Celstraf en TBR geëist voor overval post agentschap Santpoort Vrouwenbond NVV viert dertigjarig bestaan Afscheid van de heer J. de Wit Vakantiefestival in Da Costa Akademie Symbolische huur vastgelegd voor KNSB moet stappen zetten om ijsbaan open te krijgen burgerlijke stand „Villa Nooitgedacht” Wethouder Ockeloen beloofde in het verleden al hulp IJSVERENIGINGEN IN GEZAMENLIJKE BRIEF: ACCENT OP POSITIE VAN VROUW FRED OSTER PRESENTEERT GALA-AVOND Geen spreekuur Bureau voor gemeenschappelijke regelingen Piano’s,vleugels en klavecimbels. 9 W. VOET ZONEN C.C Bender B.V VOET ASSURANTIËN ¥&ni| VAN RIXEL zon drukker VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 IJMOND n 8 oktober 1800 2 februari 1980 KRAKERS RICHTEN NOTA TOT B. EN W. Z VELSEN en. BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? gen (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Personeelsleden van het Provinciaal Ziekenhuis, gesteund door het gemeentebestuur van Bloemendaal, stonden giste ren na vijf jaar weer tegenover Gedeputeerde Staten van Noord- Holland en meer dan 150 omwonenden van de instelling. Het Zieken huis wil al jaren een forse stap zetten in het gevecht tegen de woningnood onder de personeelsleden. Daartoe zou het zogeheten Sleutelbos aan de Schröder van de Kolkweg voor de helft bebouwd moeten worden. Het gaat om ruim tachtig woningen in de sociale sfeer plus een honderdtal parkeerplaatsen. 4.500,- 6.750,- Het provinciebestuur is in deze zaak 8.250, (ADVERTENTIE) 3.500,- 9.000,- 2.750,- 2.000,- 1.000,- 1.500,- (ADVERTENTIE) serd (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) 13.000,. 15.500,- 13.250,. nsen I aan en J Voor de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State traden partijen --*■ -- strijdperk. De heer Hendriks van de Pro vinciale Planologische Dienst wees erop dat de huidige bestemming van het Sleu telbos recreatie te land is, een bestemming die er notabene op verzoek van de Bloe- .mendaalse gemeenteraad destijds aan ge geven is. Niet alleen het huidige streek plan voor Zuid-Kennemerland maakt der- niet akkoord was gegaan met het bestem mingsplan dat de gemeente had goedge keurd. Bloemendaal was daarin volledig 1 tegemoetgekomen aan de wensen van het SANTPOORT. Voor de tweede maal wordt zaterdag 19 februari het Sant- poorts vakantiefestival georganiseerd. Het initiatief hiertoe is genomen door een plaatselijke bank. Het festival wordt gehouden in de aula van de Pedagogische Akademie Da Costa aan de Bloemendaal- sestraatweg in Santpoor-Zuid. Het pand kwam in 1978 in gemeentehan- den. Elke bestemming op korte termijn is tijdelijk. In het kader van een nog vast te stellen verkeerscirculatieplan voor de ge meente wordt sloop op de lange duur onvermijdelijk geacht. Voor dat doel is twee jaar geleden ook tot aankoop be sloten. en de ondoelmatige inrichting alleen via een kostbare verbouweing te verhelpen. Als morgen de voordeur wordt gesloten en de lichten zijn uitgedraaid, is na bijna 180 jaar voorgoed een einde gekomen aan het bestaan van onze zaak in de Anegang. Rest ons u allen, die op welke manier dan ook in de afgelopen weken afscheid van ons hebben genomen, voor dit buitengewone blijk van medeleven heel, heel hartelijk dank te zeggen. en Nova Zembla - dat het bestuur van de KNSB tot nog toe geen actie heeft ondernomen - noch naar de kant van de verenigingen toe, noch naar het stich tingsbestuur of de vijf subsidiërende gemeenten toe. VELSEN. Burgemeester P. J. Molen dijk en wethouder J. W. Meijer houden maandag 4 februari geen spreekuur. Woensdag 6 februari houdt wethouder (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. In de IJmond begint de gedachte steeds meer te leven om een gemeenschappelijk administratiebureau in te stellen voor de praktische uitvoe ring van allerlei gemeenschappelijke re gelingen tussen de IJmondgemeenten of in regionaal verband. Donderdagavond kwam die kwestie weer ter sprake in de Heemskerkse ge meenteraad bij de bespreking van de be groting van het Regionaal Instituut Open baar Voortgezet Onderwijs Midden-Ken- nemerland. Dat instituut fungeert ten dele als een soort verlengstuk van de afdelin gen onderwijs van de deelnemende ge meenten. Gezien de kleine bezetting kun nen er bij ziekte en dergelijke snel moei lijkheden en achterstanden ontstaan bij gebrek aan plaatsvervangers. Door de ad ministratie van meer samenwerkingsvor men bijvoorbeeld de personeelsadmini stratie en dergelijke, onder te brengen bij een gezamelijk in te stellen bureau, dat dan voor meer regionale administratieve taken kan worden benut, zou er mogelijk efficiënter kunnen worden gewerkt en zou de uitvoering van die taken ook min der kwetsbaar zijn. Het is een gedachte, die onder meer is geopperd in het zogenoemde IJmondbe- raad van de colleges van B.en W. in de IJ mondgemeenten. P. W. Voet Sr. P. W. Voet Jr. H. J. Scheeper spreekuur van half drie tot kwart voor vier. Wethouder K. W. Bijl houdt spreekuur op maandag 4 februari van drie tot half vijf. GEHUWD: N. J. van Wensveen en T. M. Kruitbosch, Reeuwijk; W. J. Nijholt en L. A. van der Lugt, Waddinxveen; C. H. Zorgdrager en E. H. van Laar, Beverwijk. Stemmen, koop, verkoop, revisie. 9vag- 0.000 A/Ijs raad XAD HAARLEM. De ijsverenigingen in de regio Haarlem hebben inzake de kunstijsbaanproblematiek de han den ineen geslagen. Zij willen dat hun overkoepelende orgaan, de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrij- dersbond (KNSB), stappen gaat ondernemen om er voor te zorgen dat de Kennemer kunstijsbaan zo snel mogelijk weer opengaat. De ijsclubs hebben daar in een brief om gevraagd. Het verbaast de besturen van de verenigingen - Kees Jongert, Zwanenburg, Velsen Tel. 023-242218 Handelsreg. 50029 H'lem VELSEN. De clandestiene bewoners van het pand Kanaalstraat 234 (Oud-U- muiden) geven na maanden van stilzwij gen eindelijk tekenen van leven met een nota gericht tot het Velsense college. De drie leden tellende krakersploeg die het pand vorig jaar augustus wederrechte lijk in bezit nam is inmiddels tot zes man uitgegroeid. Jongeren die ondanks jaren lange inschrijving als woningzoekende op de plaatselijke huizenmarkt niet aan de bak kwamen en zich in het kraakpand inmiddels redelijk comfortabel geïnstal leerd hebben. ONDERTROUWD: F. J. Bakker, Delft en E. J. Baak, Drie huis; F. A. J. M. van Nunen en I. Jordaan, IJmuiden; J. Prins en C. A. Mul, IJmui- den; P. Fontijn, Driehuis en A. Guijt, IJmuiden; M. G. Prins en B. S. van Voorst, IJmuiden; J. Boer en I. Broek, IJmuiden; R. R. de Vos en A. R. Onderwater, Sant poort. GEBOREN: F. Akkerman-Kwantes, z„ IJmuiden; J. M. Commandeur-Groen, z., IJmuiden. OVERLEDEN: M. C. Heilig, 84 jaar, echtgenote van G. Glas; C. de Boer, 68 jaar, weduwnaar van P. Wijker. J.750,- 1.250,- 8.000,. 8.250,. bouw van de schaatssprot - dreigt nu verloren te gaan”. Het geheel zal er nog ongunstiger uit gaan zien als ook komend seizoen de kunstijsbaan gesloten zou blijven. De ijsbanen van Alkmaar en Amsterdam zijn momenteel al overbelast. De leden van de ijsclubs zijn hiervan de dupe, zo stellen de verenigingen. Men hoopt, dat de KNSB alles in het werk zal stellen om de ijsclubs bij te staan by het zoeken naar een oplossing voor hun - voornamelijk financiële - problemen. Volgens de verenigingen zouden de NSF en het ministerie van CRM ingeschakeld moeten worden. 9.750, - 5.750, - 5.750,- 5.750,- 5.750,- 5.750,- 1.750,- 1.500,- '.500,- 1.350,- 1.500,- lli-fi, video en grammofoonplaten. Spui 12, Amsterdam. Tel.:020-230851. Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. De officier van jus titie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. Bijl de Vroe, heeft gisteren in de laatste van een serie rechtszittingen tegen de overvallers van het posta gentschap in Santpoort tegen een 23- jarige Amsterdammer een gevange nisstraf geëist van twaalf maanden waarvan acht voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De offi cier wil bovendien dat de verdachte wordt opgenomen in een reclasse- ringsgemeenschap in Lunteren, een TBR-inrichting. „De KNSB heeft als belangrijkste doelstelling het bevorderen van de schaatssport”, aldus een be stuurslid van een van de verenigingen „en die schaats sport, waarin in het verleden veel aandacht is besteed aan met name de jeugd en de recreanten - de onder- (Van een medewerker) BEVERWIJK Na bijna vijftig jaar het Beverwijkse veilingwezen in verschil lende functies te hebben gediend heeft de heer J. de Wit donderdagmiddag afscheid genomen van zijn werkkring. Dit gebeurde in De Nieuwe Slof waar honderden belangstellenden de heer de Wit en zijn familie de hand drukten en overlaadden met geschenken en bloem stukken. De voorzitter van het veilingbedrijf, de heer N. Handgraaf, gaf een kort overzicht van de loopbaan die de heer De Wit van jongste medewerker op het kantoor tot coördinator en staftnedewerker bracht. „Menselijkerwijs gesproken”, vervolgde de voorzitter, „zal geen veilingfunctiona- ris meer een dergelijke lange staat van dienst bereiken. Wil ik eerlijk zijn dan moet ik zeggen dat de heer de Wit geen makkelijk mannetje was, zowel voor de kopers en aanvoerders ging hij altijd recht door zee”, aldus de heer N. Hand graaf die deze woorden vergezeld liet gaan van bloemen voor mevrouw de Wit. Hij dankte de scheidende coördinator voor zijn inzet en wenste het echtpaar nog vele gelukkige jaren toe. Hierna overhan digde hij de heer de Wit een geschenk onder couvert. In een ongedwongen sfeer konden de belangstellenden daarna af scheid nemen van de heer de Wit die nu hij van de V.U.T.-regeling profiteert het wat kalmer aan gaat doen. 1.700,- halve bebouwing onmogelijk, ook het nog 9.250,- 1.750,- 5.250,- 8.000,. 8 250.1 aantasten. Vandaar dat vier jaar geleden 4.500^ niet akkoord was gegaan met het bestem- echter tegenover zjjn personeel gaan staan. Gedeputeerde Staten willen het ou de binnenduin dat het bos in feit is, niet Tijdens de eerste zitting tegen de ver dachte verzocht zijn raadsman, mr. I. de Vos, een onderzoek naar de wenselijkheid van opneming in een TBR-inrichting. De rechtbank willigde dat verzoek toen in. In een daarop uitgebracht rapport, opge steld door de reclasseringsgemeenschap in Lunteren, wordt gesteld dat behande- (Van onze verslaggever) VELSEN. Volgende maand bestaat de Vrouwenbond NW afdeling Umui- den dertig jaar. De afdeling is enkele maanden na de landelijke organisatie op- gericht met als doel de mannen bij te staan met het weer op poten zetten van de vakbond. Het NW was tijdens de oorlog geheel ten gronde gegaan”, zegt voorzitter Riet van de Ven. „Na de oorlog moest ontzet tend veel gedaan worden. De vakvereni ging moest weer opgebouwd worden. Er waren veel zieke leden, de tuberculoze was nog lang niet uitgebannen. Kinderen waren door de oorlog erg verzwakt. Huis vrouwen waren vaak door allerlei om standigheden overbelast”, aldus Riet van de Ven. De Vrouwenbond NW had in de op- richtingsperiode een dienende taak. Vrou wen konden alleen lid worden als ook hun man lid was van het NW. In de loop van Voor het verrichten van taxaties van juwelen, goud en zilver aan huis, alsmede het afsluiten van kostbaarhedenverzekeringen bij de Amsterdam Londen Verzekering Maatschappij stelt ondergetekende zich gaarne beschikbaar. Ir. P. W. Voet, Helmlaan 39, 2015 LD Haarlem 5.500, - 7.500, - 8.750,- ’PZ. 6.000,- De brief aan B. en W. waarin hun be weegredenen voor de kraakacktie nog eens bp een rijtje worden gezet bevat het dringende verzoek het pand blijvend voor jongerenhuisvesting te bestemmen. Her innerd wordt aan de vorig jaar serieus overwogen toewijzing van het pand aan het gezin Oosterman, toen nog woonach tig aan de Bloemstraat, tegen een maan delijkse huurvergoeding van ƒ250. Dit bedrag wordt maandelijks volgens eigen Verklaring al als huurvergoeding op een vaste bankrekening vastgezet. Het pand Kanaalstraat 234 bijgenaamd „Villa Nooitgedacht”, bevat tien vertrekken, maar wordt desondanks volstrekt onge schikt geacht voor bewoning door een maar ook door meerdere gezinnen. Als hinderpaal wordt genoemd de aanzienlij ke kosten voor verlichting en verwarming de jaren vijftig, toen ook het welvaartspeil weer steeg vervaagde steeds meer het oorspronkelijk doel. Tot in 1967 een grote verandering plaatsvond. Het accent kwam te liggen op de positie van de vrouw in de samenleving. Voorzitter Riet van de Ven: „We probe ren de vrouw maatschappelijk bewust te maken door ondermeer scholing. Vorig jaar hebben we het gehad over vrijwilli gerswerk. Nu we een economische krisis hebben, wordt maar al te vlug tegen een vrouw gezegd: Ga jij maar vrijwilligers werk doen. Wij zijn daar tegen. We hebben dit uitgebreid bediscussieerd in de vrou wenbond. We zijn tot de conclusie geko men dat de vrouw bijvoorbeeld in de gezondheidszorg niet zomaar moet inleve ren, terwijl er wel gelden beschikbaar zijn voor andere dingen. Onze bevindingen spelen we door aan het NW. Ik heb de indruk dat in vergelijking met tien jaar geleden het NW meer rekening houdt met de belangen van de vrouw”, aldus Riet van de Ven. De 177 leden tellende bond organiseert behalve scholingsbijeenkomsten, excur sies, gezelligheids- en contactavonden. „We zijn op excursie geweest naar het electriciteitsbedrijf en het waterleidingbe drijf. We hebben een avond georganiseerd met het COC in Haarlem. En we hebben akties gehouden voor Tanzania, Kenia en een kindertehuis in Karachi”, aldus de voorzitter. Dinsdag 19 februari viert de Vrouwen bond NW ’s avonds vanaf kwart voor acht in de Petrazaal aan de Spaamestraat haar dertig jarig bestaan. ling een goede zaak zou zijn. De verdachte zou bovendien goed gemotiveerd zijn om een behandeling te ondergaan. Zijn raads man benadrukte, dat een behandeling ze ker geen „pretje” is. Er zou een groter beroep worden gedaan op de verdachte dan bij het uitzitten van een straf in een gevangenis. De officier achtte bewezen dat de man betrokken was geweest bij de overval op het postagentschap op 25 september. Hij zou een grote rol hebben gespeeld bij de voorbereidingen. Volgens de officier had hij onder meer gezorgd voor wapens en een portofoon. Tijdens de overval was hij bij de vluchtauto gebleven. Mr. Bijl de Vroe zei nadrukkelijk dat zijn „milde” eis zeker niet wilde zeggen dat hij lichtvaar dig dacht over de betrokkenheid van de verdachte bij de overval. „Met het plegen van overvallen wordt duidelijk een grens overschreden”, aldus de officier. Tegen de twee andere verdachten eiste de officier onlangs straffen van twee en drie jaar. Zij stonden toen wel voor meer overvallen terecht. van die panden kon zelfs gewijzigd wor den in een paviljoen voor patiënten. Wes- terkamp nodigde de staatsraden uit eens te komen kijken op welke wijze een deel van de patiënten („uitgestoten door de maatschappij”) in gebouwen van 150 jaar oud is ondergebracht. Op het terrein van het PZ zijn geen mogelijkheden voor wo ningbouw voor het personeel, zo besloot hij. De raadsvrouwe van het actiecomité voor de bouw van de woningen en van de medezeggenschapscommissie betoogde daarnaast dat de natuurwetenschappelij ke waarde van het Sleutelbos lang niet zo indrukwekkend is als was voorgesteld. „Deels is het een illegale vuilnisbelt, ter wijl ook allerlei mensen er hun hond uitla ten.” Recreatieve waarde zag zij niet of nauwelijks, immers alleen omwonenden met een sleutel van het toegangshek vandaar de namen van het vijf hectaren grote terrein kunnen het gebied betre den. Mr. Ten Haave stelde ook dat wonin gen in Vogelenzang-Oost voor het PZ geen soelaas bieden. Die bouwlokatie zou te ver verwijderd zijn en bovendien in eerste instantie bestemd voor de inwoners van dat deel van Bloemendaal. Naar haar mening zou de gemeente Vel sen geen bijdrage kunnen leveren aan de oplossing van de woningnood onder het personeel. Huizen in de Velserbroekpol- der zouden alleen voor mensen uit de IJmond bestemd zijn terwijl Bloemendaal tot de regio Zuid Kennemerland wordt gerekend en derhalve niet in aanmerking komt. Een visie die werd bestreden door mr. Koch, een van de omwonenden die herinnerde aan een uitspraak van de toen malige wethouder Ockeloen van Velsen. Deze zou gezegd hebben dat zijn gemeente ook wel wat huizen zou kunnen bieden. In die jaren was er zelfs van bebouwing in de genoemde polder geen sprake. Volgens Koch zit het PZ op tweeënhalve kilometer van het begin van de Velserbroek. Het leek hem dat daar toch mogelijkheden voor het PZ moeten liggen. Ook voorzitter Brouwer van de afdeling geschillen van bestuur leek die mening toegedaan. Hij suggereerde ambtenaear Burggraaf van Bloemendaal dat Noord- Elf winkeliers zijn in de tot markt omge bouwde aula vertegenwoordigd met stands waar informatie en artikelen te verkrijgen zijn betrekking hebbend op vakantie en andere vormen van recreatie in de vrije tijd. Het festival begint ’s morgens om tien uur en duurt tot ’s middags vijf uur. Vlak na de opening treedt de dansgroep De Schans uit Beverwijk op. In plaats van de vorig jaar gehouden poppenkast, wordt dit jaar een doorlopende filmvoorstelling gegeven voor kinderen. Het festival wordt ’s avonds voortgezet met een gala-avond, die wordt gepresen teerd door Fred Oster. Als gasten treden Lenny Kuhr en Los Tres de Canarias uit Las Palmas op. Fred Oster presenteert bovendien een quiz. Kaarten voor de galavond zijn vanaf heden te verkrijgen bij de betrokken on dernemers. Als bijzondere attractie is tijdens het vakantiefestival een zogenoemde zes-rik- sten-tas te koop, die met rijksdaalders betaald moet worden. De waterdichte sporttas bevat een zestal vakantie-artike- len en bovendien een bepaalde groente. Eenzelfde artikel is geëtaleerd in één van de stands. De bezitter van de zes-riksentas krijgt een prijs als de inhoud vergezeld van een passend rijm wordt ingeleverd by de betreffende stand. Er zijn tien hoofd prijzen mee te winnen. Twee fietsen, vyf tuinstoelen en drie manden met delicates sen. Verder zijn er 100 extra en 250 kleine re prijzen beschikbaar. eveneens tegenstander van bebouwing. „Het woord uniek wil ik voor dit gebied niet gebruiken. Het is een waardevol ge biedje, weliswaar niet groot maar alle beetjes helpen tegenwoordig. Laat het PZ bedenken dat men curatief (genezend, red.) bezig is maar wij doen het preventief (voorkomend, red.)”. De waarde voor woon- en leefmilieu van het Sleutelbos was ook een belangrijk argument voor de raadsadviseur die zich achter de provin cie heeft opgesteld. Hij meende tevens dat een deel van de woningnood onder het personeel wel degelijk kan worden opge lost via de toewijzing van huizen in Voge lenzang-Oost, een plan dat nog tot acht februari ter visie ligt. De verwerping door Gedeputeerde Sta ten betekent in feite dat het oude bestem mingsplan Caprera-Provinciaal Zieken huis ook voor het Sleutelbos van kracht blijft. En dat houdt weer in dat er geen tachtig maar slechts acht nieuwe wonin gen gebouwd kunnen worden. Op de Raad van State rust nu de taak de Kroon te adviseren. Staatshoofd en minister van Volkshuisvesting nemen gezamenlijk een beslissing die nog wel enige tijd yal uit blijven. niet definitief goedgekeurde plan ANZKG, dat Provinciale Staten inmid- 7.750,- dels is gepasseerd, staat ter plekke geen huizen toe. J Hoe dringend het Provinciaal Zieken- 9 250 -' huis om huizen verlegen zit, trachtte me- - vrouw mr. Ten Haave aan te tonen. De instelling heeft ongeveer duizend perso neelsleden voor de ongeveer elfhonderd patiënten. Zestig vacatures voor leiding gevenden kunnen niet worden vervuld, omdat veel sollicitaties afknappen op het ontbreken van goede huisvesting in de omgeving. Daarbij komt dat het PZ kort .geleden toestemming heeft gekregen, Tweehonderd nieuwe medewerkers aan te .Trekken. De behoefte aan woonruimte :wordt daarom in directe zin geschat op 260 huizen. I Het verloop onder het grote personeel is ook groot vanwege de slechte huisves tingssituatie. Medewerker Westerkamp van het PZ wees erop dat juist onder degenen die na vijf jaar zijn afgestudeerd veel vertrekkers zijn. Het gaat veelal om mensen met jonge gezinnen die niet in de omgeving terecht kunnen. Hij stipte ook .aan dat veel jonge verpleegkundigen in opleiding liever op dure kamers buiten het ziekenhuisterrein wonen dan in de zusterhuizen binnen de omheining. Een donderdag opnieuw met elkaar in het 4.750, - 8.750, - 1.500, - 5.000,- 8.500, - Oosterduinweg 29 4 tel. 14768 IJmuiden Holland toch zou kunnen bemiddelen in deze. „Ik denk dat u de invloed van de provincie overschat”, zo luidde de reactie. Burggraaf meende dat Noord-Holland er aan zou kunnen meewerken dat de voor genomen woningbouw in de sociale sfeer zou kunnen geschieden door de vijf hecta re voor een gulden per vierkante meter te verpachten. Het Sleutelbos is immers van Noord-Holland dat ook een jaar of vijftien geleden aan bebouwing gedacht had. De heer Hendriks zwakte die bewering af door te zeggen dat destijds slechts ambtelijk overleg had plaatsgevonden tussen PPD en PZ. Toen ging het boven dien om de helft van het huidige aantal geplande woningen. Het idee ging destijds al niet door omdat de huren te hoog ble ken uit te komen. Buurtbewoner Van Oos tendorp betuigde namens ruim 150 onder tekenaars van een bezwaarschrift tegen het plan instemming met het besluit van Gedeputeerde Staten. Het huisvestingsbe leid van het PZ vond hij ondeugdelijk. Daar zou eerst maar eens iets aan moeten gebeuren. „Zo laat men een twintigtal gepensioneerden wonen in huizen die van het ziekenhuis zijn.” Natuurbeschermer Van Zalinge was „Velserbroekpolder oplossing voor woningnood ziekenhuispersoneel”

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9