. De uitvoering is van kunst- dukt is in Purmerend, waar men begint stof; het oprollen gaat met een soort met 2000 stuks per dag. 4 e 3 33 -ar •31 •B «Jl 81 A Z <J>Lr— i azzz 1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 29