OP 6 EN 7 FEBRUARI VERHUIZEN 80.000 DOSSIERS Bijenteelt Schri ven aan gevangenen Bij blijven... achter bij huisvestingsbelang S.S. Furie Brieven aan raad niet of onvoldoende beantwoord Commissie stelt natuurbehoud ten Waar blijven ze... mondig t 5 VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 4 HUURDERSVERENIGING GEGRIEFD BOUWPLAN REIGERSBOSSENLAAN Oud-koster A. Koene overleden Woningisolatie aan De Ticht en Meershoef V Iff ..Mi IJMOND o Ruimtenood (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Op 6 en 7 februari zal een leger vrachtwagens de gi gantische papierwinkel van de belastingkantoren aan de Schans en Koningstraat in Beverwijk naar een nieuw kantoor aan de Verlengde Jan Ligthartstraat in Heemskerk overbrengen. Daarna kan het publiek uit de vijf IJmond gemeenten alsmede Akersloot gebruikmaken van het gebouw waar de inspectie en ont vangst der directe belastingen zijn geconcentreerd. Belastingdiensten binnenkort gecentraliseerd in één gebouw In het Heemskerkse kantoorgebouw zijn op de begane grond en de eerste verdieping spreekhoekjes aangebracht voor de belastingbetalers. I' a Wethouder K. W. Bijl. De S.S. Furie. Neerlands laatste zeegaande stoomsleepboot. 0 wijk. Vanuit deze lokaties verhuizen vol gende week een klein gedeelte van het kantoorinventaris, 80.000 dossiers en ruim 140 ambtenaren naar hun nieuwe stek die inmiddels geheel met moderne voorzie ningen en meubilair is ingericht. Hier worden de duizenden dossiers op alfabetische volgorde opgeborgen in rote rende opbergkasten waarvan 14 stuks op de afdeling inspectie zijn geplaatst. Door het indrukken van toetsen komen via een roterend systeem de gezochte paperassen automatisch onder handbereik. Bij de af in de betreffende brief schrijft het be stuur verder dat zij de indruk heeft dat een steeds groter wordend percentage van de nieuwe woningen wordt opgeëist door deling inspectie en ontvangst zijn wacht lokalen en spreekhokjes aangebracht. Reeds vanaf 1962 barstten deze gebouwen uit hun voegen hetgeen aanleiding gaf tot abominabele huisvestingsituaties. Het ruimtegebrek leidde zelfs toch de noodgedwonge ingebruikname van gan gen en kasten als werkruimte. Ook werd het werk belemmerd door de afstanden tussen beide gebouwen waardoor een pendeldienst moest worden ingesteld. Aan deze onhoudbare situatie leek in 1976 spoedig een einde te komen toen de rijks- gebouwendienst het oog had laten vallen op een braakliggend terrein aan de Bül- lerlaan in Beverwijk. De rijksdienst stelde een bouwplan op voor een kantoor met een lengte en breed te van circa 30 meter waarin de belasting ambtenaren volgens de normen een on derdak konden vinden. Omwonenden sta ken evenwel een spaak in het wiel. Ver schillende bezwaarschriften maakten een snelle bouw onmogelijk waardoor uitge zien moest worden naar een nieuwe bouw- lokatie. Deze werd gevonden in Heems kerk. Hier kon na een zogenoemde arti kel 19 procedure zonder struikelblokken medio 1977 de eerste paal de grond in. Het Rijk levert een bijdrage aan de bijenteelt in Nederland door de cursus sen van de vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland, afdeling Haarlem en omstreken te subsidiëren. Deze afdeling verzorgt dit jaar weder om een cursus waarin de kunst van het bijentelen aan beginners, die wel be langstelling voor de natuur dienen te bezitten maar geen bijzondere oplei ding nodig hebben, wordt overgedra gen. De cursus bestaat uit 34 lesuren verdeeld over theorie en praktijk en Lezers van „Schrijven aan gevange nen” kunnen Obert Mpangele Mabuza steunen door in beleefd geforïhuleer- de brieven voor zijn onmiddellijke vrijlating te pleiten. Deze brieven kunnen verzonden worden naar: Sena tor Benjamin Nsibandse, Deputy Pri me Minister, Po Box 57, Mbabane, Zwaziland. Verdere inlichtingen en voorbeeld brieven zijn verkrijgbaar bij de Vel- sense werkgroep van Amnesty Inter national, Zeeweg 241, IJmuiden, tele foonnummer 02550-14314. hebben vastgezeten. Pas twee jaar na vrijlating mogen ze weer kandidaat zijn voor zo’n zetel. Politieke partijen als het Verenigd Front van Zwaziland werden van deelneming aan de verkie- zingen onthouden. Deze werd uitge voerd zonder enige vorm van registra tie van kiezers en het voeren van ver kiezingscampagnes. De stemming was niet geheim. In de gevangenis waar Obert Mpan gele is ondergebracht mag geen bezoek worden ontvangen terwijl boeken of kranten niet toegestaan zijn. den voor deze matige opkomst van de jongere groep arbeidsongeschikten is niet geheel duidelijk. Het grote aanbod van activiteiten van de projectgroep kan hier in ieder geval niet schuldig aan zijn. Alle WAO-ers kunnen deelne men aan gezelschapsspelen, cursussen en hobbyclubs die in het leven werden geroepen met als doel het bevorderen van de sociale contacten binnen de- groep mensen die niet meer aan het arbeidsproces kunnen deelnemen en daardoor dikwijls in een isolement geraken. 'iele ken) dmi- Hing 9 tV- bjj 1958 van (Van onze verslaggever) VELSEN. De Huurdersvereniging Velsen heeft in een brief aan de gemeen teraad haar onvrede geuit over het feit dat gedurende het afgelopen anderhalf jaar brieven van de vereniging aan het gemeentebestuur niet of onvoldoende be antwoord zijn. Het bestuur van de Huurdersvereniging constateert dat er weinig belangstelling bestaat bij het gemeentebestuur voor be richten uit de samenleving: „Zo weinig zelfs”, aldus de briefschrijvers, „dat wij meer dan eens niet eens een bericht van ontvangst tegemoet kunnen zien. En dat is ren. Mensen die mee willen helpen deze unieke boot voor het nageslacht.te be waren kunnen zich als donateur aan melden of een certificaat van deelna me kopen. Groepen, bedrijven of per sonen kunnen financieel een helpende hand toereiken door een bepaald kar wei voor rekening te nemen. Voor in formatie en stortingen: Stichting Hol lands Glorie, Lijsterstraat 160, 3145 VN Maassluis, telefoon 01899-15774, giro 507075. >0 15 0 0 0 Met de ingebruikname van het kantoor in Heemskerk is een einde gekomen aan de jarenlange ruimtenood van de belas tingdiensten. Deze waren jarenlang on dergebracht in twee gebouwen aan de Schans en de Koningstraat in Beverwijk. De leider van het kleine Verenigd Front van Zwaziland wordt al gerui me tijd zonder enige vorm van proces vastgehouden. Het is de zeer ervaren politicus Obert Mpangele Mabuza die in de gevangenis van Matsapha vast zit. Volgens informatie van Amnesty International is de toestand in deze gevangenis sterk verslechterd. De politicus Obert Mpangele Mabuza werd 1 oktober 1978 zonder proces na afkondiging van een aantal bestuurlij ke bevelen aangehouden en naar Mat sapha overgebracht. Volgens de wet van Zwaziland mag op bevel van de minister-president iemand 60 dagen worden vastgehouden zonder vorm van proces. Zodra deze periode afloopt kan deze verlengd worden. Dat ge beurt nu steeds vaker in Zwaziland. Hierdoor zitten veel mensen lange tijd vast zonder dat een proces tegen hen is gevoerd. Obert Mpangele Mabuza werd drie weken voordat een algemene verkiezing zou plaatsvinden aangehou den. Volgens een wet, die in 1973 werd ingesteld, is het verboden om kandi daat te zijn voor een parlementszetel voor mensen die 60 dagen of langer Vereniging Voor Sexuele Hervorming. De rechten van de patiënten in het ziekenhuis zijn 26 februari aan de beurt waarna op 11 maart het arbeids bureau op schrift nader wordt beke ken. Het Interkerkelijk Vredesberaad rukt 25 maart aan om de „Vrouw blijf bij’’-deelnemers te informeren over kernwapens. Eenzaamheid staat op 15 april centraal in een discussie over dit lot dat nog veel mensen beschoren is. De bijeenkomsten eindigen 29 april met een slotbijeenkomst. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. - Door vaststelling van een nieuw bestemmingsplan, waarin ruimte voor een gezinsvervangend tehuis én eengezinswoningen, moet de planologische basis worden gelegd voor toekomstige bebouwing ten zuiden van Zeewijk (Reigersbossenlaan). Eenstemmig kwam donderdagmiddag de commissie ruimtelijke ordening tot die slotsom in een vergadering waarin een zegsman van de tegenstanders, mogelijk voor het laatst, over het omstreden bouwplan zijn mond roerde. Geadviseerd werd een namens omwonenden ingediend bezwaarschrift ongegrond te verklaren. VELSEN. Hoewel de bewoners van De Ticht en de Meershoef in Velsen-Zuid aanvankelijk afwijzend stonden tegen over isolatie van hun woningen, hebben zij alsnog een akkoordverklaring gete kend. De kosten per woning komen op 2700 gulden, hetgeen neerkomt op een maandelijkse huurverhoging van 17,50 gulden, inclusief rijkssubsidie en glasver zekering. Peuterspeelzaal De Ticht zal bij het projekt worden betrokken. Pas in de maand mei zal het gebouw officieel in gebruik worden genomen. Het publiek heeft dan al ruim één maand toegang tot het belastingkantoor. Voor heen waren de belastingdiensten voor de gemeenten Castricum, Akersloot, Uit geest, Heemskerk, Beverwijk en Velsen ondergebracht in twee panden in Bever- Ook rina- lling imer- spec- Juli-1 een schap onze i i een luli- loor eid, Ik loor worden op de dinsdagavonden van maart tot september in de Zocher- school voor Tuinbouw in Overveen ge geven. De aspirant-imkers kunnen zich belangstellend wenden tot het secreta riaat van de bijenliefhebbers in Aer- denhout, telefoon 023-24 18 46. In buurthuis Wijk aan Duin in Bever wijk presenteert de werkgroep „Vrouw blijf bij” een aantal activitei ten die van uiteenlopende strekking zijn, maar alle de ontwikkeling van de vrouw tot doel hebben. Op 5 februari wordt uitvoerig ingegaan op de activi teiten en betekenis van de Nederlandse Niet meer dan een nagalm was deze middagzitting van al eerder gehanteerde argumenten voor en tegen het bouwplan dat gesubsidieerde woningbouw (134 huurhuizen) omvat en een gezinsvervan gend tehuis waarvoor het ministerie van CRM met geld op tafel komt. De heer H. S. N. Verholt benutte vanaf de „publieke tribune” met vuur de hem toegemeten spreektijd met opnieuw ver geefse poging bouwactiviteiten ter plekke met kracht van argumenten te verijdelen. Als tegenargument voerde hij aan de strij digheid van de voorgenomen woonbe stemming met het vorig jaar vastgestelde streekplan Amsterdam-Noordzeekanaal- gebied. De door het ministerie van CRM aanbevolen koppeling eengezinswonin- gen-gezinswoningen-gezinsvervangend tehuis kwalificeerde hij als planologisch foefje om het totale plan hoe dan ook aanvaard te krijgen. Als wijkvertegen- woordiger was hij donderdagmiddag overigens slechts spreekbuis voor de om wonenden die ook na de vrij turbulente hoorzitting op 17 januari in het buurtcen trum Zeewijk hun handtekening hand haafden onder het ingediende bezwaar schrift tegen het bouwplan. Verholt noem de het ruige terrein tussen Reigersbossen laan, Dennekoplaan en Orionweg als meer geschikte locatie voor alleen het gezinsvervangend tehuis. Wat tegenstrij dig klonk hierna zijn pleidooi voor „gaaf houden” van de duinen die straks voor tenuitvoerlegging van het plan opgeofferd worden. Ten onrechte legde hij daarbij een relatie met de waterwinning waarbij echter niet de betrokken gemeenteduinen maar verderop gelegen PWN-duin een rol speelt. Wethouder K. W. Bijl volstond met wat citaten uit het betreffende gemeenteblad waarin het huisvestingsbelang met het oog op het Velsense huizentekort boven toch wel een fatsoensnorm waar een ieder een zaak als natuurbehoud wordt gesteld. aan hecht”. Een aanpassing van eerdergenoemd streekplan is in voorbereiding om een inderdaad bestaande tegenstrijdigheid in het voorgestelde bestemmingsplan weg te „Waar blijven ze toch, die jonge WAO-ers en andere vergelijkbare uit- keringstrekkenden”, slaakt de project groep arbeidsongeschikten „Samen Vooruit” als noodkreet. Hoewel „Sa men Vooruit” aan toeloop niet te kla gen heeft blijken de deelnemers aan de activiteiten jammer genoeg veelvuldig tot de oudere generatie te behoren ter wijl de omvangrijke groep W.A.O.-ers in de leeftijd van 18 tot 40 jaar slechts zelden in het buurthuis Wijk aan Duin in Beverwijk gesignaleerd worden. Re- De glorie van de sleepvaart, de stoomsleeper Furie, is toe aan een van haar laatste restauratiewerkzaamhe den. De Stichting Hollands Glorie, die ondertussen de oude stomer in eigen dom heeft, is een actie begonnen om hiervoor de nodige guldens te verga- werken, zo kondigde Bijl aan. De zuide lijke helft van het plangebied staat daarin omschreven als „strand en duin” wat ui teraard niet strookt met de voorgenomen bebouwing. Het terrein Reigersbossen- laan-Dennekoplaan-Orionweg vervalt voor de gemeente uit stedebouwkundige overwegingen als alternatieve bouwloca tie voor alleen het tehuis. „Wezenlijk voor de opzet van Zeewijk is de nauwe verwe venheid tussen bebouwing en open te hou den terreingedeelten” zei de wethouder ter toelichting. De Velsense gemeenteraad krijgt het punt „Reigersbossenlaan” voor de zitting van 14 februari op de agenda. de vrije sector of koopwoningensector ten nadele van de sociale woningbouwsector. „Met name de Stichting Eigen Woningbe- zit speelt hierbij een bijzondere actieve rol. De vermenging van volkshuisves- tingsbelangen die naar onze mening ont staat zou veroorzaakt kunnen worden door de dubbelfunctie van de secretaris van de afdeling volkshuisvesting, die te vens secretaris is van de Stichting Eigen Woningbezit”, aldus de Huurdersvereni ging. Gevraagd naar een reactie op deze aan tijging zegt de heer R. van Bodegraven, de secretaris van de afdeling volkshuisves ting, dat de bewering dat er weinig sociale woningbouw gepleegd wordt in de brief niet gestaafd wordt met feiten en ook onjuist is. Derhalve wijst hij ook de door de Huurdersvereniging genoemde dub belfunctie als oorzaak hiervan van de hand. In het nieuwe gebouw is op de begane grond hetkantoor voor de ontvanger ingericht terwijl op de tweede verdie ping de inspectie te vinden is. De derde verdieping is geheel als werkruimte be stemd. Het kantoor is via twee buslijnen te bereiken. Naast het gebouw is ruimte gevonden voor 75 parkeerplaatsen. VELSEN. In de leeftijd van 77 jaar overleed afgelopen dinsdag de heer A. Koene, bij vele IJmuidenaren bekend als oud-koster van de rooms-katholieke Gre- goriuskerk en later de Petruskerk. Tot aan zijn pensionering in 1968 oefende hij dit beroep gedurende 45 jaar zonder on derbreking uit. Naast het kostersambt fungeerde hij gedurende die tijd als be grafenisondernemer. Als landelijk voor zitter van de r.k. Kostersorganisatie stond hij bovendien jarenlang in de bres voor de stoffelijke belangen van zijn collega’s in den lande. De overledene was drager vair de ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Tweede onderschei ding in zijn bezit was het Erekruis Pro Ecclesia et Pontifice, hem bij zijn leven toegekend om zijn specifieke kerkelijke verdiensten. Voor zijn zielerust wordt vrijdagavond tussen zeven uur en half acht gebeden in het mortuarium van het IJmuidense Zeeweg Ziekenhuis waar het stoffelijk overschot is opgebaard. De ter aardebestelling, zaterdagochtend om elf uur op „Duinrust” in IJmuiden-Oost, wordt voorafgegaan door een uitvaart dienst om half tien in de Petruskerk aan de Venusstraat. and vele van I ren, sko- rgin cht- 1VO 1 ko- ver- iter- van heel ning n, al om belastingontvanger aan de Schans waar een begin wordt gemaakt met de verhuizing van duizenden dossiers. In het nieuwe kantoor worden deze in moderne roterende archief kasten ondergebracht. onder redactie van Hans Bongers De verhuismisère in het gebouw van de

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5