Zwemcoach uit kritiek op Carter DIDI THURAU, WIELRENNER-ZAKENMAN: Uitslagen Opmerkelijke rol Rini van Bracht TWIJFELS OVER BOYCOT Europese olympische comité’s wachten af „Zij zijn allemaal jaloers"" 99 nte ite ite Zwakke ploeg Zakelijkheid Rijk man 3100 100 'erk i rk ZATERDAG 2 FEBRUARI 1980 17 1 SPORT ?uze be- iede lak ten, it u Hoop Stemming Amerikanen over >r langt dagdia PIET TEELING enhuis emenv i. jt 36 p PETER HEERKENS lacologt 15 uur. 1.000 I men Zake iken Didi Thurau met zijn nieuwe ploegleiders Sjoerd de Vries (links) en Rudi Altig die belangstellend de hechtingen in zijn rechterhand bekijken. Thurau brak zijn duim bij een val tijdens een ski-vakantie en maakte daardoor nog nauwelijks trainingskilometers. t verzo endure itie „De Amerikaanse politici hebben be grippen als sport en politiek met betrek king tot de boycot duidelijk door elkaar gehaald. Eigenlijk is het een schandalige zaak”, aldus Jack Simon, „dat dit soort mensen het politieke beleid bepalen. In feite zouden sport en politiek gescheiden dienen te worden en misschien zouden we wel beter af zijn, wanneer sportmensen voortaan de wereldpolitiek zullen uit maken”. Misschien bleven daarom de tijden wat achter bij de verwachtingen. De enige verrichting die nog wat te betekenen had Vitali Smislov, een van de plaatsvervan gend voorzitters van het organisatiecomi té voor de Spelen van Moskou, heeft in Parijs gezegd dat Olympische Spelen zon- GILZE (ANP). De rol van Rini van Bracht in het 54e toernooi om de nationa le titel driebanden is opmerkelijk. Op het prestatieve vlak fungeert de 33-jarige re gerend kampioen op het tweede plan. Hij mag zich met één overwinning uit vier ronden als definitief uitgeschakeld be schouwen. Zijn kracht in dit bijzonder grillige toernooi ligt meer in het ophitsen van tegenstanders, die deze prikkel in de rechtstreekse duels in boven-natuurlijke prestaties laten uitkristalliseren. 6 5 6 7 1.000 1.153 1.090 (Van onze speciale verslaggever) PARUS. Voor degenen die zich ergeren aan de nukken van de grillige wielervedette Didi Thurau, is er goed nieuws: over een jaar of twee („hooguit drie”) zijn ze hem kwijt. Dat wil zeggen: in de wegkoersen. Op de baan gaat hij dan naar het voorbeeld van Patrick Sercu in betrekkelijke rust zijn laatste wielerdagen slijten en daarvoor blijkt „Der Didi” eveneens twee seizoenen uit getrokken te hebben. „Op mijn dertigste,” zegt de nu 25- jarige Westduitse wielerafgod, „zal ik er uit zijn. Dit vak vraagt verschrikke lijk veel van een mens en ik vind het niet verantwoord om langer door te gaan dan de termijn die ik nu voor mezelf stelde. Ik wil als een gezonde man mijn carrière beëindigen. Boven dien ben ik er intussen wel achter dat er in het leven belangrijkere en leukere zaken zijn dan beroepswielrennen.” „Ik trek me er niets van aan,” zegt hij, „Ik ben een prof en ik moet financieel pakken wat ik pakken kan. Zo zullen ze er allemaal wel over denken, maar bij de een uit zich dat wat opvallender dan bij de ander. Maar het uitgangspunt is voor ons allemaal hetzelfde: zoveel mo gelijk geld verdienen. Als beroepswiel renner moet je ook zakenman zijn en welke zakenman streeft er niet naar om er het maximum uit te halen!? Ik zou degene die me daarom nu bekritiseren weleens willen horen wanneer ik het geld zou laten liggen wat ik nu krijgen kan. Ze zouden me de grootste gek noe men... Zë ligt dat. Ze zijn allemaal ver schrikkelijk jaloers. Ik geloof niet dat er een groep sporters bestaat die jaloer ser is dan beroepswielrenners.” Hoeveel Thurau bij zijn nieuwe werk gever verdient is niet bekend, maar vast staat wel dat op de begroting van 3,5 miljoen Franse francs (ongeveer 1,7 mil joen Nederlandse guldens) achter zijn naam een bedrag met zes nullen staat. In ruil daarvoor heeft Thurau echter wel genoegen moeten nemen met een ploegs- amenstelling die voor een andere kop man wellicht een onoverkomelijk be zwaar was geweest. „Inderdaad heeft hij niet de sterkste knechten; toen wij be gonnen waren de besten al weg,” zegt de man die de ploeg opzette - Sjoerd de Vries - eerlijk. „Het had beter gekund,” vindt ook Thurau, die voor de moeilijke taak staat om met dit op papier zwakke stel waterdragers de grote uitslagen te maken die hij aan zichzelf en aan zijn sponsor verplicht is. ven model voldeed. Ik was dus vrij man. Tja... en toen kwam er een aanbieding van Puch waar ik enorm veel meer kon gaan verdienen. Vervelend natuurlijk voor de bazen van Pollentier, want wie weet hebben die geld moeten neertellen om die zaak bij de Belgische bond gere geld te krijgen...” serse francs (ongeveer 2400 gulden) „dok ken” daar er tijdens de wedstrijd Jong OrapjeJong Oost-Duitsland op 20 no vember herhaaldelijk rookbommen op het terrein kwamen. Het strengst was de tuchtcommissie van de UEFA voor Bryon Stevenson uit Wales. Hij mag tot 31 juli 1984 niet uitkomen in clubwedstrijden en duels tussen vertegen woordigende elftallen in UEFA-kader. Op 21 november diende Stevenson in Izmir tijdens een voorrondewedstrijd voor het toernooi om de Europese titel tegen Tur kije een tegenstander een vuistslag toe. was die van de Amerikaanse Cynthia Woodhead op de 800 m vrije slag, die negen sconden eerder finishte dan Oran- je’s snelste, Annelis Maas: 8.44.03 om 8.53.90. Als Nederlandse deelnemer aan de Speedo meet weet je dan meteen weer waar je staat. De stand is na vier ronden: 1. Van Cromvoirt 2. Doggen 3. De Jong 4. Van der Smissen 5. De Wilde 6. Van de Looy 7. Van Bracht 8. Nieuwenburg „Thurau,” aldus Sjoerd de Vries (48 jaar; oud-wielrenner in de categorie on- afhankelijken; op zijn 17de met zijn ouders vanuit Heerenveen naar Frank rijk geëmigreerd), „zal dit seizoen toch echt wat moeten presteren want dat gebeurde de laatste twee jaar te weinig. Hij kan tenslotte niet blijven teren op die gele truien van 1977... Laten we hopen dat we waar krijgen voor ons geld.” onde- unktie n ge in. AMERSFOORT. De belangrijkste uitslagen van de Speedo Meet zijn: Dames: 800 METER VRUE SLAG: 1. Cynthia Woodhead (Vst) 8 minuten 38,21 seconden., 2. Mariebeth Linz- meier (Vst) 8.44,03, 3. Judy Scovel (Vst) 8.44,53, 4. Ina Bejjermann (Wdl) 8.49,22, 5. Annelies Maas (Ned) 8.53,90. 200 METER WISSELSLAG: 1. Anne Tweedy (Vst) 2.19,16, 2. Agnieszka Czo pek (Pol) 2.23,74, 3. Ingrid Esser (Ned) 2.24,51, 4. Mayumi Yokoyama (Vst) 2.24,94, 5. Bonnie Glasgow (Vst) 2.25,96. 50 METER VRIJE SLAG: 1. Cynthia Woodhead (Vst) 26,89 seconden, 2. Con nie van Bentum (Ned) 27,10, 3. Wilma van Velsen (Ned) 27,35, 4. June Croft (Gbr) 27,74, 5. Monique Drost (Ned) 27,77. Heren, 1500 METER VRIJE SLAG: 1. Vladimir Salnikov (Sov) 15.31,91, 2. Alexander Tsjajev (Sov) 15.34,33, 3. Alex Baumann (Can) 15.56,75, 4. Steve Lewington (Eng) 16.01,08, 5. Cees-Jan Winkel (Ned) 16.07,37. 200 METER WISSELSLAG: 1. Alex Sidorenko (Sov) 2.07,70, 2. Alex Bau mann (Can) 2.08,78, 3. Serge Fesenko (Sov) 2.08,94, 4. Bruce Furniss (Vst) 2.10,38, 5. Rob Wallenius (Can) 2.11,03, 6. Fred Eefting (Ned) 2.11,46. 50 METER VRIJE SLAG: 1. Christo pher Cavanaugh (Vst) 23,95 seconden, 2. James Montgomery (Vst) 24,56, 3. John Hencken (Vst) 24,70, 4. Stefano Biotti (Ita) 24,85, 5. Marc Taylor (Gbr) 24,86. Om die kans te vergroten, werd de oud-beroepswielrenner Rudi Altig als mede-ploegleider aangeworven. Sjoerd de Vries: „We weten allemaal dat Thu rau een moeilijk te hanteren jongen is. Hij werd door zijn omgeving, de organi satoren en de supporters te veel opgehe meld, wat van hem een vedette maakte die je strak moet houden. En dat is de speciale taak van Altig.” Rudi Altig over die opdracht: „Er gaan veel wilde verhalen over Thurau. Voor mij bestaan ze niet. Ik begin blanco. Mijn eis aan hem is dat hij goed luistert en opdrachten opvolgt. Doet hij dat, dan ben ik ervan overtuigd dat er successen komen want dat hij kwaliteiten heeft is bewezen. Doet hij dat echter niet.... Tja, dan ben ik dezelfde problemen tegenge komen als die mensen die nu over hem klagen.” 7.45 r. der hel .ienst e der Amerikanen ondenkbaar zijn. Hij deed die uitspraak op de eerste persconfe rentie die een belangrijk sportofficial uit de Sovjet-Unie hield na de bezetting van Afghanistan. „Wij rekenen op het gezonde verstand van de Amerikaanse sportmen sen en wjj nemen aan dat zij nog eens rustig zullen overleggen voor zij besluiten niet naar Moskou te gaan”. De uitslagen derde ronde: Van der Smissen DeJong Van der Looy Van Bracht De Wilde Doggen Nieuwenburg Van Cromvoirt Vierde ronde: Nieuwenburg DeJong Van der Smissen De Wilde Van Cromvoirt Van de Looy Doggen Van Bracht Hoop. Dat is de enige drijfveer waarop de Amerikaanse coach en zijn zwemmers en zwemsters in Amersfoort de komende dagen het sterke internationale gezel schap nog partij zullen geven. „De beslis sing is in feite al gevallen, ook al heeft president Carter de toegangsdeur tot Mos kou nog op een kier staan”, zo stelde Jack Simon tijdens een persconferentie in Amersfoort. „Wij blijven vooralsnog ge woon doorgaan met ons trainingspro gramma, ook al is dat tegen beter weten in. Immers er moet wel een klein wonder geschieden wil er straks in de Russische hoofdstad één Amerikaanse atleet aan de start verschijnen”. Het is evenwel geen geheim dat de discussie binnen de Ameri kaanse ploeg, die het dit weekeinde onder meer zal moeten opnemen tegen de Rus sen, tot een minimum beperkt wordt. Jim Montgomery de drievoudig Olympisch kampioen van Montreal en John Henc ken winnaar van het Olympisch goud op de 100 meter schoolslag hebben zich overduidelijk uitgelaten over een aan staande boycot van de Olympische Spe len. Montgomery is duidelijk tegen een boycot, John Hencken schaart zich achter de oproep van de Amerikaanse politici en hun president Carter. boycot verdeeld (Van onze sportredactie) AMERSFOORT. De verdeeldheid binnen de sport om deel te nemen aan de Olympische Spelen in Moskou neemt steeds grotere vormen aan. Een sprekend voorbeeld daarvan is de Amerikaanse coach-manager, Jack Simon, die vlak voor de opening van de Amersfoortse Speedo-Meet zich nogal kritisch opstelde ten aanzien van de door de Amerikaanse president afgekondige boycot van de Spelen. (Van onze sportredactie) FRANKFURT. Het merendeel van de Europese olympische comité’s durft zich nog niet voor of tegen een boycot van de Olympische Spelen in Moskou uit te spreken. Alleen Noorwegen stelt zich op het standpunt dat deelname aan de Olympische Spelen in Moskou ongewenst is. Spanje en West-Duitsland nemen voorlopig helemaal geen standpunt in, omdat de olympische comité’s van die landen eerst de ontwikkelin gen willen afwachten. De overige landen zijn vooralsnog tegen een boycot, maar menen dat dat standpunt in de komende weken wellicht gewijzigd kan worden. Dat blijkt uit een informatieve bijeenkomst van de Westeuropese olympische comité’s, die gisteren in Frankfurt heeft plaatsgevonden. Deze tendens begon al in de eerste ron de. Plaatsgenoot en debutant Wim van Cromvoirt zette zich af tegen de zelfverze kerdheid van Van Bracht en won voor de eerste keer in zijn nog korte loopbaan de Waalwijkse derby. Hieruit putte hij zoveel wilskracht, dat hij vier ronden ongeslagen bleef. Vooral zijn overwinning op clubge noot Willie van de Looy gisteravond was een knap staaltje van zijn wedstrjjdmen- taliteit. Uit „verloren” stand (51-58) vocht hij bijzonder knap en beheerst terug om alsnog de overwinning te grijpen. Door dit resultaat bracht hij tegelijkertijd de defi nitieve afscheiding teweeg in het deelne mersveld. Jan Doggen voert het trio achtervolgers aan. Met het weekeinde nog voor de boeg zijn Nieuwenburg, Van Bracht en Van der Looy definitief uitgeschakeld en heeft De Wilde alleen nog in theorie een kansje. De overige spelers, De Jong en Van der Smis sen hielden gisteren hun kansen recht overeind. 56 67 67 69 69 7 5 0.952 8 6 0.948 6 8 6 5 Terwijl het nog zeer de vraag is of Thurau tot die tijd de prestaties kan leveren die nodig zijn om met de status van „vedette” afscheid te nemen, is het gegarandeerd zeker dat hij als een rijk man uit de wielerwereld stapt. Sinds hij in de Tour de France van 1977 onder leiding van Peter Post 15 dagen de gele trui om zijn schouders wist te houden, stroomden de startgelden en andere ver goedingen met duizenden marken tege lijk binnen. In zijn contacten met organi satoren die graag bereid zijn om voor succes met royale gebaren te betalen, ontwikkelde Thurau zich tot een zeer goed zakenman. Groot en atletisch gebouwd, de haren blond krullend, het gezicht stevig ge bruind en altijd rijdend in uiterst blitse auto’s werd hij de held die optreedt met een allure waar velen niet ongevoelig voor zijn. Ondanks zijn nog niet zo erg lange verblijf aan de top van de interna tionale wielerwereld groeide het kapi taal van Thurau tot een omvang die aanleiding geeft tot bezinning op beleg gingen. „Ik heb in Frankfurt een stel flats gekocht,” zegt Thurau over dat onderwerp. De manier waarop hij zijn geld verza melt is nogal wat weerstanden gaan op roepen. De duizenden marken die Thu rau vroeg en kreeg om in Duitse waren huizen een uurtje handtekeningen te zet ten, was een activiteit waar het profwiel- renwereldje vreemd tegenaan keek. En een honorarium van 8000 mark per dag in de Duitse zesdaagse, riep eveneens wrevel op. Zijn sponsor van de laatste twee seizoenen, de Belgische ijskoning Staf Janssens, die hem nu vanwege con tractbreuk dreigt met een proces, ging hem niet meer gewoon „Didi” noemen, maar „Herr Thurau” of „Didi DM”. Na tuurlijk kent Didi (eigenlijke roepnaam Dietrich) Thurau de verwijten, de roddel en de achterklap. In feite hinkt de Koninklijke Neder landse Zwembond daar tussen in. Want zo stelt voorzitter Klaas van der Pol: „Zolang het Nederlands Olympisch Co mité nog geen beslissing heeft genomen over het al of niet deelnemen aan de Olympische Spelen in Moskou, gaan wij er normaal van uit dat de Nederlandse ploeg in de Russische hoofdstad aan de start verschijnt. Mochten er evenwel zwemmers of zwemsters zijn, die nu al zeggen, niet naar Moskou te willen gaan, dan horen we dat wel. Tot dusver heeft zich echter niemand in die richting uitge laten”, aldus de voorzitter van de KNZB. Volgens ZIAN-trainer Jan Schouten - werken zijn pupillen rustig door. „Zij zijn zich terdege bewust van datgene waar ze mee bezig zijn en waar ze zich op voorbe reiden, maar als er een boycot komt, dan komen er wel andere wedstrijden voor in de plaats”. Dat zou dan een evenement moeten zijn, waarvoor de Amerikanen weinig of geen belangstelling koesteren. Jack Simon: „Alle ideeën ook die van president Carter over alternatieve spelen zou in feite het einde van de Olympische Spelen betekenen, maar dat niet alleen. We zou den ook een stap van een kwart eeuw terug doen binnen de sportwereld. En dat is niet-deelnemen aan de Spelen in Mos kou zeker niet waard”. Voor de Europese landen heet het alter natief de Europacup-competitie voor teams, ook al waren deze wedstrijden pas vorig jaar door de LEN de Europese zwembond van de wedstrijdkalender geschrapt. Op voorstel van onder meer de Westduitse zwembond zal het congres van de LEN deze zomer besluiten tot herinvoe ring van dit evenement te komen, waarbij aan de argumenten van de tegenstanders tegemoet wordt gekomen door dit indoor kampioenschap in de wintermaanden te laten verzwemmen. wingen tijdens wedstrijden in EUFA-ver- band een schorsing van één clubduel on voorwaardelijk. Zijn club moet een boete van 6000 Zwitserse francs (ongeveer 7000 gulden) betalen omdat de UEFA-cupwed strijd FeyenoordEintracht Frankfurt op 12 december werd onderbroken toen er van de tribunes voorwerpen op het veld waren gegooid. De KNVB moet 2000 Zwit- Het laatste bewijs van zijn stelling gat de grote zakelijkheid voorop moet staan, leverde Didi Thurau door in dienst te treden van de nieuwe wielergroep „Puch”. Toen hij daartoe besloot, was hij moreel nogal nauw gebonden aan de sponsor van Michel Pollentier, die zich had uitgeput in een actie om zijn be staande contract nietig verklaard te krijgen. Thurau: „Nadat ik besloten had om ondanks een overeenkomst voor 1980 niet in de ploeg van IJsboerke te blijven, kreeg ik een stel aanbiedingen waaron der een van Pollentiers firma. De direc tie wilde zich inspannen om van de Bel gische wielerbond een verklaring te krij gen dat mijn contract met IJsboerke ongeldig was. Ze bleken goede vrienden in de BWB te hebben. Zodoende. De bond gaf inderdaad een papier af, waar op stond dat dat contract geen betekenis had omdat het niet aan het voorgeschre- p het i e word r- De vraag blijft welke waarde een derge lijk toernooi mag worden toegekend, wan neer als antwoord op een boycot van Moskou, de belangrijkste Europese zwem- naties (waaronder de Sovjet Unie en de DDR) thuisblijven. Vooralsnog lijken de twee grootmachten elkaar gevonden te hebben. Russen en Amerikanen zitten broederlijk naast elkaar alsof er niets aan de hand is. De stemming is uitstekend, de rivaliteit nihil. Want heren Russen zwem men niet tegen dames-Amerikanen. La Ling: Schorsing het Europees kampioenschap in Italië moeten missen. De Oostduitser Konrad Weise, die tege lijk met Ling een rode kaart kreeg nadat hij eerder in de wedstrijd al een gele kaart had gekregen, werd voor vier wedstrijden van vertegenwoordigende teams ge schorst. Petur Petursson van Feyenoord kreeg wegens herhaaldelijke waarschu- 5 0.983 5 0.803 Vertegenwoordigers van de nationale olympische comité’s van elf merendeels Westeuropese landen waren op initiatief van Italië naar Frankfurt gereisd om van gedachten te wisselen over een mogelijke boycot van de Spelen in Moskou. West- Duitsland, België, Italië, Noorwegen, Luxemburg, Nederland, Groot-Brittan- nië, Denemarken, Zwitserland en Spanje hadden aan die uitnodiging gehoor gege ven. Daartegen waren Frankrijk, Oosten rijk, Liechtenstein en Ierland wegens an dere verplichtingen niet aanwezig, terwijl Zweden had laten weten om principiële redenen niet naar Frankfurt te willen komen. Egypte was toevallig in West- Duitsland en woonde om die reden de bijeenkomst bij. De olympische comité’s van Zwitser land, Egypte, Nederland, Denemarken, Italië, België, Luxemburg en Groot-Brit- tannië hebben te kennen gegeven dat zij op dit moment tegen een boycot van de Spelen zijn. Frankrijk en Japan hebben telefonisch laten weten dat zij vooralsnog tegen een boycot zijn. Al deze landen voegen er echter ogenblikkelijk aan toe, dat dat standpunt in de komende weken gewijzigd kan worden. Het is voor die landen vooral van belang welk definitief standpunt het Amerikaanse Olympisch Comité uiteindelijk gaat innemen. De Europese olympische comité’s bena drukken, dat zij zelf over een deelname van de Spelen zullen beslissen. Zij sluiten echter niet uit, dat de mening van hun regeringen van grote invloed zal zijn bij de bepaling van het definitieve standpunt. Zo is de twijfel bij West-Duitsland bij voorbeeld zeer groot, omdat een onlangs gehouden enquête heeft uitgewezen dat de ene helft van het Duitse volk tegen en de andere helft voor een boycot is. Alleen Noorwegen spreekt zich duide lijk uit. Het olympisch comité van dat land is van mening, dat de Olympische Spelen niet in Moskou gehouden kunnen worden uit protest tegen de Russische inval in Afghanistan. De andere Europese landen stellen daar tegenover, dat sport en poli tiek zoveel mogelijk gescheiden dienen te worden en dat de inval in Afghanistan nog geen reden is om definitief te besluiten de Spelen in Moskou te boycotten. Voor de Communistische Partij in West- Duitsland was de bijeenkomst van de olympische comité’s aanleiding om te pro testeren tegen een boycot van de Spelen. In een brief aan de olympische comité’s werd meegedeeld, dat een boycot van de Spelen de ontspanning tussen Oost en West in gevaar brengt en bovendien ern stige schade berokkent aan het internatio nale sportverkeer. In de brief worden de olympische comité’s opgeroepen geen ge hoor te geven aan het boycotadvies van de Amerikaanse president Carter, mede om dat steeds meer atleten in de hele wereld zich tegen een boycot uitspreken. De Europese olympische comité’s zullen over een aantal weken opnieuw bijeenko- in de hoop dat dan meer gegevens voor een uiteindelijk standpunt bekend zijn. Die bijeenkomst vindt plaats op 22 maart in Brussel. Inmiddels hebben de regeringen van China, Japan en Zaïre aangekondigd dat zij de Olympische Spelen in Moskou zul len boycotten. President Carter van de Verenigde Sta ten heeft de sportmensen beloofd dat zij een vervangend evenement van niveau zullen krijgen, wanneer de Verenigde Staten niet deelnemen aan de Spelen van Moskou. In een toespraak tijdens een vergadering waar over sport en conditie werd gesproken, deed Carter deze toezeg ging. 60 60 5 42 60 6 0.700 52 52 6 60 52 6 55 9 55 3 0.745 56 4 0.696 1.071 0.641 0.895 0.869 0.869 DEN HAAG (ANP). De tuchtcom missie van de Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft Tscheu la Ling voor drie wedstrijden geschorst. Dit naar aanlei ding van het feit dat de Ajacied op 21 november tijdens de wedstrijd voor de voorronden van het toernooi om het Eu ropees kampioenschap tussen Oost- Duitsland en Nederland in Leipzig uit het veld werd gestuurd. De schorsing geldt voor wedstrijden, die onder auspi ciën van de UEFA worden gehouden. Ling zal dus in elk geval drie wedstrij den van de eindronden van de strijd om ,,Ik ben prof en ik pak wat ik pakken kan CYNTHIA WOODHEAD ..dubbele zege. 60 41 39 60 43 60 60 60 60 63 59 63 6 0.936 60 61 49 61 1.023 6 0.850 7 0.862 3 9 0.856 2 9 1.062 2 6 0.897 0 8 0.7)8

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17