Amateurtoneel-veteraan in Koninklijk zilver voor Joop van Baar Burgemeester J. H. Kok in nieuwjaarstoespraak in zicht Duo Bakker-Breur opnieuw aan kop langs sluizen en havens Hoop op betere kansen voor IJmondiale samenwerking Oplossing voor „Marquette" „Breezicht” gehuldigd I I Marquette Nergens slaagt u beter Geluidshinder van klokgelui Verrassende prijsverlagingen tot 30% Kerkdienst vanuit Beverwijk via Wereldomroep Raadsleden in bibliotheekbestuur E 7 1980 iJMOND FEBRUARI ARIE VAN DER VEER. WINTERCOMPETITIE BRIDGECLUB DE JUMP Engagement AMSTERDAM - DEN HAAG ROTTERDAM - UTRECHT HAARLEM - HILVERSUM EINDHOVEN GRONINGEN HAARLEM Schalkwijk Grootwinkelcentrum Rivièradreef 13 0 23 - 33 0.1 09 NCA-insigne IJMUIDEN. De actualiteit was burgemeester Molendijk gis teravond gunstig gezind. Luttele uren nadat Koningin Juliana j haar aftreden had aangekondigd, mocht Velsens burgemeester aan o uur de IJmuider amateurtoneel-vete raan Joop van Baar de ereme daille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitrei ken. Deze merkwaardige coïnci dentie leverde de burgemeester onverhoeds een kabaretesk slot voor zijn huldigingsrede op: „Er is nog iets ergers denkbaar dan het vertrek van de koningin, na melijk dat Joop van Baar er mee stopt!” A lur vol- 10-23.00 n 22.00 30 uur i 21.30 idweer Joao 10 uur zater- zater- JOKE DIEBEN-FRERICHS rijdag iweer u. tel. raat (ADVERTENTIE) 1. r 0 Burgemeester J. H. Kok. g t/m 00 rijdag i. alle Plein preek- elke /rijdag u. alle 19.00 en rk, De an 9-10 I. Plein Spreek- ak elke Zo ver zal het voorlopig nog wel niet komen, want de 81-jarige amateurtoneel speler gaf er in de rol waarmee hij als werkend lid van de naar hem vernoemde Toneelgroep Van Baar zijn zeventigja rig toneeljubileum herdacht, blijk van nog niets aan podium-allure te hebben ingeboet. Zijn vertolking van de knorrige vader Kees Kok was precies, wat schrij ver Robert Saudek een halve eeuw gele den voor ogen moet hebben gestaan toen hij zijn „Disel” of „Pietje de Landloper” aan het papier toevertrouwde. En hoewel dit romantische blijkspel in drie be drijven in kwalitatief opzicht beslist niet tot het „ijzeren” volkstoneelreper- toire mag worden gerekend, wist Joop van Baar Van de nurkse oude baas zo'n levensechte typering te geven, dat de toeschouwers in de tot op de laatste plaats bezette theaterzaal van bejaarden centrum „Breezicht” mét de burgemees ter eensgezind tot de conclusie kwamen, dat het een mooie toneelavond was ge weest. Naast Joop van Baar (die ook de regie (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De kerkdienst van de Doopsgezinde Broederschap op 9 maart in de doopsgezinde kerk aan het Meer- plein zal worden uitgezonden door de We reldomroep. Voorganger is ds. H. Lui- kinga. voor zijn rekening had genomen) teken den voor het welslagen van deze bijzon dere jubileumproduktie Leo Kemp, Mie- ke Keirsgieter, Jaap Nijssen, Theo Keirs- gieter, Jacques Hendriks en Door Went zel. Gezamenlijk zorgden zij voor aan trekkelijk bejaardentoneel, dat echter nog aan kwaliteit zal winnen als men, onder meer door te werken aan een bete re rolkennis en een wat minder theatrale aanpak, er in slaagt het tempo van de voorstelling een flink stuk te verhogen. Hij roemde diens vitaliteit en enthousi asme, vond het op zichzelf al een presta tie om een hobby zeventig jaar lang met zoveel inzet te beoefenen, maar zag die hobby toch ook wel graag in een wat wijder perspectief geplaatst: „U, die in uw loopbaan als lid van onder meer DALVU blijk hebt gegeven van sociaal engagement, zult ongetwijfeld gehoopt hebben dat iets van de boodschap die u als speler had zou overspringen op de zaal. Wat dat betreft mag aan uw werk ook zeker maatschappelijke betekenis worden toegekend". Vervolgens speldde de burgemeester de verraste en ontroerde jubilaris de Koninklijke Onderscheiding op de borst. Direct na afloop van de voorstelling kreeg burgemeester Molendijk het woord. Onder grote bijval vanuit het publiek dankte hij de spelers voor hun inspannin gen, om zich vervolgens tot jubilaris Joop van Baar te richten. scheiden Joop van Baar met zijn zeldzame jubileum te complimenteren en hem te verzoeken, nog zo lang mogelijk op de planken te blijven staan. In het jaar 1915 had Katwijk aan Zee voor de uitoefening van de haringdrijfnet- visserij 128 schepen beschikbaar en wel 116 zeilloggers, 2 motorloggers en 16 bom schuiten. De grootste rederij was toen N. Parlevliet Lz met 17 haringschepen maar ook reder P. Meerburg kan genoemd wor den met 10 loggers en 3 bomschuiten. De Firma N. Haasnoot nam met 8 loggers aan de teelt deel en de N.V. Noordzeevissche- rij van Th. Haasnoot behoorde met 8 haringschepen tot de grootste rederijen van Katwijk. Naast Parlevliet en Haasnoot betekende de naam Den Duik ook veel in het Kat- wijkse rederij bedrijf. Reder C. den Duik had 3 loggers, Gebr. den Duik was in het bezit van 1 logger, M. den Duik had er 3 en dan was C. den Duik Jasperszoon er nog met 1 logger. De verkoop van het landgoed Marquette noemde de burgemeester als een zaak waar de bevolking zich terecht recht streeks bij betrokken voelt. Hij meldde, dat op korte termijn de voorlopige resul taten van de gesprekken die met de nieu we eigenaren zijn gevoerd ter beoordeling aan de raad kunnen worden voorgelegd. Volgens de heer Kok wettigen die de voor zichtige verwachting, „dat het mogelijk moet zijn tot oplossingen te komen, die voor velen aanvaardbaar kunnen zijn”. Zoals bet er nu uitziet, zal medio maart of begin april een begin kunnen worden gemaakt met de aanleg van de kabeltele visie en zo goed als zeker komt daarbij de wijk Oosterwijk het eerst aan bod, omdat die wijk het dichtst ligt bij het ontvang- punt van het signaal, maar ook omdat daar het meest wordt geklaagd over de huidige kwaliteit van het beeld. Volgens de burgemeester kan het ge reedkomen van het nieuwe raadhuis in het najaar van 1981 een grote injectie geven voor het beter fhnktioneren van zowel de gemeentelijke diensten als het gemeentebestuur. Uitdrukkelijk ging de burgemeester in op het onzinnige vandalisme, dat de ge meenschap zulke enorme bedragen kost „terwijl we met z’n allen bezig zijn elk dubbeltje twee keer om te keren voor we het uitgeven”. De heer Kok verheelde niet, dat de fi nanciële positie van de gemeente noopt tot herbezinning op het tot dusverre uitge voerde takenpakket en op de wijze van uitvoering. Hij hoopte op een positieve medewerking van allen die bij de gemeen telijke beleidsvorming zijn betrokken voor de ambtelijke saneringscommissie onder leiding van de wethouder van fi nanciën. „Die sanering moet nu eenmaal slagen”. De heer Kok noemde het een betreurenswaardige zaak, dat het ministe rie van binnenlandse zaken de -gemeente tot dusver in de kou heeft laten staan, al geeft dit ronduit toe „dat we er bekaaid vanaf zijn gekomen”. d, >os. olijks iend. baret g- Plein reek- elke (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De gemeenteraad heeft een brief ontvangen van mevrouw C. Wey inzake geluidsoverlast van de klokken in de omgeving van verschillen de kerken in de gemeente. Raadslid C. Mandos (PPR/PSP) gaf donderdagavond tijdens de gemeente raadsvergadering als zijn mening, dat in deze tijd de kerkklokken niet meer nodig zijn om de gelovigen op vaste tijden te roepen, al vond hij wel dat de klokken moeten luiden bij feestelijke gebeurtenis sen, begrafenissen en dergelijke; kortom een- beperkt gebruik. Hij bracht in dit verband naar voren, dat het luiden op vaste, vroege tijden hinderlijk kan zijn voor degenen die na een ploegendienst proberen te slapen. Burgemeester Kok zegde toe, dat het college in overleg zal treden met omwo nenden en kerkbesturen. 35, :hat tel. ■ater 439). iater 188). met V. d. rkda- rijdag -12.30 n 21.15 10 uur sn- m- 3e- k, K. dagen ee en se ii- it ij- »n- ier ei- is- ?o- 3n 1, ?- ?r *r, a- m lis t- n- d. as- ag >or 3e- nt- f”, perez perez jaar voor bewoning gereed kwam, name lijk 77. Maar per 1 januari 1980 waren er 591 in aanbouw en dat betekent dit jaar enig soelaas voor de vele woningzoe kenden. De verstaanbaarheid van de spelers liet niets te wensen over en dat is voor een groep die zich toelegt op het geven van uitvoeringen voor bejaardencentra en verpleegtehuizen al een heel belangrijke verworvenheid. muiden ■enduin. lid, vrij, ipstraat, :aterdai 30-16.00 uterbad De sleper I. S. Groen van het Bureau Teruggave Visserijvaartuigen bracht de Seeteufel op 3 januari 1946 in IJmuiden terug en na te zijn vrijgegeven kon de logger naar Maassluis worden gebracht om daar door de Scheepswerf H. de Haas weer voor de visserij te worden ver bouwd. Genoemde werf verlengde het schip, er kwam een 195 pk Bronsmotor in en op het achterschip werd een nieuw dekhuis met brug geplaatst. Op de foto ligt de logger nog in de haven van Maas sluis en was toen groot 162 bruto ton, 33,38 m lang, 6,66 m breed en 2,86 m diep. Op 1 juni 1948 kon de Wilhelmina Hl weer ter haringvisserij uitvaren onder schipper Dirk Kuijt. Na een aantal jaren in de vaart te zijn geweest maakte het vaartuig van 6- 27 juni 1963 de laatste haringreis en ver trok in juli naar Katwijk. In maart 1967 werd de logger voor de sloop verkocht. Voorzitter Theo Keirsgieter van Toneel groep Van Baar koos het spreekwoord „spreken is zilver, zwijgen is goud” tot leidraad, toen hij als afgevaardigde van het Nederlands Centrum voor Amateurto neel aan Joop van Baar de zilveren NCA- speld en de bijbehorende oorkonde overhandigde. Dit alles onder het motto: Joop krijgt zilver en moet dus blijven spreken. In zijn dankwoord het de bejaarde ama teurtoneelspeler zich over zijn toekomst plannen wijselijk niet uit. Wel dankte hij de toeschouwers voor hun aandacht en de sprekers voor hun loftuitingen: alle spon tane reacties, alle cadeaus en bloemen hadden deze mijlpaal in zijn amateurto- neelcarrière voor hem tot een heel bijzon dere dag gemaakt. Bakkum-Breur Sr. waren voortreffelijk op dreef waardoor zij de leiding van de hoogste afdeling van De Jump opnieuw in handen konden nemen. In de achtste ron de waren zij daarvan door mevr. Ware- man-Breur Jr. verdreven die er vervol gens in slaagden hun riante positie weken lang met veel elan te verdedigen. De elfde ronde werd echter fataal: de score van 47.62 was bij lange na niet voldoende om de opmars van Bakkum-Breur Sr te stui ten. Het onttroonde koppel behoeft echter niet te wanhopen want het verschil met de nieuwe lijstaanvoorders bedraagt minder dan één percent. In de B-lijn ging de dagzege naar de combinatie mevr. Sintenie-Strube (57). De De Wilhelmina III is gebouwd door de scheepswerf van Gebr. Boot te Leider dorp die in die jaren heel veel zeilloggers aan verschillende rederijen opleverde. De logger was toen groot 117 bruto ton en 25,53 m lang en schipper Van der Plas en zijn bemanning waren geheel afhankelijk van de zeilen om zich naar de visgronden te begeven. In het jaar 1919 werd de rederij een naamloze vennootschap en vanaf dat moment de N.V. Katwijksche Reederij en Haringhandel v/h A. den Duik. Toen tegen het einde van de twinti ger jaren vele zeilloggers van een motor werden voorzien behoorde daartoe ook de Wilhelmina III. Het schip kreeg een 2 cil Kromhout van 100 pk en ging in 1928 voor het eerst als motorlogger ter haringvisse rij onder schipper Klaas Djibbelaar. An dere motorloggers van de rederij waren toen de Wilhelmina I KW 25 schipper Dirk van Beelen Cz, Wilhelmina II KW. 138 schipper Gijs Schaap en de Aria KW. 149 De Rederij v/h A. den Duik heeft na 1939 in 1961 een nieuw schip in de vaart ge bracht, de Arie Jacob KW. 149 afkomstig van de Scheepswerf De Industrie van D. Joh. Boot te Alphen aan de Rijn. In december 1969 werd dit schip als laatste van de rederij verkocht en vaart sedert dien onder de naam Marry Martin KW. 149 voor de Rederij Krijgsman-Ouwe- hand. vrij- alle Veel „Breezicht”-bewoners, vertegen- woordigers van zusterverenigingen en de putaties uit andere bejaarden- en ver pleegtehuizen maakten daarna van de ge legenheid gebruik, om de dubbel onder- dames Van Sprang-Van der Vlugt kwa men tot 56 percent, een score die er onge twijfeld zijn mag. Van Harten-Meijerman (586.65) bleven aan de leiding, gevolgd door Doomenbal-Siegers (577.47). De damés Maagdelijn-Pippel (607.07) legden in de C-lijn weinig kaarten ver keerd en dat betekende een score van 62 percent waardoor zij het leidende koppel Jongkind-Van Poecke (609.81) zeer dicht genaderd zijn. Dezen speelden met 56.25 ruimschoots boven het gemiddelde maar moesten toch van hun voorsprong acht percent prijsgeven. Baggerman-Van Dijk (590.94) zijn derde. De uitslagen van de elfde ronde luiden (in matchpunten): A-lijn: Bakkum-Breur Sr. 99, Schadé-Timmer 90, echtp. De Groot 84, Boender-Kramer Jr. 83, Ware- man-Breur Jr. 80, Van der Burg-Kramer Sr, 78, Gebr. Van der Vlugt 71. B-lijn: Sintenie-Strube 57, Dames Van Sprang- Van der Vlugt 56, Heijerman-Bax 53, Van Maanen-Pippel 53, Doomenbal-Siegers 48, dames Kremer-Ris 33. C-lijn: dames Maagdelijn-Pippel 62, Baggerman-Van Dijk 56, Jongkind-Van Poecke 54, De Hoog-Mijnsbergen 54, Koster-Hoogland 41, mevr. Kion-Maagdelijn 37, dames Dog- ger-Van der Glind 32. Standen (in percenten): A-lijn: Bakkum- Breur Sr. 601.41, Wareman-Breur Jr. 600.49, Boender-Kramer Jr. 556.29, echtp. De Groot 546.75, Gebr. Van der Vlugt 527.88, Schadé-Timmer 525.62, Van der Burg-Kramer Sr. 521.23, echtp. Barzilay 521.23,. B-lijn:Van HartenMeijerman 586.65, Doomenbal-Siegers 577.37, echtp. Strebe 565.28, echtp. De Reeper 546.30, dames Bosma-Sintenie 525.86, dames Kra- mer-Ris 526.67, Van Maanen-Pippel 524.41, dames Van Sprang-Van der Vlugt 523.05 C-lijn: Jongkind-Van Poecke 609.81, dames Maagdelijn-Pippel 607.07, Baggerman-Van Dijk 590.94, De Hoog- Mijnsbergen 581.66, mevr. Kion-Maagde lijn 547.68, echtp. Koster 487.67, dames Dogger-Van der Glind 425.58. Reder A. den Duik beschikte over 3 zeilloggers: de Wilhelmina II KW 138, schipper Arie Vooys en de Willem en Leendert KW 170, schipper Dirk van Bee len en in 1915 werd aan dit tweetal toege voegd de zeillogger Wilhelmina III KW 147 en Willem van der Plas ging er als schip per mee ter haringvisserij. schipper Arie Vooys. Een zustermaat schappij, de N.V. Alka had de motorlog ger Anna en Cornelia KW. 14, schipper Jac. van Beelen Lz. De Wilhelmina IH kon met de andere loggers tot 1939 aan de haringvisserij deel nemen en toen maakte de tweede wereld oorlog daar een einde aan. Tegelijk met tientallen andere loggers viel de Wilhelmi na Hl spoedig in handen van de bezetter en ging onder Duitse bemanning varen voor de Kriegsmarine. De meeste schepen kregen in die jaren een flottielje nummer maar de Wilhelmina' III een naam en wel Seeteufel. Aanvankelijk bleek het schip tijdens de oorlog verloren zijn gegaan maar de verrassing was groot toen het na 1945 teruggevonden werd in Cuxhaven. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Burgemeester J. H. Kok hield donderdagavond de al heel lang bestaande traditie in ere om de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar te openen met een nieuwjaarstoespraak. Terugblikkend op het voorbije jaar noemde de heer Kok in een zeer globaal overzicht als belangrijke zaken het van start gaan van een sportraad met eigen bestuurlijke bevoegdheden, het besluit tot aansluiting bij de Districts Gezondheids Dienst en bij de Regionale Brandweeror ganisatie. Overigens stelde hij vast, dat het met de IJmondiale samenwerking nu nog niet geheel naar wens gaat. „De ge meenteraden van Castricum en Uitgeest spraken hun voorkeur uit voor een sa menwerking in IJmond-verband. De standpunten van Beverwijk en Heems kerk zijn bekend. Het wachten is nu op de gemeente Velsen. Laten we hopen, dat het een beslissing wordt waarover we ons kunnen verheugen; een beslissing, die de bestaande IJmondiale samenwerkings vormen betere kansen geeft”. Over de vele en vaak lange raads- en commissievergaderingen: „Het Manage ment Opleidingscentrumte Amsterdam heeft de aanzet gegeven tot een organisa- tie-onderzoek, waarin op verzoek van de gemeenteraad ook het funktioneren van de bestuursorganen is betrokken. Mis schien kunnen we zó in 1980 uit dit pro bleem komen”. Het aantal inwoners van Heemskerk daalde in 1979 tot 31.783, mede als gevolg van het geringe aantal woningen dat in dit (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De Beverwijkse ge meenteraad heeft onlangs als noodzake lijk uitgesproken, dat de statuten van de Stichting Openbare Bibliotheek Bever- wijk-Heemskerk zodanig worden gewij zigd, dat de mogelijkheid dient te worden verwezenlijkt, dat de raadsleden van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk in het bestuur worden opgenomen. B. en W. van Heemskerk vinden het niet nodig, dat er raadsleden in het bestuur zitten en de gemeenteraad bleek het don derdagavond eens te zijn met die zienswij ze. Overigens wilde de Heemskerkse raad niet uitsluiten dat er raadsleden zitting nemen in het bestuur. Met andere woorden: als er vanuit de Beverwijkse raad raadsleden in het be stuur gaan zitten, prima, maar de Heems kerkse raad vindt het niet nodig zelf ook raadsleden voor dit bestuur aan te wijzen. Wel hecht men veel waarde aan een goed overleg tussen het bibliotheekbe stuur en de betreffende raadscommissies. Nog in zijn toneelkostuum reikt Theo Keirgieter de jubilerende amateurtoneelspeler de zilveren NCA-speld uit. IJMUIDEN. Bakkum-Breur Sr. zijn erin geslaagd in de wintercompetitie bridge van De Jump zich naar de top van de A-lijn te spelen. Het duo scoorde op de elfde wedstrijddag 59.93 percent en kwam daardoor op een totaal van 601.41. Mevrouw Wereman en haar partner Breur Jr. hadden een off-day (47.62) en vielen naar de tweede plaats terug (600.49). Burgemeester Molendijk speldt Joop van Baar de eremédaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau op .1 Kr

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7