Drees: Beatrix zal net zo a DamiatePers POLITIEK DEN HAAG VERRAST geliefd worden als Juliana 01 Dolman ontroerd door aftreden IJmuider Courant Diepe emoties bij Van Agt LOS GAUCHOS re i EX-PREMIER VOL VERTROUWEN IN NIEUWE KONINGIN BC VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 VR (Van onze parlementsredactie) voor het politieke gebeuren. J motex P5 NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST BINNEN- EN BUITENLAND Algemeen spraken de politici hun vertrou wen uit in de toekomstige koningin, prinses Beatrix, die zij uitstekend op haar nieuwe, zware taak voorbereid achten. UI zal e gant: belas en naar Verb Heer kan IJm< Akei gebc vang zijn Matex maakten monteertdeuren.Ookzeergrote. DEN HAAG. In politiek Den Haag is uiterst verrast gereageerd op de mededeling van koningin Juliana dat zij op 30 april zal Aftreden. Algemeen werd de vorstin geprezen om haar warmte en menselijkheid, maar ook om haar staatkundige kennis en belangstelling 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 f 0,80 Nu ook in Haarlem 9. I Veel vertrouwen in Beatrix Het Tweede-Kamerlid voor de Boeren- Dr Willem Drees Sr. (ADVERTENTIES) l Concertgebouw Haarlem dinsdag 5 februari 1980 20.15 uur 155,00 VIJFDE CONCERT SERIE A voor Santpoort: 023 - 31 90 53 entrée f Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. vandaag ruime aandacht aan de aangekondigde 14,— (a.i.) c.j.p. geldig kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw Lange Kodaly Bartók LOS GAUCHOS ARGENTINIAN GRILLS Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken), minister Albeda (Sociale Zaken) en minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) volgen met belangstelling de verklaring van de koningin via de tv- schermen in de Tweede Kamer HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije De belast begin duizei worde V] ruin plan van com zegs bou inge Ni midi argu dat huu gene CRU D< de toeg geef met Als digi sten stre geb: aanl gen tehi foef aan’ woc ove: wor hoo trur haa sch: de l laar met gezi dig hou tem woi een ech ma; spe V cita wat oog een E stn ind het Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 I De minst positieve reactie kwam van [PPR-Tweede-Kamerlid Leo Janssen. „Het gaat langs me heen. Ik zit er niet mee”. Hij zei de troonswisseling niet zo belangrijk te vinden. Het was zijn persoonlijke mening en niet het officiële PPR-standpunt. PPR-fractieleider Ria Beckers zei dat het voor prinses Beatrix niet gemakkelijk zal zijn haar moeder op te volgen. „Konin gin Juliana is een bijzonder goede en wijze koningin voor ons land geweest, ook in vele moeilijke momenten”. De PSP’er Van der Spek, overtuigd an- ti-monarchist, zei dat de koningin zich altijd '„netjes heeft gedragen”. Ook hij vond de troonsoverdracht onbelangrijk en noemde het niet de moeite waard om commentaar op te geven. Presidentsverkiezingen zouden in ons land niets uithalen. Tot nu toe zou Juliana altijd gewonnen hebben, en nu wordt dat Beatrix, zei hij. De PSP’er had alleen kritiek op het feit dat de vorstin „wat te ruim gebruik heeft gemaakt van haar bevoegdheden tot gratieverlening, zoals bij de oorlogsmisdadiger Lages”. De communisten reageerden positiever. De CPN-fractie in de Tweede Kamer liet weten „niet verrast” te zijn, gezien de leeftijd van de koningin. „In de CPN heeft altijd waardering en respect bestaan voor de wijze waarop koniginin Juliana zich heeft opgesteld binnen de geschreven en (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De letterlijke tekst waarmee premier Van Agt reageerde op de mededeling van de koningin, luidde: „De aankondiging die de koningin ons zojuist heeft gedaan roept diepe emoties bij ons op, want hoezeer wij natuurlijk haar besluit eerbiedigen om na zoveel jaren van onvermoeibare dienst aan het koninkrijk terug te treden, de genegen heid die wij onze koningin toedragen maakt het ons moeilijk te aanvaarden dat haar afscheid nabij komt. Die genegen heid zal met onze waardering en onze dankbaarheid straks zeker opnieuw tot uitdrukking komen. Vandaag is het de verjaardag van prinses Beatrix, binnen kort onze nieuwe koningin. Laten we de kroonprinses als gezamenlijk veijaar- dagsgeschenk aanbieden, dat we haar komst als koningin in vertrouwen tege moet zien en dat we haar met dezelfde liefde zullen omringen die ons steeds met haar moeder heeft verbonden. Koningin Juliana, prinses Beatrix, in het bijzonder in de komende tijd wensen wij u heil en zegen toe”. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Tweede-Kamervoorzit- ter Dolman heeft de mededeling van het aftreden van koningin Juliana ervaren als ontroerend, als karakteristiek juist door haar zakelijkheid, temeer waar zij werd gedaan op een feestdag, maar tevens een dag waarop in de Kamer zaken worden gedaan. „Gezond en wel treedt de koningin terug na een regeringsperiode die de krachten van anderen wel zou hebben gesloopt. Wij, die allen na 1909, sommigen na 1948 zijn geboren, menen wel eens dat het land nu voor grotere problemen staat dan ooit. In werkelijkheid is het regeren in deze 32 jaren nooit zo eenvoudig geweest. Soms waren de moeilijkheden van sociaal-eco- nomische, soms van buitenlands-politieke aard, soms kwam alles tegelijk”, aldus Dolman. „Over enkele maanden zullen wij konin gin Beatrix onze trouw zweren en belo ven. Wensen wij wij haar op dit ogenblik geluk en zegen voor die maanden en een lange reeks van jaren. De koningin blijft bij ons. Leve de ko ningin”, aldus Dolman, die vervolgens de Kamer voorstelde, in de geest van konin gin Juliana, de werkzaamheden voort te zetten. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 Pas officii publi toega heen geme geest ondei (Vc ook koningin van Suriname was. Ook daarna heeft ze voor de republiek Surina me grote, diepe en warme belangstelling gehad”. Over prinses Beatrix zei hij dat ze bjj haar eerste bezoek aan Suriname in 1958 van de Surinamers de bijnaam kreeg van „Prinses Glimlach”. Secretaris-Generaal Luns van de NAVO is van mening dat Beatrix een goede ko ningin zal zijn. In zijn eerste reactie ver klaarde de man die negentien jaar achter een minister van Buitenlandse Zaken van Nederland is geweest, dat Juliana geheel uit eigen wil aftreedt. Naar zijn mening had ze nog jaren koningin kunnen zijn, al is haar dochter niet al te jong meer, om vorstin te worden. „De aankondiging van de troonsafstand van koningin Juliana is een van de vele voorbeelden waarop zij met de inzet van haar gehele persoonlijkheid kdn regeren, in een leven dat zij niet zelf heeft geko zen”, zo reageerde in Madrid koningin Juliana’s schoonzoon Carel Hugo, de echt genoot van prinses Irene. „De regeringsperiode van koningin Juli ana heeft zich altijd gekenmerkt door haar strijd voor vrijheid en gerechtigheid, zowel in Nederland als daarbuiten. Ik geloof juist dat koningin Juliana hierdoor zo geliefd is bij het Nederlandse volk”. „Koningin Juliana is een heel bijzonde re koningin, omdat ze zo volstrekt gewoon is”, zo reageerde oppositieleider Den Uyl gisteravond. „Ze heeft op democratische manier inhoud gegeven aan het koning schap, met onvoorstelbare nauwgezetheid haar taak vervuld. En daar bovenuit is ze zo gewoon met de mensen geworden en geweest, dat tallozen hun problemen en gevoelens in haar herkennen. Daardoor is ze een van ons geworden”. De PvdA-leider zei dat het aftreden hem „met weemoed” stemt. „Koning Juliana is zo vergroeid met ons volk, dat zij bijna niet meer weg te denken valt. Wij zijn haar grote warmte en dankbaarheid verschul digd”, zei hij. „Dwars door alle partijen en stromingen heen werd zij een van ons”. Den Uyl zei te wensen en te vertrouwen dat prinses Beatrix „met haar heel eigen persoonlijkheid en op een heel eigen ma nier in dienst van de samenleving de voet stappen van haar moeder zal drukken. CDA-leider Lubbers zei nog wat „in verwarring te zijn”. „We moeten het nog »ven verwerken. Je zou kunnen zeggen: ie gevoelens van heimwee van koningin Juliana beginnen eigenlijk nu al, van- ïvond. Tegelijkertijd denk ik dat het een wijs besluit is van een wijze vrouw die iertig jaar de last van de kroon heeft villen dragen”. Volgens Lubbers is de vorstin in de ifgelopen dertig jaar als vrouw steeds neer naar de mensen toegegroeid. Hij sprak van haar directe, nuchtere, maar :och erg warme manier van doen. „Ik ienk dat we nog heel wat met elkaar te oespreken zullen hebben de komende tijd. Ik vind het erg typerend dat zij ook in deze so vitale beslissing zich heeft laten zien zoals ze is. Iemand die het zo nuchter taxeert en zegt dat zij in de volle kracht van haar mogelijkheden zelf dit besluit neemt. Dat verdient respect”. Lubbers zei het koningschap van prin ses Beatrix met vertrouwen tegemoet te zien. „Ze is er uitstekend op voorbereid en ik geloof dat die directe hartelijkheid die haar moeder zo kenmerkte ook een steun zal zijn bij het bestendigen van de relatie met het hele Nederlandse volk. Die band tussen Nederland en Oranje is geen loze kreet maar en doorleefde werkelijkheid”. „Wij zijn erg verrast en ik denk dat mijn fractie niet zonder emotie dit besluit van de koningin zal verwerken”, zei mevrouw Annelien Kappeijne van de Coppello, waarnemend fractieleider van de VVD. „We hebben er natuurlijk het grootste respect voor en bewonderen de moed dat iemand op zo’n manier zelf het moment kiezend kan afscheidnemen”. „De constitutionele monarchie is steeds een van de onwrikbare pijlers van de staatkundige beginselen van de WD ge weest, maar daarnaast hebben wij diepe bewondering voor de warme menselijke en tevens bescheiden wijze waarop de konigin haar roeping heeft vervuld”, al dus mevrouw Kappeijne, die zei ervan overtuigd te zijn dat prinses Beatrix een zeer goede koningin zal zijn, „zeer intelli gent, zeer energiek en met een grote zorg”. WD-fractieleider Rietkerk, die met een Kamerdelegatie op de Antillen verblijft, gaf als reactie: „Ik wist niet dat het aftre- ien zo snel zou komen, maar we moeten tiaar persoonlijke wens respecteren”. Hij noemde konigin Juliana een groot vorstin sn had daarom graag gezien dat ze nog sen paar jaar zou zijn aangebleven. De WD-fractieleider zei prinses Beatrix steun toe „bjj het vervullen van haar moeilijke taak”. Het hoofdbestuur en de Tweede-Kamer- fractie van DS’70 betreuren, doch respec teren de troonsafstand van koningin Juli ana. „Wij wensen prinses Beatrix een even breed als vruchtbaar koningschap toe als haar moeder en betuigen onze loyaliteit en dienstbaarheid”, aldus een verklaring van DS’70. heeft gedaan voor ons volk”, aldus GPV- Tweede-Kamerlid Verbrugh. Voor de toe komst verwacht Verbrugh veel stormen, maar hij hoopt dat Beatrix als koningin Gods woord volgt en zo goed door die stormen heenkomt. I De fractievoorzitter van D’66 in de Tweede Kamer, dr. Jan Terlouw, toonde zich verrast toen hij gisteravond in Wil lemstad, Curasao op de hoogte werd ge bracht. „Ik had verwacht dat de koningin nog wel twee jaar op post zou blijven. Ik neb er ook gemengde gevoelens bij, voort komend uit de verbondenheid die we van uit de geschiedenis met koningin Juliana hebben. Maar ik vind ook dat koningin haar rust verdient en recht heeft op een rustige levensavond. Het lijkt me volko men juist dat ze wordt opgevolgd door prinses Beatrix en ik meen dat dit ook conform de wens van het Nederlandse volk is”. Vice-minister-president Wiegel zei diep dankbaar te zijn voor alles wat de konin gin voor ons land en volk heeft gedaan. „Door de wijze waarop zij haar koning schap heeft vervuld, heeft zij de liefde van ons volk verworven”. Wiegel zei „met ver trouwen uit te zien naar de komst van onze nieuwe koningin, van wie wij weten hoe goed zij zich op haar komende taak heeft voorbereid”. Minister Albeda (Sociale Zaken) zei dat „koningin Juliana haar taak heeft vervuld op een wijze die groot respect en genegen heid afdwingt. Het is een gebeurtenis die emoties oproept. De koningin is altijd sociaal bewogen geweest. Dat heb ik on der meer ervaren in de gesprekken met haar in de periodes tijdens de kabinetsfor maties in 1973 en 1977”. „Maar ook bij de tweemaandelijkse con tacten die de ministers met haar hebben, blijkt steeds weer haar geweldige belang stelling;, haar doordringend vragenstellen en nooit tevreden zijn met een oppervlak kig antwoord. Gewoon willen weten, wat is er aan de hand. Niet alleen vraagt ze uitleg over een technisch sociaal-econo- misch probleem, maar ze wil daarbij tege lijk weten wat een maatregel concreet betekent voor mensen, voor de allerzwak sten in onze samenleving. Ze vraagt altijd, weet u zeker dat wat u doet, rechtvaardig is. De huldiging van Beatrix tot koningin wordt een blije dag na de weemoed die daar aan vooraf is gegaan”. ongeschreven regels van het Nederlandse staatsbestel”. Haar optreden had volgens de commu nisten een eigen karakter, „waarin vooral haar krachtige vredeswil naar voren sprong”. Volgens de CPN heeft de konin gin daarmee belangrijke lijnen naar de toekomst getrokken”. „Koningin Juliana is erin geslaagd dicht bij het volk te staan. Haar afscheid maakt emoties bij mij los uit respect en genegen heid tot haar”, zo reageerde de voormali ge minister prof. W. de Gaay Fortman, nu lid van de Eerste Kamer. „Maar het is geen treurig feit dat ze aftreedt. We heb ben haar niet door de dood verloren. Ze blijft in ons midden. Met de nieuwe konin gin mogen we blij zijn. Prinses Beatrix is goed voorbereid. Er is geen koningin zo goed, zo modem voorbereid op haar nieu we taak, als de nieuwe koningin”. „Beatrix heeft als prinses sympathie verworven. Als koningin kennen we haar nog niet, maar het is te hopen dat ze dezelfde kwaliteiten heeft als haar moe der”, aldus ds. Abma, fractievoorzitter van de SGP in de Tweede Kamer. „Eigen lijk was de troonsafstand wel te verwach ten, nu is er zekerheid over, en toch komt het nog onverwacht”. „Op een moment als dit is de eerste gedachte dank voor wat koningin Juliana sinds 1948 op zo sympathieke manier Alle Nederlandse dagbladen schonken troonafstand van koningin Juliana. het vervullen van de functie dat we wat dat betreft helemaal geen zorgen hoeven te hebben”. Ex-premier mr. Barend Biesheuvel roemde koningin Juliana als de vorstin die voor een belangrijk stuk „democrati sering van het koningschap” heeft ge zorgd. In de periode-Juliana is volgens hem vooral de afstand tussen het vorsten huis en het volk kleiner geworden. „Zij heeft scherp aangevoeld dat zich grote maatschappelijke veranderingen zouden voltrekken”. De koningin staat in deze maatschappij niet boven, maar midden tussen het volk. „Ik denk dat prinses Beatrix die lijn zal voortzetten”. Volgens Biesheuvel heeft Beatrix zich erg goed voorbereid. Zij is regelmatig bezoekster van de vergaderin gen van de Raad van State en heeft boven dien erg veel van haar moeder geleerd. Gouverneur drs. B. BM. Leito van de Antillen verklaarde dat iedereen op de Antillen haar een bijzondere vrouw vindt, „groots in haar functie van koningin”. Verder zei hij: „Gelukkig zijn de volkeren die haar gedurende zovele jaren als konin gin hebben gehad”. De Surinaamse president Ferrier, die momenteel in Nederland verblijft, ver klaarde diep getroffen te zijn door de aankondiging. Vooral door de wijze waar op het gebracht werd. Hij zei hoge waar dering te hebben voor de wijze waarop de koningin steeds Suriname ter harte geno men heeft. „Echt ter harte genomen”, al dus president Ferrier, „in de tijd dat ze Verkoop: De Meern (U)03406-2543 Fabriek Enter (O) 05478-1875 programma: Beethoven - Pianoconcert no 1 - Dansen uit Galanta - Concert voor orkest partij, Koekoek, had gisteravond weinig te zeggen over de troonsafstand. „De ko ningin is oud en wijs genoeg om zo’n beslissing te nemen. Juliana heeft haar beslissing op de juiste tijd genomen: Bea trix is al 42 en als zij nog eens koningin moest worden, werd het wel tijd”, aldus Koekoek. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 .tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES. gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN, bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. „Als het volk Beatrix net zo goed leert kennen als de koningin, zal zij net zo geliefd worden”. Dat is de mening van dr. Willem Drees sr. naar aanleiding van het aftreden van koningin Julina. „Maar zij komt aan het bewind op een moment dat ons land het moeilijk heeft”. Drees vergeleek dit gisteren in een ge sprek voor de tv met de troonsaanvaar- ding door koningin Julina in 1948, toen ons land midden in de problemen rond Indonesië zat. Nu kampen wij met grote economische problemen die het voor Bea trix niet gemakkelijk zullen maken, aldus dr. Drees. Maar hij heeft het volle vertrouwen in prinses Beatrix. „Toen in 1898 koningin Wilhelmina de troon besteeg, zei een staatsrechtsgeleerde: nu zal voor lange tijd de scepter gedragen worden door zwakke vrouwenhanden. Maar dat is wel anders geweest. We kunnen zonder meer gelukkig zijn met het door deze vrouwen gevoerde bewind”. Oud-premier De Jong zei dat bij hem een gevoel van dankbaarheid overheerst dat koningin Juliana „toch zo lange jaren deze functie met zoveel toewijding heeft vervuld”. Hij sprak er vreugde over uit dat de beslissing niet hoefde'te worden genomen onder dwang van ziekte of dood. De Jong zei de toekomst onbezorgd te gemoet te zien „want ik geloof dat we kunnen stellen dat prinses Beatrix en prins Claus zo grondig voorbereid zijn op Argentijnse grill Kruisstraat 9 - Haarlem. Dagelijks open van 17.00 tot 00.30 uur Reserveren gewenst: 023-320358 dirigent: TAMAS VASARY solist: TAMAS VASARY - piano BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van Mi

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4