BRET HALL HOOPT BIJ TERUGKEER OP NIEUWE KANS BIJ TELSTAR rol bij voetbal in Joop Brand adviseert Telstar MISSTAP CONCURRENTIE Verkouden? zool voetbal DEM-atleten scoren hoog Internationaal turntoernooi op de erelijsten KNAU in Beverwijk Dames WVV’72 oppermachtig opstellingen en programma's Lionsalleen aan leiding Commercie speelt een grote Amerika” Otrivin helpendirekt Lees eerst de gebruiksvoorschriften i ft ft te-iS neusdruppels Ki L8 19 1980 SPORT ZATERDAG 2 FEBRUARI re o t—- jen ta- N er ng ïf- r Auteur f. ten, Theologie f (Van onze sportredactie) Bret Hall: „Mijn conditie en speelstijl zijn er op vooruit gegaan. HENK SPRENKELER Voorlopig slaat Hall het eerste divisie- ADVERTENTIE) i (Van onze atletiekmedewerker) Olga Commandeur: veelzijdig. 4.V.) Joop Brand: gesprek met Telstar-bestuur Het verloop van de sets was als volgt: 9- 15, 9-15, 15-13 en 14-16. In de vierde set werkte WW een 14-10 achterstand fraai weg, waardoor het gevaar van een pun- tendeling werd weggenomen. (Van een medewerker) HAARLEM. In de Haarlemse zaal- voetbalcompetitie vielen een paar forse uitslagen te noteren bij de vierdeklas sers. Zo zegevierde Pour Toi met liefst 20-0 over Voit en won DCO met 15-0 van Centrum 111. Penningmeester Klaas Groen daar over: „Joop Brand is door ons uitgeno digd, omdat wij graag zijn advies wil den met betrekking tot de aanstelling van een nieuwe trainer. Wij hebben hem uitsluitend benaderd vanwege zijn functie bij de afdeling opleidingen van de KNVB en niet als oefenmeester van Go Ahead Eagles. In dat kader is er een oriënterend gesprek geweest.” De eerste twee dagen worden de meer kampen verwerkt, op de laatste dag vol gen de toestelfinales, waarvoor de beste acht zich plaatsen. De strijd om de „tulip cup” is de laatste grote internationale wedstrijd voor de Europese jeugdkampi oenschappen, die een maand later in Ly on worden gehouden. Aan de wedstrijden zullen twaalf turn sters en tien turners uit België, Denemar ken, Frankrijk, Engeland, Italië, Noorwe gen, Oostenrijk, Zweden, Zwitserland, West-Duitsland en Nederland deelnemen. Voor de Amsterdammers betekende de ze tweede achtereenvolgende nederlaag dat het Zandvoortse Lions nu alleen aan de leiding gaat. In de derde divisie was HOC veel sterker dan Exus. Via 88-49 klom de ploeg van Hans Booden ander maal enkele plaatsen op de ranglijst. Die droom verloor Bret Hall twee jaar later voor het grootste gedeelte toen hij na grote problemen met zijn familie in een tehuis voor moeilijk opvoedbare kin deren werd geplaatst. „Het eerste jaar daar was ronduit schokkend. Zo’n wereld had ik nog nooit meegemaakt. Allemaal keiharde mensen die niet wisten wat nu wel en wat niet kan”. Dankzij de middelpunt-positie van de commercie in het hele gebeuren heeft het Amerikaanse voetbal een keihard karak ter. Ook Bret Hall is daar diverse malen „Prestaties leveren blijft het belang rijkste, omdat dat voor de eigenaar een stroom publiciteit tot gevolg heeft. En daar draait het om. De grote maatschap pijen kopen nu voetbalelftallen omdat de televisie veel aandacht aan „soccer” gaat besteden. Er is een contract getekend met ABC en dat betekent in Amerikaanse termen dat voetbal het als sport gemaakt heeft”, aldus Hall. De Velsense atlete Olga Commandeur, die lid is van het Amsterdamse ADA, staat hoog genoteerd op de meeste loopnum- mers. Met haar tijd van 12,2 sec. deelt zij de negentiende plaats op de 100 m. Op de 200 m. is zij zelfs elfde met 24,6 sec. Nog beter zijn haar verrichtingen op de 400 m. en 800 m. Op de lange sprint is zij zesde van ons land met haar fraaie tijd van 55,2 sec. en op de 800 m. is zij zelfs vijfde met IJMOND. Evenals voorgaande jaren prijken op de lijsten van de beste atle- tiekprestaties over 1979 weer vele namen van atleten uit de IJmond. Vooral DEM- ieden komen veelvuldig voor op de ere lijsten, die zijn samengesteld door Koos Koumans. Het zijn wederom de dames, die het meest voorkomen op de besten lijsten en vooral Olga Commandeur, Elly van Beusekom en Lida Berkhout nemen eervolle posities in. Pas in het vierde jaar van zijn verblijf in het tehuis leerde Hall zich te conformeren aan de maatschappij en vanaf dat mo ment werd hij in een zogenaamd „voor keurshuis” geplaatst; een soort laatste fa se voor de terugkeer in de samenleving. „Er zat daar een man die met me begon te praten over God en over het geloof. Nou, daar moest ik eerst niets van hebben. Voor mij en de jongens was het geloof iets onwerkelijks. Maar deze man leefde met ons in datzelfde huis en kwam werkelijk geloofwaardig over. Nadat hij mij een bijbel had gegeven begon het geloof ook voor mij echt te leven”. Eenvoudiger werd het er voor Hall echter niet op. „De laatste vijf maanden waren weer keihard. De jongens vroegen zich af waar om ik niet meer met ze meedeed en juist tegen ze vocht. Achteraf bezien ben ik erg goed weggekomen. Diverse figuren die ik daar gekend heb leven niet meer, zijn opnieuw het slechte pad op of door allerlei omstandigheden reddeloos verloren. Ik zelf ben van binnen ook nog niet helemaal vrij van verkeerde invloeden, maar al wel een heel eind op de goede weg”. mee geconfronteerd. Op de uitverkoop- lijst van Chicago Sting prijkt zijn naam echter niet. „Maar dat is nog geen garan tie. Natuurlijk, Peter Ressel en ik kunnen wel terugkeren terwijl Wim van Hanegem, die overigens een goede vriend van me is, helaas een einde aan zijn voetbalcarrière moet maken, maar als ik de boel in het voorseizoen opblaas of als er een betere speler komt opdagen, dan kan ik het ver der bij de Sting, ook wel vergeten. Voorlo pig gaat het echter goed en lijkt het erop dat mijn droom weer een beetje terug is”. uit allerlei landen die hun eigen stijl mee brengen. In feite zijn we daar op zoek naar een stabiele basis. Plaats voor louter sterren is er gelukkig niet meer. Ook werkers worden nu gewaardeerd en te vens krijgt de jeugd uit eigen land iets meer kans. Er wonen zo’n tweehonderd- vijftig miljoen mensen in AMerika, daar moet toch talent tussen zitten”. voetbal in Nederland hoger aan, maar dat zal volgens hem niet lang meer duren. „Ik bedoel niet te zeggen: passen jullie maar op voor ons, maar het is in Amerika het geld én de professionele sport. Dat brengt een hoop narigheid met zich mee, maar levert aan de andere kant ook erg veel goede teams op”. (Van onze volleybalmedewerker) WORMERVEER. De volleybaldames van WW’72 hebben in de eerste klasse B van district Noord-Holland Midden met 1-3 de uitwedstrijd van VCW 3 gewonnen. Het duel stond op een laag pitje, met WW onmiskenbaar als de betere ploeg. (Van onze sportredactie) UMUIDEN. „Kijk”, zegt Bret Hall, „er zijn gewone indianen en opperhoof den. Ik behoor tot de eerste groep. Als voetballer straal ik geen autoriteit uit, ik werk gewoon hard en ben op die manier nuttig voor het team”. Negentien weken geleden kwam Hall, die uitkomt voor Chicago Sting, naar Umuiden onder an dere dankzij zijn goede verstandhouding met clubgenoot Peter Ressel. In feite hoopte Bret Hall bij Telstar een contract te kunnen tekenen en na een oefenduel tegen Beverwijk had het er inderdaad alle schijn van dat hij zou worden inge- lijfd. De KNVB verhinderde een dergelij ke verbintenis echter. Hall: „De termijn was te kort en bovendien was er nog iets vaags rond de EEG-bepalingen. Waar het op neerkomt is dat ik óf de start, óf het einde van het Hollandse voetbalseizoen moet meemaken”. de ploeg was dat geen reden om het Azim- ma gemakkelijk te maken. Behoudens in de eerste vijf minuten waren het de Haar lemmers die de wedstrijd dicteerden. Een zuiver schot en uitstekende combinaties zetten Azimma na een 8-12 voorsprong snel op een 27-16 achterstand. En wat de gasten daarna ook probeerden, de thuis club wist van geen wijken meer. Alleen vlak na de rust kon Azimma nog even tot 55-50 terugkomen. Gevaarlijk werd het echter nooit voor de thuisclub. Vooral de acties van Parker en Mooy waren de Am sterdammers te machtig. Gemakkelijk kon Exfla’s in de slotfase weglopen naar een ruime en verdiende overwinning. HOCExus 88-49 (rust 37-25). Topsco rers HOC: Franck Wessels (18-16), Peter Hegman (0-12) en Jacques Breijman (12- 0). Voor eigen publiek heeft HOC het hoofdstedelijke Exus niet voor de tweede keer de kans gegeven voor een verrassing te zorgen. Wel konden de gasten het HOC voor de rust nog enigszins lastig maken, maar snel werd het duel na de basketver- wisseling beslist. De betere conditie van Hans Booden en de zijnen en een uitste kend lopende break maakten de gasten in die tweede helft snel tot een geslagen ploeg. „Ik wil absoluut schrijver worden en ben momenteel ook met een boek bezig. Mijn verblijf in Holland heeft me erg geholpen. Ik kon daardoor afstand nemen van de snelle en oppervlakkige Ameri kaanse manier van leven. Dat maakte het voor mij mogelijk me meer te verplaatsen in de tijd waarin mijn boek speelt en gaf me ook meer rust om er aan te werken”. Gesteund door een tweetal hoogleraren van zijn voormalige universiteit hoopt Hall zijn werk over een goed jaar op de markt te brengen. „Ook al slaat het bij een groot publiek niet aan. voor mij persoon lijk is het absoluut goed geweest. Ik heb een veelvoud aan ervaringen uit mijn jeugd gebruikt, karakters gecompileerd uit personen die mij in het tehuis opvielen en, hoewel het een fantasie-verhaal is, toch mijn visie op de wereld kunnen laten doorschemeren”. Naast het ontwikkelen van zijn schrij- verscapaciteiten heeft Bret Hall in Neder land ook gewerkt aan zijn ontwikkeling als voetballer. Volgens de Amerikaan zijn vooral zijn conditie en zijn speelstijl erop vooruit gegaan. „In Nederland wordt ten minste een herkenbare stijl gespeeld. In Amerika hebben we te maken met spelers Eenzijdig op het voetbal gericht is Bret Hall reeds lange tijd niet meer. Naast het bedenken van kinderverhalen met een christelijke moraal heeft de tengere ver dediger de ambitie om eens als auteur door het leven te gaan. Teneinde zjjn kansen om binnen onze landsgrensen aan de „bak” te komen te doen stijgen, heeft Bret Hall in zijn con tract met Chicago Sting een clausule op laten nemen waardoor hij na het Ameri kaanse seizoen vrij is om naar Europa te vertrekken. „Of het lukt weet ik niet, maar ik werk er hard aan om volgend jaar weer naar Nederland en wellicht opnieuw naar Telstar te kunnen komen om er dan ook echt te spelen”. Bret Hall werd drieëntwintig jaar gele den in New York geboren. Op zijn negen de jaar kwam hij met de voetbalsport in aanraking nadat hij met zijn ouders tijde lijk naar Schotland was vertrokken. „In Schotland begon mijn droom om professi oneel voetballer te worden”, aldus de Amerikaan. (Van onze basketbahnedewerker) HAARLEM-UMOND. Mocht het Amsterdamse Azimma in de tweede divi sie van de landelijke basketbalcompeti- tie dit seizoen de titel en promotie mislo pen, dan zal ongetwijfeld Exfla’s als de grote boosdoener worden beschouwd. De Haarlemmmers, die eerder in deze com petitie in de hoofdstad al de meerdere van Azimma waren, sloegen gisteravond opnieuw fel toe. Bijna moeiteloos werden de gasten op een 93-73 nederlaag ont haald. De uitslagen waren: Umuiden (Oost): derde klas C: De Fles-Slot Assumburgh 3-3; derde klas D: Sanitair 2000- Schova 3-6. Hillegom: hoofdklas: Hong Kong Zandvoort-Carrousel 3-3; derde klas I: DSOV- v.d. Meijden 3-8; derde klas J: v.d. Post M.- Europlant H. 2-2; derde klas J: Pakhoed H.-J. M. Bakker 1-2. Heemskerk (Dr. Prinsenhal): beker: De Hoogte-Apollo 1-6; DVS-Tayplast 5-3. Haar lem (Spaamehal): tweede klas D: De Wit- DSC’74 4-4; BHT-Blom Boys 2-1; vierde klas B: Puck’s Snacks-The Flyers 2-5. Haarlem (Kenne- mer sporthal): vierde klas B: Wivado-Hoenson 1- 2; Luifel-Haba 6-6; Centrum 111-DCO 0-15; Tempelier-DIO 1-5; vierde klas C: Voit-Pour Toi 0-20. Hillegom: derde klas J: Lansing Bagnall- Koesveld 2-1; derde klas K: Zandvoort’75-Seku- ra 4-2. Via de universiteit, waar Bret Hall theo logie ging studeren, kwam hij in contact met Chicago Sting, een vereniging waar bij hij vrij snel een plaats in het eerste elftal veroverde. Zeker van die positie is hij echter nooit. sec. Bij het kogelstoten is Veronique Barnhoom zevende met 11,75 m. en Petra van der Pal tiende met 11,61 m. Petra van der Pal is zelfs zesde bij het discuswerpen met 33,60 m. en Veronique Barnhoom is op dit nummer twaalfde met 29,82 m. Exfla’sAzimma 93-73 (rust 45-32). Topscorers Exfla’s: Tim Parker (9-17), Eric Jager (13-12) en Rudolf Mooy (10-11). Een in de laatste maand wat terugval lend Exfla’s heeft zich tegen Azimma vol ledig gerevancheerd voor de mindere prestaties in de afgelopen periode. Welis waar zijn de titelkansen voor Eef Hale- wijn en de zijnen vrijwel verkeken, voor Bevestigt Joop Brand: „Telstar hééft mij alleen gevraagd te adviseren. Dat mijn naam in verband wordt gebracht met de opvolging van Martin van Via- nen is dan ook onjuist. Mijn toekomst ligt primair bij Go Ahead Eagles. Ik heb daar mijn plannen voor het nieuwe seizoen reeds op tafel gelegd en daar gaan we deze maand over praten.” nog veertiende bij het discuswerpen met een worp van 40.40 m. Bij de heren is het vooral Hans van der Pal, die zich op diverse nummers heeft Kuuixeu .u.uu:;. Op de 110 m. hor den is.deze DEM-atleet dertiende van ons land met zijn tijd van 15,1 sec. Bij het verspringen heeft hij zich gevoegd in de rijden van zeven-meter-springers en met 7,02 m. deelt hij de elfde plaats. Zijn favoriete nummer, het polstokhoogsprin- gen, bracht hem in 1979 op de vijfde plaats met 4,55 m. en op de tienkamp is hij zelfs vierde met 7097 punten, een prachtige score. Ruud Thierry drong op de 400 m. horden door tot de achttiende plaats met 56 sec. Ook bij de jeugd heeft DEM talrijke goede klasseringen kunnen noteren met enkele talentvolle jongeren. Bij de b-meis- jes heeft Marleen Niesten vooral op de 1500 m. uitstekende successen geboekt en met een tijd van 4.41,4 sec. op de 1500 m, is zij de tweede van ons land. Op de 800 m. prijkt zij op de twaalfde plaats met 2.19,4 DEN HAAG (ANP). Het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV) organiseert in april een drie daags toernooi voor jeugdturnsters en - turners. De wedstrijden worden 9, 10 en 12 april in de sporthal van Beverwijk gehouden. uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist een tijd van 2.06,8 sec. Het beste kwam zij voor de dag op de 400 m. horden, waarop zij met haar snelste tijd van 58,23 sec. de beste van Nederland is. Op de 100 m. horden komt zij als tiende op de lijst met 14.55 sec. Haar veelzijdigheid komt tot uitdrukking met haar tiende plaats bij het verspringen met 5,92 m. en vooral de vierde plaats op het nummer vijfkamp. Elly van Beusekom, de atlete van AV Castricum, was in 1979 de beste speer- werpster van ons land met een worp van 55,04 m. Zij wordt direct gevolg door Lida Berkhout, die een worp van 52,78 m. heeft afgeleverd. Karin de Maertelaere, de DEM-clubgenote van Lida Berkhout, staat op de twaalfde plaats met 40.92 m. Bij de dames is DEM bij het kogelstoten vertegenwoordigd door Mariet Thomas (vijftiende met 12.48 m.) en Lies Kleine (zeventiende met 12,32 m.) Elly van Beuse kom is op dit nummer achtste met 13.05 m. Delia Valkenberg prijkt met haar sprong van 5,80 m. als veertiende op de lijst van het verspringen. Lida Berkhout is voorts (Van onze sportredactie) VELSEN/HAARLEM. De opstellin gen van Haarlem, tegenstander Excelsi or, AZ, dat in Rotterdam aantreedt tegen Sparta en Telstar, dat naar Veendam - reist voor de ontmoeting tegen de plaat selijke eerste divisieclub. HAARLEM: Boersma, Van Leen of Ge orge, Huyg, Verkaik, Masefield, Van de Ban, Gullit, Balm, Haar, Kleton en Kra mer. Onzeker is het meespelen van Van Leen. Hij is ziek. EXCELSIOR: Vermunt, Van Tour, Ou- wehand, Pattinama, Ridderhof, Struis, Kraay, Waslanderf?), Pot(?), Ernst Taber- nee en Piasmans. Waslander en Pot suk kelen met blessures. Het is twijfelachtig of zij van de partij zullen zijn. De selectie is. aangevuld met Nijssen en Tijl. TELSTAR: Nederburgh, Van Oorschot, Kuut, Knoop, Mols, Akersloot, Ayre, Bü- chel, Buma, Van der Meer en Ressel. VEENDAM: Ploeger, Liklikwatil, Swart, Postma, Tiktak, Brinkman, Korte, Oosterwold, Mc Nulty, Brouwer en de Raad. AZ: Treytel, Rijnders, Van Dongen, Spelbos, Hovenkamp, Amtz, Metgod, Nygaard, Schouwenaar, Kist en Welzl. Het programma: EREDIVISIE: ZA: NAC-Go Ahead Eagles, MW-Feyenoord, PSV-Roda JC, PEC Zwolle-Willem II, ZO: Ajax-Vitesse, Excelsior-Haarlem, Sparta- AZ, FC Den Haag-FC Utrecht, NEC-FC Twente. EERSTE DIVISIE: ZO: SW-Amster- dam, De Graafschap-Wageningen, Veen- dam-Telstar, Cambuur-Volendam, FC Den Bosch-SC Heerenveen, Eindhoven- Groningen, Helmond Sport-DS’79, Fortu na-Vlaardingen, WV-Heracles. VELSEN/HAARLEM. Een dele gatie van het bestuur van Telstar heeft met Joop Brand een gesprek gehad inzake de opvolging van hoofd trainer Martin van Vianen, die zoals bekend aan het einde van dit seizoen bij de Velsense eerste divisieclub ver trekt. Het onderhoud met Joop Brand vond plaats op verzoek van Telstar. A:-.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19