Minder succes met schooltuinen ’g in Heemskerk constant politienieuws Stijgende kosten maken de aanschaf van .zwaarder materieel noodzakelijk interieur KEUKEN Der Berliner Osta de parel onder de aanbouwkeukens. bedrijfs- auto rai Opbrengst glascontainers I T ransportwereld optimistisch Honderdste expositie vervoermiddelen in de Rai Met ’n camper dwars door Amerika. Hoe regel je dat? Zo’n reisje op de Rijn... Wat kost dat nou? Bouwmatron. i Constructie Toenemende ongedierteplaag l DINSDAG 5 FEBRUARI 6 7 IJMOND 1980 ■I Autobussen Ook dat weten ze bij Wagons-lits Reizen (30 reisbureaus in Nederland). Wij weten veel, regelen alles en boeken alles. Wagons-lits Reizen, Kruisweg 51, Haarlem, Tel. 023-319505. Ook dat weten ze bij Wagons-lits Reizen (30 reisbureaus in Nederland). Wij weten veel, regelen alles en boeken alles. Wagons-lits Reizen, Kruisweg 51, Haarlem, Tel. 023-319505. 1^ Voor bouw en verbouw Nljverheidweg 27, Haarlem uw inspiratiebron! Telefoon 023 -319120 7tml6februari Verfijnde perfektie en elegance, een onverwoestbare schoonheid van grootmeesters uit een bruisende wereldstad I Schuifladen waarin u kunt staan. Uitschuiftafel zonder poot, waarop u kunt zitten. Bovenkasten waaraan u zich kunt optrekken. Kortom, uitgekiend tot in de finesses en exakt op maat voor u gemaakt. OSTA is onbegrensd in zijn mogelijkheden, u kunt zich er volledig in uitleven. Ze is daarom wèl duurder dan elke andere luxe aanbouwkeuken, maar met de hoogste cijferwaardering van het Deutsche Gütezeichen haar prijs méér dan waard I 5 Jaar unieke garantie, op elk onderdeel. ioo^riu Br 1 Weer duizenden bomen heesters vernield en Een primeur voor de Rai is deze nieuwe bedrijfswagen van M.A.N. Een transportwagen van 33 ton G.V.W. en 206 kW. (ADVERTENTIES) ■w Sv.sy.--;-x: landaj «en be ap P r stap: ekozet en A vandt 'an der Unctit, risposi Benzinediefstal. Uit een geparkeerde personenwagen aan de Vechtstraat in Umuiden is in de nacht van zaterdag op zondag 30 liter superbenzine gestolen. Inbraak. In het afgelopen weekend is bij een inbraak in de kleuterschool De Merels aan de Orionweg, hoek Pleiaden- plantsoen in IJmuiden, een geldbedrag van circa 60,- gulden gestolen. De gemeentelijke reinigingsdienst con stateert zelf in een jaarverslag over 1979, dat het straatbeeld in Heemskerk in toe nemende mate vervuilt. Enerzijds wordt dit toegeschreven aan nonchalant gedrag van het publiek. Maar als oorzaak wordt ook genoemd het hoge ziektepercentage bij het reinigingspersoneel. Het gemiddel de percentage was in 1979 zeventien per cent; tien percent meer dan waar gemid deld op wordt gerekend. Dat leidde tot klachten bij het personeel en bij het publiek. Volgens hetzelfde jaarverslag raakte de bestrijding van ongedierte in Heemskerk Kunt u zich een Osta-keuken permitteren? Komt u dan eens kennismaken! U kunt ook telefonisch een afspraak maken met onze heer H.v.d. Meer. Veel nieuws biedt deze bedrijfsauto- Rai eigenlijk niet. Of men moet dat nieuws zoeken in de achterliggende ont wikkelingen, zowel op economisch als op technisch gebied. Maar ook dan blijkt dat er sprake is van een voortgaande gunstige trend in de verkopen. Op de bedrijfswagenexpositie van twee jaar geleden bleek reeds, dat vooral bij het zwaar materieel de verkoopcijfers om hoog gingen. Dat is nog steeds zo, ook al heeft men nu een andere statistische verwerking gekozen, waaruit overigens geen „al te harde conclussies mogen worden getrokken”, zoals Rai-voorzitter A. C. M. Beers nog eens vertelde. Feit blijft, dat er reden is voor enig optimisme, vooral voor de afzet van vrachtwagens boven 15 ton GVW en van trekkers. Dit lijkt in tegenstelling te zijn met de neergaande economische ontwik keling. Anderzijds vormen echter de stij gende kosten, in combinatie met de tech nische ontwikkeling juist een stimulans voor een gunstig verkoopklimaat. Ge dwongen door hogere loonkosten en stij gende brandstofprijzen schaften de ver voerders zwaarder materiaal aan. De zelfde hoeveelheid vracht wordt nu ver voerd door minder wagens dan voor heen. Dit spaart mensen in de cabines uit, en tevens brandstof. Volgens bereke ningen van de Rai verbruiken vier wa gens die elk 25 ton kunnen vervoeren zeker vijftien percent minder brandstof, dan vijf wagens die twintig ton ver voeren. Het zou volgens de Rai allemaal nog rendabeler kunnen, als in het buitenland het toegestane maximum treingewicht (met „trein” is hier de vrachtautocombi natie bedoeld) verhoogd zou worden. In ons land zijn hogere treingewichten toe gestaan dan in het buitenland, zodat de Nederlandse vrachtauto’s niet volledig kunnen wórden beladen. Hier ligt vol gens de Rai een taak voor de overheid in het overleg over harmonisatie van ma ten en gewichten in de EEG. De transportwereld heeft overigens veel met de wetgever te maken. Op het gebied van milieu bijvoorbeeld. Maar ook vanwege het verkeerslawaai, vooral de banden vormen daarbij in toenemen de mate een probleem. Reeds nu al overstemt bij 80 km/uur het geluid van de banden van een zes-assige combina tie, alle overige geluidsbronnen. Het pro bleem is, dat aan truckbanden steeds hogere eisen worden gesteld, die weer moeilijk verenigbaar zijn met een lagere geluidsproduktie. In technisch opzicht zijn er enige inte ressante ontwikkelingen te melden. Met Nieuw op de Rai is deze Golf bestelwagen met naar keuze benzinemotor van 50 pk, 60 pk, 70 pk of een dieselmotor van 50 pk. Het laadvermogen bedraagt 472 kg. Ook het schooltuinwerk is in 1979 min der succesvol geweest dan in voorgaande jaren. De gemeentelijke schooltuinen lig gen aan de Joh. Poststraat. In het afgelo pen jaar was er sprake van moeilijke omstandigheden bij de begeleiding vanuit de dienst, maar ook vanuit de scholen vanwege de wisseling van leerkrachten. Daarbij kwamen dan het late begin door de strenge winter en het natte voorjaar. Zoals gebruikelijk is een deel van de expositieruimte afgestaan aan de leve ranciers van autobussen. Zo’n autobus thans is heel wat anders, dan de bus die omstreeks de jaren twintig als openbaar vervoermiddel in gebruik kwam. De ont wikkeling in de autobussector is de laat ste jaren hard vooruit gegaan. Een de monstratief voorbeeld vormt de nieuwe bus-van Bova, waaraan onder meer de technische hogeschool van Eindhoven heeft meegewerkt. De tentoonstelling van deze bus betekent een primeur voor deze bedrijfswagen-Rai. Overigens voelt de Nederlandse autobusfabrikant de ad em van de buitenlandse concurrentie in zijn nek. Niet alleen uit België, maar nu ook uit Zweden, Duitsland en Engeland komen er carrosserieën op de Neder landse markt. Zelfs wordt er voor het eerst een Spaanse bus geëxposeerd. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Al enkele jaren wordt in Heemskerk ervaring opgedaan met het afzonderlijk inzamelen van lege flessen in speciale containers, die onder meer bij de grootwinkelbedrijven zijn geplaatst. In 1979 is het glasaanbod in Heemskerk vrij constant gebleven, maar de Heemskerkse reinigingsdienst verleent ook medewerking bij het ophalen van glas in de gemeente Uitgeest. Daar werd 60 ton ingezameld en dat deed de opbrengst in Heemskerk stijgen tot 330 ton. optr» nds o; tot «la Engel srkwej verliet ns voc: zoor de ngsdej tot d( emeet, ag. ge de wie trekken komen. Hier volstaan we met op te merken, dat veel constructeurs me nen, dat het rendement van de diesel zeker nog met zo’n vijf percent kan stijgen. Al was het alleen maar door aanpassing van de isolatie en door toe passing van nieuwe materialen. Het rendement van de bedrijfswagen kan ook worden verbeterd door aanpas singen in de carrosserie. Kunststoftnate- riaal wordt meer en meer gebruikt voor de koelcarrosserie, aluminium dient als materiaal voor laadbalken en er zijn nu zelfs wisselcarrosserieën. De Rai toont u er alles van. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. In de gemeentebegroting voor 1980 wordt rekening gehouden met meer dan 100.000,- kosten aan herstelwerkzaamheden wegens beschadiging en vernielingen en daartoe worden dan gerekend dakreparaties, glasbreuk, verwijderen van kliederwerk op muren, schade aan lampen, herstel van groenvoorzieningen enzovoort. In een recent jaaroverzicht over 1979 van de dienst openbare werken wordt een overzicht gegeven van hetgeen alleen al in 1979 door vernieling verloren is gegaan aan bomen en heesters. -r reserves, enzovoort. Vernielingen en een strenge winter zouden de gemeente Heemskerk, gezien de zeer précaire finan ciële positie, zeer ongelegen komen. Afgezien van de vernielde rozen ging het pad van de plantsoenendienst in 1979 ook niet helemaal over rozen. Het ziekte verzuim bedroeg in dat jaar binnen de eigen dienst 4.192 manuren en omgere kend komt dit overeen met ruim drie manjaren. De dienst geeft toe, dat het tekort aan mankracht „helaas weleens zichtbaar is geweest aan het onderhoud van de groenvoorziening”. Wat de geluidsoverlast in de cabine betreft: die is aanzienlijk gedaald en heeft nu een niveau, dat beneden het lawaai in menige kleine- of midden- klasss auto ligt. Hoe comfortabel de hui dige chauffeurscabine is geworden, toont deze Rai-tentoonstelling duidelijk aan. Aanrijding. Bij een aanrijding in Wij- kerstraatweg in Velsen-Noord raakte maandagavond een 18-jarige Heemsker ker gewond en moest met onbekend letsel naar het Rode-Kruisziekenhuis overge bracht worden. De Heemskerker werd aangereden door een 35-jarige automobi list uit Velsen die hem bij het afslaan geen voorrang verleende. het duurder worden van de brandstof gingen de constructeurs eens bekijken, waar dat door de motor opgewekte ver mogen eigenlijk bleef. Men ontdekte, dat zeker bij hogere snelheden de lucht weerstand een flink deel van dat vermo gen opslorpte. Dus verschenen er allerlei aërodynamische hulpmiddelen op en aan de bedrijfswagen. Ook de rolweer- standen van de banden werden vermin derd, dankzij onder meer de zogenoem de „super-singles” en grotere wielen. Hoewel de dieselmotor naar verwach ting, zeker tot ver in de jaren negentig op het punt van de eepnomie onverslaan baar zal zijn, is men er toch dankzij hoge investeringen in geslaagd, het brand stofverbruik verder terug te dringen. De meeste truckmerken in de zware klasse zjjn de magische verbruiksgrens van 33 liter per 100 kilometer gepasseerd. De methoden om tot een verdere besparing te komen, blijven echter beperkt, al kan men nog de „snelle achterasoverbren ging” toepassen, waardoor het toerenta bij een bedrijfssnelheid van rond de 8C km/uur, kwam te liggen rond de 150C omwentelingen. Een fors koppel zorgde daarbij voor voldoende trekkracht. Bij dit experimenteren met de diese' bleef het parool: zo weinig mogelijk om wentelinten per afgelegde kilometer. Ac tueel is op dit moment het begrenzen var het vermogen door afgrendeling van hel toerental. Maar op dit punt kun je ook eenvoudig de chauffeur instrueren. Natuurlijk is er nog veel te zeggen ovei de constructie van de motor: de keuze tussen een V-motor of een lijnmotor bijvoorbeeld. Op de Rai kunnen de tech nisch geïnteresseerden volledig aan hun Voor Tandartsen, Specialisten en andere beroepen met praktijkruim te, heeft Osta een subliem program ma Praktijkruimte Meubilair! Gestolen. In de nacht van 1 op 2 febru- I ari zijn van een vrachtwagen met opleg ger twee velgen en twee banden gestolen. De wagen is eigendom van een 53-jarige inwoner van Santpoort-Noord en stond geparkeerd op een parkeerterrein nabij het viaduct over de Hagelingerweg in Santpoort. De schade bedraagt circa 2000,- gulden. Wie de Rai bezoekt zal tot de ontdek king komen, dat de Nederlandse ver voermarkt zijn positie in binnen- en bui tenland hardnekkig verdedigt. Vanouds is het Nederlandse transport een expor tartikel. In 1978 namen Nederlandse in ternationale goederenvervoerders met hun vrachtauto’s zo’n 25 miljoen ton voor hun rekening. Dit ondanks concur rentie van binnenschip en trein, en on danks de protectie die de ons omringen de landen hun eigen vervoerders aan bieden. Opmerkelijk blijkt dan te zijn, dat het aantal vernielde heesters en rozen groter is dan in 1978. Dat wordt toegeschreven aan het lang bedekt zijn met sneeuw van de lagere beplanting, waardoor rozen en heesters niet meer zichtbaar waren en om die reden werden vernield. Ingeboet moesten worden 4400 heesters, 2000 rozen en 98 bomen, die werden afge- schild, gebroken of ingezaagd. De zoutschade blijkt in de strenge win ter ook aanzienlijk te zijn geweest, want daardoor gingen 4050 heesters verloren en 52 bomen, vooral langs de hoofdwegen. Er werd 500 ton zout gestrooid en 100 kubie ke meter zand. Er is ongeveer ƒ60.000,- meer uitgegeven dan in de begroting voor deze kosten was geraamd. In de begroting voor 1980 is er slechts een bedrag van ruim honderdduizend gulden voor on voorziene uitgaven beschikbaar en dat is dan nog geflatteerd, want in werkelijk heid heeft men een tekort van ruim een half miljoen gulden weg moeten werken het aan^preken van - (Industrieterrein Waarderpolder) Nederlandse vervoerders schrikken echter voor weinig terug: zo is het bij voorbeeld niet ongewoon, dat flats in onderdelen naar het midden-Oosten worden getransporteerd. Dit is maar een voorbeeld van specialisatie. De bedrijfs- wagen-expositie laat u meer voorbeel den zien. (Van onze medewerker voor automobilisme) Zeshonderd fietsen, keurig op de standaard in het Amsterdamse Pa leis voor de Volksvlijt, vormden in 1895 de eerste tentoonstelling van vervoermiddelen in de hoofdstad. Thans wordt in het Rai-gebouw de honderdste tentoonstelling op ver voergebied gehouden: de bedrijf- sauto-Rai. Zoals gebruikelijk is het ook dit keer weer een totaal overzicht ge worden van de transportwereld: van een nieuw vier-assig vrachtau- tochassis tot een invalidewagen met infraroodbediening; van een jeep met diesel tot een nieuwe Golf be stelwagen. En als men daar dan nog eens bijvoegt de trekkers, aanhan gers, gestroomlijnde autobussen, de bestelwagens en de trucks; dan is het rijtje zo goed als compleet. Ten minste als men geen belangstelling heeft voor rolstoelliften, nieuwe laadkleppen, koelapparatuur of een nieuwe automatisch dimschakelaar voor de binnenverlichting. in 1979 in een stroomversnelling. Buiten de bestrijding van ratten en muizen werd 113 maal hulp verleend bij het betrijden van ongedierte. Een hoofdopzichter van de reinigingsdienst slaagde voor het exa men „Vakopleiding ongediertebestrij- ding”. Hij kon zijn kennis direct aan de praktijk toetsen bij het bestrijden van wandluizen. Dat is een plaag die in Neder land gemiddeld maar viermaal per 'jaar optreedt. In 1979 deed zo’n plaag zich in Heemskerk tweemaal voor. Ook moest zeven maal tegen kakkerlakken worden opgetreden. Botsing. Maandagavond is een 64-jari- ge automobilist uit Heerhugowaard op de westelijke rijbaan van Rijksweg 9 als ge volg van een slip frontaal tegen de vang rail gebotst. Hij is met een hoofdwond overgebracht naar het Rode Kruis Zie kenhuis. Samen met een 38-jarige mede passagiers uit Heerhugowaard, die bij het ongeluk een gebroken been opliep. Kijkdag. Woensdag houdt de politie van Heemskerk voor de laatste maal een fietsen-kijkdag. Degenen die een fiets ver missen, hebben de gelegenheid tijdens de kijkdag na te gaan of de politie de fiets heeft teruggevonden. De overgebleven fietsen worden verkocht aan een opkoper. Diefstal. Zondag is in een pand aan de Plantage in Beverwijk ingebroken. Er wordt 6000 gulden vermist alsmede 10 Eurocheques. Woonark. De brandweer heeft maan dagmiddag een brandende woonark ge blust, die lag afgemeerd aan de Zuiderka- de in Beverwijk. De havenmeester had abusievelijk opdracht gegeven de woon ark in brand te steken, omdat het schip een te grote diepgang zou hebben. TlMTOOWSnUIMG n

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7