Sloopspook verdrijftactivisten uit Bloem straat filmthema in vrouwencafé rs OCCASIONSSHOW BIJ toUyk TE HAARLEM buitenwacht volstrekt duister BORST „Verkrachting” „Normen welstandstoezicht voor Spaarndammers vrezen verdere toename van verkeersdrukte jL 1— be k t kort ijmonclnieuws VLOERBEDEKKING de beste merken vakkundig en gratis gelegd o.a. AMSTERDAMSEVAART 114 TEL. 023-352450 (ook op koopavond zijn wij geopend) Radertje” life 4 5 DINSDAG 5 FEBRUARI 1980 i I Onbewoonbaar VERBOUWING VELSERDUINWEG ROEPT VRAGEN OP „Graag tijdige inspraak deelplan Mooie Nel” IJMOND medewerkers van de Wereldwinkel. WONINGINRICHTING 99 Inruil en financiering mogelijk. Bovaggarantie op onze occasions. Ruime sortering nieuwe Mercedes-Benz en Mitsubishi automobielen. OFF. MERCEDES-BENZMITSUBISHI DEALER HAARLEM; AMSTERDAMSEVAART114. TEL. 023-352450 OVERVEEN; BLOEMENDAALSEWEG 329 TEL. 023-326250 (5 lijnen). INTERTEST PARADE BERGOSS Mercedes-Benz 280 SLC1979, fraaie zilveren coupé met veel extra’s. Weinig gereden. Mercedes-Benz 280 SL nov. 1978, tweepersoons sportwagen met stalen en linnen dak, bruin metallic met getint glas en automaat. Mercedes-Benz 450 SLC 1975, brons metallic met echt lederen interieur, schuifdak, etc. Mercedes-Benz 2501978 ivoorkleurig met getint glas. Weinig gereden. Mercedes-Benz 2501977, wit met stuurbekrachtiging en schuifdak. Mercedes-Benz 2301977 donkergroen met veel accessoires. Mercedes-Benz 230 D dec. 1977, Coupé, zilvermetallic met radio en cassetterecorder. Mercedes-Benz 2001978, kleur engelsrood met radio en gasinstal latie. Mercedes-Benz 200 1977, ruime keuze in de kleuren beige, licht ivoor, donkergroen, blauw en oranje. Mercedes-Benz 200 1976, beige met skai interieur, getint glas en radio. Mercedes-Benz 2301975, groen met radio en cassetterecorder. Mercedes-Benz 200 diesel 1979, keuze uit 4 stuks. Mercedes-Benz 220 diesel 1979, ivoorkleurig met schuifdak. Mercedes-Benz 200 diesel 1978, keuze uit 3 stuks. Mercedes-Benz 220 diesel 1978, voorzien van getint glas. Mercedes-Benz 200 diesel 1977, keuze uit 3 stuks. Mercedes-Benz 220 diesel 1977, ivoor met stof int. en getint glas. Mercedes-Benz 220 diesel 1977, groen met schuifdak en geting glas. Mercedes-Benz 300 diesel 1978, blauw met veel extra's. Mercedes-Benz 220 diesel 1975, lichtblauw met radio. Mitsubishi Celeste 1600,1978, zilvermetallic, weinig gereden. Mitsubishi Celeste 1600,1978, bruin metallic, 19.000 km. Mitsubishi Celeste 2000,1978, metallic blauw. Mitsubishi Galant 1600 GL1979, zilvermetallic. Mitsubishi Sapporo 1600 GL, 1978, zilvermetallic. Mitsubishi 1600 Wagon 1979, ruime stationcar, vijfdeurs met gasinstallatie onder de vloer. Peugeot 104 GL61978, bordeauxrood, 8.000 km. Datsun 180B de Luxe, 1977, zilver met LPG-installatie. Matra Bagheera „S” eind ’78, metallic groen, 27.000 km. Planetenweg 38-42 IJMUIDEN Tel. 02550-15991 (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. Het pand van de Wereldwinkel op de hoek van de Bloemstraat en De La Reystraat in Oud-IJmuiden moet op korte termijn worden afgebroken. Uiterlijk in juni. „Na tien jaar falend beleid heeft het college eindelijk de knoop doorgehakt en moet binnen ■twee maanden alles geregeld zij. Wij willen ook een snelle oplossing, maar tegelijkertijd een goede”, aldus Johan Brouwer, een van de f >s n (ADVERTENTIES) >-■ andere mensen”, aldus (Van een onzer verslaggevers) )0 V sas 1 90 85 00 70 30 30 Voor Velsen kenmerkende dakconstructies aangebracht op platte danen aan de Frans Naereboutstraat (IJmuiden-Oost). Bij beoordeling van deze bouwsels is in de plaatselijke welstandscommissie duidelijk optimale soepelheid betracht. vruchten van hetgeen we acht jaar gele den hebben gedaan”'. tP ook getast ïkhou- sn, dat okken scha- jaar i. Ze één teek- voor van Ledenvergadering. Gymnastiekver eniging Wijkeroog houdt vrijdag 22 febru ari de jaarlijkse ledenvergadering en kon- takt-kien-avond. De vergadering begint om acht uur in zaal „Seven Seas” aan de Grote Hout of Koningsweg te Velsen- Noord en duurt tot ongeveer half tien. dat de enees- oever- s niet berei- idelet tussen ius de e mi- i een mko- i het itena- wor- ehan- pera- werd FBI- ury's kken van tiding s die iepen t het idaag talige i apo- rocent klopt ik ban „aan- ocent ihode- 'ft gis- Zanla- eiding 1 oud n zich n. tur in Zon rrilla- t mili- i, een naan- egen >r de zoor- ildus Een echte gedachtenwisseling over het welstandstoezicht werd vanachter de wet- houderstafel ook hierna angstvallig ver meden. Het omstreden punt komt op 14 februari in de gemeenteraad aan de orde. Daarna volgt de bij voorbereidingsbeslui- ten gebruikelijke procedure: terinzageleg- ging en mogelijkheid voor het indienen van bezwaarschriften. Directeur H. A. J. Kortstee van openbare werken noemde de welstandscommissie „niet meer dan een Bij afwijzing komen steeds dezelfde mo tieven terug: „Ontoelaatbare onderbre king van de bestaande daklijn, ontsierend element of misplaatst in relatie tot de directe omgeving. Heel wat ruimer van opvatting blijken college en welstands commissie bij hun oordeel over de omstre den bouwaanvraag voor de woning aan de Velserduinweg. Commissievoorzitter K. W. Bijl sprak naar aanleiding van dit agendapunt van „doorbreking van de mo notonie”. Voor de commissie ruimtelijke ordening was de noodzaak van een beter onderbouwd welstandstoezicht na deze uitlating wel heel duidelijk. Mevrouw C. C. M. T. Maes (D’66): „Met het voorstel op zichzelf en de bijkomende procedure heb ik niet al te veel moeite. Achter het totale welstandstoezicht mis ik echter duidelijke richtlijnen en een consequent doorgevoer de filosofie. Met verstrekking van de ge vraagde bouwvergunning wordt overi gens een levensgroot precedent gescha pen”. Voor de liberaal F. G. van Hoek is de Velsense welstandscommissie niet meer en niet minder dan een autoritaire club die zonder invloed van buitenaf onver stoorbaar de eigen boontjes dopt. Vergun- ningaanvrages zijn daar speelbal van een volstrekt ondemocratisch beoordelings systeem waarop de buitenwacht op geen enkele manier greep heeft”, zo verklaarde hij. Was vroeger het streven middels een pakje koffie bij te dragen aan het lenigen van de nood in de derde wereld, nu pro beert de groep via akties informatie door te geven over de derde wereld en daarmee ook verbanden te leggen met de westerse maatschappij. „Als er wat in de derde wereld moet veranderen, moet dat in de eerste plaats hier gebeuren”, zegt Johan Brouwer. „Zo’n zes jaar geleden stonden we elke week met een stand op de markt en was de winkel drie dagen in de week open. Maar met die werkwijze kwam je niet veel verder. Langzamerhand zijn we meer aktiegericht geworden. stip ontmoet bij de werkgroep bezwaren „omdat inwoners van Spaarndam bij eer dere inspraakrondes nimmer gelegenheid is geboden in eigen dorp hun standpunt te geven over het bewuste deelplan”. Gewe zen wordt op de kwetsbare positie waarin dit dorp verkeert. Met de bestaande recre atieve voorzieningen in het omliggende gebied wordt het verkeersaanbod mo menteel al te groot geacht voor de dorps- Wereldwinkel heeft hoop gevestigd op pand aan drukke winkelstraat „In de afgelopen acht jaar hebben we Zoals blijkt uit diverse kontakten ons be staansrecht verworven”, zegt Brouwer. „Je moet in dit werk niet zitten wachten op resultaten. Nu plukken we pas de a Het bovenhuis van het pand aan de Bloemstraat werd onlangs ontruimd en voor bewoning onbruikbaar gemaakt met als gevolg dat de Wereldwinkel afgesloten werd van gas en electriciteit en er geen gebruik gemaakt kon worden van het toilet. Er is toen een brief uitgegaan naar de Woningstichting Velsen, waarin werd aangedrongen op het stopzetten van de sloopwerkzaamheden. In het overleg dat daarop volgde heeft de gemeente toege zegd dat er een toilet zou komen en dat de radertje binnen het systeem van de be leidsvoorbereiding”. „Het oordeel uit die kring is niet te allen tijde doorslaggevend. Van terzijdelegging kan ik verschillende voorbeelden geven”. Wethouder K. W. Bijl suste de gemoederen met verwijzing van de inspraakprocedure. „Voor een afwij zend standpunt is daarin voor de individu ele burger alsnog alle ruimte”, zo besloot hij. Het college is van mening dat het werk van de wereldwinkel voortgezet moet worden en de gemeente moeite moet doen èen aanvaardbare ruimte voor de Wereld winkel te vinden. Wethouder K. W. Bijl heeft hiertoe opdracht gegeven aan zijn ambtenaren. Enkels jaren geleden zijn we ons duide lijker gaan manifesteren. We hebben een anti-outspan-sinaasappelenaktie gehou den, we zijn de initiatiefnemers geweest van het anti-voorhavenkommitee en we hebben een overleg geschapen tussen alle aktiegroepen in de IJmond. Het pand van de Wereldwinkel hebben we opengesteld voor talloze aktiegroepen zoals het wijk- kommitee Oud-IJmuiden en de Stroom- groep IJmond. Een belangrijk element werd de samenwerking met politieke vluchtelingen in de IJmond. Zij willen hetgeen zij ervaren hebben overdragen. Wij proberen voor hen daarvoor een gele genheid te bieden. Deze manier van wer ken lijkt ons beter en daarmee denken we meer te bereiken dan door verkoop van een pakje koffie”, aldus Johan Brouwer. Toch wil de Wereldwinkel de beschik king hebben over een verkooppunt. kom. De oude kern is door het ministerie van CRM aangemerkt als „beschermd dorpsgezicht”, een status die volgens de briefschrijvers op zichzelf onvoldoende garanties biedt voor karakterbehoud. Gezinspeeld wordt daarmee op de vori ge week verschenen recreatienota van de Dorpsraad Spaarndam waarin met het oog op te verwachten verkeersaanbod wordt gewaarschuwd voor recreatieve Wereldwinkel weer aangesloten zou wor den op gas en electriciteit. Momenteel wordt het pand aan de Bloemstraat niet meer gebruikt voor ver- koopdoeleinden. Volgens Johan Brouwer is dat enerzijds een gevolg van de leegloop van Oud-IJmuiden en anderzijds door een accentverschuiving in de werkzaamheden van de groep. ontwikkelingen binnen een straal van 1 kilometer rond de dorpskom. De werk groep „Maak Spaarndam weer veilig" deelt de bezorgdheid van de Dorpsraad zoals vastgelegd in eerdergemelde nota. Dorpsbebouwing als die in Spaarndam vraagt voor ongerept voortbestaan rond om voldoende open ruimte. Via tijdige I inspraak wil de werkgroep dat standpunt tot zijn recht laten komen. SPAARNDAM/VELSEN. Het Re creatieschap Spaarnwoude heeft op dit moment voor het deelplan Mooie Nel de keus uit vier varianten. Vier uiteenlopen de modellen waarin volop ruimte voor watersport en oeverrecreatie. De werk groep „Maak Spaarndam weer veilig” wil zich indekken voor ongewenste ont wikkelingen in de directe omgeving van Spaarndam via inspraak voordat door de aangesloten gemeenten uit de vier ver kies een voorlopige keus wordt gemaakt. In een brief gericht tot de colleges van de vijf betrokken gemeenten, Amsterdam, Haarlem, Haarlemmerliede/Spaarnwou- dé, Haarlemmermeer en Velsen, wordt gevraagd onder geen beding in te stem men met het tot hen gerichte voorstel insprekers pas na een voorlopige afron ding van de planprocedure een kans te geven. Inspraak op het voorgestelde late tijd- VELSEN. Het welstandstoezicht in de gemeente Velsen staat momenteel aan heftige kritiek bloot. Aanleiding is de Vergunningaanvraag voor een nogal in grijpende verbouwing van de woning Velserduinweg 28 in IJmuiden-Oost. De heer H. van Bodegraven, eigenaar en be woner, overweegt uitbreiding van het Band met een complete verdieping. Toe passing van de zogenoemde artikel 19- procedure (voorbereidingsbesluit) is door de bouwkundige verandering nood zakelijk. In de commissie ruimtelijke or dening stelden B. en W. vorige week don derdag voor de gevraagde bouwvergun ning te verstrekken en gelijk de vereiste procedure op gang te brengen. Een heet- 1 gebakerde discussie was het gevolg van deze „opvallende soepelheid” (C. C. M. T. I Maes-D’66) en het welstandstoezicht in zijn totaliteit waarop van meerdere kan ten kritiek kwam. Van de Velsense welstandscommissie faaken momenteel deel uit de heren J. Sleeker (Beverwijk), P. J. N. van der Klei (Haarlem) en W. Wissing (Barendrecht). De afdeling bouw- en woningtoezicht van openbare werken levert de secretaris in de persoon van de heer J. Bark. Bij beoor deling van bouwaanvragen wordt ge werkt volgens de „elastieken normstel ling” vastgelegd in de gemeentelijke bouwverordening (artikel 34). „Elke bouwaanvraag moet op zichzelf en in rela tie tot de directe omgeving voldoen aan redelijke eisen van welstand”. Bij beoor deling hanteert de commissie esthetische Uiaatstaven. Het uiterlijk telt. Lijnrecht daartegenover staat in de meeste gevallen bet standpunt van de aanvrager die opti maal woongenot het zwaarst laat wegen. Heel sterk komt dat tot uiting bij aanvra gen voor dakkapellen. Ruimtewinst staat voorop. reikt ook Brouwer. Het accent blijft in de toekomst liggen op het aktiegebeuren. In de week van 18 tot en met 23 februari wordt een onder- steuningsaktie gehouden ten behoeve van het Frente Polisario. Er wordt in die week een collecte gehouden en op 25 februari is er een informatie-avond in het Witte Tejater. IJMUIDEN. Donderdag 7 februari wordt in het vrouwencafé Velsen, buurt huis De Brulboei aan de Kanaalstraat 228 te IJmuiden, een film vertoond over een verkrachting. Deze film, met als titel „Geen prettig verhaal”, gaat over de ver krachting van een meisje tijdens een feestje van middelbare scholieren. In de film worden de spelmomenten afgewis seld met gesprekken tussen de regisseuse en de spelers. Het Vrouwencafé is vanaf acht uur geopend en de film begint om half negen. De Wereldwinkel, gevestigd aan de Bloemstraat dient momenteel niet meer als verkoopadres „Naast de gebruikelijke artikelen uit de derde wereld willen we een assortiment aan alternatieve produkten te koop aan bieden, zoals recycling papier, tijdschrif ten en brochures. Vroeger verkochten we een pakje koffie met een pamflet, terwijl we nu in de eerste plaats informatie ver schaffen met daarbij een pakje koffie. We blijven de mensen in de gelegenheid stel len te kiezen tussen bijvoorbeeld een pro- dukt van Albert Heijn of van een coöpera tie uit Guatemala. Je kan daarvoor wel met een stand op de markt gaan staan, maar ik denk dat een vertrouwd punt in de stad meer effekt heeft. Je werkt dan niet alleen voor eigen publiek maar be- Vergadering. De VVD afdeling Vel sen vergadert dinsdag 5 februari in de Theeschenkerij van Velserbeek. De ver gadering begint ’s avonds om acht uur en gaat over het Liberaal Manifest. Ruim acht jaar geleden hebben de me dewerkers het hoekhuis aan de Bloem straat aangeboden gekregen van de ge meente. Momenteel is er intensief kontakt tussen de gemeente en de Wereldwinkel om tot een oplossing te komen. Volgens Johan Brouwer heeft de ervaring geleerd dat met name het verkoopadres gevestigd moet zijn aan een drukke winkelstraat. De wens, een pand te betrekken aan de Lange Nieuwstraat, is door de gemeente al be stempeld als een illusie. Verder willen de medewerkers de beschikking hebben over een vergader annex werkruimte. Het is met noodzakelijk deze ruimtes in één pand onder te brengen. Donderdag vindt pen gesprek plaats met wethouder Scheeper. Twee jaar geleden werd de Wereldwin kel voor het eerst middels een schrijven door de gemeente benaderd. In januari was er weer overleg met de gemeente en is Overeengekomen dat binnen vijf maan den een andere ruimte moest zijn ge vonden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5