Onderzoek Loontechnische Dienst: Nederlander Den Uyl: Regeling nodig voor chips FNV oneens met WAKEN OVER OPBRENGST korter werken bij Enka-Breda NASA bestelt nieuw ruimte- Geen subsidie Mogelijk nieuw laboratorium Hoge omzet in Wall Street STAND HYPOTHEEKRENTE voor gebruik van steenwol eet per jaar 8 kilo kip Iran verhoogt olieprijs beurs deze week parkeersysteem in Nederland ’’Liefst op wereldniveau” hL ds- I I 15 ZATERDAG 2 FEBRUARI 1980 ECONOMIE (Van onze redactie economie) egd t it. JKSE DEN HAAG. Uit de eerste onderzoeken van de Loontech nische Dienst van het ministe rie van Sociale Zaken naar de naleving van het Loonpauze- besluit onder weekloners in ruim 100 bedrijven is gebleken dat de loonpauze goed wordt nageleefd. Minister Albeda heeft het rapport met het on derzoek toegezonden aan het parlement. Loonpauze wordt goed nageleefd t 1 31 I SORE) n, poi» aan dt Naam Bank: A.B.N. Amrobank Bouwf. Ned. Gem. 10,99 10,2 10,2 10,99 i □ren Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Westland Utrecht/standaard De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Rentepercentages per 29 januari 1980. 10,1 10,0 9,8 10,49 10,38 10,17 10,49 10,38 10,17 10,1 10,0 9,8 >f mon fs praa' iing oi selend sch be en eer en gro be ceo i gerus’ iblijveno iet! ten- Bovendien wordt gevreesd dat de op- schroeving van de defensie-uitgaven, zo als president Carter afgelopen maand in zijn boodschap tot het Congres duidelijk heeft laten uitkomen, inflatoir zal gaan werken ondanks regeringstoezeggingen de begrotingsuitgaven strikt in de hand te willen houden. De ervaring heeft geleerd dat dit goede voornemen zelden in daden kan worden omgezet. Altijd zijn er tegen vallers die het beeld in ongunstige zijn beïnvloeden. Maar ook in ons land wil het vooral met de kapitaalmarktrente niet te best vlotten. lenindustrie, bouwnijverheid, detailhan del, horeca- en schoonmaakbedrijven. In 24 ondernemingen bleken de arbeids voorwaarden in januari niet te zijn gewij zigd vergeleken met december vorig jaar in 69 bedrijven was dat wel het geval, maar deze verbeteringen mochten vol gens de loonpauze worden toegepast. Bij negen ondernemingen is het herziene loon eerst uitbetaald na 11 januari. In al deze gevallen is niet gehandeld in strijd met de maatregel. In geen van de 102 onderne mingen zijn extra uitkeringen of onkos tenvergoedingen verhoogd of ingevoerd. Uit vragen tijdens het onderzoek is ge bleken, dat in meer dan de helft van de ondernemingen de werkgevers positief te genover de loonpauze staan; in ongeveer een derde van de bedrijven namen ze een neutraal standpunt in. Wel klonk in de opgegeven argumenten nogal eens de vrees door voor inhaaleffecten op langere termijn. Tevens werd gewezen op de span ningen op de arbeidsmarkt. De beweging van werkende jongeren De geldmarkt is, zoals gebruikelijk direct na nieuwjaar, minder gespannen, waar door de handelsbanken in januari de op- slagrente van 2 procent op 1 procent kon den brengen. Maar op de beurs brokkel den de obligatiekoersen duidelijk af. Ook deze week stond in dit teken, hetgeen duidelijk te zien was aan de koersontwik keling van de laatste, dus 9,5 procent- staatslening. Deze kwam in medio januari pp 99,3 procent in notering na op 99,8 procent te zijn geëmitteerd. Liep toen iets op tot 99,6 procent maar zakte deze week terug op 98,8 procent, een vol procent beneden de emissiekoers. Gisteren stond de inschrijving open op een 9,75 procent-lening van de Inter Ame rican Development Bank tegen 99,2 pro cent, en volgende week vrijdag kan er worden ingeschreven op een 9,75 procent- lening van de Amfas-groep tegen 99 pro cent. Gevreesd wordt dat beide een harde dobber zullen hebben. Zoals reeds opgemerkt betekenden de geringe saldo-afwijkingen van de beursin dex van Wall Street niet dat er ook op (KWJ) houdt overigens van 4 tot en met 8 februari een landelijke looncontrole in de horeca. De KWJ wil weten hoe het is gesteld met de arbeidstijden, het loon en de werkomstandigheden van het jonge Scherpe reacties traden er op voor Palem- bang, die van 200 op 150 gulden terugviel, en voor Ballast-Nedam, die inzakte van 101 op 91 gulden, waardoor beide de forse winst van de vorige week weer ongedaan maakten. Ook Gelatine Delft moest met 25 gulden verlies flink terug, daarentegen waren de papierwaarden KNP en Proost en Brandt vast en kon Palthe van 47 op 54 gulden komen door meevallend bedrijfs- bericht over 1979. TEHERAN (Reuter). Iran heeft giste ren de prijs van zijn ruwe olie met 2,50 dollar per vat (159 liter) verhoogd, zo heeft de NIOC, de nationale oliemaatschappij van Iran, officieel bekendgemaakt. Kort daarvoor waren er al dergelijke berichten uit Japan gekomen. De prijsverhoging is van toepassing op alle kwaliteiten olie. De basisprijs, die van lichte olie, is nu 31 dollar per vat. Iran handhaaft de toeslag van drie dol lar per vat voor de olie die op basis van contract wordt verkocht. De NIOC deelde verder mee dat de Iraanse olieproduktie op het ogenblik ruim drie miljoen vaten per dag bedraagt. Hoeveel olie er wordt geleverd volgens contract is niet bekend. Vorig jaar maakten dergelijke leveringen ongeveer 85 procent van de Iraanse olie- export uit. Zelf heeft het land per dag 700.000 vaten nodig. Olie van dezelfde kwaliteit uit Saoedi- Arabië is nu vijf dollar per vat goedkoper dan de Iraanse olie. Kort geleden werd Saoedische olie twee dollar duurder. De voornaamste prijsverhoging door Iran da teert van de vorige maand. Den Uyl zei dit gistermiddag tijdens een internationaal congres over ”De uitdagin gen van de chips”. Hij legde er de nadruk op dat internationale sturing van de tech nologische ontwikkeling een dwingende opgave is om kortsluitingen en explosies te voorkomen. De EG is daarbij van be lang, maar afspraken in groter verband hebben de voorkeur. In dit verband verwees hij naar de con ferentie van Stockholm, die in 1972 stimu- 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 10 jaar 5 jaar 10 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar DEN HAAG (ANP). Ongeveer hal verwege dit jaar zullen de resultaten van een onderzoek naar een nieuw parkeer systeem bekend worden, dat goedkoper respectievelijk winstgevender zal zijn dan het tegenwoordige, mits er niet meer par- keercontroluers nodig zullen zijn. lerend werkte op het maken van afspra ken voor beter milieubeheer. Er is nu volgens hem dringend behoefte aan een VN-conferentie en een VN-agentschap tot bundeling van informatie en ontwikkeling van spelregels. Het is van het grootste belang op nationaal en Europees niveau prioriteiten te ontwikkelen voor de toe passing van micro-elektronika, aldus Den Uyl. Met de invoering van micro-elektronika moet arbeidstijdverkorting en herverde ling van werk gepaard gaan en ook op dit stuk is er internationale samenwerking nodig. Velen ervaren de micro-elektroni ka als bedreigend, zei Den Uyl, als mdat- schappij-vijandig. Het is ook daarom noodzakelijk dat elke onderneming en el ke organisatie die ’’chips” gaat toepassen vooraf met werknemers en vakbonden overlegt. 10,25 10,0 10,0 10,0 9,8 10,0 10,0 10,0 9,9 10,0 10,0 10,0 9,8 10,0 10,17 10,38 10.65 10,65 10,70 10,44 10,44 10,64 10,38 10,95 Opgave bank 10,25 10,25 10,25 10,25 10,17 10,38 10,93 10,93 11,09 10,44 10,44 10,64 10,38 11,17 koersgebied weinig gebeurde. Integen deel, de hausse die zich al over de gehele maand januari heeft voorgedaan werd onverminderd voortgezet. Maar de ont wikkeling verliep niet evenwichtig en eer der schoksgewijs, waarbij de ene groep de andere opvolgde maar weer in koers te rugliep als de andere steeg. Zeer vast waren deze week opnieuw de defensie- aandelen, de mijnbouwfondsen en de pe- troleumwaarden. Maar doordat hier al hoge koersniveaus bestaan in vergelijking tot het veel lagere peil van een jaar gele den, treden er direct vele winstnemers in de markt zodra de noteringen flink gaan aantrekken. Wall Street had deze week dan ook een grillig, soms zelfs chaotisch aanzien, hetgeen de grote dagelijkse om zetten verklaart. Er wordt thans veel gekocht maar ook veel winst genomen waarbij de indruk bestaat dat vele beleggingsmaatschappij en aan de koopkant staan en vele particu liere beleggers aan de verkoop. De institu tionele beleggers hadden de laatste maan den van ’79 een zwaar hoofd in de econo mische ontwikkeling van de Verenigde Staten in 1980 en hadden daardoor grote bedragen liquide gehouden. Maar de in ternationale politieke spanningen hebben dit beeld gewijzigd en aangenomen wordt 1,5 1,5 1.5 1,5 1,5 1,5 1,5 Centraal Beheer Centrum-bank Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank 1,5 1,5 1 1,25 1,25 1,25 1 2 9,8 10,0 10,25 10,25 10,25 10,0 10,0 10,0 9,8 10,2 Het politieke keuzeprobleem wat we gaan doen, welke produkten we gaan ma ken kan niet worden ontlopen, aldus de oud-premier. Hij bracht opnieuw het denkbeeld (van de vakbeweging) van een automatiseringsheffing naar voren, waar mee de kosten door extra werkloosheid - als gevolg van de ’’chips” kunnen worden opgevangen. Waarom geen heffingen als de overheid kosten moet maken vanwege de uitstoot van arbeid? vroeg hij zich af. werke- lijk 10,85 10,58 10,44 10,44 Rentepercentages met Gem. gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk 10,85 10,85 10,71 10,71 PARIJS (DPA/Reuter). De NASA, de Amerikaanse organisatie in de ruimte vaart, heeft een koopovereenkomst on dertekend voor de aanschaf van een twee de ruimtelaboratorium spacelab, dat 144 miljoen dollar kost en onder leiding van het Westduits-Nederlandse concern VFW Fokker/Emo is ontwikkeld. Het moet tus sen oktober 1981 en april 1984 worden geleverd. De eerste vlucht van een spacelab is door de moeilijkheden met de ruimteveer specashuttle vertraagd en zoals het er nu voorstaat zal het pas in april 1982 met een Amerikaanse en een Nederlandse geleer de omhoog gaan. Bij de vervaardiging van het ruimtela boratorium zijn 40 firma’s uit tien landen betrokken; West-Duitsland, België, Dene marken, Spanje, Frankrijk, Italië, Neder land, Engeland, Zwitserland en Oosten rijk. Dit hondje van een straatmuzikant in Kopenhagen bewaakt heel nauwlettend de opbrengst die zijn baas krijgt voor zijn optreden in de straten van de Deense hoofdstad. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. PvdA-fractieleider Den Uyl ziet niet in waarom er geen automatiseringsheffingen zouden mogen komen nu er immers ook milieuhef fingen bestaan. Hij vreest dat onze economie in de huidige situatie een automatiseringsgolf niet kan verwerken zonder grote werkloosheid. Voor een goede begeleiding van de ontwikkelingen in de micro-elektronika zijn volgens hem wereldwijde afspraken dringend nodig. Opmerkingen: De Rabo-banken hebben de hypotheekrente verhoogd. Wij houden rekening met het feit dat de andere banken dit voorbeeld zullen volgen. DEN HAAG (ANP). Minister Van Aardenne (Economische Zaken) blijft bij zijn besluit geen subsidie te geven aön Zwanet tuinders die overschakelen op steenwol- cultures, omdat zij daarmee een energie besparende maatregel zouden nemen. De minister heeft dit geantwoord op vragen in de Tweede Kamer van de D’66’ers Eng- wirda en Lambers-Hacquebard. Volgens deze Kamerleden levert de toe passing van steenwol wel degelijk bespa ring van energie op. De minister zegt dat dit heel wel mogelijk is, maar dat het overgaan op steenwol niet gebeurt met als eerste vooropgesteld doel het besparen van energie. Volgens hem is de hoofdre den een betere beheersing van omstandig heden zoals bemesting, ziektenbestrijding en dergelijke. horecapersoneel tot 23 jaar. De KWJ ver langt onder andere gevangenisstraf op ontduiking van het minimumloon, een snellere procedure voor het opeisen van achterstallig loon en het terugbrengen van de leeftijdsgrens voor het minimum loon naar 18 jaar. De actie zal bestaan uit het ronddelen van vragenlijsten aan jongeren die in de horeca werkzaam zijn. Daarop moeten ze invullen of ze een arbeidsovereenkomst hebben, hoeveel ze verdienen en hoe het gesteld is met de werkomstandigheden. De KWJ werkt in deze actie nauw sa men met de Voedingsbonden FNV. Deze bond speelt informatie over bedrijven door aan de KWJ en verzorgt scholing voor jongeren. Ook de horeca-opleidingen worden door de KWJ benaderd. In ieder district worden bijeenkomsten opgezet om het horecapersoneel te informeren. Ned. Middenstandsbank Nutsspaarbank W.-Nederland variabel 3/5 jaar variabel 5 jaar 5/10 jaar Het onderzoek wordt uitgevoerd in op dracht van Rijkswaterstaat. Onderzocht wordt of het zogenoemde telparksysteem, dat in geheel Israel wordt toegepast, een bruikbaar nieuw systeem kan opleveren. Hoge aanschafkosten, vandalisme en duur onderhoud van parkeermeters zijn de redenen, dat gezocht wordt naar een goedkopere manier van parkeerheffing en -controle. Bovendien werden vooral in Wall Street zeer hoge dagelijkse omzetten geboekt waaruit blijkt dat het beursleven in Ame rika weer in hoog aanzien is gekomen. Het meest opmerkelijke was deze week mis schien nog de voortgezette forse koersda lingen op de obligatiemarkt van Wall Street. Bevond de index zich begin vorige week nog op 74, deze week kwam de stand op 71. Vergeleken met de stand van eind december die 73 bedroeg, is er ook in januari op de vaste rentedragende sector van de beurs een nieuwe flinke daling opgetreden, die zich echter pas in de twee de helft van deze maand goed heeft laten gelden. Deze ontwikkeling belooft weinig goeds voor de nieuwe maand. Want vorige week verhoogden ook enkele vooraanstaande handelsbanken de rente op leningen aan eersteklasdebiteuren met een kwart pro cent tot 15,25 procent. Na een periode van rust lijkt de rente in Amerika dus weer neiging tot stijgen te vertonen. Eerst op de geldmarkt, deze week ook op de kapitaal markt. Een en ander houdt verband met de hoge inflatie die vorig jaar nog in de laatste maand is opgetreden zoals uit de nu verkregen berekeningen is gebleken. BREDA (ANP). De Industriebond FNV gaat niet akkoord met de aanvraag van Enka-Breda voor werktijdverkorting ge durende drie maanden voor 250 man van de spinnerij van het bedrijf. Volgens de bond heeft Enka de aanvraag op onjuiste gronden gedaan. De bond wil hierover een gesprek met de Enka-directie wanneer men bijeen komt op 12 februari om de reorganisatie van Enka te bespreken. Het argument dat de voorraad garens bij Enka te hoog is opgelopen door een grotere import van Amerikaanse garens is volgens de bond een gevolg van het eigen Enka-beleid. De laatste maanden van vo rig jaar zouden er 27 mensen meer aan de produktie vap garens zijn gezet en zou aan verscheidene werknemers snipperdagen zijn geweigerd. Daarmee is de toegestane voorraad van garens met eenderde ^overschreden, zo stelt de bond. gd C. srkzaai dscho; Rente vast Afsluitprov. gedurende: in proc.: dat toenemende defensie-orders een be langrijk tegenwicht zullen bieden in de conjunctuurdaling waardoor deze gering zal blijven. De nieuwe hausse deze week voor Ame rikaanse olie-aandelen vanwege de zeer forse winststijgingen in het vierde kwar taal 1979 trok ook aandelen Koninklijke Petroleum in Amsterdam mee omhoog en daar dit nog altijd ons hoofdfonds is, gaf de rijzing de gehele aandelenbeurs aan het Damfak een zekere steun. Koninklijke zelf steeg deze week tien gulden, waar door de index van de internationals even eens een verhoging liet zien, ook al deden de overige internationals weinig. KLM was aan de flauwe kant omdat het bedrijf verwacht de stijgende benzineprijzen niet volledig door hogere tarieven te kunnen compenseren. Per saldo kwam het fonds ruim 5 gulden beneden het slot van vorige week en daarbij op nieuwe laagteniveaus sedert begin vorig jaar. ABN daarentegen kon van 289 tot circa 300 gulden in herstel treden. Het bleef nog roerig in de textiel deze week en de stor men rond de TSB in Twente bracht Ne- derlandsche Bont, Nijverdal Ten Cate en Blijdenstein op nieuwe dieptepunten. Volgens Den Uyl moet het mogelijk worden gemaakt op democratische ma nier een keus te doen welke nieuwe pro- dukten met behulp van micro-elektronika zullen worden gemaakt. Als doelstelling wordt nu vrij algemeen ervaren dat die toepassingen worden gericht op maat- I schappelijk nut. Daarvoor is onderzoek nodig, dat moet worden vertaald in richt- ■- lijnen en concrete beleidsmaatregelen, die niet kunnen werken zonder duidelijke in- vloed van de overheid. DEN HAAG (ANP). Nederlanders eten jaarlijks voor zo’n 600 miljoen gulden kip, schat het Economisch In stituut voor het Midden- en Kleinbe drijf in een studie van het poeliersbe- drijf. In 1978 aten wij samen ruim 100.000 ton kip, wat neerkomt op bijna acht kilo de man. Volwassen kippen worden nauwelijks gegeten, het ver bruik bestaat nagenoeg geheel uit kuikens. De consument gaat steeds meer de voorkeur geven aan verse kip. De diep vrieskip is bezig terrein te verliezen. Voor kort was de verbruiksverhouding tussen vers en diepvries nog 40 procent - 60 procent, maar deze is nu 70 procent - 30 procent. Het instituut verwacht dat als gevolg van de hang naar verse kip het totale verbruik verder zal stijgen. Het eten van wild is in ons land nog niet erg in zwang, al zit het verbruik wel duidelijk in de lift. Jaarlijks wordt per Nederlander een half kilo wild gegeten, hoofdzakelijk in hetrestau rant en dan nog voornamelijk in de laatste drie maanden van het jaar. Haas en konijn zijn de meest gegeten wildsoorten. De poeliers verwachten, dat de consumptie van wild in de ko mende jaren sterker zal stijgen dan die van kip. De onderzoeken zijn gehouden in de week van 21 tot en met 26 januari in 102 ondernemingen met ruim 9800 werkne mers van wie 4800 weekloners. Het ging vooral om bedrijven in de sectoren land- en tuinbouw, voedings- en genotsmidde- (Van onze beursmedewerker) Volgens de gangbare beurscijfers is er deze week zowel in Wall Street als Amsterdam koerstechnisch niet - veel gebeurd. Maar buiten de index des te meer. Omdat er veel meer aandelen buiten de gebruikelijke in dex voorkomen dan er in zijn opgeno men, valt het niet zo op.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15