Uitbreiding deeltijdarbeid overwogen nog deze maand Karwei op hoog niveau Glastuinbouw heeft toekomst Consument centraal in EG-landbouwbeleid Conferentie over octrooi-recht GM maakte minder winst Door duurder worden zilver Prijsverhoging van frisdrank Hogere opbrengst premies voor verzekeringen Bouw zuurkraker s Stakingsoproep iPoolse boeren Aardgasverbruik met 7% gestegen I I muil im Standpunt Europese organisaties: 12 1980 I WOENSDAG 6 FEBRUARI 13 ECONOMIE Ik K a «■in T 21 Neusverkouden? Nasivin neusdruppels of -spray helpen u snel. Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker of drogist. Lees eerst de gebruiksvoorschriften. - (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Al beda van Sociale Zaken wil werkgevers en werknemers een minieme ruimte bieden bij de onderhandelingen over col lectieve arbeidsovereenkom sten voor dit jaar. Hierbij denkt hij onder meer aan het treffen van maatregelen voor vrijwillig vervroegd uittreden, waar deze nog niet bestaan. Uitbreiding van de bestaande VUT-regelingen tot bijvoor beeld 62 jaar wordt financieel niet haalbaar geacht. a. t Albeda: Minieme ruimte voor sociale partners prijsonderhandelingen teert 1 he aim, 1 te- I .n (ADVERTENTIE) BCERCK 441,0 324 5J L- 1 DETROIT (Reuter). General Motors, de grootste automobielproducent ter we reld, heeft vorig jaar een winst geboekt van 2,89 miljard dollar, 17,7 procent min der dan in 1978. In het vierde kwartaal bedroeg de winst 426 miljoen dollar, 57,4 procent minder dan in het vierde kwar taal 1978. Het was het eerste jaar sinds de oliecrisis van 1973-74 dat de winst van het concern verminderde. De omzet van GM nam toe van 63,22 miljard dollar in 1978 tot 66,31 miljard dollar vorig jaar. De vermindering van de winst wordt door GM toegeschreven aan een te kleine pro- duktie van kleine autombielen die weinig brandstof verbruiken en aan een stijging van de exploitatiekosten. is volgens het kabinet de economische situatie dermate verslechterd door onder meer de verhoging van de olieprijzen, dat wat toen mogelijk is, nu niet meer moge lijk zal zijn. Een ambtelijke commissie is thans nog bezig met het opstellen van een rapport over het zogenaamde incidentele loon, waarvan al jaren wordt gezegd dat dit te hoog is. De ambtelijke commissie zal het kabinet voorstellen hieraan een einde te maken, hoewel nog niet duidelijk is welke machtsmiddelen hiervoor gebruikt zullen kunnen worden. Als een van die middelen wordt gesuggereerd te trachten de auto matische promotieverhogingen terug te dringen. Dit zou de overheid volgens de commissie alleen al een uitgave van een miljard gulden kunnen besparen. Er is de afgelopen weken tussen het (Van onze financiële redactie) ODIJK. Als een van de eerste gaat Kodak Nederland met ingang van deze week over tot een aanzien lijke prijsverhoging voor fotogra fisch materiaal. Oorzaak is de wel haast explosieve stijging van de zil- verprijs. Zilver is een belangrijke grondstof voor de fotografie. Van de totale zilverproduktie gaat onge veer 30 tot 35 procent naar de foto grafische industrie. ministerie van Sociale Zaken en dat van Volksgezondheid een groot probleem ont staan over part-time arbeid. Minister Al beda van Sociale Zaken is groot voorstan der van de bevordering van zogenaamde deeltijdbanen, maar ook van het bevorde ren van het werken op kleine delen van de dag. a it nvel A. DEN HAAG (ANP). In 1978 hebben de Nederlandse levensverzekeringsmaat schappijen ongeveer 230 miljoen gulden meer aan premies voor individuele verze keringen ontvangen, dan in 1977. De pre- mie-ontvangst voor dit soort verzekerin gen steeg tot ruim 2,6 miljard gulden. De premie-ontvangst voor collectieve con tracten is ongeveer gelijk gebleven op ongeveer 2,9 miljard gulden. Een en ander is meegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De beleggingen van de levensverzeke ringmaatschappijen hebben in 1978 bijna 3,6 miljard gulden aan inkomsten opge bracht, 375 miljoen gulden meer dan in 1977. De uitkeringen en afkopen bedroegen. 1,8 miljard gulden (1977: 1,7 miljard gul den) en de kosten 1,4 miljard gulden (1977: 1,3 miljard gulden). Deze inkomsten en-, uitgaven leverden, indien tevens rekening wordt gehouden met de overige baten en lasten, een saldo op van ongeveer 5,8 miljard gulden (1977: 5,4 miljard gulden). is. K SI I NmMh* MM* o o o o o o o 0e 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o DEN HAAG (ANP). Met ingang van deze week worden de frisdranken in de winkel duurder. De gezamenlijke frisdrankfabrikanten hebben hun prij zen voor de handel verhoogd. Hierdoor zal de prijs van een literfles met maximaal ongeveer 8 cent worden verhoogd, het blikje ongeveer drie cent en een klein flesje ongeveer twee cent. Volgens het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel is de prisverho- ging veroorzaakt door een kostenstij ging bij de industrie. MERCK Volgens commercieel directeur P. Sie wers van Kodak Nederland gebruikt Ko dak (het grootste fotografische concern ter wereld) jaarlijks 1550 ton zilver. Gexien de huidige prijzen houdt dit in dat Kodak dit jaar ongeveer drie miljard gulden meer op tafel moet leggen, zodat prijsverhoging van de eindprokten on vermijdelijk was. In 1978 kostte een gram zilver onge veer 30 cent. In 1979 steeg de prijs tot rond 60 cent per gram en vorige week kostte eenzelfde hoeveelheid al 2,50. Niemand kan voorspellen wat de prijs op de wereldmarkt verder zal gaan doen, maar Siewers acht het deson danks niet uitgesloten dat er nu een stabiliteit in de markt optreedt. Hij ver wacht in ieder geval niet een nieuwe prijsexplosie. De hoge zilverprijs betekent een om- AMSTERDAM (ANP). Bij Akzo-Che- mie in Amsterdam-Noord wordt op 25 februari de eerste paal geslagen voor de bouw van een verbrandingsoven voor de verwerking van afvalzuur. Deze zogehe ten zuurkraker vormt onderdeel van een door rijkswaterstaat gesubsidieerd sane ringsproject, waarmee de afvalzuurlozing van de sulfo-produktenfabriek van Akzo- Chemie tot een fractie van het huidige niveau zal worden teruggebracht. Het af valzuur wordt in de oven afgebroken tot zwaveldioxyde, dat weer wordt gebruikt voor onder meer het vervaardigen van een der grondstoffen voor de sulfo-pro- duktt nfabrie k. De totale bouwkosten zullen ongeveer dertig miljoen gulden bedragen, waarvan rijkswaterstaat twintig miljoen betaalt. DEN HAAG (ANP). Vorig jaar heb ben de Nederlandse huishoudens zeven procent meer aardgas verbruikt. In hoofdzaak is dit het gevolg van de strenge winter gedurende de eerste drie maanden van het jaar. Niettemin kwam de totale binnenlandse afzet volgens de Gasunie niet boven het peil van 1978 uit. Dit vond zijn oorzaak in de lagere gasin- zet van de elektrische centrales, die vol gens plan op andere brandstoffen waren overgeschakeld. De export van aardgas nam met negen procent toe tot iets minder dan 50 miljard kubieke meter en was vijf miljard kubie ke meter groter dan de binnenlandse afzet. GENEVE (UPI) Juridische deskundi gen uit 88 landen zijn deze week in Genève begonnen aan een herziening van de hon derd jaar oude Parijse Conventie inzake industriële octrooien en handelsmerken. Het voornaamste doel van de herziening is de ontwikkelingslanden toegang tot de technologische kennis van de indu strielanden te geven zonder dat ze zich blauw moeten betalen aan octrooirechten. De conferentie is georganiseerd door de Wereldorganisatie voor Geestelijke Eigen dom (WIPO), een internationale instelling die toezicht houdt op de naleving van octrooibepalingen op industrieel en ander terrein (bv. auteursrechten van artiesten en schrijvers). Er zijn uitnodigingen ge zonden aan alle 88 ondertekenaars van de Parijse Conventie. Alle andere landen, behalve Zuid-Afrika, mogen de bespre kingen bijwonen als waarnemer. De conferentie zal ook een onderzoek instellen naar het Russische ’’uitvinders- certificaat”. In de Sovjet-Unie kan iemand die een bewijs bezit dat hij een of andere uitvinding op zijn naam heeft staan daarvan financieel voordeel trek ken. Hij kan zich niet op exclusiviteit beroepen zoals in het Westen. De Sovjet- Unie zou graag zien dat haar systeem erkenning vond in de nieuwe versie van de Parijse Conventie. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. In het Europese landbouwbeleid moet het belang van de consument voorop staan en moeten niet de nationale belangen de eerste viool spelen, zoals nu gebeurt. Er moet een eind komen aan de huidige schandalige overschotproduktie, die geld verslindt en aan de veel te hoge voedselprijzen in de Europese gemeenschap. NASIVIN EEN HELE OPLUCHTING MERCK Midsti iv. ed.) 167,1 BLEISWIJK (ANP). Voor de produk- ten van de Nederlandse glastuinbouw blijft een grote markt bestaan, ook nu de groei van de westerse economie stagneert en de tuinbouw een soortgelijke ontwik keling te zien geeft. Dr. W. H. Kemmers, directeur van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen, betoogde dit toen hij gisteren in de groenteveiling te Bleiswijk de jaarlijkse Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs NTV opende. Voorlopig, verwachtte hij, zal de consu ment niet of nauwelijks meer tuinbouw- produkten vragen, al zal het verlangen naar kwaliteit en naar variatie wel voor verschuivingen in de vraag zorgen. Een grote markt voor het Nederlandse pro- dukt blijft er echter omdat van concurren tie uit Oost-Europa nauwelijks meer iets gehoord wordt, terwijl de meeste produk- ten uit Zuid-Europa en soortgelijke gebie den niet tegen het kasprodukt opkunnen, behalve dan in hef winterseizoen, als er in onze kassen maar weinig licht doordringt. Licht is een groter knelpunt dan warm te, vond Kemmers, de glastuinders in Noordwest-Europa zullen op dat punt nog wel wat terrein moeten prijsgeven. Dr. Kemmers verwachtte dat de inflatie de reële opbrengsten voor de tuinders ongunstig zal blijven beïnvloeden en dat de kostendruk zal blijven stijgen. Voor de Nederlandse glastuinders zal die druk ge leidelijk even zwaar worden als voor hun collega’s elders in Noordwest-Europa. Het voordeel van Nederlandse enorme gas voorraad loopt langzaam af. Nederlands kracht ligt echter in de tech nische bekwaamheden van zijn tuinders en van wie hen bijstaan. Ons land, aldus Kemmers, is het centrum van het kasteel- tonderzoek in de wereld. De grootste bron .van uitvindingen en toepassingen van technologische en teeltkundige kennis in de kastuinbouw, een groot reservoir van zich in praktijkmensen ophopende kunde. Dat er tuinbouwproduktiecapaciteit zal moeten uitvallen, hetzij in de Noordwest- Europese glastuinbouw, hetzij in de tuin bouw onder plastic of in de volle grond in Zuid-Europa, verwachtte Kemmers wel. Nieuwe methoden zullen immers de pro- duktie per man of per hectare of per calorie doen stijgen, terwijl de vraag niet groter wordt. De verwachtingen zijn dan ook niet voor alle tuinders gelijk: voor sommigen zal er een goede rentabiliteit in zitten, velen zullen op dagelijks brood met variërend beleg moeten rekenen, en heel wat zullen het niet kunnen volhouden. 211' 131. U’ i 75, 105 j 13i 115 44 144 45 ht.i 107 45 136 4... 131 i ui s II 2ffi SS 15i i 2t I 4 l lit I 2» i Daarnaast wordt gekeken naar uitbrei ding van deeltijdarbeid en het extra belo nen van onaangenaam, vuil en zwaar werk. Dit zijn de grote lijnen, die de minis ter na overeenstemming in het kabinet de sociale partners wil voorleggen, om te proberen of deze alsnog vrijwillig tot overeenstemming kunnen komen. Is dat het geval, dan is een looningreep, die overigens al in de bureaulade van de minister gereed ligt, niet nodig. Volgens het ministerie van Sociale Za ken ziet het ernaar uit, dat het kabinet volgende week de grote lijnen zal vaststel len van wat mogelijk en van wat niet mogelijk is. Deze gedachten zullen dan worden voorgelegd aan de centrale werk geversorganisaties en de vakcentrales. Na het mislukken van het „bijna-ak- koord” tussen werkgevers en werknemers Op zijn minst moeten volgens de organi saties de prijzen worden bevroren totdat vraag en aanbod meer in evenwicht zijn tegen marktprijzen. De melkproduktie is 20 en de suikerproduktie 25 procent gro ter dan de behoefte. De consumentenor ganisaties noemen dit schandalig. Er zijn ook overschotprodukties van diverse soorten graan, olijfolie en sommige vruch ten en groenten. De consumentenorganisaties willen dat er een beleid op lange termijn komt om een evenwicht tussen vraag en aanbod tegen redelijke prijzen te bereiken. De producentenprijzen liggen nu veel te hoog, waardoor tarwe, vlees en melk in de EG maar liefst twee keer zo duur zijn dan buiten de EG. 1' autoriteiten roept het comité de boeren in de streek op 11 februari de melkleveran- ties te staken en de „pseudo-verkiezingen” B op 23 maart te boycotten. Naast hei terugwinnen van zilver werkt de fotografische industrie ook aan het ontwikkelen van zilverarme emul sies. Maar, zegt Siewers, hoewel inmid dels ook andere lichtgevoelige materia len zijn ontwikkeld, blijkt zilver wat lichtgevoeligheid betreft nog steeds ono vertrefbaar. Dat er toch al heel wat is bereikt, illu streert hij met de opmerking dat het zilvergebruik in de industrie, dus ook in de niet-fotografische sector, in de afgelo pen jaren in volume niet is toegenomen. Over de effecten die de prijsstijgingen op het gebruik zullen hebben, is men bij Kodak niet al te ongerust. De amateurfo- tograaf, die alleen maar in de vakanties foto’s maakt, zal het aan de film niet direct merken, eerder aan de afdrukken, maar het is best mogelijk dat de ontwik kelcentrales een belangrijk deel van de prijsstijging van het afdrukpapier kun nen terugverdienen aan het terugwin nen van het zilver. In de ziekenhuizen zal de prijsverho ging van het fotografisch materiaal wel licht leiden tot een wat efficiënter ge bruik van de röntgenapparatuur. Bij de televisie zal het gebruik van video toene men ten koste van de films, terwijl men wat de grafische industrie betreft voor lopig geen veranderingen verwacht, hooguit de versnelling van het systeem dat het direct vanuit de computer op de drukplaat wordt gezet. Minister Albeda dat daar wordt gevreesd dat duizenden part-timers dan hun baantje opzeggen, omdat ze dan van het verdiende maand loon vrijwel niets meer overhouden. Het ministerie van Sociale Zaken zegt dat deze moeilijke materie thans onder werp is van nader beraad. „Het kan na tuurlijk niet zo zijn, dat als het kabinet besluit deeltijdarbeid te bevorderen, dat welk ministerie dan ook daardoor een streep haalt met wat voor financiële maat regel dan ook”, aldus het ministerie. De Ziekenfondsraad is nog bezig met het opstellen van een advies over deze kwestie. Dit is het standpunt, dat de Europese consumentenorganisaties hebben ingeno men aan het eind van een tweedaagse bijeenkomst in het Westduitse Bonn, waarin zij zich hebben beraden over de komende prijsonderhandelingen in Brussel. De consumentenorganisaties hebben namens de 260 miljoen consumenten in de Europese Gemeenschap fel stelling geno men tegen prijsverhogingen voor land- bouwprodukten en de eis gesteld, dat er een prijsverlaging moet komen voor de produkten, waar een structureel produk- tieoverschot van bestaat, met name voor melk en suiker. Als iemand één dag per week werkt, verdeeld over bijvoorbeeld twee dagen, wordt van het uurloon 4,1 procent aan ziekenfondspremie ingehouden, waarna men recht heeft op het volledige zieken fondspakket. Staatssecretaris Veder Smit, die worstelt met het probleem van de steeds duurder wordende kosten van onze volksgezondheid, wil een minimum- bijdrage aan het ziekenfonds van 120 per maand. In de sectoren gezinszorg en bejaardenwerk heeft men al laten weten, 151 "I ld i lit, a, f i«. f il i a a ii 91 111 1» a id y- 1 o vangrijke financieringsprobleem voor Kodak. De films die nu worden ver kocht, zijn gemaakt in september vorig jaar en daarin is zilver verwerkt dat twee maanden eerder werd aangekocht en toen nog 60 cent per gram kostte. Kodak heeft vaste contracten met zilver- leveranciers die alleen de levering ga randeren, niet de prijs. De nu aangekon- digde prijsverhogingen, die variëren tus sen de 10 en 100 procent, zijn gebaseerd op de huidige zilverprijzen. Om een kleine indruk te geven van de hoeveelheden zilver die in fotografisch materiaal verwerkt zijn, gaf Siewers en kele voorbeelden. In kleurenpapier, het papier waarop kleurenfoto’s worden af gedrukt, zit per vierkante meter één gram zilver. Een vierkante meter grafi sche film kjevat ongeveer vier gram zil ver. Röntgenfilm bevat per vierkante meter ongeveer 10 gram zilver en er zijn speciale maaterialen waarvan het zilver gehalte 30 gram per vierkante meter bedraagt, zodat de grondstoffenprijs in dat geval steeg van 18 gulden tot 72 gulden. In de fabricagekosten van kleuren films vormde in 1979 het zilver 15 pro cent van de kostprijs, dit jaar ligt dat percentage al op 46 procent. Bij röntgen film steeg dat percentage van 35 procent naar 80 procent. De prijsstijgingen zijn afhankelijk van het zilvergehalte van het materiaal en Geen lid van het Korps Commando Troepen in actie maar een dagelijkse klus in beeld bij een grote elektriciteitsmast in aanbouw. In het Zwitserse Winterthur klimt de man, links op de foto, elke dag naar boven om het karwei aan de mast af te maken. Prijzen Kodak aanzienlijk omhoog van de mogelijkheden om het zilver te rug te winnen. Zo zullen kleurenfilms 10 tot 18 procent duurder worden, zwart- wit-films meer dan 25 procent, het kleu- renafdrukpapier wordt 30 tot 36 procent duurder, het zwart-wjtpapier rond 55 procent. Ook de grafische industrie zal aanzienlijk meer moeten gaan betalen. De prijsverhogingen daar liggen rond de 55 procent. Het maken van röntgenfoto’s wordt ook een stuk prijziger. De stijging varieert daar van 70 tot 90 procent. De gestegen zilverprijs maakt het nog interessanter om het gebruikte zilver terug te winnen, wat volgens Kodak in theorie uit alle gebruikte materialen mo gelijk is. Zo zal het zilver uit gebruikte röntgenmateriaal gemakkelijk terug te winnen zijn. Nu wordt dat vaak jaren bewaard in archieven en het gaat daar bij, Europees gezien, om miljoenen kilo’s film. Wanneer die film na een bepaalde periode weer terug zou gaan naar de fotolaboratoria, zou het zilver er gemak kelijk weer uitgehaald kunnen worden. Ook voor amateurs wordt het langza merhand interessant om het zilver uit het gebruikte materiaal te halen. Zeker bij kleur, waarbij alle zilver uit het pa pier en film gespoeld wordt. Er zijn al apparaten in de handel (van rond de 150 gulden) die het ook amateurfotografen mogelijk maakt zilver terug te winnen, iets wat nog interessanter wordt wan neer dat in clubverband zal gebeuren. E WARSCHAU (AFP). Het boerenco- mité voor zelfverdediging in de Poolse E plaats Zbrosza Duza (Centraal-Polen) 8 heeft opgeroepen tot een staking uit pro- test tegen een huiszoeking op 1 februari in J’ de kerk van het dorp en in het huis van de E pastoor. In een communiqué, dat in handen is gekomen van westerse correspondenten, E eist het comité dat de pastoor schriftelijke verontschuldigingen worden aangeboden K, en dat een schrijfmachine wordt terugge- t geVen' Bij wijze van „waarschuwing” aan de De schilder kreeglucht^ vanNasiviriZ

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13