boycot of niet? 'i' Moskou of wellicht alternatief wereldkampioenschap jp* irffe j 1W S IF w «Éi 34 door PietTeeling Limieten Te weinig baduren V y besmet te verklaren, maar we zullen tot volgende week moeten wachten op een reactie van het Internationaal Olympisch Comité”. De Nederlandse sportwereld wacht de ontwikkelingen van de komende weken af. „We werken ons normale trainingsprogramma af, we zwemmen onze internationale wedstrijden”, zegt Sitters. De man die als actief zwemmer zonder overigens zelf opzienbarende successen te behalen in Tokio en Rome het Olympisch gebeuren van nabij meemaakte en Mexico, München en Montreal als coach volgde gelooft niet dat de sport een speerpunt van de politiek kan zijn. „Maar het is wel een probleem waar wij als trainers en coaches mee worden opgezadeld”, zegt Bert Sitters aan de vooravond van de eerste en belangrijkstekrachtmeting van zijn pupillen op internationaal niveau in Amersfoort: de Speedo-meet. I I I I I I I I I I I _l I ekenhüj Nu Enith Brigitha haar zwempak in de kast heeft gelegd, hoeft bondscoach Bert Sitters niet te rekenen op een al te forse deelname erpieej op de Olympische Spelen in Moskou, zo die wat Nederland betreft —zal doorgaan. „Ik hoop”, aldus bondscoach Bert Sitters, „dat wij evenals vier jaar geleden in Montreal het geval was, tot een ploeg van veertien man kunnen komen. Maar: we zullen een zwemster als Enith Brigitha zeker missen, zeker psychologisch gezien. Dat hebben de grote toernooien van de laatste jaren wel bevestigd: als zij hard ging, zwommen de anderen ook hard. Maar er zijn nu anderen voor in de 11C7 plaats gekomen, die nu nog niet die rol vervullen die Enith in Montreal, Jönköping en West-Berlijn heeft vervuld, maar die in ieder geval ertoe kunnen bijdragen, dat we niet nu al bij de pakken neer moeten gaan zitten.” v |Gaat 1980 een verloren zwemseizoen worden? Die vraag zal [bondscoach Bert Sitters zich de komende dagen meer keren I stellen, nu de kwestie Afghanistan en de verbanning van de [Russische dissident Sacharov zo nadrukkelijk een politieke Iaanleiding zijn geweest om de Olympische Spelen in Moskou besmet te verklaren. Sitter’s vrees voor het niet doorgaan van de I Spelen is niet zo verwonderlijk: de zwemkalender telt dit jaar Igeen enkel redelijk alternatief. „Misschien”, zo stelt de KNZB- Icoach „moeten we bij de FINA vanuit de zwembond aandringen op een extra wereldkampioenschap, teneinde een compensatie te vinden van het aantal trainingsuren, maar zelfs dan betwijfel ik of je een redelijk alternatief hebt gevonden. Nu al hoor ik om me heen reacties van: nou, trainer, nog een week hè, dan hoeven we tenminste niet meer zo hard te trainen. Niemand weet waar hij J aan toe is. De regering spreekt zich uit om de Olympische Spelen Het Nederlands Olympisch Comité (NOC) heeft zich ak koord verklaard met de door de KNZB voorgestelde limiet- tijden voor de Spelen 1980 in Moskou. Aan de kwalificatie- eisen, die nagenoeg overeenkomen met de eerder door de zwembond bepaalde richtlijden, moet worden voldaan tij dens de Olympische selectiewedstrijden op 6, 7 en 8 juni in het Rotterdamse bad „West”. De limieten zijn: 100 meter vrije slag 200 meter vrije slag 400 meter vrije slag 800 meter vrije slag 1500 meter vrije slag 100 meter rugslag 200 meter rugslag 100 meter schoolslag 200 meter schoolslag 100 meter vlinderslag 200 meter vlinderslag 400 meter wisselslag Estafette 4 x 100 wisselslag Estafette 4 x 100 vrije slag Estafette 4 x 200 vrije slag r -.1 zwemseizoen? huis riode 2ze 7.38.6 ip- m. STOPPER nologie itschap srpleeg- pverle- Goed, ik weet wel: iemand die naar de Spelen wil, moet daar minstens vier uur training per dag voor over hebben, dat is min of meer ook de 1 internationale norm, maar met onze drie uur per dag gemiddeld komen we toch niet slecht weg. Je kunt morgenavond pas tot echte vergelijkingen komen, vergelijkingen ook, die hout snijden en die we ruim een jaar niet konden maken. Want wees nou eerlijk: na de wereldkampioenschappen in ”'est-Berlijn, nu twee jaar geleden, ïbben we het afgelopen seizoen lauwelijks confrontaties op ^wereldniveau gehad. De FINA- world-cupwedstrijden in Japan mogen dan nog moeten groeien, in feite gelden die wedstrijden niet als een goede maatstaf’. -Het Amerfoortse zwemgala moet dit weekeinde aantonen waar Nederland op zwemgebied aan toe is. Dat Sitters redelijk vergelijkingsmateriaal in handen zal krijgen is voor een belangrijk deel te danken aan de deelname van de Russen en de Amerikanen. Immers, de inschrijving voor Amersfoort dateert nog uit meer ontspannen tijden, waardoor mannen als de huidige wereldrecordhouder op de 400 en 1500 meter Vladimir Salnikov de Europees recordhouder op de 200 meter vlinderslag en de 400 meter wisselslag Serge Fesenko en de Russische kampioen op de 200 meter vlinderslag Aleksander Sidorenko, vooralsnog in dit voorseizoen voor de eerste maal de confrontatie met hun grootste De rol die Nederland in dat geheel, zeker bij de heren zal gaan spelen zal dezelfde zijn, als die straks op de Olympische Spelen: een weinig betekenende, ook al heeft zich de stijgende lijn van het herenzwemmen de laatste twee jaar voortgezet. Sitters mist in Amersfoort evenwel zijn grootste troef: Kees Vervoorn. „Vervoom is in september naar de Verenigde Staten vertrokken, om zich daar op dit Olympische seizoen voor te bereiden. Over hem maak ik me geen zorgen, hij weet wat ervan een topzwemmer verwacht wordt. Ik maak me sterk, dat hij niet aan de limiet zou kunnen voldoen, die het NOC heeft gesteld. Tijdens de wereldkampioenschappen in West- Berlijn kwam hij op de 100 meter vlinderslag al tot een tijd van 55,93 en de NOC heeft deze limiet bepaald op 55,9. „Goed”, aldus Sitters, „vorig jaar kwam hij niet tot een evenaring van die tijd, maar gezien de onbelangrijkheid die een dergelijk voor-Olympisch jaar meebrengt, zonder ook maar één echte internationale wedstrijd is dat niet zo verwonderlijk”. Nu Enith Brigitha bij de dames heeft afgehaakt tegen de wens van Sitters in, die de Amsterdamse zeker in de aanloop naar Moskou nog graag tot zijn beschikking zou hebben gehad, komen er bij de dames voorlopig drie meisjes in aanmerking voor Moskou: Monique Bosga, Annelies Maas en Maritzka van der Linden. DAMES 57.2 2.01.07 4.14.2 8.43.6 1.04.2 2.17.1 1.13.0 2.36.4 1.02.02 2.14.4 4.52.5 4.19.2 3.53.3 15.28.2 58.1 2.04.7 1.04.2 2.20.7 55.9 2.01.7 4.28.2 3.50.6 HEREN 51.8 1.52.3 3.56.2 Enerzijds was er de laatste vijf maan den al die verhoogde vervolging van zegt Sitters, „is ze echt geen uitzondering. Bij Eefting of Van der Linden ligt het wat gemakkelijker, zij hebben een baan in een zwembad, maar toch.... „Daar komt dan nog bij,’, aldus Sitters, „dat topsport in Nederland door de jaren heen als iets onesthetisch werd gezien. Geld voor topsport was er nooit, terwijl er scheppen met geld in het recreatief zwemmen werden gestopt. Daar ondervind je nu nog naweeën van. Ook de zwembaden zijn op dezelfde lijn gaan zitten als de heren politici. Het recreatief zwemmen vergt hetzelfde gedeelte van de tijd, die besteed wordt in zwembaden aan het zwemonderricht: zo rond de veertig procent. Op zich heb ik daar niets op tegen, maar voor de sport (waterpolo, kunstzwemmen en wedstrijdzwemmen) blijft slechts twintig procent aan baduren over. Ik heb niets tegen recreatief zwemmen, integendeel, maar het heeft wel tot gevolg, dat topzwemsters en zwemmers al om zes uur ’s morgens in het water liggen om zich voor te bereiden op de Olympische Spelen. Alleen al vanuit dat standpunt kan ik me voorstellen, dat de potentiële kandidaten voor Moskou nu tegen een boycot zijn. Ik kan me best verplaatsen in de argumenten van de politici, die nu roepen dat het een schandalige zaak is, dat de Sovjet- Unie met troepen Afghanistan is binnengevallen en dat de dissidentenleider Sacharov uit Moskou is verbannen. Ook ik deel die mening, ook ik vind het schandalig, maar ik betwijfel of we met een boycot van de Olympische Spelen iets zullen bereiken. Daarnaast vraag ik me af of we ons als georganiseerde sportwereld moeten scharen achter een boycot als een soort tegenprestatie voor datgene wat de politici voor de sport hebben gedaan. Wat dat aangaat mogen de spelen van Moskou rustig doorgaan, omdat ik zie wat mijn pupillen ervoor over hebben, om hun doel: Moskou te bereiken”. de 92 :.i nisch Ik i, tigd dc I I I I concurrenten, de Amerikanen, aan zullen kunnen gaan. schreven. Ik signaleerde in één oogopslag een een topscorer, een rab bijn, een voorzitter, een religieuze se- cretaris-generaal, een oud-minister, een acteur, dus je kunt rustig stellen dat het comité nog altijd meer kwaliteit in huis dissidenten (95 processen!), anderzijds is het aantal opposanten sinds de begin jaren van de Democratische Beweging in de Sovjet-Unie zoveel groter gewor den, dat de Sovjet-autoriteiten met de verbanning van één man, of de arresta tie van 216 dissidenten, de oppositie niet meer onschadelijk of monddood kunnen maken. Wat dat betreft heeft het NOC dus gelijk: er is geen nieuw licht op de situatie in de Sovjet-Unie geworpen. Wat resteert is dit: je vond het ook een jaar, en vier jaar geleden al een onbe haaglijk idee in dezelfde startblokken te moeten zitten als vertegenwoordi- gers van de Sovjet-Unie (laat staan in de startblokken van de Sovjet-Unie!), of je had daar toen, en dus ook nu, geen onoverkomenlijke moeite mee. NOC- voorzitter Idenburg had er toen en nu geen onoverkomelijke moeite mee. Pre mier Van Agt had daar toen geen, maar nu wel moeite mee. Dat heet inconsis tent. En doet net zo naïef aan als de mededeling van Carter na Afghanistan dat hij de Russen nu pas, na twee en een halfjaar, van hun ware kant had leren kennen. Blijkbaar zijn regeringsleiders notoire domoren, als ik Henk Hoflands kwalificatie even mag lenen. Annelies Maas. Zij bereidt zich momenteel via vijf trainingsuren per dag voor op wat voor haar de gebeurtenis van haar leven moet worden. Vergeet niet dat zij met name na de Europese kampioenschappen nauwelijks meer iets heeft laten zien en in vergelijking tot haar concurrentes uit én de DDR, én Amerika op de 800 meter ook te maken krijgt met de Australische meisjes. Dat geldt ook op de 400 meter, als er dus sprake van zou zijn, dat we niet naar de Spelen gaan, valt er voor haar een gat, omdat ze door die vijf uur trainen haar studiejaar ook wel kan vergeten. En wat dat betreft”, 1 had dan de afvaardiging van het NOC, als die Moskou ooit bereikt. Iemand die tegen een boycot was omdat je, in navolging van de geheven vuist met zwarte handschoen van de Black Pan thers op het ereschavotje, ter plekke beter voor mensenrechten kon demon streren dan wanneer je thuis bleef, was even vergeten dat zo’n demonstratie alleen effect heeft als je 1,2 of 3 wordt. De vergadering was besloten, ik ga daarom niet uit de school klappen wie wat zei en wie dat zei, maar ik ben maken, wil zij er in Moskou bij zijn”. Limieten, die in het verre verleden nog wel eens aanleiding hebben gegeven tot het nodige gekibbel, zijn volgens Sitters haalbaar. „Noem ze maar pittig, maar ze zijn wel juist. Bij het vaststellen van deze limieten is de zwemcommissie van de KNZB uitgegaan van de achtste tijd op de wereldranglijst en van het gegeven dat één land drie deelneemsters per nummer mag inschrijven. Met het NOC zijn bovendien goede afspraken gemaakt. Wie in Rotterdam op 6,7 en 8 juni aan de norm voldoet, gaat naar Moskou. Daarover hoeft niet Bondscoach Bert Sitters kan na het opstellen van een tussenbalans met een positief saldo de zwemboeken afsluiten. „We hebben nog nooit zo goed kunnen trainen, als in dit Olympisch zwemjaar. Op zich is'dat al een goede vooruitgang. 3Een totaal verloren uiteraard gaarne bereid mijn eigen standpunt te vertellen. Je zou kunnen zeggen: voor de zoveelste keer, ware het niet dat de hele situatie zo veelkantig is, dat ik voortdurend van mening nu anceer. Ik zeg expres niet: van mening verander, want echt veranderd is mijn mening niet. Maar als meninghebber ben je de laat ste tijd wel een soort enkelspeler die in zijn eentje moet optomen tegen een tennisduo, bestaande uit „de Russen” (en hun handel en wandel) en „het NOC”, met een umpire (Van Agt en zijn regering) en een handvol lijnrechters (de publieke opinie), die het spel op alle mogelijke manieren beïnvloeden. Welnu, ik geloof dat de verbanning van Sacharov meer te maken heeft met zijn standpunt inzake AfhaniStan dan met zijn opvattingen over de Olympi sche Spelen (hij was aanvankelijk te gen een boycot). Dat neemt niet weg dat het doel van het comité (vrijlating van politieke gevangenen langs de weg van de dialoog), tot nu toe niet bereikt is, integendeel. De laatste vijf maanden zijn 95 processen gevoerd tegen dissi- denten. 216 mensen werden opgesloten, dus zelfs de hoop van sommigen dat de Russen zich aan de vooravond van de Olympische Spelen met tactische overwegingen gedeisd zouden houden is gelogenstraft. Maar als je heel cynisch bent kun je natuurlijk zeggen dat hoe méér politie ke gevangenen er gemaakt worden, hoe groter de amnestie kan zijn. Het blijft dus de moeite waard er naar te streven de Sovjet-autoriteiten in verlegenheid te brengen over hun onmenselijke ge drag. Op zichzelf vind ik het wegblijven van de Spelen door de Nederlandse ploeg een juist en eerbaar gebaar. Het kan tegen je gevoel van fatsoen indrui sen om met een bepaald iemand aan één tafel te zitten dineren, en zo kun je als sportman ook zeggen: ik wil de Sovjet- autoriteiten, die mensen die ik als mijn geestverwanten beschouw in concentra tiekampen stoppen, niet de reverentie betuigen die ik normaal gesproken aan mijn gastheer verplicht ben. Als Comité Olympische Spelen en Mensenrechten kun je zo’n opvatting openbaar maken, maar ik vind niet dat je, vanuit de hoge morele maatstaf die je als zo’n comité gemakkelijk kunt aannemen, vervolgens het NOC op het hart moet binden hetzelfde standpunt in te nemen. Er zijn mensen, met wie ik niet graag aan één tafel of in één forum zit, maar het komt niet in m’n hoofd op andere mensen die wel met deze lieden aan één tafel willen zitten dit te verwij ten of voortaan te verzoeken dit na te laten. Daar komt dan nog bij dat een boycot wel juist en eerbaar zou zijn, maar tegelijkertijd weinig effectief, vrees ik. Het Nederlands Olympisch Comité wijst vooralsnog een boycot af. Ik moet eerlijk zeggen dat me dat wel amuseert. Het mag waar zijn dat sport en politiek niet meer los van elkaar te denken zijn, maar dat hoeft nog niet te betekenen dat de sport zich door de politiek op sleeptouw hoeft te laten nemen, hoe kwistig de politici het voortouw ook uitwerpen. De journalist Henk Hofland mocht dan in een Studio-Sportforum woensdagavond poneren dat de olympi sche comité’s uit „notoire domoren” be staan, er zit toch één opmerking in de argumentatie van het NOC. die behalve een beetje cynisch en nogal juist ook een venijnige steek onder water in de richting van de regering is: ..De maatre- gel tegen Sacharov werpt geen nieuw licht op de situatie zoals die in de Sovjet-Unie bestaat”. Dat is natuurlijk juist. Ik heb tijdens de vergadering van het Comité Olympi sche Spelen en Mensenrechten ook ge zegd, dathet niet juist is dat door de verbanning van Sacharov „een deur was dichtgeslagen”, maar ik heb toen even het klassieke verhaal van Piet Grijs verteld over de deuren van zijn hotel in Moskou, dat zo typerend is voor de Sovjet-samenleving. Er waren zes deuren waardoor je het hotel kon binnenkomen. Slechts een van die deuren was open, maar dat was elke dag weer een andere deur, zodat je nooit wist waar je aan toe was. Nu de Sovjet-Unie door de verbanning van Sa charov een deur heeft dichtgeslagen, moet je dus naar een andere deur zoe ken die nog openstaat, of desnoods pro beren via een raam naar binnen te klim men, heb ik toen gezegd. Het is immers een beetje naïef om verongelijkt te gaan stampvoeten voor die dichte deur, als je al jarenlang weet dat voortdurend deu ren worden dlchtgeknald. De verban ning van Sacharov is de bevestiging van wat we al lang wisten. aanwezig, van de sportjournalisten maar eentje, van de acht bekende schrijvers niet eentje, het was kortom een schrale opkomst, ook als je in aan merking nam dat de vergadering op de korte termijn van vijf dagen was uitge- I fractieleider, Bert Sitters, de coach van Monique Bosga (links) en Annelies Maas (boven) gediscussieerd te worden”, aldus Sitters. Dit keer liggen bij de limieten niet de problemen waarmee de bondscoach wordt geconfronteerd. „Doordat het NOC de beslissing over wel of niet gaan naar Moskou heeft uitgesteld, totdat het Internationale Olympisch Comité ingaat op de voorstellen, die de Amerikaanse president Carter heeft gedaan zijnde niet deelnemen aan de Olympische Spelen weetje niet waar je aan toe bent. Wat dat niet doorgaan voor de meesten betekent, kun je je nauwelijks voorstellen. Neem -Jï Sitters: „Monique is de enige die op dit moment al een keer heeft voldaan aan de limiet, al betekent dat niet dat zij zich daarmee al heeft gekwalificeerd voor Moskou. Zij kwam vorig jaar tot een tijd van 1.03,81 op de 100 meter rugslag, terwijl de limiet is vastgesteld op 1.04,2. „Maar”, zo stelt de zwemcoach nadrukkelijk, „Monique zal die tijd ook bij de Olympische selectiewedstrijden in juni in Rotterdam waar moeten Van de 68 leden die het Comité Olym pische Spelen en Mensenrechten telt, waren er maar 16 op komen dagen voor de „standpuntbepaling inzake boycot van de Olympische Spelen in Moskou.” De beste smoes van verhindering had mrg. Ernst, vond ik. Van de prominente sportfiguren was alleen Paul Litjens van de van kW- •v. X. ft?#

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 35