PTT in 24 uur 1,2 mln kwijt Volgens Amerikaans ministerie rai Hoechst zou Meer dan tien miljoen verlies voor OGEM het weer S) Hoge Raad: proces Menten voortzetten nijman lichtreklame Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken I ■J ledrijfs- auto gif lozen Film Juliana op televisie „Schorsing ongegrond” het woord is aan... vandaag: Giscard-Schmidt: Russen direct uit Afghanistan Statenvragen over bouw in Velserbroekpolder na Geldboete geëist tegen Kamerlid Bom beschadigd: huizen ontruimd HAARLEM L"1 „Amerikanen privé naar OS Moskou” agenda pagina Bedrijfsauto-Rai Wereldwinkel Welstandstoezicht Barbara Wisselvallig 7tm 16 februari *1 (ADVERTENTIE) DINSDAG 5 FEBRUARI 1980 20 Rossini: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN - pagina's Russische minister: (Van onze redactie buitenland) f i Exclusieve damesmode t 1 Achtergrond2 Beurs ■■■■■■■■■■■■■■•■■■•■■■■•■■■■■■••■■■a 16 Binnen* en buitenland... 2,3,4 Economie17 Kunst13 Plaatselijk nieuws5,6,7 Radio en teievisie/Strlps15 Sport19 Weerrapporten2 70ste jaargang no. 78 *1 100® RAJ TOffooamuiNC t Of den dan waar ook ter wereld. begijne boetiek WASHINGTON. Volgens het Amerikaanse ministerie .van Buitenlandse Zaken wor den de mensenrechten in Cambodja, Vietnam en Noord-Korea sterker geschon- IJmuider Courant (Van onze redactie binnenland) '8 Pieter Menten voortzetten. Dit heeft de Hoge Raad vandaag beslist. W: A. (Van een onzer verslaggevers) Zie verder pagina 3 (ADVERTENTIES) ke vrijheid waargenomen. Aan de andere kant zijn er recent mensen veroordeeld wegens politiek afwijkende opvattingen. Het rapport wordt jaarlijks gepubli ceerd en behandelde tot nu toe de landen die militaire of economische steun van Washington krijgen. Dit jaar worden ech ter alle landen onder de loep genomen. torfiets vlak bij de uitgang van het hoofd postkantoor bij het Hollandse-Spoorstati- on hadden staan wachten. Zij sloegen toe, toen de postauto waarop zij het gemunt hadden, naar buiten kwam rijden en voor een verkeerslicht moest stoppen. Een van de rovers sloeg met een moker de voorruit van de rode post-Simca in en bedreigde bestuurder en zijn bijrijder met een pistool. De andere maakte zich mees ter van een aantal postzakken die achterin de wagen lagen; ze bevatten meer dan vierhonderdduizend gulden. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Frankrijk en West-Duits- land hebben in een gezamenlijke verkla ring de onmiddellijke terugtrekking geëist van de Russische troepen in Af ghanistan. De twee landen vinden wel dat het ontspanningsproces tussen Oost en West met kracht moet worden voort gezet. De gezamenlijke verklaring werd ge publiceerd na afloop van het driedaagse overleg tussen zware delegaties van mi nisters en adviseurs onder leiding van de Als er een nieuwe crisis dreigt zoals na de Russische actie in Afghanistan zal de ontspanning in de wereld, aldus de Frans-Westduitse verklaring, verlo ren gaan. Frankrijk en West-Duitsland kondi gen aan samen met hun bondgenoten maatregelen te zullen nemen om hun veiligheid te waarborgen en de internati onale stabiliteit te verdedigen als zich een nieuwe calamiteit als de Russische inval voordoet. ROTTERDAM (ANP). De Rotterdam se officier van justitie mevrouw A. G. Korvinius, heeft vandaag duizend gulden boete geëist tegen het WD-kamerlid Joekes. Volgens mevrouw Korvinus is bewezen dat het Kamerlid het publiek heeft willen aanzetten tot discriminatie. Joekes deed zijn uitspraken op een spreekbeurt in Maassluis voor partijgenoten. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank moet de vervolging van de van oorlogsmisdaden verdachte Blaricummer De hoofdofficier van justitie in Rotter dam, mr. De Jong, heeft vanmiddag laten weten, dat hij de zaak-Menten zo snel mogelijk weer voor de rechter zal bren gen. Overigens zal dat volgens hem nog wel enkele maanden duren, omdat het oproepen van getuigen uit het buitenland veel tijd kost. In de Amsterdamse Rai-gebouwen wordt van donderdag 7 tot en met zaterdag 16 februari de tweejaarlijk se tentoonstelling van bedrijfsauto's gehouden. Tweehonderdveertig ex posanten uit vijftien landen tonen dagelijks van tien tot vijf uur en behalve op zaterdag en zondag ook 's avonds van zeven tot tien uur hun produkten en verstrekken inlich tingen over alle gemotoriseerde weg voertuigen behalve personenauto's. De toegangsprijs voor deze tentoon stelling, die tevens de honderdste is die de Rai-vereniging organiseert, bedraagt ƒ7,50. Jeugdigen tot 14 jaar, houders van een Pas-65 en aan gemelde groepen betalen per per soon vijf gulden De Wereldwinkel Velsen zit letter lijk op de wip in een slooppand aan de Bloemstraat (Oud IJmuiden) dat na lang respijt binnenkort ontruimd moet worden. Hervestiging op een centrale plek tussen andere winkel bedrijven zou op z'n plaats zijn voor deze alternatieve onderneming, maar lijkt vooralsnog een wensdroom. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Wat zou de opera iets prachtigs zijn als er geen operazangers waren. Rivlèradreef 5 Schalkwijk (naast C A) Anegang 11 Centrum Haarlem (t/o C A) (Van onze redactie binnenland) ALPHEN AAN DEN RIJN. In het Zuidhollandse Alphen aan den Rijn zijn gisteravond 38 mensen geëvacueerd na dat een niet-ontplofte Britse bom uit de Tweede Wereldoorlog vlakbij hun huizen mogelijk op scherp was komen te staan. De ontsteking werd mogelijk bescha digd nadat onder toezicht van experts van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) de bom gisteren werd blootgelegd. Het scheepvaartverkeer op de nabijge legen Oude Rijn, een belangrijke water weg voor de tankvaart tussen Schiphol en Rotterdam, is volledig stilgelegd. De bom zal morgenochtend tot ontplof fing worden gebracht op de vindplaats, een terrein van een voormalige betonfa- briek die wordt gesloopt. Het rapport levert felle kritiek op Israel. Het bezetten van arabische gebieden wordt door het State Department be schouwd als schending van de mensen rechten omdat Palestijnse arabieren van water en land worden beroofd. Waar schijnlijk kan alleen een algehele vredes regeling met Israels arabische buren een oplossing brengen, zo verwacht het minis terie. Uitspraken van Israëlische recht banken bevestigen volgens het rapport dat Palestijnse arabieren worden mishan deld. Joekes stond in Rotterdam terecht, om dat hij in maart 1978 op de eerste dag van de bezetting van het provinciehuis in As sen door Zuidmolukkers de suggestie deed dat de regering alle jonge Zuidmo lukkers het land uit zou moeten zetten bij volgende gijzelingsacties. Joekes ontken de vandaag deze uitspraken niet. .v. De zwarte meerderheid in Zuid-Afrika heeft volgens het ministerie te lijden van I „doordringende discriminatie” in al haar II facetten. De mensenrechten van de zwar- 8 te bevolking worden daar „systematisch geschonden”. Voor wat betreft Zuid-Ame- rika en Afrika is de situatie op het punt van de mensenrechten in het algemeen y verbeterd, zo wordt gemeld. In een vandaag gepubliceerd rapport |(>ver de mensenrechten in de wereld 8lSchrijft het Amerikaanse ministerie, dat '.de situatie in Iran vrijer is dan onder het verdreven sjahbewind, dat door het mi nisterie verantwoordelijk wordt geacht voor de gevangenneming en mishandeling van duizenden mensen. (Van onze redactie buitenland) ROMELONDEN. De Russische mi nister Pavlov van Sportzaken heeft in een vraaggesprek met het Italiaanse dagblad il Messaggero gezegd dat Amerikaanse atleten als privé-persoon aan de Olympi sche Spelen van Moskou zouden kunnen deelnemen. Op die mannier zou volgens hem een officiële boycot van het Ameri kaans Olympisch Comité kunnen worden ontdoken. Pavlov zei in het interview ervan overtuigd te zijn dat de Zomerspelen zul len worden gehouden „op de plaats en het tijdstip” dat door het Internationaal Olympisch Comité (IOC) is bepaald. Pavlov benadrukte dat Russische sport lieden normaal zullen deelnemen aan de Winterspelen van het Amerikaanse Lake Placid en de Zomerspelen van Los Ange les in 1984. De Britse regering heeft besloten geen maatregelen te treffen tegen Britse atle ten die willen deelnemen aan de Spelen van Moskou. De regering-Thatcher vindt wel dat de Spelen niet in Moskou moeten worden gehouden. Volgens de Britse Olympische Associatie (BOA) is verplaat sing echter uitgesloten. Zie verder de sportpagina. Het Amerikaanse ministerie schat het aantal politieke gevangenen in de Sovjet Unie tussen de 2.000 en 10.000. Het rapport erkent dat er minder sprake is van marte ling dan vroeger, maar volgens het minis terie komen er in de Sovjet-Unie nog steeds veroordelingen voor wegens poli tieke „misdaden”. In Vietnam worden tienduizenden per sonen onder moeilijke omstandigheden in heropvoedingskampen vastgehouden, zo staat in het rapport. Tienduizenden ande ren hebben volgens het ministerie het leven verloren terwijl zij probeerden via zee een veilig heenkomen te bereiken. De onderdrukking in Noord-Korea wordt vergeleken met de repressie in de Sovjet-Unie onder Staling. In China is een tweeslachtige situatie geconstateerd. Na de dood van Mao is een grotere burgerlij- De rovers gingen er met de motor van door en stapte een paar straten verder over in een auto, waarschijnlijk een witte volkswagen-kever. Vanaf dat moment ontbrak tot vanmiddag ieder spoor. De Westduitse bondskanselier Schmidt vond gisteren (tussen de besprekingen met Giscard d'Estaing door) tijd voor een bezoek aan de Dali-tentoonstelling in het cultureel centrum Georges Pompidou in Parijs. Voor het eerst sinds twee jaar treedt de Franse chansonnière Bar bara weer op. Het Nederlandse pu bliek smaakte gisteravond het ge noegen om de kennismaking - na een langere afwezigheid wat ons be treft - te hernieuwen. De zangeres, die de vijf kruisjes nadert, zong zoals verwacht werd: formidable! Franse president Giscard d’Estaing en de Westduitse bondskanselier Schmidt. De Russische inval in Afghanistan wordt door Parijs en Bonn als onaan vaardbaar beschouwd en als ernstig ge vaar voor de stabiliteit in het Midden oosten zowel als voor de wereldvrede. De Rotterdamse rechtbank besloot op 24 september de zaak tegen Menten te schorsen wegens diens slechte gezond heid. De rechtbank baseerde zich daarbij op eigen indrukken en op het advies van twee van de drie deskundigen die Mentens psychische toestand hebben onderzocht. Volgens deze twee deskundigen lijdt Men ten aan een ernstige vorm van aderverkal king in de hersenen. Het Openbaar Ministerie was het niet eens met het schorsingsbesluit van de Rotterdamse rechtbank en tekende hier tegen beroep aan. Vandaag besliste de Hoge Raad, dat Menten weer voor zijn rechters moet verschijnen, omdat voor een schorsing van de rechtszaak onvol- 1 doende redenen aanwezig zijn. Ms HAARLEM. Het PPR-Statenlid J. C. Zuurbier heeft Gedeputeerde Staten van Noord-Holland om een preciezer stand punt gevraagd met betrekking tot de be bouwing van de Velserbroekpolder en de vertraging die daarin zou optreden. Zoals gemeld verschillen B. en W. van Velsen en GS van mening over de termijn waarbin nen de bebouwing kan worden verwezen lijkt. Volgens de burgemeester van Velsen kan er in 1985 worden begonnen met de bouw, volgens GS niet voor 1987. Zuurbier wil van GS weten of zij het standpunt van B. en W. te optimistisch vinden en waarom. Hij vraagt welke knel punten kunnen worden verwacht met be trekking tot de planvoorbereiding, grond verwerving en bezwarenprocedure, die tot een aanmerkelijk tijdverlies kunnen leiden. Verder wil Zuurbier weten of het college nog steeds van mening is, dat de huizen niet alleen voor woningzoekenden van Velsen, maar ook voor die uit Bever wijk en Heemskerk zijn bestemd. Wat is de verdeelsleutel, zo informeert het PPR- statenlid. Zuurbier vraagt tenslotte of GS bij het Rijk willen bevorderen dat Velsen voor de bouw extra geldelijke steun krijgt. De Provinciale Planologische Dienst zou Velsen met ambtelijke steun terzijde moeten staan. Veel bewolking en een enkele re genbui, in het noorden van het land mogelijk een sneeuwbui. Tot matik) afnemende wind uit noordwest tot noordoost. Minimumtemperaturen van 5 graden in het zuidwesten tot dicht bij het vriespunt in het noord oosten van het land. Middagtempe- ratuur omstreeks 4 graden. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De concemleiding van OGEM Holding NV in Rotterdam heeft gisteravond bekendgemaakt, dat over het afgelopen jaar een verlies van tien tot vijftien miljoen gulden wordt voorzien. Dit is aanzienlijk meer dan de vijf mil joen verlies waarmee gisteren overdag rekening werd gehouden. Slechts vier maanden geleden voorspelde men bij OGEM nog een winst van 25 miljoen gul den. Na het ontslag van OGEM-topman Udink, dat gisteren bekend werd ge maakt, zijn de beursnoteringen opge schort. De normale bedrijfsactiviteiten hebben volgens een mededeling van de raad van bestuur van OGEM, een positief resultaat van 25 tot 30 miljoen gulden. In 1978 was dit resultaat 32,8 miljoen gulden. Volgens de verklaring is de politieke situatie in het Mdden-Oosten de hoofdoorzaak van de verslechterde totale resultaten. Deze politieke situatie, met name die in Iran, zou het noodzakelijk maken bepaal de voorzieningen te treffen, omdat er een groter risico bestaat bij de uitvoer van OGEM-bouwprojeckten in dit deel van de wereld. Bovendien blijken meer voorzie ningen nodig te zijn dan verwacht in het zogenaamde Atlantic-Houseprojekt in Antwerpen, waarmee zeveh jaar geleden een begin werd gemaakt. Op 3 maart zullen nadere berichten over de resultaten worden gepubliceerd. DEN HAAG-UTRECHT. Overvallen in een tijdsbestek van nog geen 24 uur hebben de PTT in totaal ruim 1,2 miljoen gulden gekost. De overval die gisteren in Utrecht op het hoofdpostkantoor werd gepleegd, blijkt de rovers 864.000 gulden te hebben opgeleverd. Vanochtend sloe gen twee bandieten toe bij het hoofdpost kantoor in Den Haag. Buit: ruim vier ton. De overval in Den Haag werd uitge voerd door twee mannen die op een mo- bb HH BONN. Het grote Duitse che- mieconcern Hoechst en dochteron- dememing Kalle zijn het doelwit van [een grootscheeps onderzoek van de procureur s-generaal van Frankfurt en Wiesbaden. I Het concern wordt ervan verdacht ver giftigd afvalwater ongezuiverd in de Main te lozen en de ambtelijke controlediensten met vervalste opgaven om de tuin te heb ben geleid. Het concern heeft weliswaar zuiverings installaties gebouwd, waarmee in de be drijven Hoechst en Kalle bij Wiesbaden afvalwater wordt gezuiverd, maar de ca paciteit van deze installaties zou niet vol doende zijn om al het afvalwater - zoals de voorschriften dit eisen - te zuiveren tot een graad waarop het voor de rivier de Main onschadelijk is. Door het iHegaal lozen van vergiftigd afvalwater is maanden ge leden een grote vissterfte in de rivier veroorzaakt. Na dit voorval is de zaak aan het roUen gebracht. Aanvankelijk hebben het Hoechst-con- cem en de werkleiding in Kalle de be- scluldigingen van de land gewezen en zich erop beroepen dat het de riviercon- troledienst bekend was dat in uitzonde ringsgevallen onzuiver water in de rivier werd geloosd dat niet door de zuiverings installaties werd geleid. De dagelijkse hoeveelheid geloosd afvalwater met che mische zouten bedraagt zou ruim 10.000 kubieke meter zijn. Deze concentratie is volgens het concern geenszins schadelijk voor de rivier. HILVERSUM (ANP). Veronica zal op 30 april, de dag van de inhuldiging van prinses Beatrix tot koningin van ons land, de film Juliana in Zeventig Bewogen Ja- ren op de televisie brengen. Deze film is ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van de koningin gemaakt en heeft gerui me tijd in de bioscopen gedraaid. Een bewoner van de Velserduin- weg krijgt bij een nogal ingrijpende verbouwing van zijn woning optimale medewerking van het Velsense colle ge. In de commissie ruimtelijke orde ning leidde dit vorige week tot kriti sche vragen over bij het welstands toezicht gevolgde kriteria. De werk wijze van de plaatselijke welstands commissie werd bij die gelegenheid mistig en onsamenhangend genoemd. prove schending van Imensenrechten Azië .IfVan onze redactie buitenland) Het rapport wordt jaarlijks eenubli- ke vrijheid waargenomen. Aan de and

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1