Kabinet volop in de problemen kost 3 miljoen het weer Geen besnoeiing op woningbouw Herstel ijsbaan Kennemerland Idlsdmp verplaats! naar Houtmarkt 21 tel. 319309 „Achter Ziekenfonds Spaarneland/Amsterdamse Poort" KEUKENS 023-313645 verkort EG moet ook mensenrechten aansnijden Gijzelingsactie in Milaan eist leven Nederland vindt Russisch optreden onaanvaardbaar 4 memisa het woord is aan... Wiegel verwacht akkoord met ambtenarenbonden I SKANDINAVIAN SHOP vandaag: GIRO 5657 ■k. j a agenda pagina CASH CARRY TEGELHAL Frans-Duitse spil Als de nood het hoogst is... 9n 29,* ...is uwgiro- boekje dichtbij En verder Hollands Glorie E. W. Howe: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Minister Van der Klaauw: Sn (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet zit nog volop in de problemen bij de pogingen drie tot vier miljard te bezuinigen. Volgens ingewijden zit de zaak muur vast en lijkt het uitgesloten dat de ministers op korte termijn knopen kunnen doorhakken. WOENSDAG 6 FEBRUARI 1980 'I winterspelen 19ÖO lake placid Iets kouder dévies en zoon bv vloêren vloerbedekkingen gramto "Eigen montage dienst" Het voorjaar nadert, de nieuwe kollekties zijn er reeds. F turfma,rkt 6 haarlem BADMODE 70ste jaargang no. 79 KOOIJMAN SANTPOORT 023-370350 14,.m2 10,- m2 16,* m2 pagina's, De mooiste klok, voor sfeer en gezelligheid thuis JUWELIER-DIAMANTAIR Winkelcentrum Schalkwijk Achtergrondz Beurs12 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Economie13 Gastenhoek6 Kunst9 Plaatselijk nieuws5,6,7 Radio en televIsle/Strips11 Sport 17,19,25,26,27, 28, 29, 30, 31 (ADVERTENTIE) Bezuinigingsoperatie zit nog muurvast (Van onze verslaggevers) Zie plaatselijke pagina’s (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIES) Zie pagina 2. Zie ook pagina 4. f 50- schenktueenvoudig stenlisatie- materiaal f 500,- sturen wij een E H B O-koffer f 5000- kan een ziekenzaal voor 12 personen worden ingericht een slechts een uur duurde, hebben geen enkele opening uit de problemen te zien gegeven. Vooral Albeda blijft dwarsliggen, om dat hij het onaanvaardbaar vindt dat op nieuw gesnoeid zou worden in de sociale uitkeringen, waarop sinds 1 januari toch al gekort wordt. Maar ook op onderwijs en volksgezond heid voelt men niets voor nieuwe bezuini gingen, nu de bezuinigingen van Bestek ’81 nog niet eens volledig verwerkt zijn. Minister Andriessen heeft voorts voor gesteld de prijscompensaties voor de mi nisteries dit jaar te bevriezen. Ook wil hij de niet-uitgegeven, maar wel begrote gel den van de departementen als onbesteed- baar verklaren. Het CDA voelt daar wel voor. Deze operatie zou ruim een miljard kun nen opleveren, maar ook hierover zijn de ministers het niet eens. Vooral de be windslieden die veel materieeluitgaven doen (defensie, verkeer en waterstaat, Volkshuisvesting) voelen er niets voor hun compensatie voor gestegen materieelprij- zen op te geven. Gen. Cronjéstraat 115 Haarlem. Tel. 023-256833 Goede muziek roept heimwee op naar iets dat men nooit heeft gehad, en nooit zal hebben. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll DE WITTENSTRAAT 150 Telefoon 020-827620-841305 Amsterdam-C. Uit voorraad leverbaar meer dan 300 soorten. Gekleurde en gewolkte wandtegels v.a Verglaasd Japans mozaïek v.a Rode plavuizen 20 x 20 cm Groen/bruine plavuizen 20 x 20 cm v.a£9j* m2 Grote kollektie STEENSTRIPS (ook handgevormd) tegen bodemprijzen Parkeren is bij ons geen probleem (geopend gehele week, ook koopavond) Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Veel bewolking en perioden met sneeuw of regen. Minimumtempera tuur rond het vriespunt. Middagtem- peratuur van 0 graden in het noorden tot cirda plus 3 graden in het zuiden van het land. Matige, in het Wadden gebied enige tijd harde oostenwind Noodsituaties teisteren doorlopend de gezondheidszorg in de Derde Wereld Ook hier doet Memisa wat zij kan. En u? Met weinig kunt u al veel doen Want bijvoorbeeld Voor EXCLUSIEVE DAMESMODE Trefpunt voor de modebewuste vrouw RAAKS 22-24 HAARLEM onder de parkeergarage foundation-lingerie uuarmer Enkele ministers voelen zich gesteund door CDA-leider Lubbers, die wil dat het kabinet via een sterk energiebesparings- programma veel geld bezuinigt. De WD voelt daar echter niet zoveel voor en houdt vast aan het korten op de overheidsuit gaven. De verwachting in politiek Den Haag is nu, dat premier Van Agt het kabinet vrij dag, tijdens het wekelijkse kabinetsbe raad, meer afgeronde voorstellen ter be oordeling zal voorleggen. De verwachtin gen dat het kabinet vrijdag ook tot beslis singen zal komen, zijn echter niet hoog gespannen. De Tweede Kamer zal dan ook niet op korte termijn inzicht krijgen in de plan nen. De PvdA-fractie bleek daar dinsdag uiterst ontevreden over, maar kreeg geen steun voor een poging het kabinet tot meer spoed aan te zetten. De terroristische organisatie Prima Li- nea heeft zich gisteren in een anoniem telefoontje aan het Milanese persagent schap ANSA verantwoordelijk gesteld voor de gisteren gepleegde moord op Ic- mesa-directeur Paoletti. Vakkundig en met volledige garantie. Vernieuwen van alle soorten dakbe dekkingen, goten, platten, kapellen |etc. DEN HAAG. De overheidsuitgaven voor de woningbouw zullen niet door be zuinigingsmaatregelen worden getroffen en lijden bovendien niet onder de uitga venstop die minister Andriessen van Fi nanciën onlangs voor alle departementen afkondigde. Dit is het resultaat van overleg tussen Andriessen en zijn collega Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening. Beelaerts waarschuwde vorige week dat een enorme stagnatie in de woningbouw zou ontstaan, indien zijn departement vanwege de uitgavenstop geen nieuwe beschikkingen meer zou mo gen afgeven voor de bouw van nieuwe woningen. Hij is wat zijn uitgaven deze maand betreft, door Andriessen gebon den aan een maximum van een twaalfde deel van de totale jaaruitgaven. 3012 LD Rotterdam Eendrachtsweg 49. Tel 010-144088 Terwijl de oorlogshysterie in de Ver enigde Staten om zich heen grjjpt en in militaire en politieke kringen openlijk wordt gesproken over de wenselijkheid om de Sovjetrussische agressie in Afgha- Jistan met een Amerikaanse kernwapen- aanval af te straffen, tekent zich in Euro pa een Frans-Duitse alliantie af, die he laas weinig of geen neiging tot een totale inter-Europese frontvorming vertoont. Het is begrijpelijk dat de regering van de Westduitse bondsrepubliek zich in de huidige gevaarlijke spanningssituatie met handen en voeten gebonden voelt aan het I Amerikaanse beleid. Aangezien de Ameri kaanse president Carter niet opgewassen is gebleken tegen het probleem dat door de snelle ontwikkelingen in Iran en Af ghanistan in het Midden-Oosten is ont staan, en zich op een schromelijke wijze te buiten is gegaan aan uiterst riskante, wis selvallige reacties die over de gehele we reld een ontmoedigende onzekerheid heb ben teweeggebracht, is de Westduitse re gering zich ervan bewust geworden dat van Carter niet een weloverwogen, zinni ge koersbepaling kan worden verwacht waarbij rekening zou worden gehouden met de belangen van West-Europa. De algemene Amerikaanse reactie houdt zich geen moment bezig met de ernstige gevol gen die een gewelddadig antwoord op de Russische inval in Afghanistan zou heb ben voor de Europese situatie. West-Duits- land is een frontlijnstaat, direct kwets baar en openliggend voor iedere Sovjet russische voorwaartse verdediging in de richting van de Noordzeehavens, die in geval van een conflict de Amerikaanse toegang tot het continent vormen. Frank rijk met een eigen kernmacht en een slechts in los verband bij de NAVO in te schakelen defensie voelt zich in feite het „schild van West-Europa” in situaties dat de Amerikaanse slagkracht elders op de wereld zou worden geconcentreerd. Enge land zit te zeer vast aan zijn nostalgische rol van springplank voor de Amerikaanse fixpeditielegers ingeval deze naar West- Europa zouden worden gedirigeerd en acht zich, wellicht ten onrechte, nog be trekkelijk veilig in een eerste fase van een oorlog door zijn insulaire positie. Voor Duitsland en Frankrijk zijn de andere Europese NAVO-partners, België, Neder land, de Scandinavische landen en Italië blijkbaar niet belangrijk genoeg om er een breed vooroverleg mee te voeren. De beide Europese spilmogendheden gaan ervan üit dat zij in eerste instantie de Europese toon moeten aangeven. Die toon is voorlopig: de ontspanningspogingen moeten doorgaan, de Sovjet-Unie moet zich intomen, maar Washington moet we ten dat de oorlogshysterie uitsluitend voor eigen rekening komt en niet door West-I Europa wordt gedeeld. Verstandige en Weloverwogen besluiten kan Carter wel aan Europa kwijt, maar hij zal moeten beseffen dat zijn herverkiezing geen we reldconflict waard is. Ook al zouden be zinning en voorzichtigheid Carters popu lariteit kunnen ondergraven, toch zou hij een eind moeten maken aan het kortzich tige nationalisme dat hij in zijn onzeker heid heeft ontketend, om weer op één lijn met Europa te komen. '«Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllll De man heeft de portier van het gebouw doodgeschoten. Hij dreigt het gebouw op te blazen indien niet binnen 36 uur enige mensen worden aangehouden, van wie hij zegt dat zij leiders van de Rode Brigades zijn. De man stelt „communistische ver- zetseenheden” te vertegenwoordigen. IJmuider Courant I. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken verwacht morgen overeenstemming te bereiken met de vijf 'ambtenarencentrales over de onregelma- tigheidstoeslagen. De bewindsman zei dit gisteren in de Tweede Kamer. De Kamer nam unaniem een motie aan waarin van Wiegel werd geëist dat hij geen voorstellen doet de onregelmatig- I heidstoeslagen te verminderen. Tegen een advies van een ambtelijke werkgroep in heeft Wiegel al verklaard tegen korting op deze toeslagen te zijn. Met name de politiebonden hebben zich fel tegenstander van de korting verklaard. Zij hebben al gedreigd tot stakingen over te gaan. Tijdens het debat over de goedgekeurde begroting van Binnenlandse Zaken wer den drie moties van de oppositie verwor den. Het betrof moties over uitbreiding van medezeggenschap bij de overheid en het onverkort vasthouden aan de voorne mens die zijn verwerkt in de Nota Werk- winst van het kabinet. De in de nota aangekondigde nieuwe arbeidsplaatsen zullen volgens Wiegel „voorlopig” niet worden gerealiseerd. De minister gaf toe dat er onduidelijk heid is gerezen over het aantal nieuwe arbeidsplaatsen. Terwijl Wiegel het cijfer 30.000 noemde, sprak zijn collega Albeda van Sociale Zaken eerder over 12.200. Volgens PvdA-woordvoerder Van Thijn heeft Albeda zelfs over slechts 6.000 nieu we arbeidsplaatsen gesproken. Wiegel verwacht pas tegen september duidelijkheid te kunnen verschaffen. Met uitzondering van de linkse partijen nam Kamer hier genoegen mee. Toch zou de Tweede Kamer niet van plan zijn het kabinet tot spoed te manen. Minister-president Van Agt zou nog vandaag een topberaad willen beleggen met de ministers Andriessen (Financiën), Albeda (Sociale Zaken) en de fractielei ders van de regeringspartijen Lubbers (CDA) en Rietkerk (WD). Nog steeds is er het grote conflict tussen de ministers Andriessen en Albeda. Twee vergaderingen van het kabinet, waarvan (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken vindt, dat de EG-landen niet alleen moeten pro testeren tegen de Russische inval in Af ghanistan, maar ook tegen de schending van de mensenrechten in de Sovjet-Unie. Hij zei dat gisteren in Brussel, waar de negen EG-ministers van Buitenlandse Za ken besloten op 19 februari in Rome het standpunt ten aanzien van een boycot van de Olympische Spelen te bepalen. De uit lating van Van der Klaauw volgde op het bekendworden van de verklaring die de Franse president Giscard d’Estaing en de Westduitse bondskanselier Schmidt heb ben afgelegd, en waarin wel werd gepro testeerd tegen de inmenging in Afghanis tan, maar waarin de binnenlandse ver banning van de Russische dissident Sa- charov niet ter sprake kwam. „Voor ons is één mens even belangrijk als 17 miljoen Afghanen”, aldus de Nederlandse mi nister. HAARLEM. Het bestuur van de stichting Kunstijsbaan Kennemerland heeft gisteren een herstelplan voor, de ijsbaan aan de Delftlaan gepresen teerd dat bijna drie miljoen gulden kost. Het herstelplan is afkomstig van het adviesbureau Adco B.V. uit Gro ningen. De prijs is bepaald door de IJmuidense aannemer J. G. Nells en Zn. B.V. die ook de huidige kunstijs baan heeft aangelegd. (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. Nederland wijst de militai re interventie van de Sovjet-Unie in Af ghanistan als absoluut onaanvaardbaar van de hand. Dit verklaarde de Neder landse afgevaardigde bij de Geneefse ont wapeningscommissie, Richard Fein, giste ren bij de hervatting van de besprekingen in Genève. Volgens Fein is het Russisch optreden in Afghanistan niet alleen een bedreiging voor alle landen in dat deel van de wereld, maar ook een ernstige terugslag voor de internationale ontspanning. Hij legde er de nadruk op, dat juist in deze periode van negatieve internationale ontwikkelingen moet worden gestreefd naar resultaten in de ontwapeningsbesprekingen. Fein zei te hopen, dat het vorig jaar door de NAVO voorgestelde pakket maatregelen om te komen tot wapenbeheersing, gekoppeld aan het besluit 572 Pershing-2 en cruisera- ketten in te voeren, zal leiden tot een beperking van de bewapeningswedloop „in het bijzonder op het terrein van de kernwapens voor middellange afstand”. MILAAN (AFP/Reuter/UPI). Een man gewapend met een pistool en spring stof heeft gisteravond in de Milanese ves tiging van een Amerikaansè maatschappij zeven werknemers, onder wie vijf vrou wen, gegijzeld. Italiaanse politiemannen hebben de straat in het hartje van Milaan, afgegrendeld waar een gewapende man sinds gisteravond zeven werknemers van eeh Amerikaanse onderneming vasthoudt. De van oorlogmisdaden verdachte Pieter Menten moet opnieuw voor de rechter verschijnen, omdat de Hoge Raad gisteren oordeelde dat de Rot terdamse rechtbank het begrip krankzinnigheid in artikel 16 van het Wetboek van Strafvordering veel te ruim heeft opgevat. Dat artikel luidt als volgt: „Indien de verdachte na het begaan van het strafbare feit krankzinnig is gewor den, schorst de rechter, in welke stand der vervolging ook, de vervol ging. Zodra van het herstel van de verdachte is gebleken, wordt de schorsing opgeheven Op deze bin- nenlandpagina enkele achter gronden. Over een paar dagen begin nen in het Amerikaanse dorp Lake Placid de dertiende Olympische Winterspelen. Ne derland is daar slechts verte genwoordigd op twee onder delen: schaatsen en ijshoc key. Die takken van sport staan dan ook centraal in een speciale bijlage, vandaag in deze krant. Daarin echter ook aandacht voor de andere win tersporten en natuurlijk de plaats van handeling: Lake Placid. Behalve een leesbijla- ge is het ook een nummer om tijdens de Winterspelen bin nen handbereik te hebben. De volledige radio- en tv-pro- gramma's van Nederland en Duitsland zijn een handige lei draad tijdens de vele uren, die de NOS en de Westduitse sta tions de komende twee weken de ether zullen ingooien. Ver der schaatsranglijsten, me- dailleoverzichten, enz. Een stukje Hollands Glorie in ruste I gaat Nederland verlaten. Dat is de voormalige sleepboot Groningen van I Bureau Wijsmuller uit IJmuiden. Een Amerkaanse rederij heeft het schip, dat twee jaar te koop heeft gelegen, aangekocht. In het Caraïbische ge bied zal de sleper worden omge bouwd tot jacht. Van werkezel tot luxe rijpaard.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1