Idins dag 5 februari Ook minder comfort voor passagiers verwacht Staatsloten? oen I 51 Ilob Bedrijfsleven moet invloed houden bij sociale verzekering” U kunt ze nu kopen. tussen de bedrijven door op Decca-concern over economie resultaat 1979 Pleidooi Geurtsen voor detailhandel Gesprek Turkije- West-Duitsland Teleurstelling bij ENCI. over netto- Hoogste bod General Electric Luchtvaartstaking Indonesië voorbij Twee miljoen verkocht in vier maanden Cl 1 Voedingsbond wil maatregelen tegen Coca-cola concern Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. Vissersstaking in Portugal 99 'JES I i J Anti-stralingspakken 17 1980 ECONOMIE I '.ien et r 1 nel uil. >ise ')p- laen Japanse prijzen I persconferentie in Rome. Franse lonen sloteriJ (Van onze redactie economie) ROME In verband met de stijging van de brandstofprij zen zullen vliegbiljetten bin nen afzienbare tijd nog duur der worden en zal het comfort in de vliegtuigen achteruit gaan. Topfunctionarissen van IATA (Internationaal Air Transport Association) heb ben dit meegedeeld op een Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. Spaanse economie Westduitse ionen nt r 44; K,i 5t f) 1431 |i doorslaand succes hogere vliegprijzen geld een kaartje voor de trein te kopen. en o iteeri che laim, Consument verdedigt (ADVERTENTIE) luxe verworvenheden 3 I Koffie-kaart NS rindsei iv. ed.) 1671 b i 1» 155) 255 55 k. op die terreinen die volledig door de overheid worden bestuurd, zoals de Wet Werkloosheids Voorzieningen, de Algeme ne Bijstandswet en het functioneren van arbeidsbureaus. Zolang genoemde zaken behouden kunnen worden door op het eten te be zuinigen, zal dat gebeuren. Dat zal leiden tot een nog scherpere concurrentie bij een onvermijdelijk dalend kwaliteitsbe wustzijn en een extra-accent op de dis- count-formule bij de verkoop”. Aldus een blik in de toekomst van de detailhandel door voormalig WD-Ka- merlid mr. A. Geurtsen, voorzitter van de adviescommissie van de internationa le levensmiddelenbeurs Roka, die van 11 tot en met 14 februari in de Utrechtse Jaarbeurs wordt gehouden. Geurtsen, lid van het Europese parle ment, merkte verder op dat een echte energieschaarste diepe sporen in de de tailhandel zal nalaten. Winkelcentra en vestigingen, die nu hun concurrentie (Van onze redactie economie) UTRECHT. Als de koopkracht niet of nauwelijks stijgt, is te ver wachten dat de wintervakantie, het weekeinde „tussendoor”, de boot en dergelijke recente verworvenheden het langst zullen worden verdedigd, ten koste van de overige consump tieve uitgaven. cement verzendingen vorig jaar met onge veer negen procent achter bij 1978: Ver der moest ENCI haar deelneming in de bouwmaterialenhandel Mees in Gronin gen met verlies verkopen, nadat was ge bleken, dat een rendabele voortzetting van dit bedrijf binnen ENCI niet mogelijk was. '/Wl su ilt üuvel m- 444 324 De voorzitter van de Roka-adviescom- missie markeerde dat de detailhandel in 1978 nog een aandeel van 50 procent had in de totale consumptieve bestedingen. Van de totale bestedingen maken de uitgaven voor voedings- en genotmidde len nog slechts 21,6 procent uit, waarvan 21,5 procent via de detailhandel. voordeel danken aan hun ligging buiten de stedelijke centra en aan hun parkeer gelegenheid, zullen volgens hem een har de dobber krijgen. Nieuwbouw en ver bouwing van winkels, alsmede uitbrei ding van bedrijven vertragen en komen tot stilstand. Zelfs het assortiment blijft niet onaangetast. Niet alleen kasgroen ten krijgen het moeilijk, ook diepvries en andere verduurzaamde produkten. De grondstoffenvoorziening en de mi lieubescherming spelen daarbij ook een rol. Ook de verdere ontwikkeling van de elektronica gaat aan de detailhandel ze ker niet voorbij, maar het thuis bood schappen doen met behulp van de huis- computer zal het „zelfwinkelen” toch lang niet kunnen verdringen. Dat heeft het thuis boodschappen doen met be hulp van het postorderbedrijf ook niet gekund, aldus Geurtsen. De Japanse Tokai-handelsbank. raamt de stijging van de consumentenprijzen in Japan dit jaar op acht procent tegen een officiële raming van 6,4 procent. De stij ging van de groothandelsprijzen zal ge heel aan de consument worden doorbere kend terwijl de tarieven van de openbaar- nutsbedrijven, de posttarieven en de tarie ven van de spoorwegen aanzienlijk zullen worden verhoogd. Daarbij komt dat stij gingen van de olieprijzen en van de prij zen in de dienstverlenende sector onver mijdelijk zal zijn. Dit houdt in dat de bestedingen van de consumenten, die de belangrijkste bijdrage leveren aan het- herstel van de Japanse economie, abrupt zullen verminderen, zo verwacht de banjc MAASTRICHT (ANP) Het netto-re- sultaat van de Eerste Nederlandse Ce ment Industrie (ENCI) NV over vorig jaar zal waarschijnlijk uitkomen tussen de ze ven en acht miljoen gulden. Dit is teleur stellend in vergelijking met de winst over de voorgaande jaren van 12 tot 13 miljoen, zo blijkt uit een door vice-voorzit- ter J. W. M. Haasnoot van de raad van bestuur, in het ENCI-personeelsblad op genomen toespraak tot het personeel. Mede, door de strenge winter bleven de Onlangs besloot de IATA tot een alge mene verhoging van de tarieven buiten de Verenigde Staten met vijf tot tien procent per 1 april. Hammarskjöld zei dat al een nieuwe ronde van tariefverhogingen in voorbereiding is die zo nodig snel kunnen worden ingevoerd. De brandstofkosten zijn volgen Hammarskjoeld sinds septem ber van het vorige jaar met 27 procent gestegen. Umberto Nordio, president van de Itali aanse nationale luchtvaartmaatschappij Alitalia, voorspelde dat het vliegende pu bliek in de toekomst genoegen zal moeten nemen met minder comfort. De voortdu rende stijging van de kosten, die niet De werkgelegenheid bij ENCI (eind vo rig jaar: 964 man) werd op het peil van 1978 gehandhaafd. volledig in de prijzen kan worden doorbe rekend, maakt het noodzakelijk meer stoelen in de vliegtuigen te zetten en er voor te zorgen dat de bezettingsgraad omhoog gaat. JAKARTA (Reuter) Piloten van de In donesische luchtvaartmaatschappij Ga- roeda hebben gisteren het werk hervat na een staking van een week voor meer salaris. De piloten met veel dienstjaren die een betrekkelijk hoog salaris hebben en die op het buitenland vliegen, hebben niet aan de staking deelgenomen. BONN (Reuter). De Westduitse mi nister van Financiën, Hans Matthöfer, heeft in het afgelopen weekeinde in Frankfurt overleg gepleegd met een Turk se delegatie over gedetailleerde voorstel len om de Turkse economie te saneren. Leden van de Turkse delegatie, zoals pre sident Ismail Hakki Aydinogloe van de Turkse bank en economisch adviseur Tir- gut Ozal, hebben onder andere plannen ontvouwd voor een strenge beheersing van de geldomloop om de inflatie te be perken, voor afschaffing van prijsbeheer- sing van de overheid en voor een groter inspanning bij het ontsluiten van de Turk se oliereserves. Minister Matthöfer heeft in een vraag gesprek met het Westduitse dagblad Ham burger Abendblatt gezegd dat hij ver wacht dat in de komende twee weken een ontwerp voor stabilisering van de Turkse economie en verbetering van de Turkse defensie zal worden opgesteld, dat vervol gens zal worden uitgevoerd. potentiële gegadigden voor een NS-kor- tingskaart. Hiermee is het mogelijk gedu rende een jaar voor half geld te reizen. Het effect kunnen wij in tegenstelling tot Ka nis en Gunnik pas op langere termijn beoordelen, aldus de NS. De actie heeft voor de NS echter ver boven de verwach tingen beantwoord aan haar doel. De Spoorwegen zijn van plan de verkregen gegevens te gebruiken. Dagelijks komt een stroom van ingeleverde bonnen van alle NS-stations naar Utrecht en de adres sen worden momenteel door een compu ter verwerkt. ”Wij hebben daarmee een inzicht in het adressenbestand gekregen van potentiële gegadigden voor de kor tingskaart. Het ligt in de bedoeling dat we deze mensen een briefje sturen”, aldus Voorlichter Meijer. Wie voorbereid wil zijn op alle calamitei ten kan sinds kort in Parijs terecht, waar twee jonge Fransen een winkel hebben geopend voor anti-stralingspakken. Links een eenvou dig zuurstofmasker voor mensen die slechts kleine problemen verwachten. Rechts een complete anti-stralingsuitrusting voor ge bruik bij kernontploffingen en defecte kern centrales. 494 i- 3M ifti, a st) 215,4 B, 1324 ft. 111 544 1364 364 524 744 1011 «11 K De algemeen directeur van de internatio nale organisatie van lijndienstmaatschap- pijen, Knut Hammarskjöld, wees erop dat brandstof nu de voornaamste kostenfac tor voor de burgerluchtvaart vormt. Ze- IATA voorspelt ven of acht jaar geleden maakten benzine en kerosine nog geen tien procent van de kosten van een luchtvaartmaatschappij uit. GENÈVE (ANP) De internationale bond van werknemers in de voedings- en genotmiddelenindustrie (IUF) wil dat over de hele wereld maatregelen tegen Coca-Cola worden genomen in verband met de „tegen de vakbonden gerichte, gewelddadige onderdruk- kingsactie” in de vestiging van het Amerikaanse frisdrankenconcern in Guatemala. De bond wil bovendien Co ca-Cola dwingen tot erkenning van de gebruikelijke vakbondsrechten. De IUF heeft gisteren een oproep gericht tot de ongeveer 160 aangesloten organisaties in 58 landen. De bonden wordt gevraagd mee te werken aan een plan van actie dat onder meer bestaat uit een boycot van de produkten van Coca-Cola door de verbruikers, een voorlichtingscampagne over de prak tijken van het bedrijf en andere maat regelen die in overeenstemming zijn met de situatie in de afzonderlijke landen. Het hoofdkantoor van Coca-Cola stelt dat niet verantwoordelijk is voor het gedrag van zijn concessiehouder in Guatemala op sociaal gebied Haasnoot verwacht, dat het resultaat over dit jaar aanzienlijk zal verbeteren. De cementverzendingen zullen naar wordt voorzien met ruim 100.000 ton stij gen. De investeringsplannen voor dit jaar bedragen ongeveer 7,5 miljoen tegen 6 miljoen vorig jaar. De personeelsbe zetting zal licht toenemen. Ook uit het oogpunt van volumebeleid is er naar het oordeel van het bestuur van de bedrijfsvereniging bepaald geen aanlei ding de invloed van het bedrijfsleven te verminderen. De omvang van het gebruik dat van de sociale Verzekeringen wordt gemaakt, hangt niet af van de uitvoerings organisatie, rrjaar van het geheel van de sociale en maatschappelijke omstandig heden. Daartoe zou het gehele sociale stel sel onder de loep moeten worden genomen. Wat de consumenten betreft verzette Geurtsen zich tegen een comsumptiebe- leid waarbij de overheid uitmaakt in welke behoeften wel of niet zal worden voorzien. Als een gezonde betalingsba lans wordt bedreigd door een teveel aan vakanties in het buitenland, ligt propa- ganda-maken voor vakantie in het eigen land voor de hand. Ook het bevorderen van het gebruik van Nederlands fabri kaat bij een uit de hand lopen van de invoer van consumptiegoederen mag geen bezwaar ontmoeten. Maar het con- sumptierecht, de consumptievrijheid be hoort tot de primaire rechten van de consumenten. De Roka laat de overvloed aan artike len zien, die onwillekeurig doet denken aan boterbergen en dergelijke. Geurtsen zei echter nog altijd minder te schrikken van voedseloverschotten dan van tekor ten. Als de overschotten in de Europese Gemeenschap de Europeaan per jaar 10 gulden kosten, is dat dan te veel betaald voor de zekerheid van een veilige en ongestoorde levensmiddelenvoorzie ning, zo vroeg Geurtsen zich af. Hij bepleitte overigens wel de overschotten een goede bestemming te geven in die delen van de wereld waar armoede heerst. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het bestuur van de Bedrijfsvereniging voor Bank- Verzekeringswezen, Groothandel en Vrije Beroepen is ernstig verontrust over de behandeling door de vaste Kamercommissie voor sociale zaken in de Tweede Kamer van het zogenoemde rapport-Lamers. „Dat betekent langere rijen op de lucht havens, omdat de passagiers minder ze ker zijn van een stoel op de vlucht die zij willen maken, en minder elleboog- en beénruimte”, aldus Nordio. Hij zei tegen subsidiëring van de nationale luchtvaart maatschappijen te zijn omdat vliegreizen, buiten de Verenigde Staten, volgens hem nog steeds een voorrecht voor de boven laag van de samenleving zijn. van der Sligt van Kanis Meijer. In de periode van 1 oktober vorig jaar tot en met 31 januari dit jaar was het mogelijk om met een bon afgedrukt op de pakken koffie van KG voor half Van der Sligt zegt, dat zijn bedrijf tij dens de afgelopen periode een omzetstij ging van twintig procent heeft gemaakt. Doelgroep van de actie was de Nederland se huisvrouw. ”Dat we bovendien nog vele anderen, waarbij veel jongeren, voor ons produkt hebben kunnen interesseren is mooi meegenomen”, zegt hij. Of de omzet stijging geconsolideerd kan worden kon hij niet zeggen. Ook de Spoorwegen zijn enthousiast over de actie, al vormde het wel een' extra-belasting voor het loketper- soneel. aldus voorlichter Meiier. Doel van de Spoorwegen was onder meer, een inventarisatie te krijgen van De Franse lonen zijn vorig jaar op grond van voorlopige gegevens met ge-J middeld 13 procent gestegen tegen 12,6 procent in 1978. Het Franse Bureau voor de Statistiek heeft berekend dat de koop kracht van het bruto weekloon in de eer ste drie kwartalen van vorig jaar met 0,9 procent is toegenomen tegen twee procent in de eerste negen maanden van 1978. KAMPEN (ANP). Ongeveer twee miljoen plaatskaarten van de Spoorwe gen zijn verkocht rriet de kortingskaart van de koffiebranders Kanis en Gunnik uit Kampen. „Een doorslaand succes”, zegt zowel voorlichter H. J. en Gunnik als zijn collega van de Spoorwegeh H. 154,4 v 9D4 Ml a - 42 1874 )- 264 f 794 101, ft 52 «5. I 751 ft 154 911 1184 65, 107, 544 102, LISSABON (Reuter) De vissers van de Portugese treilervloot zijn gisteren een staking van vijf dagen begonnen om kracht bij te zetten aan hun eis voor meer loon. Het beleid van minister José Luis Leal van Economische Zaken van Spanje is gericht op een reële economische groei van één twee procent, vermindering van het aantal werklozen, dat nu circa 1,25 miljoen bedraagt en bevordering van dé investeringen. De nadruk zal liggen op de energievoorziening, de huisvesting en de agrarische produktie, zelfs indien dit ten koste gaat van de lopende rekening van de betalingsbalans, zo heeft Leal gezegd in een vraaggesprek met het persbureau Eu ropa Press News Agency. Het Westduitse instituut voor econo misch onderzoek IFO meent dat een loonsverhoging van zes a 6,5 procent in West-Duitsland is te verdedigen. De infla tie zal dan in het eerste kwartaal haar hoogtepunt bereiken om vervolgens, on- danks aanzienlijke verhogingen van de olie- en gasprijzen, af te nemen. Minister Lambsdorff van Economische Zaken heeft vorige week gezegd dat de Westduit se regering rekent op een loonsverhoging van ongeveer zeven procent. De federatie van Westduitse werkgevers verenigingen en de Westduitse christen-democratische partij meenden dat de minister buiten zijn boekje was gegaan en dat Lambsdorff de CAO-onderhandelingen beïnvloedde. De Westduitse metaalvakbond IG Metall vraagt een loonsverhoging van 10,5 procent. LONDEN (Reuter). General Electric Company heeft voor het met verlies wer kende Britse elektronische concern Decca heel wat meer over dan Racal (micro- elektronica en communicatie-appara- tuur). General Electric heeft gisteren een bod op de gewone aandelen Decca van 500 pence uitgebracht. Racal biedt aandelen ter waarde van 373 pence. Voor de ’’aan delen A” van DecCa biedt GEC 400 pence. De aandelen die Racal ervoor biedt zijn ongeveer 336 pence waard. GEC is nog bezig met een alternatief aanbod aan aandeelhouders van Decca in de vorm van converteerbare aandelen. Daarover zullen binnenkort nadere mede delingen worden gedaan. Het bod in contanten op de gewone aandelen en de aandelen A komt overeen met 82,5 miljoen pond sterling. Het bod van Racal komt neer op 64,7 miljoen pond. GEC stelt als voorwaarde dat de verkoop van de afdeling grammofoonplaten en bladmuziek aan Philips en Siemens (Poly gram) volgens plan doorgaat. 51 52 45, ft. I 66. 105. 451 i«si s; ffl 451 r 1294 r. 31, r 55 5. 125 K 111 t, 121 32 1» lil 51. I 71 it' 201; fc 35. K >s 44)4 li lt I 45. lil c 295 t Daarbij zou zijn gebleken dat een duide lijke meerderheid van de Kamercommis sie wel zou voelen voor een ingrijpend terugdringen van de invloed van het be drijfsleven op de uitvoering van de sociale verzekering. Het bestuur van de bedrijfsvereniging, met bijna 45.000 aangesloten werkgevers en 650.000 verzekerden de grootste van de 26 bedrijfsverenigingen, dringt er in een brief aan de Federatie van Bedrijfsvereni gingen op aan zich tot de leden van de Tweede Kamer te wenden. Eenstemmig is het bestuur van de be drijfsvereniging van mening, dat de in vloed van het bedrijfsleven, vertegen woordigd in organisaties van werkgevers en werknemers, bij de uitvoering van de sociale wetten dient te worden gehand haafd. „Terugdringing hiervan is niet ge rechtvaardigd als men ziet naar de zorg vuldige, evenwichtige en gewetensvolle taakvervulling van de uitvoeringsorga nen, die door werkgevers en werknemers - worden bestuurd”, zo vindt het bestuur. Het bestuur wijst er ook op dat het bedrijfsleven de premies voor de sociale verzekeringen grotendeels zelf opbrengt en dat mede op grond daarvan de sociale partners het uitvoeringsbeleid zelf willen blijven bepalen. Meer invloed van de overheid betekent allerminst een garantie voor een meer beheerste uitvoering van de sociale zekerheid. Daarvan getuigen volgens het bestuur van de bedrijfsvereniging de ervaringen

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17