Conflict over geneesmiddelen Sk o BONDEN BOOS OVER BRIEF SMIT-KROES FNV-acties in Groningen stijgt tot 39 Groot onderzoek corruptiezaak VS Perzische Golf FNV eist uitleg Philips-directie bi IJmuider Courant Geen reactie op plannen brandstofbesparing Sovjet-Unie ontkent bericht massamoord Icmesa-topman doodgeschoten Saoedi’s tegen invloed VS in Dodencijfer in Santa Fé Oproep Moegabe na gewelddaden DamiatePers i. Fabrikant wijst compromis met Halcion af „1 KJ A DINSDAG 5 FEBRUARI BINNEN* EN BUITENLAND 1980 4 Dl VEF ve: Bloer termi beleic 'twee maar mede X (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De ambte narenbonden ABVA en KABO hebben de werknemers van de centrale PTT-directie opge roepen voor een spoedbijeen- komst morgenmiddag. MMsK****^ Apothekers boos y over nota artsen een Mogelijk gedwongen ontslagen bij PTT i ,3£’ (V: i ANWB verwijt regering laksheid (Van onze redactie binnenland) 155,00 l - - UTRECHT (ANP). Volgens de Indu striebond FNV zijn in de afgelopen jaren bij Philips „via sluipende reorganisaties” duizenden arbeidsplaatsen verdwenen. De bonden zijn verontwaardigd over een brief van staatssecretaris Smit-Kroes, waaruit zij afleiden dat bij de verhuizing van de PTT-directie naar Groningen mo gelijk gedwongen ontslagen zullen vallen. Onder meer zal worden besproken of het overleg over de verhuizing met de PTT- leiding, dat vrijdag werd opgeschort, moet worden voortgezet. De staatssecretaris verklaart in haar brief aan de bonden, dat alleen PTT- werknemers die voor 1 september 1976 in dienst zijn gekomen geheel vrijwillig kun nen kiezen voor al dan niet meeverhuizen. (Van onze redactie buitenland) RIAD. Saoedi-Arabië voelt niets voor invloed van andere landen waaronder de VS, in het gebied van de Perzische Golf. Dit is vernomen in welingelichte kringen in de Saoedische hoofdstad Riad, waar president Carters adviseur voor Veilig heidszaken Brzezinski gisteren is aange komen. Carters afgezant voert daar be sprekingen met Saoedi-Arabië over de verdediging van het gebied van de Perzi sche Golf na de Russische interventie in Afghanistan. Volgens Saoedi-Arabië heeft het door de VS gesteunde vredesverdrag tussen Israel en Egypte de crisis in het gebied verergerd en er indirect toe geleid dat de Russen Afghanistan binnenvielen. Een Saoedische krant schreef gisteren dat de meeste golfstaten Israel als een groter gevaar beschouwen dan de Sovjet-Unie. De Amerikaanse minister van Defensie Harold Brown verklaarde gisteren in een televisie-interview dat het „heel goed denkbaar is” dat Engeland en Frankrijk de VS zullen bijstaan bij de verdediging van de olievelden rond de Perzische Golf tegen eventuele dreiging van de Sovjet- Unie. DEN HAAG. De ANWB verwijt de regering laksheid, omdat het kabinet tot nu toe geen enkele reactie heeft gegeven op voorstellen van deze orga nisatie om het brandstofverbruik van auto’s in steden te verminderen. „De overigens noodzakelijke versnel ling van de spreiding van de PTT wordt niet gezien als compensatie”, zo zeggen B. en W. van de stad Groningen in een tele gram aan regering en parlement, dat een reactie vormt op de verslechtering van de economische situatie in Groningen in de afgelopen weken. Het Groningse college doet een dringend beroep op de bewinds lieden de toestand niet nog erger te laten worden. Woordvoerder De Geus van de Centrale Federatie van Overheidspersoneel (CFO) zegt in een commentaar op de brief, dat hij liever had gezien dat de bewindsvrouw „een honderd percent garantie” had gege ven, dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Desondanks zegt hij gema tigd optimistisch te zijn. Volgens hem blijkt uit de brief dat Smit-Kroes bereid is, met de bonden over een aantal knelpun ten dat is ontstaan door het kabinetsbe sluit de spreiding van PTT versneld door te zetten, te spreken. gegeven, aldus de staatssecretaris in haar brief. Woordvoerder Raaymakers van de AB- VA en KABO noemde de uitlatingen van Smit-Kroes „een ontkenning van wat de laatste jaren met de vakorganisaties is overeengekomen”. De spreidingsoperatie wordt volgens de vakbondsman nu „kost wat het kost versneld”. De Afghaaanse minister van Mijn bouw en Industrie, Ismail Danesj, heeft gisteren verklaard, dat de Sovjet-Unie aanvankelijk heeft geaarzeld, troepen te sturen naar Afghanistan omdat Moskou ..ernstige gevolgen vreesde, zowel in Pakistan, nistan. „Met alle andere Groningers zijn wij van mening dat de maat meer dan vol is. Het ontbreken van enigerlei structurele aanpak van de problemen die in de afgelo pen weken door de verantwoordelijke be windslieden en de Tweede Kamer op nieuw werden genegeerd of naar later verschoven, is voor stad en provincie on aanvaardbaar”, aldus het college in het telegram. Intussen heeft Indonesië gisteren zijn ambassadeur in Afghanistan terugge- Zuidwest-Azië als in de rest van de we reld”. De Afghaanse bewindsman zei dat de Sovjet-Unie zijn troepen zal terug trekken „zodra het gevaar van de impe rialistische krachten is geweken”. In de brieven stelt de ANWB dat veel verkeerslichtrege- lingen slecht functioneren of onderling niet zijn gekop peld, zodat de autorijder dikwijls nodeloos zijn voertuig tot stilstand moet brengen. Volgens de organisatie wijst de praktijk uit, dat wanneer de verkeerslichten voor de grootste verkeersstroom op elkaar zijn afgestemd, het verkeer aanzienlijk minder brandstof verbruikt, minder lawaai maakt, minder vervuiling en minder filevorming veroorzaakt. Onderzoeken in West-Duitsland, waarvan de uitkom sten door soortgelijke proeven van de ANWB zijn beves tigd, hebben aangetoond dat eenmaal stoppen en optrek ken een auto evenveel brandstof kost als vijfhonderd meter rijden. Voor een vrachtwagen kost stoppen en optrekken zelfs evenveel brandstof als een kilometer rijden. „Er wordt dus dagelijks in ons land voor duizenden sie in de raad over de circulatie van het verkeer in hun woonplaats”, aldus De Regt. liters aan brandstof verspild, vooral omdat er gemeente besturen zijn die de kletskoekopvatting hanteren dat een groene golf verkeer naar het centrum lokt, terwijl een rode golf het verkeer uit de centra zou weren. Er is geen enkel bewijs voor die bewering”, aldus De Regt. Tussen eind maart vorig jaar en eind januari van dit jaar heeft de ANWB brieven met voorstellen gestuurd aan minister Van Aardenne van Economische Zaken, premier Van Agt en minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat. Eind vorige maand heeft de organisatie soortgelijke brieven verzonden naar gemeenteraden van plaatsen met meer dan dertigduizend inwoners. Volgens de chef van de verkeersafdeling van de ANWB, De Regt, zijn hierop verscheidene positieve reacties binnengekomen. „Nogal wat raadsleden laten weten blij te zjjn met het handvat dat zij hiermee geboden kregen voor een zinvolle discus- BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van Het ci van de worden èen aan winkel heeft hi ambten HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije SPAA creaties moment keus uit de mod watersp Kroep wil ziet wikkeli Spaamt aangesli kies een In een de vijf b Haarlem dé, Haa gevraagc men me inspreke ding vat geven. Inspra Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 (Van onze redactie buitenland) SANTA FÉ. Het gevangenisoproer in de staatsgevangenis van het Amerikaanse Santa Fé heeft aan zeker 39 mensen het leven gekost. Vijftien gevangenen worden nog vermist. Gevangenen die het oproer hebben overleefd hebben verklaard dat verschillende gevange nen met snijbranders, bijlen en metalen staven om het leven zijn gebracht. Enkele gevangenen zouden zijn onthoofd. Het oproer zou zijn begonnen om betere leefomstandigheden in de gevangenis af te dwingen. Nadat op het kantoor van de gevan genisdirectie vertrouwelijke documenten wa ren gevonden met namen van informanten binnen de gevangenis zouden de andere gevan genen een wraakactie zijn begonnen. Blanke gevanenen zouden ook uit haat tegen zwarte medegevangenen gruweldaden hebben uitgevoerd. Volgens de gouverneur van de staat Nieuw-Mexico zijn zeven gevangenen overleden na het innemen van een overdosis verdovende middelen. De materiële schade wordt geraamd op on geveer honderd miljoen gulden. Door de enor me vernielingen zal waarschijnlijk een nieuw gevangeniscomplex moeten worden gebouwd. Het b Bloem st voor be’ als gevo werd va gebruik toilet. E de Won aangedn sloopwe daarop zegd dat De werknemers die later dan 1 septem ber 1976 in dienst zijn getreden bij de centrale PTT-directie, hebben een verkla ring ondertekend, waarin zij zeggen be reid te zijn om mee te verhuizen naar Groningen. Zij kunnen wel bezwaren ma ken tegen de overplaatsing, maar als deze niet worden erkend, dan zijn zij alsnog verplicht mee te gaan of zelf ontslag te nemen. Gedwongen ontslagen zullen zo veel mogelijk worden voorkomen, maar garanties daarvoor kunnen niet worden SALISBURY (Reuter/AP). De Rhode- sische politicus Robert Moegabe heeft gis teren een oproep gedaan aan de Zanla- guerrillastrijders die onder zijn leiding hebben gestaan, om het vijf weken oud bestand in Rhodesië te eerbiedigen en zich te melden bij de Gemenebesttroepen. Lord Soames, de Britse gouverneur in Rhodesië had hem hierom verzocht. Zon dag vielen zestien doden toen guerrilla strijders, die volgens de Rhodesische mili taire leiding tot de Zanla behoorden, een bus beschoten met raketten. Er zijn volgens de Rhodesische leiding nog vele duizenden Zanla-strijders die zich nog niet bij de Gemenebesttroepen hebben gemeld. Moegabe heeft over het toenemende geweld in zijn land vandaag een gesprek met de andere voormalige guerrillaleider Nkomo. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Het Amikaanse mi- nisterie van Justitie heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de omko pingszaak waarbij acht leden van het Amerikaanse Congres en enige ambtena ren zouden zijn betrokken. Ook zal wor den onderzocht op welke wijze het schan daal naar de pers is uitgelekt. Het ministerie wil weten hoe de opera tie, die onder de codenaam Abscam werd uitgevoerd door als sjeiks vermomde FBI- agenten, openbaar werd voordat jury’t waren bijeengekomen om de betrokken corpsleden en ambtenaren in staat van beschuldiging te stellen. De FBI-agenten gaven zich twee jaar lang uit voor vermogende arabieren. Ze zouden acht Congresleden tussen de één miljoen en 1,4 miljoen gulden aan steek penningen hebben betaald in ruil voor gunsten, waaronder het verkrijgen van vergunningen voor casino’s. Het Comité voor Arabisch-Amerikaan- se betrekkingen heeft geprotesteerd tegen het optreden van de FBI-agenten. Door de methoden van de FBI zjjn de oude voor oordelen tegen arabieren versterkt, aldus het comité. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. Het Russische pers bureau Tass heeft gisteren de be richten over het uitmoorden in april vorig jaar van 1.170 mannen en jon gens in het Afghaanse dorp Kerala door Afghaanse soldaten in op dracht van Russische adviseurs, „monsterlijke verzinsels” genoemd. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Ruim dewerki straat a meente. tussen i om tot Johan I dat met moet zij wens, e< Nieuws! stempel medewt een ver met no pand or pen ge Scheept Twee kei voo: door de was er v overeen, den eet Vonden. Indien deze werknemers weigeren, vindt geen toetsing van de motieven plaats. De betrokkene zal in aanmerking kunnen komen voor herplaatsing bij een andere overheidsinstelling in een gelijk waardige functie. Lukt dat niet, dan krijgt hij wachtgeld, aldus de staatssecretaris. roepen als reactie op de Russische inter ventie in Afghanistan. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN heeft zijn hulp aan de Afghaanse vluchtelingen in Pa kistan verhoogd tot 53 miljoen gulden. De hulp zal worden gegeven via de Pa kistaanse regering en is bedoeld voor het verstrekken van kleren, dekens en medi camenten. Een grote brand in de bazaar van Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan heeft ongeveer honderd winkels in de as gelegd, zo is vandaag vernomen in diplo matieke kringen in de Indiase hoofdstad New Delhi. De schade loopt in de miljoe nen guldens. De brand begon zaterdag nacht in het hoofdtelegraafkantoor van Kaboel. De oorzaak is niet bekend. Een aantal Afghanen zou zijn gearresteerd. De apothekers vrezen dat door die wijzi ging de zorg voor de geneesmiddelenvoor ziening door de apothekers in gevaar komt, hetgeen voor de KNMP onaan vaardbaar is. In haar vandaag gepubliceerde nota Ge neesmiddelenvoorziening op het platte land zegt de LHV dat de wet geen princi piële voorkeur mag uitspreken voor de geneesmiddelenvoorziening door de apo theker. Op die manier zou volgens de LHV een eind kunnen worden gemaakt aan wat wordt genoemd „de discriminatie van apotheekhoudende huisartsen”. Sinds enige tijd is het mogelijk, dat de aan een apotheekhoudend huisarts voor onbepaalde tijd verleende vergunning voor een „niet-apotheekrijp” gebied kan worden ingetrokken als zich in dat gebied een apotheken vestigt. De apotheekhou dende huisartsen voelen zich daardoor in hun rechtszekerheid aangetast en zeggen dat ook de medische zorg in gevaar komt. Volgens de KNMP is echter geen sprake van een dreigende aantasting van de me dische zorg als huisartsen hun apotheken (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Nederlandse apothekers, verenigd in de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij ter be vordering van de Pharmacie (KNMP), zijn fel tegen de door de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) voorgestelde wijziging van de wet op de geneesmiddelenvoorzie ning. UTRECHT (ANP). De geneesmiddelen fabrikant Upjohn heeft gisteren de voor waarden afgewezen waarop het minister van Volksgezondheid bereid zou zijn, het slaapmiddel Halcion weer op de markt toe te laten. De registratie van Halcion is vorig jaar voor zes maanden geschorst, nadat de Haagse psychiater C. van der Kroeff een groot aantal meest ernstige bijwer kingen had gemeld. De zes maanden zijn morgen om. Gisteren heeft het college ter beoorde ling van geneesmiddelen Upjohn aange boden, de registratie opnieuw van kracht te laten worden op voorwaarde dat de tekst van de bijsluiter ingrijpend wordt gewijzigd. Er zouden zestien mogelijke bijwerkingen bij gebruik van het middel in moeten worden opgenoen (voorname lijk in de psychosomatische sfeer). Volgens een woordvoerder van Upjohn komen die bijwerkingen overeen met de opmerkingen van Van der Kroeff en be- (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. De Federatie Neder landse Vakbeweging (FNV) organiseert vrijdag een demonstratieve bijeenkomst in de stad Groningen, welke gepaard zal gaan met werkonderbrekingen in de hele provincie. Dit uit ongerustheid over de toenemen de afbrokkeling van de werkgelegenheid, met name in Oost-Groningen. De Tweede Kamer zal worden gevraagd extra maat regelen te nemen voor de noodlijdende gebieden. De moedermaatschappij van de karton fabriek Okto in Winschoten, de Koninklij ke Nederlandse Papierfabrieken-Kappa BV, zal vacatures reserveren voor de met ontslag bedreigde Okto-werknemers. CPN-voorman Fré Meis is door de Okto- werkers uitgenodigd naar de fabriek te komen. kwijtraken, terwijl volgens de KNMP ook de rechtszekerheid niet wordt aangetast De KNMP wijst erop, dat de apotheekhou dende huisartsen van te voren weten, dat hun vergunning kan worden ingetrokken. Bovendien krijgen deze artsen een scha deloosstelling, aldus de KNMP. De organisatie wijst er voorts op, dat de huidige wet terecht de zorg voor genees middelenvoorziening primair toeven trouwt aan de apotheker. Deze is niet alleen nodig voor een deskundige berei- ding en aflevering van de geneesmiddelen maar vooral ook als laatste schakel tussen arts en patiënt en voor controle, aldus de KNMP. Het argument van de LHV dat apo theekhoudende huisartsen dertig procent goedkoper werken dan apothekers, klopt niet volgens de KNMP. Uit beschikbare cijfers blijkt dat het kostenverschil „aan zienlijk” kleiner is dan dertig procent aldus de apothekersvereniging. schouwt Upjohn ze, na overleg met weten schappelijke deskundigen op dit terrein, als volslagen ongerechtvaardigd en we tenschappelijk onaanvaardbaar. Vandaar dat Upjohn weigert ook maar één van die bijwerkingen op de bijsluiter te zetten, zodat er voor het college weinig anders op lijkt te zitten dan de registratie van Halci on volledig in te trekken. Aangezien het bereid was Halcion weer toe te laten, is Upjohn erg benieuwd, welke argumenten daarvoor zullen worden aangevoerd. Upjohn stelt, dat de voorwaarden van het college wetenschappelijk gezien op niets berusten en dat Upjohn zich interna tionaal zou compromitteren en voorbij zou gaan aan het oordeel van topdeskun digen over de hele wereld door er mee akkoord te gaan. Het bedrijf zegt, dat men het ministerie uitvoerig heeft gedocumenteerd over on derzoek in verschillende landen, de me ning van internationale deskundigen en over de internationale literatuur over het gebruik van Halcion en andere benzodia zepines. Volgens Upjohn blijkt nergens uit, dat de in Nederland gemelde bijwer kingen specifiek zouden zijn voor Halcion. Bovendien aldus de woordvoerder heeft een groep deskundigen uit alle delen van de wereld als unanieme zienswijze gepubliceerd dat de omstandigheden waaronder vorig jaar de Nederlandse klachten zijn verzameld, de controlegroe pen die bij vergelijkingen zijn gebruikt en de interpretatie van de resultaten in strijd zijn met de algemeen aanvaarde weten schappelijke normen voor de beoordeling van geneesmiddelen. Verder vraagt de FNV of het waar is dat de Philips-directie ook een reorganisatie van de staf en administratie overweegt en of daarvoor, zoals is vernomen, het Ame rikaanse adviesbureau McKinsey in de arm is genomen. Morgen en op 15 februari overleggen vakbonden en Philips-directie over de huidige reorganisatieplannen. Volgens Tass is het verspreiden van deze berichten onderdeel van „de smeri ge propagandacampagne van Washing ton en bepaalde bondgenoten van de VS”. Westerse journalisten maakten eergis teren melding van de massamoord. Zij baseerden zich daarbij op verklaringen van overlevenden die zijn gevlucht naar Dit zegt de bond in een brief aan de Philips-directie, waarin men ook volledig openheid van zaken eist over de verwach tingen ten aanzien van de werkgelegen heid bij Philips in binnen- en buitenland. Men wil weten of er nog meer arbeids plaatsen verloren zullen gaan, dan de vijf tienhonderd die nu worden voorzien. Hij noemt Amersfoort, Utrecht en Eindhoven als de steden waar wel is gestreefd naar een „groene golf’. In Utrecht is dat volgens De Regt, op de beste manier gebeurd, omdat daar een computer bijna alle verkeers lichten in de hele stad regelt. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag worden door de verkeersdeskundige opge voerd als steden met een „verkeer stagnerende en brand stof verspillende rode golf’. De ANWB heeft over deze kwestie een aantal opmer kingen gemaakt in de kanttekeningen bij het structuur schema verkeer en vervoer, waarover de vaste Tweede- Kamercommissie van Verkeer begin volgende week gaat praten met de bewindslieden van Verkeer en Waterstaat, minister Tuijnman en staatssecretaris Smit-Kroes. Van ftiaken Bleeker Ölaarler De afde apenbar de perse deling werkt |ng” v bouwve: fcouwaai tie tot c redelijke deling i lp aal sta’ daartege bet stan fraai w< Heel ste gen voo voorop. MONZA—ROME (Reuter IDPA/ UPI). Bij een aanslag van vermoedelijk stadsguerrilla’s in de Noorditaliaanse stad Monza is vanmorgen een topfunctio naris van het in Seveso gevestigde chemi sche bedrijf Icmesa doodgeschoten. Het slachtoffer, de 39-jarige Paolo Paoletti, werd voor de deur van zijn woning door zeefd door kogels, die werden afgevuurd door vier aanvallers, onder wie een vrouw. Paoletti was technische directeur van Icmesa, onderdeel van het Zwitserse che mische concern Hoffman-la Roche, waar in de zomer van 1976 bij een ongeluk levensgevaarlijke gassen ontsnapten en zich in wolken verspreidden over een dichtbevolkt gebied van enige honderden hectaren groot. Een deel van de bevolking werd daarop geëvacueerd. De gassen had den hun schadelijke uitwerking echter niet gemist, gezien de huiduitslag bij veel mensen en de spontane abortussen waar bij foetussen bleken te zijn misvormd. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0.80 Een politieman zoekt tussen de puinhopen in de gevangenis van Santa Fé naar slachtoffers. De materiële schade in het complex wordt geraamd op honderd miljoen gulden. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 .tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal VELS1 de geme heftige Tergunn grijpend Telserdt heer H. Woner, pand m< passing procedu: door de aakelijk. dening s (jerdag ning te procedu: gebaken aeze „op Maes-D’i rijn tota ten kriti buurland van Afgha-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4