Twaalf NAVO-regeringen in Wenen: Joods protest in Keulen Teheran met klachten naar 1 Syrië wil niet Celstraf voor advocaten in onderhandelen Bondsrepubliek met Israel Vietnamees kabinet ingrijpend gewijzigd Veertig doden bij brand in ambassade Europees parlement voor boycot OS bij Moezorewa Oproep Smith valt slecht VN-commissie 31I EC JL g Giap uit regering Einde aan bezetting in Guatemala VS voor Tunesië Kaping voorkomen Raad van Europa: bij voorkeur snelle- kweekreactors Militaire steun Initiatief van Berkhouwer Telefoontje Hoera Plaatjes Driewerf Oranjekrant VRIJDAG 1 BINNEN- EN BUITENLAND FEBRUARI 1980 2 olen rts uer laat ing ich- ijen l.K. ■ko- •ein een igi- am door Nico Scheepmaker mp ’oljo i-ei- lOQd i •and I che- -(Van onze redactie buitenland) WENEN. De regeringen van twaalf NAVO-landen heb ben gisteren gewaarschuwd, dat de onderhandelingen over wederzijdse troepenverminde ring tussen Oost en West in gevaar kunnen komen door de Russische inval in Afgha nistan. ■HI trijfël Kwestie-Afghanistan brengt MBFR in gevaar vredesverdrag tussen door in 5 met auw latje r de 1 fe- imer ené- and. zich vrij, van verf ;n de ierse Ister jaar ;eren egen aven- :wes- ivoer llege ij zei n de deze wederzijdse troepenvermindering tussen de NAVO-landen en het Warschau-pact in Centraal-Europa. De actie van de Sovjet unie „vermindert het' peil van wederzijds vertrouwen, dat onmisbaar is voor voor uitgang” op het gebied van wapenbeheer sing, aldus de Luxemburgse afgevaardig de Edouard Molitor op de conferentie. Hj sprak uit naam van alle 12 Westelijke landen, die bij de al zes jaar durende besprekingen in Wenen betrokken zijn. „Desalniettemin menen de Westelijke deelnemers dat het van belang is voor iedereen het zoeken naar overeenkomsten op het gebied van wapenbeheersing, met inbegrip van deze onderhandelingen 'in Wenen natuurlijk, voort te zetten”, aldus Molitor. Van de 15 NAVO-landen nemen Frankrijk, Ijsland en Portugal niet aan de besprekingen deel. De assemblee van de Raad van Europa Een woordvoerder van het plaatselij ke Rode Kruis verklaarde dat het waar schijnlijk was dat alleen de Spaanse ambassadeur, Maximo Cajal Lopez, de brand hééft overleefd. De boeren, die de ambassade eerder op de dag hadden bezet om te protesteren tegen de onheu se wijze waarop zij door de ordetroepen zouden zijn behandeld, hielden de gegij zelden vast op de eerste verdieping van het ambassadegebouw. De brandweer had het vuur in twintig minuten onder de knie. Regeringskrin gen verklaarden dat de brand was uitge broken toen de campesinos eigenge maakte brandbommen gooiden toen de bestorming door de ordetroepen begon. Ooggetuigen vertelden dat de gegijzel den de troepen hadden gevraagd de eer- Volgens de in Parijs ontvangen berich ten is de 68-jarige generaal Giap vervan gen door zijn „rechterhand”, de 63-jarige generaal Van Tien Doeng. Giap was de man die in de eerste Indochinese oorlog van 1947-1954 de Fransen bij Öein-Bien- Phoe een beslissende slag toebracht. Deskundigen zijn van oordeel dat de reorganisatie de ingrijpendste is sinds de dood van de Vietnamese communistische partijleider Ho Tsji Minh in 1969. Uit de maatregelen zou men mogen afleiden dat de leiders in Hanoi de „pacificatie” van Cambodja willen versnellen en de greep van de communistische partij op het eco nomisch apparaat versterken. De Vietna mese economie heeft zwaar te lijden van de voortdurende strijd in Cambodja. ste verdieping niet te bestormen omdat de boeren hadden ingestemd met het verlaten van het gebouw met een paar gegijzelden als garantie voor hun veilige heenkomen. Je bedoelt de inhuldigingsfeesten, vroeg ik, om tijd te winnen. Ik kon me er abso luut niets meer van herinneren, geen en kel beeld kwam bij me boven, behalve dan dat van koningin Wilhelmina en prinses Juliana op het goudgeverfde balkon van het Koninklijk Paleis en Wilhelmina, die toen met een soort binnensmondsé kreet uitriep: „,Leve de koningin, hoera hoera hoera!”, waarbij ze zo heftig met haar rechterarm zwaaide, dat Juliana bijna in het Guinness’ Record Book had kunnen worden opgenomen als eerste koningin die nog voor haar inhuldiging door haar voorgangster tegen de grond was gemept. Die befaamde beelden, die we gisteren op de televisie nog even terugzagen, kon ik echter onmogelijk „live”, vanaf de Dam opkijkend naar het balkon, hebben ge zien. Ze moesten voorgoed in mijn geheu gen en mijn geluidsarchief zijn opgesla gen via film en later televisie. (Van onze redactie buitenland) GUATEMALA-STAD. Zeker 40 mensen militante boeren („cam pesinos”) en hun diplomaten-gegij- zelden zijn omgekomen bij een brand in de Spaanse Ambassade in Guatemala-stad toen het gebouw gisteren door ordetroepen werd be stormd. Ik stond er bij en ik keek er naar, maar toch roept geen enkele foto een directe herinnering op. Ik herken al die plaatjes, maar alleen als plaatjes, niet als zelfgezie ne herinneringen. Ik woonde tien minuten van de Dam af en vijf minuten van de kunstzinnige verlichting op het Rem- brandtsplein, ik moet dat toch allemaal met eigen ogen gezien hebben waarom komt er dan geen enkele flits van herken ning boven? Het wordt de hoogste tijd voor een nieuw inhuldigingsfeest, dan zal ik toch eens beter opletten. iw de en de or- dit oet tre- net 'ge- 660 nin ■en. üté jlak ege- din- res- jks- nen >lak iaal ie le en io- Op zolder vond ik het Oranje-album met de foto’s van het regeringsjubileum, de abdicatie en de inhuldigingsfeesten. Met de trein kwam koningin Wilhelmina op het Centraal Station aan. Ach ja, zo waren toen die onderschriften: door een haag van jubelende mensen een indru kwekkende taptoe van de marinierskapel het feërieke lichtspel der fakkels een zanghulde de aubade de kleurige demonstratie van de vendeliers tijdens het jubileumspel het Amsterdamse Sta dion, waar onder regie van Carel Briels het jubileumspel In Neerlands Tuin wordt opgevoerd denk om het trapje! Het prinselijk gezin op weg naar de loge in het Stadion in de koningsloge van het stadi on. Prinses Margriet kijkt al vol ongeduld uit naar het volgende deel van het pro gramma Nog een kijkje in de loge. Op aller gezichten staat de pracht van het jubileumspel te lezen ook de glasbla zers geven op originele wijze acte de pre sence de kroon als symbool van de eenheid des volks wordt na afloop van het jubileumspel van het stadion naar de Dam gedragen de geïllumineerde Karle Doorman een symphonie van licht in de Amsterdamse grachten de gepavoiseer- de Karei Doorman de calèche de sprookjeskoets driewerf de jubelen de hoofdstad de kunstzinnige verlich ting op het Amsterdamse Rembrandts- plein is waardig aan de naam van de grote meester van het palet, naar wien dit stads deel is genoemd... In alle compartimenten van mijn herse nen begonnen alarmschellen te rinkelen. Aha! Het was dus zover! De verschrikke lijke wraak van Beatrix op al die mensen, van Wim Kan tot en met de toekomstvoor spellers a la Majafra die in de snotterige dagen rond oud en nieuw de vurige hoop hadden uitgesproken dat onze geliefde koningin toch nog maar lang haar functie zou mogen blijven uitoefenen, was blijk baar aangebroken. Want niemand van hen zei het erbij, maar je proefde er toch steeds uit, dat zij weinig fiducie hadden in Beatrix als haar opvolgster. Ik heb dat altijd een beetje gênant gevonden, te meer omdat uit wat je-zo nu en dan hoorde niet viel op te maken dat Beatrix zich niet voor verlerlei zaken interesseerde. Of was het de onbestemde vrees van al die mensen dat zij, in plaats van de vertrouwde „moe der des vaderlands”, meer een „koningin des vaderlands” zouden terugkrijgen? SALISBURY (DPA/UPI). De oproep van ex-premier Ian Smith van Rhodesië gericht tot de zwarte bevolking, om bij de komende verkiezingen in Rhodesië liever op Joshua Nkomo dan op Robert Moega- be te stemmen, is bij bisschop Moezorewa niet goed gevallen. Moezorewa noemde het „ongelofelijk en dom” dat Smith zich niet voor hem, maar voor de guerrillalei der sterk maakt. Een woordvoerder van de partij van Nkomo zei naar aanleiding van de uitla ting van de ex-premier: „We hebben Smith niet nodig”. Een functionaris van de partij van Moegabe verklaarde dat nu iedere mogelijkheid voor een coalitie met de blanken uitgesloten is. Cajal Lopez zei in een interview met de Columbiaanse radiozender dat de or detroepen de diplomatieke onschend baarheid van de ambassade hadden ge schonden en zich grof hadden gedragen. Tot de slachtoffers behoren de eerste- secretaris van de ambassade, Jaime Ruiz del Arbol, een Spanjaard, en drie secretaresses uit Guatemala. Dit gebeurde tijdens de eerste bijeen komst in Wenen van de MBFR-conferen- tie van negentien landsn sinds ds Russen vijf weken geleden Afghanistan binnen vielen. Op deze zogenoemds MBFR-besprekin- gen in Wenen wordt onderhandeld over Ik zal die feestelijkheden zeker hebben bijgewoond, zei ik, want ik was toen ze ventien jaar, zat nog op de HBS, we zullen er ongetwijfeld vrij voor gekregen hebben en ik woonde in Amsterdam, dus er is geen enkele reden om er aan te twijfelen dat ik toen door de stad gezworven heb en dus „ooggetuige” was van alle feestelijk heden. Alleen... ik herinner mij er abso luut niets van. Maar als je wilt dat ik er een Trijfel over schrijf, omdat we er mor gen een grote Oranjekrant van maken, dan sta ik natuurlijk paraat. Voor konin gin en avondkrant strijdt iedere makker mee, nietwaar? ag uil jen. WASHINTON. De Verenigde Staten en Tunesië voeren besprekingen over de levering van Amerikaans militair materi- PARIJS (UPI). Vietnam heeft zijn ingrijpendste kabinetsreorganisatie sinds het eind van de oorlog uitgevoerd. Verscheidene topfiguren onder wie de minister van Defensie en leider van de strijdkrachten generaal Vo Ngoeyen Giap zijn uit de regering verdwenen. De reorganisatie is volgens waarnemers kennelijk het gevolg van het onvermogen van de Vietnamese leiders om de oorlog in Cambodja snel tot een einde te brengen, terwijl ook de toenemende economische moeilijkheden in Vietnam een belangrijke rol bij de beslissing zouden hebben ge speeld. Het Franse blad Le Monde meldde dat de reorganisatie vergezeld is gegaan van een drastische zuivering binnen de com munistische partij. Tegelijk zou een nieuw offensief van de Vietnamese strijdkrach ten tegen stellingen van de Cambodjaanse Rode Khmers langs de grens met Thai land zijn begonnen. Le Monde voegde hieraan toe dat het bericht in Hanoi van semi-officciële zijde was bevestigd. De Vietnamese ambassade in Parijs gaf geen commentaar. De Verenigde Staten hebben gisteren laten weten dat zij de normale betrekkin gen met de Oosteuropese bondgenoten van Moskou willen voortzetten en niet van plan zijn, maatregelen tegen deze staten te nemen, die onder druk van de Sovjet-Unie de Russische inval in Afghanistan hebben goedgekeurd. STUTTGART (DPA). Een gerechts hof in Stuttgart heeft gisteren de advoca ten Arndt Muller en Armin Newerla ver oordeeld tot respectievelijk vier jaar en acht maanden en drie jaar en zes maan den gevangenisstraf. Ook kregen beiden een beroepsverbod van vijf jaar opgelegd. Ze werden schuldig bevonden aan het steunen van en het werven van leden voor een terroristische organisatie. Muller en Newerla werden er van be schuldigd gevangen leden van de Baader- Meinhofgroep geheime brieven te hebben doen toekomen. Ook zouden zij de wapens de gevangenis hebben binnengesmok keld, waarmee de tot levenslang veroor deelde Jan Carl Raspe en Andreas Baader zich in 1977 hebben doodgeschoten. BEIROET (UPI). Op de luchthaven van de Libanese hoofdstad Beiroet zijn gisteren drie Libanese jongelui aangehou den, nadat er in een stuk handbagage vuurwapens waren ontdekt. De drie sji’itische moslems worden er van verdacht een lijnvliegtuig van Air France te hebben willen kapen om de aandacht te vestigen op het feit dat hun geestelijke leider, imam Mussa Sadr, al 17 maanden wordt vermist. Met dat doel zijn al verscheidene kapingen uitgevoerd. Gistermiddag werd ik opgebeld door Jan van Beek, mijn overkoepelende hoofdredacteur. Of ik indertijd, in sep tember 1948, getuige was geweest van de feestelijkheden in Amsterdam rond het vijftigjarig regeringsjubileum van Konin gin Wilhelmina en haar troonafstand ten behoeve van prinses Juliana? STRAATSBURG (ANP). De assem blee van de Raad van Europa, een samen werkingsverband van 21 democratische Westeuropese staten, heeft gisteren tij dens de vergadering in het Franse Straatsburg een motie aangenomen, waarin staat dat het een Europees belang is optie open te houden om in de toekomst toegang te hebben tot snelle-kweekreac- tors. Bestaande programma’s in Europa voor de ontwikkeling van snelle-kweek- technologie zouden dan ook moeten wor den voortgezet. De 280 parlementariërs stelden wel, dat deze ontwikkeling moest worden omge ven met strenge veiligheidsmaatregelen. Men verwees hierbij naar de ramp verle den jaar in de reactor in het Amerikaanse Harrisburg. Men kwam echter tot de con clusie dat snelle-kweekreactors niet duur der en onveiliger zijn dan conventionele reactors. Integendeel, de energieop brengst is hoger, terwijl het afvalpro bleem niet groter is. doeld. Het is volgens Berkhouwer de Sov- jét-Unie die het ontspanningsproces heeft gestaakt, die de koude oorlog heeft her vat. Het westen moet volgens hem reage ren op een wijze waarvan ook de burger in de Sovjet-Unie weet krijgt, dat wil zeggen, aldus Berkhouwer, niet slechts door het beperken van voedselleveranties. De leider van de socialistische fractie, oud-bondskanselier Willy Brandt, sprak met geen woord over de Spelen. Oud- PvdA-voorzitter len van den Heuvel, meende dat het „uiterst moeilijk” is het houden van de Spelen in Moskou te blij ven steunen. De christen-democraten bleken over het algemeen voorstander van een boycot. De Fransman verklaarde echter dat men een beslissing niet alleen aan sportmensen en -organisaties kan overlaten: ook de rege ringen (en het Europees parlement) moe ten volgens hem een standpunt innemen. Voorzitter Roy Jenkins van dë Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, hoopte dat de EG-ministerraad vol gende week besluiten zal nemen over ex portkredieten aan de Sovjet-Unie. Tijdens zijn bezoek aan de Amerikaanse president Carter, vorige week, was hem gebleken dat de Verenigde Staten tevreden zijn met de maatregelen die de Europese Gemeen schap tot nu toe heeft genomen. Washing ton hoopt dat verdere stappen, met name wat betreft exportkredieten, mogelijk zijn. Verder zijn omgekomen de voormali ge vice-president van Quatemala Eduar do Caceres en oud-minster van Buiten landse Zaken Adolfo Molina Orantes, die in de ambassade op bezoek waren toen de bezetting werd uitgevoerd. De betrokken boeren zijn vermodelijk afkomstig uit de provincie Quiche ten noordwesten van Guatemala-stad, waar het leger een actie tegen guerrilleros heeft ondernomen. Campesinos, die het leger beschuldigden van wreedheid en onderdrukking, bezetten onlangs uit protest hiertegen scholen en radiosta tions. eel aan Tunesië. Aanleiding tot de bespre kingen is de aanval op de Tunesische stad Gafsa door ongeveer 300 rebellen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken liet gisteren weten dat de bespre kingen spoedig zullen worden afgerond. Volgens niet-bevestigde persberichten willen de V.S. aan Tunesië pantservoer tuigen en helikopters leveren. Michel Jobert, oud-minister van Buiten landse Zaken van Frankrijk, heeft giste ren gezegd dat Frankrijk, op verzoek van de Tunesische regering, militair heeft in gegrepen na de aanval op de stad Gafsa. ■Volgens officiële cijfers heeft de actie aan 41 mensen het leven gekost. Op een zeer vroeg tijdstip hebben wij militair ingegrepen met helikopters en vliegtui gen, aldus Jobert. BRUSSEL (ANP). Het Europees parlement zal volgende maand in Straatsburg waarschijnlijk oproepen tot een boycot van de Olympische Spelen in Moskou. Dit uit protest tegen de Russische invasie van Afghanistan en de verbanning van de dissident Andrei Sacharov uit Moskou. Het zal dan -een resolutie behandelen waartoe de Nederlandse WD’er Berk houwer in een vergadering van de politie ke commissie van het parlement in Brus sel het initiatief heeft genomen. Deze reso lutie, waarvan de definitieve vorm overi gens nog niet vaststaat, roept niet met zo veel woorden op tot een boycot van de Spelen, maar vraagt de olympische comi- té’s van de negen EG-landen „gezamenlijk optreden te overwegen om hun afkeer van de Sovjet-onderdrukking en -agressie tot uitdrukking te brengen”. Het Europees parlement dient zich vol gens deze resolutie ook bewust te zijn van de propagandistische voordelen die het nazi-regime behaalde uit de deelname van atleten uit democratische landen aan de Olympische Spelen van 1936. In de politieke commissie, die voor de eerste keer in het openbaar vergaderde, was Berkhouwer veel duidelijker: „Atle ten moeten niet deelnemen aan Spelen in een land dat in oorlog is”, waarmee op de Russische inval in Afghanistan werd be- (Van onze redactie buitenland) STRAATSBURG. De Syrische minis ter Khaddam van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard dat zijn land nooit zal onderhandelen met Israel en dat de akkoorden van Camp David in strijd zijn met resoluties van de Verenigde Na ties. Khaddam zei dit tijdens een debat, va» de algemene vergadering van de Raad van Europa over het Midden-Oos- ten. Het vredesverdrag tussen Israel en Egypte is volgens de minister alleen maar een stap „op de weg naar nieuwe agressie tegen de Arabische natie”. Ook na vrede tussen de Arabische staten en Israel zal Syrië volgens Khaddam geen diplomatie ke betrekkingen met Israel aanknopen. De Israëlische waarnemers bij de as semblee van de Raad van Europa hebben gisteren verklaard dat Jordanië niet geïn teresseerd is in vrede maar in voortzetting van het conflict in het Midden-Oosten. De verklaring werd gegeven nadat de Jor daanse minister Kasim een toespraak tot de assemblée had gericht. Israel vindt dat uit de komst van de bewindsman naar Straatsburg blijkt dat Jordanië geen vre de wil. Jordanië had volgens Israel een uitnodiging moeten aanvaarden deel te nemen aan het vredesoverleg. Jt is j gro- ffen ■wij- i tuur op- e te NEW YORK. Iran zal zijn be schuldigingen tegen de sjah voorleg gen aan de Commissie voor de Men- senrechten van de Verenigde Naties, ‘die maandag in Genève bijeen zal komen. Dit is gisteren in VN-kringen vernomen. De vertegenwoordiger van Iran bij de VN in New York, Mansoer Farhang, zal de Iraanse afvaardiging naar die bijeen- komst leiden. Dit zal de eerste keer zijn dat hij, sinds zijn benoeming tot ambassa deur bij de VN medio december, een zit ting van een afdeling van deze volkerenor- ganisatie zal bij wonen. Tot nu toe beperk te hij zich ,tot enige gesprekken met de secretaris-generaal Kurt Waldheim. In VN-kringen is gisteren vernomen dat Waldheim ervan overtuigd is dat een tweede bemiddelingspoging in de Iraans- Amerikaanse gijzelingszaak spoedig aan de orde kan komen. Volgens de waarnemend ambassadeur van Iran in Canada, Mohammed Adeli, zal de ontsnapping begin deze week van zes Amerikaanse diplomaten uit Iran de vrij lating van de 50 gegijzelden uit de Ameri kaanse ambassade in Teheran vertragen. In West-Iran, waar een meerderheid van de bevolking bestaat uit Koerden, is giste ren opnieuw gevochten tussen Koerden die ijveren voor zelfbestuur en leden van I de Revolutionaire Garde, para-militaire eenheden die sterk op de hand zijn van de „gids” van de Iraanse revolutie, de ayatol lah Khomeini. Het aantal doden bij de schermutselingen van gisteren staat niet vast. De cijfers variëren van 11 tot zeker 66. In de bergachtige provincies Kermans- jah en Koerdistan zou de zwaarste strijd geleverd zijn. De Verenigde Staten leveren geen reser veonderdelen meer voor de installaties van de olie-industrie in Iran. Dit hebben ambtenaren in Washington gisteren mee gedeeld. De Amerikaanse fabrikanten van dat soort artikelen is aangezegd de levering aan Iran te staken in verband met de gijzeling van het Amerikaans am bassadepersoneel in Teheran. nd) MM» heeft gisteren tijdens de vergadering in het Franse Straatsburg met een ruime meerderheid de inval van de Sovjet-Unie in Afghanistan veroordeeld. De parlemen tariërs uit de 21 democratische landen, waaronder verschillende neutrale, noem den het Russische optreden een flagrante schending van de principes van het niet overgaan tot geweld, territoriale integri teit en niet-inmenging in de aangelegenhe den van andere landen. De actie zou een schending van de fundamentele mensen rechten zijn. Naar aanleiding van het proces in Keulen over de deportatie van joden uit Frankrijk tijdens de Tweede Wereldoorlog demonstreerden gisteren ongeveer duizend Franse joden in de straten van Keulen. De protestmars werd gehouden vooral door kinderen en kleinkinderen van gedeporteerde en vermoorde joden. De officier van justitie eiste gisteren tegen de vroegere plaatsvervangend Qestapo-chef van Parijs, de 70-jarige Lischka, twaalf jaar celstraf rt

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3