p zes doden It’ leger en politie Staalstakers winnen zaak voor Hogerhuis Maandag jaarlijkse zitting in Genève Oud-premier steunt Moegabe noch Nkomo Aanslag in Baskenland: Optimisme over afloop Iraanse gijzeling Waarschuwing Kennedy tegen oorlogshysterie Na aanval op Gafsa Tunesië versterkt er: NA BESTORMING VAN AMBASSADE Cubanen kapen passagiersschip Onenigheid bij tellen stemmen op Filippijnen Nooit steun toegezegd Ian Smith: Waarschuwing voor mevrouw Sacharov Veel Westduitse vrouwen om abortus naar Nederland 3 2 zATERDAG 2 FEBR U A RI 1980 BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) MADRID. De Spaanse re gering heeft gisteren besloten de diplomatieke betrekkingen met Guatemala te verbreken „zolang de tragische gebeurte nissen (in de Spaanse ambas sade in dat land) niet geheel zijn opgehelderd”. Dit is offici eel in Madrid bekendgemaakt. iiteit lg sie ing n trein egen n is in vallen Rover ij 117 vielen iij 102 a ver- maar ndere e s tb t Spanje snijdt banden met Guatemala door i over (j 5 (Van onze redactie buitenland) I J Argentinië keert zich tegen VN-commissie mensenrechten SALISBURY (UPI). Oud-premier Ian Smith van Rhodesië heeft gisteren verklaard nooit Moegabe of Nkomo te hebben gesteund en gezegd dat Moezorewa en diens United African National Council (UANC) moeilijkheden hebben, omdat zij door de Britten zijn misleid ten gunste van het Patriottisch Front. Jor pas- ommen'" in voor de bis- i Bosch iiging. ria-watervallen naar Zambia heropend, na zeven jaar gesloten te zijn geweest. De brug is een van de vele grensposten die sinds het van kracht worden van de be- standsovereenkomst zijn heropend. land wordt uitgesteld tot volgend jaar, aldus de diplomatieke kringen. Argentinië blijft op zijn traditionele standpunt staan. Dit wil zeggen dat men het bestaan van bepaalde „voorlopige be perkingen” van de rechten van i de mens en van bepaalde „buitensporige vormen van onderdrukking” rechtvaardigt, met het feit dat het land aanvallen heeft te verduren van de „internationale marxisti sche ondermijning”, die het ertoe gedwon gen heeft een ware oorlog te voeren. In diplomatieke kringen meent men, dat Ar gentinië wat tijd nodig heeft of wil hebben om aan te tonen dat de belofte van een terugkeer naar de democratie niet onge grond is. Meer vrees koestert Argentinië voor de komende publikatie van de rapporten van de Interamerikaanse commissie voor de rechten van de mens van de Organisatie van Amerikaanse Staten en dat van het State Department in Washington, zo is vernomen in kringen rond het ministerie van Buitenlandse Zaken in Buenos Aires. Het Interamerikaanse rapport dat in de cember is voorgelegd aan de Argentijnse regering opdat diens reactie in de defini tieve versie kan worden opgenomen, is in Buenos Aires met zorg begroet. De Argentijnse minister van Buiten landse Zaken verbergt zijn teleurstelling niet over het document, dat volgens hem niet de werkelijke situatie weergeeft zoals de leden van de commissie die hebben kunnen zien bij hun bezoek aan het land van 6 tot 20 september vorig jaar. Zelfs al maakt de Argentijnse regering enige kant tekeningen bij onwaarschijnlijkheden en onnauwkeurigheden, dan nog zal de defi nitieve tekst die eind maart/begin april zal worden gepubliceerd, zeer belastend zijn. BILBAO (AFP/Reuter). In Lequeitio in Spaans Baskenland zijn gisteren zes politiemannen door twee jongelui met een automatisch pistool doodgeschoten, aldus de politie in Bilbao. De jongelui, die ont kwamen, behoren vermoedelijk tot de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Waarnemers sluiten niet uit, dat Argen tinië in Genève steun zal krijgen van de Sovjet-Unie. Een Russische handelsmissie bevindt zich op het ogenblik in Buenos Aires om te onderhandelen over de ver scheping van een miljoen ton Argentijns graan, die Moskou voor de oproep van Carter heeft gekocht aldus de waarne mers. De houding van de Verenigde Staten vormt echter de belangrijkste zorg met betrekking tot de rechten van de mens. Deze houding heeft in militaire en rege ringskringen in Argentinië grote irritatie gewekt. In die kringen verhult men niet dat deze irritatie zwaar heeft gewogen bij het besluit van Argentinië de oproep van president Carter tot een boycot van de Sovjet-Unie wegens de inval in Afghanis tan niet over te nemen en wel graan te leveren aan Moskou. De zes agenten escorteerden een mili tair transport, toen zij uit een hinderlaag onder vuur werden genomen. De plegers van de aanslag maakten een militair voer tuig met drie mortieren en munitie buit. In een maand tijd zijn in Spanje negentien mensen bij aanslagen omgekomen. Niet ver van de plaats van de aanslag is later een auto gevonden met het lijk van een burger. Het is niet bekend of hij iets met de overval uitstaande heeft gehad. Ook is een voertuig van het militaire kon vooi verlaten aangetroffen met daarin twee van de buitgemaakte mortieren en 60 granaten. De daders hebben waarschijn lijk geen kans gezien de zware wapens over te laden. liver- >eslo- issen erge- sher- i de muit rant- ister we- aan- sr te ;ld an >p. it- d- 11-- n. ien iar- ler- aar )72 en an ond gen- n in oek be- )Og- van and dtie in se •n e- n ri ij n e nieu- landse al sta- ervoer er 137 komt sr ver- 'trechts r nu eei ndat ei zondert it Rome MOSKOU (DPAZReuter). De vrouw van de naar Gorki verbannen Russische dissident Andrei Sacharov, Helena Bon ner, heeft deze week van het Openbaar Ministerie in Moskou een waarschuwing gekregen, omdat ze verklaring van haar man heeft voorgelezen die „anti-Russi- sche laster” bevatte. Mevrouw Bonner deelde dat gisteren mee aan Westerse journalisten, nadat ze tweemaal bij het Openbaar Ministerie was ontboden. De waarschuwing was haar woensdag al gegeven. Het gesprek van gisteren ging hoofdzakelijk over haar verzoek een tele foonaansluiting te krijgen in de flat in Gorki en de telefoonverbinding in de flat in Moskou te herstellen. (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES. Argentinië is vastbesloten zich te verzetten tegen iedere poging de situatie in het land ter sprake te brengen binnen de Com missie voor de rechten van de mens van de Verenigde Naties. Dit is verno men in diplomatieke kringen in de hoofdstad Buenos Aires. De jaarlijk se zitting van de commissie begint maandag in Genève. Tot nog toe hebben vertegenwoordigers van de Argentijnse regering iedere ver oordeling door de internationale commis sie weten te vermijden, met name dankzij de steun van de ongebonden landen en het socialistische blok. Buenos Aires is vast besloten door middel van een procedure- strjjd te bereiken, dat de behandeling van de situatie van de mensenrechten in het Staalvoorraden bij British Steel, het Britse staalbedrijf waarvan de 100.000 weknemers in staking zijn gegaan. De voorraden blijven voorlopig waar ze zijn, gezien een einde van de staking nog niet in zicht lijkt. Een van de met kogels doorboorde auto's. (Van onze redactie buitenland) BONN. Hoewel abortus vier jaar ge leden in West-Duitsland gelegaliseerd is, gaan jaarlijks gemiddeld 50.000 vrouwen uit de Bondsrepubliek naar Nederland om er abortus te laten plegen. Daarnaast plegen 20.000 Westduitse vrouwen in het geheim abortus. Dit blijkt uit een onderzoek, dat een commissie in opdracht van de regering in Bonn heeft verricht. Volgens dit onderzoek klaagt 11 procent van de vrouwen over de bureaucratie in dit verband. Voorts blijkt dat 30 procent van de ziekenhuizen en 38 procent van de artsen bereid zijn abortus uit te voeren. De helft van de vrouwen is voorstander van verdere liberalisering van de abortus wetgeving. Abortus is in West-Duitsland toegestaan op sociale en medische indica tie. De indicatie wordt vastgesteld door een vertrouwensarts van de vrouw of op een consultatiebureau. OTTAWA. De Canadese premier Joe Clark heeft gisteren op een persconferen tie gezegd te hebben vernomen dat meer vertrouwen is ontstaan dat de 50 in Tehe ran gegijzelde Amerikanan vrij zullen komen. Hij kon hier niets meer over meedelen, maar wist wel dat de besprekingen over de gegijzelden tussen „tenminste” de VS en Iran de goede kant leken op te gaan. Canada was bij een en ander niet be trokken, zei Clark. Bekend is, dat de pre mier en andere hoge functionarissen in nauw contact staan met president Carter en diens regering, vooral na de recente ontsnapping van zes Amerikanen uit Iran met behulp van Canadese diplomaten. Zweden heeft gisteren het stilzwijgen bewaard over Amerikaanse persberich ten als zouden twee van de zes Amerika nen die onlangs met valse Canadese pa pieren uit Iran zijn gesmokkeld, 85 dagen verborgen hebben gezeten in de Zweedse ambassade in Teheran. Minister van Bui tenlandse Zaken, Ola Ullsten, weigerde alle commentaar, terwijl de woordvoer der van zijn departement zei dat „uit principe geen commentaar op dergelijke berichten wordt verstrekt”. vernietigden gisteren het verbod van een lagere rechtsinstantie de staking uit te breiden tot de particuliere sector. Het besluit werd unaniem genomen. nooit zijn uitgewerkt door eenvoudige boeren, aldus de regering. Volgens de officiële verklaring is om 4.30 uur Nederlandse tijd opgebeld naar de ordetroepen door een functionaris van de Spaanse ambassade die om onmiddel lijke hulp had gevraagd. De politie heeft diverse malen de bezetters opgeroepen zich over te geven, aldus het communiqué, die hen omschrijft als „fanatici van de terreur en het geweld” en als „extremisti sche psychopaten”. Het communiqué ver volgt dat de ordetroepen om 8.30 uur het gebouw zijn binnengegaan. Toen zij de kamer waar de ambassadeur zich bevond bereikten, wierpen de „terroristen” een molotov-cocktail die de brand heeft ver oorzaakt. Volgens het communiqué ston den de bezetters onder leiding van een 25- jarige vrouw. De voormalige vice-president van Gua temala, Eduardo Caceres, en oud-minister van Buitenlandse Zaken, Adolfo Molina Orantes, die bij de brand zijn omgeko men, bevonden zich in de ambassade voor een bespreking over een komend congres van het Latijnsamerikaanse notariaat, al dus het communiqué. (Van onze redactie buitenland) TUNIS. De Tunesische regering heeft besloten haar leger, politie en Nationale Garde te versterken. Dit hebben welingelichte Tunesische kringen gisteren meegedeeld na een kabinetszitting, waarop de recente guerrilla- aanval op Gafsa besproken werd, waarvoor Libië verantwoordelijk wordt gesteld. Het besluit volgde na mededelingen van Amerikaanse functionarissen in Washing ton, dat leveranties van Amerikaans mili tair materieel aan Tunesië bespoedigd zouden worden. In een communiqué dat na de kabinets- zitting werd uitgegeven, werd slechts ge zegd dat de regering „veiligheids- en de- I Volgens het communiqué heeft Vene zuela zich bereid verklaard de Spaanse (belangen in Guatemala zolang te beharti- r.gen. De regering in Madrid sprak haar [verontwaardiging uit over en veroordeel de „het optreden van de autoriteiten van [Guatemala, die de politie toestonden de 'ambassade aan te vallen, in strijd met het -internationale recht”. In dit verband werd 'opgemerkt dat de Spaanse ambassadeur I Maximo Cajal ervan overtuigd was ge weest, dat hij de situatie op vreedzame wijze had kunnen oplossen. Donderdag bezette een groep Guate- LONDEN (Reuter). De Engelse, staal- bond ISTC heeft voor de hoogste Engelse beroepsinstantie, het Hogerhuis, een op zienbarende rechtsstrijd om uitbreiding van de staalstaking bij het staatsbedrijf British Steel tot particuliere staalbedrij ven gewonnen. Vijf leden van het Hoger huis, bijeen in de juridische commissie, WASHINGTON (Reuter/DPA). De Amerikaanse senator Edward Kennedy heeft gisteren de regering-Carter verwe ten een oorlogshysterie op te wekken over het Russische optreden in het gebied van de Perzische Golf. Hij reageerde daarmee op een uitlating van de presidentiële afge zant Clifford Clark Clifford, die tijdens een bezoek aan India verklaarde, dat de Sovjet-Unie moeten weten dat er oorlog komt, als zij van plan is op te rukken naar de Perzische Golf. In een televisie-interview zei Kennedy, dat hij sterk gekant is tegen eenzijdig optreden van de Verenigde Staten in dat deel van de wereld. „We hebben vitale belangen en die moeten gewaarborgd worden, maar dergelijke uitlatingen bren gen ons dicht bij een soort oorlogshyste rie.” Volgens hem heerst er in de Ver enigde Staten al een oorlogshysterie. Kennedy vroeg zich af waarom de Ver enigde Staten er niet in slagen steun te krijgen van de NAVO-bondgenoten, Ja pan, Saoedie-Arabië en andere Golfstal- ten. Hij sprak van een zeer ernstige ver slechtering van de Amerikaanse invloed en prestige in de wereld. Kennedy voert een verkiezingscampag ne in New England, waar hij in de opinie peilingen een flinke achterstand op Car ter heeft. Na Cliffords verklaring in India heeft minister van Defensie, Harold Brown, gisteren in een commissie van het Amerikaanse Congres gezegd dat een Sovjet-aanval op Pakistan of Iran niet automatisch een oorlogsverklaring van de Verenigde Staten zal uitlokken. In ieder geval zal de regering tevoren eerst met het Congres overleggen. MIAMI (AFP). Zeventig Cubaanse vluchtelingen zijn gisteren in Miami aan gekomen na ter hoogte van Florida het schip waar zij als passagier op meevoe ren, te hebben gekaapt. De passagiers dwongen de vijf bemanningsleden van de Vijf December onder bedreiging met wa pens koers te zetten naar de Keys-eilan- den, voor de kust van Florida. De Amerikaanse kustwacht, die door een zeilboot van de gebeurtenissen op de Vijf December op de hoogte was gesteld, heeft hen naar Miami gesleept. De Cubanen, onder wie tien kinderen, hebben volgens een ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken om politiek asiel gevraagd. Bij aan komst in Miami zijn ze naar de immigra tiedienst gebracht, waar ze zijn onder vraagd. Voor een besluit over de Cubanen te nemen, moeten we weten onder welke omstandigheden ze het schip hebben ge kaapt, aldus een Amerikaanse functio naris. Hoewel sinds 1976 een uitleveringsver drag tussen de VS en Cuba om kapers terug te sturen naar hun land van her komst niet meer van kracht is, passen beide landen dit principe tot nu toe wel toe, zo is uit Washington vernomen. MANILLA (Reuter). Het opperste ge rechtshof van de Filippijnen heeft giste ren gelast dat doorgegaan moet worden met het tellen van de stemmen in een van de zwaarst betwiste gebieden van het land. Tijdens het tellen van de stemmen van de provinciale en gemeenteraadsver kiezingen, die de eerste zijn tijdens de al zeven jaar durende staat van beleg, kwa men berichten over onregelmatigheden uit de provincie Batangas. In Batangas dat net ten zuiden van Manilla ligt, zette de kiescommissie het tellen van de stemmen stop na een protest van de gouverneur, Antonio Leviste. Eer der had de oppositionele Nationalistische Partij gezegd dat ze gewoimen had. Levis te, lid van de „Beweging voor een nieuwe maatschappij”, de (KBL-) partij van presi dent Marcos, zei dat kiezers door de Natio nalistische Partij lastig gevallen en geïnti mideerd waren. Dit betekent, dat de ISTC zijn 15.000 leden die in de particuliere staalsector werkzaam zijn, kan oproepen het werk neer te leggen ter ondersteuning van hun stakende collega’s bij British Steel (onge veer 100.000 werknemers). Vorig week einde vaardigde een gerechtshof een ver bod uit de staking uit te breiden. Deze uitspraak deed veel stof opwaaien in met name vakbondskringen. De vakbonden en linkse politici veroordeelden de uit spraak als een inmenging in de vakbonds- rechten. fensieve maatregelen zou nemen die de huidige situatie eist”. Maar welingelichte kringen zeiden, dat de regering besloten had de aankoop van materieel te bespoe digen en militaire en politie-eenheden te versterken. Dat zou verhoging van de be- grotingsgelden voor Defensie en Binnen landse Zaken betekenen, maar zou niet noodzakelijkerwijs een beperking van be langrijke ontwikkeling- en sociale pro gramma’s met zich hoeven brengen. Voorts zou de regering een protest bij de Arabische Liga voorbereiden, waarin de verantwoordelijkheid voor de aanval op de stad Gafsa afgelopen weekeinde wordt gelegd op Libië. De regering heeft meege deeld dat bij die aanval op leger- en poli- tie-installaties in Gafsa, 280 km ten zuiden van Tunis, 41 mensen zijn omgekomen. Volgens regeringskringen waren de aan vallers Tunesische dissidenten, die in Li bische kampen waren opgeleid. De regering van Libië heeft overigens elke betrokkenheid bij de gevechten in het Tunesische mijnstadje Gafsa van het af gelopen weekeinde, ontkend. Dit heeft het Libische persbureau JANA gisteren be kendgemaakt, dat een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan haalde. De verklaring van het Libische ministe rie van Buitenlandse Zaken stelt dat de Tunesische regering door een propagan- da-campagne tegen Libië te voeren de aandacht wil afleiden van de binnenland se problemen. Zij daagde Tunesië uit het bewijsmateriaal voor de Libische betrok kenheid te leveren. De betrekkingen tussen Libië en Tune sië zijn gespannen sinds 1974, toen een overeenkomst tussen de twee landen schipbreuk leed. De Tunesische minister-president, Hedi Nouira, heeft bevestigd dat Tunesië tij dens de ongeregeldheden in Gafsa militai re steun van Frankrijk heeft gekregen. Hij zei dit gisteren in een verklaring voor radio Monte Carlo. Op een Tunesisch ver zoek heeft Frankrijk onmiddellijk gerea geerd door marine-eenheden en lucht transportmiddelen te sturen, aldus Nouira. Voorts zei hij, dat de rust in heel Tune sië is weergekeerd, ook in de streek rond Gafsa. Over de ongeregeldheden in Gafsa zei hij dat er al lange tijd een komplot bestaan moet hebben. Het commando dat het stadje aanviel kwam uit het buiten land. Hij beschuldigde Libië er opnieuw van dat het de guerrillastrijders geholpen heeft. Nouira denkt dat de keuze van Gafsa, dat aan de Algerijnse grens ligt, bepaald was door het oogmerk de goede betrekkingen tussen Algerije en Tunesië in gevaar te brengen. malteekse boeren de Spaanse ambassade in de hoofdstad. Zij wilden daarmee pro testeren tegen het optreden van het leger tegen guerrilleros in de provincie Quiche. Eerder hadden boeren die het leger van wreedheid en onderdrukking beschuldig den, bij wijze van protest scholen en radi ostations bezet. Ondanks aandringen van de Spaanse ambassadeur en de regering in Madrid ging de Guatemalteekse politie over tot de bestorming van het gebouw, waardoor 37 mensen om het leven kwamen. „Het waren gewapende terroristen, sa men met enkele boeren, die de Spaanse ambassade hadden bezet”, aldus heeft de regering van Guatemala bekendgemaakt in een communiqué voor radio en televisie in de nacht van donderdag op vrijdag. Volgens dit communiqué zijn in de am bassade schrifelijke instructies gevonden, die de bezetters bij zich hadden. Daar naast zijn ook molctov-cocktails aange troffen in het gebouw. De instructies om vatten een plan voor een langdurige bezet ting, de behandeling van de gijzelaars en het contact met de nationale en internatio nale pers. Dergelijke plannen kunnen „Als gevolg daarvan staan de UANC- leden voor de eerste maal in hun leven voor sterke oppositie en daardoor neigen ze naar paniek. Ik geef hun de raad het I hoofd koel te houden en niet terug te slaan en anderen de schuld te geven van eigen gebreken.” Smith had donderdag gezegd Nkomo noch Moegabe te steunen, maar als er toch een keus gemaakt moest worden gaf hij de voorkeur aan Nkomo. In 1978 had hij geprobeerd met Nkomo tot een interne regeling te komen, maar dat mislukte na dat Nkomo’s soldaten een Rhodesisch burgervliegtuig hadden neergeschoten. Gisterochtend is de brug over de Victo- i. t

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3