i e zakennieuws Dammers van DCIJ plaatsen zich voor nationaal kampioenschap Geen verrassingen in clubcompetitie DCIJ gevonden voorwerpen Drie exposities Oudheidkamer Geïmproviseerde muziek toonbeeld van souplesse ijmondniejws Octet van Instant Composers Pool in Witte Tejater 5 HOGER DAGTARIEF IN VELSEN ALS BELEMMERING ERVAREN FANCY-FAIR VAN KENNEDYSCHOOL GROOT SUCCES Veel problemen bij agrariërs rond Noordzeekanaal 1980 IJMOND Opbrengst 7.500 gulden HÉ Pure noodzaak IBM MAANDAG 4 FEBRUARI Sijbrands stevig aan kop i ni (Van onze correspondent) IJMUIDEN. Zaterdag werden in Dordrecht de laatste wedstrijden •erde I gespeeld in de halve finale van het persoonlijk damkampioenschap van Nederland. In twee poules van elk tien spelers konden de vier eerstaankomen- Wes- de spelers zich plaatsen voor de finale. Onder de acht spelers die een plaats in Overbrugging (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. B. en W. van Vel sen besloten eind vorig jaar tot een kredietverstrekking van 50.000 gulden om voor een inter nationaal kinderdagverblijf in Velsen een tijdelijke voorziening te treffen. Deze financiële ruimte, in feite een voorfinanciering in afwachting van subsidiëring door CRM, blijft naar alle waarschijn lijkheid onbenut. Oorzaak: vier in Velsen woonachtige Turkse ou derparen kozen een andere goedkopere opvangmogelijk heid voor hun kind nu een ruimte in het Beverwijkse Rode Kruis ziekenhuis, tot 1 januari voor dat doel in gebruik, niet langer be schikbaar is. Turkse ouders laten tijdelijke voorziening kinderopvang onbenut andere de nationale kampioen van 1979 Zowel humoristische als belerende trekjes op I.C.P.-concert trouwring, sleutelbos Ford-label, JAN BAART i een men ■lijke stan- mde- ikke- staan Gerard Beerepoot en René Boulonois legden in de A-poule beslag op een door Struikelblok is voor de betrokken ou ders het niveau van de eigen bijdrage (268 gulden per maand) die in Velsen vooruit lopend op een meer permanente kinder opvang wordt gevraagd. In het Bever- wijkse ziekenhuis bedroeg de ouderbij drage niet meer dan de helft van het tarief dat voor eenzelfde voorziening in het Velsense zal moeten gelden. Het ver schil tussen beide tarieven wordt voor alsnog onoverkomelijk geacht door de vier ouderparen waarvoor binnenkort in de voormalige Emmaschool aan de IJ- muidense Beukenstraat een meer blij vende, maar ook duurdere opvangmoge lijkheid wordt geschapen. Hans Jansen, de sterke meester Jannes van der Wal en de huidige wereldkampi oen Harm Wiersma. In de rijke historie van Damclub IJmuiden is het niet de eerste maal dat drie spelers in de finale meedoen. In de dertiger en veertiger jaren kwam het eveneens en vaak voor dat IJmuiden met drie of vier dammers werd vertegenwoordigd; Barend Dukel, Henk Laros, Puck Ligthart, Cees Suyk en Piet Roozenburg legden toen een basis voor grote successen. In de komende maanden zullen de spe lers onder leiding van trainer Ton Sij brands goed voor het komende, zware toernooi worden voorbereid. Met en Bij instelling en instandhouding van het nieuwe kinderdagverblijf is betrokken de zojuist opgerichte Stichting Kinderdag verblijf Velsen. Zeven inwoners van Vel sen hebben hierin zitting waarbij twee leden van de Turkse gemeenschap. Met de vergoedingsregeling voor ouders wordt nauwgezet volgens CRM-richtlijnen ge werkt. Afhankelijk van het genoten inko men varieert het oudertarief van 11 tot 268 Kusienaandeel (88.852 gulden) worm net resterende tekort weggewerkt. te houden i „icn menen te gedragen, door plagerige geluiden te imiteren. Bewonderenswaaridg, onder alle om standigheden, is de souplesse waarmee de I.C.P.-ers hun ideeën, muzikaal of humo ristisch, weten in te voegen in het samen spel met de overige musici. Elke individu ele inval krijgt zo wel de ruimte, maar blijkt ook de anderen te stimuleren. Heel mooi is bijvoorbeeld de quasi agressieve wijze waarmee nieuweling Ad Gruters, die pas vier keer op zijn trompet meeblies bij de I.C.P-ers, met opperhoofd Mengelberg zijn gang kon gaan. Het stie- regevecht rond de piano gaf weer een nieuw beeld te zien, maar misstond geens zins in het altijd visueel georiënteerde concept. JAARVERGADERING. De afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt op dinsdag 12 februari haar jaarvergadering in het ge bouw De Duinpan te Santpoort-zuid. De agenda vermeldt behalve de gebruikelijke verslagen een bestuursverkiezing. De pre sidente, mevr. C. Verkade-Piekema en de penningmeesteres, mevr. M. Janssen- Prince zijn niet herkiesbaar. Het bestuur heeft voor deze functies resp. de dames E. van Royen-Leeuw en H. Vlotman-Van Beek kandidaat gesteld. IJMUIDEN. HEt vele werk dat door leerkrachten van de J.F. Kenne- dyschool, leden van de oudervereni ging en vrijwilligers is verzet om de fancy-fair tot een succes te maken, is bekroond met een opbrengst van 7.500 gulden. Een vermoeide maar overgelukkige heer G. Kramer, hoofd van de J. F. Kennedyschool, kon dat zaterdag avond na afloop van de fancy-fair, die vrijdagavond en zaterdag was gehou den, bekend maken. Klapstukken wa ren zonder meer het rad van avontuur, kienspel en de amerikaanse verkoop. De opbrengst zal worden besteed aan uitbreiding van het documentatiecen trum a.inschnf van mnteriaól voor ere atief onderwijs en filmmateriaal. Mevrouw I. Ekhart-Wieler maakte deel uit van de voorbereidingsgroep die kort voor de jaarwisseling officieel de status van stichting kreeg. Aan de afzijdigheid van de Turkse ouders op grond van het nieuw in te voeren tarief tilt ze niet al te zwaar. „De schoen wringt op het te grote verschil ineens. De tariefstelling is naar draagkracht en moet althans op papier toch op te brengen zijn voor de betrokke nen”. Gerelateerd aan het gebodene is de geheven bijdrage volgens een woordvoer der van de gemeente „niet buitensporig hoog” te noemen. Het hoogste tarief komt teruggerekend per dag neer op ruim der tien gulden. (Van onze correspondent) IJMUIDEN. In de onderlinge competitie van Damclub IJmuiden deden zich weinig verrassingen voor. De strijd om de eerste acht promotieplaatsen in de hoofdklasse A en B lijkt zo goed als beslist. vier spelers gedeelde derde plaats. Het toegepaste Sonnebom-systeem was voor de IJmuidense dammers het gunstigst, zodat zij respectievelijk derde en vierde werden. Turkse kinderen, voor hen en voor leeftijdgenootjes van andere nationaliteiten wordt in Velsen een dagverblijf ingericht. Met een startsubsidie van de gemeente is daarvoor de eerste stap gezet. van de partij in het octet. Radu Malfatti blies naast zijn partij trobone eveneens mee in het kamp der componisten. Behal ve twee eigen stukken, had hij een bewer king van Monk’s Skippy bijgedragen. Bij de uitvoeringen van de I.C.P. valt allereerst de humoristische toets op, waarmee de muziek aan de man gebracht wordt. Een grote dosis zelfironie valt te constateren, maar eveneens krijgt het pu bliek af en toe een lachspiegel voorgehou den. Geluiden en reacties uit de zaal wor den soms feilloos opgepikt door de musici en genadeloos muzikaal beantwoord. De ene keer door een regelrechte imitatie, een ander keer door een kolderiek antwoord. Af en toe krijgt dit spelletje met het pu bliek echter ook een belerend effect, wan neer de musici het publiek proberen voor RAAD VAN KERKEN. De Raad van Kerken IJmond-Zuid houdt donderdag 7 februari ’s avonds acht uur een bijeen komst in de hervormde Dorpskerk aan de Burgemeester Enschedélaan in Sant- poort-Noord. Gesproken wordt over het Interkerkelijk Vredesberaad. Belangstel lenden zijn welkom. Van de leiders in de A-poule konden Gerard Beerepoot en Ton Sijbrands zon der al te veel inspanningen hun kopposi ties verstevigen. In de B-poule slaagde Willem Jurg er echter nog niet in om zich van een promotieplaats te verzekeren. De vooruitgespeelde finalewedstrijd tussen Ciska Butter en George Postma eindigde in een verrassende overwinning voor laatstgenoemde. Grootmeester Ton Sijbrands had het niet al te moeilijk. Al in de opening moest tegenstander John Peters een kettingstel- ling toestaan. Hierna dreigde de stand Kinderdagverblijven van het voor Vel sen in te richten type bestaan momenteel onder meer al in de gemeenten Helmond, Zaandam, Eindhoven en Tiel. De behoef te aan zo’n voorziening in Velsen kon vorig jaar aan de hand van enquétegege- vens worden aangetoond. In de gemeente wonen 489 Turken waarbij 57 gezinnen met kinderen die qua leeftijd voor plaat sing in aanmerking zouden komen. Het gemeentelijk startsubsidie van 50.000 gulden was bedoeld als overbrugging voor de eerste helft van 1980. Binnen die periode zal naar verwacht een definitie ve huisvesting, na subsidietoezegging door CRM, gerealiseerd kunnen zijn. De voorziening wordt ook door dit ministe rie van belang geacht voor inpassing van buitenlandse kinderen in het Nederland se cultuurpatroon. Vanuit die optiek zijn ook welkom Nederlandse kinderen en kinderen van andere dan Turkse nationa liteit. In een voorlopige exploitatiebegroting, opgemaakt door de gemeente Velsen, blijft de vastgestelde ouderbijdrage, rela tief gering op een verwacht nadelig saldo, een muurvast gegeven. Het internationale kinderdagverblijf, in principe voor Ne derlandse en buitenlandse baby’s en peu ters, wordt een peperdure voorziening. Aanzienlijke uitgaven vergen huisvesting en verzorging: achtereenvolgens geraamd op 65.000 en 21.000 gulden. Forse bedra gen zijn daarnaast gemoeid met onder houd (schoonmaakwerkzaamheden) en regelmatig bezoek door arts en psveho- i be- de I t de ont- De i om ■n te het nie- ker- slot- Uitslagen. Hoofdklasse poule A; G. Beerepoot - P. C. Bais 2-0; T. Sijbrands - J. Peters 2-0. Poule B: A. Beukema - W. Jurg 1-1. Tweede klasset M. de Jong - H. van Nieuwen- huyzen 0-2; A. Feenstra - W. Gomes 0-2; H. Buys - M. Doombosch 2-0; P. van Veen - G. Post 2-0; K. de Vries - G. Rink 2-0; C. Heilig - H. van Nieuwenhuyzen afgebroken. Overige uitslagen( C. Butter - G. Postma 0-2; J- Apeldoorn - J. van Straten 1-1. Stand aan de kop. Hoofdklasse poule A: 1. J. Sterel 10-18; 2. W. Winter 9-16; 3. T. Sijbrands 6- 12; 4. G. Beerepoot 6-12. Poule B: 1. R. Boulonois 8-15; 2. J. Hooijberg 7-14; 3. C. Pipel 7-11; C. van Duyvenbode 6-10’ Tweede klasse: 1. H. Buys 12-19; 2. H. van Nieuwenhuyzen 12-16; 3. K. de Vries 13-15; 4. P. van Veen 12-13. gulden per maand. Voor echtparen waar van man en vrouw beiden werken is een verantwoorde kinderopvang pure nood zaak. En juist die categorie (dubbel inko men) valt in de hoogste tariefgroep. Het kinderdagverblijf dat na een interne ver bouwing wordt gevestigd in de voormali ge Emmaschool biedt alles wat bij de verzorging van veelal nog niet leer plichtige kinderen te pas komt. Spelmo- gelijkheden worden hier geboden, maar ook voor maaltijdverstrekking en slapen worden in het voormalige schoolgebouw voorzieningen getroffen. IJMOND. Voor een groot aantal le den van de afdeling IJpolders van de Hollandse Maatschappij van Landbouw behandelde de heer J. van Beusichem uit Hoofddorp vrijdagavond in paviljoen „Velserbeek” een aantal vraagstukken be treffende het landbouwbedrijf. Tot de af deling IJpolders behoren ook de leden uit de Wijkermeer- en de Velserbroekpolder. In de omgeving van het Noordzeekanaal liggen er voor de agrariërs nogal wat problemen betreffende pachtovereen komsten, onteigeningen, bedrijfsopvol ging, enzovoort. De heer Van Beusichem sprak enkele uren over de mogelijkheden, maar ook over de moeilijkheden om boer te blijven. Het rendement van de meeste bedrijven is de laatste twee jaren weer teruggelo pen. Toch moeten zowel de akkerbouwer als de veehouder doorgaan, al is niet altijd duidelijk hoe. De onteigeningskwesties spelen een gro te rol, maar ook de problemen rond de erfpacht. Ter sprake kwam ook wat de boer met de zogenoemde WIR-regeling kan en welke fiscale vraagstukken daar verband mee houden. Ondanks de vrij uitvoerige toelichtingen bleven er toch nog vele vragen onbeantwoord. BEVERWIJK. Het vijftigjarig be staan van de Kennemer Oudheidkamer zal met drie jubileumexposities worden gevierd in de maanden juni, juli, augus tus en september. De exposities zullen grotendeels bestaan uit voorwerpen die zelden of nooit werden getoond. De Kennemer Oudheidkamer is het oudste museum in de streek. Het werd in 1930 opgericht en bezit thans na 50 jaar een collectie van circa 5500 voorwerpen. Door ruimtegebrek kan daarvan slechts een klein gedeelte blijvend worden geëx poseerd in Huize Sche.ybeek aan de VeL serweg. De voorwerpen hebben betrek king op de geschiedenis van Midden-Ken- nemerland in het algemeen en Beverwijk in het bijzonder. De collectie omvat schil derijen, prenten, kaarten, gebruiksvoor werpen en bodemvondsten. Naast de normale openingstijden op woensdag, donderdag en zaterdag zal de Oudheidkamer in verband met het vijftig jarig bestaan drie tentoonstellingen ope nen. Hier zal de Oudheidkamer onder meer een deel van de collectie exposeren dat tot op heden niet kon worden,getoonri, waaronder het Velsens aardewerk. vast te lopen, zodat Peters het eerst de compactstelling moest openbreken. Dit lukte niet zonder het verlies van schijven, waarna hij snel kon opgeven. Gerard Beerepoot had het tegen de in ventief verdedigende Coen Bais moeilij- ker. In het middenspel drong hij echter op fraaie wijze schijfwinst af, waarna een goed-geplaatst offer voldoende was om te winnen. Willem Jurg leek regelrecht op de overwinning tegen Arnold Beukema af te stevenen. Met sterk openingsspel zette hij zijn tegenstander onder grote druk. Na een schijfwinst verslapte zijn accuratesse en Beukema was inventief genoeg om hierna het remisegaatje te vinden’ Ciska Butter bouwde tegen George Postma een fraaie stand op. Juist toen ze de vruchten van haar inventieve spel wil de plukken, liep ze in een combinatie. Op slag was het fraaie bouwwerk geruïneerd en kon Postma twee punten op zijn conto bij schrijven. In de tweede klasse deden zich geen verrassingen voor. De jeugdspelers mogg- ten in de geroutineerde oudere spelers hun meerdere erkennen. Opvallend is hier het optreden van de dit seizoen debuteren de Koos de Vries. Positie- en combinatie spel gingen hand-in-hand in zijn partij tegen Gerrit Rink. Een listig in de stand gevlochten damcombinatie brak de weer stand en Rink kon van verder spelen afzien. In de B-poule slaagde Joost Hooijberg er in, door een overwinning in de laatste ronde tegen Kloosterman, zich op te wer ken naar een derde plaats in de eindrang schikking. De drie DCIJ-ers gaan rond Pasen in een nog nader aan te wijzen plaats spelen om de nationale titel. Daarin I zullen zij moeten aantreden tegen onder andere de nationale kampioen van 1979 IJMUIDEN. Het Witte Tejater vulde zich vrijdagavond voor een concert van acht muzikanten van de Instant Compo sers Pool, waarschijnlijk de hoogst aange schreven organisatie voor geïmproviseer de muziek in Nederland, misschien zelfs van heel Europa. Deze organisatie is opge zet om de belangen van de improviseren de musici te laten behartigen door deze musici zélf, om platen uit te brengen en natuurlijk om concerten te geven. SANTPOORT. In het pand Hoofd straat 195-197 te Santpoort-Noord is zater dag een zaak in exclusieve verlichtingsar tikelen geopend onder de naam „De Kaars”. Gedurende vele jaren was in het pand een filiaal van een levensmiddelen concern gevestigd; de laatste jaren was het in gebruik bij een antiekhandel. „De Kaars” wordt geëxploiteerd door de fam. Snoek, die reeds een dergelijke zaak in de Frankenstraat te Haarlem bezit. De rommelmarkt trok veel belang stelling en was om drie uur „uitver kocht”. De opbrengst bedroeg 1.550 gulden. Juffrouw Truus, die zich ’s morgens nog zorgen maakte over haar „stekjes” was om vier uur ook uitverkocht en had 1.000 gulden in kas. In het restaurant waren het vooral de erwtensoep, de zoute haring en de pan- nekoeken die snel van de hand gingen. Op het hoofdbureau van politie werden in de periode van 25 januari tot 1 februari de volgende voorwerpen afgegeven. Gebreide blauwe muts, kinderhand- schoen (R) blauw/wit, donkerblauw glacé dameshandschoen (R), sporttas inh. nieu we kleding, sportschoen (INTER) mt. 39 (L), zwart etui met 4 sleutels, 1 pr. zwarte dameshandschoenen, pukkelinh. multi- I map, groen etui met sleutels, bruin/beige dekje voor kinderwagen, 10-rittenkaart NZH, Prisma smalfilmboek, damesporte- rnonn. met inh., etui met sleutels w.o. autosleutel, leren herenhandschon (L) met gele streep, bruin/beige slipover, muska- tonhaak met 3 sleutels, sleutelhanger LA DA met 3 sleutels, zilv. kl. herenhorloge (ANCRE) idem bandje, 1 pr. bruin glacé dameshandschoenen, herenbril met fo cus, Opel-sleutel, bromfietshandschoen (L zwart/rood/wit, zwarte boodschappentas inh. bos sleutels, sleutelhanger (beursje) met 3 sleutels, ring met 5 sleutels, gouden Mwxutg, kuiu-iaucl 1 pr. kleine houten schaatsen bruine wanten, kinderwant (L) zwart nylon met rood kruis. Afhalen van gevonden voorwerpen ie dere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofd bureau van politie alhier. Kijkdag fietsen elke zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. Op de concerten van de I.C.P. is meestal een eerste plaats ingeruimd voor composi ties van pianist Misha Mengelberg. Hij is net als drummer (tegenwoordig „inven tor”) Han Bennink zowel oprichter als nog steeds actief lid van I.C.P. en beiden wa ren vrijdagavond in het Witte Tejater ook loog. Salariëring van de staf (zeven leid sters waarbij conform de statuten een lid van Turkse nationaliteit) komt helemaal voor rekening van het ministerie van CRM. Hiervoor is drie ton in de exploita tiebegroting opgenomen. Op basis van de nu beschikbare gegevens wordt gerekend op een jaarlijks tekort van 434.716 gulden. Uit hoofde van de bestaande bijdragere geling kinderdagverblijven en ook een subsidieregeling voor experimentele kin deropvang van internationale signatuur wordt gerekend op een rijksbijdrage van 285.600 gulden. Met ouderbijdragen (60.264 gulden) en een gemeentelijk kan de finale veroverden, waren drie spelers van Damclub IJmuiden. de I n de hten i het Hba- lavië ZANGAVONDEN. De samenwer kende kerken van Santpoort organiseren op de donderdagavonden 7 en 14 februari bijeenkomsten met als onderwerp „Komt nu met zang” in de kerk De Hoeksteen te Santpoort-Zuid. De leiding berust bij de organist Han Siertsema en pastor Chr. Wüst. Kantorjj en kerkkoor verlenen hun medewerking. Ss® Ti

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5